Start arrow Kronika wydarzeń
Kronika wydarzeńWarsztaty czerpania papieru Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
25.04.2017.
Image
 
czekamy jeszcze na informację o tym wydarzeniu, ale zdjęcia można już obejrzeć.

 
 
Projekt "Łączmy pokolenia" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
08.04.2017.

Image

7 kwietnia dzięki przychylności Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty recytatorskie i wokalne w Domu Zdrojowym w Ciechocinku. Równocześnie na zorganizowanym kiermaszu uczennice sprzedawały kuracjuszom artystycznie wykonane pisanki. Przedsięwzięcie to jeden z punktów realizacji nowego szkolnego projektu „ Łączmy pokolenia”, celem którego jest działalność na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, więzi międzypokoleniowych.

Grupa uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawiła krótki program artystyczny, związany tematycznie 
z naszym regionem - Kujawami. Katarzyna Rosowska ( kl. VI) zaśpiewała piosenkę „To są Kujawy”, Maja Chacińska ( kl. VI) – „ Lipka zielona”. Edgar Kmiołek ( kl. III a ) opowiedział gwarą „ Gawyndę o Kujawach dawnych i dzisiejszych", 
a Zuzanna Piskrzyńska zaprezentowała fragment opowiadań Marii Danilewicz Zielińskiej „ Biurko Konopnickiej”- 
o Aleksandrowie lat I wojny światowej. Zarówno recytacje, jak i wykonane piosenki zachwyciły publiczność, która była pod wrażeniem umiejętności wokalnych i aktorskich młodszych artystów  z naszej szkoły. Uczniowie przygotowani byli przez panie:  Annę Stanek( recytacja) i Dorotę Stanicką ( śpiew). Nad nagłośnieniem sali czuwali  pan Roman Wachowski
i Konrad Kamiński – uczeń klasy III a.  Wielką pomoc w inauguracji projektu okazała nam pani Wanda Wasicka - pracownica Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek, która prowadziła spotkanie z kuracjuszami, wzbogaciła występy uczniów słowem o wielkanocnych zwyczajach kujawskich. 

 

Małgorzata  Wdowczyk

Image 


 

 
Mikołaj pierwszy w województwie! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
07.04.2017.

 Image

41 uczestników wojewódzkiego etapu  konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” rywalizowało  w dniu 7 kwietnia we Włocławku o awans do ogólnopolskiego finału tego konkursu. Wśród nich znalazł się Mikołaj Schwebs, zwycięzca etapu oddziałowego, który zmierzył się z koleżankami i kolegami m.in. z Torunia, Włocławka, Żnina i innych miejscowości naszego województwa. Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy mogli zwiedzić wystawę „ Miasto- Ludzie-Rzeka”, przygotowaną w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Rzeki Wisły w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Prezentowana ekspozycja obejmuje czasy od wybudowania bulwarów w 1846 r. do ukończenia stopnia wodnego w 1970 r. i zawiera fotografie, pocztówki, grafiki oraz obrazy o tematyce wiślanej, m.in. Władysława Podkowińskiego.  Ciekawym elementem wystawy są przedmioty wydobyte z dna rzeki, mapy i modele jednostek pływających po Wiśle w XIX i XX wieku. Kolejną atrakcją przygotowaną przez organizatorów konkursu był występ uczniów z Zespołu Szkół w Kruszynie, którzy przedstawili historię Włocławka jako stolicy Kujaw oraz zwyczaje i tańce ludowe. Wreszcie nastąpił najbardziej wyczekiwany moment ogłoszenia wyników. Według regulaminu  tylko zdobywca 1. miejsca w każdej kategorii przechodzi do etapu centralnego. Dlatego z wielką radością przyjęliśmy werdykt jury, że w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Mikołaj Schwebs z naszej szkoły podstawowej za pracę pt. „ Moje województwo-przewodnik dla dzieci po Kujawsko- Pomorskiem.”  Mikołajowi gratulujemy, życząc sukcesów w finale ogólnopolskim.

Agnieszka Marjańska

 

Image 


 

 
"Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku" w kategorii U-12 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Tomasz Olejnik   
07.04.2017.

Image

5 kwietnia 2017 r. uczniowie klas II- IV w składzie : Kretkowski Szymon – bramkarz (kl. IIb),

Konopka Nikodem (kl. IIIb), Konopka Bartosz (kl. IIIb), Krzyżanowski Igor (kl. IVb), Mikołaj Schwebs (kl. IVb), Krzyżanowski Sebastian (kl. IIIa), Molenda Mateusz (kl. IIIa), Urbański Szymon (kl. IIIc), Powidzki Maciej (kl. IIIc), Urbański Błażej (kl. IIIc),  reprezentowali naszą szkołę na turnieju piłki nożnej „ Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” w kategorii U-10. Nasz zespół do finału województwa kujawsko-pomorskiego awansował po rozgrywkach gminnych i powiatowych. Na płycie stadionu sportowego w Świeciu do rywalizacji sportowej przystąpiły 22 drużyny, które zostały podzielone 4 grupy po cztery zespoły i 2 grupy po trzy zespoły. Do ćwierćfinałów wychodzili zwycięscy grup oraz dwie drużyny z najlepszym bilansem punktowym i bramkowym z drugiego miejsca. Nasz zespół rozegrał trzy mecze. W pierwszym pokonaliśmy (4:0) UKS Lipno bramki zdobyli: Molenda Mateusz, Krzyżanowski Sebastian, Urbański Błażej, Powidzki Maciej, kolejny z drużyną z SP Grzywno zremisowaliśmy (2:2), strzelcy bramek to : Urbański Szymon, Konopka Bartosz, w ostatnim meczu pokonali nas zawodnicy ze SP nr 1 w Żninie (0-3). Nasz zespół ostatecznie zajął w grupie II miejsce z 4 punktami i bilansem bramkowym 6-5.

            Na pewno udział w turnieju to niezapomniane przeżycie dla uczestników którym bardzo mocno kibicowali rodzice. Chłopcy stanęli na wysokości zadania, rozegrali zacięte mecze, a po minach było widać, że turniej był dla nich wspaniałą zabawą.

            Wszystkim młodym piłkarzom gratuluję i życzę sukcesów w sporcie.

  Tomasz Olejnik- trener 

Image 


 

 

 

 
Rekolekcje - " Sto lat temu w Fatimie.." Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
06.04.2017.
Image

6 kwietnia podczas szkolnych rekolekcji wielkopostnych uczniowie pod kierunkiem katechetki Agnieszki Marjańskiej przygotowali  inscenizację pt.” Sto lat temu w Fatimie…”. Przedstawienie przybliżyło uczestnikom rekolekcji  objawienia fatimskie, przesłanie Matki Bożej, a także wielką wiarę dzieci, które doświadczając cierpienia i prześladowań, ofiarowały  je za nawrócenie grzeszników. W postaci dzieci z Fatimy wcielili się uczniowie klasy V a: Klaudia Gertz, Ania Wozińska i Miłosz Pastwa, którzy wcześniej przez cały Wielki Post towarzyszyli parafianom jako Łucja, Hiacynta i Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w kościele w Odolionie. Podczas przedstawienia zobaczyliśmy scenę spotkania z Aniołem Portugalii, kolejne objawienia Maryi w każdy 13. dzień miesiąca, niezrozumienie ze strony najbliższych, aresztowanie dzieci przez burmistrza Fatimy oraz cud słońca podczas ostatniego spotkania z Maryją. Inscenizację zakończyła wspólna modlitwa różańcowa, do której wzywała Matka Boża w Fatimie.
W przedstawieniu oprócz Klaudii, Ani i Miłosza wzięli udział także: Julia Chmielewska, Nikola Urbańska i Patryk Bonowicz z klasy Va oraz Julia Bonowicz, Katarzyna Rosowska i Bartosz Śmigielski z klasy VI.
Scenografia powstała dzięki wsparciu p. Aliny Kruszki, Konrada Borkowskiego z kl. III a gimnazjum i jego mamy -p. Elżbiety Borkowskiej. O efekty specjalne i obsługę techniczną zadbał Konrad Kamiński z kl.III a gimnazjum. 

 Agnieszka Marjańska

Image 


 

 
"Solilandia" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Iwona Wypij   
05.04.2017.

Image

      31 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się finał etapu szkolnego V  Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego ,, Książka-  przyjaciel prawdziwy”.

     Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III. Od stycznia tego roku wychowawcy czytali swoim podopiecznym książki Beaty Kołodziej. Klasa pierwsza czytała tom I - ,,Pamiętnik wielickiego skrzata”, klasa II - tom II - ,, Wyprawa do Kryształowej Groty”, a klasa III -,, Klątwa Ducha Gór”. Uczniowie poznawali postacie, ich losy oraz  zapoznawali się z wartościami, którymi kierowali się bohaterowie.

    Finał szkolny polegał na zagraniu scenki teatralnej. W scence mogło brać udział troje aktorów. Klasę pierwszą reprezentowali: Krystian Kacprzak, Bartosz Centkowski, Patryk Wiśniewski oraz Krzysztof Puszkiewicz i Remigiusz Błachowicz pod czujnym okiem pani Elżbiety Bąk i pani Mirosławy Januszewskiej, klasy drugie: Rozalia Leśnikowska, Rafał Kłaczyński i Julian Serkowski w reżyserii pani Doroty Świtońskiej i pani Ali Kruszki, klasy trzecie: Amelia Taranowska, Sebastian Pawłowski i Szymon Rybczyński pod  kierunkiem pani Anny Łoś, pani Doroty Stanickiej i pana Sławomira Świeczkowskiego. Grę aktorów oceniało jury w składzie: pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk, pani Kamila Drużyńska i pani Hanna Kaźmierczak.  Jury ze względu na piękne wykonanie i zaangażowanie aktorów postanowiło przyznać trzy równorzędne pierwsze miejsca, równocześnie zdecydowało, że na ogólnopolskim konkursie naszą szkołę reprezentować będzie drużyna klasy drugiej.

     Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a  drużynie z klas drugich życzymy dalszych sukcesów.

 Koordynator Iwona Wypij

Image 

Obejrzyj i posłuchaj - "Solilandia" piosenka finałowa na Image


 

 

 

 
Mikołaj Schwebs - I miejsce w Powiatowym Turnieju Ortograficznym Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
04.04.2017.

 

4 kwietnia 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. "Polskich Podróżników"
w Aleksandrowie Kujawskim zakończył się XIV TURNIEJ ORTOGRAFICZNY UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU ALEKSANDRÓW KUJAWSKI. Każda szkoła biorąca udział w konkursie typuje po jednym uczniu z klas III, IV, V i VI. Naszą szkołę godnie reprezentował Mikołaj Schwebs z klasy IV, który w swojej kategorii zajął I miejsce. 

Mikołaj musiał zmierzyć się z pisaniem ze słuchu tekstu obejmującego zagadnienia ortografii i interpunkcji, a także udowodnić, że znakomicie zna zasady pisowni:  wyrazów z „u-ó, rz-ż, ch-h” i wszelkie wyjątki,  bezokoliczniki,  „nie” z czasownikami, rzeczownikami, przymiotnikami i przysłówkami w stopniu równym oraz przysłówkami niepochodzącymi od przymiotników, wyrażenia przyimkowe i przyimki złożone,  wyrazy z samogłoskami nosowymi „ą”, „ę”, w tym czasowniki w czasie przeszłym oraz wyrazy z grupami głosek „om, em, on, en”,  wielka litera stosowana ze względów składniowych oraz nazwy własne i tytuły książek, filmów, artykułów,  dzielenie wyrazów przy przenoszeniu. Zasady interpunkcji:  znaki interpunkcyjne na końcu zdań,  znaki interpunkcyjne w zdaniu pojedynczym i złożonym, w tym przy zapisywaniu tytułów.

Uff… ale tego jest dużo. I Mikołaj udowodnił, że to wszystko zna i wygrał!

Gratulujemy Mikołajowi

ps.

Naszą szkołę reprezentowało czworo Mistrzów Ortografii  wyłonionych w klasowych turniejach ortograficznych:  Amelia Taranowska z klasy III a, Mikołaj Schwebs z klasy IV b, Karolina Wypij z klasy V b i Aleksandra Gapska z klasy VI. 

Image 


 

  

 
" Wyprawa po kryształy mocy" - przedstawienie w wykonaniu uczniów klas II Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
04.04.2017.
Spektakl na podstawie książki Beaty Kołodziej "Solilandia". Wykonawcy: uczniowie klas drugich Zespołu Szkół w Stawkach. Opiekunowie: Ala Kruszka, Dorota Świtońska.
 
Oglądaj z nami na Image 

Image 


 
 
Przed obliczem Skarbnika" - przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy I Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
04.04.2017.

"Przed obliczem Skarbnika"
występują: Tor z Królewskiego Patrolu (oskarżyciel), Skarbnik Solilandii (sędzia), Solek (oskarżony)
 
Spektakl na podstawie książki Beaty Kołodziej "Solilandia". Wykonawcy: uczniowie klasy pierwszej Zespołu Szkół w Stawkach. Opiekunowie: Elżbieta Bąk, Mirosława Januszewska.
 
Oglądaj z nami na  Image
 
 

 
"Klątwa ducha" - przedstawienie w wykonaniu uczniów klas III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
04.04.2017.
 
Spektakl na podstawie książki Beaty Kołodziej "Solilandia". Wykonawcy: uczniowie klas trzecich Zespołu Szkół w Stawkach. Opiekunowie: Anna Łoś, Dorota Stanicka, Sławomir Świeczkowski 

Oglądaj z nami na Image

Image 


 

 
My Łukasiewicze- piosenka finałowa "Być jak Ignacy" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
31.03.2017.

Tak jak obiecaliśmy, ostatnim punktem naszej wędrówki naukowej z Ignacym Łukasiewiczem było nagranie piosenki finałowej. Mamy to!!!

Zapraszamy do obejrzenia nas na stronie YouTube:

Image 

Słowa Norbert Norkowski, do muzyki Słowianie.

My Łukasiewicze już wiemy jak to działa, wiemy ile cudów nauka dokonała.
Płynie w nas odkrywców krew.
Czujemy wciąż nauki zew!
Jak Ignacy Łuksiewicz zrobiliśmy wielką rzecz!
Nasza pani się starała, żeby dużo mieć.
Uruchomić wyobraźnię, i tak przez miesięcy pięć!
Razem było dużo raźniej, wynalazków wyszło sześć!
 

Anna Łoś


 

 
Sławiliśmy Małą Ojczyznę w regionalnym konkursie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
28.03.2017.

Image

             W Regionalnym Konkursie ,,Sławię Cię Ziemio słowem i pieśnią”, który odbył się 28 marca w Gimnazjum nr 14 im. Jana Pawła II we Włocławku, wzięło udział pięcioro uczniów naszego zespołu szkół. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie pieśni, przyśpiewek ludowych lub recytacji utworów o swoim regionie lub twórców regionu.

            Maja Chacińska i Katarzyna Rosowska z klasy VI, przygotowane przez Dorotę Stanicką,  wyśpiewały wyróżnienie. Mikołaj Schwebs z klasy IV b, który szkolił recytację pod okiem Kamili Kurnatowskiej, także otrzymał wyróżnienie. Zuzanna Piskrzyńska z klasy III a gimnazjum zajęła trzecie miejsce w kategorii recytacja, a Edgar Kmiołek (kl. III a) otrzymał wyróżnienie. Opiekunem obojga gimnazjalistów była Anna Stanek.

            Wręczenie nagród nastąpiło w czasie uroczystego koncertu galowego, w czasie którego swoje umiejętności prezentowali laureaci konkursu. Zgromadzona publiczność miała także okazję obejrzeć występy zespołu tanecznego z Gimnazjum im. Ziemi Dobrzyńskiej w Tłuchowie i wysłuchać piosenek kujawskich w wykonaniu Echa Kujaw.

Anna Stanek

 

 Image


 
Łukasiewicze z wąsami... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
27.03.2017.
Image

Dziś mięliśmy ostatnie spotkanie cykliczne "Być jak Łukasiewicz". Norbert- jeden z Łukasiewiczów napisał słowa do muzyki "My Słowianie", w których pokazujemy, że "wiemy jak to działa, że w żyłach naszych płynie naukowców krew i czujemy nauki zew!" Tak się wkręciliśmy w zabawę, że nam wąsy urosły jak Ignacemu Łukasiewiczowi!!!!! Premiera nagrania w czwartek! Czekajcie!

Anna Łoś

Image 


 

 
1. miejsce Mikołaja w konkursie Poznajemy Ojcowiznę Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
24.03.2017.

Image 

45 prac konkursowych, napisanych przez 59 uczniów oceniało jury podczas oddziałowych eliminacji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „ Poznajemy Ojcowiznę” we Włocławku. W tych krajoznawczych zmaganiach naszą szkołę reprezentował Mikołaj Schwebs z kl. IVb i Natalia Lewandowska z kl. Ib gimnazjum. Dla obojga był to drugi udział w konkursie. Praca Mikołaja to przewodnik dla dzieci po województwie kujawsko- pomorskim, w którym opisał on najciekawsze miejsca naszego województwa, jakie sam zwiedził i do których lubi powracać. Natomiast Natalia opisała kujawskie sanktuaria, poświęcając najwięcej uwagi najbliższemu sobie sanktuarium w Ostrowąsie. Przed ogłoszeniem wyników Mikołaj został poproszony przez organizatorów o wygłoszenie swojego krasomówczego wystąpienia, jaki prezentował kilka miesięcy temu na konkursie w Golubiu- Dobrzyniu. Bez tremy opowiedział więc o Kruszwicy i w podziękowaniu otrzymał specjalny upominek. A gdy ogłoszono wyniki Mikołaj odebrał jeszcze jedną nagrodę- za 1. miejsce w kategorii szkół podstawowych. Natomiast Natalia za swoją pracę otrzymała nagrodę za udział w konkursie.

Przed Mikołajem etap wojewódzki- już 7 kwietnia.

Agnieszka Marjańska 

Image 


 

 
Twórcza informatyka z Baltie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
21.03.2017.

Image

„Nauka programowania Baltie z lekcją pokazową”-  tak brzmiał temat spotkania, które odbyło się 21 marca w Toruniu. Na seminarium pojechało dwoje uczniów naszej szkoły :  Maciej Jagielski i Kacper Kulpa wraz z nauczycielami Anną Łoś i Dariuszem Lewandowskim. Dowiedzieliśmy się jak można uczyć się w sposób twórczy informatyki. Całe spotkanie prowadził autor Baltie- Bohumir Soukup. Po krótkim wstępie teoretycznym o programie zaprosił wszystkich na lekcję pokazową. Każdy mógł zasmakować czym jest kodowanie i programowanie pod okiem mistrza.

 Anna Łoś

Image 


 

 
Klasy I- III przywitały pierwszy Dzień Wiosny kolorowo Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Iwona Wypij i Dorota Stanicka   
21.03.2017.

Image                 

  Klasy I- III  przywitały pierwszy Dzień Wiosny kolorowo, radośnie i przede wszystkim czytelniczo. Dnia 21 marca 2017 roku odbył się konkurs ,, Pięknego Czytania”. W konkursie wzięło udział  osiemnastu uczniów, po trzech uczniów z każdej klasy. Pozostali uczniowie w przerwie prezentowali wiosenne piosenki.  

                 Z klasy pierwszej zajęli: 
pierwsze miejsce- Krystian Kacprzak
drugie  miejsce- Bartosz Centkowski
trzecie miejsce- Otylia Borkowska

 

                   Z klas II i III  zajęli:
pierwsze miejsce- Nikodem Konopka   kl. III b
drugie  miejsce- Nikola Siwicka      kl. II a
trzecie miejsce- Sebastian Pawłowski   kl. III a
wyróżnienie- Zuzanna Stawiszyńska    kl. III c   

 

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia w formie dyplomów. Wszystkim nagrodzonym życzymy wytrwałości w szerzeniu czytelnictwa, a pozostałym uczniom sukcesów w  rozwijaniu umiejętności pięknego czytania  oraz dążenie do stosowania życiowej doktryny, że warto czytać.

         Dzień zakończyliśmy pożegnaniem Marzanny i powitaniem Wiosny.

Organizatorzy: Iwona Wypij i Dorota Stanicka

 

Image 


                                                                                            

 

               

 
Rajd Marzanny Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agniszka Marjańska   
21.03.2017.

 Image

Włóczykije", jak nakazuje tradycja, postanowili w Pierwszy Dzień Wiosny ostatecznie pożegnać zimę. Zabierając marzannę, którą wykonał Bartek Ogrodowski z klasy IVa, pojechali do Nieszawy, aby tam, nad brzegiem Wisły uroczyście spalić zimową kukłę. Najpierw "Włóczykije" zwiedzili klasztor z celą św. Maksymiliana Kolbe oraz wystawę poświęconą o. Czesławowi Klimuszce. Wpisaliśmy się też do pamiątkowej księgi. Następnie nasza 13-osobowa grupa dołączyła do barwnego korowodu dzieci i młodzieży z nieszawskich szkół i z przedszkola, aby nad Wisłą w asyście strażaków dokonać spalenia marzann. Chociaż kukły były pięknie udekorowane wstążkami i starannie wykonane, to nikt ich nie żałował, gdy spłonęły. Na znak, że to już koniec zimy nad Nieszawą zaświeciło słońce, a my zostaliśmy zaproszeni do szkoły na pyszny żurek. Po posiłku zwiedziliśmy wystawę w bibliotece, poświęconą Wiśle i Nieszawie, a podczas spaceru poznaliśmy kolejne zabytki: kościół parafialny, muzeum S. Noakowskiego, plebanię i starą aptekę.
Wyprawa do Nieszawy to drugi przystanek " Włóczykijów" w ramach projektu "Z biegiem Wisły".

 Agnieszka Marjańska

Image 


 

 
Znak krzyża Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
21.03.2017.

 Image

Wielki Post jest czasem, w którym uczniowie poznają wydarzenia związane z męką i śmiercią Pana Jezusa. W klasie pierwszej podczas lekcji religii dzieci wykonały własnoręcznie krzyże, wykorzystując kolorowe patyczki i wykałaczki. Uczniowie pracowali w wielkim skupieniu, aby precyzyjnie skleić wszystkie elementy. Z małą  pomocą udało się to wszystkim i na koniec lekcji każdy mógł podziwiać własne dzieło.

 Agnieszka Marjańska

Image 


 

 

 
Dzień wiosny w szkole podstawowej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Marek Drużyński   
21.03.2017.

Image

21 marca 2017 roku cała społeczność szkolna uroczyście przywitała nadejście wiosny. Był to wyjątkowo radosny dzień! Od samego rana dało się zauważyć uczniów przebranych za postacie zgodnie z wylosowanym tematem przewodnim.. Na korytarzu mogliśmy spotkać: żołnierzy, sportowców, europejczyków, policjantów i gwiazdy muzyki .

Rywalizacja klasowa miała miejsce na sali gimnastycznej. Uczniowie w zespołach klasowych przystąpili do pierwszego zadania, którym był  „ Wiosenny Top Model „ – konkurs na najlepsze przebranie i ucharakteryzowanie wiosenne. Modele paradowali w barwnych kapeluszach, apaszkach, wiosennych sukniach przy głośnym dopingu pozostałych uczniów. Bardzo trudno było wybrać zwycięzców ze względu na wyrównany poziom .  Decyzją jury zwycięstwo przypadło jednak klasie Va.

Do następnej konkurencji na wykonanie „ deseru wiosennego” poprosiliśmy uczniów o przyniesienie wcześniej półproduktów. Efekt przeszedł nasze oczekiwania. Dzieci z precyzją mastercheefa: komponowały, układały i dekorowały swoje desery. Były galaretki z bitą śmietaną i owocami, przepyszne szaszłyki owocowe oraz słodkie gofry. Zwycięstwo w tej konkurencji przypadło również klasie Va.

Podczas rywalizacji klasowej – Pani Wiosna odwiedziła wszystkie klasy. Osobiście chciała sprawdzić,  czy każda z klas właściwie przygotowała się na nadejście wiosny. W jej ocenie najlepiej wywiązała się z tego zadania klasa IV a i klasa V b.

Ostatnim punktem  uroczystych obchodów dnia wiosny była rywalizacja sportowa. Pod bacznym okiem Pana S. Mańkowskiego uczniowie pokonywali przygotowany przez niego tor przeszkód. W tej konkurencji zwycięstwo przypadło klasie VI.

Na zakończenie opiekun SU P. Marek Drużyński podziękował wszystkim za zaangażowanie i wspólną zabawę oraz  dokonał podsumowania . Decyzją jury pierwsze miejsce przypadło klasie Va , drugie miejsce klasie IV a ,a trzecie miejsce klasie VI.

Do zobaczenia za rok !!!

Marek Drużyński

 Image 


 

 

 
Wielcy wynalazcy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
20.03.2017.

Image

Zgodnie z założeniami  projektu „Być jak Ignacy”, wspólne zajęcia, oprócz działań w grupie, miały zaowocować stworzeniem własnych wynalazków. I tak też się stało! W poniedziałkowe popołudnie zaprezentowaliśmy nasze wynalazki. Wyobraźnia oraz otwartość na nowinki ze świata nauki pomogły w tworzeniu wynalazków. Sebastian zachwycił nas własnoręcznie wykonanym projektorem, z pudelka po budach, lupy i komórki. A jakby tego było mało, w doświadczalny sposób wytłumaczył nam zjawisko nierównomiernego toczenia się kul, wykorzystując deskę, dwa pojemniki, kulę bilardową, miód… porównał wszystko do naszego życia na Ziemi. Norbert pomyślał o zapracowanych kobietach i stworzył dla nich wielofunkcyjne etui na tablet, z kalkulatorem, kosmetykami, lusterkiem, pokrowcem na telefon, karteczkami do notatek, a wszystko to na wygodnym pasku na ramię. Nikodem swoim wynalazkiem zachęcał nas do wyrzucania śmieci. Wykonał kosz na odpady, który wygląda jak kosz do piłki koszykowej. Wystarczy sobie pomyśleć , że śmieć to piłka i trafiamy nim do kosza. Przyjemnie z pożytecznym, bo ćwiczymy mięśnie, trafność rzutów i dzięki temu jest czysto. Bartek zadbał o to, by nic się nie wylewało na obrus ze szklanki. Przylepił do niej podstawek, a łyżeczkę w sprytny sposób zagiął, by była bezpieczna i zawsze przy szklance. Bartek i Nikodem- bracia stworzyli jeszcze jeden wynalazek – szczypce z dwóch łyżek i klamry do dokumentów. Zaskakująco proste! Zobaczcie to sami w galerii.

 Anna Łoś

Image 


 

 
Wspólne zajęcia z mamą Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
20.03.2017.

Image

20 marca w ramach zajęć koła naukowego zaprosiliśmy nasze mamy do wspólnych zajęć na temat przedmiotów z życia codziennego  kiedyś i dziś. Wszyscy profesjonalnie podeszli do tematu. Rozpoczęliśmy nasze spotkanie od przeniesienia się w świat „latających dywanów”, takich, które każdy z nas ma w głowie… dywanów, którymi jest nasza wyobraźnia… dzięki wyobraźni możemy podróżować, poznawać to co nie jest na wyciągnięcie ręki, ulepszać, tworzyć… Takimi latającymi dywanami musieli się posługiwać twórcy przedmiotów codziennego użytku, my pokazaliśmy jak te przedmioty ewaluowały. Norbert z mamą pokazali nam jak to było z pomiarem temperatury kiedyś, a jak to robimy dziś. Pomocna okazała się prezentacja multimedialna. Każdy mógł dotknąć i obejrzeć na żywo różne rodzaje termometrów. Maciek ze swoją mamą pokazali nam ewolucję od brzytwy do maszynki elektrycznej do golenia. Ciekawy plakat zbierający wszystkie metody golenia stał się nie lada atrakcją podczas spotkania. Sebastian z mamą wykorzystując tablicę multimedialną i wiele pomocy jakie przynieśli ze sobą pokazali historię nośników pamięci. Zaskoczyli pokazem slajdów, który zawierał informacje na temat dyskietek, płyt adapterowych, kaset magnetofonowych, płyt cd, płyt dvd, mini nośników pamięci… Wyczerpująca prezentacja oraz możliwość na własne oczy zobaczenia tego wszystkiego to naprawdę wielka sprawa. Bliźniaki Nikodem i Bartek oraz ich mama przynieśli do sali drewnianą skrzynię, która okazała się być centralą telefoniczną, autentykiem na którym pracował dziadek chłopców. Mnóstwo kabelków, wielka słuchawka, tarcza do wykręcania numerów przy naszych dzisiejszych komórkach to niesamowite porównanie. Pokazali nam też historię od krzesiwa, przez zapałki  po zapalniczkę. Zajęcia z mamami zakończyliśmy pokazem wcześniej przygotowanych wynalazków.

Anna Łoś

Image 


 

 
Mydełkowy zawrót głowy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
17.03.2017.

Image

W piątek 17 marca klasa III b przeniosła się z Wyspą Młodych Kolumbów w świat mydełkowych słodkości. Mięliśmy okazję samodzielnie stworzyć mydełka z kostek gliceryny, które wcześniej nasz gość  prowadzący warsztaty kreatywno-edukacyjne  z Wyspy Młodych Kolumbów rozpuścił w specjalnym urządzeniu. Każdy z nas sam dobierał kształt, kolor , zapach i dodatki, które zatopiliśmy w foremkach z szybko zasychającą gliceryną. Następnie wykonaliśmy mydełka w kształcie babeczek, których wygląd był bardzo realny i musieliśmy się powstrzymywać, żeby ich nie schrupać! Kiedy już zrobiliśmy mydełkowe słodkości, rozpoczęła się druga część warsztatów, podczas których spotkaliśmy się z prawdziwym chemikiem, w białym fartuchu, z profesjonalnymi akcesoriami z laboratorium, substancjami chemicznymi. Dowiedzieliśmy się co to jest napięcie powierzchniowe, co oznacza bagietka w języku chemików, czym są detergenty, dlaczego bańka mydlana pęka i jak zrobić pastę do zębów dla słonia.  Z zaciekawieniem oglądaliśmy eksperymenty i słuchaliśmy fascynujących informacji na temat otaczającego nas świata. Na zakończenie spotkania, każdy z nas zrobił wielką bańkę mydlaną, taką, że można by się w niej schować.

Anna Łoś

 

Image 


 

 
KANGUR 2017 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Urszula Ziemnicka   
16.03.2017.
Image

       W dniu 16 marca 2017 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”.  W tym konkursie wzięło udział 42 uczniów, w tym  34 ze szkoły podstawowej  i  8  z gimnazjum. Uczniowie rozwiązywali zadania przez 75 minut, były to zadania zamknięte za  3, 4 lub 5 punktów.  Zadania były zróżnicowane w zależności od klasy i przyporządkowane odpowiedniej kategorii: Żaczek – kl II (21zadań) Maluch – kl.III i IV(24 zadania) oraz po 30 zadań: Benjamin – kl.V i VI, Kadet – kl.I i kl.II gimn., Junior – kl.III gimn. Uczniowie z dużym zaangażowaniem rozwiązywali testy, a po zakończeniu konkursu otrzymali upominek – układankę –breloczek Magiczny sześcian. Na wyniki trzeba poczekać do końca maja.

Koordynator konkursu Urszula Ziemnicka

 Image 

 


 

 

 
Teatr Neon i jego wersja "Calineczki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
14.03.2017.

Nowy podróżujący po Polsce teatr dla dzieci - Teatr Neon  przyjechał do Ciechocinka, aby pokazać najmłodszym znaną baśń J. H. Andersena pt. ,,Calineczka’’, ale w zupełnie nowej adaptacji.
14 marca uczniowie klas 1 i 3a wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Letniego w Ciechocinku, by obejrzeć historię o malutkiej dziewczynce, która została przeniesiona w świat elfów. Ta fascynująca, humorystyczna i dynamiczna opowieść poruszyła wszystkich widzów teatru. Trwającej godzinę akcji towarzyszyły barwne animacje i przepiękne kostiumy. Najbardziej podobały się stroje Calineczki i Ropucha.
Calineczka, mała bohaterka udowodniła, że wszystko jest możliwe, jeśli podąża się za głosem serca.
Spotkanie z tak opowiedzianą historią  nie mogło małemu widzowi się nie podobać. Spektakl pozostawił niezapomniane wrażenia, z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienia.

Elżbieta Bąk


 

 
Fatima w Odolionie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
13.03.2017.
Image

W tym roku mija 100 lat od objawień w Fatimie. Do małych dzieci z portugalskiej wioski- Łucji, Hiacynty i Franciszka- przybył  z nieba anioł, a w kolejnych objawieniach Matka Boża, aby przekazać ludziom wezwanie do modlitwy i pokuty . Dzieci fatimskie od chwili spotkania z Maryją podejmowały różne wyrzeczenia dla ratowania świata i nawrócenia grzeszników. Dlatego w roku jubileuszu fatimskiego błogosławione dzieci  z Fatimy stały się przewodnikami na Wielki Post w parafii pod wezwaniem  Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie. Uczniowie naszej szkoły, odpowiadając na zaproszenie redakcji „ Małego Gościa Niedzielnego”, przystąpili do wspólnej modlitwy z dziećmi fatimskimi podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W role Łucji, Franciszka i Hiacynty wcielili się uczniowie klasy Va: Klaudia Gertz, Miłosz Pastwa i Ania Wozińska. Ucharakteryzowani na pastuszków z Fatimy uczniowie przy każdej stacji powtarzali  modlitwy, przekazane w Fatimie przez anioła. Dzieci uczestniczące w nabożeństwach otrzymały książeczki z historią objawień, w których co piątek wklejają naklejki z wizerunkami błogosławionych z Fatimy. W ten sposób przygotowujemy się do wielkiego jubileuszu, który będziemy świętować 13 maja 2017r.

Agnieszka Marjańska 

 Image


 

 

 
Koło naukowe z wizytą w przedszkolu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
13.03.2017.
Image

 

W poniedziałkowe południe naukowcy z „Być jak Ignacy” wybrali się z wizytą do przedszkola. Odwiedziliśmy dwie najstarsze grupy przedszkolaków, przedstawiliśmy im postać naszego patrona Ignacego Łukasiewicza i zaprosiliśmy na pokaz doświadczeń.
 Kolejno każdy w profesjonalny sposób przedstawiał przygotowany wcześniej pokaz. Maciek pokazał jak z butelki, nakrętki, słomki i chusteczki higienicznej stworzyć lewitującą kulkę. Sebastian zaskoczył wszystkich kiedy to z jajka zrobił piłkę. Norbert udowodnił, że do palenia płomienia potrzebny jest tlen. Bartek jednym ruchem patyczka do uszu i płynu do naczyń sprawił, że pieprz uciekł. Nikodem stworzył niebieską lawę wulkaniczna. Bartek z Nikodemem pokazali, jakie reakcje zachodzą kiedy kukurydza zaczyna tańczyć w przezroczystym naczyniu. Na koniec każdy przedszkolak zabawił się z kolorowymi barwnikami na mleku.
Doświadczenia się udały, a największą przyjemność sprawiło nam zadowolenie naszych młodszych kolegów.
Anna Łoś

 


 

 

 

 
Z biegiem Wisły: Dobrzyń i Płock Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
11.03.2017.
Image
 

Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Rzeki Wisły - dla uczczenia 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Był on możliwy dzięki zawarciu pokoju toruńskiego w 1466r., dzięki któremu cały żeglowny bieg Wisły trafił pod panowanie Rzeczpospolitej. Rok Wisły jest świętem Królowej Polskich Rzek i wszystkich, którym jest ona bliska.

W naszej szkole już w lutym powstał projekt, wpisujący się w obchody Roku Wisły. Projekt pt. ” Z biegiem Wisły” ma charakter całorocznego przedsięwzięcia i obejmuje wycieczki krajoznawcze do miast nadwiślańskich, zwiedzanie  Muzeów Szlaku Wisły oraz przystani rzecznych, poznawanie legend związanych z Wisłą, zdobywanie odznak krajoznawczych oraz konkursy. Celem projektu jest wzrost poczucia tożsamości narodowej i patriotyzmu, poznanie roli rzeki i historii miast, położonych nad Wisłą oraz obcowanie z pięknem polskiej przyrody.

Pierwsza  z zaplanowanych wycieczek odbyła się 11 marca 2017r. Uczniowie ze Szkolnego Koła „Włóczykije” udali się do Dobrzynia nad Wisłą, by z Góry Zamkowej podziwiać najszersze, bo mierzące 2,5 km miejsce na Zalewie Włocławskim. W izbie muzealnej obejrzeli fotografie ukazujące tętniącą życiem starą Wisłę z czasów sprzed powstania zapory oraz używane dawniej łodzie, wiosła i inne sprzęty, wykorzystywane w gospodarstwach. W Płocku uczniowie zwiedzili m.in. katedrę, w której znajdują się starsze od gnieźnieńskich drzwi płockie. Ze Wzgórza Tumskiego uczestnicy wycieczki zeszli nad Wisłę, aby pospacerować po słynnym płockim molo. Nie mogło też zabraknąć wizyty w rozbudowującym się sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ponieważ to właśnie w Płocku św. Faustynie objawił się Pan Jezus w wizerunku, jaki znamy z obrazu Jezusa Miłosiernego. W drodze powrotnej wycieczka zatrzymała się na zaporze we Włocławku, gdzie uczniowie poznali zasady działania zapory, śluzy żeglugowej i funkcję tamy oraz mieli możliwość obserwować otwarte jazy.

Kolejne wycieczki z biegiem Wisły już wkrótce.

Agnieszka Marjańska 


 
 
 
8 marca w klasie IIa Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
08.03.2017.

Image

8 marca 2017 r. chłopcy z  klasy  II a zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni.  W tym szczególnym dniu pamiętali o swoich koleżankach, przygotowując  dla nich wspaniałą niespodziankę. Najpierw klasa rozbrzmiała głośnym „ Sto lat”, później były życzenia, upominki i inne atrakcje. Na pięknie udekorowanym stole pojawiło się mnóstwo słodkości. Radości było co niemiara.

Dorota Świtońska

 

Image 


 

 

 
"Łukasiewicze" w gimnazjum Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
02.03.2017.
Image

2 marca, dzięki uprzejmości p. Kamili Drużyńskiej, mogliśmy uczestniczyć w gimnazjalnej lekcji chemii. Tematem zajęć było przypomnienie i utrwalenie wiadomości na temat wiązań chemicznych. Usłyszeliśmy kilka pojęć, jak z kosmosu: jon, polaryzacja, atom, wiązanie niespolaryzowane, oktet, dublet, powłoka… Byliśmy lekko przerażeni. Starsi koledzy świetnie orientowali się w kolorowych kostkach, czyli układzie okresowym pierwiastków chemicznych. Rozwiązywali zadania, wykonywali rysunki, dzięki temu tworzyli różne wiązania chemiczne. Zaimponowali nam. Było to bardzo ciekawe, choć nie do końca zrozumiałe dla nas. Zdaliśmy sobie sprawę, że nauka ma różne oblicza. Uświadomiliśmy, że wiedza jaką możemy posiąść, by być twórczymi, pomysłowymi i mądrymi młodymi naukowcami jest ogromna. Jeszcze bardziej rozbudziliśmy w sobie chęć „bycia jak Ignacy”!

Anna Łoś

Image 

 


 
Wiosna w eksperymentach Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
01.03.2017.
Image

Zrobiło się ciepło i uczestnicy projektu „Być jak Ignacy” poczuli wiosnę! Z wiosną przyszły nowe pomysły na eksperymentowanie i zabawę nauką.

Zabawiliśmy się jajkiem, barwnikami, mlekiem, pożegnaliśmy narciarza, puściliśmy z dymem lampiony z torebek po herbacie, zabarwiliśmy wulkaniczną pianę na zielono, podmuchaliśmy, pokombinowaliśmy, aż żarówkę zaświeciliśmy; sprawdziliśmy też, co to jest grawitacja.

Jajko zamoczyliśmy w occie i zrobiła się z niego gumowa piłeczka. Podpalone woreczki po herbacie znikały bez śladu. Lawę z samodzielnie zrobionego wulkanu zabarwiliśmy na zielono, trawiasta piana zrobiła wrażenie! Ale prawdziwą eksplozję kolorów stworzyliśmy na mleku przy pomocy barwników spożywczych i płynu do naczyń. Obrazek rozpędzonego narciarza odwróciliśmy za pomocą naczynia z wodą i mamy nadzieję, że już mróz nas nie odwiedzi. Tak dmuchaliśmy, że piłeczka zaczęła latać. Przyjrzeliśmy się bliżej, co przewodzi prąd. Poczuliśmy grawitację na własnym ciele.

Zachęcamy wszystkich do zabawy nauką!

Anna Łoś

 Image  


 

 

 

 
Pantomima na katechezie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
01.03.2017.

Image 

Rozpoczynający się Wielki Post był dla klasy VI okazją do poznania znaczenia przypowieści o synu marnotrawnym. Podczas katechezy uczniowie przygotowali pantomimę, w której każdy zagrał wylosowaną przez siebie rolę.  Nie były to jedynie role osób, ale też zwierząt i przedmiotów, jakie wymienia św. Łukasz w tej przypowieści. Każdy był odpowiedzialny za przygotowanie w kilkanaście minut stroju lub rekwizytu, aby jak najlepiej się zaprezentować. Przy okazji uczniowie odkryli, że z szarego papieru może powstać nie tylko piękna szata, ale i sandały, pierścień, a nawet gitara. Tak "ubrani" aktorzy za pomocą gestu i ruchu scenicznego wyrazili emocje i sens przypowieści. Kreowaniu postaci towarzyszyła radość i satysfakcja z realizacji własnego pomysłu. Wejście w role poszczególnych postaci pozwoliło uczniom zrozumieć czym jest nawrócenie i jak wielka jest miłość Boga wobec grzesznika.

Agnieszka Marjańska

Image 


 

 

 
"Koza" w szkole Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
28.02.2017.
Image

            Kujawska ,,koza” odwiedziła nas w ostatki, czyli 28 lutego. Jak zawsze wzbudziła dużo emocji i zamieszania wśród uczniów. Niektórzy naprawdę się jej bali! Barwny orszak przy wtórze skocznych melodii przeszedł korytarzem i zaprezentował krótki program w sali gimnastycznej. Zgodnie z tradycją w skład ,,kozy” wchodzą sami mężczyźni, z fantazją poprzebierani i pomalowani.

             Podziwialiśmy tańce i harce kozy – najważniejszej postaci korowodu, młodej pary, żołnierzy, śmierci z nieodłączna kosą, bociana kłującego dzieci długim dziobem, anioła, diabła i zbierającej datki siory, a wszystko to przy wtórze śpiewów i gry na bębenku, trąbce i innych instrumentach.

            Tym sposobem pożegnaliśmy karnawał 2017 roku.

Anna Stanek

 Image


 

 
Sukcesy szkolnych zespołów piłki nożnej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Krystian Linek   
22.02.2017.
Image

 

            Dzięki intensywnym treningom sportowym zespoły chłopców mogą się pochwalić następującymi  wynikami:   

·         II miejsce w Halowym Turnieju Piłki Nożnej w kategorii  ,,Żak” o Puchar Dyrektora GOK w Dobrem (14. 01. 2017 r.)

·         III miejsce w Turnieju Halowym Piłki Nożnej w OSIR w Ciechocinku w kategorii ,,Trampkarz” (01. 02. 2017 r.)

·         II miejsce w Turnieju w Piłkę Halową w OSIR w Ciechocinku w kategorii ,,Junior młodszy” (06.02.2017 r.)

·         III miejsce w Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Lubanie w kategorii ,,Żak” (08. 02. 2017 r.)

·         II i III miejsce w Turnieju Piłki Halowej o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Rejonu Włocławskiego  w Lubaniu w kategorii ,,Trampkarz”  (10. 02. 2017 r.)

 

Krystian Linek - trener

Image 

 


 
Ferie na sportowo Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Krystian Linek   
22.02.2017.

 

            Ferie zimowe już za nami, a przed nami  II półrocze - jeszcze większy wysiłek umysłowy uczniów w dążeniu do zdobycia jak najlepszych wyników w nauce na koniec roku szkolnego. Okres odpoczynku pozwolił na pełną regenerację sił i umysłów, także poprzez realizację  pasji sportowych.  

            W pierwszym tygodniu ferii w naszej szkole były zorganizowane zajęcia rekreacyjno  – sportowe dla szkoły podstawowej. Pod kierunkiem  Sławomira Świeczkowskiego dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach sportowych, jednocześnie poznawały zasady bezpieczeństwa i partnerskiego współdziałania.

            Tę część ferii siatkarki z klasy I a gimnazjum spędziły na obozie sportowym w Lubawie pod opieką trenerki Ewy Openchowskiej.

            W drugim tygodniu w szkolnej sali gimnastycznej odbywały się treningi naszych piłkarzy i siatkarek. Piłka nożna to ulubiona dyscyplina sportowa chłopców szkoły podstawowej i gimnazjum, siatkówka – dziewcząt, więc chętnych nie brakowało. W ciągu roku szkolnego najlepsi trenują w szkole i w klubach: „Start Stawki” oraz „Aleksandria”; w ferie o sportową formę zadbało wiele osób. Pod opieka trenera Michała Łuczyńskiego ćwiczyły zespoły ,,Seniorów” i ,,Orlików”, Ewa Openchowska prowadziła treningi dziewcząt z klasy I a gimnazjum, a Andżelika Nasińska – dziewcząt z klas III, IV i V, VI szkoły podstawowej.  Zespoły prowadzone przez Krystiana Linka: ,,Trampkarze”, ,,Żacy” i ,,Juniorzy młodsi” w czasie ferii z powodzeniem rozgrywały mecze w turniejach na terenie województwa kujawsko – pomorskiego.

Krystian Linek


 
Ferie! - zapraszamy do szkoły Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
27.01.2017.

Image


 

 
Baśnie Dalekiego Wschodu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
27.01.2017.

 Image

27 stycznia 2017 roku przenieśliśmy się w odległy świat orientu Dalekiego Wschodu. Podczas spektaklu klasy III b i III c, wraz z opiekunami, miały okazję podróżować w baśniowym świecie. Byliśmy w MCK w Ciechocinku na przedstawieniu „Baśnie Dalekiego Wschodu”. Zachwyciły nas bogate stroje, przepiękna scenografia, gra świateł i muzyka. Poznaliśmy odważnego podróżnika Sindbada, jego brata, przebiegłego Dżina, piękną księżniczkę oraz inne baśniowe postacie. Na scenie pojawiały się ważne przedmioty, które symbolizowały wartości życiowe. Byliśmy świadkami walki dobra ze złem. Obejrzane widowisko pomogło nam zrozumieć, że dzięki mądrości i prawdzie można pokonać wszelkie przeciwności losu. Ważne jest to, co niewidoczne dla oczu. Nie wolno oceniać po wyglądzie, bo nie wszystko złotem jest co się świeci. Chytrość i bogactwo są zgubne. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że miłość i przyjaźń powinny towarzyszyć nam
w każdej podróży… przede wszystkim podróży życia!

 Anna Łoś


 

 
Bal klas I-III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
25.01.2017.
 Image

Nadszedł oczekiwany dzień, w którym to klasy I-III w rytm muzyki z całego świata ruszyły w tany. 25 stycznia w sali gimnastycznej spotkały się postacie z bajek, ludzie różnych narodowości, zwierzęta. Piękne kolorowe stroje pokazały nam, jacy jesteśmy pomysłowi, i jak wesoło potrafimy się bawić. Na początku przywitaliśmy się wspólnym tańcem indiańskim, by przywołać dobre humory do zabawy. Przypomnieliśmy sobie, że dobra zabawa to bezpieczna zabawa. Bal zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. Zabawę prowadził DJ, który przygotował gadżety do zabawy
i zachęcał dowcipnymi rozmowami do pląsów. Atrakcją dnia były przygotowane przez Radę Rodziców pączki i soki, dodały one siły do zabawy.

Szkoda że następna zabawa karnawałowa dopiero za rok… Ale przynajmniej mamy czas do namysłu za co lub za kogo się przebrać?

 Anna Łoś

Image 

 

Image 


 

 
Bal karnawałowy klas IV-VI Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
25.01.2017.

Image

 

jutro będzie tu artykuł o balu,
ale zdjęcia są już dzisiaj! 

 

  Image


 

 
Być jak Ignacy... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
23.01.2017.

Image 

 Być jak Ignacy...

Świat należy do ludzi młodych. Młodzi mogą wpłynąć na losy naszej planety. 

(John Elkington)

 

Męska część klasy III b wraz z wychowawczynią bierze udział w projekcie naukowym „Być jak Ignacy”. Nasze wspólne spotkania mają zaowocować wynalezieniem czegoś nieprawdopodobnego, ale przede wszystkim przybliżyć tematy matematyczno-przyrodnicze przez doświadczanie, obserwowanie, tworzenie. Całą przygodę zaczęliśmy od lampy… lampy naftowej, która jest dla nas symbolem odkryć, których może dokonać każdy z nas! Każdy z nas może być Ignacym Łukasiewiczem.

Pomocna okazała się dla nas platforma przygotowana przez twórców projektu „Być jak Ignacy”, gdzie są zamieszczone materiały niezbędne do eksperymentowania. Zachęcamy wszystkich do poznania: laboratorium, w którym Radek i Nikodem dokonują niesamowitych eksperymentów z gazem, ogniem…, Majki, Tomka, pana Ignacego w przygodowym komiksie oraz gier, w których można np. budować kopalnię….

Mamy bogaty program spotkań, który na bieżąco realizujemy w poniedziałkowe popołudnia:

1.      Poznaj historię Ignacego Łukasiewicza (komiks).

2.      Ignaś, Maja i Tomek - prezentacja bohaterów książki „Być jak Ignacy”.

3.      Ropa naftowa - badanie właściwości (wykorzystanie platformy edukacyjnej www.bycjakignacy.pl).

4.      Wybuduj kopalnię ropy naftowej (gra komputerowa).

5.      Lampa  naftowa – wykonanie modelu (wykorzystanie platformy edukacyjnej).

6.      Tajemnice gazu (wykorzystanie platformy edukacyjnej).

7.      Co w starej walizce, skrzyni, szufladzie? (warsztaty z udziałem rodziców)

8.      Dlaczego świeczka świeci? Pokaz Magdaleny Ileckiej, absolwentki Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego – Wyspa Młodych Kolumbów.

9.       Eksperymenty - wykonanie własnych eksperymentów ze świata przyrodniczego, prezentacja na stronie internetowej oraz pokaz dla uczniów klas I i II.

10.    Wynalazki - wykonanie własnych wynalazków do użytku codziennego, prezentacja na stronie internetowej oraz pokaz dla uczniów klas I i II.

11.    W gimnazjum jest Ignacy! (gościnny udział w zajęciach uczniów gimnazjum na lekcji chemii lub fizyki).

12.    Podsumowanie pracy, wspólne przygotowanie prezentacji, nagranie piosenki „Być jak Ignacy”.

Już niedługo sami przygotujemy pokaz naszych eksperymentów i wynalazków! Czekajcie!

Anna Łoś

 

Image 


 

 

 
"Calineczka" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska i Alina Kruszka   
21.01.2017.

Image 

 
21 stycznia 2017 roku uczniowie klas II a i II b wybrali się do Baju Pomorskiego w Toruniu na spektakl teatralny pt. ,,Historia Calineczki''. Jest to opowieść o malutkiej kwiatowej dziewczynce, która udała się w podróż, aby odnaleźć swoje miejsce na świecie. Los nie zawsze był dla niej łaskawy, jednak któregoś dnia na polu kwiatów uśmiechnęło się do niej szczęście. Spełniła swoje marzenie. 
Przedstawienie sprawiło dzieciom dużą przyjemność, zachwyciły się piękną scenografią oraz piosenkami, które wprawiły je w baśniowy świat. Młodzi widzowie wrócili z wycieczki z przekonaniem, że warto mieć marzenia, bo marzenia się spełniają. Już nie mogą doczekać się kolejnej wizyty w teatrze. 

 Image 

Dorota Świtońska i Alina Kruszka

 


 

 
25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
17.01.2017.
 Image

    Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Akcję rozpoczęliśmy już w piątek, gdzie przy udziale uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły orkiestrowe puszki zapełniały się sukcesywnie. Każdy kto zasilił akcję Jurka Owsiaka otrzymał symboliczne czerwone serduszko. 
    W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Tegoroczni wolontariusze: Julia Bonowicz, Maja Chacińska, Wiktoria Radzikowska, Konrad Kamiński, Agnieszka Lewandowska oraz Klaudia Deruś łącznie zebrali: 3.021,95zł. Bardzo dziękujemy wolontariuszom za zaangażowanie.  
Do zobaczenia za rok!

 Karolina Linek

Image 


 
" Leć. kolędo w świat..." Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
23.12.2016.

Image 

W podróż w wyobraźni ze szkolnej ławki wprost do Betlejem zabrali swoich kolegów i koleżanki uczniowie klasy VI i Va podczas jasełek, które zostały wystawione na szkolnej scenie 21 grudnia. Aktorzy, tworzący niesforną klasę, stanęli oko w oko z Aniołem, który zaprosił ich do świętowania Bożego Narodzenia. Swoją ofertą kusił też uczniów Diabeł, który jednak czmychnął przed mocą Bożą i święconą wodą. Wówczas przed publicznością ukazała się betlejemska stajenka, w której Maryja i Józef z maleńkim  Jezusem odbierali hołd od Pasterzy i Mędrców. Także uczniowie niesfornej klasy, podążając za Aniołem, przynieśli swoje dary: cukierki, lizaka, zabawkę i latarkę, a także swoje dobre zachowanie i pięknie zaśpiewane kolędy. Spotkanie ze Świętą Rodziną tak odmieniło uczniów, że nie mogła ich poznać Pani Nauczycielka, gdy na dźwięk dzwonka znów znaleźli się w szkolnej ławce, grzeczni jak nigdy dotąd. 

 Jasełkowe przedstawienie raz po raz rozbrzmiewało muzyką i śpiewem kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych, przygotowanych przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Usłyszeliśmy także wykonania kolęd na saksofonie.
 Po przedstawieniu rozstrzygnięto konkurs na szopkę bożonarodzeniową, a następnie każda klasa mogła zaprezentować przygotowaną wcześniej kolędę. Na koniec spotkania pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczno- noworoczne, życząc, by dobry Anioł przyniósł wszystkim radość i spełnienie marzeń.

 Przedstawienie jasełkowe i scenografię przygotowała Agnieszka Marjańska, o muzyczną oprawę zadbała Dorota Stanicka, a operatorami dźwięku byli nieocenieni gimnazjaliści Konrad i Michał.
 
Agnieszka Marjańska

 


 

 

 

 
Konkurs szopek-wyniki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
23.12.2016.

 

Podczas świątecznych uroczystości szkolnych: wspólnego kolędowania klas I-III oraz jasełek dla klas IV-VI i gimnazjum zostały wręczone dyplomy i nagrody za najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe. A oto wyniki konkursu:

I miejsce: Michalina i Antoni Urbańscy z klasy II b

             i ex aequo: Igor Krzyżanowski z klasy IV b


 II miejsce: Maria Dudziak z klasy III b

III miejsce: ex aequo: Vanessa Pora z klasy II a i Mateusz Kozłowski z klasy IV a

 Wyróżnienia otrzymali:

 Roksana Okólska z klasy II b
Roksana i Piotr Szczęśni z klasy II b
Adrian Domański z klasy II b
Jowita Kalocińska z klasy III b
Anna Wozińska z klasy V a
Roksana Pawlak z klasy IV b
Kacper Biegała z klasy IV a
Jakub Przybysz z klasy V a

Fundatorem nagród dla wszystkich uczestników konkursu był ksiądz proboszcz Janusz Stanowski. 

Agnieszka Mariańska


 

 
Wspólne kolędowanie klas I-III. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś, Dorota Stanicka   
20.12.2016.
Image

    20 grudnia z okazji zbliżającego się Święta Bożego Narodzenia szkolna rodzina klas I-III wraz z wychowawcami i rodzicami uczestniczyła we „Wspólnym kolędowaniu”. Całe spotkanie rozpoczęło się od rozstrzygnięcia dwóch konkursów, wręczenia nagród i dyplomów, tego dotyczącego obchodów Dnia Misia oraz wykonania szopek bożonarodzeniowych .

    Następnie każda klasa przeniosła  nas w świat kolęd, pastorałek, piosenek świątecznych i zimowych.                                                                                                                                                                    Z klasą I przybyliśmy do Betlejem,  w kolędzie „Przybieżeli do Betlejem”. Klasa II a zabrała nas tam, gdzie kolęda, w piosence inscenizowanej ruchem „Już blisko kolęda”. Z aniołami przyleciała do nas klasa II b w pastorałce  „Przylecieli Aniołkowie”. Na wigilijną noc zaprosiła nas klasa III a w pięknej piosence „Wigilijna noc”. Klasa III b sprawiła, że zaczął ( w końcu ) padać śnieg śpiewając piosenkę zimową „Pada śnieg”. A co znaczą magiczne Święta? Na to pytanie w blasku zimnych ogni odpowiedziała nam  klasa III c w piosence świątecznej  „Magia Świąt”.

    Na koniec wszystkim obecnym Pani Dyrektor przekazała świąteczne życzenia i zaprosiła do wykonania wspólnie kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. Tym chóralnym wystąpieniem zakończyło się miłe spotkanie.

Anna Łoś, Dorota Stanicka

 

Image 


 

 
Wigilia III b. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
20.12.2016.
Image

 Cudownie pachnącą choinką i siankiem, rozśpiewaną kolędą , z pięknymi prezentami i „na słodko”- taką właśnie klasową Wigilię przygotowała klas III b wraz z rodzicami 20 grudnia 2016 roku.

 Uczniowie samodzielnie przygotowali stół, ułożyli pyszności wcześniej dostarczone przez rodziców, przy dźwiękach kolęd podzielili się opłatkiem. Oczywiście nie zabrakło rozmowy o świątecznych zwyczajach, życzeń a także przeprosin. Atmosferę podgrzały prezenty, które podczas nieobecności dzieci podrzucił Mikołaj. Mięciutkie podusie i słodkości, które otrzymały sprawiły wiele radości. Na zakończenie dnia wszyscy uczestniczyli we „Wspólnym kolędowaniu”.

 Anna Łoś

 

Image 


 

 

 
Za ten wspaniały gest słowa podziękowania wraz z życzeniami Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Społeczność szkolna   
20.12.2016.
Image

Dobroć serca jest tym,
czym ciepło słońca,
ona daje życie.

Henryk Sienkiewicz

 

 Dzięki akcji szkolnego koła Caritas oraz Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie 
25 uczniów naszej szkoły otrzymało paczki świąteczne ufundowane przez mieszkańców naszej gminy.

Za ten wspaniały gest słowa podziękowania wraz z życzeniami
wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia

składa

społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej
w Stawkach.

 Stawki, grudzień 2016 r.

Image 


 

 
Pierniczki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: A.Łoś, D. Stanicka, S. Świeczkowski   
15.12.2016.
Image

    Jak uprzyjemnić sobie czas oczekiwania na Mikołaja? Jak bawić się zamiast wypatrywać pierwszej gwiazdki z nosem przy szybie? … Klasy III wiedzą, że nic tak nie cieszy, jak samodzielne wykonane i ozdobione pierniczki!

    We wtorkowe i czwartkowe, grudniowe popołudnie, klasy III wraz z wychowawcami i rodzicami podjęły się nie lada zadania- pieczenia pierników. Ubrani w fartuszki, z odpowiednimi akcesoriami zabrali się do pracy. Wykonane ciasto według przepisu, każdy samodzielnie wyrobił, rozwałkował i wykroił foremkami kształty te  kojarzące się ze świętami: gwiazdki, choinki, dzwonki, aniołki, ale również inne: piłkarze, piłki, figury, koła... Dzięki pomocy Pań z kuchni, i oczywiście wielkiego piekarnika surowe ciasto szybko zamieniło się w pachnące korzennymi przyprawami łakocie. Pierniczki ostygły i wtedy zaczęła się najlepsza zabawa- wspólne dekorowanie. Polewa czekoladowa, pisaki z lukrem, posypki do ciasteczek, bakalie...Nie zabrakło pomysłów i  wyobraźni w kreowaniu oryginalnych świątecznych smakołyków. Była to doskonała okazja, aby wykazać się inwencją twórczą i przyozdobić każde ciasteczko według własnego pomysłu.

     Wykonane pierniczki z pewnością będą piękną ozdobą świątecznego stołu, o ile wcześniej nie zostaną zjedzone, bo trudno jest się oprzeć ich urokowi! 

A.Łoś, D. Stanicka, S. Świeczkowski

Image


 

 
Święty Mikołaj wreszcie przybył i obdarował każdego prezentem w klasach I-III. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Alina Kruszka i Dorota Świtońska   
08.12.2016.

                6 grudnia 2016 r. z niecierpliwością czekaliśmy na przybycie Świętego Mikołaja. Tym bardziej, że wcześniej uczniowie z klas I-III bardzo dobrze przygotowali się do tego spotkania. Udekorowali świątecznie swoje sale lekcyjne, nauczyli się śpiewać piosenki i pięknie recytowali wiersze. Wykonali też prace plastyczne na temat „ Mikołajkowe marzenia”. Święty Mikołaj wreszcie przybył i obdarował każdego prezentem. Zostawił też list, w którym dziękował dzieciom za pamięć i wrażliwe serce. Dzień ten minął wszystkim radośnie, a jednocześnie wprowadził wspaniałą atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 Alina Kruszka i Dorota Świtońska 


 

 
Raz, dwa, trzy... Mikołaj spełnia sny... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: A.Łoś, D. Stanicka, S. Świeczkowski   
08.12.2016.

 Image

Aby podkreślić nastój, zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, 8 grudnia gościliśmy w MCK w Ciechocinku, gdzie obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy  baśń muzyczną  „Mikołaj spełnia sny”.

W przepiękny, humorystyczny, a zarazem wzruszający sposób przedstawiono ponadczasowe wartości takie jak: wiara w Św. Mikołaja, dobro zawsze zwycięża zło. W Krainie Św. Mikołaja figlarne skrzaty Maniek i Gutek pakowały prezenty. Nad wszystkim czuwała groźna Pani Inspektorka Kontrolka. Kiedy już prezenty były gotowe i czas było wyruszać w drogę, to... Św. Mikołaj zniknął! Superman Rudolf wyruszył czym prędzej do Krainy Zaczarowanego Dzwoneczka by go odnaleźć. 
Wszystko jednak zależało od dzieci.  Od tego czy naprawdę wierzą w Św. Mikołaja. Wszyscy musieliśmy złożyć przysięgę, w której przyrzekliśmy dobre zachowanie i potwierdziliśmy, że wierzymy w moc Świętego Mikołaja, że... Św. Mikołaj naprawdę istnieje. Na szczęście Mikołaj wrócił!

Braliśmy czynny udział w spektaklu, śpiewaliśmy, odpowiadaliśmy,  podpowiadaliśmy. Bogata scenografia, kolorowe kostiumy, świąteczna muzyka, niespotykane efekty świetlne, sprawiły, że spektakl pozostawił niezapomniane wrażenia.

 A.Łoś, D. Stanicka, S. Świeczkowski

 

Image 


 

 

 
Głos naszej szkoły w konferencji "Kształtowanie postaw - wychowanie do wartości" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
07.12.2016.
 Image

            Wojewódzka konferencja ,,Kształtowanie postaw - wychowanie do wartości”, która odbyła się 7 grudnia w Ciechocinku, miała za cel propagowanie działań podkreślających rangę kształtowania postaw i wartości w procesie wychowania. Jej organizatorem był Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty, a adresatem - dyrektorzy, nauczyciele i pedagodzy szkół naszego województwa. Otworzył ją pan Marek Gralik, Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty. Wprowadził zgromadzonych w temat, podkreślając ogromną rolę wychowania do wartości w dzisiejszych czasach, gdy świat wartości jest światem trochę zachwianym i młodzieży potrzeba pewnych i jasnych wskazówek, by dokonywała właściwych wyborów.   

            Po pierwszej części, w czasie której wykładowcy rozważali teoretyczne aspekty systemu wartości i roli nauczyciela w formowaniu tychże, nastąpiły prezentacje dobrych praktyk na przykładach czterech placówek województwa, wśród których znalazła się nasza szkoła. Pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk wygłosiła referat ,,Znaczenie edukacji regionalnej w wychowaniu młodego pokolenia”. Zaakcentowała w nim ważność postaci patrona szkoły – Marii Danilewicz Zielińskiej w budowaniu przynależności do regionu - Kujaw oraz jako wzoru do naśladowania dla dzieci i młodzieży. Następnie  zaprezentowała konkretne działania i efekty z ostatnich kilku lat pracy szkoły, odzwierciedlające znaczenie edukacji regionalnej. Zebrani mogli usłyszeć o pasji odkrywania, poznawania i opisywania małej ojczyzny i ludzi z nią związanych, sukcesach uczniów w sławiących Kujawy konkursach, realizowaniu projektów edukacyjnych, o wycieczkach, rajdach, zlotach harcerskich, zainteresowaniu uczniów gwarą i obyczajami regionu. Gwara, którą uczniowie naszego zespołu szkół poznają także, czytając utwory patronki szkoły, została następnie zaprezentowana w formie recytacji fragmentów opowiadania ,,Biurko Konopnickiej” w wykonaniu Zuzanny Piskrzyńskiej z klasy III a gimnazjum. Pięknym przytoczeniem opisów sytuacji i monologów rodowitych Kujawiaków Zuzia przeniosła słuchaczy w czasy wybuchu pierwszej wojny światowej i dzień targowy Aleksandrowa lat dwudziestych XX wieku. Występ przedstawicieli ze Stawek został zakończony śpiewem i tańcem w wykonaniu przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola w Stawkach.

Anna Stanek

Image

Image 


 

 
Mikołaj w szkole Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
06.12.2016.

Image

            6 grudnia, jak tradycja każe, odwiedził nas Mikołaj. Towarzyszyły mu śnieżynki. Uczniowie otrzymali od niego czekolady, ufundowane przez radę rodziców. Dzieci ze  szkoły podstawowej chętnie śpiewały dla niego piosenki i mówiły wiersze, zaś gimnazjaliści z trudem dawali się namówić na zaśpiewanie chociaż jednej zwrotki kolędy. Wszyscy zgodnie przekonywali go, że w ciągu ostatniego roku byli bardzo grzeczni.

 

Image 


 

 
Święty Mikołaj o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
06.12.2016.

Image 

            6 grudnia 2016 r. reprezentanci klas IV-VI wzięli udział w akcji „Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem”, zorganizowanej przez Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy. Tegoroczne spotkanie odbyło się w bydgoskiej Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”, gdzie nasi uczniowie razem z setkami rówieśników z całego województwa mieli okazję zobaczyć przedstawienie pt. „Karnawałowe perypetie Małgosi”. Inscenizacja poświęcona była bezpieczeństwu w sieci oraz temu, w jaki sposób bronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami. Młodzież z zaciekawieniem słuchała wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się na ulicy i w domu. Fantastyczną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia podkreśliły występy studenckiego zespołu muzycznego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Uczniowie chętnie włączyli się w śpiewanie pięknych polskich kolęd. Młodzież z niecierpliwością oczekiwała na pojawienie się św. Mikołaja, który w swoim wystąpieniu pochwalił przybycie niemalże czterech tysięcy uczniów z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Każdy otrzymał prezent i możliwość zrobienia sobie zdjęcia ze św. Mikołajem na pamiątkę. Na zakończenie akcji młodzi ludzie wzięli udział we wspólnej zabawie przy muzyce w rytmie zumby. Naładowani pozytywną energią  i z uśmiechem na twarzach wrócili do domu. Wszyscy zadeklarowali swój udział w przyszłorocznej edycji akcji „Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem”. 

Karolina Linek

Image 


 

 

 
Nasze Szkolne Koło Caritas i Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
05.12.2016.

Image 

Już po raz 23 w całej Polsce rozprowadzane są cegiełki- świece Caritas, które w wielu domach zapłoną na wigilijnym stole. Środki uzyskane z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przeznaczone są na letni wypoczynek, całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz na działalność placówek dla dzieci z niepełnosprawnościami. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy, w tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci uchodźców z Syrii i Iraku. W akcję, jak co roku, włączyło się nasze Szkolne Koło Caritas. Wolontariuszki rozprowadzały świece wśród parafian 4 grudnia-  w drugą niedzielę Adwentu i będą kontynuowały akcję w kolejne niedziele, aby wszystkie świece znalazły ofiarnych nabywców.

Agnieszka Marjańska

Image 

 


 

 
Szkolny konkurs szopek bożonarodzeniowych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
05.12.2016.

 

 13 szopek bożonarodzeniowych wykonanych przez 15 uczniów wpłynęło na szkolny konkurs szopek. Tegoroczne betlejemskie stajenki miały bardzo tradycyjną formę. Wykonawcy użyli naturalnych materiałów, a więc drewna, siana, słomy, papieru i tkanin. Przy tworzeniu konstrukcji szopek często pomagali rodzice czy dziadkowie, ale większość elementów uczestnicy wykonali własnoręcznie. Wszystkie szopki zachwycały kreatywnością i precyzją wykonania, dlatego jury miało bardzo trudne zadanie, aby wybrać trzy  najładniejsze prace. Po długich obradach ustalono wyniki konkursu, które zostaną uroczyście ogłoszone podczas szkolnych jasełek. Szopki oceniała komisja w składzie: pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk, pani wicedyrektor Urszula Ziemnicka, pani Kamila Drużyńska oraz ks. proboszcz Janusz Stanowski, który jest fundatorem nagród. 
 

 Autorzy szopek:(wg kolejności zdjęć - kliknij w miniaturkę zdjęcia aby zobaczyć je w powiększeniu)

Vanessa Pora kl. II a 
Roksana Okólska kl. II b
akub Przybysz kl. V a
Roksana Pawlak kl. IV b
Anna Wozińska kl. V a
Roksana i Piotr Szczęśni- Arena kl. II b
Adrian Domański kl. II b
Michalina i Antoni Urbańscy kl. II b
Kacper Biegała kl. IV a
Igor Krzyżanowski kl. IV b
Jowita Kalocińska kl. III b
Mateusz Kozłowski kl. IV a
Maria Dudziak kl. III b
 

 

 

Agnieszka Marjańska


 

 

 

 
Młodzi piechurzy znów na szlaku! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
03.12.2016.

Image

Wspaniała słoneczna pogoda towarzyszyła ponad stu uczestnikom Rajdu Świąteczno- Noworocznego, który w sobotę 3 grudnia zorganizował Kujawski Oddział PTTK we Włocławku. Wśród nich byli także uczniowie ze Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego " Włóczykije" , którzy wyruszyli w kilkukilometrową wędrówkę lasami włocławskimi, niosąc przygotowaną wcześniej karmę dla zwierząt. Tymi oryginalnymi ozdobami poszczególne drużyny przystroiły wybrane przez siebie drzewko, tworząc niezwykłą leśną "stołówkę". W ten sposób na gałązkach zawisła słonina, kule z ziarnami dla ptaków, orzechy, łańcuchy z marchewki, buraków i selera, kolby kukurydzy, a nawet łańcuszek z kolorowej karmy dla królików, który z pewnością zasmakuje zającom. Przy okazji strojenia choinek okazało się, że w przygotowanie karmy uczniowie zaangażowali całe rodziny, dzięki czemu powstało mnóstwo różnorodnych dań dla zwierząt leśnych. Dalsza trasa rajdu prowadziła do jeziora Czarnego, gdzie uczestnicy posilili się gorącą zupą i otrzymali pieczęć rajdową- bezcenną pamiątkę dla zdobywców odznak krajoznawczych. Na koniec każda drużyna otrzymała dyplom i maskotkę w nagrodę za najpiękniejsze ozdoby. To ostatni rajd w tym roku kalendarzowym, ale kolejne już w styczniu. Opiekunami "Włóczykijów" byli Agnieszka Marjańska i Dariusz Lewandowski.

 Image


 

 

 
Andrzejki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
01.12.2016.
Image

Wieczór andrzejkowy, obchodzony w wigilię św. Andrzeja, w naszej szkole przybrał formę pokazu magii i czarów. Postanowiliśmy uczcić z dziećmi tradycyjny zwyczaj przepowiadania przyszłości i wybraliśmy ku temu przedpołudnie - 30 listopada 2016 r. Organizatorami całego dnia byli wychowawcy klas I-III wraz z samorządem uczniowskim. Tego dnia uczniowie przebrani byli za wróżki i czarodziejów. Każda klasa w swojej sali przygotowała zestaw wróżb. Klasa III b, oprócz zapoznania się z tym co czekać ich będzie w przyszłości, wykonała andrzejkowe lampiony, które zapalone sprawiły, że nastrój w sali zrobił się naprawdę magiczny.

     Gościem specjalnym był iluzjonista „Adamos”, którego pokaz dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Dzieci oglądały  sztuczki gościa z wielkim zaciekawieniem. „Adamos”  zaprezentował niezliczoną ilość sztuczek, których nie sposób  wymienić . Po występie po wypowiedzianym „zaklęciu”, dotknięciu „zaczarowaną różdżką”, wyczarował z kapelusza cukierki z wróżbą dla każdego dziecka. Godny uwagi jest tu fakt, iż znalazło się kilku śmiałków (co widać na załączonych zdjęciach), którzy próbowali zmierzyć się z magią z całkiem niezłym skutkiem.

Anna Łoś   

 

Image 


 

 
Gotyk na dotyk, dawniej było tak... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś, Dorota Stanicka   
29.11.2016.
Image

      We wtorkowy ranek, 29.11.2016 roku,  uczniowie klas III b i IIIc z wychowawcami i rodzicami wybrali się na autokarową  wycieczkę do Torunia, by przenieść się w dawne czasy i poznać gotycką architekturę tego miasta.

      Wzięliśmy udział w odkrywaniu tajemnic gotyckiej architektury Torunia. W trakcie spotkania pod nazwą "Tajemnice toruńskich murów" przenieśliśmy się w czasy świetności miasta i nauczyliśmy się tropić tajemnice starych ceglanych budowli. Rozszyfrowaliśmy, jakie funkcje pełniły i jak służyły mieszkańcom grodu. Podczas spaceru po Starym Mieście, pod okiem przewodnika - animatora poznaliśmy  tajniki stylu gotyckiego, którego doskonałymi przykładami szczyci się Toruń. Odwiedziliśmy ratusz, kupiecką kamienicę, bramę, basztę i mur obronny oraz kościół i spichlerz. Po powrocie do Domu Legend, w trakcie warsztatu plastycznego, my- młodzi odkrywcy zaprojektowaliśmy własne gotyckie gmachy, inspirując się wyglądem poznanych budowli. W pracy pomogły nam zagubione przed wiekami plany i rysunki sporządzone przez średniowiecznych mistrzów budowlanych.

   W muzeum etnograficznym byliśmy świadkami życia z dawnych lat… Wystawa była opowieścią o ludziach i ich codziennym życiu, rozumianym jako czas pracy, jak i czas świąteczny. Liczne aspekty tej dawnej codzienności okazały się dla nas- współczesnych – zaskakujące, niejasne, wręcz egzotyczne. Najcenniejsze obiekty ze zbiorów muzeum odpowiedziały nam na pytania dotyczące życia w przeszłości: co ludzie jedli, w co się ubierali, jak dbali o higienę, jak się uczyły dzieci w szkołach, jak pracowali, jak świętowali i  w co wierzyli….

  Wycieczka okazała się cenną lekcją historii, przyrody, plastyki…

Anna Łoś, Dorota Stanicka

Image 


 

 

 

 
Nowe akcje czytelnicze w szkole Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
28.11.2016.

Image

Książka odgrywa ogromną rolę  w kształtowaniu osobowości i postaw młodych ludzi, dlatego też jednym z priorytetów w obecnym roku szkolnym jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa  wśród dzieci i młodzieży. 

W całej Polsce odbywają się różne akcje promujące czytanie książek. Nasza szkoła również podjęła to wyzwanie i przygotowała szereg propozycji dla uczniów. W październiku wystartowały dwa konkursy. Pierwszy z nich przygotowała i przeprowadziła pani Kamila Drużyńska, a dotyczył wzbogacenia biblioteki szkolnej o pozycje adresowane szczególnie do najmłodszych czytelników, czyli o książeczki 
z baśniami. Odzew był bardzo duży, zebranych zostało 479 książek. Rekord należał do klasy IV b, której uczniowie przynieśli aż 170 pozycji, II miejsce zajęła klasa VI – 122 książki i III miejsce klasa V a – 59 tytułów.
 
Kolejną propozycją dla młodzieży jest całoroczny konkurs czytelniczy pod nazwą „Książkowe mole 
w naszej szkole”, podczas którego uczniowie mają za zadanie przeczytać wyznaczoną lekturę, 
a następnie rozwiązać test z nią związany. Co miesiąc wyznaczana jest nowa lektura, a zwycięzcy poszczególnych etapów zmierzą się w czerwcu o tytuł „Mistrza czytelnictwa”.  W październiku najlepsze wyniki  zdobyli: Maciej Drużyński z kl. IV b, Mikołaj Schwebs kl. IV b, Franciszek Zając kl. Va, Aleksandra Gapska i Katarzyna Rosowska – obie z klasy VI oraz Kacper Kulpa z klasy Vb. 
Konkurs ten przygotowały panie:  Kamila Kurnatowska i Kamila Drużyńska.

Członkowie koła teatralnego „Asy z VI klasy” również postanowili wziąć udział w akcji promującej czytelnictwo i  przygotowali przedstawienie pt. „Sąd nad książką”, które zostało zaprezentowane społeczności szkolnej podczas apelu w dniu 25 listopada. W przedstawionych scenkach  młodzi aktorzy zwrócili uwagę na zalety czytania książek oraz przypomnieli swoim rówieśnikom, że książek nie wolno niszczyć, należy o nie dbać i szanować.

Kamila Kurnatowska
Kamila Drużyńska

Image  


 

 
Dzień Pluszowego Misia w klasie III c Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
25.11.2016.
Image 

Pluszowe misie- miękkie, puchate i miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci już od ponad 100 lat. Pocieszają, dodają otuchy i są niezastąpioną  przytulanką przy zasypianiu.

W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia, który świętujemy 25 listopada.

Właśnie w tym dniu odbyło się w naszej klasie miłe spotkanie z naszymi pluszakami.

Dzień rozpoczął się od zabawy przy piosenkach „ Pluszowy miś” oraz „ Jadą, jadą misie”.

W ramach akcji „ Cała Polska czyta dzieciom” odbyło się czytanie opowiadania „ Bajka o brzydkim misiu”. Nie zabrakło pogadanki o tych miłych, pluszowych maskotkach. Szczególnym zadaniem dla dzieci było wykonanie plakatu z dostępnych materiałów plastycznych i technicznych.

Naszą salę lekcyjną przyozdobiły misie oraz wykonane specjalnie na tę okazję portrety naszych pluszaków.

Jak wiadomo, ulubionym przysmakiem misiów jest miód. W ramach akcji „Śniadanie daje moc”, dzieci przyniosły więc zdrowe pieczywo oraz miód i robiły kanapki ,zachęcając wszystkich do jedzenia miodu, który jest dobry na chrypę, grypę, kaszel i katar.

Na pamiątkę wspólnie spędzonego dnia wszyscy zrobiliśmy zdjęcia ze swoimi przyjaciółmi pluszakami.

 

Dorota Stanicka

 

Image 


 

 
Pokochaj pluszowego misia Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
25.11.2016.

 Image

25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy już po raz kolejny Święto Pluszowego Misia.
Tematem przewodnim tegorocznego święta  był ,,PRZYJACIEL’’.  Z tym słowem łączy się pluszowy miś, a z nim najważniejsze wartości: dzieciństwo, miłość, wierność, oddanie, ciepło.

W tym dniu wszystkie dzieci z klas 1-3 przyniosły swoje misie. Po wysłuchaniu opowiadania  na podstawie ,,Bajki o brzydkim misiu’’ Joanny Witkowskiej  dzieci  wykonały portret misia – bohatera opowiadania, śpiewały piosenki, recytowały wierszyki. Najciekawsze prace plastyczne zostaną nagrodzone. Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej i ciepłej  atmosferze.

Stwierdziliśmy zgodnie, że świat bez przyjaciół byłby bardzo ubogi.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

Elżbieta Bąk

 

Image 


 
"Ziarno" w naszej szkole Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
24.11.2016.
Image

24 listopada naszą szkołę odwiedził ks. Łukasz Piórkowski, znany doskonale dzieciom z programu telewizyjnego pt. "Ziarno". Zaprosił on wszystkich do niezwykłego laboratorium, w którym głównym bohaterem był SMOK, czyli Smutek- Marudzenie-Obrażanie-Krzyk. Ksiądz Łukasz z pomocą dzieci te wszystkie dąsy, smutki i inne negatywne emocje przemieniał w uśmiech, dobro, wytrwałość i przebaczenie. Uczniowie przekonali się ,że przy pomocy słów: proszę, przepraszam i dziękuję, mogą przemieniać złe

zachowanie w coś pozytywnego i dobrego dla siebie i innych . Nasz gość wykorzystał do tego celu przedmioty codziennego użytku, które nabrały zupełnie nowego znaczenia. Zamknięta butelka to serce dziecka obrażonego i zagniewanego, a zapalona świeca to symbol wszystkich dobrych postanowień, które można łatwo zdmuchnąć suszarką, czyli lenistwem, albo zgasić wodą- znudzeniem i rezygnacją. Wszyscy uczestnicy zajęć wspaniale się bawili, a na koniec spotkania otrzymali od wyjątkowego gościa wpisy do

pamiętników. Organizatorem spotkania była katechetka Agnieszka Marjańska, piękne dekoracje przygotowały panie Alina Kruszka i Dorota Świtońska, a obsługę techniczną warsztatów zapewnił pan Roman Wachowski.

 

Agnieszka Marjańska 

Image 


 

 
Adoptujemy książki w dobrym celu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Drużyńska   
22.11.2016.
Image

 

            Szkolna akcja  pod hasłem: „Adoptujemy książki w dobrym celu. Tworzymy dla nich nową rodzinę” miała na celu zebranie przeczytanych, niepotrzebnych już w domu książek i przekazanie ich do biblioteki szkolnej. Zbiórka stanowiła pomoc w promowaniu głośnego czytania dzieciom oraz wzrostu czytelnictwa, zainteresowania uczniów książką. 

            Cele akcji:

- pozyskanie większej ilości książek do księgozbioru szkolnego,

- zwiększenie czytelnictwa,

- zachęcanie dzieci i młodzieży do czytania książek,

- wdrażanie uczniów do współodpowiedzialności za księgozbiór biblioteki szkolnej.

Zbiórka trwała przez cały październik i skierowana była do uczniów z klas IV- VI szkoły podstawowej i I- III gimnazjum. Łącznie księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o 479 pozycji. Liderem zbiórki okazała się klasa IV b, przynosząc 170 pozycji.

Wszystkim uczniom biorącym udział w akcji oraz ich rodzicom serdecznie dziękuję

w imieniu tych, którzy będą korzystali z nowego księgozbioru. Wyjątkowe podziękowania kieruję do uczniów: Igora Krzyżanowskiego i Mikołaja Schwebsa , którzy przynieśli ponad 50 książek dla najmłodszych czytelników.

 Kamila Drużyńska


 

 
Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
18.11.2016.

Image

Święto Niepodległości

            18 listopada 2016 r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Scenariusz montażu słowno - muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918.

            Muzyczne tło dla recytowanych utworów stanowiły pieśni patriotyczne we współczesnej aranżacji w wykonaniu uczniów. Wysłuchaliśmy również instrumentalnych wersji „Pierwszej brygady” oraz „Roty”, wykonanych  przez duet młodych saksofonistów.

            Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu uczestniczyła w tej żywej lekcji historii.

            Po zakończeniu uroczystości pani dyrektor podziękowała uczniom za ich świetny występ oraz nauczycielom - Dorocie Stanickiej i Dariuszowi Lewandowskiemu za przygotowanie części artystycznej. Przypomniała również o sukcesach naszych uczniów w Powiatowym Konkursie Piosenki i Poezji Patriotycznej w Ciechocinku. Laureaci i ich opiekunowie zostali nagrodzeni brawami.

Dorota Stanicka 

Image 

 


 

 

 
Zwierzaki ze szmatki.... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
18.11.2016.
Image

Puc, Bursztyn i goście, to bohaterzy lektury, którą poznaliśmy w czasie zajęć. W czwartkowy poranek postanowiliśmy uszyć z resztek materiałów, guzików, wełenek i innych ozdób swoje zwierzęta, które mogłyby wystąpić w przygodach piesków z lektury. Największym wyzwaniem okazało się nawlekanie nitki na igłę. To nie lada sztuka! Najpierw jednak zaprojektowaliśmy na kartkach papieru, to co potem przenieśliśmy  na materiał i wykroiliśmy a na koniec uszyliśmy. Powstały pieski, kotki, myszki, pingwin, wiewiórka, sowy, szczury… Prawdziwy zwierzyniec!

Anna Łoś

Image 

 


 
Mała pracownia Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
17.11.2016.
Image

   Zamki z piasku, zamki z klocków lego… Dlaczego nie użyć ponownie opakowań po różnych produktach spożywczych i chemicznych do wyczarowania swoich budowli?

   Podczas zajęć poznawaliśmy zamki z całej Polski. Zachwyciły nas ogromne budowle, mury i wieże obronne. Zainspirowały do działania. Zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy swoje zamki. Każdy przyniósł kartonowe opakowania i sala zamieniła się w prawdziwą pracownię. budowle powstawały w grupach, więc było gwarnie. Efekty pracy przeszły nasze oczekiwania. Powstały prawdziwe działa sztuki!

Anna Łoś

Image  


 

 
Śpiewem i słowem chwalili ojczyznę Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
12.11.2016.
Image

 

            12 listopada w sali widowiskowo – kinowej MCK w Ciechocinku odbył się koncert laureatów jubileuszowego,  X Powiatowego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji Patriotycznej. Warto podkreślić, że braliśmy udział we wszystkich jego edycjach  i nigdy nie wróciliśmy bez nagrody. W tym roku jury nagrodziło aż 5 recytatorów z naszej szkoły. Nagrody wręczały przedstawicielki organizatorów: pani Barbara Kawczyńska – dyrektor MCK w Ciechocinku i pani Katarzyna Dzięgielewska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ciechocinku. Występy nagrodzonych oklaskiwali z widowni przedstawiciele starostwa i rady powiatu, nauczyciele, rodziny oraz mieszkańcy i goście uzdrowiska.

            Wśród tegorocznych zwycięzców konkursu ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu aleksandrowskiego, prezentujących przygotowane piosenki i teksty literackie o tematyce patriotycznej, także byli uczniowie Zespołu Szkół w Stawkach. Nasi laureaci: Katarzyna Rosowska (kl. VI),  Wiktoria Golenia (kl. III b), Edgar Kmiołek (kl. III a), Julia Urbańska (kl. III a) kolejny raz w przepięknych recytacjach pokazali, że zasłużenie zajęli czołowe miejsca w konkursie. Wśród występujących zabrakło Nikoli Tumińskiej (kl. I a), która także dostała nagrodę.

Anna Stanek

Image 


 

 
Śniadanie daje moc! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
08.11.2016.

Image

                Dnia 8.11.2016 r. nasi uczniowie klas I-III brali udział  w  VI edycji akcji „ Śniadanie daje moc”. W związku z tym, uczniowie kilka dni wcześniej wykonali prace plastyczne pod hasłem „ Śniadanie daje moc”, a nauczyciele podczas zajęć przeprowadzili pogadanki o zdrowym odżywianiu i roli śniadania. Uczniowie razem z bohaterami akcji – Tolą, Maksem i stworkiem Wszystkojadem wzięli udział w ważnej śniadaniowej misji. Każda klasa miała przydzielone zadania do wykonania:

Ø  Klasa I -  zrobiła sałatkę owocową

Ø  Klasa II a i II b- przygotowała kanapki

Ø  Klasa III a – również przygotowała kanapki

Ø  Klasa III b – wyciskała soki owocowo – warzywne

Ø  Klasa III c – zrobiła desery owocowe.

Ogólnopolska akcja „ Śniadanie daje moc” sprawiła, że uczniowie zwrócili uwagę na to, czym się odżywiają i jak ważnym posiłkiem jest śniadanie. Konsekwentne organizowanie podobnych akcji wyrobi nawyki zdrowego odżywiania się uczniów w młodszym wieku, co na pewno przełoży się  na stan ich zdrowia w późniejszych latach.

                Nasza szkoła brała już kolejny raz  udział w realizacji tego projektu. Głównym celem było promowanie zasad zdrowego odżywiania i zwiększanie świadomości nt. roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. 

 

                Dbajmy o zdrowe nawyki żywieniowe i nie zapominajmy o najważniejszym posiłku w ciągu dnia jakim jest śniadanie! 

Dorota Świtońska

 

Image 


 

 

 
X Powiatowy Konkurs i II miejsce w kategorii literackiej dla Katarzyny Rosowskiej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Danuta Olejnik, Dorota Stanicka   
07.11.2016.
Image

                       X Powiatowy Konkurs Piosenki i Recytacji Poezji Patriotycznej już za nami.

Przesłuchanie uczestników konkursu przez jury odbyło się 7XI 2016r.w sali widowiskowo- kinowej Miejskiego Centrum Kultury w Ciechocinku. Uczniowie prezentowali jeden utwór literacki lub jedną piosenkę o tematyce patriotycznej. Naszą szkołę w kategorii literackiej reprezentowali: Marta Malinowska  (klasa V b), Martyna Wesołowska ( klasa V b), Kacper Biegała ( klasa IV a)- opiekun Danuta Olejnik oraz Maja Chacińska ( klasa VI), Katarzyna Rosowska ( klasa VI) i Mikołaj Schwebs ( klasa IV b)- opiekun Kamila Kurnatowska; w kategorii muzycznej: Maja Chacińska oraz Katarzyna Rosowska ( klasa VI)- opiekun Dorota Stanicka.

            Uczestnicy konkursu dołożyli wszelkich starań, aby jak najlepiej zaprezentować się na scenie. II miejsce w kategorii literackiej zajęła Katarzyna Rosowska, podopieczna pani Kamili Kurnatowskiej.

            Jury po wysłuchaniu wszystkich recytacji i piosenek złożyło gratulacje młodym artystom i podziękowanie opiekunom oraz udzieliło kilku cennych rad i wskazówek.

            Pani Krystyna Wulert, instruktor teatralny Wojewódzkiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, przypomniała, że recytacja to słowo, a więc ważny jest odbiór wiersza, jego interpretacja i sposób prezentacji. Przeprowadziła nawet wśród recytatorów ćwiczenia praktyczne.

            Konkurs okazał się ciekawym wydarzeniem angażującym młodych artystów, którzy w szerszym kręgu ujawnili swoje talenty.

  Danuta Olejnik, Dorota Stanicka

Image 


 

 
"Bajkopisanie" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska i Alina Kruszka   
03.11.2016.
Image

            Dnia 3.11.2016 r. o godz. 9.30 klasy I, IIa i II b uczestniczyły w przedstawieniu pt. „ Bajkopisanie” wystawione przez Teatr Frajda. Spektakl opowiadał o Bajkopisarce, która miała kłopoty z napisaniem nowej bajki. Pomysły podrzucała jej wprawdzie Wena, ale trafiały one do Bajkopisarki poplątane przez wszędobylskiego Chochlika. Z pomocą uczniów udało się jednak rozszyfrować kto miał być bohaterem bajki i wspólnie stworzyć nową opowieść. Spektakl miał charakter interaktywny.

Uczniowie mogli aktywnie uczestniczyć w przedstawieniu – jako widzowie i aktorzy. Bardzo ciekawe i zaskakujące było zakończenie przedstawienia, które mówiło o tym, że wyobraźnia jest bardzo potrzebna i ważna w życiu.

Dorota Świtońska i Alina Kruszka 

Image 

Image 


 

 
Czytamy, czytamy! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Drużyńska   
28.10.2016.
Image

        W ramach realizacji jednego z priorytetów MEN  dotyczących upowszechniania czytelnictwa i rozwijania kompetencji czytelniczych młodzież z klasy III c szkoły podstawowej  przeczytała i omówiła kolejną legendę - „ Legenda  o Toruńskich Piernikach”.

            Toruń to miasto, które znajduje się blisko nas, każdy z uczniów tam był, każdy kosztował toruńskich specjałów, jakimi są pierniki Katarzynki. Nie wszyscy jednak wiedzieli, skąd wzięła się ta nazwa i jak powstał ten przysmak, lubiany nie tylko przez dorosłych ale i dzieci.
            Po wysłuchaniu legendy zadaniem uczniów było wybranie jednej z postaci - Bartłomieja, Bogumiła lub pięknej Katarzyny i wykonanie ilustracji do przeczytanego tekstu. Ponadto każde dziecko miało możliwość wcielenia się w postać cukiernika i ozdobienia papierowego piernika własnym wzorem.

bibliotekarz szkoły Kamila Drużyńska


 

 
Szkolne Koło Caritas przed Uroczystością Wszystkich Świętych porządkuje zaniedbane groby Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
26.10.2016.

 Image

Szkolne Koło Caritas w Stawkach od kilku lat przed Uroczystością Wszystkich Świętych porządkuje zaniedbane groby na okolicznych nekropoliach. Tym razem wolontariusze w charakterystycznych czerwonych koszulkach pojawili się na cmentarzu parafialnym w Aleksandrowie Kuj. Uczniowie zatroszczyli się najpierw o miejsce dla nich szczególne- grób patronki szkoły Marii Danilewicz Zielińskiej. Następnie dzięki ich wysiłkowi i pomocy rodziców udało się uporządkować kilkanaście zaniedbanych nagrobków.
Na  koniec uczniowie jeszcze raz spotkali się przy grobie swojej patronki, aby pomodlić się i zapalić znicze. Osoby odwiedzające w tym czasie swoich bliskich zmarłych z zainteresowaniem przyglądały się młodym wolontariuszom. Być może dobry przykład sprawi, że na cmentarzu nie będzie już miejsc zaniedbanych i zapomnianych. W akcji uczestniczyli uczniowie kl. IVb: Kuba Anaszewicz, Igor Krzyżanowski, Roksana Pawlak i Amelia Wesołowska wraz ze swoimi mamami.

Agnieszka Marjańska

Image 


 

 

 
Jesień w słoiku. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
25.10.2016.
Image

         W związku z tematyką  o przetworach  z darów jesieni, postanowiliśmy zamienić naszą salę w fabrykę kapusty kiszonej.
          We wtorkowe popołudnie zabraliśmy się za kiszenie kapusty.  Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Każdy przyniósł swoją miskę, pałkę drewnianą, słoik z zakrętką.  Wcześniej zakupioną kapustę i marchewkę poszatkowały nam panie z kuchni. Ubijaliśmy kapustę z solą tak długo, aż pojawił się sok. Wymieszaliśmy ją z marchewką, dołożyliśmy liść laurowy i ziele angielskie. Gotową mieszankę przełożyliśmy do słoików. Na koniec zrobiliśmy kolorowe etykiety na nasze przetwory. Na pewno będzie pyszna !!!

Anna Łoś wychowawca klasy III b

 

Image 


 

 
Ślubowanie klas pierwszych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
21.10.2016.

Image

21 października w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klas 1-6 ubrani w stroje galowe, pięknie udekorowana sala gimnastyczna - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszoklasistów wypadło jak najbardziej uroczyście.

Na początku w rytmie marsza na salę weszli uczniowie klasy pierwszej. Pani dyrektor powitała ich bardzo serdecznie. Powitała również zaproszonych gości, rodziców, grono pedagogiczne i pozostałych uczniów. Po odśpiewaniu hymnu szkoły pierwszacy złożyli uroczyste ślubowanie. Pani dyrektor dokonała pasowania na ucznia. W drugiej części programu zaprezentowali swoje umiejętności w inscenizacji pt. ,,Hej, ho, Pierwsza klasa !’’. Po zakończeniu części artystycznej przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego życzyła młodszym kolegom i koleżankom sukcesów w nauce oraz zapewniła o pomocy i opiece starszych kolegów. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście, przedstawiciele klas  trzecich, wychowawczynie przedszkola. Również rodzice pamiętali o święcie swoich pociech. Przygotowali dla nich niespodzianki i zorganizowali ,,słodkie’’ przyjęcie.

Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Uroczystość przygotowały ze swoimi uczniami panie: Elżbieta Bąk i Mirosława Januszewska.

 

Elżbieta Bąk

 

Image 


 

 
"Tacy sami 2016" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
19.10.2016.

Image 

„Tacy sami 2016” – pod takim hasłem odbył się w naszej szkole koncert podopiecznych Fundacji Inicjatyw na Rzecz Niepełnosprawnych PRO OMNIBUS. Utalentowana  wokalnie młodzież pokazała uczniom, w jaki sposób rozwija swoje muzyczne pasje. Najpopularniejsze polskie i zagraniczne przeboje zabrzmiały bardzo profesjonalnie.

Atmosferę koncertu pokazują  poniższe zdjęcia.

Małgorzata Wdowczyk

Image 


 

 

 
Wojewódzki Konkurs Krasomówczy w Golubiu-Dobrzyniu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
17.10.2016.
Image

 

Rekordowa liczba 20 uczniów szkół podstawowych oraz kilkunastu gimnazjalistów i uczniów szkół średnich przyjechało na zamek golubski, aby rywalizować w Wojewódzkich Eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Młodzieży Szkolnej. Uczestników powitali licealiści z Golubia- Dobrzynia, którzy w krótkim spektaklu przybliżyli gościom postać Anny Wazówny, księżniczki na zamku golubskim. Następnie sceną i mikrofonem zawładnęli uczestnicy konkursu. 
Zadaniem oratorów  jest opowiedzieć o swoim regionie w sposób zajmujący i atrakcyjny dla słuchaczy, tak, aby stać się dla nich przewodnikiem po swojej małej ojczyźnie. Młodzi krasomówcy prezentowali niezwykłe historie m.in. legendę o księżniczce Annie Wazównie, anegdoty o wakacjach młodego Chopina w Szafarni, czy wspomnienia z pobytu Marii Dąbrowskiej w Płonnem.

 

W konkursie naszą szkołę już po raz drugi reprezentował Mikołaj Schwebs z kl. IV b, który w regulaminowym czasie 5 min. opowiedział o Kruszwicy, legendarnej stolicy Polski. Wystąpienie Mikołaja pokazało jego doświadczenie i umiejętność opanowania tremy. Mówił sugestywnie, wyraziście i płynnie.  Prezentacja  została oceniona na 8,22 w skali 10 punktowej, co dało ostatecznie 9. miejsce, choć od jednego z jurorów Mikołaj otrzymał maksymalną liczbę punktów. Poziom zmagań był bardzo wysoki, tym większa satysfakcja z uzyskanego wyniku.

Opiekunem Mikołaja była Agnieszka Marjańska.

Image 


 

 
Za serce, za wiedzę - dziękujemy... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
14.10.2016.

Image

            14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczystość, w trakcie której – oprócz życzeń i wyrazów wdzięczności dla pracowników oświaty – można było usłyszeć uroczyste ślubowanie klas pierwszych gimnazjum. To był także dzień podziękowania za wieloletnią pracę nauczycielską pani Barbarze Kozłowskiej, która przeszła na emeryturę. W tym roku w akademii w Zespole Szkół w Stawkach uczestniczyli także – jako goście:  pan Andrzej Olszewski - Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski, pan Maciej Maliszewski - przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu oraz pan Andrzej Dylewski – przewodniczący Rady Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Stawkach.

            Po okolicznościowych przemówieniach i wręczeniu Nagród Wójta i Nagród Dyrektora głos zabrali uczniowie, którzy wierszem i piosenką składali życzenia swoim nauczycielom. Nie zabrakło także tradycyjnych kwiatów dla pracowników szkoły – od pana wójta oraz od uczniów. W imieniu wszystkich uczniów klasa II a życzyła pani Kozłowskiej słonecznych dni na emeryturze, a wcześniej słowa podziękowania wygłosili:  pani dyrektor i przewodniczący rady rodziców. 

            Na zakończenie przedstawiciele klas pierwszych gimnazjum pokazali swoje talenty aktorskie w kabaretowej scence ,,Już za parę lat…”, w której roztoczyli przed publicznością wizję kształcenia bliską sercu niejednego ucznia – szkoły bez czytania lektur, pisania, rozwiązywania zadań, za to z obowiązkowymi tabletami, grami komputerowymi także zadawanymi do domu i łapaniem pokemonów na pokolekcje. Jak przewrotnie pokazało to przedstawienie – uczniowie w takiej szkole po kryjomu czytaliby książki, samodzielnie pisali rozprawki, a nawet chodzili do teatru.

            Uroczystość przygotowały ze swoimi uczniami wychowawczynie klas pierwszych gimnazjum: Hanna Kaźmierczak i Anna Stanek, dekoracje powstały dzięki pomocy Kamili Drużyńskiej, a oprawę muzyczną zapewniła Dorota Stanicka.

 

Anna Stanek

 

Image 


 
Dzień Języków Obcych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Żurawska   
11.10.2016.

 Image

 

    Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest dwudziestego szóstego września. W naszej szkole apel z tej okazji odbył się 11 października.
    Na początku zostały przedstawione cele i historia tego święta. Następnie uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej zaprezentowali fragment baśni pt.”Czerwony Kapturek” w językach: angielskim i niemieckim. Po przedstawieniu klasa III a gimnazjum zaprezentowała scenkę „W greckiej restauracji”, w której posługiwano się językiem angielskim. Uczniowie starali się przekonać obecnych, że warto uczyć się języków obcych, ponieważ są one bardzo przydatne. Dzięki ich dobrej znajomości jesteśmy obywatelami świata i swobodnie się w nim czujemy.

 

 

Kamila Żurawska

Image 


 

 

 

 

 
Dzień Papieski- Budujemy Żywy Pomnik Jana Pawła II Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
10.10.2016.

Image 

" Bądźcie świadkami miłosierdzia!"- to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, organizowanego od 16 lat przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Jednym z najważniejszych działań Fundacji jest prowadzony od początku jej istnienia program stypendialny. Pomoc w postaci stypendium przyznawana jest zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, pochodzącej z małych miejscowości. W ramach Dnia Papieskiego w całej Polsce i zagranicą prowadzona jest zbiórka środków na ten cel przy kościołach. Także w Odolionie można było wesprzeć to charytatywne dzieło. W niedzielę 9 października zbiórkę na rzecz Fundacji przeprowadziła młodzież gimnazjalna, którą wspierały najmłodsze wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas: Julia, Ania i Klaudia.

Agnieszka Marjańska 

Image 


 

 

 
Akcja Szkolnego Koła Caritas Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
10.10.2016.

 

 

Nasz szkoła corocznie uczestniczy w akcjach charytatywnych pod hasłem " Szkoło, pomóż i ty". Organizatorem akcji jest Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych Pomóż i Ty, z siedzibą w Gdyni. Udział w tych działaniach uczy otwartości na drugiego człowieka, wrażliwości na cierpienie, życzliwości i umiejętności dzielenia się z innymi.

Również w tym roku szkolnym przystąpiliśmy do akcji. Wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas przez cały wrzesień rozprowadzały cegiełki w postaci pomocy naukowych. Uczniowie chętnie nabywali cegiełki, dokonując w ten sposób darowizny na rzecz podopiecznego Fundacji, 19-letniego Dominika Czerniaka, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe i padaczkę. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu naszych uczniów zebraliśmy kwotę 140,50 zł., która została przekazana na konto Fundacji.

Wszystkim, którzy wsparli tę charytatywną akcję oraz wolontariuszkom z koła Caritas serdecznie dziękuję.

 

 Agnieszka Marjańska
 opiekun SK Caritas

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Otrzęsiny klas IVa i IV b Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
29.09.2016.

 Image

Dnia 29 września odbyła się dyskoteka szkolna, podczas której uczniowie klas piątych uroczyście przyjęli czwartoklasistów do grona Braci Uczniowskiej podczas ceremonii „otrzęsin”. „Kociaki” zostały poddane różnym próbom zręcznościowym, jak np. wyławianie cukierków z miseczki wypełnionej mlekiem albo rysowanie kota bez pomocy rąk. Ostatecznie uczniowie  klas IV wykazali się  niezwykłymi umiejętnościami i z radością zostali przyjęci w szeregi  starszaków, o czym świadczy dyplom wręczony wychowawcom klas. 

 

 Kamila Kurnatowska

 

Image 

Image 


 

 
Wycieczka do Biskupina Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E.Jankowska-Baranowska   
22.09.2016.

 

                22 września 2016 r. uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami: E. Jankowską-Baranowską, M. Drużyńskim i S. Mańkowskim  pojechali na wycieczkę do Biskupina, gdzie trwał XXII Festyn Archeologiczny. Uczniowie zobaczyli tam nie tylko rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic czy budynków mieszkalnych, ale zwiedzili również ciekawe muzeum archeologiczne w którym poznali  historię tego miejsca.

                Tegoroczne  przewodnie  hasło  festynu to ,,Biskupin Archeofashion Week". Uczniowie  podziwiali  modę sprzed tysięcy i setek lat, oglądali proces powstawania i zdobienia tkanin, dawną biżuterię, a także kosmetyki. Mogli nawet przymierzyć repliki strojów noszonych w dawnych epokach i zrobić sobie wyjątkowe zdjęcia. Atrakcji było bardzo dużo. Wszystko odbywało się przy dźwiękach dawnej muzyki. Kto znudził się modą, mógł podziwiać walki wojowników. Na zakończenie pobytu uczestnicy wycieczki przeszli  do ,,wioski neolitycznej”, w której poznali popularne ongiś zajęcia np. bardów, snycerzy, kowali.

                Czas szybko upłynął i trzeba było wracać do domu, ale wrażenia z wycieczki na długo pozostaną w pamięci jej uczestników. Była to ciekawa lekcja żywej historii.

 

 E.Jankowska-Baranowska


 

 

 
Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole, 15 września Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
18.09.2016.
Image 

        Na początku była kropka….Przynajmniej na początku tej pięknej historii, którą kolejny raz opowiedzieliśmy w naszej szkole. Historii o tym, że w każdym dziecku, każdym uczniu tkwią wielkie talenty  i tylko trzeba odpowiednio zachęcić, wzmocnić, aby one rozkwitły. 

     Vashti jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości. Na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vasti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w takim ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek.

Image 

    W tym dniu uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami mogli przenieść się w kropkowy świat.

Każda klasa otrzymała zadanie, które wykonała po obejrzeniu filmu o Vashti.

Pierwszoklasiści stworzyli przepiękne płaskorzeźby z plasteliny w okrągłych zakrętkach od słoików. Klasy drugie pokazały swoje talenty przy użyciu farb i patyczków do uszu. Trzecie klasy wykonały plakaty w okrągłym formacie z jak największą liczbą wyrazów zaczynających się na „O” oraz ułoży długie zdania , w których wszystkie wyrazy zaczynają się na „O”.

      Dzień Kropki to święto kreatywności i talentów. Choć przypada tylko jeden raz w roku -15 września, to historia Vashti i jej kropki powinna być dla nas inspiracją każdego dnia.

 

Anna Łoś 

Image 


 

 
"Zielona Szkoła" w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Górznie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek, Kamila Kurnatowska   
08.09.2016.

Image

W dniach 6-7 września 2016r. laureaci szkolnego etapu konkursu „Bateria pomysłów” – uczniowie klas V wraz z wychowawcami Panią Kamilą Kurnatowską i Panem Dariuszem Lewandowskim oraz opiekunem projektu Panią Karoliną Linek pojechali na „Zieloną Szkołę” do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Wilga w Górznie. Nagrodę tę ufundował Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski Pan Andrzej Olszewski.

Ośrodek jest położony na terenie Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego na pograniczu trzech województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego. Ze wzgórza Bocianiec, na którym usytuowany jest Ośrodek, rozciąga się malowniczy widok na pobliskie jezioro rynnowe i przepiękny leśny rezerwat przyrody Szumny Zdrój, z którym uczniowie mieli możliwość zapoznania się podczas przejścia ścieżką przyrodniczo-edukacyjną. Trasa wędrówki obejmowała 6 km i przebiegała przez tereny o bardzo urozmaiconej rzeźbie. W drodze powrotnej uczestnicy mieli możliwość zobaczenia pięknego i malowniczego miasteczka Górzno. Po dniu pełnym wrażeń uczniowie bawili się na planu zabaw.

W środę po śniadaniu uczestnicy „Zielonej Szkoły” mieli zajęcia z Panem Łukaszem Kanieckim o tematyce ekologicznej. I część dotyczyła życia zwierząt zamieszkujących lasy pojezierza brodnickiego. Natomiast II część poświęcona była bezpiecznemu poruszaniu się po drodze. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe gadżety oraz opaski odblaskowe.

Były to dwa dni pełne wrażeń. Warto było brać aktywny udział w ogólnopolskim konkursie i wygrać tak fajną i wartościową nagrodę. Uczniowie stwierdzili: „Nie był to ostatni konkurs, w którym braliśmy udział”.

Ogromne podziękowania dla Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski Pana Andrzeja Olszewskiego za sfinansowanie wyjazdu do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „WILGA” w Górznie.

Karolina Linek, Kamila Kurnatowska

Image 


 

 

 
W Stawkach - na zakończenie wakacji Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
02.09.2016.
Image

            W ostatnia wakacyjną niedzielę na boisku gminnym w Stawkach odbyły się dożynki gminy Aleksandrów Kujawski. Po oficjalnej części z mszą świętą i ofiarowaniem wieńców dożynkowych rozpoczęła się część artystyczna, w której występowali m. in. uczniowie z Zespołu Szkół w Stawkach. Zespół muzyczny pod kierownictwem Doroty Stanickiej zaprezentował piosenki o pięknie naszej Ojczyzny, a gimnazjaliści, przygotowani przez Annę Stanek, chwalili Kujawy. Marta Witkowska zapraszała do wypraw w piękne i tajemnicze miejsca naszego regionu, a Edgar Kmiołek opowiadał o jego mieszkańcach i zwyczajach.  Następnie swoje piosenki zaśpiewał zespół ,,To i Owo”, działający w ramach stowarzyszenia Kobiet Aktywnych z Wołuszewa, co stało się okazją do wspólnego zdjęcia Edgara z paniami z zespołu. Trzeba tu przypomnieć, że ten uczeń napisał i wygłosił w kwietniu br. w Collegium Novum Kujawskiej Szkoły Wyższej referat o działalności Klubu Kobiet Aktywnych z Wołuszewa, w tym – o zespole ,,To i Owo”.

Anna Stanek

 

Image 


 

 

 

 
Rozpoczęliśmy nowy rok nauki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
01.09.2016.
Image

            Rok szkolny 2016/17 rozpoczął się piękną, jeszcze letnią pogodą. Uroczysty apel odbył się w sali gimnastycznej, która z powodzeniem pomieściła 360 uczniów, 36 nauczycieli oraz wielu rodziców, towarzyszących swoim dzieciom w pierwszym dniu nowego roku szkolnego.

            Pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk powitała wszystkich, życząc uczniom jak najwyższych osiągnięć w nauce oraz sukcesów w konkursach, a nauczycielom – powodów do satysfakcji z wykonywanej pracy. Przypomniała o Patronce szkoły – Marii Danilewicz Zielińskiej – jako o wzorze, który powinni naśladować uczniowie uczęszczający do szkoły Jej imienia. Następnie przedstawiła dwie nowe nauczycielki: Ewę Openchowską i Angelikę Urbańską oraz poinformowała, że w naszym zespole szkół po raz pierwszy została utworzona klasa sportowa (w gimnazjum), jedyna w powiecie aleksandrowskim. Jej uczniowie będą trenować dwie dyscypliny sportowe: siatkówkę oraz piłkę nożną, a ich trenerami będą: Ewa Openchowska i Krystian Linek.

            Po komunikatach organizacyjnych i porządkowych uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.

Anna Stanek

 

Image 


 

 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego2015/2016 w Publicznej Szkole Podstawowej w Stawkach Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Monika Małecka   
24.06.2016.

 Image

24 czerwca 2016 roku odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2015/2016.

Wzięli w niej udział uczniowie Szkoły Podstawowej, rodzice, zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy szkoły. Podziękowania za pracę i naukę uczniom i nauczycielom złożyła pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk oraz Przewodniczący Rady Rodziców Andrzej Dylewski, jednocześnie życząc wszystkim zebranym wspaniałych, bezpiecznych wakacji.

Na początku uroczystości wyróżniono absolwentów klas szóstych. Aż pięcioro uczniów z klasy VIa i dziewięcioro z VIb otrzymało świadectwa z wyróżnieniem.Byli to z klasy VIa: Karolina Bytner, Maciej Chaciński, Michalina Ćwik, Wiktoria Radzikowska, Wiktoria Sobczak. Natomiast z klasy VIb: Aleksandra Balicka, Nikola Borkowska, Monika Danielewska, Karina Kwiatkowska, Natalia Lewandowska, Łukasz Rosowski, Daria Sobierajska, Oliwia Stanicka, Magdalena Szczęsna. Gratulujemy!

Uczniowie którzy uzyskali najwyższą średnią w szkole 5,72 - Łukasz Rosowski oraz Aleksandra Gapska, otrzymali z rąk pani Dyrektor pamiątkową statuetkę.

Tradycyjnie uczniowie klasy piątej wręczyli absolwentom drobne upominki i pożegnali ich piosenką w wykonaniu Katarzyny Rosowskiej. W krótkiej części artystycznej uczniowie klas szóstych, podziękowali nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom za trud włożony w ich wychowanie i wykształcenie.

Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2015/2016 uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa oraz inne nagrody i wyróżnienia. 

Monika Małecka 

Image 


 

 
Uczniowie szkoły podstawowej, którzy otrzymali świadectwo z wyróżnieniem Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
24.06.2016.

 

Klasa

Imię i nazwisko ucznia oraz jego średnia ocen

IV a

Bonowicz Patryk – 5,36

Sobierajski Szymon – 5,36

 Zając Franciszek – 5,27

Przybysz Jakub- 5,18

Chmielewska Julia – 5,09

Radzikowski Kosma- 4,82

 

IV b

Kulpa Kacper -5,64

Balcerak Roksana – 5,27

Oczki Martyna- 5,09

Powidzka Sandra -5,09

Kuberska Joanna- 5,00

Wesołowska Martyna – 5,00

Wypij Karolina – 5,00

Norkowski Hubert – 4,91

Dylewski Jakub – 4,91

Kulpa Weronika – 4,82

V

Gapska Aleksandra – 5,72

Rosowska Katarzyna – 5,64

Śmieszna Dominika – 5,64

Chacińska Maja – 5,45

Stanicka Daria – 5,45

Grabowski Szymon – 5,27

Czerny Szymon- 5,00

Bonowicz Julia – 4,91

Olszewski Maciej – 4,82

VI a

Radzikowska Wiktoria – 5,36

Bytner Karolina- 5,27

Chaciński Maciej – 5,09

Ćwik Michalina- 5,00

Sobczak Wiktoria – 4,91

VI b

1.      Rosowski Łukasz – 5,72

2.      Lewandowska Natalia – 5,54

3.      Sobierajska Daria – 5,36

4.      Stanicka Oliwia – 5,36

5.      Balicka Aleksandra – 5,27

6.      Szczęsna Magdalena- 5,18

7.      Danielewska Monika – 4,9

8.      Borkowska Nikola – 4,81

9.      Kwiatkowska Karina - 4,81

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Image 


 

 

 
"estem bezpieczny! 112" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
22.06.2016.
Image
 

 22 czerwca klasy 0-III w radosnym nastroju spotkały się, by powitać lato i przypomnieć sobie, co to znaczy być bezpiecznym podczas wakacji.

Organizatorem akcji „Jestem bezpieczny! 112” był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p.Anną Łoś i p.Sławomirem  Świeczkowskim.

      Dzień rozpoczęliśmy od powitania i przedstawienia tematyki spotkania.  Pojawiły się informację na temat numerów alarmowych i tego co wolno a czego nie wolno robić w dni wolne od nauki.  Uczniowie w indiańskim tańcu, jak przystało na prawdziwych Apaczów, przywoływali słoneczną pogodę na cały wakacyjny czas.

      Najważniejsze jednak były nie tańce i pląsy, ale wykonanie plakatów pt : „Jestem bezpieczny!”. Dzieci, wraz z wychowawcami pracowały w małych grupach, w swoich salach i na holach szkoły.  Dyskutując, oglądając filmy, wycinając,  kolorując stworzyły barwne plakaty. Efekty pracy można oglądać na ścianach korytarzy w naszej szkole.

Na zakończenie dnia, każdy otrzymał kolorowy balon z napisem „Jestem bezpieczny! 112”, który stał się symbolem świadomego rozpoczęcia bezpiecznego, wakacyjnego wypoczynku.

 Anna Łoś

 


 
 
Światowy Dzień Ziemi Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E.Jankowska-Baranowska   
21.06.2016.

Image
 

  Wprawdzie obchody Święta Ziemi odbyły się dopiero w czerwcu, to treści   prezentowane na apelu są aktualne cały rok. Tegoroczne  hasło brzmi: ,,Palący temat-niska emisja”.

      Klasy szóste przygotowały i zaprezentowały program dla swoich koleżanek i kolegów z klas czwartych i piątej. W trakcie apelu wysłuchano krótkiego referatu pt. ,,Niska emisja, wysoki poziom zagrożenia”. Zaprezentowała go Katarzyna Bytner  z kl. VI a . Uczniowie dowiedzieli się , co to jest niska emisja, co ją wywołuje, jak destrukcyjnie wpływa na zdrowie człowieka i jak należy skutecznie przeciwdziałać temu  lokalnemu zanieczyszczeniu powietrza. Następnie kl.VI b przedstawiła zagrożenia Ziemi o charakterze globalnym . Uczniowie opowiedzieli o kwaśnych opadach, dziurze ozonowej i efekcie cieplarnianym. Na samodzielnie wykonanych plakatach wyjaśniali te zjawiska, czyli mówili o przyczynach i skutkach. Wypowiedzi były uzupełnione prezentacjami multimedialnymi.
      Młodsi koledzy z uwagą i w skupieniu   wysłuchali cennych informacji. Wiedzą, że to człowiek odpowiada za środowisko i od jego postępowania  zależy jego stan, a także zdrowie ludzi.

 Przygotowała: E.Jankowska-Baranowska 

 

 
 
Turniej piłki nożnej pod hasłem "STOP UZALEŻNIENIOM I PRZEMOCY" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Hanna Kaźmierczak   
17.06.2016.
Image

      W dniu 17.06.16 r. w Stawkach odbył się Turniej Piłki Nożnej pod hasłem  „STOP UZALEŻNIENIOM  I PRZEMOCY”. Organizatorem imprezy była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Aleksandrowie Kujawskim.

       W rozgrywkach uczestniczyli uczniowie  z  gimnazjów  i szkół podstawowych z  terenu naszej gminy.

Cieszymy się bardzo, że obydwie nasze piłkarskie drużyny (szkoła podstawowa i gimnazjum) zajęły I miejsca.

 Gratulacje należą się także naszym uczniom uzdolnionym plastycznie, oni również zgarnęli nagrody za czołowe miejsca w konkursie na plakat pod w/w hasłem.

W gimnazjum:  Kinga Kozak .– I m. i  Bartosz Kłonowski  - III m.,  w szkole podstawowej: Czerny Szymon – I m  i Kacper Kulpa – III m. Mamy nadzieję , że za rok będzie jeszcze większa rywalizacja !

Hanna Kaźmierczak 

Image 

 

Image 

 


 

 
Wycieczka do schroniska dla zwierząt Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Organizator : E. Jankowska-Baranowska   
16.06.2016.

Image
 

  Klasy czwarte aktywnie włączyły się w zbiórkę karmy i różnych akcesoriów potrzebnych dla schroniska dla zwierząt. 16  czerwca br. grupa uczennic z klasy IV b, czyli Roksana Balcerak, Zuzanna Kaźmierczak oraz Sandra Powidzka wraz p. dyrektor i nauczycielem przyrody odwiedziły Schronisko dla Psów,,Disel”, które znajduje się na terenie naszej gminy, Aleksandrów Kujawski. Dary zostały przekazane, a pieski odwdzięczyły się tak jak umiały. W trakcie krótkiego pobytu można było zobaczyć wszystkie zwierzęta, pogłaskać je i …wybrać  do adopcji.

      Największym aktualnie problemem tej placówki jest konieczna zmiana miejsca. Potrzebna jest pomoc w znalezieniu nowego lokum. Jeśli ktoś może służyć pomocą, proszony jest o bezpośredni kontakt ze schroniskiem  (telefon na stronie internetowej  https://www.facebook.com/Pensjonat-dla-ps%C3%B3w-Disel-1486492824917971/info/?entry_point=page_nav_about_item&tab=overview) .

Organizator : E. Jankowska-Baranowska 

Image 

 


 
 
Piknik klasy IV a Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
15.06.2016.

 Image

Rodzice – dzieciom

15 czerwca uczniowie klasy IV a uczestniczyli w pikniku na „Rancho pod Olszyną” w Nowym Ciechocinku. Wyjazd ten ufundowali dzieciom rodzice z okazji zbliżającego się zakończenia roku szkolnego.

Na początku dzieci odbyły przejażdżkę tramwajem konnym. Następnie każdy mógł pojeździć konno, po czym cała grupa poszła na rozgrywki sportowe.  Śmiechu było co niemiara, ponieważ  pan Łukasz – pracownik „Rancho” – przygotował zawody na wesoło,  między innymi wyścigi na nartach, przeciąganie liny i przejście przez obręcz. Stamtąd wszyscy udali się na strzelnicę, gdzie mogli sprawdzić swoje możliwości w strzelaniu z łuku. Na zakończenie dzieci upiekły kiełbaski nad ogniskiem.

Podczas pobytu na „Rancho” uczestnicy pikniku mogli bez ograniczeń korzystać z placu zabaw.

To był miło i wesoło spędzony czas.

Dziękujemy pracownikom „Rancho” – pani Danucie i panu Łukaszowi, za wspaniałą zabawę, a naszym rodzicom - za cudowną niespodziankę!

Kamila Kurnatowska

Image 


 

 
Wycieczka I a i I b do Ciechocinka Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Świtońska Dorota i Kruszka Alina   
14.06.2016.

 

      14.06.2016 r. uczniowie klas I a i I b wraz opiekunami pojechali na wycieczkę do Ciechocinka. Była to nagroda za zebranie największej ilości baterii (konkurs „Bateria pomysłów”). Najpierw uczniowie zwiedzili zabytkową Warzelnię Soli, gdzie zobaczyli wiele eksponatów, związanych z warzelnictwem i działalnością uzdrowiskową Ciechocinka. Potem dzieci spacerowały alejkami Parku Zdrojowego, podziwiały przyrodę oraz fontannę „ Jaś i Małgosia”. 
Na odpoczynek uczniowie zatrzymali się przy lodziarni, zjedli pyszne lody i mogli pobawić się na placu zabaw. Na koniec wycieczki wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątki z Ciechocinka. Wycieczkę uznali za udaną i chętnie pojechaliby jeszcze raz.

 

Świtońska Dorota i Kruszka Alina


 

 
Sukcesy naszych uczennic w Powiatowych Prezentacjach Piosenki Dziecięcej "Doreminki" w Raciążku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
11.06.2016.
Image

Dnia 11 czerwca 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Raciążku odbyły się Powiatowe Prezentacje Piosenki Dziecięcej „ Doreminki”.

Do przeglądu zgłosiło się 26 podmiotów artystycznych, w tym 74 uczniów

( soliści, duety i zespoły) ze szkół podstawowych powiatu aleksandrowskiego. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy V: Katarzyna Rosowska, Klaudia Kamińska i Maja Modrzejewska.

Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań muzycznych dzieci, promowanie dziecięcej twórczości muzycznej oraz prezentowanie swoich umiejętności wokalnych przed publicznością.

Konkurs odbywał się w 3 kategoriach wiekowych.

Po zakończeniu przesłuchań jury konkursowe podsumowało wyniki. Wyłoniono zwycięzców w każdej kategorii wiekowej.

W kategorii zespoły- dzieci starsze II miejsce otrzymał duet Klaudia Kamińska i Maja Modrzejewska za piosenkę „ Lustra”.

W kategorii soliści-dzieci starsze II miejsce przyznano Katarzynie Rosowskiej za piosenkę „ Biegnij przed siebie”. Kasia swoim pięknym wykonaniem przy własnym akompaniamencie gitary zachwyciła jury oraz zgromadzoną publiczność.

Serdecznie gratulujemy!!!

Dorota Stanicka 

Image  


 

 
Wycieczka do Trójmiasta i Malborka Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
09.06.2016.

Image

9 czerwca uczniowie klas IV a, IV b i V wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę.

Wyruszyliśmy o godzinie 6.00, bowiem trasa była długa a plan bogaty w atrakcje.  Mimo wczesnej pory wszyscy tryskali energią i dobrym humorem. Pomknęliśmy autostradą wprost do grodu Neptuna, czyli do Gdańska. Na parkingu powitała nas miła pani przewodnik, która oprowadziła nas uliczkami Starego Miasta opowiadając ciekawe historie o dawnych mieszkańcach a także o budynkach i pomnikach. Oczywiście nie zabrakło wspólnej fotografii przy pomniku Neptuna!

Następnie wsiedliśmy na statek o wdzięcznej nazwie „Małgorzata” i popłynęliśmy na Westerplatte.  Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć urządzenia portowe, przepływaliśmy przy olbrzymich masowcach i kontenerowcach, przy których nasz statek wyglądał jak maleńka łupinka.

Z Westerplatte autokar zawiózł nas do Malborka. Tam najpierw zregenerowaliśmy siły w McDonald’s, a potem  zwiedzaliśmy krzyżacki zamek, który został w ostatnich latach pięknie odbudowany. Dzięki interesującym opowieściom przewodnika dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o mistrzach krzyżackich i poznaliśmy warunki, w jakich żyli zakonnicy. Na zakończenie kupiliśmy pamiątki i wróciliśmy do autokaru.

Jak się okazało, to nie był koniec naszych przygód! Autokar „zbuntował” się i musieliśmy poczekać aż usterka zostanie naprawiona. W efekcie do domów dotarliśmy po 23.00

 

To był wspaniały, pełen wrażeń dzień!

Kamila Kurnatowska 

Image  


 

 
"Czas na zdrowie" - spotkanie z dietetykiem Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E.Jankowska-Baranowska   
06.06.2016.

    Image

W związku ze Światowym Dniem Zdrowia, któremu w tym roku przyświecało hasło ,,Pokonaj cukrzycę”, uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w wyjątkowym apelu. Na spotkaniu gościły: p. dietetyk L. Szynkowska oraz pielęgniarka szkolna p. B. Olszewska.

    Na początku uczennica kl.VI b, Daria Sobierajska przybliżyła chorobę. Odpowiedziała na pytania: co to jest cukrzyca, jakie są jej objawy, następstwa, jak ją leczyć, jak z nią żyć? Uzupełnieniem jej wypowiedzi była prezentacja multimedialna wykonana i przedstawiona przez uczennice kl.VI a: Informacje o cukrzycy znalazły się również na okolicznościowej gazetce na sali jak i na korytarzu szkolnym.

   Pani dietetyk w ciekawy sposób prowadziła rozmowę z uczniami przybliżając rolę odżywiania w tej chorobie, przede wszystkim węglowodanów. Wyjaśniła, co to jest indeks glikemiczny i dlaczego należy wybierać artykuły spożywcze o niskiej jego wartości. Podała także całą listę takich produktów.

   Pani pielęgniarka odniosła się do takich  wskaźników jak: BMI,  dzięki niemu możemy się dowiedzieć, czy nasza waga zagraża zdrowiu oraz WHR, z kolei jego pomiar pozwala poznać zawartość tłuszczu w organizmie. Przedstawiła też inną metodę oceny ryzyka występowania komplikacji zdrowotnych - pomiar obwodu talii.

   Wskaźnik BMI uczniowie samodzielnie obliczali na lekcjach przyrody.  Wcześniej wszyscy byli zważeni i zmierzeni. Każdy z nich wie, jaka wartość jest prawidłowa i co należy zrobić, by wagę utrzymać na odpowiednim poziomie.

  Na zakończenie wszystkie klasy przygotowywały wiosenne kanapki, było dużo kolorowych warzyw, uczniowie skonsumowali je ze smakiem.

E.Jankowska-Baranowska 

Image  

 

 
Tradycyjna pielgrzymka klas III do Lichenia Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
06.06.2016.
 Image

 

Uczniowie klas III, zgodnie z tradycją pielgrzymowali do Lichenia, aby podziękować za dar Pierwszej Komunii świętej. Pielgrzymka odbyła się 6 czerwca, w 17.rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Licheniu. Podczas podróży Karolina Bytner z kl. VI a zapoznała uczestników z historią objawień maryjnych i samego sanktuarium. Po przybyciu na miejsce dzieci wraz z katechetką, wychowawczyniami, mamami, babciami i rodzeństwem odwiedzili miejsce objawień w lesie grąblińskim, Golgotę w starej części sanktuarium, a następnie wszyscy przeszli uroczyście przez bramę miłosierdzia. W południe uczestniczyli we Mszy świętej, wraz z dziećmi pierwszokomunijnymi z różnych regionów Polski. Dla każdego dziecka księża marianie przygotowali upominek- medaliki z łańcuszkiem, które będą miłą pamiątką z sanktuarium. Po obiedzie i lodach każdy mógł zaczerpnąć wody z cudownego źródełka, znajdującego się nieopodal jeziora licheńskiego.

 

Niezwykła przyroda licheńskiego sanktuarium i piękno największej w Polsce świątyni sprawiły, że wróciliśmy do Stawek pełni wrażeń, ale i z postanowieniem, aby do tego miejsca jeszcze nie raz powrócić.
 
Agnieszka Marjańska 

 
 
Koncert dla rodziców Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
06.06.2016.

 Image

            W naszej szkole od wielu już lat z inicjatywy wicedyrektor szkoły Urszuli Ziemnickiej organizowane są wiosenne koncerty, mające charakter imprezy środowiskowej dla rodziców. Zwłaszcza młodsze dzieci chętnie pokazują na nich swoje talenty wokalne i instrumentalne. Tak było i w tym roku. Tegoroczny koncert dla rodziców odbył się w poniedziałkowe popołudnie 6 czerwca.

            Wstąpili w nim uczniowie ZS Stawki i jednocześnie - ogniska muzycznego działającego przy Szkole Muzycznej I stopnia w Radziejowie, solistki chóru szkolnego i recytatorzy. W scenariuszu, będącym dziełem nauczycielki muzyki, Doroty Stanickiej, przeplatały się instrumentalne wykonania utworów muzyki popularnej, recytacje wierszy poświęconych mamom, solowe wykonania słynnych przebojów muzycznych oraz zespołowe tańce i gra na instrumentach w wykonaniu klasy II b (choreografia – Anna Łoś) i II c (Dorota Stanicka). Recytowali: Wiktoria Golenia i Kamil Włodarski, grali i śpiewali: Katarzyna Rosowska, Daria Sobierajska, Oliwia Stanicka, Łukasz Rosowski, Jacek Wójcik, Aniela Kulpa, Daria Stanicka, Dominika Śmieszna, Julia Ankiersztajn, Klaudia Paradowska, Andżelika Petrykowska. Całości dopełniała konferansjerka prowadzona przez gimnazjalistkę, Wiktorię Golenię.

            Publiczność, jak zwykle, dopisała. Sala stołówki szkolnej, gdzie odbywał się koncert, była wypełniona po brzegi. Popisy młodych artystów spotkały się z aplauzem zgromadzonych rodziców, licznie dokumentujących pierwsze kroki swoich pociech na drodze do (być może) sławy. Po oklaskach, będących najmilszą dla wykonawców formą uznania, do podziękowań dla uczniów i przygotowujących ich nauczycieli dołączyła pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk.

Anna Stanek

Image 


 

 
"W Królestwie matematyki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska i Alina Kruszka   
03.06.2016.

Image

 

                Jak co roku w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny pod hasłem: „ W Królestwie matematyki”.  Wzięli w nim udział uczniowie klas 0-III, dla których zostały przygotowane zadania. Opracowano je na podstawie przeczytanej bajki pt. „ W Królestwie matematyki” w ramach akcji:„ Cała Polska czyta dzieciom”. Polegały one na:

•             Oddział  0 – zaprojektował  zakładkę matematyczną dla królowej i króla.

•             Klasa I a i I b – rysowały  portret Króla lub Królowej ( z elementami matematyki).

•             Klasa II a, II b i II c  - zaprojektowali  ogród matematyczny dla króla i królowej.

•             Klasa III a i III  b - rysowały Królestwo Matematyki.

                Konkurs rozbudził zainteresowania matematyczne uczniów, dostarczył im radosnych przeżyć oraz pobudził ich wyobraźnię plastyczną.               

                3 czerwca na uroczystym apelu p. dyrektor Małgorzata Wdowczyk i p. wicedyrektor Urszula Ziemnicka wręczyły nagrody:

•             Oddział  0

                I miejsce: Otylia Borkowska

                II miejsce: Ksawery Wesołowski

                III miejsce: Otylia Gorzycka

•             Klasa I a

                I miejsce: Filip Grobelski

                II miejsce: Miłosz Tomczak

                III miejsce: Julian Serkowski

•             Klasa I b

                I miejsce: Michalina Urbańska

                II miejsce: Nadia Stawska

                III miejsce: Roksana Szczęsna- Arena

•             Klasa II a

                 I miejsce:  Amelia Taranowska

                II miejsce: Natalia Majchrzak

                III miejsce: Sebastian Pawłowski

•             Klasa II b

                 I miejsce:  Aleksandra Urbańska

                II miejsce: Maria Dudziak

                III miejsce: Alicja Marczewska

•             Klasa II c

                 I miejsce:  Michał Bytner 

                II miejsce: Oliwia Niewiadomska

                III miejsce: Danuta Przekwas

•             Klasa III a

                I miejsce:  Patrycja Jakubowska

                II miejsce: Patrycja Kachel

                III miejsce: Anna Bytner

•             Klasa III b

                I miejsce:  Aniela Kulpa

                II miejsce:  Anna Janik

                III miejsce:  Roksana Pawlak

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Dorota Świtońska i Alina Kruszka

 

 Image

 


 
"Sztandar Gminy Aleksandrów Kujawski" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
02.06.2016.
Image

        2 czerwca uczniowie naszej szkoły otrzymali z rąk Pana Andrzeja Olszewskiego - Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski - nagrody i wyróżnienia za udział w konkursie plastycznym "Sztandar Gminy Aleksandrów Kujawski".

Na ręce organizatorów  wpłynęło 69 prac plastycznych, wykonanych przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Aleksandrów Kujawski. Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności oraz wrażliwości artystycznej uczestników, rozbudzenie fantazji i wyobraźni twórczej, popularyzację działań plastycznych, poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych oraz umożliwienie uczestnikom konkursu zaprezentowania swojego talentu w nawiązaniu do  historii i symboliki gminy Aleksandrów Kujawski.
Oto laureaci z naszej szkoły:  
I kategoria: uczniowie szkoły podstawowej klasy 0-III 
II miejsce: Maciej Drużyński kl. III
III miejsce: Wojciech Parzybut kl. III
  • Wyróżnienia: 
Nikola Siwicka kl. I 
Julian Serkowski kl. I
Miłosz Biegała kl. I 
Michalina Urbańska kl. I                            

II kategoria: uczniowie szkoły podstawowej klasy IV-VI 

II miejsce: Nikola Urbańska kl. IV
III miejsce: Łukasz Rosowski kl. VI 
  • Wyróżnienia: 
Wojciech Dryński kl. IV
Aleksandra Gapska kl. V   

III kategoria: uczniowie gimnazjum klasy I-III 

I miejsce: Kinga Kozak  kl. I
II miejsce: Agnieszka Lewandowska kl. II
III miejsce: Konrad Borkowski kl. II 
  • Wyróżnienia: 
Marta Tarzyńska kl. I 
Zuzanna Piskrzyńska kl. II
Edgar Kmiołek kl. II

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział.

Gratulujemy!

Image  


 

 

 
Gminny Konkurs Języka Angielskiego "Whizz Kid" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Żurawska   
02.06.2016.

2. czerwca 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Ostrowąsie odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego "Whizz Kid". Brało w nim udział sześć szkół z naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali: 
- z klasy piątej: Aleksandra Gapska i Szymon Grabowski
 - z klas szóstych: Aleksandra Balicka i Łukasz Rosowski.
Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu wielokrotnego wyboru. Sprawdzał on wiedzę gramatyczną, leksykalną, jak również kulturową na temat krajów anglojęzycznych. Na rozwiązanie zadań uczestnicy mieli 45 minut. Nasi reprezentanci z klas szóstych poradzili sobie bardzo dobrze. Łukasz Rosowski zajął I miejsce a Aleksandra Balicka III miejsce w kategorii klas szóstych. Gratulujemy!
 
Kamila Żurawska 
Image 
 

 
 
Święto Szkoły Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
01.06.2016.
Image

             Kolejny już rok święto naszej szkoły obchodziliśmy na sportowo i piknikowo, w dodatku przy pięknej pogodzie. W dniu 1 czerwca – Dniu Dziecka, uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum zebrali się na boisku gminnym w Stawkach, by uczcić Patronkę i rywalizować w zawodach sportowych. Najmłodsze dzieci naszego zespołu szkół swoje gry, zabawy i konkurencje sprawnościowe rozgrywały na terenie boiska szkolnego.

            Po powitaniu uczniów i nauczycieli przez panią dyrektor Małgorzatę Wdowczyk plan imprezy przedstawili: Danuta Olejnik, Krystian Linek oraz Tomasz Olejnik. Zaczęła się ona od biegu o ,,Puchar dyrektora szkoły”, a raczej – o cztery puchary. Otrzymali je: Weronika Kulpa (kl. IV b), Damian Majewski (kl. VI a), Marta Urbańska (kl. III a) oraz Filip Krzyżanowski (kl. III b). Miejsca drugie w biegu zajęli: Maja Modrzejewska (kl. V), Krzysztof Bytner (kl. VI a), Oliwia Kulpa (kl. II a) i Cezary Parzybut (kl. II b), zaś trzecie – Joanna Kuberska (kl. IV b), Jan Kraszewski (kl. IV b), Katarzyna Sobierajska (kl. II b) oraz Jakub Żuchowski (kl. I a).

Image 

            Następnie uczniowie: Zuzia Piskrzyńska i Edgar Kmiołek z kl. II a przedstawili koleje życia i najważniejsze dokonania naszej Patronki oraz zreferowali, co dla uczczenia Jej pamięci działo się i jeszcze będzie się dziać w tym roku szkolnym w szkole. Wystąpienie gimnazjalistów zakończyło się humorystycznym akcentem – Edgar opowiedział gwarą kujawską, jak to kiedyś na Kujawach bywało, a jak jest dziś.

            Kolejna część przebiegała dwutorowo – na boisku odbywały się mecze w piłce nożnej, a na scenie – rywalizacja klas IV – VI w Turnieju Wiedzy o Patronie Szkoły. W tym roku klasowe drużyny miały przed sobą następujące zadania: rozwiązać krzyżówkę sprawdzającą wiedzę o biografii Patronki, naszkicować Jej portret  na podstawie zdjęcia oraz przedstawić stylizację pod hasłem ,,Twoja postać wygląda znajomo”. Najwięcej emocji wzbudziła wśród widzów ostatnia z konkurencji, bo stylizacje na wybraną fotografię Pani Marii były pomysłowe i nadzwyczaj udane, co można podziwiać na zdjęciach. I miejsce i przechodni puchar dla najlepszej drużyny zdobyła klasa IV a, wyprzedzając kolejno: klasę V, VI a, IV b i VI b. 

            Gimnazjaliści mogli się popisać swoją wiedzą o Patronce szkoły dzień wcześniej, zmagając się indywidualnie z pytaniami  Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Marii Danilewicz Zielińskiej. W tym roku bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy III a: Klaudia Waśkowska, Marta Urbańska i Tomasz Ziemniak, którzy zajęli miejsca na podium.

Image 

            W meczach turniejowych w piłkę nożną w szkole podstawowej z każdej klasy oddzielne zespoły tworzyli chłopcy i dziewczęta, a wynik rywalizacji był łączny. W rozgrywkach  wygrała klasa VI b przed VI a i IV b. Tytuły najlepszych zawodników otrzymali: Jan Kraszewski (IV b), Mateusz Kraszewski (VI b), Damian Majewski (VI a) i Bartosz Dudziński (VI b). Wśród gimnazjalistów wygrał zespół z klasy III b przed połączoną drużyną ,,reszty świata”, klasą II b i reprezentacją dziewcząt. Najlepszym zawodnikiem został Konrad Kamiński z klasy II a.

Image 

            Dodatkową atrakcją święta i okazją do ruchu okazały się gorące rytmy muzyki disco-polo, przy których ruszyły do tańca na scenie niektóre gimnazjalistki. Było co podziwiać!

Image 

            W przerwach między turniejami i meczami wszyscy uczniowie mogli posilić się żurkiem i kiełbaskami z grilla, były też napoje, słodycze i lody, wszystko dzięki hojności sponsorów  i operatywności przedstawicieli Rady Rodziców: Anny Kozłowskiej i Andrzeja Dylewskiego, którym zasłużenie uczniowie zaśpiewali na koniec uroczystości ,,Sto lat!” w ramach podziękowań. Oczywiście należą się one także wszystkim sponsorom, których lista będzie w osobnym artykule.  

            Na zakończenie Święta Szkoły odbyło się podsumowanie wszystkich zawodów i konkursów oraz rozdanie nagród. Tych było bardzo dużo – oprócz pucharów i różnego rodzaju sprzętu sportowego dla indywidualnych zwycięzców były także pizze – olbrzymki oraz piłki dla każdej z klas.  Pani dyrektor skierowała słowa podziękowania pod adresem przedstawicieli Rady Rodziców: Pani Anny Kozłowskiej i Pana Andrzeja Dylewskiego. To właśnie oni włożyli najwięcej serca i pracy w poszukiwanie darczyńców i organizację święta. Pogratulowała udziału wszystkim uczestnikom i podziękowała nauczycielom za przygotowanie przedsięwzięcia. Za jego część sportową odpowiadali nauczyciele wychowania fizycznego: Krystian Linek i Tomasz Olejnik, koncepcję całości opracowały i konkursy o Patronce szkoły przeprowadziły polonistki: Danuta   Olejnik, Anna Stanek i Kamila Kurnatowska, a rozgrywki dla klas najmłodszych wymyśliły i zrealizowały panie: Anna Łoś, Dorota Świtońska i Dorota Stanicka.

Anna Stanek

Image 

 

Image 

 


 
Image
Image
Image
Image 
Image 
Image 
Image 
Image 
Image 

 
 
I miejsce Ani Wozińskiej w konkursie historycznym Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
01.06.2016.

Image 

Konkurs Historyczny "1050 Rocznica Chrztu Polski" organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Przybranowie skierowany był do uczniów klas IV-VI. Regulamin zakładał przygotowanie przez uczestników albumu lub przewodnika pielgrzyma, opisującego miejsca kultu religijnego na Kujawach. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IVa Anna Wozińska. Ogłoszenie wyników miało miejsce 1 czerwca w Przybranowie. Album Ani, zatytułowany " Miejsca pielgrzymkowe na Kujawach" zdobył 1 miejsce, a zwyciężczyni otrzymała dyplom oraz nagrody. Opiekunką Ani w konkursie była katechetka Agnieszka Marjańska. 

Image 


 

 
Darczyńcy "Święta Szkoły" w 2016 roku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
01.06.2016.

Społeczność szkolna dziękuje darczyńcom za hojność, za pomoc i poświęcony czas, za podarunki i za wsparcie w organizacji naszego święta. Oto oni - "najhojniejsi z hojnych":
 

1.       NZOZ "Przychodnia Rodzinna" Lotfi Mansour, Aleksandrów Kujawski

2.       Firma Morello Grażyna Wasilewska, Plebanka

3.       WiP sp. z o.o., Aleksandrów Kujawski

4.       Sklep Spożywczo-Przemysłowy „ U Pawła”, Stawki

5.       Cis s.c. PPHU Halina Ciążyńska, Waldemar Stasiak , Stawki

6.       Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Piotr Murawski „Bartex”, Stawki

7.       F.H.U. ALEX-GAZ. Kowalczyk Łukasz, Aleksandrów Kujawski

8.       BOSH Serwis Grzegorz Brożek, Aleksandrów Kujawski

9.       Auto Centrum Tomasz Doligalski, Odolion

10.   RTM Opakowania Sp. z o.o., Aleksandrów Kujawski

11.   Gminne Przedsiębiorstwo Usługowe ALGAWA Sp. z o.o., Aleksandrów Kujawski

12.   Serwis Opon „U Jacka” Złomowanie pojazdów. Jacek Borkowski, Łazieniec

13.    „ Polkrys” Sp. z o.o., Aleksandrów Kujawski

14.   P.H.U.P. „Baltazar” Sklep firmowy, Aleksandrów Kujawski

15.   Firma „ Pat- Pol” Sławomir Rybacki, Aleksandrów Kujawski

16.   F.H.U. DIESEL CENTRUM Andrzej Zając, Ośno

17.   FHU Sklep Chemiczno - Przemysłowy „CLAUDIA” Arkadiusz Grabowski, Aleksandrów Kujawski

18.   TROPS S.A., Stawki

19.   Pizzeria „ SUZZI”, Aleksandrów Kujawski

20.   Antał 2. Hurtownia piwa. Stopczyk M., Aleksandrów Kujawski

  

Dziękujemy! 

 


 

 
 
Święto Szkoły w klasach 0 - III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka, Dorota Świtońska, Anna Łoś   
01.06.2016.

 Image 

Dnia 1 czerwca 2016 roku w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka na wesoło, bo na sportowo. Rozpoczął się od przywitania wszystkich uczniów klas 0-III przez panią dyrektor i przedstawienia programu dnia przez organizatorki: Dorotę Stanicką, Dorotę Świtońską i Annę Łoś. Głównym punktem programu były zabawy sportowo- rekreacyjne. Na powitanie i rozgrzewkę przed konkurencjami zabrzmiała „ powitanka- rymowanka”, przy której dzieci wykonywały proste ćwiczenia gimnastyczne. Rymowanka brzmiała tak:

„ Ach, gimnastyka fajna sprawa,

dla nas wszystkich to zabawa!

Ręce do góry, w przód i w bok

skłon do przodu, w górę skok!

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

kolana, pięty, kolana, pięty!

Głowa, ramiona, kolan, pięty,

oczy, uszy, usta, nos!”

Następnie uczniowie zebrani na boisku szkolnym zostali podzieleni na czteroosobowe drużyny do udziału w każdej konkurencji. Drużyny ustawiły się na linii startu, a pozostali uczniowie dopingowali swoich kolegów. Rozpoczęły się zawody! Uczniowie klas 0-I uczestniczyli w następujących konkurencjach: rzut woreczkami do obręczy hula-hop, rzut piłką do kosza z pewnej odległości oraz „Pszczółka Maja”- skoki jednonóż ,,z kwiatka na kwiatek”. Uczniowie klas drugich zmagali się w „skokach w workach”, w biegu między pachołkami oraz  w konkurencji „ Siedmiomilowe buty”. Dla klas trzecich przygotowano bieg slalomem między pachołkami, przeskakiwanie przez klocki i bieg powrotny do mety oraz zabawę „Pan Hilary”.

Dla wszystkich uczniów przygotowano 3 wspólne konkurencje. Uczestniczyli zatem w przeciąganiu liny, przejściu pod liną na trzech różnych poziomach wysokości oraz biegu dookoła boiska szkolnego.

Najwięcej radości i zabawy przysporzyły uczniom konkurencje: ,,bieg w kaloszach” i „skoki w workach”. Przy tych konkurencjach uczniowie świetnie się bawili. Ciekawym zadaniem okazał się bieg slalomem między pachołkami. Zawodnicy dzielnie sobie poradzili z tym zadaniem.

Po zakończeniu zawodów sportowych uczniowie przeszli na stadion, gdzie czekał na nich poczęstunek. Były kiełbaski z grilla, żurek kujawski, owoce, napoje i lody.

Ukoronowaniem zmagań sportowych były dyplomy, nagrody i upominki dla uczniów.

Zwycięzcą biegu na 200 m oddziału przedszkolnego został Ksawery Kaczmarek, zaś w rywalizacji klas pierwszych na tym dystansie wygrał Marcin Bonowicz. W biegu na 400 m najlepszy z klas drugich to Sebastian Krzyżanowski. Mistrzem biegu na tym dystansie z klas trzecich został Bartosz Ogrodowski.

Wszyscy uczniowie chętnie brali udział w przygotowanych  konkurencjach sprawnościowych. Klasa I a p. Doroty Świtońskiej uzyskała najwięcej punktów i otrzymała ważne trofeum - ,,Puchar dyrektora szkoły”. Gratulujemy!!!!

Dzięki zaangażowaniu wychowawców dzieci bawiły się wspaniale.

Dorota Stanicka
Dorota Świtońska
Anna Łoś

 Image


 

 

 

 
Warsztaty - "Czas na zdrowie" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E.Jankowska-Baranowska   
01.06.2016.

 

        Szkoła Podstawowa włączyła się w ogólnopolski projekt pt. ,,Czas na zdrowie”. Jego finałem był ,,Festyn Zdrowia”, który miał miejsce 1 czerwca 2016 r . Odbyła się wówczas projekcja wielu ciekawych filmów edukacyjnych o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej np. :

-  ,,Gorzka prawda o cukrze”

-  ,,Sport na zdrowie”

-  ,,Chemiczna iluzja”

Młodzież miała też okazję wypić świeże soki, z sezonowych warzyw i owoców. Zostały one przygotowane przez grupę uczennic z kl.VI b : Natalię Lewandowską, Aleksandrę Balicką, Darię Sobierajską. Potrzebne produkty spożywcze przynieśli: Filip Korczak, Weronika Rogowska, Aleksandra Nowak, część  zakupiono za środki pochodzące ze sprzedaży surowców wtórnych.

Mama Filipa Korczaka upiekła  nawet pyszne ciasteczka zbożowe, które rozeszły się w mgnieniu oka.

Sprzęt techniczny obsługiwali : Dawid Kowalski i Dominik   Ruciński.

Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie tej imprezy .

 Organizator : E. Jankowska-Baranowska


 

 
Na grobie Patronki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
30.05.2016.

            Przedstawiciele uczniów naszego Zespołu Szkół pojechali 30 maja na cmentarz aleksandrowski, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie Marii Danilewicz Zielińskiej. Okazją do odwiedzin była 109 rocznica urodzin Patronki szkoły i 13 rocznica śmierci.

Image 

            Warto dodać, że kilka dni wcześniej przy grobie Patronki byli także nasi harcerze, uczestniczący w X Rajdzie Hufca ,,Śladami wielkich ludzi Kujaw”, zorganizowanym w Aleksandrowie Kujawskim. Tegoroczna edycja poświęcona była przede wszystkim Marii Danilewicz Zielińskiej i Edwardowi Stachurze.

Image 

Anna Stanek 

 


 

 
"Włóczykije" na szlaku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
30.05.2016.
Image

W ostatnią sobotę maja Szkolne Koło Krajoznawczo- Turystyczne wyruszyło na rajd do Nieszawy. To niewielkie miasteczko, położone nad Wisłą, ma niezwykle bogatą historię i może poszczycić się ciekawymi mieszkańcami. W Muzeum im. Stanisława Noakowskiego poznaliśmy życie i twórczość tego artysty, podziwialiśmy jego projekty, obrazy i szkice. Natomiast w sali wystaw czasowych obejrzeliśmy fotografie dawnej Nieszawy, także budynków, których dziś już nie ma. Po przepłynięciu promem na drugi brzeg mogliśmy podziwiać panoramę miasta oraz usytuowany na skarpie XVII- wieczny kościół w Przypuście, do którego dotarliśmy, gdy tylko wróciliśmy na stały ląd. Droga do Przypustu okazała się prawdziwym wyzwaniem, ponieważ wymagała wspinania się po wiślanej skarpie przy bardzo wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza. Ale "włóczykije" poradzili sobie doskonale, tym bardziej, że w przyklasztornym ogrodzie czekała już na wszystkich nagroda- ognisko i pieczenie kiełbasek. Posileni i wypoczęci zwiedziliśmy celę klasztorną św. Maksymiliana Kolbe, czyli pokój, w którym mieszkał ten święty franciszkanin, gdy przebywał w Nieszawie w 1921 r. W izbie zachowano wiele pamiątek i przedmiotów, należących do św. Maksymiliana oraz meble, a wszystko bardzo proste i skromne. Najbardziej jednak urzekł wszystkich klasztorny ogród, pełen kwitnących piwonii, irysów, magnolii, nenufarów i mnóstwa innych roślin godnych ogrodu botanicznego. Mogliśmy go podziwiać, dzięki wspaniałej pogodzie, która nie zawiodła do końca wycieczki. Opiekunkami "włóczykijów" były panie: Agnieszka Marjańska i Kamila Kurnatowska, a gościny w klasztorze pofranciszkańskim udzieliła siostra Noemi.

Agnieszka Marjańska

Image 

Image 


 
spektakl "Mniam,mniam!" dla szkoły podstawowej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
20.05.2016.
Image
 

2o maja w naszej szkole odbył się spektakl teatru „Grupa T” z Torunia zatytułowany: „Mniam, mniam”. Spektakl oglądali wszyscy uczniowie klas 0-VI. Już po tytule widać, że przedstawienie dotyczyło głównie zdrowego odżywiania. Poruszony był problem uzależnienia od żywności typu: fast food, słodycze, chipsy itp.

Aktorzy w humorystycznym stylu kilkakrotnie podkreślali, iż: ,,jesteś tym, co jesz”. Odbiorcy usłyszeli, iż prawidłowo wykształcone nawyki dietetyczne zapewniają właściwy rozwój fizyczny oraz intelektualny każdego człowieka. Sposób żywienia wpływa na koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia się, a tym samym na lepsze wyniki  w nauce.

Dzieci były zafascynowane kolorowymi kostiumami aktorów, żywymi dialogami oraz oddziałującymi na wyobraźnię utworami muzycznymi. Niektórzy uczniowie mieli możliwość czynnie uczestniczyć w przedstawieniu. Dzieci zapoznały się ze skutkami nieodpowiedniego odżywiania i dały się przekonać, o czym świadczyły przyśpiewki podczas przerw wykorzystanego w spektaklu hymnu na cześć warzyw, że słodycze to nie wszystko.

 To artystyczne wydarzenie mogło być zrealizowane dzięki otrzymaniu przez szkołę środków z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Aleksandrowie Kujawskim.

„Spektakl „ Mniam mniam” to niezapomniane wrażenie estetyczne oraz pyszna przygoda! Piękne, ale i zabawne przedstawienie daje dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych i zarazem jest dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami. Cała gama oryginalnych bohaterów, wartka akcja i rozbrajający kunszt kabaretowy gwarantują niesamowite widowisko zarówno dla dziecięcego jak i dorosłego widza. Tematyka: zdrowe odżywianie, zdrowy tryb życia z elementami ekologii, profilaktyka uzależnień”. Tak brzmiała zachęta do zaproszenia aktorów do szkoły. Strzał w dziesiątkę!

Karolina Linek

 

 
 
Nasi popisali się krasomówczo Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
20.05.2016.

Image 

            Troje uczniów Zespołu Szkół w Stawkach wzięło udział w 1. Konkursie Krasomówczym ,,Kujawy, moja Mała Ojczyzna”, który odbył się 20 maja w MCK w Aleksandrowie. Byli to: Mikołaj Schwebs (kl. II b szkoły podstawowej), przygotowany przez Barbarę Szelągowską oraz Marta Witkowska (kl. I a) i Edgar Kmiołek (kl. II a) – gimnazjaliści, uczniowie Anny Stanek. Organizatorem konkursu było Towarzystwo Przyjaciół Aleksandrowa Kujawskiego przy wsparciu Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim i Kujawsko – Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
            Po wysłuchaniu prezentacji 30 uczestników – 17 ze szkół podstawowych i 13 z gimnazjów – jury przyznało pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych Mikołajowi Schwebsowi. Wśród uczniów gimnazjum drugie miejsce zajął Edgar Kmiołek, zaś trzecie – Marta Witkowska. Nasza szkoła została też uhonorowana Pucharem Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski.

Anna Stanek

Image 


 

 

 
Inscenizacja chrztu Polski Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
19.05.2016.

 Image

19 maja 2016 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas i Przyjaciele zaprosili najmłodszych kolegów i koleżanki z klas 0- III na przedstawienie pt. " Jezus w Polsce MIESZKA", którego premiera miała miejsce kilka dni wcześniej w kościele w Odolionie. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie z klasy Ia gimnazjum, VIa, VIb, IVa i IIIa oraz absolwentki naszej szkoły Julia Kapica i Paula Ankiersztajn- uczennice LO w Ciechocinku. Najmłodsi widzowie z przejęciem śledzili sceny przybycia Dobrawy do Polski, zaręczyny pary książęcej oraz chrzest Mieszka I, zagrane z dużym zaangażowaniem przez starszych kolegów. Przedstawienie według scenariusza pana Dariusza Lewandowskiego przygotowała opiekunka SK Caritas Agnieszka Marjańska. 

Image 


 

 

 
Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Bateria Pomysłów" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
17.05.2016.

Image

 

Finał Ogólnopolskiego Konkursu „ Bateria Pomysłów”
w Gliwicach 16-17.05.2016 r.

 

                17 maja 2016 r. odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu „ Bateria Pomysłów”, który był podsumowaniem całorocznej akcji. Grupa konkursowa w składzie : Klaudia Gertz kl. IVa, Franciszek Zając kl. IV a, Martyna Wesołowska kl. IV b , Martyna Oczki kl. IV b, Maja Chacińska kl. V, Julia Bonowicz kl. V , Michalina Ćwik kl. VI a, Wiktoria Radzikowska kl. VI a, Aleksandra Nowak kl. VI b, Łukasz Rosowski kl. VI b wraz z opiekunami panią Karoliną Linek i panią dyrektor Małgorzatą Wdowczyk już 16 maja wyruszyła do Gliwic. Organizatorzy zapewnili uczniom nocleg w Schronisku Młodzieżowym „ Ślązaczek” , gdzie po dotarciu na miejsce mogli odpocząć i zregenerować siły przed finałem. Podczas bardzo długiej podróży drużyna układała piosenki oraz rymowanki o tematyce związanej z ekologicznym konkursem. W poniedziałkowe popołudnie uczniowie wyruszyli na zwiedzanie Starówki i zabytków w Gliwicach.

 Na początku grupa dotarła na rynek, gdzie znajdował się Ratusz, którego główną ozdobą jest figura Matki Boskiej Niepokalanej. Tuż obok znajdowała się fontanna Neptuna. Gliwicki Neptun siedzi na delfinie i symbolizuje łączność miasta z Bałtykiem. Uczestnicy nie mogli przejść obojętnie obok kościoła p.w. Wszystkich Świętych. Jest on najstarszym w mieście, a wewnątrz w kaplicy Matki Boskiej zachowały się gotyckie polichromie. Katedra Piotra i Pawła to kolejny punkt wędrówki. Co prawda była ona w remoncie, ale i tak zrobiła na uczestnikach największe wrażenie. W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się na pyszne lody i z uśmiechem na twarzach wrócili do schroniska, gdzie czekała na nich kolacja. To jeszcze nie był koniec dnia pełnego wrażeń. W godzinach wieczornych wszyscy spotkali się w sali telewizyjnej, gdzie przygotowali plakat, reprezentujący ich drużynę.

                17 maja o godz. 10.00 grupa wyruszyła na halę widowiskowo – sportową. Tam zaplanowany był finał . Po sprawach organizacyjnych gospodarze oficjalnie rozpoczęli rozgrywki. W turnieju brały udział drużyny z różnych stron Polski. Finał składał się z 7 konkurencji sprawdzających wiedzę na temat baterii, pomysłowość oraz współpracę w grupie. Zadania sprawdzające wiedzę przyniosły grupie maksymalną ilość punktów. Niewielkie trudności nasza drużyna miała z konkurencjami sprawnościowymi, ale mimo wszystko uzyskała bardzo dużą ilość punktów. Po podsumowaniu wszystkich punktów nasza szkoła uzyskała 64 punkty i ostatecznie zajęła VI miejsce w Polsce. Jest to ogromny sukces i powód do dumy. Po wręczeniu dyplomów oraz nagród uczniowie naszej szkoły uczestniczący w finale Ogólnopolskiego Konkursu „ Bateria pomysłów” z uśmiechami na twarzy i naładowani pozytywną energią wrócili do domu.

 

Karolina Linek

Image


 Image


 

 
"Niezapominajka Polska" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Jankowska - Baranowska   
15.05.2016.
Image

Uczniowie Szkoły Podstawowej, klas IV-VI wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym  ,,Niezapominajka Polska ”pod patronatem Nadleśnictwa Gniewkowo. Celem konkursu było m.in. propagowanie Święta Niezapominajki, które przypada na 15 maja oraz rozwijanie nawyków proekologicznych. W kategorii klas IV-VI, uczennica kl.VI b  Aleksandra Balicka zajęła II miejsce, natomiast Natalia Lewandowska też z kl.VI b zdobyła wyróżnienie.

Gratulujemy !

Wręczenie nagród odbyło się w czasie VIII Powiatowej Imprezy z okazji Święta Ziemi.
 
E. Jankowska - Baranowska 

 
 
Przedstawienie pt. " Jezus w Polsce Mieszka" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
15.05.2016.
 
Image 
 
Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas i Przyjaciele pod kierunkiem katechetki Agnieszki Marjańskiej przygotowali inscenizację wydarzenia chrztu Polski. Przedstawienie pt. " Jezus w Polsce MIESZKA" miało swoją premierę w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 15 maja 2016r. w kościele w Odolionie. Scenariusz, opracowany przez p.Dariusza Lewandowskiego zawierał scenę przybycia Dobrawy do Polski, zrękowin Mieszka i Dąbrówki oraz moment przyjęcia wiary chrześcijańskiej przez władcę Polski. Wspaniałe stroje z epoki, nastrojowa muzyka, przepięknie pieśni i wielkie zaangażowanie aktorów przybliżyły widzom jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszej ojczyzny. Aktorzy i schola otrzymali za swój występ gromkie brawa i wiele pochlebnych słów od parafian.Realizacja przedstawienia była możliwa dzięki zaangażowaniu uczniów z klasy IIIa, IVa, VIa i VIb, ich rodziców oraz absolwentek naszej szkoły: Julii Kapicy i Pauli Ankiersztajn z LO w Ciechocinku, które zaśpiewały utwory Adama Szafrańca z Baśniowej Kapeli, skomponowane na tę okoliczność.
 
Agnieszka Marjańska

 
 
 
Asy z V klasy - kolejny spektakl naszych uczniów Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
13.05.2016.

Image
 

2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji członkowie koła teatralnego „Asy z V klasy” przygotowali krótkie przedstawienie pt. „Nowoczesna bajka”, w którym przypomnieli, jak ważne jest czytanie książek nie tylko dla poszerzania wiedzy, ale i dla rozwoju wyobraźni. Dzięki czytaniu rozwijamy  nasz umysł. Łatwiej nam się uczy i nie mamy problemów z ortografią. Wzbogacamy swoje słownictwo, dlatego podczas rozmowy czujemy się rozluźnieni i poruszamy różnorodne tematy. Książka dostarcza nam wiedzy na każdy temat. Można śmiało powiedzieć, że „Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała”. Czytanie pozwala się nam przenieść do innej rzeczywistości. Wpływa też na nasze postrzeganie świata, poszerza nasze horyzonty. Podążając za myślą Józefa Czechowicza, „Kto czyta - żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce - na jeden żywot jest skazany”  można powiedzieć,  że książka czyni nasze życie ciekawszym i bogatszym.

 

Image 


 
 
Wielki Odkrywca i Kinder Park Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
12.05.2016.
Image

 „Wielki Odkrywca” to interaktywne przedstawienie dla dzieci, które obejrzeli uczniowie klasy II a i IIb wraz z wychowawcami, podczas wyjazdu do Torunia 12 maja 2016 roku. W teatrze Od Nowa został poruszony aktualny problem społeczny, jakim jest uzależnienie od komputerów. Głównym bohaterem był chłopiec o imieniu Ryś, a siłą sprawczą- jego wyobraźnia i pomysłowość. Ryś to rezolutny chłopiec, który podczas choroby nudzi się w domu. Poprzez obietnicę prezentu, tajemniczej zabawki, dziadek wyzwala we wnuku potrzebę twórczego działania. Rozpoczyna on wspaniałą podróż poprzez morza, szczyty Himalajów, przestrzeń kosmiczną. Wszystko to działo się w pokoju chłopca , przy użyciu codziennych przedmiotów. Łóżko chorego chłopca zamieniło się w magiczny wehikuł czasu, statek, rakietę. Dzięki niesamowitym efektom dźwiękowym, wizualnym wszyscy mogliśmy przemierzać te światy stając się tytułowymi „Wielkimi Odkrywcami”. Podróżom towarzyszył pająk Leopold i papuga Ara. Dzięki tajemniczej zabawce, która nigdy się nie nudzi- czyli wyobraźni staliśmy się bardziej świadomi tego, że zdobycze techniki powinny być tylko dodatkiem w życiu, a nie jego sensem.

 Po tak pouczającej wyprawie udaliśmy się na spacer uliczkami Torunia. Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy Centrum Zabaw i Rozrywki -Kinder Park. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji ze świata dziecka: zjeżdżalnie, trampolina, piłki, samochody, plaża… Bezpieczną zabawę w chowanego, przeciąganie liny czy tańce przerwaliśmy sobie na chwilę, by posilić się obiadkiem dla „łasucha”. Odwiedził nas Papa Smerf, który zachęcił do pląsów.

Image 

 Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni ale szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do domów.

 Anna Łoś

 Image


 

  
 
Nasz udział w VIII Powiatowej Imprezie z okazji Święta Ziemi Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Jankowska - Baranowska   
12.05.2016.
Image

W dniu 12.05.2016 r  5-osobowa grupa uczniów kl. VI b, czyli :
Aleksandra Balicka, Monika Danielewska, Filip Korczak, Natalia Lewandowska i Daria Sobierajska, brała udział w VIII Powiatowej Imprezie z okazji Święta Ziemi, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Wołuszewie. Przyjechało wiele szkół z powiatu aleksandrowskiego. Drużyny rywalizowały ze sobą w konkursach obejmujących następującą tematykę:

-pierwsza pomoc przedmedyczna
-profilaktyka uzależnień
-zagadnienia ochrony przyrody z elementami ekologii
-elementy przepisów ruchu drogowego z praktyczną jazdą na rowerze.

Uczniowie świetnie sobie poradzili z zadaniami , zajęli czołowe miejsca :

-za wykonanie plakatu ekologicznego nt. gazów cieplarnianych – II miejsce
-za zabawkę ekologiczną – III miejsce
-w konkursie wiedzy  ,,Eureko ja to wiem” –II miejsce
-ze znajomości przepisów ruchu drogowego i pokonania toru przeszkód –   I miejsce.

Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy bliżej się poznali przy konsumpcji kiełbasek z grilla.
Uczniowie wrócili zadowoleni, aktywnie spędzili czas, przywieźli wiele cennych nagród.

E. Jankowska - Baranowska  

Image 


 

 
Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
11.05.2016.
Image
Rocznica urodzin św. Jana Pawła II była okazją do jego uczczenia poprzez zmagania konkursowe, sprawdzające wiedzę o życiu i nauczaniu tego wielkiego Polaka. W konkursie, organizowanym od kilku lat przez Zespół Szkół w Lubaniu, wzięły udział uczennice kl. VI b Aleksandra Balicka i Natalia Lewandowska. Nowością tegorocznej edycji były zagadnienia związane z historią Światowych Dni Młodzieży, które zapoczątkował polski papież. Ola i Natalia poradziły sobie z większością pytań testowych i ostatecznie zajęły odpowiednio 5. i 7. miejsce w gronie 12 uczestników ze szkół podstawowych.
Agnieszka Marjańska

 
 
Tydzień z matematyką Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Urszula Ziemnicka   
06.05.2016.
Image 
 

W pierwszym tygodniu maja uczniowie naszej szkoły podstawowej przekonywali wszystkich, że „Matematyka jest Królową Nauk”.

Każda z klas IV – VI miała za zadanie wykonanie plakatu zgodnie z tematyką, wykorzystując dowolną technikę. Odbyły się też eliminacje do szkolnego turnieju „Jeden z dziesięciu”, które miały wyłonić z każdej klasy dwoje najlepszych matematyków. Były to testy zamknięte o zróżnicowanym stopniu trudności w zależności od klasy. Po wykonaniu tych zadań jury oceniło prace plastyczne i zatwierdziło listę uczniów do turnieju. Do zmagań o Mistrza Matematyki przystąpiło 10 uczniów – po dwoje z każdej klasy. Rywalizowali ze sobą odpowiadając na pytania związane z matematyką. Wykorzystaliśmy tu zasady turnieju telewizyjnego „Jeden z 10”. Uczniowie dzielnie walczyli, aby nie stracić swoich szans i zdobyć jak najwięcej punktów. Dopingowali ich koledzy i koleżanki z poszczególnych klas.

Mistrzem Matematyki okazała się Daria Sobierajska z kl.VI b, na II miejscu - Katarzyna Rosowska z kl.V, a III miejsce zajęła Wiktoria Radzikowska z kl. VI a.

W konkursie na plakat wygrała klasa IV a, drugie miejsce - kl.VI b i trzecie - kl.V.

Uczniom bardzo spodobały się te matematyczne zmagania i jest coraz więcej tych, którzy uważają, że matematyki warto i trzeba się uczyć.

Konkursy opracowali i przeprowadzili: Urszula Ziemnicka i Sławomir Świeczkowski.

Urszula Ziemnicka.

 


 
 
"Żyj zdrowo i kolorowo" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Jankowska - Baranowska   
01.05.2016.

 Image

    8 kwietnia 2016 w murach naszej szkoły gościła p. Mariola Balcerowska, pracownik Sanepidu, kierownik Oddziału Zapobiegającego i Bieżącego Nadzoru Sanitarnego. Przeprowadziła ona warsztaty dla uczniów klas IV-VI z zakresu zdrowego odżywiania. Uczniowie dobrze już wiedzą, że zdrowy styl życia, w tym zdrowe, racjonalne odżywianie jest gwarancją zdrowia człowieka.
Imprezie towarzyszyła wystawa prac, które wzięły udział w szkolnym konkursie plastycznym ,, Nie - nałogom i używkom ” .

Wyniki tego konkursu są następujące :

I miejsce Hubert Norkowski  -  klasa IV b

II miejsce Jakub Dylewski       -  klasa IV b

III miejsce Nikola Urbańska    - klasa IV a

 

E. Jankowska - Baranowska 

 Image 


 

 
Szkolna uroczystość z okazji 1050. rocznicy "Chrztu Polski" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Marek Drużyński   
29.04.2016.

Image
 

1050. rocznica Chrztu Polski

            966 rok to najważniejsza data w historii naszej ojczyzny. Uważana jest również za symboliczny początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. W 2016 r. obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Z tej okazji 29 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z udziałem władz gminy i uczniów naszej szkoły, wyreżyserowana przez pana Marka Drużyńskiego, nauczyciela historii. Oprawę muzyczną zapewniła pani Dorota Stanicka - nauczyciel muzyki. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00 na dużej sali gimnastycznej - specjalnie zaciemnionej na potrzeby przedstawienia. W blasku świec i przy dźwiękach muzyki przewodnicząca samorządu uczniowskiego powitała zgromadzonych gości i przedstawiła cel naszego spotkania. Następnie mieliśmy możliwość obejrzenia krótkiego filmu specjalnie stworzonego na potrzeby rocznicy. Nie zabrakło pięknej recytacji – fragmentów kronik historycznych oraz pamiętnej sceny pod krzyżem, gdzie odbył się chrzest Mieszka I. Całość akademii uzupełniały chóralne śpiewy w wykonaniu uczniów naszej szkoły. To wyjątkowe święto na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.

Marek Drużyński

Image

 
 
Ogłaszamy nabór do klasy sportowej gimnazjum ! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
22.04.2016.

 Image

SZÓSTOKLASISTO !!!

Zespół Szkół im. Marii Danikewicz Zielińskiej
Publiczne Gimnazjum
w Stawkach

 OGŁASZA NABÓR 
DO KLASY SPORTOWEJ

  NA ROK SZKOLNY 2016/2017

siatkówka dziewcząt /piłka nożna chłopców 

Klasa sportowa realizuje program szkolenia sportowego
równolegle z programem kształcenia ogólnego.

 Oferujemy:

 

  • program szkolenia sportowego, mający na celu doskonalenie uzdolnień uczniów w w/w dyscyplinach sportowych
  • wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę pedagogiczną
  • możliwość wyboru dodatkowych zajęć edukacyjnych
  • odpowiednią bazę treningową

 Kluby sportowe patronujące klasie zapewnią uczniom:

- udział w systemie współzawodnictwa sportowego
- udział w zgrupowaniach, obozach kondycyjnych i rekreacyjno-sportowych 

 mgr Ewa Openchowska - trener I klasy piłki siatkowej tel. 608 492 878
mgr Krystian Linek - trener II klasy piłki nożnej tel. 512 211 344 

Zespół  Szkół 
im. Marii Danilewicz Zielińskiej 
w Stawkach

ul. Szkolna 4
87 - 700 Aleksandrów  Kujawski

tel./fax. 54 282 24 57; zsstawki@wp.pl 

Image 

 


 

 

 

 
XI Powiatowy Konkurs Dziecięcej Piosenki Ludowej Raciążek 2016 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
22.04.2016.

 Image

 Image

22 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół w Raciążku odbył się XI Powiatowy Konkurs Dziecięcej Piosenki Ludowej. Organizatorem był Zespół Szkół w Raciążku przy wsparciu Urzędu Gminy Raciążek. Konkurs odbywał się pod patronatem  Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy.

Pan dyrektor Zdzisław Pietrzak oraz pomysłodawczyni konkursu pani Ewa Zabłocka powitali wszystkich zaproszonych gości, uczestników, opiekunów, nauczycieli oraz rodziców.

Na konkurs przybyło 115 dzieci z Aleksandrowa Kujawskiego, Brudnowa, Ciechocinka, Ostrowąsa, Niszczew, Raciążka, Stawek oraz Zbrachlina.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: młodsza kategoria 6-7 lat oraz kategoria 8-9 lat. W konkursie wzięli udział soliści, duety oraz zespoły.

Wysłuchaliśmy razem 115 prezentacji muzycznych.

Naszą szkołę reprezentowali:

Michalina Urbańska  kl. I b

Antoni Urbański  kl. I b

Wiktoria Centkowska  kl. II c

Alicja Marczewska kl. II b

Julia Ankiersztajn   kl. II b

W wykonaniu naszych solistek usłyszeliśmy: „ Hej bystra woda”, „ Zielony mosteczek”, „ Lajkoniku prowadź nas” oraz „Czerwone jabłuszko”.

W przerwie obrad jury wszyscy uczestnicy konkursu mieli możliwość wzięcia udziału w zabawach i tańcach ludowych oraz zostali obdarowani słodkościami.

Po zakończeniu przesłuchań jury konkursowe podsumowało wyniki. Wyłoniono zwycięzców w każdej kategorii wiekowej oraz przyznano wyróżnienia.

W kategorii duety – dzieci młodsze wyróżnienie przyznano Michalinie i Antoniemu Urbańskim za piosenkę „Poszła Karolinka do Gogolina”. Gratulujemy!!!

Występy wokalne w wykonaniu wszystkich uczniów nagradzano gromkimi brawami.
Przewodniczący konkursu  podziękował uczestnikom za występy muzyczne, a rodzicom i instruktorom za ogrom pracy włożony w przygotowanie dzieci.

Duże zainteresowanie konkursem oraz wysoki poziom prezentacji konkursowych daje podstawę do dalszej organizacji tego przedsięwzięcia, będącego ciekawą formą popularyzacji muzyki ludowej wśród młodego pokolenia.

 Dorota Stanicka

  Image

 


 

 
Drzwi otwarte Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Monika Kruczkowska   
22.04.2016.

Image 

            22 kwietnia nasze gimnazjum odwiedzili uczniowie klas kończących szkołę podstawową. W progach szkoły gościliśmy szóstoklasistów z Aleksandrowa Kujawskiego, Ostrowąsa, Wołuszewa i Stawek. „Drzwi otwarte” rozpoczęły się prezentacją multimedialną naszego gimnazjum. Przedstawiciele klas pierwszych opowiedzieli o szkole, jej kadrze i wyposażeniu, zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań, drużynie harcerskiej, planowanych uroczystościach oraz wyjątkowych wydarzeniach dziejących się w naszym gimnazjum. Zostały wymienione najważniejsze osiągnięcia uczniów naszej szkoły z różnych dziedzin. Mogliśmy pochwalić się wysokimi notami w sporcie, konkursie biologicznym, literackim, fotograficznym oraz konkursach recytatorskich i muzycznych. Ponieważ w szkole nie brakuje uczniów rozwijających swoje pasje i zainteresowania, postanowiliśmy przedstawić niektóre z nich. Michał Kopaczewski i Julia Urbańska zaśpiewali piosenki, Marta Witkowska zaprezentowała recytację fragmentu opowiadania ,,Jantolkowa” autorstwa Patronki szkoły, Marii Danilewicz Zielińskiej; Zuzia Piskrzyńska i Laura Gazda opowiedziały o pasji językowej i wyjeździe na EuroWeek, a Weronika Pluskota pokazała swoje zdjęcia.

            W związku z tym, że z roku na rok przybywa uczniów zainteresowanych sportem, młodzież osiąga coraz lepsze wyniki w tej dziedzinie. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych pasjonatów, w naszym gimnazjum został ogłoszony nabór do klasy sportowej o specjalności siatkówka dziewcząt oraz piłka nożna chłopców. Być może znajdą się w niej niektórzy uczniowie uczestniczący w tegorocznych ,,Drzwiach otwartych”. Szóstoklasistki siatkarskiej drużyny ze szkół podstawowych z Aleksandrowa Kujawskiego dały próbkę swych sportowych umiejętności, rozgrywając w sali gimnastycznej zaimprowizowany mecz. Było na co popatrzeć!  Z kolei absolwenci gimnazjum w Stawkach Michał Żuchowski i Szymon Wesołowski zaprezentowali pokaz freestyle  w piłce nożnej.  

            Po sportowych emocjach przyszli gimnazjaliści udali się w towarzystwie rodziców, wychowawców i przedstawicieli gospodarzy na spacer po szkole, odwiedzając sale lekcyjne, bibliotekę, Izbę Patrona oraz stołówkę.  Mogli przyjrzeć się wyposażeniu szkoły, porozmawiać z nauczycielami i starszymi kolegami o nauce, rozrywkach, atmosferze panującej w naszym gimnazjum. Ostatnim punktem odwiedzin był słodki poczęstunek.

             ,,Drzwi otwarte” przygotowały tradycyjnie klasy pierwsze gimnazjum wraz z wychowawczyniami -  Barbarą Kozłowską i Moniką Kruczkowską.

 

Monika Kruczkowska

Image 

Image 

Image 
folder szkoły 


 

 
Sukcesy uczniów szkoły podstawowej w VI Gminnym Konkursie Matematycznym "Mistrz Matematyki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Sławomir Świeczkowski   
22.04.2016.
Image 
 

22 kwietnia 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Opokach odbył się VI Gminny Konkurs Matematyczny pt. „Mistrz matematyki”.

Uczniów klas I – III przygotowywali wychowawcy tych klas, zaś uczniów klas IV – VI - panie: Urszula Ziemnicka i Barbara Kozłowska. Zespół Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach zespołowo zajął pierwsze miejsce. Najlepiej wypadły klasy od IV do VI, które zdobyły pierwsze miejsca w swojej kategorii wiekowej.
Zadaniem uczniów było w ciągu 60 minut rozwiązać test składający się z szeregu zadań o zróżnicowanym poziomie trudności, pogrupowanych w trzech poziomach. Zadania z każdego poziomu były inaczej punktowane, od 3 (za najłatwiejszy poziom) do 5 punktów (za najtrudniejszy trzeci poziom) za każde poprawnie wykonane zadanie. Uczniowie z każdej klasy byli oceniani osobno i zwyciężył ten, kto zdobył najwięcej punktów w swojej kategorii wiekowej. Najwięcej można było zdobyć 60 punktów.

Oto jak wypadli nasi reprezentanci z poszczególnych klas:

Klasy I – III

Julian Serkowski, klasa I a, 43 punkty – II miejsce;(opiekun pani Dorota Śwtońska)
Sebastian Pawłowski, klasa II a, 46 punktów – IV miejsce; (opiekun pan Sławomir Świeczkowski)
Anna Janik, klasa III b, 52 punkty – III miejsce; (opiekun pani Elżbieta Bąk)

Klasy IV – VI

Patryk Bonowicz, klasa IV a, 40 punktów – I miejsce; (opiekun pani Urszula Ziemnicka)
Dominika Śmieszna, klasa V, 43 punkty – I miejsce; (opiekun pani Urszula Ziemnicka)
Łukasz Rosowski, klasa VI b, 47 punktów – I miejsce.(opiekun pani Barbara Kozłowska)

 

Gratulujemy!

 

Sławomir Świeczkowski

  
Image 

 
 
Koncert "Młodych Talentów" w Radziejowie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
17.04.2016.

Image

17 kwietnia 2016 roku w auli Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie odbył się koncert „ Młodych Talentów” w wykonaniu najlepszych uczniów z 11 Ognisk Muzycznych działających przy Szkole Muzycznej w Radziejowie.

Najlepsi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz instrumentalne. W ich wykonaniu solowym oraz zespołowym mogliśmy usłyszeć utwory muzyki klasycznej oraz utwory z gatunku muzyki rozrywkowej oraz biesiadnej.
Uczniowie z naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli p. Doroty Stanickiej, p. Tomasza Thiede oraz p. Mateusza Bednarskiego zaprezentowali utwory na keyboard, gitarę i perkusję. Zabrzmiały takie utwory, jak: „ Czekasz na tę jedną chwilę” w wykonaniu Łukasza Rosowskiego, „ Przez twe oczy zielone” Dominiki Śmiesznej oraz „ Wszystko się może zdarzyć” w wykonaniu Katarzyny Rosowskiej oraz Amelii Buze z towarzyszeniem sekcji perkusji oraz przy wsparciu gitarowym p. Tomasza Thiede.

Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła gromkimi brawami występy naszych młodych wykonawców oraz wszystkich uczestników koncertu.
Wszyscy pełni artystycznych wrażeń i muzycznych doznań z wielkim entuzjazmem opuścili mury auli Szkoły Muzycznej w Radziejowie. Kolejny koncert młodych talentów już za rok.

Dorota Stanicka

Image 

 

Image 


 

 

 
SKKT " Włóczykije" uczcił 1050. rocznicę chrztu Polski na turystycznym szlaku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
16.04.2016.

Image 

Jak przystało na prawdziwych turystów, uczniowie z SKKT " Włóczykije" uczcili 1050. rocznicę chrztu Polski na turystycznym szlaku. W sobotę 16 kwietnia 23 uczniów - pod opieką nauczycieli: Agnieszki Marjańskiej, Kamili Żurawskiej i Dariusza Lewandowskiego - zwiedziło Kruszwicę, legendarną stolicę Polski. To tutaj znajduje się kolebka królewskiego rodu Piastów, z którego pochodził przecież Mieszko I . Jemu zawdzięczamy włączenie Polski do wspólnoty chrześcijańskiej Europy, co podkreślał przewodnik PTTK, oprowadzając młodych turystów po kruszwickim grodzie. Poznawanie odległej historii rozpoczęliśmy od niezwykłego miejsca - kolegiaty św. Piotra i Pawła. Mogliśmy zobaczyć wszystkie cechy stylu romańskiego, którego wspaniałym przykładem jest ta świątynia. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku ostatniego z wielkich Piastów - Kazimierza Wielkiego, którego reprezentacyjna pozostałość - Mysia Wieża została przez nas zdobyta z wielkim entuzjazmem. Nagrodą za pokonanie wysokich schodów były zachwycające widoki ze szczytu wieży, szczególnie błyszczące w słońcu wody jeziora Gopło. Wkrótce mogliśmy podziwiać "Morze Polaków" z bliższej perspektywy - z pokładu statku "Rusałka", który zabrał nas w prawie godzinny rejs po jeziorze. Budząca się do życia przyroda Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia i promienie wiosennego słońca sprawiły, że wracaliśmy z naszej wyprawy w dobrych humorach i pełni wrażeń. 

Agnieszka Marjańska

Image 


 

 
Finał wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
15.04.2016.
Image

34 prace krajoznawcze, przygotowane przez 45 uczniów wszystkich typów szkół, rywalizowały w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę", który rozstrzygnięto 15 kwietnia 2016 r. we Włocławku. Wśród uczestników z całego województwa znalazła się reprezentantka naszej szkoły Natalia Lewandowska z kl. VI b, która za pracę pt. "SKKT Włóczykije" zdobyła III miejsce. Natalia opisała swoje wędrówki turystyczne po regionie ze szkolnym kołem krajoznawczo-turystycznym, dokumentując pracę zdjęciami z wypraw. Uroczystość wręczenia nagród uświetniła swoim występem nasza gimnazjalistka Marta Witkowska, opowiadając kolegom i koleżankom oraz ich opiekunom, jak narodziło się uzdrowisko Ciechocinek. Marta została zaproszona do Włocławka jako laureatka konkursu krasomówczego, a za swoje wystąpienie otrzymała gorące brawa i album przyrodniczy od organizatorów. Zadbali oni także o inne atrakcje. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia katedry z przewodnikiem i spaceru szlakiem zabytków Włocławka. Opiekunką Natalii i Marty była Agnieszka Marjańska.

Image 


 

 
Wyjazd do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś i klasa IIb   
14.04.2016.
 Image
 
 Jeśli ktoś nie wierzy, że w jednym budynku na sześciu piętrach można zmieścić wszystko to, co ciekawe, pasjonujące i zagadkowe, to koniecznie musi wybrać się do Młyna Wiedzy w Toruniu.

 Klasy II b i II c z opiekunami 14 kwietnia 2016 roku wyruszyły na wycieczkę do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Już od samego wejścia zachwycaliśmy się wszystkim tym, co widzieliśmy wokół siebie. Ogromna przestrzeń zrobiła na nas wielkie wrażenie. Kolejne piętra budynku podczas zwiedzania przenosiły nas w różne dziedziny nauki. Aktywnie poznawaliśmy otaczający nas świat. Wszystkiego mogliśmy dotknąć, wypróbować, doświadczyć. Zamieniliśmy się w chomika biegającego w kole, ustami czuliśmy muzykę, budowaliśmy tamę, oglądaliśmy kosmos z bliska, dzwoniliśmy do siebie, znaleźliśmy się w ulu z pszczołami, bawiliśmy się w konstruktorów, zasiadaliśmy na odwróconym taborecie, dotykaliśmy wnętrzności człowieka, patrzyliśmy na świat przez „dziwne” okulary… Nie da się zliczyć atrakcji, jakie w tym dniu czekały na nas. Byliśmy uczestnikami warsztatów, podczas których poznaliśmy „Świat w kropli wody”. Samodzielnie wykonaliśmy lupy, którymi obserwowaliśmy różne przedmioty, przekonaliśmy się, jakie właściwości ma woda, jak zdobytą wiedzę przenieść do życia codziennego. Ostatnim punktem pobytu w Młynie Wiedzy był zakup pamiątek.

 Po krótkim spacerze przez Toruń, po zjedzeniu obiadu, zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do szkoły.

 Anna Łoś i klasa II b 

Image

 

Image 


 

 
W ,,Baterii pomysłów" Publiczna Szkoła Podstawowa ze Stawek najlepsza w Polsce!!! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek, Anna Stanek   
13.04.2016.
 Image

                ,,Bateria pomysłów” to ogólnopolski projekt - konkurs edukacyjny, do którego nasza szkoła – jako jedyna
z powiatu aleksandrowskiego
- zgłosiła się na początku roku szkolnego 2015/16. Polegał on na wymyśleniu
i przeprowadzeniu jak najlepszej kampanii edukacyjnej dotyczącej właściwego postępowania z bateriami. Jej celem było zwiększenie świadomości młodzieży oraz osób dorosłych o zagrożeniach dla środowiska w przypadku nieprawidłowego postępowania ze zużytymi bateriami oraz zaktywizowanie do odpowiedniej utylizacji baterii. Koordynatorami akcji zostało 10 uczniów z klas IV (Klaudia Gertz, Franciszek Zając, Martyna Oczki, Martyna Wesołowska, Julia Bonowicz, Maja Chacińska, Wiktoria Radzikowska, Michalina Ćwik, Aleksandra Nowak, Łukasz Rosowski), działających pod opieką
p. Karoliny Linek, pedagoga szkolnego.

Od października grupa zaczęła działanie. Najpierw w naszej szkole uczniowie przedstawili prezentację multimedialną na temat konkursu oraz szkodliwości niewłaściwie przechowywanych zużytych baterii. Działaniami objęli też gimnazjalistów. Wszystkie klasy zaczęły konkurować w zbieraniu zużytych baterii i akumulatorków, dzięki temu domy uczniów i ich rodzin zostały wyczyszczone z substancji mogących zatruć środowisko w razie wyrzucenia ich na śmietnik.

Następnie akcja objęła sąsiednie szkoły. Podczas kampanii edukacyjno - informacyjnej koordynatorzy odwiedzili: Publiczną Szkołę Podstawową im. ks. kan. Jana Matusiaka w Ostrowąsie, Publiczną Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Służewie, Publiczną Szkołę Podstawową im. Wincentego Piotrowskiego w Wołuszewie. Uczniowie otrzymali ulotki z najważniejszymi informacjami o akcji oraz wykaz punktów, w których mogą bezpłatnie oddać zużyte baterie. Każda z odwiedzanych szkół przygotowała plakaty związane z projektem.

W wyniku wspólnych działań zebraliśmy i oddaliśmy do utylizacji aż 1050 kg zużytych baterii i akumulatorków. W szkolnej rywalizacji na ilość przyniesionych baterii zwyciężyła klasa I b szkoły podstawowej (239,1 kg) i w nagrodę jej uczniowie pojadą na wycieczkę do warzelni soli w Ciechocinku. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio: klasa III a gimnazjum (151,3 kg) i klasa IV a szkoły podstawowej (77,1 kg). Uczniów tych klas czeka nagroda w postaci wyjazdu na basen w Ciechocinku. 

Kolejnym naszym zadaniem było uzyskanie jak największej ilości punktów w ogólnopolskim głosowaniu internautów,
w którym każdy głosujący mógł oddać jednego dnia  na wybraną szkołę maksymalnie 15 głosów. Zatem marzec przebiegał pod hasłem: „Klikamy, klikamy”. W celu wypromowania naszej drużyny i pozyskania dla niej jak największej społeczności internetowej, utworzyliśmy konto na Facebooku: Bateria Pomysłów - Stawki, gdzie wszyscy mogli śledzić nasze działania. Z dnia na dzień przybywało nam zwolenników. O głosowanie na nasz projekt poprosiliśmy kolegów, nauczycieli, rodziców, rodziny, znajomych oraz społecznościowe grupy z Facebooka, takie jak: ,,Harcmistrzowie", ,,Szkoła", ,,Stare Buty" i wiele, wiele innych. Rywalizacja była zacięta, ponieważ pozostałe szkoły biorące udział w akcji także miały ogromną rzeszę ,,klikaczy”.  W okresie głosowania od 8 do 31 marca otrzymaliśmy 174 635 głosów!  Wynik okazał się najlepszy w Polsce!!! Zdystansowaliśmy rywali ,,okrutnie". Poza tym, spośród 89 szkół z całej Polski, które brały udział w rywalizacji, komisja konkursowa przyznała jedynie naszej szkole maksymalną ilość punktów – 10 (za realizację zadań, za głosy internautów i zebrane baterie). I z tym imponującym wynikiem zagwarantowaliśmy sobie I miejsce w Polsce i udział w ścisłym finale konkursu, który odbędzie się w Gliwicach w maju.

Serdecznie dziękujemy za włączenie się w akcję i za pomoc w realizacji projektu: uczniom, rodzicom, nauczycielom
i sympatykom naszej szkoły. Dziękujemy za zbiórkę baterii, za głosowanie oraz dopingowanie innych osób do działania. Szczególne podziękowania należą się także naszym sponsorom: Pracowni Projektowej Archi-Tec
z Aleksandrowa Kujawskiego – za sfinansowanie plakatów informujących o przystąpieniu naszej szkoły do konkursu oraz o szczegółach zbiórki zużytych baterii oraz za zaprojektowanie i sfinansowanie zakupu koszulek, w których będziemy reprezentować naszą szkołę i gminę Aleksandrów Kujawski w finale; Firmie Biuro Plus Janowscy z Aleksandrowa Kujawskiego – za kupienie materiałów biurowych do przygotowania ulotek i plakatów; sklepom w Stawkach, Odolionie i Ostrowąsie – za umożliwienie nam pozostawienia plakatów, ulotek i pojemników na zużyte baterie. 

Karolina Linek, Anna Stanek 

 
 
Turniej Ortograficzny Uczniów Szkół Podstawowych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
13.04.2016.
Image
 

13 kwietnia odbył się XIII Powiatowy Turniej Ortograficzny Uczniów Szkół Podstawowych zorganizowany, jak co roku,  przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim.

Naszą szkołę reprezentowało czworo Mistrzów Ortografii  wyłonionych w klasowych turniejach ortograficznych:  Mikołaj Schwebs z klasy III b, Karolina Wypij z klasy IV b, Aleksandra Gapska z klasy V i Oliwia Stanicka z klasy VI b.
W tegorocznym konkursie udział wzięło 12 szkół z terenu powiatu aleksandrowskiego. Zmagania obejmowały wykonywanie zadań ortograficznych i interpunkcyjnych, wyjaśnianie pisowni trudnych wyrazów, pisanie z pamięci i ze słuchu.  Tym razem aż dwoje naszych reprezentantów zajęło I miejsca:

Mikołaj Schwebs – przygotowany przez panią Elżbietę Bąk,

Aleksandra Gapska – przygotowana przez panią Kamilę Kurnatowską. 

Serdecznie gratulujemy naszym Mistrzom!

Image 


 

 

 
Mamy serce do piernika - wizyta w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
08.04.2016.

Image

 

Klasy 3 a i 3 b z opiekunami 8 kwietnia wybrały się do Torunia. Uczniowie zwiedzili interaktywne Żywe Muzem Piernika. Na piętrze zabytkowego spichrza działa XVI – wieczna piernikarnia, gdzie obejrzeliśmy sposoby wyrobu toruńskiego specjału. Uczniowie sami wzięli udział w procesie jego przetwarzania. Pod okiem mistrza, zgodnie z przekazywanymi w stylizowanej staropolszczyźnie wskazówkami przesiewali mąkę, dobierali przyprawy, ucierali korzenie, łączyli składniki. Własnoręcznie wyrabiali ciasto, kształtowali pierniki, korzystając z ozdobnych, drewnianych form. Jest to muzeum, które angażuje wszystkie zmysły, nie tylko wzrok. W pomieszczeniu unoszą się zapachy imbiru, cynamonu i innych przypraw.

Po krótkim terminowaniu u mistrza piernikarskiego uczniowie nabyli historyczne uprawnienia piernikarskie, a każdy z nas zabrał do domu piernik własnoręcznie wykonany.

Elżbieta Bąk


 

 

 
Sprawdzian szóstoklasisty Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
05.04.2016.

Image

 
5.04.2016 r. nasi szóstoklasiści przystąpili do ogólnopolskiego sprawdzianu. 38 uczniów po raz ostatni zmagało się
z pytaniami przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Wyniki poznamy 27 maja . Trzymamy kciuki! 
Image

 


 


 
"Jałmużna wielkopostna" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
01.04.2016.
Image
 
Szkolne Koło Caritas we współpracy z parafią Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie przeprowadziło akcję charytatywną "Jałmużna wielkopostna". Przez kilka tygodni Wielkiego Postu ofiarni parafianie przynosili do koszy w kościele produkty żywnościowe, wśród których znalazły się makarony, kasze, mąka, cukier, olej, słodycze i inne. Następnie nasze wolontariuszki ze wszystkich zebranych produktów przygotowały paczki żywnościowe, które jeszcze przed świętami trafiły do 13 najbardziej potrzebujących rodzin naszych uczniów. Akcja nie powiodłaby się, gdyby nie otwarte serca mieszkańców naszej parafii. Za ten piękny gest składamy wszystkim darczyńcom gorące podziękowania.  
 
Agnieszka Mariańska

 
 
Rekolekcje szkolne Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
21.03.2016.
Image

 dniach 17-19 marca 2016 r. przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne, które są czasem naszego przygotowania do Świąt Paschalnych. Przewodnikiem w tych Bożych "lekcjach" był ks. Zbigniew Łukasik z Torunia. W czasie spotkań dla dzieci ks. rekolekcjonista przypomniał o konieczności ciągłego nawracania się, przezwyciężania swoich słabości, a poprzez ciekawe opowiadania i film ukazał miłość Pana Boga, który przebacza każdemu, kto przyzna się do swoich grzechów i żałuje za nie. Młodzież gimnazjalna poznała zagrożenia wynikające z uzależnienia od komputera i internetu, a także usłyszała od ks.rekolekcjonisty zaproszenie, aby "wylogować się" do życia, bo prawdziwe życie jest tylko jedno.

Drugiego dnia rekolekcji odprawiliśmy Drogę Krzyżową, którą dla młodszych kolegów przygotowały uczennice kl.VIb: Natalia Lewandowska, Oliwia Stanicka i Daria Sobierajska. Pomocą w rozważaniach stacji drogi krzyżowej były rekwizyty, prezentowane przez uczniów: korona cierniowa, chusta św. Weroniki, replika całunu turyńskiego, gwoździe i wiele innych. Następnie wysłuchaliśmy nauki ojca rekolekcjonisty, który przygotował wszystkich do sakramentu pokuty i pojednania. Spowiedzi poświęcony był trzeci dzień rekolekcji. Księdza rekolekcjonistę pożegnaliśmy następnego dnia, a w imieniu dzieci i młodzieży podziękowanie za trud głoszenia rekolekcji złożyły ks. Zbigniewowi Wiktoria Sobczak i Karolina  Bytner z kl.VIa.    Oprawę liturgiczną i muzyczną w czasie rekolekcji przygotowała schola, Szkolne Koło Caritas oraz Marta Witkowska i Julia Harateh z kl.Ia gimnazjum.

 Agnieszka Marjańska

Image 


 

 

 
"Powitanie Wiosny" w klasach 0-III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
21.03.2016.

 Image

  „Raz śnieg pada, a raz deszczyk.
 Na jeziorze lód już trzeszczy, błękit nieba lśni w kałuży,
Bałwan w słońcu oczy mruży 
Koniec, koniec zimy. Przerwa. Dzwonek. 
To nie dzwonek, to skowronek”

  

 Takie słowa piosenki zabrzmiały na dzisiejszym pożegnaniu zimowej panny- Marzanny.

Organizatorami obchodów „Powitania Wiosny” 21marca 2016 roku był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.

 Dzień rozpoczął się od krótkiego spotkania w sali gimnastycznej, gdzie Pani Wiosna- przewodnicząca samorządu, powitała swoich kolegów i koleżanki. Każda z klas podarowała Pani Wiośnie okrzyk, piosenkę lub wierszyk dotyczący budzącej się do życia przyrody. Następnie klasy otrzymały zadania do wykonania i powróciły z wychowawcami do swoich sal by zabrać się do pracy. Klasa 0 przygotowywała kwiaty i motyle z bibuły. Pierwsze klasy pastelowymi kredkami nadały wiosennych barw kolorowankom w dużych formatach. Drugoklasiści „ a” i „b” zadbali o wiosenne śniadanie dla kolegów i koleżanek, wykonując przepyszne kanapki z nowalijkami. Klasa II „c” stworzyła „jak żywą” kukłę Marzanny. Uczniowie z III klas „wyczarowali” przepiękne gaiki.

 Po wykonaniu wszystkich zadań, w promieniach słońca, ruszył kolorowy przemarsz nad staw, gdzie dokonaliśmy obrzędu topienia Marzanny.

 Społeczność uczniowska klas 0-III wraz z wychowawcami, ze śpiewem na ustach, w kolorowym przemarszu pożegnała na dobre zimę a przywitała wiosnę.

 Anna Łoś

Image 

 


 

 

 

  

 
Konkurs palm wielkanocnych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
20.03.2016.

 Image

W Niedzielę Palmową w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie rozstrzygnięto doroczny konkurs palm wielkanocnych, wykonanych przez dzieci własnoręcznie. Do konkursu przystąpiło 24 uczniów naszej szkoły z klas 0-VI. Jury, uwzględniając wkład pracy oraz estetykę wykonania, przyznało następujące nagrody:

I miejsce ex aequo: Aniela Kulpa kl.IIIb i Wiktoria Sobczak kl.VIa
II miejsce ex aequo: Roksana Pawlak kl.IIIb i Mateusz Kozłowski kl.IIIa
II miejsce: Hania Korczak kl.IIa i Filip Korczak kl.VIb

Wyróżnienia: Rozalia Leśnikowska kl.Ib
                   Ola Urbańska kl.IIb
                    Ania Wozińska kl.IVa

Nagrody pocieszenia za twórczy udział w konkursie otrzymali: Ania Wesołowska kl.IIIa, Wiktoria Domańska kl.IIIa, Adrian Domański kl.Ib, Natalia Balcerzak kl.IIIb, Kuba Anaszewicz kl.IIIb, Nikola Urbańska kl.IVa, Julia Kotrych kl.Ia, Marta Browarska kl. IIa, Miłosz Jóźwiak kl.IIIb, Klaudia Gertz kl.IVa, Patrycja Gertz kl.IIa, Łukasz Łyczak kl.0, Szymon Łyczak kl.IVb, Amelia Potęga kl.IIa i Miłosz Urbański kl.IIIa.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród miało miejsce podczas apelu z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.
Organizatorem konkursu i fundatorem nagród był proboszcz parafii w Odolionie ks. Janusz Stanowski.

Agnieszka Marjańska


 

 

 

 
Natalia Lewandowska - 1 miejsce w "Poznajemy Ojcowiznę"! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Mariańska   
18.03.2016.
Image
 
W siedzibie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku rozstrzygnięto etap oddziałowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę".Na tym etapie rywalizują uczniowie wszystkich typów szkół z rejonu kujawskiego naszego województwa. Naszą szkołę reprezentowała Natalia Lewandowska z klasy VIb, zajmując 1. miejsce w kategorii szkół podstawowych. W swojej pracy Natalia opisała i udokumentowała wieloma fotografiami wędrówki krajoznawcze ze Szkolnym Kołem "Włóczykije". Prezentacja naszej uczennicy zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, którego finał już w kwietniu. Natalię do konkursu przygotowała Agnieszka Marjańska.
 

 
 
U "Kolberga" - Stawki na szczycie! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
18.03.2016.
Marta Witkowska, Edgar Kmiołek, Patrycja Jakubowska, Mikołaj Szwebs - przed koncertem laureatów
(Marta Witkowska, Edgar Kmiołek, Patrycja Jakubowska, Mikołaj Szwebs - przed koncertem laureatów)

             18 marca 2016 r. uczestniczyliśmy w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytacji Poezji i Prozy oraz Pieśni Regionalnej „Bądź Pozdrowiona, Ziemio Rodzinna….”, którego organizatorem było Gimnazjum nr 9 im. Oskara Kolberga we Włocławku.  

             Nasz zespół szkół był reprezentowany przez czworo uczniów. W kategorii wiekowej klas 1 – 3 szkół podstawowych wystąpili: Patrycja Jakubowska z klasy III a, przygotowana przez Iwonę Wypij oraz Mikołaj Szwebs z kl. III b, przygotowany przez Elżbietę Bąk. Recytatorzy z gimnazjum to: Edgar Kmiołek z kl. II a i Marta Witkowska z I a. Opiekunem obojga wykonawców była Anna Stanek.

            Jury konkursu, a później publiczność zgromadzoną na koncercie laureatów, zachwycił Edgar Kmiołek, który 
w rewelacyjny sposób powiedział ,,Gawynde o Kujawach dawnych ji dzisiejszych”, napisaną gwarą kujawską przez Antoniego Benedykta Łukaszewicza. Nasz uczeń zdobył tą recytacją I miejsce! Wszyscy wykonawcy otrzymali nagrody książkowe, a opiekunowie – pisemne podziękowania.

            Na corocznym spotkaniu miłośników poezji, prozy i pieśni regionalnej w ,,Kolbergu” można było posłuchać recytacji i piosenek z różnych regionów Polski, obejrzeć wystawy dorobku twórczego artystów ludowych, zjeść tradycyjny żurek kujawski, obejrzeć zdjęcia z poprzednich edycji konkursu. To od lat wyjątkowe wydarzenie, uczące młode pokolenie Polaków szacunku do przeszłości i umiłowania tradycji. Przemówienia organizatorów i honorowych gości były jednak pełne smutku – były to mowy pożegnalne; szkoła od przyszłego roku szkolnego przestaje istnieć. My jednak mamy nadzieję, że ktoś inny będzie kontynuował to wyjątkowe dzieło.

Nasi recytatorzy z opiekunkami - Elżbietą Bąk i Anną Stanek
(Nasi recytatorzy z opiekunkami - Elżbietą Bąk i Anną Stanek)
 

 

Image 

Anna Stanek


 

 
KANGUR Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Urszula Ziemnicka   
17.03.2016.


W dniu 17 marca 2016 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”. W konkursie wzięło udział 39 uczniów, w tym 32 ze szkoły podstawowej i 7 z gimnazjum. Uczniowie rozwiązywali zadania przez 75 minut, były to zadania zamknięte, za które można było otrzymać 3, 4 lub 5 punktów. Zadania były zróżnicowane w zależności od klasy i przyporządkowane odpowiedniej kategorii:

Żaczek – kl II,
Maluch – kl.III i IV,
Benjamin – kl.V i VI,
Kadet – kl.I i kl.II gimn.,
Junior – kl.III gimn.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem rozwiązywali testy, a po zakończeniu konkursu otrzymali upominek –układankę przestrzenną „Pentomino”. Na wyniki trzeba poczekać do końca maja.

Urszula Ziemnicka


 

 

 

 
Przywóz uczniów na konkurs matematyczny "Kangur" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
14.03.2016.

UWAGA!

Przywóz uczniów na konkurs matematyczny „Kangur”

dnia  17.03.2016 r. godz. 9.00

 

Nowy Ciechocinek – 7.15

Odolion- 7.20

Odolion ul. Okrężna – 7.23

Słomkowo – 7.40, 7.45

Ośno I – 8.27

Ośno II – 8.08-8.10-8.12

Ostrowąs – 8.22

Aleksandrów Kuj. ( ul. Przemysłowa) – 8.30

Aleksandrów Kuj. ( ul. Wojska Polskiego ) -8.35

Aleksandrów Kuj. ( Dworzec) – 8.37

 

Ponieważ jest to dzień rekolekcji to po konkursie uczniowie zostaną zawiezieni na rekolekcje , na godz. 11.00. 


 

 
REKOLEKCJE 2016 - plan przewozów uczniów Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
14.03.2016.

REKOLEKCJE 2016

17 i 18  marca ( czwartek i piątek)   spotkania w Kościele w Odolionie

9.30 - GIMNAZJUM
11.00 - SZKOŁA PODSTAWOWA

______________________________________________________

19 marca  (sobota)  dzień spowiedzi świętej w Kościele w Odolionie

od godz. 11.30 spowiedź
12.00 msza święta dla dzieci i młodzieży

 

Przywóz uczniów piątek)   spotkania w Kościele w Odolionie

 11.00 - SZKOŁA PODSTAWOWA

 

 szkoła podstawowa

Autobus I ( szkolny)   

Ośno II – 10.10

Słomkowo- 10.20

Ośno I – 10.23

Aleksandrów Kuj. ( Przemysłowa) – 10.30

Stawki – 10.35, 10.45

Autobus II

Wygoda – 10.30

N. Ciechocinek ( Sam Smak) – 10.33

Kuczek-10.35

Nowy Ciechocinek – 10.40

Odwozy będą po zakończonych rekolekcjach ok. 12.00

 


 

 
"Włóczykije" ruszyli na szlak Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
05.03.2016.

Image 

Młodzi krajoznawcy z SKKT " Włóczykije" po zimowej przerwie ruszyli na szlak. W pierwszą sobotę marca wybrali się na wędrówkę z Ciechocinka do Raciążka, aby poznać niezwykłą historię tej miejscowości. Uczniowie zwiedzili kościół, a także muzeum parafialne, podziwiając eksponaty z różnych epok: cenne zbiory sztuki sakralnej, naczynia i księgi liturgiczne oraz militaria i przedmioty codziennego użytku. Największe zainteresowanie wzbudził najcenniejszy eksponat muzeum- gotycki ornat, który miała wyhaftować sama królowa Jadwiga. Pozostałości bogatej historii Raciążka młodzi krajoznawcy mogli zobaczyć, zwiedzając trwałą ruinę zamku - rezydencji biskupów włocławskich. Mimo upływu czasu ruiny wciąż pozostają miejscem, w którym czuje się powiew historii. Dla wielu uczestników rajdu była to pierwsza wizyta w Raciążku, ale- jak zapewniali- nie ostatnia.
Opiekunami młodzieży byli nauczyciele: Agnieszka Marjańska i Dariusz Lewandowski.
 

Image 


 

 

 

 

 
O środowisko dbamy, baterie zbieramy!!! Podsumowanie akcji Bateria pomysłów" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
11.02.2016.

 

 

            ,,Bateria pomysłów” to ogólnopolski projekt - konkurs edukacyjny, do którego zgłosiła się nasza szkoła. Polegał on na wymyśleniu i przeprowadzeniu jak najlepszej kampanii edukacyjnej dotyczącej właściwego postępowania z bateriami. Jej celem było zwiększenie świadomości młodzieży oraz osób dorosłych o zagrożeniach dla środowiska w przypadku nieprawidłowego postępowania  ze zużytymi bateriami oraz zaktywizowanie do odpowiedniej utylizacji baterii. Projekt trwał do 31 stycznia 2016 r.

 

            12 października 2016 r. odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów naszej szkoły, na którym koordynatorka akcji – Karolina Linek poinformowała o zgłoszeniu szkoły do konkursu „Bateria pomysłów” oraz przedstawiła prezentację multimedialną na temat szkodliwości niewłaściwie przechowywanych zużytych baterii. Rodzice dowiedzieli się także o tym, gdzie można bezpłatnie oddać baterie i akumulatorki.

            Kampanię edukacyjną dzieci i młodzieży zaczęliśmy od naszej szkoły. Uczniowie: Maja Chacińska, Julia Bonowicz oraz Franciszek Zając przedstawili klasom IV – VI prezentację multimedialną na temat konkursu oraz szkodliwości niewłaściwie przechowywanych zużytych baterii. Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych uczniach naszej szkoły, którzy zapoznali się ze szkodliwością źle przechowywanych zużytych baterii oraz zostali pokierowani, w jaki sposób  można je utylizować bezpiecznie dla środowiska. Jednogodzinnych zajęcia zostały przeprowadzone przez wychowawców klas.

            Następnie akcja objęła sąsiednie szkoły. Podczas kampanii edukacyjno-informacyjnej odwiedziliśmy: Publiczną Szkołę Podstawową im. ks. kan. Jana Matusiaka w Ostrowąsie, Publiczną Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Służewie, Publiczną Szkołę Podstawową im. Wincentego Piotrowskiego w Wołuszewie. Uczniowie otrzymali ulotki z najważniejszymi informacjami o akcji oraz wykaz punktów, w których mogą bezpłatnie oddać zużyte baterie.

            Każda z odwiedzanych przez nas szkół przygotowała plakaty związane z naszym projektem.

 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. kan. Jana Matusiaka w Ostrowąsie

Image
Image

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Służewie

Image
Image

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Piotrowskiego w Wołuszewie

Image
Image

Uczniowie naszej szkoły także namalowali plakat.

Image
Image

            Od 1 października 2015 r. do 22 stycznia 2016 r. zebraliśmy 1050 kg zużytych baterii i akumulatorków. Uczniowie szkoły bardzo zaangażowali się w akcję i po ogłoszeniu wewnątrzszkolnego konkursu chętnie przynosili baterie do szkoły. Do naszej akcji włączyli się także gimnazjaliści.

 

 Image

 

            Uczniowie, którzy systematycznie przynosili większe ilości zużytych baterii, zostaną wyróżnieni podczas apelu. Gratulujemy uczniom! Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom, którzy aktywnie zbierali zużyte baterie i akumulatory. Dziękujemy za zaangażowanie!

            28 stycznia 2016 r. przy współpracy z Przedsiębiorstwem Użyteczności Publicznej „Ekoskład” Sp. z o.o. w Służewie przekazaliśmy wszystkie dotychczas zebrane zużyte baterie. Uzyskaliśmy imponujący wynik: 1050 kg

Image 

            W związku z bardzo dużym zaangażowaniem naszych uczniów w ten projekt postanowiliśmy, że po zakończeniu konkursu będziemy kontynuować zbiórkę. Liczymy na dalszą współpracę ze wszystkimi, którym leży na sercu dobro środowiska naturalnego.

            W celu poinformowania jak największej liczby osób o naszych poczynaniach utworzyliśmy konto na Facebooku: Bateria Pomysłów - Stawki, gdzie osoby zainteresowane mogą śledzić nasze działania. Z dnia na dzień przybywa zwolenników naszej strony.

 

            Nasza akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony różnego rodzaju instytucji i firm. Otrzymaliśmy podziękowania, którymi chcielibyśmy się pochwalić:

 Image

 

            My też chcielibyśmy podziękować za włączenie się w naszą akcję i za pomoc w realizacji projektu. Uczniom, rodzicom, nauczycielom szkół biorących udział w akcji – za przynoszenie zużytych baterii i dopingowanie innych osób do działania.

 Sponsorom:

Pracowni Projektowej Archi-Tec z Aleksandrowa Kujawskiego – za sfinansowanie  plakatów informujących o przystąpieniu naszej szkoły do konkursu oraz o szczegółach zbiórki zużytych baterii.  

Firmie Biuro Plus Janowscy z Aleksandrowa Kujawskiego – za kupienie materiałów biurowych do przygotowania ulotek i plakatów.

 Sklepom w Stawkach, Odolionie i Ostrowąsie – za umożliwienie nam pozostawienia plakatów, ulotek i pojemników na zużyte baterie. 

Image 

 Karolina Linek


 

 
Łukasz Rosowski - z sukcesami w konkursach przedmiotowych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Jankowska - Baranowska   
10.02.2016.

    Dawno Publiczna Szkoła Podstawowa w Stawkach nie mogła się poszczycić takim osiągnięciem naukowym swojego wychowanka. Łukasz Rosowski, uczeń kl. VI b był wielkim odkryciem w tym roku szkolnym. Wziął udział aż w trzech kuratoryjnych konkursach przedmiotowych: z języka polskiego, matematyki i przyrody. Uzyskanie wysokiego wyniku z przyrody na etapie szkolnym zagwarantowało mu zakwalifikowanie się do etapu rejonowego.
I na tym etapie również spisał się rewelacyjnie. Dostał się do eliminacji wojewódzkich, na których wypadł świetnie. Od zwycięstwa dzielił go tylko krok.

W czasie przygotowań do konkursów, Łukasz wykazał się dużą determinacją. Pracował systematycznie i wytrwale. Jego osiągnięcia były owocem prawie 3 – letniej pracy na zajęciach lekcyjnych oraz kole przyrodniczym, prowadzonym przez p. E. Jankowską – Baranowską .


 

 
"Kopciuszek" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
05.02.2016.
Image

W dniu 5 lutego członkowie szkolnego koła teatralnego „Asy z V klasy” zaprezentowali maluchom z przedszkola i klas 0 – III teatrzyk pt. „Kopciuszek”.
Do tego ważnego wydarzenia młodzi aktorzy przygotowywali się od kilku tygodni. Próby obejmowały nie tylko doskonalenie gry aktorskiej i recytację długich kwestii, ale i   naukę tańca. Choreografię opracowała i przygotowała
z uczniami pani Dorota Stanicka. Wszystkie dekoracje zostały wykonane własnoręcznie przez członków koła, a stroje pomagali przygotować rodzice. Nad całością przedsięwzięcia czuwała opiekunka koła – pani Kamila Kurnatowska.
Przedstawienie było niezwykle udane. Podczas występów widzowie z zapartym tchem śledzili losy Kopciuszka, a na zakończenie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.  

Obsada:

Kopciuszek – Maja Modrzejewska
Wdowa – Dominika Śmieszna
Wdowiec – Franciszek Zając
Andzia – Klaudia Kamińska
Dorota – Daria Stanicka
Herold – Julia Bonowicz
Dworzanie – Katarzyna Rosowska, Maja Chacińska
Wróżka – Aleksandra Gapska
Woźnica – Julia Borkowska
Królewicz – Szymon Grabowski
Król – Jakub Przybysz
Królowa – Karolina Buczkowska

 

 

 Image
foto. Anna Stanek


 

 
Konkurs kolęd i pastorałek "Do szopy hej pasterze" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
16.01.2016.

 Image

 

W sobotę 16 stycznia 2016 roku w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim odbył się Miejsko - Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek „ Do szopy hej pasterze” pod patronatem Andrzeja Cieśli Burmistrza Miasta Aleksandrów Kujawski oraz Andrzeja Olszewskiego Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski.
Do przeglądu zgłosiło się 106 uczestników ( soliści i grupy wokalne). Udział wzięło 104 wykonawców z przedszkoli, szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych z miasta i gminy Aleksandrów Kujawski.
Celem konkursu było promowanie dzieci artystycznie uzdolnionych, odkrywanie talentów
i osobowości scenicznych oraz rozwijanie uzdolnień wokalnych, ale przede wszystkim  kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, wymiana doświadczeń w upowszechnianiu śpiewu wśród dzieci i młodzieży.

 

Naszą szkołę reprezentowali:

 - Michalina Urbańska i Antoni Urbański z klasy I szkoły podstawowej;

 

- Katarzyna Rosowska i grupa wokalna „ Septet” z klasy V szkoły podstawowej;
- Amelia Buze i Michał Kopaczewski z klasy I gimnazjum.

 

 Po przesłuchaniu wszystkich uczestników konkursu jury w składzie:

Marek Stawiński- trener wokalny i Agnieszka Kraszewska- kierownik działu merytorycznego MCK przyznało nagrody i wyróżnienia w IV kategoriach.

 

Nagrodę Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski dla najlepszego wokalisty z gminy otrzymała Amelia Buze.
Każdy uczestnik otrzymał dyplom a opiekunowie dyplomy podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.
Organizatorzy już po raz kolejny przekonali się, iż gmina Aleksandrów Kujawski ma wielu uzdolnionych 
muzycznie zarówno wokalnie, jak i instrumentalnie uczniów.

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Dorota Stanicka

Image 


 

 
Bal karnawałowy w klasach 0-VI Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
15.01.2016.
Image 
 

                                                                                                  „…Dzisiaj w szkole  śmiech i tańce,

                                                                                      z wodzirejem mamy bal,

                                                                                      przyszli różni przebierańce,

                                                                                      do zabawy porwą nas….

 

 

                 W piątek, tj. 15.01.2016 roku odbył się w naszej szkole bal z okazji trwającego karnawału. Spotkały się na nim trzy światy : postacie z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Na ten dzień niecierpliwie oczekiwali uczniowie klas 0 – III . Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową z balonami, serpentynami i łańcuchami. Bal rozpoczęła opiekunka  Samorządu Uczniowskiego – pani Ania Łoś. Powitała przebierańców i przypomniała o bezpiecznej zabawie. Cały bal prowadził DJ pan Paweł Sobota.

                Dzięki wspaniałej  muzyce, tańcom i pląsom czas szybko mijał. W czasie przerwy dzieci posiliły się pączkami, by nabrać sił do dalszej zabawy. Przebierańcy zachwycali świetnymi umiejętnościami tanecznymi w rytmach muzyki z całego świata. Niestety radosna zabawa musiała się w końcu skończyć. Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń  wrócili do swoich domów.
                Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Radzie Rodziców i DJ-owi, opiekunom – serdecznie dziękujemy

 Mały Samorząd Szkolny klas 0-III
z opiekunem – panią Anną Łoś

 

 Image

 


 

 
Koncert uczniów Ogniska Muzycznego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
12.01.2016.

Image

Tradycją naszej szkoły są coroczne koncerty przygotowane przez uczniów Ogniska Muzycznego pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było i w tym roku. 12 stycznia 2016 o godzinie 18.00 w Sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście i rodzice.

Piękna muzyka kolęd i pastorałek wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. 

W wykonaniu uczniów usłyszeliśmy tradycyjne kolędy i pastorałki. Były występy solo i w grupie.

Publiczność wzruszyły wokalne i instrumentalne popisy najmłodszych artystów.

Koncert zaszczyciła swoją obecnością pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk, która złożyła wszystkim życzenia noworoczne i przekazała podziękowania uczniom i nauczycielom za wspaniały występ.

Pięknym uzupełnieniem koncertu było wspólne odśpiewanie kolędy „ Jezusa Narodzonego”.

 

Koncert spotkał się z ciepłym przyjęciem, a młodzi artyści zostali nagrodzeni brawami.
Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój i miła atmosfera.

 

Dorota Stanicka

Image  


 

 
Szkolne Koło Caritas zaprezentowało tradycyjne jasełka w kościele w Odolionie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
06.01.2016.
Image

W święto Trzech Króli w kościele w Odolionie Szkolne Koło Caritas zaprezentowało tradycyjne jasełka. Przedstawienie rozpoczęła uczennica kl.III b Aniela Kulpa, która zagrała na skrzypcach kolędę pt., „Gdy się Chrystus rodzi." Jasełka spotkały się z ciepłym przyjęciem, a aktorzy i schola zostali nagrodzeni brawami. Występ dzieci z Zespołu Szkół w Stawkach był podziękowaniem złożonym parafianom, którzy przed świętami przygotowali 52 paczki dla dzieci, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. To już tradycja, ponieważ charytatywna akcja " Paczka na święta", prowadzona jest już od kilku lat dzięki współpracy Szkolnego Koła Caritas i parafii Odolion.

 Agnieszka Marjańska

 

Image 


 

 

 
52 uczniów naszej szkoły otrzymało paczki świąteczne ufundowane przez mieszkańców naszej gminy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
24.12.2015.

 Image

„Człowiek nie rozwinie w pełni swojego człowieczeństwa i swej osobowości,
jeśli będzie tylko myślał dobrze i pragnął dobrze, a nie będzie czynił dobrze”.
 

 

 kardynał Stefan Wyszyński 

 

Dzięki akcji szkolnego koła Caritas oraz Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie
52 uczniów naszej szkoły otrzymało paczki świąteczne ufundowane przez mieszkańców naszej gminy.
Za ten wspaniały gest słowa podziękowania wraz z życzeniami.
 

 

 
Jasełka Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
18.12.2015.

Image

18. grudnia uczniowie klasy VIa oraz wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zaprosili całą społeczność szkolną na przedstawienie jasełkowe pt. „Tak! On jest Królem!”. Scenariusz autorstwa Adama Szafrańca z wydawnictwa Biała Łódka, to wierna ewangelicznemu przekazowi inscenizacja wydarzeń sprzed ponad dwudziestu wieków. Starannie dobrane stroje, dekoracja, naturalne efekty dźwiękowe oraz zaciemnienie sali, oddały klimat nocy Bożego Narodzenia i pobudziły wyobraźnię –szczególnie najmłodszych widzów, którzy w skupieniu śledzili przedstawienie. Pięknym uzupełnieniem fabuły były pastorałki, specjalnie napisane i skomponowane na potrzeby jasełek przez autora scenariusza. Wyśpiewane z sercem przez Julię Urbańską, Martę Witkowską i Julię Brzezińską wraz z wolontariuszkami  Caritas, utwory te ubogaciły przedstawienie i wprowadziły prawdziwie świąteczną atmosferę.

 

Po zakończeniu przedstawienia 22 uczestników konkursu szopek bożonarodzeniowych otrzymało nagrody ufundowane przez ks. proboszcza Janusza Stanowskiego, a świąteczne i noworoczne życzenia przekazały wszystkim uczniom i nauczycielom pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk i pani wicedyrektor Urszula Ziemnicka. Jasełka przygotowała klasa VIa oraz Szkolne Koło Caritas i Przyjaciele pod kierunkiem katechetki Agnieszki Marjańskiej. A szczególne podziękowania należą się Mai Chacińskiej i Łukaszowi Rosowskiemu za zastąpienie chorych aktorów, a także operatorom dźwięku: Tomaszowi Ziemniakowi i Tomaszowi Ćwikowi oraz Konradowi Borkowskiemu i jego Mamie za ubogacenie scenografii piękną palmą 
i gwiazda betlejemską.

 

Image

 

Agnieszka Marjańska 
foto - Anna Stanek 

 


 

 

 

 

 
Szkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych - podsumowany! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
16.12.2015.

 Image

Na Szkolny Konkurs Szopek wpłynęło 17 prac wykonanych przez 21 uczestników. Jury w składzie: pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk, pani wicedyrektor Urszula Ziemnicka, pani Kamila Drużyńska i pani Bożena Cybulska postanowiło przyznać 1. miejsce ex aequo Aleksandrze Urbańskiej z kl. II b i Ninie Augustyniak z kl. II c. 2. miejsce zdobyła szopka Wiktorii Radzikowskiej z kl. VI a i Kosmy Radzikowskiego z kl. IV a, 3. miejsce – szopka Wiktorii Domańskiej z kl. III a 
i Adriana Domańskiego z kl. I a. 
Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Kachel z kl. III a, Weronika Kachel kl. II b, Roksana Pawlak kl. III b, Maria Dudziak kl. II b, Sebastian Kacprzak kl. II b, Michalina Urbańska kl. I b, Antoni Urbański kl. I b, Kacper Biegała kl. III a, Tomasz Pawłowski kl. II c, Michał Krypski kl. II b, Julia Kańkowska kl. II b, Julian Domagała kl. II c, Filip Pluskota kl. III a, Anna Wozińska kl. IV a 
i Oliwia Malinowska kl. II b. Nagrody, ufundowane przez ks. proboszcza Janusza Stanowskiego, zostaną wręczone podczas szkolnych jasełek 18 grudnia. Trzy najpiękniejsze szopki: Oli Urbańskiej, Niny Augustyniak oraz Wiktorii i Kosmy Radzikowskich reprezentowały naszą szkołę podczas IX Wojewódzkiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych 
w Przysieku. I chociaż nie zdobyły wyróżnienia, to wzbudziły podziw wielu uczestników jarmarku adwentowego i pięknie prezentowały się na wystawie wśród 91 szopek z całego województwa.
 
Agnieszka Marjańska 
 

 Image

Image 


 

 

 

 
Świąteczne pierniczki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E.Bąk   
15.12.2015.
Image 
 
Nieodłącznie ze świętami Bożego Narodzenia kojarzy się zapach pierników. Dlatego też 15 grudnia 2015r. uczniowie klas trzecich piekli świąteczne pierniki. Pomagały im mamy, wychowawczynie oraz panie kucharki ze szkolnej stołówki. Każdy etap sprawiał uczniom wiele radości: wyrabianie ciasta , wałkowanie, wykrawanie foremkami, układanie na blachach i moment oczekiwania na gotowe ciasteczka, potem ich ozdabianie i lukrowanie.

Najprzyjemniejszą chwilą była degustacja, bo najbardziej smakują ciasteczka - te pierwsze, jeszcze cieplutkie. Zapach pierników roznosił się po całej szkole. Wszyscy uczniowie przekonali się , jakimi są doskonałymi piekarzami.

opracowała: E. Bąk

 

Image 


 

 
"Książki naszych marzeń" już w szkolnej bibliotece Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
02.12.2015.

 

            Do biblioteki szkolnej dotarły już książki kupione w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ich lista została sporządzona na podstawie propozycji składanych przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Niestety – nie udało się kupić wszystkich – ale można mieć na to nadzieję w związku z kolejnym ministerialnym programem rozwoju czytelnictwa.

            Zbiory biblioteczne wzbogaciły się o 85 książek za kwotę 2170 zł. Są wśród nich bestsellery literatury młodzieżowej, takie jak: ,,Władca Pierścieni”, ,,Igrzyska śmierci”, ,,Hobbit”, Wiedźmin”, ,,Gwiazd naszych wina”, ,,Zbuntowana”, ,,Papierowe miasta”, ,,Zmierzch”, ,,Księżyc w nowiu”, ,,Zaćmienie”, książki o przygodach Mikołajka dla młodszych czytelników, poezje Wisławy Szymborskiej i ks. Jana Twardowskiego i wiele innych.

            ,,Książki Waszych marzeń” czekają już na czytelników! Nie pozwólcie im zakurzyć się na pólkach!

Anna Stanek


 

 
Światowy Dzień Pluszowego Misia Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E.Bąk   
02.12.2015.

Image

Pokochaj pluszowego misia... 

30 listopada obchodziliśmy w naszej szkole po raz kolejny Światowy Dzień Pluszowego Misia. Imprezę integracyjną zorganizowały panie: E. Bąk i I. Wypij. Adresatami byli uczniowie klas 1-3. Uczestnicy naszego corocznego spotkania brali udział w konkursie plastycznym ,,Malujemy portret misia’’ oraz w konkursie literackim. Uczniowie z klas drugich prezentowali swoje umiejętności w opisie misia. Klasy trzecie tworzyły komiks o przygodach Misia. Podczas wspólnej imprezy śpiewaliśmy nasze ulubione piosenki, zwycięzcy konkursu literackiego przedstawili swoje prace.Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej , ciepłej atmosferze. Każdy miał ze sobą swojego przyjaciela – Misia.

W konkursie na portret misia zwyciężyli: Hanna Wesołowska i Wojciech Bytner (kl.0), Roksana Szczęsna-Arena (kl.1b), Brajan Chojnacki (kl.1a).

W konkursie ,,Opisujemy misia’’ zwycięzcami zostali: Amelia Żuchowska (kl.2A),
Aleksandra Urbańska (kl.2b),  Wiktoria Centkowska (kl.2c).

Najciekawsze komiksy o przygodach misia napisały: Patrycja Jakubowska (kl.3a) i Anna Janik (kl.3b). 

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie za rok.

 E. Bąk 

Image


 

 
Zwiedzaliśmy fabrykę ozdób choinkowych w Gnieźnie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
02.12.2015.
Image

W dniu 2 grudnia uczniowie klas IV a, IV b, V, VI b uczestniczyli w wycieczce do Gniezna. Głównym celem naszej wyprawy było zwiedzenie fabryki bombek. Tuż po wejściu do fabryki zostaliśmy zaproszeni na warsztaty plastyczne. Każdy uczeń dostał po 3 bombki oraz specjalny klej, zestaw pędzli i kolorowych brokatów. Ozdobiliśmy bombki według własnego pomysłu, a następnie zapakowaliśmy je do pudełek.

Po skończonej pracy przewodnik zaprowadził nas do pomieszczenia, w którym pracownica fabryki wydmuchiwała bombki ze szklanych rurek. Stamtąd udaliśmy się do srebrzarni, gdzie dowiedzieliśmy się, że srebrny kolor bombek jest wynikiem połączenia dwóch związków chemicznych w temperaturze bliskiej 100 stopni C. Pani, która pracowała w tym dziale, srebrzyła każdą bombkę osobno nalewając do jej wnętrza odrobinę każdej substancji i zanurzając ozdobę w wannie z gorącą wodą. Kolejnym etapem zwiedzania fabryki była wizyta w dziale kolorowania. Stały tam puszki z kolorowymi farbami, w których zanurzano bombki i odkładano do wyschnięcia na specjalny stół. Na zakończenie udaliśmy się do sali, w której siedziało kilka pań ozdabiających bombki w kolorowe wzory.

Po zwiedzeniu fabryki każdy uczestnik wycieczki otrzymał na pamiątkę bombkę ze swoim imieniem.

Wycieczka była bardzo udana. Teraz już wiemy, ile pracy potrzeba, aby nasze świąteczne drzewka mieniły się tęczą kolorowych bombek.

 

Kamila Kurnatowska 

Image 


 

 
"Włóczykije" we Włocławku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
28.11.2015.
Image

W ostatnią sobotę listopada grupa 27 uczniów ze szkolnego koła krajoznawczo- turystycznego poznawała najnowszą i tę najdawniejszą historię Włocławka. Zwiedzając Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki młodzi krajoznawcy dowiedzieli się więcej o osobie niezłomnego kapłana, który odważnie głosił prawdę, że prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa. Uczniowie w nowoczesnych multimedialnych salach mogli zobaczyć sceny z życia małego Alka, późniejszego kleryka i księdza, a także trudny czas przymusowego pobytu ks. Jerzego w jednostce wojskowej, przesłuchania, prześladowanie i męczeńską śmierć. Przy interaktywnych gablotach każdy mógł posłuchać opowieści przyjaciół i znajomych ks. Jerzego, a także przeczytać listy od osób, które ceniły jego zaangażowanie w sprawy Ojczyzny i Kościoła. Na pamiątkę pobytu w muzeum młodzież zaprojektowała własne e-pocztówki, wysyłając je drogą elektroniczną. Natomiast zwiedzanie XV-wiecznej katedry było jak przeniesienie się w czasie o kilka wieków.

Średniowieczne witraże, epitafia, a przede wszystkim nagrobek - dzieło mistrza Wita Stwosza przekonały wszystkich, że nie trzeba jechać do Krakowa, żeby zobaczyć unikalne na skalę światową dzieła sztuki średniowiecza i renesansu. Prawdziwe skarby znajdują się bardzo blisko nas. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele: Agnieszka Marjańska, Kamila Kurnatowska i Dariusz Lewandowski.

Image 


 

 
Kodeks Rycerski - Agresja i przemoc w szkole Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
27.11.2015.

Image

W dniu  27 listopada odbył się apel profilaktyczny, na którym zaprezentowano wyniki przeprowadzonej przez pedagoga szkolnego  - panią Karolinę Linek, ankiety dotyczącej agresji. Na początku wszyscy zapoznali się z wynikami, które za pomocą slajdów przedstawiły uczennice z klasy VI b. Następnie uczniowie z klasy VI b wraz ze szkolnym kołem teatralnym "Asy z 5 klasy" przedstawili teatrzyk pt. "Na pomoc!", w którym dzielni rycerze przeniesieni za sprawą czarów do współczesnej szkoły, pomagali uczniom w radzeniu sobie z problemami. Okazało się, że współczesny Kodeks Ucznia ma wiele wspólnego z Kodeksem Rycerskim.

 

Teatrzyk przygotowały z uczniami panie Kamila Żurawska i Kamila Kurnatowska.

Image


 

 
Andrzejkowe wróżby w szkole podstawowej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
27.11.2015.

Image
 
(tu wkrótce będzie artykuł!
ale fotki już są)

 
 
Szkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
26.11.2015.

Image 

 

Tegoroczny Szkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych pokazał, jak można w sposób oryginalny i zaskakujący przedstawić tak popularny w polskiej tradycji temat. Uczestnicy wzięli sobie do serca wymagania regulaminu, aby zastosować naturalne materiały. Mamy więc szopki z szyszek, z kamieni, gałęzi, trzciny, a także z popcornu i płatków śniadaniowych. Nie zabrakło drewna, którego zastosowanie wymagało pomocy rodziców. Jurorzy mieli nie lada problem
 z wyborem trzech najpiękniejszych szopek, które będą reprezentowały naszą szkołę podczas Wojewódzkiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych w Przysieku k. Torunia. Ogłoszenie wyników szkolnego etapu oraz wręczenie nagród laureatom nastąpi podczas szkolnych jasełek. Natomiast konkurs wojewódzki zostanie rozstrzygnięty już 12 grudnia (sobota) podczas Jarmarku Adwentowego w Przysieku.

 

Image

Image

Image 

Image 

Image 

Agnieszka Marjańska 


 


 
"O środowisko dbamy - baterie zbieramy!!!" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Lnek   
25.11.2015.
Autorkami plakatów są gimnazjalistki: Agnieszka Lewandowska z kl. II b i Kinga Kozak z kl. I a. 

Image

Image 


 

 
"Choinki Jedynki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
23.11.2015.

Kilkadziesiąt prac uczniów klas I- VI naszej szkoły będzie rywalizowało w Ogólnopolskim Konkursie "Choinki Jedynki". Tytułowa Jedynka to Pierwszy Program Polskiego Radia, który od lat promuje utalentowane dzieci, a jednocześnie wspiera Fundację Anny Dymnej " Mimo Wszystko" i inne stowarzyszenia działające na rzecz aktywności osób z niepełnosprawnościami. Prace plastyczne uczestników mają przedstawiać własne wyobrażenie Świąt Bożego Narodzenia. W dniach 25 listopada- 4 grudnia 2015 r.(włącznie) codziennie jurorzy będą wybierać 6 prac plastycznych- dwie nagrody główne i cztery wyróżnienia. Laureaci zostaną wymienieni z imienia i nazwiska na antenie Programu 1.Polskiego Radia codziennie w godzinach od 9.00 do 20.00. Wszystkie nagrodzone prace zaprezentowane zostaną na stronach internetowych Polskiego Radia. Nagrodzone rysunki zostaną przekazane na licytację, z której całkowity dochód przekazany zostanie Fundacji "Mimo Wszystko” oraz "Wygrajmy Razem".

Na zdjęciu kilka prac uczniów z klasy Ia, IIIb i VIb.

Image 


 

 
Wycieczka klasy III do Zakładu Ozdób Choinkowych SOPEL w Bydgoszczy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
20.11.2015.

Image
 

Misterne cacka w ,,Sopelku’’... 

....oglądali uczniowie z klasy 3b. W piątek, 20 listopada uczniowie z klasy 3b wraz

z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Bydgoszczy do fabryki bombek ,,Sopel’’ w Bydgoszczy. Oglądali tam proces produkcji ozdób choinkowych. Pani przewodnik opowiadała o każdym kolejnym etapie produkcji. W dmuchalni ręcznej nad otwartym ogniem rozdmuchiwane były szklane rurki np.:  sople, kule, misie, samochody, choinki. Następnie
w srebrzalni panie ręcznie pokrywały  wewnętrzne ścianki bombek substancją srebrzącą. Potem bombki trafiały do dekoratorni i tam były misternie zdobione. Na koniec zwiedzania pani przewodnik zaprowadziła nas do galerii, gdzie podziwialiśmy unikatowe egzemplarze bombek. Na pamiątkę pobytu w bydgoskim ,,Sopelku’’ każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem.

Elżbieta Bąk  

 
Wycieczka do Torunia klas II b i II c Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
19.11.2015.
Image

W czwartkowy, listopadowy  poranek uczniowie klas II b i II c waz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Torunia.
Pierwszym punktem  planu zwiedzania  było planetarium. Tam obejrzeliśmy spektakl o gwiazdach, odbyliśmy podróż
w kosmos i dowiedzieliśmy się skąd gwiazdozbiory wzięły swoje nazwy. Po  gwiezdnym widowisku udaliśmy się na posiłek do McDonald’s , gdzie przeczekaliśmy ulewę. 

Następnie powędrowaliśmy pod pomnik astronoma Mikołaja Kopernika, który to „wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię”. Przy pomniku zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i karmiliśmy gołębie, które jadły nam okruchy chleba z ręki.

Przemierzając brukowane uliczki Torunia, zatrzymaliśmy się przy osiołku oraz fontannie z flisakiem, grającym na skrzypcach. Poznaliśmy treść legendy o wyprowadzeniu plagi żab z Torunia.
Na zakończenie wycieczki dotarliśmy do Muzeum Piernika, gdzie pod czujnym okiem  Wiedźmy i Mistrza  samodzielnie wyrabialiśmy ciasto i piekliśmy pierniki.
Zadowoleni, z pamiątkami, z głowami pełnymi wrażeń wróciliśmy do domów.

Anna Łoś

 Image 


 

 
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległści Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Martyna Waszak, Julia Urbańska, Natalia Kempska i Laura Gazda z klasy II a. gimnazjum   
13.11.2015.

            W naszej szkole 13 listopada odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Wystąpili w nim recytatorzy - laureaci IX Powiatowego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji Patriotycznej oraz chór szkolny. Swój udział mieli także harcerze, trzymający wielometrową flagę narodową.  

Jedna lekcja dla Niepodległości

            Z okazji apelu zostaliśmy zwolnieni z jednej lekcji, co oczywiście wszystkim się podobało, ale nie spodziewaliśmy się takich wrażeń, jakie nas czekały w czasie występów. Gdy weszliśmy do sali, rozpoczęła się uroczystość. Najpierw  przypomniano nam dzieje straty i odzyskania przez Polskę niepodległości, a później zaczęły się występy artystyczne.

Niepowtarzalny występ

            Pośrodku sali, przed harcerzami z flagą, było serce ułożone z białych i czerwonych zniczy, tu artyści po recytacjach i śpiewach składali czerwone róże. Po lewej stronie widniała pergola z napisem "Dzień Niepodległości". Gdy zaczęły się recytacje, w sali zapadła cisza. Słowa wierszy były piękne i ważne, ale chyba jeszcze bardziej działał na nas wszystkich sposób ich przekazania. Wrażenie wywarły na nas także piosenki śpiewane przez chór szkolny. Wystąpiły również solistki oraz gitarzystki z piosenką  ,,Dziewczyna z granatem". Wszyscy uczniowie byli skupieni podczas występu, a wśród publiczności też dało się wyczuć powagę.

Pod koniec

            Chór zaprezentował ostatnią piosenkę, a wtedy pani dyrektor podziękowała wykonawcom, organizatorom uroczystości – pani Dorocie Stanickiej i panu Markowi Drużyńskiemu oraz paniom polonistkom, które przygotowały recytatorów.  Na koniec biliśmy głośne brawa. Występ był wspaniały. Zachwycił wszystkich! Był jednym z najlepszych występów, jakie oglądaliśmy w szkole.

Wrażenia recytatorów

            Finaliści konkursu poezji patriotycznej zaprezentowali wiersze, jakby się w ogóle nie denerwowali. Czy tak naprawdę było?

- Właściwie to się nie stresowałam- mówi jedna z finalistek, Julia Urbańska.

-  A czy wiersz był trudny do nauczenia? - pytamy z ciekawością.

- Nauczenie na pamięć nie było trudne, gorzej z interpretacją głosową; musiałam dużo ćwiczyć. – odpowiada.

- Jak się czujesz z wyróżnieniem?

- W sumie to bardzo dobrze, chociaż mogło być lepiej -mówi zamyślona Julka.

 

Reportaż napisały: Martyna Waszak, Julia Urbańska, Natalia Kempska i Laura Gazda z klasy II a. gimnazjum


  

 

 


 

 
Nagrody rozdane! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
09.11.2015.

Image

           Laureaci  IX Powiatowego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji Patriotycznej otrzymali już swoje nagrody. Zostały one wręczone podczas koncertu laureatów, który odbył się w sali widowiskowo – kinowej MCK w Ciechocinku w dniu 7 listopada. Nagrodzeni recytatorzy z naszej szkoły to uczniowie gimnazjum: Edgar Kmiołek (1. m-ce), Marta Witkowska (2. m-ce),  Konrad Tłuchowski (3. m-ce),  Zuzanna Piskrzyńska, Julia Urbańska, Wiktoria Golenia (wyróżnienia) oraz uczennica szkoły podstawowej - Marta Malinowska (3. m-ce).  Nagrody wręczały przedstawicielki organizatorów, czyli pani Barbara Kawczyńska - dyrektor MCK w Ciechocinku oraz pani Katarzyna Dzięgielewska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ciechocinku, a koncert prowadziła pani Klara Drobniewska. W czasie jego trwania publiczność miała okazję obejrzeć  występy laureatów konkursu w obu kategoriach - piosenka i recytacja. Brawa rozlegające się w sali były dla młodych artystów dodatkową nagrodą, równie cenną, jak otrzymane statuetki i książki.  

Anna Stanek

Image 


 

 

 
"Tydzień Świadomości Dysleksji" podsumowany Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
06.11.2015.

Image

            W dniach 5 – 10 października został zorganizowany „Tydzień Świadomości Dysleksji”. Akcję rozpoczął poniedziałkowy apel, na którym uczniowie dowiedzieli się, co to jest dysleksja i jakie są jej objawy. Na gazetce na korytarzu szkolnym pojawiły się ciekawostki o dysleksji oraz prezentacje słynnych dyslektyków.

            Również w poniedziałek  p. Małgorzata Wdowczyk – dyrektor szkoły wraz z p. Kamilą Drużyńską – nauczycielem biblioteki przeczytały klasom pierwszym i oddziałowi przedszkolnemu bajkę pt. „Kot z dzwoneczkiem”. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne na temat przygód głównego bohatera. Z każdej klasy wybrano mistrza kaligrafii. W klasie ,,0” został nim  Łukasz Łyczak, w kl. I a –  Marcin Bonowicz, w kl. I b – Michalina Urbańska.

            We wtorek o tytuł mistrza kaligrafii walczyli uczniowie klas II i III. Drugoklasiści mieli za zadanie jak najpiękniej przepisać w liniaturze fraszkę dla dzieci „Papuga ara”. Spośród wszystkich prac jury w składzie: p. Kamila Drużyńska, p. Karolina Linek, p. Mirosława Januszewska wybrało mistrza kaligrafii każdej klasy: w kl. II a tytuł otrzymała Amelia Taranowska, w II b – Michał Krypski, w II c – Michał Bytner. Natomiast zadaniem trzecioklasistów był napisanie w liniaturze czytanej przez nauczyciela fraszki dla dzieci „Papuga ara” (pisanie ze słuchu). Po czym jury wybrało mistrza kaligrafii każdej klasy: w kl. III a została nim Patrycja Jakubowska, w III b – Julia Figielska.

            Środa i czwartek to był czas zmagań ortograficznych klas IV i V. Tu do działań włączyły się polonistki – p. Danuta Olejnik i p. Kamila Kurnatowska. Wszyscy uczniowie pisali dyktando na j. polskim, a do drugiego etapu przeszło po 5 uczniów z każdej klasy. Z IV a: Szymon Sobierajski, Patryk Bonowicz, Jakub Przybysz, Kosma Radzikowski, Anna Wozińska; z kl. IV b: Sandra Powidzka, Kacper Kulpa, Karolina Wypij, Roksana Balcerak, Joanna Kuberska; z kl. V: Katarzyna Rosowska, Aleksandra Gapska, Maja Chacińska, Maciej Olszewski, Karolina Buczkowska; z kl. VI a: Wiktoria Radzikowska, Dominik Brożek, Karolina Bytner, Damian Majewski, Klaudiusz Adamczyk; z kl. VI b: Oliwia Stanicka, Łukasz Rosowski, Magdalena Szczęsna, Natalia Lewandowska, Artur Sobierajski.    

W II etapie uczniowie mieli do rozwiązania łamigłówki ortograficzne, które wyłoniły mistrzów ortografii każdej klasy:

kl. IV a -  Patryk Bonowicz                

kl. IV b – Karolina Wypij

kl. V – Maja Chacińska

kl. VI a – Wiktoria Radziszewska                                                     

kl. VI b – Łukasz Rosowski

            6 listopada w czasie apelu nastąpiło podsumowanie akcji przez organizatora – Karolinę Linek – pedagoga szkolnego oraz uroczyste wręczenie dyplomów i nagród przez p. Małgorzatę Wdowczyk – dyrektora szkoły.

Karolina Linek

Image 


 

 

 
"Happy Halloween" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś i Sławomir Świeczkowski   
28.10.2015.
Image

 Dnia 28 października 2015r, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zaprosił kasy I – III do wspólnej zabawy z okazji święta „Halloween“. Zabawę rozpoczęliśmy okrzykiem powitalnym: „Zaraz z dyni zupę zrobimy, duchy przepędzimy z czarownicą zatańczymy, wszystkich tańcem rozbawimy“. Uczestników zabawy obowiązywał strój w kolorach: 
  • białym – duszki;
  • czarnym -  noc;
  •  pomarańczowym –  dynia. 

Pląsom i śpiewom towarzyszyły dobre humory, ale przede wszystkim, świetna muzyka, przy której wszyscy dobrze się bawili. Samorząd Uczniowski dziękuje za wspaniałą i bezpieczną zabawę.

 Zapewniamy, że dyskotekowe spotkania będą jednym ze stałych punktów planu współpracy Samorządu Uczniowskiego ze społecznością uczniowską.

Anna Łoś

Sławomir Świeczkowski  

 

Image 

Image

 


 
 
W słoneczne październikowe ppołudnie... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
27.10.2015.
Image

W słoneczne październikowe popołudnie wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas pojawili się w charakterystycznych  czerwonych koszulkach na cmentarzu parafialnym w Aleksandrowie Kuj. Uczniowie najpierw udali się do grobu patronki szkoły- Marii Danilewicz Zielińskiej, gdzie uporządkowali otaczający go teren i zapalili znicz. Następnie w kilkuosobowych grupach wyszukiwali zaniedbane nagrobki, które dzięki ich pracy również zostały oczyszczone z chwastów i liści. W wyniku tej akcji zostało  uporządkowanych kilkanaście grobów w najstarszej części cmentarza. Na koniec wszyscy spotkali się jeszcze raz przy rodzinnym grobowcu Markowskich na wspólnej modlitwie za zmarłych.  Pod opieką katechetki Agnieszki Marjańskiej i p. Beaty Wozińskiej w akcji uczestniczyli: Ania Wozińska i Julia Chmielewska z kl. IVa, Karolina Bytner i Michalina Ćwik z kl. VIa, Ola Nowak, Filip Korczak i Dominik Ruciński z kl. VIb, Oliwia Polatowska z kl.Ia gimnazjum oraz Magdalena Węcławska z kl.IIb gimnazjum

Agnieszka Marjańska

 

Image 


 

 

 
"Zachęcamy do czytania" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Drużyńska i Kamila Kurnatowska   
26.10.2015.

„Kochajmy książki, które są duszą szkół. Martwe są bowiem szkoły, których nie ożywiają książki”.

J. A. Kamieński

Image 

 

 W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.W grudniu 2007 zapadła decyzja, żeby począwszy od dziesiątych obchodów tego ważnego dla szkolnych bibliotek święta, ogłosić październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W tym roku odbywa się on pod hasłem: "Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości".

Image 


 

26 X 2015r. obchodzono w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych.
Uczniowie koła teatralnego z kl. V przygotowali dla najmłodszych czytelników – uczniów kl. I – VI przedstawienie pt. „Sen Hani”.
Aktorzy wcielili się w postacie ze znanych bajek, którym złośliwi chłopcy zmienili zakończenia.
Po przedstawieniu przeprowadzono wśród uczniów quiz czytelniczy.

 

 Organizatorzy:

 

Kamila Drużyńska

Kamila Kurnatowska 

 

 

 Image

 
"PIPPI Pończoszanka" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
23.10.2015.

Image 

,,Pippi Pończoszanka’’ w Teatrze W. Horzycy w Toruniu.

 

Z recenzji

,, ... to pochwała beztroskiego szaleństwa, którego każdy z nas raz na jakiś czas potrzebuje.’’

23 października uczniowie z klasy 3b wybrali się do Teatru W. Horzycy

w Toruniu na spektakl pt. ,, Pippi Pończoszanka’’. Dzieci wypełniły salę teatru po brzegi. To wspaniałe, kolorowe, magiczne widowisko podobało się wszystkim. Ruda, piegowata bohaterka spektaklu przeżywa niezwykłe przygody. Fabułę ożywiły piosenki. Cała historia przenosiła się w różne miejsca – była willa Śmiesznotka, cyrk, czy szkoła.

Po wyjściu z teatru najmłodsi przeżywali ,,jaka fajna jest ta Pippi’’.

Elżbieta Bąk 

Image


 

 
Ślubowanie klas I szkoły podstawowej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska i Alina Kruszka   
23.10.2015.

Image

Dnia 23 października 2015 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Publicznej  Szkoły Podstawowej w Stawkach . 

Uroczystość prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Maja Chacińska. Powitała zaproszonych gości, dyrektora szkoły, wicedyrektora, nauczycieli, uczniów i rodziców. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk  dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Stawkach " i dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką - ramion pierwszoklasistów,  tym samym 46 pierwszoklasistów wstąpiło do społeczności szkolnej Zespołu Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach. 

Wreszcie nadszedł moment zaprezentowania umiejętności wokalnych i recytatorskich uczniów klas pierwszych w części artystycznej, do której dzieci przygotowywały się pod kierunkiem swoich wychowawców. Pięknie zaśpiewane piosenki,
z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu rodziców. W miłej atmosferze życzenia dzieciom złożyli zaproszeni goście i dyrektor szkoły, którzy zgodnie stwierdzili, że uczniowie klas pierwszych są gotowi do sumiennej pracy w szkole. Każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał „słodki poczęstunek”.  Uczniowie klas IIIa i III b wręczyli upominki dla pierwszaków, a Samorząd Uczniowski kl. I-III złożył życzenia.   Następnie nadeszła chwila na pamiątkowe zdjęcia 
 z przybyłymi na uroczystość gośćmi. Na koniec zaprezentował się szkolny chór prowadzony przez panią Dorotę Stanicką. Również rodzice przybyli licznie w tym niezwykłym dniu. Zorganizowali "słodkie" przyjęcie w salach lekcyjnych dla swoich pociech i gości.  Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

Wychowawczynie : Dorota Świtońska i Alina Kruszka 

 Image 


 

 
40 Wojewódzki Konkurs Krasomówczy w Golubiu-Dobrzyniu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
19.10.2015.

 Image

Marta Witkowska z kl.I a gimnazjum. oraz Mikołaj Schwebs z kl.III a szkoły podstawowej reprezentowali nasza szkołę podczas 40 jubileuszowego Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego w Golubiu-Dobrzyniu. Swoje pięciominutowe wystąpienia prezentowali wobec jurorów oraz 17 rówieśników z województwa, w historycznych wnętrzach golubskiego zamku. Mikołaj podzielił się z publicznością wrażeniami z rodzinnej wyprawy na Pałuki, a Marta opowiedziała o historii i atrakcjach uzdrowiska Ciechocinek, co w ostatecznej punktacji dało naszej gimnazjalistce 2. miejsce i przepustkę do finału ogólnopolskiego w Legnicy. Regulamin konkursu krasomówczego jest bardzo surowy i zakłada odjęcie punktów za niewykorzystanie limitu czasu. Przekonał się o tym między innymi także Mikołaj- najmłodszy uczestnik eliminacji, któremu zabrakło 10 sekund, aby jego prezentacja mogła liczyć się w walce o dobre miejsce.
Dla Marty jest to już drugi udział w konkursie i powtórna kwalifikacja na finał ogólnopolski, teraz już w kategorii gimnazjum. Konkurs w Legnicy już za miesiąc. 

 Agnieszka Marjańska

Image  


 

 
Nowe teksty w "Szkiełku i oku" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
16.10.2015.

Zapraszam do czytania i publikowania utworów w zakładce ,,Szkiełko i oko”. Można je wysyłać w postaci załączników do maili na adres szkoły, można przynosić bezpośrednio do mnie. Pierwsze w tym roku szkolnym teksty już czekają na czytelników!

Nowe publikacje to:

w dziale "reportaż":


 Kinga Kozak -  Zielony gość na polskim

Marta Witkowska - Żabia lekcja… polskiego

Natalia Kempska – „Miau, miau, miau…”

Laura Gazda i Martyna Waszak – „Już nie koty, a gimnazjaliści”

 

 

w dziale "proza":

Konrad Tłuchowski - Szafirowy atrament

Anna Stanek


 

 

 

 

 
XV Dzień Papieski Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
12.10.2015.
Image 
 
 Jan Paweł II - Patron Rodziny.Pod takim hasłem 11 października obchodziliśmy jubileuszowy -XV Dzień Papieski. W tym dniu w naszej parafii w Odolionie, tak jak w całej Polsce, organizowana była zbiórka na program stypendialny prowadzony przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zbiórkę tradycyjnie przeprowadziły wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas. Dla najmłodszych z nich: Julii z kl.II oraz Ani i Julii z kl.IV była to pierwsza taka charytatywna akcja.
Fundacja " Dzieło Nowego Tysiąclecia" od piętnastu już lat obejmuje opieką finansową i formacyjną blisko 2500 młodych osób, nazywanych często „Żywym Pomnikiem” św. Jana Pawła II. Tworzą go uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, a także ponad 1000 studentów.  Podstawowe kryteria otrzymania stypendium to średnia ocen - minimum 4,8 , pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz trudna sytuacja finansowa. Informacje na temat stypendiów można uzyskać na  stronie internetowej Fundacji oraz w parafiach.
Agnieszka Marjańska 
 
Image 

 


 

 
Spektakl "Nie jesteś sam" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
05.10.2015.

Image 

5 października 2015 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Stawkach brali udział w przedstawieniu profilaktycznym pt: „Nie jesteś sam” przygotowanym przez Teatr Kurtyna. Aktorzy zaprezentowali problemy i zagadnienia związane z momentem przejścia dzieci w kolejny etap edukacji szkolnej i dojrzewania. Podkreślono rolę rodziny i nauczycieli jako naturalne autorytety. Pokazano zagrożenia związane z budowaniem indywidualnej pozycji w grupie rówieśniczej, przemoc i agresję werbalno – fizyczną w środowisku szkolnym. W spektaklu brało udział dwóch aktorów. Spektakl „Nie jesteś sam” to zabawa, ale przede wszystkim poruszająca opowieść o dwójce młodych ludzi, który nie są jeszcze w pełni świadomi zagrożeń i niebezpieczeństw jakie czyhają na nich w okresie dojrzewania. Młodzi widzowie identyfikując się bez trudu z bohaterką, mieli szansę uzyskać kilka cennych rad: przywiązanie do weryfikowanych autorytetów moralnych, rozwaga i mądrość życiowa. 

Karolina Linek - pedagog szkolny

Image 


 

 

 
Święto Żaczka w szkole podstawowej- "Czwartaki-kociaki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Marek Drużyński   
02.10.2015.
Image        
 
1 października 2015 r. w szkole podstawowej odbyły się Otrzęsiny uczniów klas czwartych połączone z dyskoteką z okazji Dnia Chłopaka. Jak tradycja nakazuje imprezę przygotowali i  zorganizowali piątoklasiści z wychowawcą Panem Markiem Drużyńskim.

        Włączenie do braci uczniowskiej nie było łatwym zadaniem. Czwartaki wraz z wychowawcami: Panią Kamilą Kurnatowską i Panem Dariuszem Lewandowskim, zostali poddani iście „kocim” zadaniom.  

          Po ucharakteryzowaniu „na kota” trzeba było przejść przygotowany tor przeszkód i udowodnić swoją : sprawność ( skok w worku , przejście przez skrzynię czołganie, zjedzenie jabłka na czas ) i odwagę ( przejście stopami po torze z szyszek , wypicie kwaśnej mikstury  i zjedzenie kociej strawy ).  Dopełnieniem ceremoniału było wypicie przygotowanej miseczki mleka .

          Rywalizację zakończyła dyskoteka dla wszystkich uczniów z okazji Dnia Chłopaka.

Marek Drużyński 

Image 


 

 
Harmonogram działań związanych z Tygodniem Świadomości Dysleksji Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
02.10.2015.

Harmonogram działań związanych

z Tygodniem Świadomości Dysleksji

05.10.2015r. – 10.10.2015r.

 

05.10.2015r. godz. 11:30

APEL - Rozpoczęcie Tygodnia Świadomości Dysleksji

(mała sala gimnastyczna)

Szkoła podstawowa:

KLASY 0-I (05.10.2015r. – 10.10.2015r.)

1)   Wysłuchanie fragmentu opowiadania przeczytanego przez Panią Małgorzatę Wdowczyk – Dyrektor Zespołu Szkół oraz Panią Kamilę Drużyńską – nauczyciela biblioteki.

2)   Wykonanie prac plastycznych na temat treści opowiadania.

3)   Wybranie przez jury po 5 najciekawszych prac z każdej klasy.

KLASY- II (06.10.2015r. – 07.10.2015r.)

1)   Przepisanie tekstu w liniaturze w trzy linie.

2)   Wybór MISTRZA KALIGRAFII każdej klasy.

 KLASY III (05.10.2015r. – 10.10.2015r.)

1)   Napisanie czytanego przez nauczyciela tekstu w liniaturze w trzy linie. 

2)   Wybór MISTRZA KALIGRAFII każdej klasy.

KLASY IV - VI (05.10.2015r. – 10.10.2015r.)

1)   I ETAP – dyktando

2)   II ETAP – ŁAMIGŁÓWKI ORTOGRAFICZNE 

3)   Wybór MISTRZA ORTOGRAFII każdej klasy.

 

Gimnazjum:

KLASY I - III (05.10.2015r. – 10.10.2015r.)

1)   I ETAP – dyktando

2)   II ETAP – ŁAMIGŁÓWKI ORTOGRAFICZNE 

3)   Wybór MISTRZA ORTOGRAFII każdej klasy.


 

 
"Akademia Bezpiecznego Puchatka" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
30.09.2015.
Image
30 września uczniowie klasy I szkoły podstawowej  zostali zgłoszeni do  projektu "Akademia Bezpiecznego Puchatka".
Aby pomóc maluchom uniknąć różnego rodzaju zagrożeń, w roku szkolnym 2015/2016 już po raz siódmy Puchatek organizuje dla klas I program "Akademia Bezpiecznego Puchatka". 
Celem Puchatkowego programu jest uczenie dzieci bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze, ale i w innych sferach ich aktywności: w domu, w szkole, czy w czasie zabawy, czy korzystania z Internetu. Szkolnym Koordynatorem projektu została pani Alina Kruszka.
 
Małgorzata Wdowczyk 

 
 
"Mam kota na punkcie mleka" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
28.09.2015.

       28 września szkoła otrzymała dyplom za udział w ogólnopolskiej akcji „Mam kota na punkcie mleka” w roku szkolnym 2014/15.

       Program „Mam kota na punkcie mleka” zainicjowały Polska Izba Mleka wraz z Polską Federacją Hodowców Bydła
 i Producentów Mleka.

       Celem akcji było  m.in. edukacja i poinformowanie grup docelowych (dzieci i młodzieży oraz matek, rodziców
i nauczycieli) o właściwościach odżywczych mleka i produktów mleczarskich (jogurty, sery i mleko), zwiększenie wiedzy na temat racjonalnego odżywiania się oraz utrwalenie pozytywnego wizerunku mleka i produktów mleczarskich.

       Do udziału w projekcie zaproszono ponad 2300 szkół podstawowych i gimnazjów, zaangażowano ekspertów, nauczycieli, rodziców i opiekunów. Przewidziano szereg akcji, aktywności i wydarzeń. Wszystko po to, aby w prosty
i zabawny sposób przekazać wiedzę, która zakrzewi w młodych ludziach nawyk picia mleka i spożywania produktów mlecznych.

Małgorzata Wdowczyk

 Image


 

 
Rajd w Światowy Dzień Turystyki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
26.09.2015.
Image

19 młodych krajoznawców z naszej szkoły świętowało Światowy Dzień Turystyki. W sobotę 26 września uczniowie z SKKT Włóczykije pokonali pieszo kilkanaście kilometrów, poznając proces warzenia soli ze złóż ciechocińskiej solanki od źródła "Grzybek" przez tężnie aż do warzelni. Uczestnicy rajdu szlakiem solankowym mieli okazję podziwiać kwitnący soliród w rezerwacie słonorośli oraz wielobarwne dywany kwiatowe. Zwiedzili także warzelnię soli. To pierwszy rajd w nowym roku szkolnym i jednocześnie  inauguracja pracy szkolnego koła krajoznawczego po wakacyjnej przerwie. Opiekunami " włóczykijów" byli nauczyciele: Agnieszka Marjańska i Dariusz Lewandowski.

Image 

Agnieszka Marjańska

Image


 

 

 
Wybory nowego opiekuna i Zarządu Samorządu Uczniowskiego klas IV-VI Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dariusz Lewandowski   
18.09.2015.

 

            W piątek, 18 września w klasach IV – VI Szkoły Podstawowej odbyły się wybory na nowego opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięło udział 10 nauczycieli.

Pierwsze miejsce zajął nauczyciel historii, pan Marek Drużyński, drugie – nauczyciel w-f, pan Tomasz Olejnik. Na trzecim miejscu znalazła się pani Kamila Kurnatowska, a na czwartym – pani Karolina Linek.

            Równocześnie wybrano także przedstawicieli Zarządu SU. Przewodniczącą została uczennica klasy V – Maja Chacińska. Zastępcą przewodniczącej została Martyna Wesołowska – klasa IVb, a sekretarzem – Daria Stanicka z klasy V.
            W najbliższych dniach zostanie przedstawiony plan pracy Samorządu na najbliższy rok szkolny.

 

Dariusz Lewandowski


 

 
Wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego klas I- III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka i Dorota Świtońska   
17.09.2015.
 Image

Dnia 17 września w naszej szkole odbyły się wybory nowego opiekuna Samorządu Uczniowskiego klas I- III. W wyborach kandydowali:

1.     pani Alina Kruszka
2.    pani Anna Łoś
3.     pan Sławomir Świeczkowski
4.     pani Elżbieta Bąk
5.     pani Iwona Wypij 

Każdy uczeń oddał swój głos na karcie wyborczej na jednego z kandydatów.

W głosowaniu wzięło udział 130 uczniów klas I- III. Wszystkie głosy uznano za ważne. Podczas wyborów nie odnotowano żadnych zakłóceń.

Spośród wszystkich ważnych głosów największą ilość uzyskali i będą pełnić funkcje opiekuna Samorządu Uczniowskiego 

pan Sławomir Świeczkowski oraz pani Anna Łoś.

 Serdecznie gratulujemy!!!

 

Dorota Stanicka, Dorota Świtońska

 

Image 


 

 
Wycieczka do Biskupina Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
16.09.2015.
Image

W dniu 16 września uczniowie klas IVa, IVb oraz V pod opieką wychowawców pana Marka Drużyńskiego, pani Kamili Kurnatowskiej, pana Dariusza Lewandowskiego i pani Hanny Kaźmierczak pojechali na wycieczkę do Biskupina, aby uczestniczyć w XXI Festynie Archeologicznym pt. „Smaki w przeszłości”.  Tego dnia osada biskupińska przypominała starożytny gród, na każdym kroku można było spotkać  postacie ubrane w stroje przypominające ubrania  dawnych Słowian. Przed chatami garncarze lepili garnki, w domostwach gospodynie piekły podpłomyki na ognisku. Niektórzy uczniowie mieli okazję własnoręcznie mielić mąkę na żarnach albo sprawdzić się w roli archeologa w specjalnie na tę okoliczność zaaranżowanych wykopaliskach. Młodzież z zaciekawieniem obserwowała pokaz walk przy użyciu broni wczesnośredniowiecznej, który odbywał się na placu. Całości imprezy towarzyszyły dźwięki muzyki dawnej w wykonaniu zespołów ze Szkocji i Irlandii.

 Image

Wróciliśmy do domu pełni wrażeń i bogatsi o wiedzę o życiu naszych przodków.

Kamila Kurnatowska

Image 


 

 
Uwaga! - ogłaszamy konkurs plastyczny Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Zespół ORE   
15.09.2015.
"Jak wyobrażam sobie kraje rozwijające się po roku 2030" 
 
Image 

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie plastycznym. Prace mogą dotyczyć jednego z trzech zagadnień, wpisujących się w tematykę Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju: Zmiany klimatu, Bezpieczeństwo żywności i rolnictwo, Godna praca. 

Konkurs jest wspólnym działaniem Grupy Wyszehradzkiej  V4 (Słowacja, Czechy, Węgry, Polska) realizowanym w Europejskim Roku na rzecz Rozwoju pod hasłem „Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość”.W Polsce odbywa się w ramach projektu nr 519/2015 „Edukacja globalna w szkole. Od edukacji globalnej do odpowiedzialności za świat II”, współfinansowanego z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 roku.

Cele konkursu

(wynikające z celów ERR i edukacji globalnej w podstawie programowej):

podniesienie świadomości dzieci i młodzieży na temat obecnego kierunku unijnej polityki rozwoju;

podniesienie świadomości dzieci i młodzieży na temat globalnych współzależności oraz unaocznianie tego, że rozwój nie sprowadza się tylko do pomocy;

podniesienie świadomości dzieci i młodzieży na temat wszystkich form dyskryminacji ze względu na płeć, dotykających kobiety i dziewczęta w różnych regionach, w szczególności w zakresie dostępu do kształcenia, miejsc pracy i systemów opieki zdrowotnej, a także o innych nadużyciach;

wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań zależnościami istniejącymi we współczesnym świecie oraz zwrócenie uwagi na perspektywę Globalnego Południa;

wyzwalanie w uczniach i uczennicach aktywności artystycznej, rozwijanie ich osobistych zainteresowań, wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych poprzez podnoszenie poziomu ich wiedzy i umiejętności;

kształtowanie postaw dzieci i młodzieży wobec problematyki Globalnego Południa oraz inspirowanie uczniów i uczennic do podejmowania działań w tym zakresie; promowanie szkół zaangażowanych w realizację zadań z zakresu edukacji globalnej 

Konkurs przebiega w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim, centralnym

Harmonogram konkursu

do 10.09.2015 - ogłoszenie konkursu

do 28.09.2015 - zakończenie etapu szkolnego, zgłoszenie prac konkursowych do poziomu regionalnego (wojewódzkiego)

do 05.10.2015 - zakończenie etapu regionalnego, zgłoszenie prac konkursowych do poziomu ogólnokrajowego (centralnego)

10.2015 - ogłoszenie listy laureatów etapu centralnego i przekazanie zwycięskich prac na wystawę organizowaną w Bratysławie 14.10., podczas Dnia Rozwoju 2015.

X-XI. 2015 - wystawy zwycięskich prac (szkoła, środowisko lokalne, regiony, w Tygodniu Edukacji Globalnej) wręczenie nagród, wizyta studyjna

12.2015 - konferencja podsumowująca projekt „Edukacja globalna w szkole. Od edukacji globalnej do odpowiedzialności za świat” w ORE, podczas której zaprezentowane zostaną prace laureatów (finalistów).

Pytania dotyczące konkursu należy kierować do Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich na adres email: grazyna.kurowska@ore.edu.pl 

 strona internetowa z pełnym regulaminem:

 
 
Międzynarodowy Dzień Kropki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka i Dorota Switońska   
15.09.2015.
 Image

W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.

Na całym świecie od pięciu lat obchodzi się „ International Dot Day”. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie i nauczyciele na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Inspiracją świętowania tego dnia była kropka z książeczki o Vashti. Książeczka „ The Dot” opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti.
W tym dniu dołączyliśmy do radosnych kropkowiczów z 82 krajów.
 Najbardziej zaangażowali się najmłodsi, czyli uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami  klas. Dzieci z wielkim zaangażowaniem oglądały film o przygodach sympatycznej dziewczynki o imieniu Vashti, jej kropce i odkrytym talencie malarskim. O tym, jak Vashti z początku nieśmiała, bez wiary we własne siły, motywowała do działania innych.  Mała Vashti twierdziła, że nie umie malować, a farbki ją irytują. Nauczycielka zaproponowała więc: „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Dziewczynka narysowała więc kropkę i od tego momentu wszystko zaczęło się zmieniać… kropka odmieniła życie Vashti. Film, który był inspiracją do działań w naszej szkole był bardzo pożyteczny
i wartościowy.

 Po obejrzeniu filmu dzieci rozmawiały o swoich talentach, pasjach i zdolnościach- przecież każdy z nas je ma…

Dzień Kropki wprowadził wiele radości i zabawy.

Uczniowie w tym dniu zadbali o kropkowy strój oraz stworzyli piękne prace plastyczne -dzielnie odrysowując, wycinając
i naklejając kropki- tworząc ciekawe,  pomysłowe prezentacje umieszczone na gazetkach ściennych w każdej klasie.

Święto Kropki to naprawdę dobry pomysł na lekcję pełną zabawy i uśmiechu!

Dorota Stanicka i Dorota Świtońska

Image 

 

Image 


 

 

 

 
Hurraaa! Znów zaczyna się szkoła! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
01.09.2015.

 Image

            Nowy rok szkolny przywitaliśmy zgodnie z temperaturą otoczenia, czyli gorąco. Z uwagi na sprzyjającą aurę uroczystość odbyła się na placu przed szkołą. Od dziś będzie ona miejscem nauki, a być może nawet drugim domem dla 253 uczniów szkoły podstawowej i 133 gimnazjalistów. Uczyć i wychowywać ich będzie 34 nauczycieli, w tym 2 panie dyrektor, 2 panie pedagog i pani psycholog.

 

            Pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk złożyła życzenia owocnej pracy i nauki, poinformowała o przydziałach wychowawstw i sal lekcyjnych oraz o tym, że szkoła będzie uczestniczyła w realizacji projektów: „Mistrzowie kodowania”, „Bezpieczna +” i „Umiem pływać”.

            Minutą ciszy wszyscy zgromadzeni uczcili pamięć długoletniej pracownicy szkoły – pani Mirosławy Drużyńskiej, która zmarła w czasie wakacji.

            Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.

Anna Stanek

Image 

Image  


 

 
Pamiętamy o poległych - Czuwaj! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Ptzybylska   
01.09.2015.
Image 

            1 września to nie tylko data rozpoczęcia roku szkolnego, to także  rocznica wybuchu II wojny światowej.

            Harcerze I Szczepu im. Janusza Korczaka w Stawkach dla upamiętnienia tego dnia zebrali się przy grobach Polaków zamordowanych przez hitlerowców  w lesie odoliońskim. Zapalili znicze, a pamięć poległych uczcili minutą ciszy. Na koniec odśpiewali pieśń harcerską „Harcerski krzyż”.

phm. Anna Przybylska

Image 

Image 


 

 
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Danuta Olejnik   
26.06.2015.

 Image

Dnia 26 czerwca 2015 roku w sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście na akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2014/15. Uroczystość prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Katarzyna Rosowska ( kl. IV ) i Łukasz Rosowski ( kl. Vb ).

 Najpierw głos zabrała dyrektor szkoły, pani Małgorzata Wdowczyk, która bardzo gorąco wszystkich powitała, podsumowała roczną pracę placówki, gratulowała sukcesów uczniom oraz życzyła bezpiecznych, słonecznych wakacji. Uczennica klasy VI a Marta Witkowska przedstawiła osiągnięcia uczniów w różnych konkursach, zawodach, turniejach szkolnych i pozaszkolnych. Głos zabrała również przewodnicząca Rady Rodziców – pani Anna Kozłowska, która życzyła uczniom oraz nauczycielom udanych i pogodnych wakacji.

 Następnie uczniowie klas szóstych złożyli uroczyste ślubowanie. Później nastąpiło wręczenie świadectw z wyróżnieniem ukończenia szkoły podstawowej i nagród oraz świadectw ukończenia szkoły podstawowej absolwentom. Rodzice najlepszych absolwentów z rąk pani dyrektor otrzymali listy pochwalne wraz z gratulacjami. Wicedyrektor szkoły, pani Urszula Ziemnicka wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody uczniom klas IV-V. W tym odświętnym dniu uczeń klasy Vb Łukasz Rosowski odebrał nagrodę specjalną – statuetkę za najwyższą średnią ocen i wzorowe zachowanie. Łukaszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Nagrody otrzymali również uczniowie za stuprocentową frekwencję, zdobycie zaszczytnych miejsc w konkursach, pracę na rzecz szkoły.

Image 

W dalszej części uroczystości koleżanki i koledzy klas piątych ciepło i serdecznie pożegnali szóstoklasistów.

Ostatnim punktem programu była część artystyczna w wykonaniu absolwentów. ,,Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą'' – złota myśl św. Augustyna stanowiła motto przewodnie uczniowskich występów. W rolę konferansjerów wcieliły się Marta Witkowska (kl. VI a ) i Amelia Buze (kl. VI b). Dziewczyny prowadziły Galę Absolwentów, której stawką było zdobycie tytułu Mistrza Ucznia Doskonałego. Ze swoim zadaniem poradziły sobie profesjonalnie, scena była ich żywiołem. W ringu spotkali się uczniowie klas szóstych. Przedstawili swoje umiejętności w czterech pojedynkach. Nie zabrakło muzycznych wrażeń, ponieważ jako pierwsi wystąpili operowcy. Tuż po nich pojawiły się recytatoreczki – młode artystki, a już takie zdolne. Trzeci pojedynek stoczyły ze sobą tancereczki o energetycznym zapale. Na koniec w ringu naprzeciwko siebie stanęli bokserzy, którzy dali fantastyczny popis. Jakub Żuchowski ( kl. VI a ) i Paweł Danielewski ( kl. VI b ) walczyli jak prawdziwi zawodowcy, ich bokserska walka zachwyciła publiczność.

Image 

 Gala Absolwentów wszystkim bardzo się podobała, o czym świadczyły gromkie brawa, uśmiechy na twarzach i wspólna zabawa. Dla publiczności były to wyjątkowe chwile. Zaszczytny tytuł Mistrza Ucznia Doskonałego zdobyli... wszyscy absolwenci. Pojedynek okazał się bardzo wyrównany.

 Wyraz artystyczny widowiska podkreśliła piękna dekoracja, która znakomicie korespondowała z jego tematyką. Całość dopełniła energetyzująca muzyka, przy dźwiękach której wszyscy się świetnie bawili.

Wychowawczynie klas szóstych – pani Elżbieta Jankowska-Baranowska i pani Danuta Olejnik to autorki scenariusza, na podstawie którego uczniowie, pod ich bacznym okiem, przygotowali się do swoich występów. Nauczycielki czuwały nad przebiegiem całej uroczystości. Tak piękny popis absolwentów nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie innych nauczycieli: pani Doroty Stanickiej, która przygotowała do występu zespół wokalny i grupę taneczną, a także zadbała o oprawę muzyczną oraz pana Tomasz Olejnika – pod jego kierunkiem chłopcy wyćwiczyli walkę bokserską, podczas której nauczyciel czuwał nad prawidłowym przebiegiem pojedynku i bezpieczeństwem zawodników.

 Na koniec absolwenci podziękowali nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły za trud włożony w ich wykształcenie, wychowanie i opiekę. Ten ostatni akcent zakończył uroczystość. Dziękujemy uczniom gimnazjum – Tomkowi Ćwikowi
i Tymkowi Wołoszczakowi za techniczną obsługę uroczystości.

Image

Opracowała D. Olejnik


 

  

 

 
"Umiem pływać" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
26.06.2015.

 Image

Uczniowie klas trzecich Publicznej Szkoły Podstawowej w Stawkach przeszli kurs nauki pływania w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Umiem pływać”. Projekt był zorganizowany na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki
w Warszawie i Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przez Kujawsko-Pomorski Związek Pływacki w Toruniu.

Podstawowym celem projektu było doprowadzenie do opanowania przez uczniów elementarnych sposobów pływania oraz zdobycie umiejętności pływania stylem grzbietowym, a także uświadomienie dzieciom, rodzicom korzyści zdrowotnych jakie pociąga za sobą umiejętność nauki pływania. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu. Podczas 20-godzinnych zajęć na krytym basenie przy 22 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjnym w Ciechocinku, pod kierunkiem instruktora p. Łukasza Rataja, wychowawców: p. Aliny Kruszki i p. Doroty Świtońskiej oraz ratowników, uczniowie klas trzecich poznawali tajniki nauki pływania. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach na basenie, z niecierpliwością czekały na każdy kolejny wyjazd i ze smutkiem żegnały się po zakończeniu zajęć. Frekwencja uczniów na zajęciach była bardzo wysoka.

W czasie zajęć uczniowie doskonalili elementarne poruszanie się w wodzie, ćwiczenia oddechowe, zanurzanie, wyławianie przedmiotów, poślizgi, ruchy nóg i ramion do kraula. Po przeprowadzonej diagnozie końcowej uczniowie potrafią wykonywać skoki do wody głębokiej, umieją przepływać z zaprezentowaniem dowolnej techniki. Opanowały elementy nurkowania w dal i w głąb. Potrafią wyłowić kilka przedmiotów.

Udział w tym projekcie dał im nie tylko możliwość nauki pływania, ale również aktywnego spędzania wolnego czasu
i dobrej zabawy. Ćwiczenia w formie zabawowej dostarczały mnóstwo radości i satysfakcji. Zajęcia na basenie rozbudziły potrzebę uczestnictwa dzieci w tej formie aktywności ruchowej. Dzieci nauczyły się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z basenu. Wspólne wyjazdy integrowały uczniów. Zajęcia dały uczniom nie tylko możliwość nabycia podstawowych umiejętności pływania, ale dały również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej. Zachęciły dzieci do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki i aktywnego stylu życia. Na zakończenie zajęć każdy z uczniów otrzymał dyplom i pamiątkową książkę.

Udział w projekcie dał im wiele radości i satysfakcji z pokonania lęku i nabycia umiejętności pływania. Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili dzieciom udział w tak wartościowym projekcie.

 Wychowawcy: Dorota Świtońska i Alina Kruszka

Image 

 

Image 


 

 
Ib i IIa na wycieczce do JuraParku w Solcu Kujawskim Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Iwona Wypij   
19.06.2015.

Image 

 

Klasa Ib i IIa wybrały się 19.06.2015 roku na wycieczkę do JuraParku w Solcu Kujawskim.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy wędrówką po ścieżce edukacyjnej, na której można było zobaczyć naturalnej wielkości rekonstrukcje mezozoicznych gadów. Większość tych gadów stanowią dinozaury. Pani przewodnik opowiadała o sposobie życia dinozaurów oraz udzielała odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Do niektórych okazów można było podejść i zrobić sobie zdjęcie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Ziemi. Jego ekspozycję stanowi ponad 1000 skamieniałości roślin i zwierząt pochodzących z różnych stron świata. Obok nich przedstawiono rekonstrukcję zwierząt żyjących w minionych epokach. Troszeczkę już zmęczeni zjedliśmy smaczny obiad. Dalej udaliśmy się do Cinema 5D. Obejrzeliśmy film o powstaniu Układu Słonecznego. Wrażenia w kinie były niesamowite, a najbardziej poruszający się fotel ,,woooow’’. Potem braliśmy udział w warsztatach plastycznych. Dzieci pod okiem pani instruktor malowały gipsowe odlewy dinozaurów. Pozostałą część dnia przeznaczyliśmy na korzystanie z parku rozrywki. Tutaj czekał na nas ogrom atrakcji. Można było do woli korzystać z jazdy samochodzikami ,kolejki, huśtawki w kształcie łodzi.  

    Spędziliśmy cały dzień pełen niesamowitych i niezapomnianych wrażeń. 

Image

Image


 

 
" Niezapomniane wrażenia" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Marta Witkowska z klasy VIa   
10.06.2015.

            sprawozdanie z wycieczki szkolnej do stolicy Niemiec- Berlina

             W dniach 8–9.06.2015r. odbyła się wycieczka do Berlina. Grupa liczyła czterdzieści dwoje uczniów, nad którymi opiekę sprawowali: pani dyrektor – Małgorzata Wdowczyk, pani Danuta Olejnik, pani Elżbieta Jankowska- Baranowska
i pan Sławomir Mańkowski. 

            Wyjechaliśmy o godzinie 3:00 komfortowym autokarem sprzed budynku szkolnego. Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy szczęśliwie na miejsce.
            Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Muzeum Pergamonu. Następnie udaliśmy się na Alexanderplatz. Zobaczyliśmy tam drugą, co do wielkości w Europie wieżę telewizyjną. Wędrując ulicami Berlina, przyglądaliśmy się budynkom, w których mieszczą się ambasady różnych państw. Później doszliśmy do najdłuższego fragmentu Muru Berlińskiego, który obecnie pełni rolę galerii sztuki na wolnym powietrzu. Dotarliśmy także na Potsdamer Platz,  do historycznego centrum Berlina, gdzie przyglądaliśmy się nowoczesnym biurowcom i wieżowcom.
            W godzinach południowych zatrzymaliśmy się na placu przed Reichstagiem, czyli siedzibą parlamentu niemieckiego. Podziwialiśmy szklaną kopułę, która stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Berlina. Zobaczyliśmy, gdzie urzęduje obecna kanclerz Niemiec – pani Angela Merkel oraz budynki poszczególnych ministerstw. Chwilę odpoczęliśmy, popatrzyliśmy na statki płynące Sprewą i ruszyliśmy dalej. Dotarliśmy do Bramy Brandenburskiej.
            W międzyczasie udaliśmy się do centrum handlowego, w którym zakupiliśmy wiele pamiątek, no
i oczywiście...lody.
            Podobały nam się wszystkie obiekty. Jednak największe wrażenie wywarł na nas Kościół Cesarza Wilhelma. Zobaczyć tam można jedynie część dzwonnicy kościelnej, gdyż resztę zniszczyły wojenne bombardowania.  W miejscu, gdzie niegdyś stał kościół, wybudowano nowy, jego ściany tworzy mnóstwo fioletowych szkiełek, układających się
w przepiękne witraże.
            Nieco zmęczeni, ale zadowoleni około godziny 19:00 przybyliśmy do hotelu na nocleg.

Następny dzień zapowiadał się jeszcze lepiej, aniżeli poprzedni, ponieważ był zaplanowany wyjazd na wyspę Tropical Islands. Zaraz po śniadaniu wyjechaliśmy na naszą wymarzoną wycieczkę do największej w Europie tropikalnej oazy. Pobyt w tym miejscu dostarczył nam niezapomnianych wrażeń.
            Po przebraniu się w stroje kąpielowe, udaliśmy się, czym prędzej zająć miejsca na leżakach. Potem popędziliśmy zanurzyć się w błękitnych, czystych wodach Morza Południowego. Mogliśmy zjeżdżać z barwnych, krętych zjeżdżalni, oczywiście pod czujnym okiem naszych opiekunów. Spacerowaliśmy ścieżkami największego na świecie lasu tropikalnego pod dachem i zachwycaliśmy się pięknymi odgłosami ptaków. Nad naszymi głowami unosił się duży balon. 
 Chcielibyśmy przyjechać tu na dłużej, aby móc zamieszkać w wiosce tropikalnej.
Po kilku godzinach show i zabawy udaliśmy się w drogę powrotną do Polski. Zjedliśmy pyszny obiad, aby nabrać sił do dalszej drogi.
            Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do domu. To była niezwykle udana wycieczka. Już planujemy kolejną – chyba do Pragi.

 

 

Marta Witkowska, uczennica z klasy VIa

 Image


 

Ps. Dla bardziej dociekliwych – garść internetowych informacji (z Wikipedii) o:

 

 

 

 

 

 
Darczyńcy festynu w Święto Szkoły Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
08.06.2015.
Społeczność szkolna dziękuje za hojność, za pomoc i poświęcony czas, za podarunki i za wsparcie w organizacji naszego festynu darczyńcom. Oto oni:
 

1. Firma"Morello" Grażyna Wasilewska, Plebanka 1b, 87-731 Waganiec
2. WiP sp. z o.o. Spółka komandytowa, ul. Przemysłowa 3A, 87-700 Aleksandrów Kujawski
3. Sklep Spożywczo-Przemysłowy Tadeusz Kozłowski, Stawki, al. Marii Danilewicz Zielińskiej 19, 87-700 Aleksandrów Kujawski
4. Sklep Spożywczo-Przemysłowy "U Pawła", Stawki, al. Marii Danilewicz Zielińskiej 14, 87-700 Aleksandrów Kujawski
5. CiS s.c. PPHU Halina Ciążyńska, Waldemar Stasiak, Stawki, al. Marii Danilewicz Zielińskiej 2, 87-700 Aleksandrów Kujawski
6. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Piotr Murawski "Bartex" Stawki, al. Marii Danilewicz Zielińskiej 14, 87-700 Aleksandrów Kujawski
7. "Alex-Gaz" F.H.U. Łukasz Kowalczyk, ul. Przemysłowa 6, 87-700 Aleksandrów Kujawski
8. Sklep motoryzacyjny Grzegorz Brożek, ul. Słowackiego 38, 87-700 Aleksandrów Kujawski
9. Sylwia Zielińska P.H.U., ul. Słowackiego 153, 87-700 Aleksandrów Kujawski
10 ."Auto Centrum" Tomasz Doligalski, Odolion, ul. Okrężna 28 E, 87-700 Aleksandrów Kujawski
11. Spółdzielnia Socjalna "Spiżarnia Kujawska", ul. Wrzosowa 7, 87-700 Różno Parcele
12.Krzysztof Kotrych Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski, 87-731 Śliwkowo 7
13. RTM Opakowania Sp. z o.o., al. Marii Danilewicz Zielińskiej 26, 87-700 Aleksandrów Kujawski
14. "Antał 2" Hurtownia piwa Maria Stopczyk, Przemysłowa 6, 87-700 Aleksandrów Kujawski
15. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim ul. Halinowo 2 A
16. Komenda Powiatowa Policji w Aleksandrowie Kujawskim, ul. Wojska Polskiego 15, 87-700 Aleksandrów Kujawski
17. Gminne Przedsiębiorstwo Usługowe "ALGAWA" Sp. z