Start arrow Kronika wydarzeń
Kronika wydarzeńspektakl "Mniam,mniam!" dla szkoły podstawowej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
20.05.2016.
Image
 

2o maja w naszej szkole odbył się spektakl teatru „Grupa T” z Torunia zatytułowany: „Mniam, mniam”. Spektakl oglądali wszyscy uczniowie klas 0-VI. Już po tytule widać, że przedstawienie dotyczyło głównie zdrowego odżywiania. Poruszony był problem uzależnienia od żywności typu: fast food, słodycze, chipsy itp.

Aktorzy w humorystycznym stylu kilkakrotnie podkreślali, iż: ,,jesteś tym, co jesz”. Odbiorcy usłyszeli, iż prawidłowo wykształcone nawyki dietetyczne zapewniają właściwy rozwój fizyczny oraz intelektualny każdego człowieka. Sposób żywienia wpływa na koncentrację, zapamiętywanie, zdolność uczenia się, a tym samym na lepsze wyniki  w nauce.

Dzieci były zafascynowane kolorowymi kostiumami aktorów, żywymi dialogami oraz oddziałującymi na wyobraźnię utworami muzycznymi. Niektórzy uczniowie mieli możliwość czynnie uczestniczyć w przedstawieniu. Dzieci zapoznały się ze skutkami nieodpowiedniego odżywiania i dały się przekonać, o czym świadczyły przyśpiewki podczas przerw wykorzystanego w spektaklu hymnu na cześć warzyw, że słodycze to nie wszystko.

 To artystyczne wydarzenie mogło być zrealizowane dzięki otrzymaniu przez szkołę środków z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Aleksandrowie Kujawskim.

„Spektakl „ Mniam mniam” to niezapomniane wrażenie estetyczne oraz pyszna przygoda! Piękne, ale i zabawne przedstawienie daje dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych i zarazem jest dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami. Cała gama oryginalnych bohaterów, wartka akcja i rozbrajający kunszt kabaretowy gwarantują niesamowite widowisko zarówno dla dziecięcego jak i dorosłego widza. Tematyka: zdrowe odżywianie, zdrowy tryb życia z elementami ekologii, profilaktyka uzależnień”. Tak brzmiała zachęta do zaproszenia aktorów do szkoły. Strzał w dziesiątkę!

Karolina Linek

 

 
 
Nasi popisali się krasomówczo Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
20.05.2016.

Image 

            Troje uczniów Zespołu Szkół w Stawkach wzięło udział w 1. Konkursie Krasomówczym ,,Kujawy, moja Mała Ojczyzna”, który odbył się 20 maja w MCK w Aleksandrowie. Byli to: Mikołaj Schwebs (kl. II b szkoły podstawowej), przygotowany przez Barbarę Szelągowską oraz Marta Witkowska (kl. I a) i Edgar Kmiołek (kl. II a) – gimnazjaliści, uczniowie Anny Stanek. Organizatorem konkursu było Towarzystwo Przyjaciół Aleksandrowa Kujawskiego przy wsparciu Miejskiego Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim i Kujawsko – Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
            Po wysłuchaniu prezentacji 30 uczestników – 17 ze szkół podstawowych i 13 z gimnazjów – jury przyznało pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych Mikołajowi Schwebsowi. Wśród uczniów gimnazjum drugie miejsce zajął Edgar Kmiołek, zaś trzecie – Marta Witkowska. Nasza szkoła została też uhonorowana Pucharem Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski.

Anna Stanek

Image 


 

 

 
Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Bateria Pomysłów" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
17.05.2016.

Image

 

Finał Ogólnopolskiego Konkursu „ Bateria Pomysłów”
w Gliwicach 16-17.05.2016 r.

 

                17 maja 2016 r. odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu „ Bateria Pomysłów”, który był podsumowaniem całorocznej akcji. Grupa konkursowa w składzie : Klaudia Gertz kl. IVa, Franciszek Zając kl. IV a, Martyna Wesołowska kl. IV b , Martyna Oczki kl. IV b, Maja Chacińska kl. V, Julia Bonowicz kl. V , Michalina Ćwik kl. VI a, Wiktoria Radzikowska kl. VI a, Aleksandra Nowak kl. VI b, Łukasz Rosowski kl. VI b wraz z opiekunami panią Karoliną Linek i panią dyrektor Małgorzatą Wdowczyk już 16 maja wyruszyła do Gliwic. Organizatorzy zapewnili uczniom nocleg w Schronisku Młodzieżowym „ Ślązaczek” , gdzie po dotarciu na miejsce mogli odpocząć i zregenerować siły przed finałem. Podczas bardzo długiej podróży drużyna układała piosenki oraz rymowanki o tematyce związanej z ekologicznym konkursem. W poniedziałkowe popołudnie uczniowie wyruszyli na zwiedzanie Starówki i zabytków w Gliwicach.

 Na początku grupa dotarła na rynek, gdzie znajdował się Ratusz, którego główną ozdobą jest figura Matki Boskiej Niepokalanej. Tuż obok znajdowała się fontanna Neptuna. Gliwicki Neptun siedzi na delfinie i symbolizuje łączność miasta z Bałtykiem. Uczestnicy nie mogli przejść obojętnie obok kościoła p.w. Wszystkich Świętych. Jest on najstarszym w mieście, a wewnątrz w kaplicy Matki Boskiej zachowały się gotyckie polichromie. Katedra Piotra i Pawła to kolejny punkt wędrówki. Co prawda była ona w remoncie, ale i tak zrobiła na uczestnikach największe wrażenie. W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się na pyszne lody i z uśmiechem na twarzach wrócili do schroniska, gdzie czekała na nich kolacja. To jeszcze nie był koniec dnia pełnego wrażeń. W godzinach wieczornych wszyscy spotkali się w sali telewizyjnej, gdzie przygotowali plakat, reprezentujący ich drużynę.

                17 maja o godz. 10.00 grupa wyruszyła na halę widowiskowo – sportową. Tam zaplanowany był finał . Po sprawach organizacyjnych gospodarze oficjalnie rozpoczęli rozgrywki. W turnieju brały udział drużyny z różnych stron Polski. Finał składał się z 7 konkurencji sprawdzających wiedzę na temat baterii, pomysłowość oraz współpracę w grupie. Zadania sprawdzające wiedzę przyniosły grupie maksymalną ilość punktów. Niewielkie trudności nasza drużyna miała z konkurencjami sprawnościowymi, ale mimo wszystko uzyskała bardzo dużą ilość punktów. Po podsumowaniu wszystkich punktów nasza szkoła uzyskała 64 punkty i ostatecznie zajęła VI miejsce w Polsce. Jest to ogromny sukces i powód do dumy. Po wręczeniu dyplomów oraz nagród uczniowie naszej szkoły uczestniczący w finale Ogólnopolskiego Konkursu „ Bateria pomysłów” z uśmiechami na twarzy i naładowani pozytywną energią wrócili do domu.

 

Karolina Linek

Image


 Image


 

 
"Niezapominajka Polska" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Jankowska - Baranowska   
15.05.2016.
Image

Uczniowie Szkoły Podstawowej, klas IV-VI wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym  ,,Niezapominajka Polska ”pod patronatem Nadleśnictwa Gniewkowo. Celem konkursu było m.in. propagowanie Święta Niezapominajki, które przypada na 15 maja oraz rozwijanie nawyków proekologicznych. W kategorii klas IV-VI, uczennica kl.VI b  Aleksandra Balicka zajęła II miejsce, natomiast Natalia Lewandowska też z kl.VI b zdobyła wyróżnienie.

Gratulujemy !

Wręczenie nagród odbyło się w czasie VIII Powiatowej Imprezy z okazji Święta Ziemi.
 
E. Jankowska - Baranowska 

 
 
Przedstawienie pt. " Jezus w Polsce Mieszka" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Mariańska   
15.05.2016.
 
Image 
 
Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas i Przyjaciele pod kierunkiem katechetki Agnieszki Marjańskiej przygotowali inscenizację wydarzenia chrztu Polski. Przedstawienie pt. " Jezus w Polsce MIESZKA" miało swoją premierę w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego 15 maja 2016r. w kościele w Odolionie. Scenariusz, opracowany przez p.Dariusza Lewandowskiego zawierał scenę przybycia Dobrawy do Polski, zrękowin Mieszka i Dąbrówki oraz moment przyjęcia wiary chrześcijańskiej przez władcę Polski. Wspaniałe stroje z epoki, nastrojowa muzyka, przepięknie pieśni i wielkie zaangażowanie aktorów przybliżyły widzom jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszej ojczyzny. Aktorzy i schola otrzymali za swój występ gromkie brawa i wiele pochlebnych słów od parafian.Realizacja przedstawienia była możliwa dzięki zaangażowaniu uczniów z klasy IIIa, IVa, VIa i VIb, ich rodziców oraz absolwentek naszej szkoły: Julii Kapicy i Pauli Ankiersztajn z LO w Ciechocinku, które zaśpiewały utwory Adama Szafrańca z Baśniowej Kapeli, skomponowane na tę okoliczność.
 
Agnieszka mariańska

 
 
 
Asy z V klasy - kolejny spektakl naszych uczniów Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
13.05.2016.

Image
 
Tu wkrótce będzie artykuł,
ale już teraz możesz obejrzeć zdjęcia z tego wydarzenia w fotogalerii
 

Image 


 
 
Wielki Odkrywca i Kinder Park Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
12.05.2016.
Image

 „Wielki Odkrywca” to interaktywne przedstawienie dla dzieci, które obejrzeli uczniowie klasy II a i IIb wraz z wychowawcami, podczas wyjazdu do Torunia 12 maja 2016 roku. W teatrze Od Nowa został poruszony aktualny problem społeczny, jakim jest uzależnienie od komputerów. Głównym bohaterem był chłopiec o imieniu Ryś, a siłą sprawczą- jego wyobraźnia i pomysłowość. Ryś to rezolutny chłopiec, który podczas choroby nudzi się w domu. Poprzez obietnicę prezentu, tajemniczej zabawki, dziadek wyzwala we wnuku potrzebę twórczego działania. Rozpoczyna on wspaniałą podróż poprzez morza, szczyty Himalajów, przestrzeń kosmiczną. Wszystko to działo się w pokoju chłopca , przy użyciu codziennych przedmiotów. Łóżko chorego chłopca zamieniło się w magiczny wehikuł czasu, statek, rakietę. Dzięki niesamowitym efektom dźwiękowym, wizualnym wszyscy mogliśmy przemierzać te światy stając się tytułowymi „Wielkimi Odkrywcami”. Podróżom towarzyszył pająk Leopold i papuga Ara. Dzięki tajemniczej zabawce, która nigdy się nie nudzi- czyli wyobraźni staliśmy się bardziej świadomi tego, że zdobycze techniki powinny być tylko dodatkiem w życiu, a nie jego sensem.

 Po tak pouczającej wyprawie udaliśmy się na spacer uliczkami Torunia. Na koniec naszej wycieczki odwiedziliśmy Centrum Zabaw i Rozrywki -Kinder Park. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji ze świata dziecka: zjeżdżalnie, trampolina, piłki, samochody, plaża… Bezpieczną zabawę w chowanego, przeciąganie liny czy tańce przerwaliśmy sobie na chwilę, by posilić się obiadkiem dla „łasucha”. Odwiedził nas Papa Smerf, który zachęcił do pląsów.

Image 

 Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni ale szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do domów.

 Anna Łoś

 Image


 

  
 
Nasz udział w VIII Powiatowej Imprezie z okazji Święta Ziemi Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Jankowska - Baranowska   
12.05.2016.
Image

W dniu 12.05.2016 r  5-osobowa grupa uczniów kl. VI b, czyli :
Aleksandra Balicka, Monika Danielewska, Filip Korczak, Natalia Lewandowska i Daria Sobierajska, brała udział w VIII Powiatowej Imprezie z okazji Święta Ziemi, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Wołuszewie. Przyjechało wiele szkół z powiatu aleksandrowskiego. Drużyny rywalizowały ze sobą w konkursach obejmujących następującą tematykę:

-pierwsza pomoc przedmedyczna
-profilaktyka uzależnień
-zagadnienia ochrony przyrody z elementami ekologii
-elementy przepisów ruchu drogowego z praktyczną jazdą na rowerze.

Uczniowie świetnie sobie poradzili z zadaniami , zajęli czołowe miejsca :

-za wykonanie plakatu ekologicznego nt. gazów cieplarnianych – II miejsce
-za zabawkę ekologiczną – III miejsce
-w konkursie wiedzy  ,,Eureko ja to wiem” –II miejsce
-ze znajomości przepisów ruchu drogowego i pokonania toru przeszkód –   I miejsce.

Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy bliżej się poznali przy konsumpcji kiełbasek z grilla.
Uczniowie wrócili zadowoleni, aktywnie spędzili czas, przywieźli wiele cennych nagród.

E. Jankowska - Baranowska  

Image 


 

 
Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Mariańska   
11.05.2016.
Image
Rocznica urodzin św. Jana Pawła II była okazją do jego uczczenia poprzez zmagania konkursowe, sprawdzające wiedzę o życiu i nauczaniu tego wielkiego Polaka. W konkursie, organizowanym od kilku lat przez Zespół Szkół w Lubaniu, wzięły udział uczennice kl. VI b Aleksandra Balicka i Natalia Lewandowska. Nowością tegorocznej edycji były zagadnienia związane z historią Światowych Dni Młodzieży, które zapoczątkował polski papież. Ola i Natalia poradziły sobie z większością pytań testowych i ostatecznie zajęły odpowiednio 5. i 7. miejsce w gronie 12 uczestników ze szkół podstawowych.
Agnieszka Marjańska

 
 
Tydzień z matematyką Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Urszula Ziemnicka   
06.05.2016.
Image 
 

W pierwszym tygodniu maja uczniowie naszej szkoły podstawowej przekonywali wszystkich, że „Matematyka jest Królową Nauk”.

Każda z klas IV – VI miała za zadanie wykonanie plakatu zgodnie z tematyką, wykorzystując dowolną technikę. Odbyły się też eliminacje do szkolnego turnieju „Jeden z dziesięciu”, które miały wyłonić z każdej klasy dwoje najlepszych matematyków. Były to testy zamknięte o zróżnicowanym stopniu trudności w zależności od klasy. Po wykonaniu tych zadań jury oceniło prace plastyczne i zatwierdziło listę uczniów do turnieju. Do zmagań o Mistrza Matematyki przystąpiło 10 uczniów – po dwoje z każdej klasy. Rywalizowali ze sobą odpowiadając na pytania związane z matematyką. Wykorzystaliśmy tu zasady turnieju telewizyjnego „Jeden z 10”. Uczniowie dzielnie walczyli, aby nie stracić swoich szans i zdobyć jak najwięcej punktów. Dopingowali ich koledzy i koleżanki z poszczególnych klas.

Mistrzem Matematyki okazała się Daria Sobierajska z kl.VI b, na II miejscu - Katarzyna Rosowska z kl.V, a III miejsce zajęła Wiktoria Radzikowska z kl. VI a.

W konkursie na plakat wygrała klasa IV a, drugie miejsce - kl.VI b i trzecie - kl.V.

Uczniom bardzo spodobały się te matematyczne zmagania i jest coraz więcej tych, którzy uważają, że matematyki warto i trzeba się uczyć.

Konkursy opracowali i przeprowadzili: Urszula Ziemnicka i Sławomir Świeczkowski.

Urszula Ziemnicka.

 


 
 
"Żyj zdrowo i kolorowo" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Jankowska - Baranowska   
01.05.2016.

 Image

    8 kwietnia 2016 w murach naszej szkoły gościła p. Mariola Balcerowska, pracownik Sanepidu, kierownik Oddziału Zapobiegającego i Bieżącego Nadzoru Sanitarnego. Przeprowadziła ona warsztaty dla uczniów klas IV-VI z zakresu zdrowego odżywiania. Uczniowie dobrze już wiedzą, że zdrowy styl życia, w tym zdrowe, racjonalne odżywianie jest gwarancją zdrowia człowieka.
Imprezie towarzyszyła wystawa prac, które wzięły udział w szkolnym konkursie plastycznym ,, Nie - nałogom i używkom ” .

Wyniki tego konkursu są następujące :

I miejsce Hubert Norkowski  -  klasa IV b

II miejsce Jakub Dylewski       -  klasa IV b

III miejsce Nikola Urbańska    - klasa IV a

 

E. Jankowska - Baranowska 

 Image 


 

 
Ogłaszamy nabór do klasy sportowej gimnazjum ! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
22.04.2016.

 Image

SZÓSTOKLASISTO !!!

Zespół Szkół im. Marii Danikewicz Zielińskiej
Publiczne Gimnazjum
w Stawkach

 OGŁASZA NABÓR 
DO KLASY SPORTOWEJ

  NA ROK SZKOLNY 2016/2017

siatkówka dziewcząt /piłka nożna chłopców 

Klasa sportowa realizuje program szkolenia sportowego
równolegle z programem kształcenia ogólnego.

 Oferujemy:

 

 • program szkolenia sportowego, mający na celu doskonalenie uzdolnień uczniów w w/w dyscyplinach sportowych
 • wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę pedagogiczną
 • możliwość wyboru dodatkowych zajęć edukacyjnych
 • odpowiednią bazę treningową

 Kluby sportowe patronujące klasie zapewnią uczniom:

- udział w systemie współzawodnictwa sportowego
- udział w zgrupowaniach, obozach kondycyjnych i rekreacyjno-sportowych 

 mgr Ewa Openchowska - trener I klasy piłki siatkowej tel. 608 492 878
mgr Krystian Linek - trener II klasy piłki nożnej tel. 512 211 344 

Zespół  Szkół 
im. Marii Danilewicz Zielińskiej 
w Stawkach

ul. Szkolna 4
87 - 700 Aleksandrów  Kujawski

tel./fax. 54 282 24 57; zsstawki@wp.pl 

Image 

 


 

 

 

 
XI Powiatowy Konkurs Dziecięcej Piosenki Ludowej Raciążek 2016 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
22.04.2016.

 Image

 Image

22 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół w Raciążku odbył się XI Powiatowy Konkurs Dziecięcej Piosenki Ludowej. Organizatorem był Zespół Szkół w Raciążku przy wsparciu Urzędu Gminy Raciążek. Konkurs odbywał się pod patronatem  Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy.

Pan dyrektor Zdzisław Pietrzak oraz pomysłodawczyni konkursu pani Ewa Zabłocka powitali wszystkich zaproszonych gości, uczestników, opiekunów, nauczycieli oraz rodziców.

Na konkurs przybyło 115 dzieci z Aleksandrowa Kujawskiego, Brudnowa, Ciechocinka, Ostrowąsa, Niszczew, Raciążka, Stawek oraz Zbrachlina.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: młodsza kategoria 6-7 lat oraz kategoria 8-9 lat. W konkursie wzięli udział soliści, duety oraz zespoły.

Wysłuchaliśmy razem 115 prezentacji muzycznych.

Naszą szkołę reprezentowali:

Michalina Urbańska  kl. I b

Antoni Urbański  kl. I b

Wiktoria Centkowska  kl. II c

Alicja Marczewska kl. II b

Julia Ankiersztajn   kl. II b

W wykonaniu naszych solistek usłyszeliśmy: „ Hej bystra woda”, „ Zielony mosteczek”, „ Lajkoniku prowadź nas” oraz „Czerwone jabłuszko”.

W przerwie obrad jury wszyscy uczestnicy konkursu mieli możliwość wzięcia udziału w zabawach i tańcach ludowych oraz zostali obdarowani słodkościami.

Po zakończeniu przesłuchań jury konkursowe podsumowało wyniki. Wyłoniono zwycięzców w każdej kategorii wiekowej oraz przyznano wyróżnienia.

W kategorii duety – dzieci młodsze wyróżnienie przyznano Michalinie i Antoniemu Urbańskim za piosenkę „Poszła Karolinka do Gogolina”. Gratulujemy!!!

Występy wokalne w wykonaniu wszystkich uczniów nagradzano gromkimi brawami.
Przewodniczący konkursu  podziękował uczestnikom za występy muzyczne, a rodzicom i instruktorom za ogrom pracy włożony w przygotowanie dzieci.

Duże zainteresowanie konkursem oraz wysoki poziom prezentacji konkursowych daje podstawę do dalszej organizacji tego przedsięwzięcia, będącego ciekawą formą popularyzacji muzyki ludowej wśród młodego pokolenia.

 Dorota Stanicka

  Image

 


 

 
Drzwi otwarte Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Monika Kruczkowska   
22.04.2016.

Image 

            22 kwietnia nasze gimnazjum odwiedzili uczniowie klas kończących szkołę podstawową. W progach szkoły gościliśmy szóstoklasistów z Aleksandrowa Kujawskiego, Ostrowąsa, Wołuszewa i Stawek. „Drzwi otwarte” rozpoczęły się prezentacją multimedialną naszego gimnazjum. Przedstawiciele klas pierwszych opowiedzieli o szkole, jej kadrze i wyposażeniu, zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań, drużynie harcerskiej, planowanych uroczystościach oraz wyjątkowych wydarzeniach dziejących się w naszym gimnazjum. Zostały wymienione najważniejsze osiągnięcia uczniów naszej szkoły z różnych dziedzin. Mogliśmy pochwalić się wysokimi notami w sporcie, konkursie biologicznym, literackim, fotograficznym oraz konkursach recytatorskich i muzycznych. Ponieważ w szkole nie brakuje uczniów rozwijających swoje pasje i zainteresowania, postanowiliśmy przedstawić niektóre z nich. Michał Kopaczewski i Julia Urbańska zaśpiewali piosenki, Marta Witkowska zaprezentowała recytację fragmentu opowiadania ,,Jantolkowa” autorstwa Patronki szkoły, Marii Danilewicz Zielińskiej; Zuzia Piskrzyńska i Laura Gazda opowiedziały o pasji językowej i wyjeździe na EuroWeek, a Weronika Pluskota pokazała swoje zdjęcia.

            W związku z tym, że z roku na rok przybywa uczniów zainteresowanych sportem, młodzież osiąga coraz lepsze wyniki w tej dziedzinie. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych pasjonatów, w naszym gimnazjum został ogłoszony nabór do klasy sportowej o specjalności siatkówka dziewcząt oraz piłka nożna chłopców. Być może znajdą się w niej niektórzy uczniowie uczestniczący w tegorocznych ,,Drzwiach otwartych”. Szóstoklasistki siatkarskiej drużyny ze szkół podstawowych z Aleksandrowa Kujawskiego dały próbkę swych sportowych umiejętności, rozgrywając w sali gimnastycznej zaimprowizowany mecz. Było na co popatrzeć!  Z kolei absolwenci gimnazjum w Stawkach Michał Żuchowski i Szymon Wesołowski zaprezentowali pokaz freestyle  w piłce nożnej.  

            Po sportowych emocjach przyszli gimnazjaliści udali się w towarzystwie rodziców, wychowawców i przedstawicieli gospodarzy na spacer po szkole, odwiedzając sale lekcyjne, bibliotekę, Izbę Patrona oraz stołówkę.  Mogli przyjrzeć się wyposażeniu szkoły, porozmawiać z nauczycielami i starszymi kolegami o nauce, rozrywkach, atmosferze panującej w naszym gimnazjum. Ostatnim punktem odwiedzin był słodki poczęstunek.

             ,,Drzwi otwarte” przygotowały tradycyjnie klasy pierwsze gimnazjum wraz z wychowawczyniami -  Barbarą Kozłowską i Moniką Kruczkowską.

 

Monika Kruczkowska

Image 

Image 

Image 
folder szkoły 


 

 
Sukcesy uczniów szkoły podstawowej w VI Gminnym Konkursie Matematycznym "Mistrz Matematyki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Sławomir Świeczkowski   
22.04.2016.
Image 
 

22 kwietnia 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Opokach odbył się VI Gminny Konkurs Matematyczny pt. „Mistrz matematyki”.

Uczniów klas I – III przygotowywał pan Sławomir Świeczkowski, zaś uczniów klas IV – VI - panie: Urszula Ziemnicka i Barbara Kozłowska. Zespół Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach zespołowo zajął pierwsze miejsce. Najlepiej wypadły klasy od IV do VI, które zdobyły pierwsze miejsca w swojej kategorii wiekowej.
Zadaniem uczniów było w ciągu 60 minut rozwiązać test składający się z szeregu zadań o zróżnicowanym poziomie trudności, pogrupowanych w trzech poziomach. Zadania z każdego poziomu były inaczej punktowane, od 3 (za najłatwiejszy poziom) do 5 punktów (za najtrudniejszy trzeci poziom) za każde poprawnie wykonane zadanie. Uczniowie z każdej klasy byli oceniani osobno i zwyciężył ten, kto zdobył najwięcej punktów w swojej kategorii wiekowej. Najwięcej można było zdobyć 60 punktów.

Oto jak wypadli nasi reprezentanci z poszczególnych klas:

Klasy I – III

Julian Serkowski, klasa I a, 43 punkty – II miejsce;
Sebastian Pawłowski, klasa II a, 46 punktów – IV miejsce;
Anna Janik, klasa III b, 52 punkty – III miejsce;

Klasy IV – VI

Patryk Bonowicz, klasa IV a, 40 punktów – I miejsce;
Dominika Śmieszna, klasa V, 43 punkty – I miejsce;
Łukasz Rosowski, klasa VI b, 47 punktów – I miejsce.

 

Gratulujemy!

 

Sławomir Świeczkowski

  
Image 

 
 
Koncert "Młodych Talentów" w Radziejowie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
17.04.2016.

Image

17 kwietnia 2016 roku w auli Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie odbył się koncert „ Młodych Talentów” w wykonaniu najlepszych uczniów z 11 Ognisk Muzycznych działających przy Szkole Muzycznej w Radziejowie.

Najlepsi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz instrumentalne. W ich wykonaniu solowym oraz zespołowym mogliśmy usłyszeć utwory muzyki klasycznej oraz utwory z gatunku muzyki rozrywkowej oraz biesiadnej.
Uczniowie z naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli p. Doroty Stanickiej, p. Tomasza Thiede oraz p. Mateusza Bednarskiego zaprezentowali utwory na keyboard, gitarę i perkusję. Zabrzmiały takie utwory, jak: „ Czekasz na tę jedną chwilę” w wykonaniu Łukasza Rosowskiego, „ Przez twe oczy zielone” Dominiki Śmiesznej oraz „ Wszystko się może zdarzyć” w wykonaniu Katarzyny Rosowskiej oraz Amelii Buze z towarzyszeniem sekcji perkusji oraz przy wsparciu gitarowym p. Tomasza Thiede.

Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła gromkimi brawami występy naszych młodych wykonawców oraz wszystkich uczestników koncertu.
Wszyscy pełni artystycznych wrażeń i muzycznych doznań z wielkim entuzjazmem opuścili mury auli Szkoły Muzycznej w Radziejowie. Kolejny koncert młodych talentów już za rok.

Dorota Stanicka

Image 

 

Image 


 

 

 
SKKT " Włóczykije" uczcił 1050. rocznicę chrztu Polski na turystycznym szlaku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
16.04.2016.

Image 

Jak przystało na prawdziwych turystów, uczniowie z SKKT " Włóczykije" uczcili 1050. rocznicę chrztu Polski na turystycznym szlaku. W sobotę 16 kwietnia 23 uczniów - pod opieką nauczycieli: Agnieszki Marjańskiej, Kamili Żurawskiej i Dariusza Lewandowskiego - zwiedziło Kruszwicę, legendarną stolicę Polski. To tutaj znajduje się kolebka królewskiego rodu Piastów, z którego pochodził przecież Mieszko I . Jemu zawdzięczamy włączenie Polski do wspólnoty chrześcijańskiej Europy, co podkreślał przewodnik PTTK, oprowadzając młodych turystów po kruszwickim grodzie. Poznawanie odległej historii rozpoczęliśmy od niezwykłego miejsca - kolegiaty św. Piotra i Pawła. Mogliśmy zobaczyć wszystkie cechy stylu romańskiego, którego wspaniałym przykładem jest ta świątynia. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku ostatniego z wielkich Piastów - Kazimierza Wielkiego, którego reprezentacyjna pozostałość - Mysia Wieża została przez nas zdobyta z wielkim entuzjazmem. Nagrodą za pokonanie wysokich schodów były zachwycające widoki ze szczytu wieży, szczególnie błyszczące w słońcu wody jeziora Gopło. Wkrótce mogliśmy podziwiać "Morze Polaków" z bliższej perspektywy - z pokładu statku "Rusałka", który zabrał nas w prawie godzinny rejs po jeziorze. Budząca się do życia przyroda Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia i promienie wiosennego słońca sprawiły, że wracaliśmy z naszej wyprawy w dobrych humorach i pełni wrażeń. 

Agnieszka Marjańska

Image 


 

 
Finał wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
15.04.2016.
Image

34 prace krajoznawcze, przygotowane przez 45 uczniów wszystkich typów szkół, rywalizowały w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę", który rozstrzygnięto 15 kwietnia 2016 r. we Włocławku. Wśród uczestników z całego województwa znalazła się reprezentantka naszej szkoły Natalia Lewandowska z kl. VI b, która za pracę pt. "SKKT Włóczykije" zdobyła III miejsce. Natalia opisała swoje wędrówki turystyczne po regionie ze szkolnym kołem krajoznawczo-turystycznym, dokumentując pracę zdjęciami z wypraw. Uroczystość wręczenia nagród uświetniła swoim występem nasza gimnazjalistka Marta Witkowska, opowiadając kolegom i koleżankom oraz ich opiekunom, jak narodziło się uzdrowisko Ciechocinek. Marta została zaproszona do Włocławka jako laureatka konkursu krasomówczego, a za swoje wystąpienie otrzymała gorące brawa i album przyrodniczy od organizatorów. Zadbali oni także o inne atrakcje. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia katedry z przewodnikiem i spaceru szlakiem zabytków Włocławka. Opiekunką Natalii i Marty była Agnieszka Marjańska.

Image 


 

 
Wyjazd do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś i klasa IIb   
14.04.2016.
 Image
 
 Jeśli ktoś nie wierzy, że w jednym budynku na sześciu piętrach można zmieścić wszystko to, co ciekawe, pasjonujące i zagadkowe, to koniecznie musi wybrać się do Młyna Wiedzy w Toruniu.

 Klasy II b i II c z opiekunami 14 kwietnia 2016 roku wyruszyły na wycieczkę do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Już od samego wejścia zachwycaliśmy się wszystkim tym, co widzieliśmy wokół siebie. Ogromna przestrzeń zrobiła na nas wielkie wrażenie. Kolejne piętra budynku podczas zwiedzania przenosiły nas w różne dziedziny nauki. Aktywnie poznawaliśmy otaczający nas świat. Wszystkiego mogliśmy dotknąć, wypróbować, doświadczyć. Zamieniliśmy się w chomika biegającego w kole, ustami czuliśmy muzykę, budowaliśmy tamę, oglądaliśmy kosmos z bliska, dzwoniliśmy do siebie, znaleźliśmy się w ulu z pszczołami, bawiliśmy się w konstruktorów, zasiadaliśmy na odwróconym taborecie, dotykaliśmy wnętrzności człowieka, patrzyliśmy na świat przez „dziwne” okulary… Nie da się zliczyć atrakcji, jakie w tym dniu czekały na nas. Byliśmy uczestnikami warsztatów, podczas których poznaliśmy „Świat w kropli wody”. Samodzielnie wykonaliśmy lupy, którymi obserwowaliśmy różne przedmioty, przekonaliśmy się, jakie właściwości ma woda, jak zdobytą wiedzę przenieść do życia codziennego. Ostatnim punktem pobytu w Młynie Wiedzy był zakup pamiątek.

 Po krótkim spacerze przez Toruń, po zjedzeniu obiadu, zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do szkoły.

 Anna Łoś i klasa II b 

Image

 

Image 


 

 
W ,,Baterii pomysłów" Publiczna Szkoła Podstawowa ze Stawek najlepsza w Polsce!!! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek, Anna Stanek   
13.04.2016.
 Image

                ,,Bateria pomysłów” to ogólnopolski projekt - konkurs edukacyjny, do którego nasza szkoła – jako jedyna
z powiatu aleksandrowskiego
- zgłosiła się na początku roku szkolnego 2015/16. Polegał on na wymyśleniu
i przeprowadzeniu jak najlepszej kampanii edukacyjnej dotyczącej właściwego postępowania z bateriami. Jej celem było zwiększenie świadomości młodzieży oraz osób dorosłych o zagrożeniach dla środowiska w przypadku nieprawidłowego postępowania ze zużytymi bateriami oraz zaktywizowanie do odpowiedniej utylizacji baterii. Koordynatorami akcji zostało 10 uczniów z klas IV (Klaudia Gertz, Franciszek Zając, Martyna Oczki, Martyna Wesołowska, Julia Bonowicz, Maja Chacińska, Wiktoria Radzikowska, Michalina Ćwik, Aleksandra Nowak, Łukasz Rosowski), działających pod opieką
p. Karoliny Linek, pedagoga szkolnego.

Od października grupa zaczęła działanie. Najpierw w naszej szkole uczniowie przedstawili prezentację multimedialną na temat konkursu oraz szkodliwości niewłaściwie przechowywanych zużytych baterii. Działaniami objęli też gimnazjalistów. Wszystkie klasy zaczęły konkurować w zbieraniu zużytych baterii i akumulatorków, dzięki temu domy uczniów i ich rodzin zostały wyczyszczone z substancji mogących zatruć środowisko w razie wyrzucenia ich na śmietnik.

Następnie akcja objęła sąsiednie szkoły. Podczas kampanii edukacyjno - informacyjnej koordynatorzy odwiedzili: Publiczną Szkołę Podstawową im. ks. kan. Jana Matusiaka w Ostrowąsie, Publiczną Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Służewie, Publiczną Szkołę Podstawową im. Wincentego Piotrowskiego w Wołuszewie. Uczniowie otrzymali ulotki z najważniejszymi informacjami o akcji oraz wykaz punktów, w których mogą bezpłatnie oddać zużyte baterie. Każda z odwiedzanych szkół przygotowała plakaty związane z projektem.

W wyniku wspólnych działań zebraliśmy i oddaliśmy do utylizacji aż 1050 kg zużytych baterii i akumulatorków. W szkolnej rywalizacji na ilość przyniesionych baterii zwyciężyła klasa I b szkoły podstawowej (239,1 kg) i w nagrodę jej uczniowie pojadą na wycieczkę do warzelni soli w Ciechocinku. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio: klasa III a gimnazjum (151,3 kg) i klasa IV a szkoły podstawowej (77,1 kg). Uczniów tych klas czeka nagroda w postaci wyjazdu na basen w Ciechocinku. 

Kolejnym naszym zadaniem było uzyskanie jak największej ilości punktów w ogólnopolskim głosowaniu internautów,
w którym każdy głosujący mógł oddać jednego dnia  na wybraną szkołę maksymalnie 15 głosów. Zatem marzec przebiegał pod hasłem: „Klikamy, klikamy”. W celu wypromowania naszej drużyny i pozyskania dla niej jak największej społeczności internetowej, utworzyliśmy konto na Facebooku: Bateria Pomysłów - Stawki, gdzie wszyscy mogli śledzić nasze działania. Z dnia na dzień przybywało nam zwolenników. O głosowanie na nasz projekt poprosiliśmy kolegów, nauczycieli, rodziców, rodziny, znajomych oraz społecznościowe grupy z Facebooka, takie jak: ,,Harcmistrzowie", ,,Szkoła", ,,Stare Buty" i wiele, wiele innych. Rywalizacja była zacięta, ponieważ pozostałe szkoły biorące udział w akcji także miały ogromną rzeszę ,,klikaczy”.  W okresie głosowania od 8 do 31 marca otrzymaliśmy 174 635 głosów!  Wynik okazał się najlepszy w Polsce!!! Zdystansowaliśmy rywali ,,okrutnie". Poza tym, spośród 89 szkół z całej Polski, które brały udział w rywalizacji, komisja konkursowa przyznała jedynie naszej szkole maksymalną ilość punktów – 10 (za realizację zadań, za głosy internautów i zebrane baterie). I z tym imponującym wynikiem zagwarantowaliśmy sobie I miejsce w Polsce i udział w ścisłym finale konkursu, który odbędzie się w Gliwicach w maju.

Serdecznie dziękujemy za włączenie się w akcję i za pomoc w realizacji projektu: uczniom, rodzicom, nauczycielom
i sympatykom naszej szkoły. Dziękujemy za zbiórkę baterii, za głosowanie oraz dopingowanie innych osób do działania. Szczególne podziękowania należą się także naszym sponsorom: Pracowni Projektowej Archi-Tec
z Aleksandrowa Kujawskiego – za sfinansowanie plakatów informujących o przystąpieniu naszej szkoły do konkursu oraz o szczegółach zbiórki zużytych baterii oraz za zaprojektowanie i sfinansowanie zakupu koszulek, w których będziemy reprezentować naszą szkołę i gminę Aleksandrów Kujawski w finale; Firmie Biuro Plus Janowscy z Aleksandrowa Kujawskiego – za kupienie materiałów biurowych do przygotowania ulotek i plakatów; sklepom w Stawkach, Odolionie i Ostrowąsie – za umożliwienie nam pozostawienia plakatów, ulotek i pojemników na zużyte baterie. 

Karolina Linek, Anna Stanek 

 
 
Turniej Ortograficzny Uczniów Szkół Podstawowych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
13.04.2016.
Image
 

13 kwietnia odbył się XIII Powiatowy Turniej Ortograficzny Uczniów Szkół Podstawowych zorganizowany, jak co roku,  przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim.

Naszą szkołę reprezentowało czworo Mistrzów Ortografii  wyłonionych w klasowych turniejach ortograficznych:  Mikołaj Schwebs z klasy III b, Karolina Wypij z klasy IV b, Aleksandra Gapska z klasy V i Oliwia Stanicka z klasy VI b.
W tegorocznym konkursie udział wzięło 12 szkół z terenu powiatu aleksandrowskiego. Zmagania obejmowały wykonywanie zadań ortograficznych i interpunkcyjnych, wyjaśnianie pisowni trudnych wyrazów, pisanie z pamięci i ze słuchu.  Tym razem aż dwoje naszych reprezentantów zajęło I miejsca:

Mikołaj Schwebs – przygotowany przez panią Elżbietę Bąk,

Aleksandra Gapska – przygotowana przez panią Kamilę Kurnatowską. 

Serdecznie gratulujemy naszym Mistrzom!

Image 


 

 

 
Mamy serce do piernika - wizyta w Żywym Muzeum Piernika w Toruniu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
08.04.2016.

Image

 

Klasy 3 a i 3 b z opiekunami 8 kwietnia wybrały się do Torunia. Uczniowie zwiedzili interaktywne Żywe Muzem Piernika. Na piętrze zabytkowego spichrza działa XVI – wieczna piernikarnia, gdzie obejrzeliśmy sposoby wyrobu toruńskiego specjału. Uczniowie sami wzięli udział w procesie jego przetwarzania. Pod okiem mistrza, zgodnie z przekazywanymi w stylizowanej staropolszczyźnie wskazówkami przesiewali mąkę, dobierali przyprawy, ucierali korzenie, łączyli składniki. Własnoręcznie wyrabiali ciasto, kształtowali pierniki, korzystając z ozdobnych, drewnianych form. Jest to muzeum, które angażuje wszystkie zmysły, nie tylko wzrok. W pomieszczeniu unoszą się zapachy imbiru, cynamonu i innych przypraw.

Po krótkim terminowaniu u mistrza piernikarskiego uczniowie nabyli historyczne uprawnienia piernikarskie, a każdy z nas zabrał do domu piernik własnoręcznie wykonany.

Elżbieta Bąk


 

 

 
Sprawdzian szóstoklasisty Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
05.04.2016.

Image

 
5.04.2016 r. nasi szóstoklasiści przystąpili do ogólnopolskiego sprawdzianu. 38 uczniów po raz ostatni zmagało się
z pytaniami przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Wyniki poznamy 27 maja . Trzymamy kciuki! 
Image

 


 


 
"Jałmużna wielkopostna" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
01.04.2016.
Image
 
Szkolne Koło Caritas we współpracy z parafią Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie przeprowadziło akcję charytatywną "Jałmużna wielkopostna". Przez kilka tygodni Wielkiego Postu ofiarni parafianie przynosili do koszy w kościele produkty żywnościowe, wśród których znalazły się makarony, kasze, mąka, cukier, olej, słodycze i inne. Następnie nasze wolontariuszki ze wszystkich zebranych produktów przygotowały paczki żywnościowe, które jeszcze przed świętami trafiły do 13 najbardziej potrzebujących rodzin naszych uczniów. Akcja nie powiodłaby się, gdyby nie otwarte serca mieszkańców naszej parafii. Za ten piękny gest składamy wszystkim darczyńcom gorące podziękowania.  
 
Agnieszka Mariańska

 
 
Rekolekcje szkolne Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
21.03.2016.
Image

 dniach 17-19 marca 2016 r. przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne, które są czasem naszego przygotowania do Świąt Paschalnych. Przewodnikiem w tych Bożych "lekcjach" był ks. Zbigniew Łukasik z Torunia. W czasie spotkań dla dzieci ks. rekolekcjonista przypomniał o konieczności ciągłego nawracania się, przezwyciężania swoich słabości, a poprzez ciekawe opowiadania i film ukazał miłość Pana Boga, który przebacza każdemu, kto przyzna się do swoich grzechów i żałuje za nie. Młodzież gimnazjalna poznała zagrożenia wynikające z uzależnienia od komputera i internetu, a także usłyszała od ks.rekolekcjonisty zaproszenie, aby "wylogować się" do życia, bo prawdziwe życie jest tylko jedno.

Drugiego dnia rekolekcji odprawiliśmy Drogę Krzyżową, którą dla młodszych kolegów przygotowały uczennice kl.VIb: Natalia Lewandowska, Oliwia Stanicka i Daria Sobierajska. Pomocą w rozważaniach stacji drogi krzyżowej były rekwizyty, prezentowane przez uczniów: korona cierniowa, chusta św. Weroniki, replika całunu turyńskiego, gwoździe i wiele innych. Następnie wysłuchaliśmy nauki ojca rekolekcjonisty, który przygotował wszystkich do sakramentu pokuty i pojednania. Spowiedzi poświęcony był trzeci dzień rekolekcji. Księdza rekolekcjonistę pożegnaliśmy następnego dnia, a w imieniu dzieci i młodzieży podziękowanie za trud głoszenia rekolekcji złożyły ks. Zbigniewowi Wiktoria Sobczak i Karolina  Bytner z kl.VIa.    Oprawę liturgiczną i muzyczną w czasie rekolekcji przygotowała schola, Szkolne Koło Caritas oraz Marta Witkowska i Julia Harateh z kl.Ia gimnazjum.

 Agnieszka Marjańska

Image 


 

 

 
"Powitanie Wiosny" w klasach 0-III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
21.03.2016.

 Image

  „Raz śnieg pada, a raz deszczyk.
 Na jeziorze lód już trzeszczy, błękit nieba lśni w kałuży,
Bałwan w słońcu oczy mruży 
Koniec, koniec zimy. Przerwa. Dzwonek. 
To nie dzwonek, to skowronek”

  

 Takie słowa piosenki zabrzmiały na dzisiejszym pożegnaniu zimowej panny- Marzanny.

Organizatorami obchodów „Powitania Wiosny” 21marca 2016 roku był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.

 Dzień rozpoczął się od krótkiego spotkania w sali gimnastycznej, gdzie Pani Wiosna- przewodnicząca samorządu, powitała swoich kolegów i koleżanki. Każda z klas podarowała Pani Wiośnie okrzyk, piosenkę lub wierszyk dotyczący budzącej się do życia przyrody. Następnie klasy otrzymały zadania do wykonania i powróciły z wychowawcami do swoich sal by zabrać się do pracy. Klasa 0 przygotowywała kwiaty i motyle z bibuły. Pierwsze klasy pastelowymi kredkami nadały wiosennych barw kolorowankom w dużych formatach. Drugoklasiści „ a” i „b” zadbali o wiosenne śniadanie dla kolegów i koleżanek, wykonując przepyszne kanapki z nowalijkami. Klasa II „c” stworzyła „jak żywą” kukłę Marzanny. Uczniowie z III klas „wyczarowali” przepiękne gaiki.

 Po wykonaniu wszystkich zadań, w promieniach słońca, ruszył kolorowy przemarsz nad staw, gdzie dokonaliśmy obrzędu topienia Marzanny.

 Społeczność uczniowska klas 0-III wraz z wychowawcami, ze śpiewem na ustach, w kolorowym przemarszu pożegnała na dobre zimę a przywitała wiosnę.

 Anna Łoś

Image 

 


 

 

 

  

 
Konkurs palm wielkanocnych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
20.03.2016.

 Image

W Niedzielę Palmową w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie rozstrzygnięto doroczny konkurs palm wielkanocnych, wykonanych przez dzieci własnoręcznie. Do konkursu przystąpiło 24 uczniów naszej szkoły z klas 0-VI. Jury, uwzględniając wkład pracy oraz estetykę wykonania, przyznało następujące nagrody:

I miejsce ex aequo: Aniela Kulpa kl.IIIb i Wiktoria Sobczak kl.VIa
II miejsce ex aequo: Roksana Pawlak kl.IIIb i Mateusz Kozłowski kl.IIIa
II miejsce: Hania Korczak kl.IIa i Filip Korczak kl.VIb

Wyróżnienia: Rozalia Leśnikowska kl.Ib
                   Ola Urbańska kl.IIb
                    Ania Wozińska kl.IVa

Nagrody pocieszenia za twórczy udział w konkursie otrzymali: Ania Wesołowska kl.IIIa, Wiktoria Domańska kl.IIIa, Adrian Domański kl.Ib, Natalia Balcerzak kl.IIIb, Kuba Anaszewicz kl.IIIb, Nikola Urbańska kl.IVa, Julia Kotrych kl.Ia, Marta Browarska kl. IIa, Miłosz Jóźwiak kl.IIIb, Klaudia Gertz kl.IVa, Patrycja Gertz kl.IIa, Łukasz Łyczak kl.0, Szymon Łyczak kl.IVb, Amelia Potęga kl.IIa i Miłosz Urbański kl.IIIa.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród miało miejsce podczas apelu z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.
Organizatorem konkursu i fundatorem nagród był proboszcz parafii w Odolionie ks. Janusz Stanowski.

Agnieszka Marjańska


 

 

 

 
Natalia Lewandowska - 1 miejsce w "Poznajemy Ojcowiznę"! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Mariańska   
18.03.2016.
Image
 
W siedzibie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku rozstrzygnięto etap oddziałowy Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę".Na tym etapie rywalizują uczniowie wszystkich typów szkół z rejonu kujawskiego naszego województwa. Naszą szkołę reprezentowała Natalia Lewandowska z klasy VIb, zajmując 1. miejsce w kategorii szkół podstawowych. W swojej pracy Natalia opisała i udokumentowała wieloma fotografiami wędrówki krajoznawcze ze Szkolnym Kołem "Włóczykije". Prezentacja naszej uczennicy zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, którego finał już w kwietniu. Natalię do konkursu przygotowała Agnieszka Marjańska.
 

 
 
U "Kolberga" - Stawki na szczycie! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
18.03.2016.
Marta Witkowska, Edgar Kmiołek, Patrycja Jakubowska, Mikołaj Szwebs - przed koncertem laureatów
(Marta Witkowska, Edgar Kmiołek, Patrycja Jakubowska, Mikołaj Szwebs - przed koncertem laureatów)

             18 marca 2016 r. uczestniczyliśmy w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytacji Poezji i Prozy oraz Pieśni Regionalnej „Bądź Pozdrowiona, Ziemio Rodzinna….”, którego organizatorem było Gimnazjum nr 9 im. Oskara Kolberga we Włocławku.  

             Nasz zespół szkół był reprezentowany przez czworo uczniów. W kategorii wiekowej klas 1 – 3 szkół podstawowych wystąpili: Patrycja Jakubowska z klasy III a, przygotowana przez Iwonę Wypij oraz Mikołaj Szwebs z kl. III b, przygotowany przez Elżbietę Bąk. Recytatorzy z gimnazjum to: Edgar Kmiołek z kl. II a i Marta Witkowska z I a. Opiekunem obojga wykonawców była Anna Stanek.

            Jury konkursu, a później publiczność zgromadzoną na koncercie laureatów, zachwycił Edgar Kmiołek, który 
w rewelacyjny sposób powiedział ,,Gawynde o Kujawach dawnych ji dzisiejszych”, napisaną gwarą kujawską przez Antoniego Benedykta Łukaszewicza. Nasz uczeń zdobył tą recytacją I miejsce! Wszyscy wykonawcy otrzymali nagrody książkowe, a opiekunowie – pisemne podziękowania.

            Na corocznym spotkaniu miłośników poezji, prozy i pieśni regionalnej w ,,Kolbergu” można było posłuchać recytacji i piosenek z różnych regionów Polski, obejrzeć wystawy dorobku twórczego artystów ludowych, zjeść tradycyjny żurek kujawski, obejrzeć zdjęcia z poprzednich edycji konkursu. To od lat wyjątkowe wydarzenie, uczące młode pokolenie Polaków szacunku do przeszłości i umiłowania tradycji. Przemówienia organizatorów i honorowych gości były jednak pełne smutku – były to mowy pożegnalne; szkoła od przyszłego roku szkolnego przestaje istnieć. My jednak mamy nadzieję, że ktoś inny będzie kontynuował to wyjątkowe dzieło.

Nasi recytatorzy z opiekunkami - Elżbietą Bąk i Anną Stanek
(Nasi recytatorzy z opiekunkami - Elżbietą Bąk i Anną Stanek)
 

 

Image 

Anna Stanek


 

 
KANGUR Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Urszula Ziemnicka   
17.03.2016.


W dniu 17 marca 2016 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”. W konkursie wzięło udział 39 uczniów, w tym 32 ze szkoły podstawowej i 7 z gimnazjum. Uczniowie rozwiązywali zadania przez 75 minut, były to zadania zamknięte, za które można było otrzymać 3, 4 lub 5 punktów. Zadania były zróżnicowane w zależności od klasy i przyporządkowane odpowiedniej kategorii:

Żaczek – kl II,
Maluch – kl.III i IV,
Benjamin – kl.V i VI,
Kadet – kl.I i kl.II gimn.,
Junior – kl.III gimn.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem rozwiązywali testy, a po zakończeniu konkursu otrzymali upominek –układankę przestrzenną „Pentomino”. Na wyniki trzeba poczekać do końca maja.

Urszula Ziemnicka


 

 

 

 
Przywóz uczniów na konkurs matematyczny "Kangur" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
14.03.2016.

UWAGA!

Przywóz uczniów na konkurs matematyczny „Kangur”

dnia  17.03.2016 r. godz. 9.00

 

Nowy Ciechocinek – 7.15

Odolion- 7.20

Odolion ul. Okrężna – 7.23

Słomkowo – 7.40, 7.45

Ośno I – 8.27

Ośno II – 8.08-8.10-8.12

Ostrowąs – 8.22

Aleksandrów Kuj. ( ul. Przemysłowa) – 8.30

Aleksandrów Kuj. ( ul. Wojska Polskiego ) -8.35

Aleksandrów Kuj. ( Dworzec) – 8.37

 

Ponieważ jest to dzień rekolekcji to po konkursie uczniowie zostaną zawiezieni na rekolekcje , na godz. 11.00. 


 

 
REKOLEKCJE 2016 - plan przewozów uczniów Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
14.03.2016.

REKOLEKCJE 2016

17 i 18  marca ( czwartek i piątek)   spotkania w Kościele w Odolionie

9.30 - GIMNAZJUM
11.00 - SZKOŁA PODSTAWOWA

______________________________________________________

19 marca  (sobota)  dzień spowiedzi świętej w Kościele w Odolionie

od godz. 11.30 spowiedź
12.00 msza święta dla dzieci i młodzieży

 

Przywóz uczniów piątek)   spotkania w Kościele w Odolionie

 11.00 - SZKOŁA PODSTAWOWA

 

 szkoła podstawowa

Autobus I ( szkolny)   

Ośno II – 10.10

Słomkowo- 10.20

Ośno I – 10.23

Aleksandrów Kuj. ( Przemysłowa) – 10.30

Stawki – 10.35, 10.45

Autobus II

Wygoda – 10.30

N. Ciechocinek ( Sam Smak) – 10.33

Kuczek-10.35

Nowy Ciechocinek – 10.40

Odwozy będą po zakończonych rekolekcjach ok. 12.00

 


 

 
"Włóczykije" ruszyli na szlak Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
05.03.2016.

Image 

Młodzi krajoznawcy z SKKT " Włóczykije" po zimowej przerwie ruszyli na szlak. W pierwszą sobotę marca wybrali się na wędrówkę z Ciechocinka do Raciążka, aby poznać niezwykłą historię tej miejscowości. Uczniowie zwiedzili kościół, a także muzeum parafialne, podziwiając eksponaty z różnych epok: cenne zbiory sztuki sakralnej, naczynia i księgi liturgiczne oraz militaria i przedmioty codziennego użytku. Największe zainteresowanie wzbudził najcenniejszy eksponat muzeum- gotycki ornat, który miała wyhaftować sama królowa Jadwiga. Pozostałości bogatej historii Raciążka młodzi krajoznawcy mogli zobaczyć, zwiedzając trwałą ruinę zamku - rezydencji biskupów włocławskich. Mimo upływu czasu ruiny wciąż pozostają miejscem, w którym czuje się powiew historii. Dla wielu uczestników rajdu była to pierwsza wizyta w Raciążku, ale- jak zapewniali- nie ostatnia.
Opiekunami młodzieży byli nauczyciele: Agnieszka Marjańska i Dariusz Lewandowski.
 

Image 


 

 

 

 

 
O środowisko dbamy, baterie zbieramy!!! Podsumowanie akcji Bateria pomysłów" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
11.02.2016.

 

 

            ,,Bateria pomysłów” to ogólnopolski projekt - konkurs edukacyjny, do którego zgłosiła się nasza szkoła. Polegał on na wymyśleniu i przeprowadzeniu jak najlepszej kampanii edukacyjnej dotyczącej właściwego postępowania z bateriami. Jej celem było zwiększenie świadomości młodzieży oraz osób dorosłych o zagrożeniach dla środowiska w przypadku nieprawidłowego postępowania  ze zużytymi bateriami oraz zaktywizowanie do odpowiedniej utylizacji baterii. Projekt trwał do 31 stycznia 2016 r.

 

            12 października 2016 r. odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów naszej szkoły, na którym koordynatorka akcji – Karolina Linek poinformowała o zgłoszeniu szkoły do konkursu „Bateria pomysłów” oraz przedstawiła prezentację multimedialną na temat szkodliwości niewłaściwie przechowywanych zużytych baterii. Rodzice dowiedzieli się także o tym, gdzie można bezpłatnie oddać baterie i akumulatorki.

            Kampanię edukacyjną dzieci i młodzieży zaczęliśmy od naszej szkoły. Uczniowie: Maja Chacińska, Julia Bonowicz oraz Franciszek Zając przedstawili klasom IV – VI prezentację multimedialną na temat konkursu oraz szkodliwości niewłaściwie przechowywanych zużytych baterii. Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych uczniach naszej szkoły, którzy zapoznali się ze szkodliwością źle przechowywanych zużytych baterii oraz zostali pokierowani, w jaki sposób  można je utylizować bezpiecznie dla środowiska. Jednogodzinnych zajęcia zostały przeprowadzone przez wychowawców klas.

            Następnie akcja objęła sąsiednie szkoły. Podczas kampanii edukacyjno-informacyjnej odwiedziliśmy: Publiczną Szkołę Podstawową im. ks. kan. Jana Matusiaka w Ostrowąsie, Publiczną Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Służewie, Publiczną Szkołę Podstawową im. Wincentego Piotrowskiego w Wołuszewie. Uczniowie otrzymali ulotki z najważniejszymi informacjami o akcji oraz wykaz punktów, w których mogą bezpłatnie oddać zużyte baterie.

            Każda z odwiedzanych przez nas szkół przygotowała plakaty związane z naszym projektem.

 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. kan. Jana Matusiaka w Ostrowąsie

Image
Image

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Służewie

Image
Image

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wincentego Piotrowskiego w Wołuszewie

Image
Image

Uczniowie naszej szkoły także namalowali plakat.

Image
Image

            Od 1 października 2015 r. do 22 stycznia 2016 r. zebraliśmy 1050 kg zużytych baterii i akumulatorków. Uczniowie szkoły bardzo zaangażowali się w akcję i po ogłoszeniu wewnątrzszkolnego konkursu chętnie przynosili baterie do szkoły. Do naszej akcji włączyli się także gimnazjaliści.

 

 Image

 

            Uczniowie, którzy systematycznie przynosili większe ilości zużytych baterii, zostaną wyróżnieni podczas apelu. Gratulujemy uczniom! Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom, którzy aktywnie zbierali zużyte baterie i akumulatory. Dziękujemy za zaangażowanie!

            28 stycznia 2016 r. przy współpracy z Przedsiębiorstwem Użyteczności Publicznej „Ekoskład” Sp. z o.o. w Służewie przekazaliśmy wszystkie dotychczas zebrane zużyte baterie. Uzyskaliśmy imponujący wynik: 1050 kg

Image 

            W związku z bardzo dużym zaangażowaniem naszych uczniów w ten projekt postanowiliśmy, że po zakończeniu konkursu będziemy kontynuować zbiórkę. Liczymy na dalszą współpracę ze wszystkimi, którym leży na sercu dobro środowiska naturalnego.

            W celu poinformowania jak największej liczby osób o naszych poczynaniach utworzyliśmy konto na Facebooku: Bateria Pomysłów - Stawki, gdzie osoby zainteresowane mogą śledzić nasze działania. Z dnia na dzień przybywa zwolenników naszej strony.

 

            Nasza akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony różnego rodzaju instytucji i firm. Otrzymaliśmy podziękowania, którymi chcielibyśmy się pochwalić:

 Image

 

            My też chcielibyśmy podziękować za włączenie się w naszą akcję i za pomoc w realizacji projektu. Uczniom, rodzicom, nauczycielom szkół biorących udział w akcji – za przynoszenie zużytych baterii i dopingowanie innych osób do działania.

 Sponsorom:

Pracowni Projektowej Archi-Tec z Aleksandrowa Kujawskiego – za sfinansowanie  plakatów informujących o przystąpieniu naszej szkoły do konkursu oraz o szczegółach zbiórki zużytych baterii.  

Firmie Biuro Plus Janowscy z Aleksandrowa Kujawskiego – za kupienie materiałów biurowych do przygotowania ulotek i plakatów.

 Sklepom w Stawkach, Odolionie i Ostrowąsie – za umożliwienie nam pozostawienia plakatów, ulotek i pojemników na zużyte baterie. 

Image 

 Karolina Linek


 

 
Łukasz Rosowski - z sukcesami w konkursach przedmiotowych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Jankowska - Baranowska   
10.02.2016.

    Dawno Publiczna Szkoła Podstawowa w Stawkach nie mogła się poszczycić takim osiągnięciem naukowym swojego wychowanka. Łukasz Rosowski, uczeń kl. VI b był wielkim odkryciem w tym roku szkolnym. Wziął udział aż w trzech kuratoryjnych konkursach przedmiotowych: z języka polskiego, matematyki i przyrody. Uzyskanie wysokiego wyniku z przyrody na etapie szkolnym zagwarantowało mu zakwalifikowanie się do etapu rejonowego.
I na tym etapie również spisał się rewelacyjnie. Dostał się do eliminacji wojewódzkich, na których wypadł świetnie. Od zwycięstwa dzielił go tylko krok.

W czasie przygotowań do konkursów, Łukasz wykazał się dużą determinacją. Pracował systematycznie i wytrwale. Jego osiągnięcia były owocem prawie 3 – letniej pracy na zajęciach lekcyjnych oraz kole przyrodniczym, prowadzonym przez p. E. Jankowską – Baranowską .


 

 
"Kopciuszek" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
05.02.2016.
Image

W dniu 5 lutego członkowie szkolnego koła teatralnego „Asy z V klasy” zaprezentowali maluchom z przedszkola i klas 0 – III teatrzyk pt. „Kopciuszek”.
Do tego ważnego wydarzenia młodzi aktorzy przygotowywali się od kilku tygodni. Próby obejmowały nie tylko doskonalenie gry aktorskiej i recytację długich kwestii, ale i   naukę tańca. Choreografię opracowała i przygotowała
z uczniami pani Dorota Stanicka. Wszystkie dekoracje zostały wykonane własnoręcznie przez członków koła, a stroje pomagali przygotować rodzice. Nad całością przedsięwzięcia czuwała opiekunka koła – pani Kamila Kurnatowska.
Przedstawienie było niezwykle udane. Podczas występów widzowie z zapartym tchem śledzili losy Kopciuszka, a na zakończenie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.  

Obsada:

Kopciuszek – Maja Modrzejewska
Wdowa – Dominika Śmieszna
Wdowiec – Franciszek Zając
Andzia – Klaudia Kamińska
Dorota – Daria Stanicka
Herold – Julia Bonowicz
Dworzanie – Katarzyna Rosowska, Maja Chacińska
Wróżka – Aleksandra Gapska
Woźnica – Julia Borkowska
Królewicz – Szymon Grabowski
Król – Jakub Przybysz
Królowa – Karolina Buczkowska

 

 

 Image
foto. Anna Stanek


 

 
Konkurs kolęd i pastorałek "Do szopy hej pasterze" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
16.01.2016.

 Image

 

W sobotę 16 stycznia 2016 roku w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim odbył się Miejsko - Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek „ Do szopy hej pasterze” pod patronatem Andrzeja Cieśli Burmistrza Miasta Aleksandrów Kujawski oraz Andrzeja Olszewskiego Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski.
Do przeglądu zgłosiło się 106 uczestników ( soliści i grupy wokalne). Udział wzięło 104 wykonawców z przedszkoli, szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych z miasta i gminy Aleksandrów Kujawski.
Celem konkursu było promowanie dzieci artystycznie uzdolnionych, odkrywanie talentów
i osobowości scenicznych oraz rozwijanie uzdolnień wokalnych, ale przede wszystkim  kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, wymiana doświadczeń w upowszechnianiu śpiewu wśród dzieci i młodzieży.

 

Naszą szkołę reprezentowali:

 - Michalina Urbańska i Antoni Urbański z klasy I szkoły podstawowej;

 

- Katarzyna Rosowska i grupa wokalna „ Septet” z klasy V szkoły podstawowej;
- Amelia Buze i Michał Kopaczewski z klasy I gimnazjum.

 

 Po przesłuchaniu wszystkich uczestników konkursu jury w składzie:

Marek Stawiński- trener wokalny i Agnieszka Kraszewska- kierownik działu merytorycznego MCK przyznało nagrody i wyróżnienia w IV kategoriach.

 

Nagrodę Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski dla najlepszego wokalisty z gminy otrzymała Amelia Buze.
Każdy uczestnik otrzymał dyplom a opiekunowie dyplomy podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.
Organizatorzy już po raz kolejny przekonali się, iż gmina Aleksandrów Kujawski ma wielu uzdolnionych 
muzycznie zarówno wokalnie, jak i instrumentalnie uczniów.

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Dorota Stanicka

Image 


 

 
Bal karnawałowy w klasach 0-VI Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
15.01.2016.
Image 
 

                                                                                                  „…Dzisiaj w szkole  śmiech i tańce,

                                                                                      z wodzirejem mamy bal,

                                                                                      przyszli różni przebierańce,

                                                                                      do zabawy porwą nas….

 

 

                 W piątek, tj. 15.01.2016 roku odbył się w naszej szkole bal z okazji trwającego karnawału. Spotkały się na nim trzy światy : postacie z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Na ten dzień niecierpliwie oczekiwali uczniowie klas 0 – III . Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową z balonami, serpentynami i łańcuchami. Bal rozpoczęła opiekunka  Samorządu Uczniowskiego – pani Ania Łoś. Powitała przebierańców i przypomniała o bezpiecznej zabawie. Cały bal prowadził DJ pan Paweł Sobota.

                Dzięki wspaniałej  muzyce, tańcom i pląsom czas szybko mijał. W czasie przerwy dzieci posiliły się pączkami, by nabrać sił do dalszej zabawy. Przebierańcy zachwycali świetnymi umiejętnościami tanecznymi w rytmach muzyki z całego świata. Niestety radosna zabawa musiała się w końcu skończyć. Uczniowie zadowoleni i pełni wrażeń  wrócili do swoich domów.
                Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się, Radzie Rodziców i DJ-owi, opiekunom – serdecznie dziękujemy

 Mały Samorząd Szkolny klas 0-III
z opiekunem – panią Anną Łoś

 

 Image

 


 

 
Koncert uczniów Ogniska Muzycznego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
12.01.2016.

Image

Tradycją naszej szkoły są coroczne koncerty przygotowane przez uczniów Ogniska Muzycznego pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było i w tym roku. 12 stycznia 2016 o godzinie 18.00 w Sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście i rodzice.

Piękna muzyka kolęd i pastorałek wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. 

W wykonaniu uczniów usłyszeliśmy tradycyjne kolędy i pastorałki. Były występy solo i w grupie.

Publiczność wzruszyły wokalne i instrumentalne popisy najmłodszych artystów.

Koncert zaszczyciła swoją obecnością pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk, która złożyła wszystkim życzenia noworoczne i przekazała podziękowania uczniom i nauczycielom za wspaniały występ.

Pięknym uzupełnieniem koncertu było wspólne odśpiewanie kolędy „ Jezusa Narodzonego”.

 

Koncert spotkał się z ciepłym przyjęciem, a młodzi artyści zostali nagrodzeni brawami.
Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój i miła atmosfera.

 

Dorota Stanicka

Image  


 

 
Szkolne Koło Caritas zaprezentowało tradycyjne jasełka w kościele w Odolionie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
06.01.2016.
Image

W święto Trzech Króli w kościele w Odolionie Szkolne Koło Caritas zaprezentowało tradycyjne jasełka. Przedstawienie rozpoczęła uczennica kl.III b Aniela Kulpa, która zagrała na skrzypcach kolędę pt., „Gdy się Chrystus rodzi." Jasełka spotkały się z ciepłym przyjęciem, a aktorzy i schola zostali nagrodzeni brawami. Występ dzieci z Zespołu Szkół w Stawkach był podziękowaniem złożonym parafianom, którzy przed świętami przygotowali 52 paczki dla dzieci, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. To już tradycja, ponieważ charytatywna akcja " Paczka na święta", prowadzona jest już od kilku lat dzięki współpracy Szkolnego Koła Caritas i parafii Odolion.

 Agnieszka Marjańska

 

Image 


 

 

 
52 uczniów naszej szkoły otrzymało paczki świąteczne ufundowane przez mieszkańców naszej gminy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
24.12.2015.

 Image

„Człowiek nie rozwinie w pełni swojego człowieczeństwa i swej osobowości,
jeśli będzie tylko myślał dobrze i pragnął dobrze, a nie będzie czynił dobrze”.
 

 

 kardynał Stefan Wyszyński 

 

Dzięki akcji szkolnego koła Caritas oraz Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie
52 uczniów naszej szkoły otrzymało paczki świąteczne ufundowane przez mieszkańców naszej gminy.
Za ten wspaniały gest słowa podziękowania wraz z życzeniami.
 

 

 
Jasełka Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
18.12.2015.

Image

18. grudnia uczniowie klasy VIa oraz wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zaprosili całą społeczność szkolną na przedstawienie jasełkowe pt. „Tak! On jest Królem!”. Scenariusz autorstwa Adama Szafrańca z wydawnictwa Biała Łódka, to wierna ewangelicznemu przekazowi inscenizacja wydarzeń sprzed ponad dwudziestu wieków. Starannie dobrane stroje, dekoracja, naturalne efekty dźwiękowe oraz zaciemnienie sali, oddały klimat nocy Bożego Narodzenia i pobudziły wyobraźnię –szczególnie najmłodszych widzów, którzy w skupieniu śledzili przedstawienie. Pięknym uzupełnieniem fabuły były pastorałki, specjalnie napisane i skomponowane na potrzeby jasełek przez autora scenariusza. Wyśpiewane z sercem przez Julię Urbańską, Martę Witkowską i Julię Brzezińską wraz z wolontariuszkami  Caritas, utwory te ubogaciły przedstawienie i wprowadziły prawdziwie świąteczną atmosferę.

 

Po zakończeniu przedstawienia 22 uczestników konkursu szopek bożonarodzeniowych otrzymało nagrody ufundowane przez ks. proboszcza Janusza Stanowskiego, a świąteczne i noworoczne życzenia przekazały wszystkim uczniom i nauczycielom pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk i pani wicedyrektor Urszula Ziemnicka. Jasełka przygotowała klasa VIa oraz Szkolne Koło Caritas i Przyjaciele pod kierunkiem katechetki Agnieszki Marjańskiej. A szczególne podziękowania należą się Mai Chacińskiej i Łukaszowi Rosowskiemu za zastąpienie chorych aktorów, a także operatorom dźwięku: Tomaszowi Ziemniakowi i Tomaszowi Ćwikowi oraz Konradowi Borkowskiemu i jego Mamie za ubogacenie scenografii piękną palmą 
i gwiazda betlejemską.

 

Image

 

Agnieszka Marjańska 
foto - Anna Stanek 

 


 

 

 

 

 
Szkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych - podsumowany! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
16.12.2015.

 Image

Na Szkolny Konkurs Szopek wpłynęło 17 prac wykonanych przez 21 uczestników. Jury w składzie: pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk, pani wicedyrektor Urszula Ziemnicka, pani Kamila Drużyńska i pani Bożena Cybulska postanowiło przyznać 1. miejsce ex aequo Aleksandrze Urbańskiej z kl. II b i Ninie Augustyniak z kl. II c. 2. miejsce zdobyła szopka Wiktorii Radzikowskiej z kl. VI a i Kosmy Radzikowskiego z kl. IV a, 3. miejsce – szopka Wiktorii Domańskiej z kl. III a 
i Adriana Domańskiego z kl. I a. 
Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Kachel z kl. III a, Weronika Kachel kl. II b, Roksana Pawlak kl. III b, Maria Dudziak kl. II b, Sebastian Kacprzak kl. II b, Michalina Urbańska kl. I b, Antoni Urbański kl. I b, Kacper Biegała kl. III a, Tomasz Pawłowski kl. II c, Michał Krypski kl. II b, Julia Kańkowska kl. II b, Julian Domagała kl. II c, Filip Pluskota kl. III a, Anna Wozińska kl. IV a 
i Oliwia Malinowska kl. II b. Nagrody, ufundowane przez ks. proboszcza Janusza Stanowskiego, zostaną wręczone podczas szkolnych jasełek 18 grudnia. Trzy najpiękniejsze szopki: Oli Urbańskiej, Niny Augustyniak oraz Wiktorii i Kosmy Radzikowskich reprezentowały naszą szkołę podczas IX Wojewódzkiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych 
w Przysieku. I chociaż nie zdobyły wyróżnienia, to wzbudziły podziw wielu uczestników jarmarku adwentowego i pięknie prezentowały się na wystawie wśród 91 szopek z całego województwa.
 
Agnieszka Marjańska 
 

 Image

Image 


 

 

 

 
Świąteczne pierniczki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E.Bąk   
15.12.2015.
Image 
 
Nieodłącznie ze świętami Bożego Narodzenia kojarzy się zapach pierników. Dlatego też 15 grudnia 2015r. uczniowie klas trzecich piekli świąteczne pierniki. Pomagały im mamy, wychowawczynie oraz panie kucharki ze szkolnej stołówki. Każdy etap sprawiał uczniom wiele radości: wyrabianie ciasta , wałkowanie, wykrawanie foremkami, układanie na blachach i moment oczekiwania na gotowe ciasteczka, potem ich ozdabianie i lukrowanie.

Najprzyjemniejszą chwilą była degustacja, bo najbardziej smakują ciasteczka - te pierwsze, jeszcze cieplutkie. Zapach pierników roznosił się po całej szkole. Wszyscy uczniowie przekonali się , jakimi są doskonałymi piekarzami.

opracowała: E. Bąk

 

Image 


 

 
"Książki naszych marzeń" już w szkolnej bibliotece Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
02.12.2015.

 

            Do biblioteki szkolnej dotarły już książki kupione w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ich lista została sporządzona na podstawie propozycji składanych przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Niestety – nie udało się kupić wszystkich – ale można mieć na to nadzieję w związku z kolejnym ministerialnym programem rozwoju czytelnictwa.

            Zbiory biblioteczne wzbogaciły się o 85 książek za kwotę 2170 zł. Są wśród nich bestsellery literatury młodzieżowej, takie jak: ,,Władca Pierścieni”, ,,Igrzyska śmierci”, ,,Hobbit”, Wiedźmin”, ,,Gwiazd naszych wina”, ,,Zbuntowana”, ,,Papierowe miasta”, ,,Zmierzch”, ,,Księżyc w nowiu”, ,,Zaćmienie”, książki o przygodach Mikołajka dla młodszych czytelników, poezje Wisławy Szymborskiej i ks. Jana Twardowskiego i wiele innych.

            ,,Książki Waszych marzeń” czekają już na czytelników! Nie pozwólcie im zakurzyć się na pólkach!

Anna Stanek


 

 
Światowy Dzień Pluszowego Misia Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E.Bąk   
02.12.2015.

Image

Pokochaj pluszowego misia... 

30 listopada obchodziliśmy w naszej szkole po raz kolejny Światowy Dzień Pluszowego Misia. Imprezę integracyjną zorganizowały panie: E. Bąk i I. Wypij. Adresatami byli uczniowie klas 1-3. Uczestnicy naszego corocznego spotkania brali udział w konkursie plastycznym ,,Malujemy portret misia’’ oraz w konkursie literackim. Uczniowie z klas drugich prezentowali swoje umiejętności w opisie misia. Klasy trzecie tworzyły komiks o przygodach Misia. Podczas wspólnej imprezy śpiewaliśmy nasze ulubione piosenki, zwycięzcy konkursu literackiego przedstawili swoje prace.Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej , ciepłej atmosferze. Każdy miał ze sobą swojego przyjaciela – Misia.

W konkursie na portret misia zwyciężyli: Hanna Wesołowska i Wojciech Bytner (kl.0), Roksana Szczęsna-Arena (kl.1b), Brajan Chojnacki (kl.1a).

W konkursie ,,Opisujemy misia’’ zwycięzcami zostali: Amelia Żuchowska (kl.2A),
Aleksandra Urbańska (kl.2b),  Wiktoria Centkowska (kl.2c).

Najciekawsze komiksy o przygodach misia napisały: Patrycja Jakubowska (kl.3a) i Anna Janik (kl.3b). 

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie za rok.

 E. Bąk 

Image


 

 
Zwiedzaliśmy fabrykę ozdób choinkowych w Gnieźnie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
02.12.2015.
Image

W dniu 2 grudnia uczniowie klas IV a, IV b, V, VI b uczestniczyli w wycieczce do Gniezna. Głównym celem naszej wyprawy było zwiedzenie fabryki bombek. Tuż po wejściu do fabryki zostaliśmy zaproszeni na warsztaty plastyczne. Każdy uczeń dostał po 3 bombki oraz specjalny klej, zestaw pędzli i kolorowych brokatów. Ozdobiliśmy bombki według własnego pomysłu, a następnie zapakowaliśmy je do pudełek.

Po skończonej pracy przewodnik zaprowadził nas do pomieszczenia, w którym pracownica fabryki wydmuchiwała bombki ze szklanych rurek. Stamtąd udaliśmy się do srebrzarni, gdzie dowiedzieliśmy się, że srebrny kolor bombek jest wynikiem połączenia dwóch związków chemicznych w temperaturze bliskiej 100 stopni C. Pani, która pracowała w tym dziale, srebrzyła każdą bombkę osobno nalewając do jej wnętrza odrobinę każdej substancji i zanurzając ozdobę w wannie z gorącą wodą. Kolejnym etapem zwiedzania fabryki była wizyta w dziale kolorowania. Stały tam puszki z kolorowymi farbami, w których zanurzano bombki i odkładano do wyschnięcia na specjalny stół. Na zakończenie udaliśmy się do sali, w której siedziało kilka pań ozdabiających bombki w kolorowe wzory.

Po zwiedzeniu fabryki każdy uczestnik wycieczki otrzymał na pamiątkę bombkę ze swoim imieniem.

Wycieczka była bardzo udana. Teraz już wiemy, ile pracy potrzeba, aby nasze świąteczne drzewka mieniły się tęczą kolorowych bombek.

 

Kamila Kurnatowska 

Image 


 

 
"Włóczykije" we Włocławku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
28.11.2015.
Image

W ostatnią sobotę listopada grupa 27 uczniów ze szkolnego koła krajoznawczo- turystycznego poznawała najnowszą i tę najdawniejszą historię Włocławka. Zwiedzając Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki młodzi krajoznawcy dowiedzieli się więcej o osobie niezłomnego kapłana, który odważnie głosił prawdę, że prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa. Uczniowie w nowoczesnych multimedialnych salach mogli zobaczyć sceny z życia małego Alka, późniejszego kleryka i księdza, a także trudny czas przymusowego pobytu ks. Jerzego w jednostce wojskowej, przesłuchania, prześladowanie i męczeńską śmierć. Przy interaktywnych gablotach każdy mógł posłuchać opowieści przyjaciół i znajomych ks. Jerzego, a także przeczytać listy od osób, które ceniły jego zaangażowanie w sprawy Ojczyzny i Kościoła. Na pamiątkę pobytu w muzeum młodzież zaprojektowała własne e-pocztówki, wysyłając je drogą elektroniczną. Natomiast zwiedzanie XV-wiecznej katedry było jak przeniesienie się w czasie o kilka wieków.

Średniowieczne witraże, epitafia, a przede wszystkim nagrobek - dzieło mistrza Wita Stwosza przekonały wszystkich, że nie trzeba jechać do Krakowa, żeby zobaczyć unikalne na skalę światową dzieła sztuki średniowiecza i renesansu. Prawdziwe skarby znajdują się bardzo blisko nas. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele: Agnieszka Marjańska, Kamila Kurnatowska i Dariusz Lewandowski.

Image 


 

 
Kodeks Rycerski - Agresja i przemoc w szkole Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
27.11.2015.

Image

W dniu  27 listopada odbył się apel profilaktyczny, na którym zaprezentowano wyniki przeprowadzonej przez pedagoga szkolnego  - panią Karolinę Linek, ankiety dotyczącej agresji. Na początku wszyscy zapoznali się z wynikami, które za pomocą slajdów przedstawiły uczennice z klasy VI b. Następnie uczniowie z klasy VI b wraz ze szkolnym kołem teatralnym "Asy z 5 klasy" przedstawili teatrzyk pt. "Na pomoc!", w którym dzielni rycerze przeniesieni za sprawą czarów do współczesnej szkoły, pomagali uczniom w radzeniu sobie z problemami. Okazało się, że współczesny Kodeks Ucznia ma wiele wspólnego z Kodeksem Rycerskim.

 

Teatrzyk przygotowały z uczniami panie Kamila Żurawska i Kamila Kurnatowska.

Image


 

 
Andrzejkowe wróżby w szkole podstawowej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
27.11.2015.

Image
 
(tu wkrótce będzie artykuł!
ale fotki już są)

 
 
Szkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
26.11.2015.

Image 

 

Tegoroczny Szkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych pokazał, jak można w sposób oryginalny i zaskakujący przedstawić tak popularny w polskiej tradycji temat. Uczestnicy wzięli sobie do serca wymagania regulaminu, aby zastosować naturalne materiały. Mamy więc szopki z szyszek, z kamieni, gałęzi, trzciny, a także z popcornu i płatków śniadaniowych. Nie zabrakło drewna, którego zastosowanie wymagało pomocy rodziców. Jurorzy mieli nie lada problem
 z wyborem trzech najpiękniejszych szopek, które będą reprezentowały naszą szkołę podczas Wojewódzkiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych w Przysieku k. Torunia. Ogłoszenie wyników szkolnego etapu oraz wręczenie nagród laureatom nastąpi podczas szkolnych jasełek. Natomiast konkurs wojewódzki zostanie rozstrzygnięty już 12 grudnia (sobota) podczas Jarmarku Adwentowego w Przysieku.

 

Image

Image

Image 

Image 

Image 

Agnieszka Marjańska 


 


 
"O środowisko dbamy - baterie zbieramy!!!" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Lnek   
25.11.2015.
Autorkami plakatów są gimnazjalistki: Agnieszka Lewandowska z kl. II b i Kinga Kozak z kl. I a. 

Image

Image 


 

 
"Choinki Jedynki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
23.11.2015.

Kilkadziesiąt prac uczniów klas I- VI naszej szkoły będzie rywalizowało w Ogólnopolskim Konkursie "Choinki Jedynki". Tytułowa Jedynka to Pierwszy Program Polskiego Radia, który od lat promuje utalentowane dzieci, a jednocześnie wspiera Fundację Anny Dymnej " Mimo Wszystko" i inne stowarzyszenia działające na rzecz aktywności osób z niepełnosprawnościami. Prace plastyczne uczestników mają przedstawiać własne wyobrażenie Świąt Bożego Narodzenia. W dniach 25 listopada- 4 grudnia 2015 r.(włącznie) codziennie jurorzy będą wybierać 6 prac plastycznych- dwie nagrody główne i cztery wyróżnienia. Laureaci zostaną wymienieni z imienia i nazwiska na antenie Programu 1.Polskiego Radia codziennie w godzinach od 9.00 do 20.00. Wszystkie nagrodzone prace zaprezentowane zostaną na stronach internetowych Polskiego Radia. Nagrodzone rysunki zostaną przekazane na licytację, z której całkowity dochód przekazany zostanie Fundacji "Mimo Wszystko” oraz "Wygrajmy Razem".

Na zdjęciu kilka prac uczniów z klasy Ia, IIIb i VIb.

Image 


 

 
Wycieczka klasy III do Zakładu Ozdób Choinkowych SOPEL w Bydgoszczy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
20.11.2015.

Image
 

Misterne cacka w ,,Sopelku’’... 

....oglądali uczniowie z klasy 3b. W piątek, 20 listopada uczniowie z klasy 3b wraz

z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Bydgoszczy do fabryki bombek ,,Sopel’’ w Bydgoszczy. Oglądali tam proces produkcji ozdób choinkowych. Pani przewodnik opowiadała o każdym kolejnym etapie produkcji. W dmuchalni ręcznej nad otwartym ogniem rozdmuchiwane były szklane rurki np.:  sople, kule, misie, samochody, choinki. Następnie
w srebrzalni panie ręcznie pokrywały  wewnętrzne ścianki bombek substancją srebrzącą. Potem bombki trafiały do dekoratorni i tam były misternie zdobione. Na koniec zwiedzania pani przewodnik zaprowadziła nas do galerii, gdzie podziwialiśmy unikatowe egzemplarze bombek. Na pamiątkę pobytu w bydgoskim ,,Sopelku’’ każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem.

Elżbieta Bąk  

 
Wycieczka do Torunia klas II b i II c Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
19.11.2015.
Image

W czwartkowy, listopadowy  poranek uczniowie klas II b i II c waz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Torunia.
Pierwszym punktem  planu zwiedzania  było planetarium. Tam obejrzeliśmy spektakl o gwiazdach, odbyliśmy podróż
w kosmos i dowiedzieliśmy się skąd gwiazdozbiory wzięły swoje nazwy. Po  gwiezdnym widowisku udaliśmy się na posiłek do McDonald’s , gdzie przeczekaliśmy ulewę. 

Następnie powędrowaliśmy pod pomnik astronoma Mikołaja Kopernika, który to „wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię”. Przy pomniku zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i karmiliśmy gołębie, które jadły nam okruchy chleba z ręki.

Przemierzając brukowane uliczki Torunia, zatrzymaliśmy się przy osiołku oraz fontannie z flisakiem, grającym na skrzypcach. Poznaliśmy treść legendy o wyprowadzeniu plagi żab z Torunia.
Na zakończenie wycieczki dotarliśmy do Muzeum Piernika, gdzie pod czujnym okiem  Wiedźmy i Mistrza  samodzielnie wyrabialiśmy ciasto i piekliśmy pierniki.
Zadowoleni, z pamiątkami, z głowami pełnymi wrażeń wróciliśmy do domów.

Anna Łoś

 Image 


 

 
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległści Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Martyna Waszak, Julia Urbańska, Natalia Kempska i Laura Gazda z klasy II a. gimnazjum   
13.11.2015.

            W naszej szkole 13 listopada odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Wystąpili w nim recytatorzy - laureaci IX Powiatowego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji Patriotycznej oraz chór szkolny. Swój udział mieli także harcerze, trzymający wielometrową flagę narodową.  

Jedna lekcja dla Niepodległości

            Z okazji apelu zostaliśmy zwolnieni z jednej lekcji, co oczywiście wszystkim się podobało, ale nie spodziewaliśmy się takich wrażeń, jakie nas czekały w czasie występów. Gdy weszliśmy do sali, rozpoczęła się uroczystość. Najpierw  przypomniano nam dzieje straty i odzyskania przez Polskę niepodległości, a później zaczęły się występy artystyczne.

Niepowtarzalny występ

            Pośrodku sali, przed harcerzami z flagą, było serce ułożone z białych i czerwonych zniczy, tu artyści po recytacjach i śpiewach składali czerwone róże. Po lewej stronie widniała pergola z napisem "Dzień Niepodległości". Gdy zaczęły się recytacje, w sali zapadła cisza. Słowa wierszy były piękne i ważne, ale chyba jeszcze bardziej działał na nas wszystkich sposób ich przekazania. Wrażenie wywarły na nas także piosenki śpiewane przez chór szkolny. Wystąpiły również solistki oraz gitarzystki z piosenką  ,,Dziewczyna z granatem". Wszyscy uczniowie byli skupieni podczas występu, a wśród publiczności też dało się wyczuć powagę.

Pod koniec

            Chór zaprezentował ostatnią piosenkę, a wtedy pani dyrektor podziękowała wykonawcom, organizatorom uroczystości – pani Dorocie Stanickiej i panu Markowi Drużyńskiemu oraz paniom polonistkom, które przygotowały recytatorów.  Na koniec biliśmy głośne brawa. Występ był wspaniały. Zachwycił wszystkich! Był jednym z najlepszych występów, jakie oglądaliśmy w szkole.

Wrażenia recytatorów

            Finaliści konkursu poezji patriotycznej zaprezentowali wiersze, jakby się w ogóle nie denerwowali. Czy tak naprawdę było?

- Właściwie to się nie stresowałam- mówi jedna z finalistek, Julia Urbańska.

-  A czy wiersz był trudny do nauczenia? - pytamy z ciekawością.

- Nauczenie na pamięć nie było trudne, gorzej z interpretacją głosową; musiałam dużo ćwiczyć. – odpowiada.

- Jak się czujesz z wyróżnieniem?

- W sumie to bardzo dobrze, chociaż mogło być lepiej -mówi zamyślona Julka.

 

Reportaż napisały: Martyna Waszak, Julia Urbańska, Natalia Kempska i Laura Gazda z klasy II a. gimnazjum


  

 

 


 

 
Nagrody rozdane! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
09.11.2015.

Image

           Laureaci  IX Powiatowego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji Patriotycznej otrzymali już swoje nagrody. Zostały one wręczone podczas koncertu laureatów, który odbył się w sali widowiskowo – kinowej MCK w Ciechocinku w dniu 7 listopada. Nagrodzeni recytatorzy z naszej szkoły to uczniowie gimnazjum: Edgar Kmiołek (1. m-ce), Marta Witkowska (2. m-ce),  Konrad Tłuchowski (3. m-ce),  Zuzanna Piskrzyńska, Julia Urbańska, Wiktoria Golenia (wyróżnienia) oraz uczennica szkoły podstawowej - Marta Malinowska (3. m-ce).  Nagrody wręczały przedstawicielki organizatorów, czyli pani Barbara Kawczyńska - dyrektor MCK w Ciechocinku oraz pani Katarzyna Dzięgielewska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ciechocinku, a koncert prowadziła pani Klara Drobniewska. W czasie jego trwania publiczność miała okazję obejrzeć  występy laureatów konkursu w obu kategoriach - piosenka i recytacja. Brawa rozlegające się w sali były dla młodych artystów dodatkową nagrodą, równie cenną, jak otrzymane statuetki i książki.  

Anna Stanek

Image 


 

 

 
"Tydzień Świadomości Dysleksji" podsumowany Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
06.11.2015.

Image

            W dniach 5 – 10 października został zorganizowany „Tydzień Świadomości Dysleksji”. Akcję rozpoczął poniedziałkowy apel, na którym uczniowie dowiedzieli się, co to jest dysleksja i jakie są jej objawy. Na gazetce na korytarzu szkolnym pojawiły się ciekawostki o dysleksji oraz prezentacje słynnych dyslektyków.

            Również w poniedziałek  p. Małgorzata Wdowczyk – dyrektor szkoły wraz z p. Kamilą Drużyńską – nauczycielem biblioteki przeczytały klasom pierwszym i oddziałowi przedszkolnemu bajkę pt. „Kot z dzwoneczkiem”. Następnie dzieci wykonały prace plastyczne na temat przygód głównego bohatera. Z każdej klasy wybrano mistrza kaligrafii. W klasie ,,0” został nim  Łukasz Łyczak, w kl. I a –  Marcin Bonowicz, w kl. I b – Michalina Urbańska.

            We wtorek o tytuł mistrza kaligrafii walczyli uczniowie klas II i III. Drugoklasiści mieli za zadanie jak najpiękniej przepisać w liniaturze fraszkę dla dzieci „Papuga ara”. Spośród wszystkich prac jury w składzie: p. Kamila Drużyńska, p. Karolina Linek, p. Mirosława Januszewska wybrało mistrza kaligrafii każdej klasy: w kl. II a tytuł otrzymała Amelia Taranowska, w II b – Michał Krypski, w II c – Michał Bytner. Natomiast zadaniem trzecioklasistów był napisanie w liniaturze czytanej przez nauczyciela fraszki dla dzieci „Papuga ara” (pisanie ze słuchu). Po czym jury wybrało mistrza kaligrafii każdej klasy: w kl. III a została nim Patrycja Jakubowska, w III b – Julia Figielska.

            Środa i czwartek to był czas zmagań ortograficznych klas IV i V. Tu do działań włączyły się polonistki – p. Danuta Olejnik i p. Kamila Kurnatowska. Wszyscy uczniowie pisali dyktando na j. polskim, a do drugiego etapu przeszło po 5 uczniów z każdej klasy. Z IV a: Szymon Sobierajski, Patryk Bonowicz, Jakub Przybysz, Kosma Radzikowski, Anna Wozińska; z kl. IV b: Sandra Powidzka, Kacper Kulpa, Karolina Wypij, Roksana Balcerak, Joanna Kuberska; z kl. V: Katarzyna Rosowska, Aleksandra Gapska, Maja Chacińska, Maciej Olszewski, Karolina Buczkowska; z kl. VI a: Wiktoria Radzikowska, Dominik Brożek, Karolina Bytner, Damian Majewski, Klaudiusz Adamczyk; z kl. VI b: Oliwia Stanicka, Łukasz Rosowski, Magdalena Szczęsna, Natalia Lewandowska, Artur Sobierajski.    

W II etapie uczniowie mieli do rozwiązania łamigłówki ortograficzne, które wyłoniły mistrzów ortografii każdej klasy:

kl. IV a -  Patryk Bonowicz                

kl. IV b – Karolina Wypij

kl. V – Maja Chacińska

kl. VI a – Wiktoria Radziszewska                                                     

kl. VI b – Łukasz Rosowski

            6 listopada w czasie apelu nastąpiło podsumowanie akcji przez organizatora – Karolinę Linek – pedagoga szkolnego oraz uroczyste wręczenie dyplomów i nagród przez p. Małgorzatę Wdowczyk – dyrektora szkoły.

Karolina Linek

Image 


 

 

 
"Happy Halloween" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś i Sławomir Świeczkowski   
28.10.2015.
Image

 Dnia 28 października 2015r, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zaprosił kasy I – III do wspólnej zabawy z okazji święta „Halloween“. Zabawę rozpoczęliśmy okrzykiem powitalnym: „Zaraz z dyni zupę zrobimy, duchy przepędzimy z czarownicą zatańczymy, wszystkich tańcem rozbawimy“. Uczestników zabawy obowiązywał strój w kolorach: 
 • białym – duszki;
 • czarnym -  noc;
 •  pomarańczowym –  dynia. 

Pląsom i śpiewom towarzyszyły dobre humory, ale przede wszystkim, świetna muzyka, przy której wszyscy dobrze się bawili. Samorząd Uczniowski dziękuje za wspaniałą i bezpieczną zabawę.

 Zapewniamy, że dyskotekowe spotkania będą jednym ze stałych punktów planu współpracy Samorządu Uczniowskiego ze społecznością uczniowską.

Anna Łoś

Sławomir Świeczkowski  

 

Image 

Image

 


 
 
W słoneczne październikowe ppołudnie... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
27.10.2015.
Image

W słoneczne październikowe popołudnie wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas pojawili się w charakterystycznych  czerwonych koszulkach na cmentarzu parafialnym w Aleksandrowie Kuj. Uczniowie najpierw udali się do grobu patronki szkoły- Marii Danilewicz Zielińskiej, gdzie uporządkowali otaczający go teren i zapalili znicz. Następnie w kilkuosobowych grupach wyszukiwali zaniedbane nagrobki, które dzięki ich pracy również zostały oczyszczone z chwastów i liści. W wyniku tej akcji zostało  uporządkowanych kilkanaście grobów w najstarszej części cmentarza. Na koniec wszyscy spotkali się jeszcze raz przy rodzinnym grobowcu Markowskich na wspólnej modlitwie za zmarłych.  Pod opieką katechetki Agnieszki Marjańskiej i p. Beaty Wozińskiej w akcji uczestniczyli: Ania Wozińska i Julia Chmielewska z kl. IVa, Karolina Bytner i Michalina Ćwik z kl. VIa, Ola Nowak, Filip Korczak i Dominik Ruciński z kl. VIb, Oliwia Polatowska z kl.Ia gimnazjum oraz Magdalena Węcławska z kl.IIb gimnazjum

Agnieszka Marjańska

 

Image 


 

 

 
"Zachęcamy do czytania" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Drużyńska i Kamila Kurnatowska   
26.10.2015.

„Kochajmy książki, które są duszą szkół. Martwe są bowiem szkoły, których nie ożywiają książki”.

J. A. Kamieński

Image 

 

 W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.W grudniu 2007 zapadła decyzja, żeby począwszy od dziesiątych obchodów tego ważnego dla szkolnych bibliotek święta, ogłosić październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W tym roku odbywa się on pod hasłem: "Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości".

Image 


 

26 X 2015r. obchodzono w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych.
Uczniowie koła teatralnego z kl. V przygotowali dla najmłodszych czytelników – uczniów kl. I – VI przedstawienie pt. „Sen Hani”.
Aktorzy wcielili się w postacie ze znanych bajek, którym złośliwi chłopcy zmienili zakończenia.
Po przedstawieniu przeprowadzono wśród uczniów quiz czytelniczy.

 

 Organizatorzy:

 

Kamila Drużyńska

Kamila Kurnatowska 

 

 

 Image

 
"PIPPI Pończoszanka" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
23.10.2015.

Image 

,,Pippi Pończoszanka’’ w Teatrze W. Horzycy w Toruniu.

 

Z recenzji

,, ... to pochwała beztroskiego szaleństwa, którego każdy z nas raz na jakiś czas potrzebuje.’’

23 października uczniowie z klasy 3b wybrali się do Teatru W. Horzycy

w Toruniu na spektakl pt. ,, Pippi Pończoszanka’’. Dzieci wypełniły salę teatru po brzegi. To wspaniałe, kolorowe, magiczne widowisko podobało się wszystkim. Ruda, piegowata bohaterka spektaklu przeżywa niezwykłe przygody. Fabułę ożywiły piosenki. Cała historia przenosiła się w różne miejsca – była willa Śmiesznotka, cyrk, czy szkoła.

Po wyjściu z teatru najmłodsi przeżywali ,,jaka fajna jest ta Pippi’’.

Elżbieta Bąk 

Image


 

 
Ślubowanie klas I szkoły podstawowej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska i Alina Kruszka   
23.10.2015.

Image

Dnia 23 października 2015 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Publicznej  Szkoły Podstawowej w Stawkach . 

Uroczystość prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Maja Chacińska. Powitała zaproszonych gości, dyrektora szkoły, wicedyrektora, nauczycieli, uczniów i rodziców. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk  dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Stawkach " i dotykając ołówkiem – jak czarodziejską różdżką - ramion pierwszoklasistów,  tym samym 46 pierwszoklasistów wstąpiło do społeczności szkolnej Zespołu Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach. 

Wreszcie nadszedł moment zaprezentowania umiejętności wokalnych i recytatorskich uczniów klas pierwszych w części artystycznej, do której dzieci przygotowywały się pod kierunkiem swoich wychowawców. Pięknie zaśpiewane piosenki,
z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu rodziców. W miłej atmosferze życzenia dzieciom złożyli zaproszeni goście i dyrektor szkoły, którzy zgodnie stwierdzili, że uczniowie klas pierwszych są gotowi do sumiennej pracy w szkole. Każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał „słodki poczęstunek”.  Uczniowie klas IIIa i III b wręczyli upominki dla pierwszaków, a Samorząd Uczniowski kl. I-III złożył życzenia.   Następnie nadeszła chwila na pamiątkowe zdjęcia 
 z przybyłymi na uroczystość gośćmi. Na koniec zaprezentował się szkolny chór prowadzony przez panią Dorotę Stanicką. Również rodzice przybyli licznie w tym niezwykłym dniu. Zorganizowali "słodkie" przyjęcie w salach lekcyjnych dla swoich pociech i gości.  Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

Wychowawczynie : Dorota Świtońska i Alina Kruszka 

 Image 


 

 
40 Wojewódzki Konkurs Krasomówczy w Golubiu-Dobrzyniu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
19.10.2015.

 Image

Marta Witkowska z kl.I a gimnazjum. oraz Mikołaj Schwebs z kl.III a szkoły podstawowej reprezentowali nasza szkołę podczas 40 jubileuszowego Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego w Golubiu-Dobrzyniu. Swoje pięciominutowe wystąpienia prezentowali wobec jurorów oraz 17 rówieśników z województwa, w historycznych wnętrzach golubskiego zamku. Mikołaj podzielił się z publicznością wrażeniami z rodzinnej wyprawy na Pałuki, a Marta opowiedziała o historii i atrakcjach uzdrowiska Ciechocinek, co w ostatecznej punktacji dało naszej gimnazjalistce 2. miejsce i przepustkę do finału ogólnopolskiego w Legnicy. Regulamin konkursu krasomówczego jest bardzo surowy i zakłada odjęcie punktów za niewykorzystanie limitu czasu. Przekonał się o tym między innymi także Mikołaj- najmłodszy uczestnik eliminacji, któremu zabrakło 10 sekund, aby jego prezentacja mogła liczyć się w walce o dobre miejsce.
Dla Marty jest to już drugi udział w konkursie i powtórna kwalifikacja na finał ogólnopolski, teraz już w kategorii gimnazjum. Konkurs w Legnicy już za miesiąc. 

 Agnieszka Marjańska

Image  


 

 
Nowe teksty w "Szkiełku i oku" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
16.10.2015.

Zapraszam do czytania i publikowania utworów w zakładce ,,Szkiełko i oko”. Można je wysyłać w postaci załączników do maili na adres szkoły, można przynosić bezpośrednio do mnie. Pierwsze w tym roku szkolnym teksty już czekają na czytelników!

Nowe publikacje to:

w dziale "reportaż":


 Kinga Kozak -  Zielony gość na polskim

Marta Witkowska - Żabia lekcja… polskiego

Natalia Kempska – „Miau, miau, miau…”

Laura Gazda i Martyna Waszak – „Już nie koty, a gimnazjaliści”

 

 

w dziale "proza":

Konrad Tłuchowski - Szafirowy atrament

Anna Stanek


 

 

 

 

 
XV Dzień Papieski Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
12.10.2015.
Image 
 
 Jan Paweł II - Patron Rodziny.Pod takim hasłem 11 października obchodziliśmy jubileuszowy -XV Dzień Papieski. W tym dniu w naszej parafii w Odolionie, tak jak w całej Polsce, organizowana była zbiórka na program stypendialny prowadzony przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Zbiórkę tradycyjnie przeprowadziły wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas. Dla najmłodszych z nich: Julii z kl.II oraz Ani i Julii z kl.IV była to pierwsza taka charytatywna akcja.
Fundacja " Dzieło Nowego Tysiąclecia" od piętnastu już lat obejmuje opieką finansową i formacyjną blisko 2500 młodych osób, nazywanych często „Żywym Pomnikiem” św. Jana Pawła II. Tworzą go uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, a także ponad 1000 studentów.  Podstawowe kryteria otrzymania stypendium to średnia ocen - minimum 4,8 , pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz trudna sytuacja finansowa. Informacje na temat stypendiów można uzyskać na  stronie internetowej Fundacji oraz w parafiach.
Agnieszka Marjańska 
 
Image 

 


 

 
Spektakl "Nie jesteś sam" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
05.10.2015.

Image 

5 października 2015 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Stawkach brali udział w przedstawieniu profilaktycznym pt: „Nie jesteś sam” przygotowanym przez Teatr Kurtyna. Aktorzy zaprezentowali problemy i zagadnienia związane z momentem przejścia dzieci w kolejny etap edukacji szkolnej i dojrzewania. Podkreślono rolę rodziny i nauczycieli jako naturalne autorytety. Pokazano zagrożenia związane z budowaniem indywidualnej pozycji w grupie rówieśniczej, przemoc i agresję werbalno – fizyczną w środowisku szkolnym. W spektaklu brało udział dwóch aktorów. Spektakl „Nie jesteś sam” to zabawa, ale przede wszystkim poruszająca opowieść o dwójce młodych ludzi, który nie są jeszcze w pełni świadomi zagrożeń i niebezpieczeństw jakie czyhają na nich w okresie dojrzewania. Młodzi widzowie identyfikując się bez trudu z bohaterką, mieli szansę uzyskać kilka cennych rad: przywiązanie do weryfikowanych autorytetów moralnych, rozwaga i mądrość życiowa. 

Karolina Linek - pedagog szkolny

Image 


 

 

 
Święto Żaczka w szkole podstawowej- "Czwartaki-kociaki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Marek Drużyński   
02.10.2015.
Image        
 
1 października 2015 r. w szkole podstawowej odbyły się Otrzęsiny uczniów klas czwartych połączone z dyskoteką z okazji Dnia Chłopaka. Jak tradycja nakazuje imprezę przygotowali i  zorganizowali piątoklasiści z wychowawcą Panem Markiem Drużyńskim.

        Włączenie do braci uczniowskiej nie było łatwym zadaniem. Czwartaki wraz z wychowawcami: Panią Kamilą Kurnatowską i Panem Dariuszem Lewandowskim, zostali poddani iście „kocim” zadaniom.  

          Po ucharakteryzowaniu „na kota” trzeba było przejść przygotowany tor przeszkód i udowodnić swoją : sprawność ( skok w worku , przejście przez skrzynię czołganie, zjedzenie jabłka na czas ) i odwagę ( przejście stopami po torze z szyszek , wypicie kwaśnej mikstury  i zjedzenie kociej strawy ).  Dopełnieniem ceremoniału było wypicie przygotowanej miseczki mleka .

          Rywalizację zakończyła dyskoteka dla wszystkich uczniów z okazji Dnia Chłopaka.

Marek Drużyński 

Image 


 

 
Harmonogram działań związanych z Tygodniem Świadomości Dysleksji Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
02.10.2015.

Harmonogram działań związanych

z Tygodniem Świadomości Dysleksji

05.10.2015r. – 10.10.2015r.

 

05.10.2015r. godz. 11:30

APEL - Rozpoczęcie Tygodnia Świadomości Dysleksji

(mała sala gimnastyczna)

Szkoła podstawowa:

KLASY 0-I (05.10.2015r. – 10.10.2015r.)

1)   Wysłuchanie fragmentu opowiadania przeczytanego przez Panią Małgorzatę Wdowczyk – Dyrektor Zespołu Szkół oraz Panią Kamilę Drużyńską – nauczyciela biblioteki.

2)   Wykonanie prac plastycznych na temat treści opowiadania.

3)   Wybranie przez jury po 5 najciekawszych prac z każdej klasy.

KLASY- II (06.10.2015r. – 07.10.2015r.)

1)   Przepisanie tekstu w liniaturze w trzy linie.

2)   Wybór MISTRZA KALIGRAFII każdej klasy.

 KLASY III (05.10.2015r. – 10.10.2015r.)

1)   Napisanie czytanego przez nauczyciela tekstu w liniaturze w trzy linie. 

2)   Wybór MISTRZA KALIGRAFII każdej klasy.

KLASY IV - VI (05.10.2015r. – 10.10.2015r.)

1)   I ETAP – dyktando

2)   II ETAP – ŁAMIGŁÓWKI ORTOGRAFICZNE 

3)   Wybór MISTRZA ORTOGRAFII każdej klasy.

 

Gimnazjum:

KLASY I - III (05.10.2015r. – 10.10.2015r.)

1)   I ETAP – dyktando

2)   II ETAP – ŁAMIGŁÓWKI ORTOGRAFICZNE 

3)   Wybór MISTRZA ORTOGRAFII każdej klasy.


 

 
"Akademia Bezpiecznego Puchatka" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
30.09.2015.
Image
30 września uczniowie klasy I szkoły podstawowej  zostali zgłoszeni do  projektu "Akademia Bezpiecznego Puchatka".
Aby pomóc maluchom uniknąć różnego rodzaju zagrożeń, w roku szkolnym 2015/2016 już po raz siódmy Puchatek organizuje dla klas I program "Akademia Bezpiecznego Puchatka". 
Celem Puchatkowego programu jest uczenie dzieci bezpiecznych zachowań nie tylko na drodze, ale i w innych sferach ich aktywności: w domu, w szkole, czy w czasie zabawy, czy korzystania z Internetu. Szkolnym Koordynatorem projektu została pani Alina Kruszka.
 
Małgorzata Wdowczyk 

 
 
"Mam kota na punkcie mleka" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
28.09.2015.

       28 września szkoła otrzymała dyplom za udział w ogólnopolskiej akcji „Mam kota na punkcie mleka” w roku szkolnym 2014/15.

       Program „Mam kota na punkcie mleka” zainicjowały Polska Izba Mleka wraz z Polską Federacją Hodowców Bydła
 i Producentów Mleka.

       Celem akcji było  m.in. edukacja i poinformowanie grup docelowych (dzieci i młodzieży oraz matek, rodziców
i nauczycieli) o właściwościach odżywczych mleka i produktów mleczarskich (jogurty, sery i mleko), zwiększenie wiedzy na temat racjonalnego odżywiania się oraz utrwalenie pozytywnego wizerunku mleka i produktów mleczarskich.

       Do udziału w projekcie zaproszono ponad 2300 szkół podstawowych i gimnazjów, zaangażowano ekspertów, nauczycieli, rodziców i opiekunów. Przewidziano szereg akcji, aktywności i wydarzeń. Wszystko po to, aby w prosty
i zabawny sposób przekazać wiedzę, która zakrzewi w młodych ludziach nawyk picia mleka i spożywania produktów mlecznych.

Małgorzata Wdowczyk

 Image


 

 
Rajd w Światowy Dzień Turystyki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
26.09.2015.
Image

19 młodych krajoznawców z naszej szkoły świętowało Światowy Dzień Turystyki. W sobotę 26 września uczniowie z SKKT Włóczykije pokonali pieszo kilkanaście kilometrów, poznając proces warzenia soli ze złóż ciechocińskiej solanki od źródła "Grzybek" przez tężnie aż do warzelni. Uczestnicy rajdu szlakiem solankowym mieli okazję podziwiać kwitnący soliród w rezerwacie słonorośli oraz wielobarwne dywany kwiatowe. Zwiedzili także warzelnię soli. To pierwszy rajd w nowym roku szkolnym i jednocześnie  inauguracja pracy szkolnego koła krajoznawczego po wakacyjnej przerwie. Opiekunami " włóczykijów" byli nauczyciele: Agnieszka Marjańska i Dariusz Lewandowski.

Image 

Agnieszka Marjańska

Image


 

 

 
Wybory nowego opiekuna i Zarządu Samorządu Uczniowskiego klas IV-VI Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dariusz Lewandowski   
18.09.2015.

 

            W piątek, 18 września w klasach IV – VI Szkoły Podstawowej odbyły się wybory na nowego opiekuna Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięło udział 10 nauczycieli.

Pierwsze miejsce zajął nauczyciel historii, pan Marek Drużyński, drugie – nauczyciel w-f, pan Tomasz Olejnik. Na trzecim miejscu znalazła się pani Kamila Kurnatowska, a na czwartym – pani Karolina Linek.

            Równocześnie wybrano także przedstawicieli Zarządu SU. Przewodniczącą została uczennica klasy V – Maja Chacińska. Zastępcą przewodniczącej została Martyna Wesołowska – klasa IVb, a sekretarzem – Daria Stanicka z klasy V.
            W najbliższych dniach zostanie przedstawiony plan pracy Samorządu na najbliższy rok szkolny.

 

Dariusz Lewandowski


 

 
Wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego klas I- III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka i Dorota Świtońska   
17.09.2015.
 Image

Dnia 17 września w naszej szkole odbyły się wybory nowego opiekuna Samorządu Uczniowskiego klas I- III. W wyborach kandydowali:

1.     pani Alina Kruszka
2.    pani Anna Łoś
3.     pan Sławomir Świeczkowski
4.     pani Elżbieta Bąk
5.     pani Iwona Wypij 

Każdy uczeń oddał swój głos na karcie wyborczej na jednego z kandydatów.

W głosowaniu wzięło udział 130 uczniów klas I- III. Wszystkie głosy uznano za ważne. Podczas wyborów nie odnotowano żadnych zakłóceń.

Spośród wszystkich ważnych głosów największą ilość uzyskali i będą pełnić funkcje opiekuna Samorządu Uczniowskiego 

pan Sławomir Świeczkowski oraz pani Anna Łoś.

 Serdecznie gratulujemy!!!

 

Dorota Stanicka, Dorota Świtońska

 

Image 


 

 
Wycieczka do Biskupina Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
16.09.2015.
Image

W dniu 16 września uczniowie klas IVa, IVb oraz V pod opieką wychowawców pana Marka Drużyńskiego, pani Kamili Kurnatowskiej, pana Dariusza Lewandowskiego i pani Hanny Kaźmierczak pojechali na wycieczkę do Biskupina, aby uczestniczyć w XXI Festynie Archeologicznym pt. „Smaki w przeszłości”.  Tego dnia osada biskupińska przypominała starożytny gród, na każdym kroku można było spotkać  postacie ubrane w stroje przypominające ubrania  dawnych Słowian. Przed chatami garncarze lepili garnki, w domostwach gospodynie piekły podpłomyki na ognisku. Niektórzy uczniowie mieli okazję własnoręcznie mielić mąkę na żarnach albo sprawdzić się w roli archeologa w specjalnie na tę okoliczność zaaranżowanych wykopaliskach. Młodzież z zaciekawieniem obserwowała pokaz walk przy użyciu broni wczesnośredniowiecznej, który odbywał się na placu. Całości imprezy towarzyszyły dźwięki muzyki dawnej w wykonaniu zespołów ze Szkocji i Irlandii.

 Image

Wróciliśmy do domu pełni wrażeń i bogatsi o wiedzę o życiu naszych przodków.

Kamila Kurnatowska

Image 


 

 
Uwaga! - ogłaszamy konkurs plastyczny Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Zespół ORE   
15.09.2015.
"Jak wyobrażam sobie kraje rozwijające się po roku 2030" 
 
Image 

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie plastycznym. Prace mogą dotyczyć jednego z trzech zagadnień, wpisujących się w tematykę Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju: Zmiany klimatu, Bezpieczeństwo żywności i rolnictwo, Godna praca. 

Konkurs jest wspólnym działaniem Grupy Wyszehradzkiej  V4 (Słowacja, Czechy, Węgry, Polska) realizowanym w Europejskim Roku na rzecz Rozwoju pod hasłem „Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość”.W Polsce odbywa się w ramach projektu nr 519/2015 „Edukacja globalna w szkole. Od edukacji globalnej do odpowiedzialności za świat II”, współfinansowanego z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 roku.

Cele konkursu

(wynikające z celów ERR i edukacji globalnej w podstawie programowej):

podniesienie świadomości dzieci i młodzieży na temat obecnego kierunku unijnej polityki rozwoju;

podniesienie świadomości dzieci i młodzieży na temat globalnych współzależności oraz unaocznianie tego, że rozwój nie sprowadza się tylko do pomocy;

podniesienie świadomości dzieci i młodzieży na temat wszystkich form dyskryminacji ze względu na płeć, dotykających kobiety i dziewczęta w różnych regionach, w szczególności w zakresie dostępu do kształcenia, miejsc pracy i systemów opieki zdrowotnej, a także o innych nadużyciach;

wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań zależnościami istniejącymi we współczesnym świecie oraz zwrócenie uwagi na perspektywę Globalnego Południa;

wyzwalanie w uczniach i uczennicach aktywności artystycznej, rozwijanie ich osobistych zainteresowań, wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych poprzez podnoszenie poziomu ich wiedzy i umiejętności;

kształtowanie postaw dzieci i młodzieży wobec problematyki Globalnego Południa oraz inspirowanie uczniów i uczennic do podejmowania działań w tym zakresie; promowanie szkół zaangażowanych w realizację zadań z zakresu edukacji globalnej 

Konkurs przebiega w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim, centralnym

Harmonogram konkursu

do 10.09.2015 - ogłoszenie konkursu

do 28.09.2015 - zakończenie etapu szkolnego, zgłoszenie prac konkursowych do poziomu regionalnego (wojewódzkiego)

do 05.10.2015 - zakończenie etapu regionalnego, zgłoszenie prac konkursowych do poziomu ogólnokrajowego (centralnego)

10.2015 - ogłoszenie listy laureatów etapu centralnego i przekazanie zwycięskich prac na wystawę organizowaną w Bratysławie 14.10., podczas Dnia Rozwoju 2015.

X-XI. 2015 - wystawy zwycięskich prac (szkoła, środowisko lokalne, regiony, w Tygodniu Edukacji Globalnej) wręczenie nagród, wizyta studyjna

12.2015 - konferencja podsumowująca projekt „Edukacja globalna w szkole. Od edukacji globalnej do odpowiedzialności za świat” w ORE, podczas której zaprezentowane zostaną prace laureatów (finalistów).

Pytania dotyczące konkursu należy kierować do Wydziału Rozwoju Kompetencji Społecznych i Obywatelskich na adres email: grazyna.kurowska@ore.edu.pl 

 strona internetowa z pełnym regulaminem:

 
 
Międzynarodowy Dzień Kropki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka i Dorota Switońska   
15.09.2015.
 Image

W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.

Na całym świecie od pięciu lat obchodzi się „ International Dot Day”. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie i nauczyciele na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Inspiracją świętowania tego dnia była kropka z książeczki o Vashti. Książeczka „ The Dot” opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti.
W tym dniu dołączyliśmy do radosnych kropkowiczów z 82 krajów.
 Najbardziej zaangażowali się najmłodsi, czyli uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami  klas. Dzieci z wielkim zaangażowaniem oglądały film o przygodach sympatycznej dziewczynki o imieniu Vashti, jej kropce i odkrytym talencie malarskim. O tym, jak Vashti z początku nieśmiała, bez wiary we własne siły, motywowała do działania innych.  Mała Vashti twierdziła, że nie umie malować, a farbki ją irytują. Nauczycielka zaproponowała więc: „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Dziewczynka narysowała więc kropkę i od tego momentu wszystko zaczęło się zmieniać… kropka odmieniła życie Vashti. Film, który był inspiracją do działań w naszej szkole był bardzo pożyteczny
i wartościowy.

 Po obejrzeniu filmu dzieci rozmawiały o swoich talentach, pasjach i zdolnościach- przecież każdy z nas je ma…

Dzień Kropki wprowadził wiele radości i zabawy.

Uczniowie w tym dniu zadbali o kropkowy strój oraz stworzyli piękne prace plastyczne -dzielnie odrysowując, wycinając
i naklejając kropki- tworząc ciekawe,  pomysłowe prezentacje umieszczone na gazetkach ściennych w każdej klasie.

Święto Kropki to naprawdę dobry pomysł na lekcję pełną zabawy i uśmiechu!

Dorota Stanicka i Dorota Świtońska

Image 

 

Image 


 

 

 

 
Hurraaa! Znów zaczyna się szkoła! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
01.09.2015.

 Image

            Nowy rok szkolny przywitaliśmy zgodnie z temperaturą otoczenia, czyli gorąco. Z uwagi na sprzyjającą aurę uroczystość odbyła się na placu przed szkołą. Od dziś będzie ona miejscem nauki, a być może nawet drugim domem dla 253 uczniów szkoły podstawowej i 133 gimnazjalistów. Uczyć i wychowywać ich będzie 34 nauczycieli, w tym 2 panie dyrektor, 2 panie pedagog i pani psycholog.

 

            Pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk złożyła życzenia owocnej pracy i nauki, poinformowała o przydziałach wychowawstw i sal lekcyjnych oraz o tym, że szkoła będzie uczestniczyła w realizacji projektów: „Mistrzowie kodowania”, „Bezpieczna +” i „Umiem pływać”.

            Minutą ciszy wszyscy zgromadzeni uczcili pamięć długoletniej pracownicy szkoły – pani Mirosławy Drużyńskiej, która zmarła w czasie wakacji.

            Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.

Anna Stanek

Image 

Image  


 

 
Pamiętamy o poległych - Czuwaj! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Ptzybylska   
01.09.2015.
Image 

            1 września to nie tylko data rozpoczęcia roku szkolnego, to także  rocznica wybuchu II wojny światowej.

            Harcerze I Szczepu im. Janusza Korczaka w Stawkach dla upamiętnienia tego dnia zebrali się przy grobach Polaków zamordowanych przez hitlerowców  w lesie odoliońskim. Zapalili znicze, a pamięć poległych uczcili minutą ciszy. Na koniec odśpiewali pieśń harcerską „Harcerski krzyż”.

phm. Anna Przybylska

Image 

Image 


 

 
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Danuta Olejnik   
26.06.2015.

 Image

Dnia 26 czerwca 2015 roku w sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście na akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2014/15. Uroczystość prowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Katarzyna Rosowska ( kl. IV ) i Łukasz Rosowski ( kl. Vb ).

 Najpierw głos zabrała dyrektor szkoły, pani Małgorzata Wdowczyk, która bardzo gorąco wszystkich powitała, podsumowała roczną pracę placówki, gratulowała sukcesów uczniom oraz życzyła bezpiecznych, słonecznych wakacji. Uczennica klasy VI a Marta Witkowska przedstawiła osiągnięcia uczniów w różnych konkursach, zawodach, turniejach szkolnych i pozaszkolnych. Głos zabrała również przewodnicząca Rady Rodziców – pani Anna Kozłowska, która życzyła uczniom oraz nauczycielom udanych i pogodnych wakacji.

 Następnie uczniowie klas szóstych złożyli uroczyste ślubowanie. Później nastąpiło wręczenie świadectw z wyróżnieniem ukończenia szkoły podstawowej i nagród oraz świadectw ukończenia szkoły podstawowej absolwentom. Rodzice najlepszych absolwentów z rąk pani dyrektor otrzymali listy pochwalne wraz z gratulacjami. Wicedyrektor szkoły, pani Urszula Ziemnicka wręczyła świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody uczniom klas IV-V. W tym odświętnym dniu uczeń klasy Vb Łukasz Rosowski odebrał nagrodę specjalną – statuetkę za najwyższą średnią ocen i wzorowe zachowanie. Łukaszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Nagrody otrzymali również uczniowie za stuprocentową frekwencję, zdobycie zaszczytnych miejsc w konkursach, pracę na rzecz szkoły.

Image 

W dalszej części uroczystości koleżanki i koledzy klas piątych ciepło i serdecznie pożegnali szóstoklasistów.

Ostatnim punktem programu była część artystyczna w wykonaniu absolwentów. ,,Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą'' – złota myśl św. Augustyna stanowiła motto przewodnie uczniowskich występów. W rolę konferansjerów wcieliły się Marta Witkowska (kl. VI a ) i Amelia Buze (kl. VI b). Dziewczyny prowadziły Galę Absolwentów, której stawką było zdobycie tytułu Mistrza Ucznia Doskonałego. Ze swoim zadaniem poradziły sobie profesjonalnie, scena była ich żywiołem. W ringu spotkali się uczniowie klas szóstych. Przedstawili swoje umiejętności w czterech pojedynkach. Nie zabrakło muzycznych wrażeń, ponieważ jako pierwsi wystąpili operowcy. Tuż po nich pojawiły się recytatoreczki – młode artystki, a już takie zdolne. Trzeci pojedynek stoczyły ze sobą tancereczki o energetycznym zapale. Na koniec w ringu naprzeciwko siebie stanęli bokserzy, którzy dali fantastyczny popis. Jakub Żuchowski ( kl. VI a ) i Paweł Danielewski ( kl. VI b ) walczyli jak prawdziwi zawodowcy, ich bokserska walka zachwyciła publiczność.

Image 

 Gala Absolwentów wszystkim bardzo się podobała, o czym świadczyły gromkie brawa, uśmiechy na twarzach i wspólna zabawa. Dla publiczności były to wyjątkowe chwile. Zaszczytny tytuł Mistrza Ucznia Doskonałego zdobyli... wszyscy absolwenci. Pojedynek okazał się bardzo wyrównany.

 Wyraz artystyczny widowiska podkreśliła piękna dekoracja, która znakomicie korespondowała z jego tematyką. Całość dopełniła energetyzująca muzyka, przy dźwiękach której wszyscy się świetnie bawili.

Wychowawczynie klas szóstych – pani Elżbieta Jankowska-Baranowska i pani Danuta Olejnik to autorki scenariusza, na podstawie którego uczniowie, pod ich bacznym okiem, przygotowali się do swoich występów. Nauczycielki czuwały nad przebiegiem całej uroczystości. Tak piękny popis absolwentów nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie innych nauczycieli: pani Doroty Stanickiej, która przygotowała do występu zespół wokalny i grupę taneczną, a także zadbała o oprawę muzyczną oraz pana Tomasz Olejnika – pod jego kierunkiem chłopcy wyćwiczyli walkę bokserską, podczas której nauczyciel czuwał nad prawidłowym przebiegiem pojedynku i bezpieczeństwem zawodników.

 Na koniec absolwenci podziękowali nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły za trud włożony w ich wykształcenie, wychowanie i opiekę. Ten ostatni akcent zakończył uroczystość. Dziękujemy uczniom gimnazjum – Tomkowi Ćwikowi
i Tymkowi Wołoszczakowi za techniczną obsługę uroczystości.

Image

Opracowała D. Olejnik


 

  

 

 
"Umiem pływać" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
26.06.2015.

 Image

Uczniowie klas trzecich Publicznej Szkoły Podstawowej w Stawkach przeszli kurs nauki pływania w ramach ogólnopolskiego projektu ,,Umiem pływać”. Projekt był zorganizowany na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki
w Warszawie i Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przez Kujawsko-Pomorski Związek Pływacki w Toruniu.

Podstawowym celem projektu było doprowadzenie do opanowania przez uczniów elementarnych sposobów pływania oraz zdobycie umiejętności pływania stylem grzbietowym, a także uświadomienie dzieciom, rodzicom korzyści zdrowotnych jakie pociąga za sobą umiejętność nauki pływania. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu. Podczas 20-godzinnych zajęć na krytym basenie przy 22 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjnym w Ciechocinku, pod kierunkiem instruktora p. Łukasza Rataja, wychowawców: p. Aliny Kruszki i p. Doroty Świtońskiej oraz ratowników, uczniowie klas trzecich poznawali tajniki nauki pływania. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach na basenie, z niecierpliwością czekały na każdy kolejny wyjazd i ze smutkiem żegnały się po zakończeniu zajęć. Frekwencja uczniów na zajęciach była bardzo wysoka.

W czasie zajęć uczniowie doskonalili elementarne poruszanie się w wodzie, ćwiczenia oddechowe, zanurzanie, wyławianie przedmiotów, poślizgi, ruchy nóg i ramion do kraula. Po przeprowadzonej diagnozie końcowej uczniowie potrafią wykonywać skoki do wody głębokiej, umieją przepływać z zaprezentowaniem dowolnej techniki. Opanowały elementy nurkowania w dal i w głąb. Potrafią wyłowić kilka przedmiotów.

Udział w tym projekcie dał im nie tylko możliwość nauki pływania, ale również aktywnego spędzania wolnego czasu
i dobrej zabawy. Ćwiczenia w formie zabawowej dostarczały mnóstwo radości i satysfakcji. Zajęcia na basenie rozbudziły potrzebę uczestnictwa dzieci w tej formie aktywności ruchowej. Dzieci nauczyły się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z basenu. Wspólne wyjazdy integrowały uczniów. Zajęcia dały uczniom nie tylko możliwość nabycia podstawowych umiejętności pływania, ale dały również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej. Zachęciły dzieci do systematycznego uprawiania sportu w czasie wolnym od nauki i aktywnego stylu życia. Na zakończenie zajęć każdy z uczniów otrzymał dyplom i pamiątkową książkę.

Udział w projekcie dał im wiele radości i satysfakcji z pokonania lęku i nabycia umiejętności pływania. Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili dzieciom udział w tak wartościowym projekcie.

 Wychowawcy: Dorota Świtońska i Alina Kruszka

Image 

 

Image 


 

 
Ib i IIa na wycieczce do JuraParku w Solcu Kujawskim Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Iwona Wypij   
19.06.2015.

Image 

 

Klasa Ib i IIa wybrały się 19.06.2015 roku na wycieczkę do JuraParku w Solcu Kujawskim.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy wędrówką po ścieżce edukacyjnej, na której można było zobaczyć naturalnej wielkości rekonstrukcje mezozoicznych gadów. Większość tych gadów stanowią dinozaury. Pani przewodnik opowiadała o sposobie życia dinozaurów oraz udzielała odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Do niektórych okazów można było podejść i zrobić sobie zdjęcie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Ziemi. Jego ekspozycję stanowi ponad 1000 skamieniałości roślin i zwierząt pochodzących z różnych stron świata. Obok nich przedstawiono rekonstrukcję zwierząt żyjących w minionych epokach. Troszeczkę już zmęczeni zjedliśmy smaczny obiad. Dalej udaliśmy się do Cinema 5D. Obejrzeliśmy film o powstaniu Układu Słonecznego. Wrażenia w kinie były niesamowite, a najbardziej poruszający się fotel ,,woooow’’. Potem braliśmy udział w warsztatach plastycznych. Dzieci pod okiem pani instruktor malowały gipsowe odlewy dinozaurów. Pozostałą część dnia przeznaczyliśmy na korzystanie z parku rozrywki. Tutaj czekał na nas ogrom atrakcji. Można było do woli korzystać z jazdy samochodzikami ,kolejki, huśtawki w kształcie łodzi.  

    Spędziliśmy cały dzień pełen niesamowitych i niezapomnianych wrażeń. 

Image

Image


 

 
" Niezapomniane wrażenia" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Marta Witkowska z klasy VIa   
10.06.2015.

            sprawozdanie z wycieczki szkolnej do stolicy Niemiec- Berlina

             W dniach 8–9.06.2015r. odbyła się wycieczka do Berlina. Grupa liczyła czterdzieści dwoje uczniów, nad którymi opiekę sprawowali: pani dyrektor – Małgorzata Wdowczyk, pani Danuta Olejnik, pani Elżbieta Jankowska- Baranowska
i pan Sławomir Mańkowski. 

            Wyjechaliśmy o godzinie 3:00 komfortowym autokarem sprzed budynku szkolnego. Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy szczęśliwie na miejsce.
            Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Muzeum Pergamonu. Następnie udaliśmy się na Alexanderplatz. Zobaczyliśmy tam drugą, co do wielkości w Europie wieżę telewizyjną. Wędrując ulicami Berlina, przyglądaliśmy się budynkom, w których mieszczą się ambasady różnych państw. Później doszliśmy do najdłuższego fragmentu Muru Berlińskiego, który obecnie pełni rolę galerii sztuki na wolnym powietrzu. Dotarliśmy także na Potsdamer Platz,  do historycznego centrum Berlina, gdzie przyglądaliśmy się nowoczesnym biurowcom i wieżowcom.
            W godzinach południowych zatrzymaliśmy się na placu przed Reichstagiem, czyli siedzibą parlamentu niemieckiego. Podziwialiśmy szklaną kopułę, która stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Berlina. Zobaczyliśmy, gdzie urzęduje obecna kanclerz Niemiec – pani Angela Merkel oraz budynki poszczególnych ministerstw. Chwilę odpoczęliśmy, popatrzyliśmy na statki płynące Sprewą i ruszyliśmy dalej. Dotarliśmy do Bramy Brandenburskiej.
            W międzyczasie udaliśmy się do centrum handlowego, w którym zakupiliśmy wiele pamiątek, no
i oczywiście...lody.
            Podobały nam się wszystkie obiekty. Jednak największe wrażenie wywarł na nas Kościół Cesarza Wilhelma. Zobaczyć tam można jedynie część dzwonnicy kościelnej, gdyż resztę zniszczyły wojenne bombardowania.  W miejscu, gdzie niegdyś stał kościół, wybudowano nowy, jego ściany tworzy mnóstwo fioletowych szkiełek, układających się
w przepiękne witraże.
            Nieco zmęczeni, ale zadowoleni około godziny 19:00 przybyliśmy do hotelu na nocleg.

Następny dzień zapowiadał się jeszcze lepiej, aniżeli poprzedni, ponieważ był zaplanowany wyjazd na wyspę Tropical Islands. Zaraz po śniadaniu wyjechaliśmy na naszą wymarzoną wycieczkę do największej w Europie tropikalnej oazy. Pobyt w tym miejscu dostarczył nam niezapomnianych wrażeń.
            Po przebraniu się w stroje kąpielowe, udaliśmy się, czym prędzej zająć miejsca na leżakach. Potem popędziliśmy zanurzyć się w błękitnych, czystych wodach Morza Południowego. Mogliśmy zjeżdżać z barwnych, krętych zjeżdżalni, oczywiście pod czujnym okiem naszych opiekunów. Spacerowaliśmy ścieżkami największego na świecie lasu tropikalnego pod dachem i zachwycaliśmy się pięknymi odgłosami ptaków. Nad naszymi głowami unosił się duży balon. 
 Chcielibyśmy przyjechać tu na dłużej, aby móc zamieszkać w wiosce tropikalnej.
Po kilku godzinach show i zabawy udaliśmy się w drogę powrotną do Polski. Zjedliśmy pyszny obiad, aby nabrać sił do dalszej drogi.
            Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do domu. To była niezwykle udana wycieczka. Już planujemy kolejną – chyba do Pragi.

 

 

Marta Witkowska, uczennica z klasy VIa

 Image


 

Ps. Dla bardziej dociekliwych – garść internetowych informacji (z Wikipedii) o:

 

 

 

 

 

 
Darczyńcy festynu w Święto Szkoły Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
08.06.2015.
Społeczność szkolna dziękuje za hojność, za pomoc i poświęcony czas, za podarunki i za wsparcie w organizacji naszego festynu darczyńcom. Oto oni:
 

1. Firma"Morello" Grażyna Wasilewska, Plebanka 1b, 87-731 Waganiec
2. WiP sp. z o.o. Spółka komandytowa, ul. Przemysłowa 3A, 87-700 Aleksandrów Kujawski
3. Sklep Spożywczo-Przemysłowy Tadeusz Kozłowski, Stawki, al. Marii Danilewicz Zielińskiej 19, 87-700 Aleksandrów Kujawski
4. Sklep Spożywczo-Przemysłowy "U Pawła", Stawki, al. Marii Danilewicz Zielińskiej 14, 87-700 Aleksandrów Kujawski
5. CiS s.c. PPHU Halina Ciążyńska, Waldemar Stasiak, Stawki, al. Marii Danilewicz Zielińskiej 2, 87-700 Aleksandrów Kujawski
6. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Piotr Murawski "Bartex" Stawki, al. Marii Danilewicz Zielińskiej 14, 87-700 Aleksandrów Kujawski
7. "Alex-Gaz" F.H.U. Łukasz Kowalczyk, ul. Przemysłowa 6, 87-700 Aleksandrów Kujawski
8. Sklep motoryzacyjny Grzegorz Brożek, ul. Słowackiego 38, 87-700 Aleksandrów Kujawski
9. Sylwia Zielińska P.H.U., ul. Słowackiego 153, 87-700 Aleksandrów Kujawski
10 ."Auto Centrum" Tomasz Doligalski, Odolion, ul. Okrężna 28 E, 87-700 Aleksandrów Kujawski
11. Spółdzielnia Socjalna "Spiżarnia Kujawska", ul. Wrzosowa 7, 87-700 Różno Parcele
12.Krzysztof Kotrych Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski, 87-731 Śliwkowo 7
13. RTM Opakowania Sp. z o.o., al. Marii Danilewicz Zielińskiej 26, 87-700 Aleksandrów Kujawski
14. "Antał 2" Hurtownia piwa Maria Stopczyk, Przemysłowa 6, 87-700 Aleksandrów Kujawski
15. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim ul. Halinowo 2 A
16. Komenda Powiatowa Policji w Aleksandrowie Kujawskim, ul. Wojska Polskiego 15, 87-700 Aleksandrów Kujawski
17. Gminne Przedsiębiorstwo Usługowe "ALGAWA" Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 10, 87-700 Aleksandrów Kujawski
18. Andrzej Młynarczyk
19. Serwis Opon "U Jacka" Złomowanie pojazdów. Jacek Borkowski, Łazieniec, al. Marii Danilewicz Zielińskiej 26, 87-700 Aleksandrów Kujawski
20. Piotr Stanicki "Meblostan", Ośno 41, 87-700 Aleksandrów Kujawski
21. Zakład Cukierniczy FH Adam Brzuszkiewicz, ul. Żelazna 1, 87-720 Ciechocinek
22. Katarzyna Biniak - radna Rady Gminy Aleksandrów Kujawski 


 

 

 


 

 

 

 
Ia i Ic wybrały się na wycieczkę do Płocka Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Sławomir Świeczkowski   
08.06.2015.
Dnia 8 czerwca 2015 roku klasa Ia i Ic wybrały się na wycieczkę do Płocka. Celem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego w Płocku, położonego na wysokiej skarpie wiślanej, o powierzchni 10 ha. Aktualnie w Płockim ZOO hodowanych jest około 3000 zwierząt. Ogród posiada jedną z największych kolekcji gadów, które szczególnie spodobały się uczniom. Najciekawsze ekspozycje to: słoniarnia z wybiegiem, pawilon ptaków tropikalnych, wybieg kangurów rudych, ekspozycja lampartów perskich oraz wybieg pingwinów przylądkowych z basenem i oknem widokowym do obserwacji pingwinów pod wodą.
Oprócz oglądania i poznawania zwierząt uczniowie mogli podziwiać otoczenie z tarasu widokowego oraz odpocząć na placu zabaw. Tam rozmawialiśmy i bawiliśmy się w różne zabawy. Był to wyjątkowo miło spędzony czas i dzięki niemu dzieci zdobywały nowe wiadomości o otaczającym nas świecie i różnorodności żyjących na nim zwierząt.

 

 Sławomir Świeczkowski


 

 

 
Wycieczka klasy IIB do ZOO w Płocku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Mikołaj Schwebs, klasa II b   
01.06.2015.
   Dnia 1 czerwca wraz ze swoimi mamami, wybraliśmy się na wycieczkę do zoo w Płocku. Uczciliśmy w ten sposób Dzień Dziecka i Dzień Mamy.

   Zwiedzanie ogrodu zoologicznego zaczęliśmy od obejrzenia zwierząt w herpetarium. Jest to budynek, w którym odtworzono naturalne warunki życia tropikalnych gadów i płazów. Widzieliśmy tam między innymi węże boa, jaszczurki, żaby, a nawet wielkie aligotory. Później poznaliśmy śmieszne surykatki, kolorowe papugi i sowy. Najbardziej jednak podobały nam się słonie i żyrafy. Wrażenie na nas zrobiły również lwy i taplające się w błocie hipopotamy. Bardzo fajnie pokazane są w płockim zoo pingwiny. Przy ich basenie jest specjalna szyba, przez którą można zobaczyć nurkujące ptaki. Odwiedziliśmy również małą zagrodę kóz, owiec i królików. Mieliśmy wielką frajdę, ponieważ można było samemu dokarmiać te zwierzęta. Pod koniec zwiedzania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Image 

   W drodze powrotnej posililiśmy się we włocławskiej restauracji sieci McDonald's.

   Dzięki wizycie w Zoo Płock dowiedzieliśmy się z jakich kontynentów pochodzą różne zwierzęta, w jakich środowiskach żyją i czym się żywią. Był to bardzo fajny i pełen wrażeń dzień. Mogliśmy go spędzić wraz ze swoimi Mamami i mieć Je tego dnia tylko dla siebie. Wycieczka do zoo na długo pozostanie w naszej pamięci.

 Opracował: Mikołaj Schwebs, klasa II b 

Image 

 


 

 
Festyn w Święto Szkoły Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
29.05.2015.

       Image

   Tegoroczne Święto Szkoły (29 maja) łączyło w sobie Dzień Patrona, Dzień Dziecka i Dzień Sportu. W związku z tym było u nas radośnie i na luzie; dominowały co prawda atrakcje dla ciała i przyjemności dla ducha, ale nie zabrakło także treningu szarych komórek. Pogoda dopisała tak wspaniale, jakby nam ją ,,załatwiła” w niebie sama Patronka szkoły. 

            Po powitaniu społeczności szkolnej przez panią dyrektor Małgorzatę Wdowczyk i przedstawieniu planu imprezy przez Annę Stanek i Krystiana Linka głos zabrali uczniowie. Usłyszeliśmy zwięzłe informacje przypominające postać i dokonania Patronki szkoły – Marii Danilewicz Zielińskiej oraz próbkę jej twórczości – fragment opowiadania ,,Jantolkowa” w brawurowym wykonaniu Marty Witkowskiej z kl. VI a.

            Następnie głos zabrali harcerze, którzy zaprezentowali efekty ,,Nocy z Patronem” majowego zlotu harcerskiego i zaśpiewali ułożone wówczas piosenki o słowach związanych z biografią Marii Danilewicz Zielińskiej.

            Kolejny punkt programu to piosenki i rymowanki związane tematycznie z Kujawami lub Patronką, ułożone i wykonane na scenie przez uczniów klas IV-VI. Młodzi twórcy wykazali się przy ich układaniu znajomością biografii Patronki szkoły, ale także pomysłowością i poczuciem humoru.

            Po strawie duchowej przyszedł czas na trening mięśni. Najmodniejszą i równocześnie najbardziej dostępną dyscypliną sportową w Polsce stało się ostatnio w Polsce bieganie, toteż nic dziwnego, że zainicjowaliśmy w czasie święta akcję, którą można by nazwać ,,Cała szkoła biega”. W trzech grupach wiekowych odbył się bieg ,,O puchar dyrektora szkoły”. Najmłodsi mieli do pokonania 400 m, starsi – 800 m. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali w nagrodę jabłka, a najszybsi – puchary. Było ich aż sześć, po dwa dla każdej grupy. Oto zwycięzcy i równocześnie zdobywcy pucharów:

·         klasy I – III – Weronika Kulpa (III b) i Jan Kraszewski (III b),

·         klasy IV – VI – Aleksandra Łątkowska (VI a) i Michał Janik (VI b),

·         klasy gimnazjum – Oliwia Kulpa (I a) i Filip Krzyżanowski (II b).

Niestety, nie było kategorii ,,dorośli” (rodzice? nauczyciele?). Może… w przyszłym roku?

Image 

            Kolejne zawody sportowe były rozgrywane na 3 boiskach. Klasami I – III zajęły się Dorota Świtońska i Dorota Stanicka. Przygotowały dla uczniów zabawne tory przeszkód, wyścigi z woreczkami i na czworakach oraz rzuty do celu. Tu zwycięzcami były wszystkie dzieci, toteż każdy mały sportowiec otrzymał słodką nagrodę.

            Klasy IV – VI pod opieką Sławomira Mańkowskiego konkurowały w nietypowych i śmiesznych konkurencjach: biegu tyłem do mety (zwycięzcy – drużyna kl. VI b), wyścigu raków (kl. VI a), na czworakach (kl. VI b i V b) oraz w rzucie piłką lekarską (kl. VI b).

            Z kolei gimnazjaliści pod opieka Krystiana Linka rywalizowali w dyscyplinie, w której szkolne drużyny odnoszą niemałe sukcesy – piłce nożnej. Odbyły się dwa mecze: męska, a później - damska reprezentacja rozgrywek Coca Cola Cup kontra reszta szkoły. Jak można się było spodziewać, zawodnicy i zawodniczki ze szkolnej kadry rozgromili swoich przeciwników, nie dając im szans nawet na remis. Po meczach nagrody otrzymali najlepsi strzelcy – Marysia Pawlak (II b) oraz Kacper Osiński (III a).

            Równocześnie z rozgrywkami sportowymi na stadionie, na terenie wokół szkoły odbywały się ,,Podchody z Patronem”. Drużyny klas gimnazjalnych pod opieką Anny Przybylskiej i Kamili Drużyńskiej szukały ukrytych zadań, a następnie  wykonywały je, kojarząc biografię oraz fragmenty opowiadań Marii Danilewicz Zielińskiej ze zdjęciami miejsc. Słodką nagrodą dla zwycięzcy podzieliła się reprezentacja klasy II a w składzie: Sandra Czerniejewska, Alicja Dziedzic, Kacper Parzybut, Norbert Umerlik. Kolejne miejsca zajęły: kl. III a i kl. II b.

            Tymczasem na scenie koło stadionu swój coroczny ,,Turniej Wiedzy o Patronie Szkoły” rozgrywały klasy IV – VI pod okiem organizatorek: Danuty Olejnik i Kamili Kurnatowskiej. Uczestnicy – reprezentanci klas – odpowiadali na pytania dotyczące biografii oraz rysowali ilustracje do wylosowanych opowiadań. Wygrała drużyna klasy VI b: Karina Kalocińska, Amelia Buze, Anita Inatlewska, Weronika Wesołowska, Kinga Kozak, Aleksandra Kornacka. II miejsce zajęła klasa VI a, a trzecie – V b.

            Konkurs wiedzy o Patronie Szkoły klasy gimnazjalne miały już za sobą, jego organizatorki – Anna Stanek i Danuta Olejnik - ogłosiły w czasie Święta Szkoły wyniki:

·         I miejsce – Marta Urbańska (II b),

·         II miejsce – Joanna Kwiatkowska (III a),

·         III miejsce – Klaudia Waśkowska (II a).

      Oprócz zawodów sportowych, konkursów i prezentacji poświęconych Patronce szkoły, na dzieci i młodzież czekało dużo atrakcji. Były one zgodne z oczekiwaniem uczniów, którzy wyrazili swoje propozycje przebiegu święta w ogólnoszkolnym sondażu. Zgodnie z nim, a na miarę możliwości organizacyjnych, można się było posilić żurkiem, kiełbaskami z grilla, ciastem, były także napoje, słodycze, lody i wata cukrowa. Młodsze dzieci skakały i zjeżdżały ze zjeżdżalni w 2 dmuchanych zamkach. Malowały samochód według swoich pomysłów.  Wszyscy podziwiali wyposażenie samochodów straży pożarnej i auta policyjnego. Można było zasiąść za kierownicą, przymierzyć hełm, porozmawiać ze strażakami i policjantami. Odbył się także pokaz akcji pożarniczej – gaszenie płonącego samochodu.

Image 

      Na zakończenie Święta Szkoły odbyło się podsumowanie wszystkich zawodów i konkursów oraz rozdanie nagród. Pani dyrektor pogratulowała udziału wszystkim uczestnikom, podziękowała nauczycielom za przygotowanie święta. Jego koncepcję opracowały Danuta Olejnik i Anna Stanek, wspierane przez Dorotę Świtońską, Dorotę Stanicką, Kamilę Kurnatowską, Annę Przybylską, Kamilę Drużyńską, Krystiana Linka i Sławomira Mańkowskiego. Podziękowanie za ogromny wkład pracy w organizację i przebieg imprezy otrzymali także członkowie szkolnej rady rodziców: Anna i Arkadiusz Kozłowscy oraz Arleta i Andrzej Dylewscy. Nagrody, poczęstunek, słodycze, owoce i rozmaite atrakcje dla młodszych dzieci były możliwe dzięki hojności rodziców i sponsorów spoza szkoły.

Anna Stanek

 Image

Darczyńcy Święta Szkoły


 Image

Image 

Image 

Image 

Image

Image


  Image


 


 

  

 
Dzień Matki w klasach 0-III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
26.05.2015.
Image

Od wielu lat w naszej szkole uroczyście obchodzony jest Dzień Matki. Podobnie było w tym roku. 25 i 26  maja uczniowie występowali na klasowych scenach z serdecznymi życzeniami. Dzieci z klas 0-III przedstawiały scenki, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. Podczas występów niektórym rodzicom "zakręciła się” łezka w oku.

Na zakończenie dzieci składały  swoim mamom życzenia oraz wręczały własnoręcznie wykonane upominki. Te krótkie chwile spędzone w szkole z pewnością na długo pozostaną w pamięci kochanych mam – szczęśliwych i dumnych ze swych pociech, których trud, zaangażowanie i pokłady ogromnej miłości, jakie włożyli w przygotowanie uroczystości, zostały tak miło i szczerze przyjęte.

Administrator

Image 

Image


 

 
Wycieczka do WDK Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Jankowska - Baranowska   
21.05.2015.
 Image

 21 maja 2015 r. grupa 50 uczniów z klas szóstych i piątych odbyła 1- dniową wycieczkę do Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Było to możliwe dzięki udziałowi szkoły w projekcie finansowanym przez Urząd Marszałkowski” Eko - Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat”. Plenerowe warsztaty przybliżyły uczniom dziedzictwo przyrodnicze naszego województwa. Dzieci pracowały w grupach pod okiem profesjonalnych animatorów przyrody. Było wiele konkursów z nagrodami - niespodziankami. Ponadto każdy uczeń otrzymał zieloną koszulkę i czapkę z logiem akcji.Był też ciepły posiłek, kuchni polowej”. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone. Lekcja ekologii na długo pozostanie w ich pamięci.

 E. Jankowska - Baranowska

Image 


 

 
"Ocenianie kształtujące w Szkole Uczącej Się" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
20.05.2015.

 Image


 

 
Warsztaty świeczkowe Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Orepuk-Piotrowska   
18.05.2015.

 Image

            18 maja 2015r. w naszej szkole odbyły się warsztaty świeczkowe. Uczniowie klas pierwszych oraz drugich wykonali świece parafinowe z dodatkiem kolorów, zapachów i materiałów wzbogacających ich wygląd                 – kamyków, muszelek, kolorowego piasku. Instruktorka  zaprezentowała poszczególne etapy tworzenia świeczek ozdobnych, przedstawiła również uczniom zasady bezpieczeństwa w czasie warsztatów. Wykonanymi świeczkami obdarowane zostaną Mamy uczniów z okazji ich Święta.

Karolina Orepuk-Piotrowska

Image 

Image 


 

 
Konkurs " OZE w mojej miejscowości" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Jankowska - Baranowska   
18.05.2015.

Image

Klasa VI b wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Województwo Kujawsko-Pomorskie i Stowarzyszenie "Tilia" w ramach projektu pn. ,,Promocja odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnych systemów dywersyfikujących źródła i sposoby ich wykorzystania jako element ochrony środowiska przyrodniczego w województwie kujawsko-pomorskim ”.

Uczniowie wykonali makietę  naszej miejscowości wykorzystującej  różne odnawialne źródła energii.Do pracy używano wyłącznie surowców wtórnych, złączono również opis:  

Stawki to niewielka miejscowość położona między Aleksandrowem Kujawskim a Ciechocinkiem. Nasza miejscowość wykorzystuje czyste źródła energii. Na kilku budynkach mieszkalnych zainstalowano kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, które wykorzystują energię Słońca. Służą one do podgrzewania  wody a także do produkcji energii elektrycznej, wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe - dzięki niej może pracować np. lodówka, pralka lub laptop. Do podgrzewania wody służą również montowane na zewnątrz domów - słoneczne  podgrzewacze, widać je na dwóch domach. Oświetlenie uliczne korzysta także z energii słonecznej, wszystkie lampy wyposażone są w  baterie słoneczne, dzięki nim jasno jest nocą. Przy każdej posesji znajdują się lampy solarne. Samochody poruszające się po miejscowości nie zanieczyszczają środowiska, jeżdżą na energię słoneczną. W naszej wsi wykorzystuje się również inne źródło energii –energię wiatru. Powstała farma wiatrowa, składająca się z kilku turbin wiatrowych. To niewyczerpywalne i darmowe źródło energii znajduje się na obrzeżach wsi i korzysta z niej np. szkoła.
Zastosowane w naszej miejscowości odnawialne źródła energii wpłynęły na czystość  naszego środowiska. 

Praca wzbudziła zainteresowanie jury, ostatecznie nie zdobyła głównej nagrody, ale została wystawiona podczas Festiwalu OZE, który odbył się w Toruniu, na Barbarce w dniach 15-16. 05 2015 r.

 E. Jankowska - Baranowska 


 
"Niezapominajka Polska" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Sławomir Świeczkowski   
14.05.2015.
Image

Dnia 14 maja 2015r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Wołuszewie imienia Wincentego Piotrowskiego odbyła się VII Powiatowa Impreza z okazji Święta Ziemi i Święta Rodziny. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wytypowani z VI klas: 

1.      Dziekanowska Oliwia   - (kl. VI a)
2.      Olszewska Klaudia       - (kl. VI a)
3.      Inatlewska Anita           - (kl. VI b)
4.      Kalocińska Karina         - (kl. VI b)
5.      Kornacka Aleksandra    - (kl. VI b)
6.      Rosińska Aleksandra     - (kl. VI b)

 

 Nasza szkoła już kolejny raz uczestniczyła w tym święcie. Głównym celem imprezy było propagowanie treści ekologicznych i profilaktycznych poprzez ruch i zdrowe odżywianie oraz spędzanie jak najwięcej wolnego czasu na świeżym powietrzu. Na początku imprezy zostaliśmy zaproszeni na przedstawienie o treści ekologiczno-prozdrowotnej, a następnie do zmagań w wielu konkurencjach. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę brali udział w pięciu konkurencjach: jazda rowerem po torze przeszkód; test wiedzy z zakresu zasad ruchu drogowego; malowanie plakatu o treści ekologicznej; praca przestrzenna – niezapominajka; test wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

 

Uczniom naszej szkoły udało się zająć II miejsce w konkurencji „Niezapominajka Polska”.

Szkoła w Wołuszewie była również organizatorem konkursu plastycznego „Niezapominajka Polska”, podsumowanie którego odbyło się podczas Święta Ziemi i Święta Rodziny.

Patronat nad konkursem objęło  Nadleśnictwo Gniewkowo.

Nagrody otrzymali również nasi uczniowie:
-  I miejsce(kategoria klas I-III): Weronika Kulpa  z  kl. IIIb
- I miejsce (kategoria klas IV-VI): Lewandowska Natalia z kl. V
- wyróżnienie: Marcin Bonowicz z oddziału przedszkolnego

   Sławomir Świeczkowski


 Image

Image 

Image 

Image 


 

 
VIII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Ewelina Wdowiak   
12.05.2015.

Dnia 12 maja 2015 roku odbył się VIII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Uczniów klas II, III, IV, V i VI "Lubię matematykę" w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim. Najlepsi matematycy rozwiązywali test przez 45 minut. Po sprawdzeniu testów przez komisję zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

Nasza szkoła wypadła następująco:

·         I miejsce - Miłosz Urbański z klasy II a

·         I miejsce  - Kacper Kulpa z klasy III b

·         II miejsce - Szymon Sobierajski III a

Ewelina Wdowiak


 

 
Czekoladowy kosz dla uczniów Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
05.05.2015.
Image
 
30 kwietnia dotarł do szkoły czekoladowy kosz dla uczniów, którzy  brali udział w konkursie na Najpiękniejszą Pisankę.Słowa podziękowania skierował do szkoły Piotr Całbecki  - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Warto było wystartować w konkursie, dzięki któremu uczniowie pokazali, jak godnie reprezentują naszą szkołę i gminę.
 
Małgorzata Wdowczyk 

 

 
 
Święto Flagi Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Bąk, I. Wypij   
04.05.2015.
 Image

 "Barwy ojczyste”
Czesław Janczarski

 Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.

 2 maja 2015 r. o godz.18.00 w kościele Św. Jana Pawła II w Odolionie rozpoczęły się gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja połączone z dniem Flagi Narodowej. 
Z tej okazji uczniowie z klasy 2a i 2b szkoły podstawowej przygotowali montaż słowno – muzyczny pt. „Święto Flagi”. Przypomnieli  historię biało-czerwonych barw narodowych.
W inscenizacji wykorzystano fragment wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ,,Pieśń o fladze’’, wiersz Czesława Janczarskiego, na melodię krakowiaka mali wykonawcy  śpiewali piosenki o fladze.Na zakończenie uczennica gimnazjum Julia Kapica wykonała utwór Marka Grechuty pt. ,,Ojczyzna’’.

 Gratulujemy udanego występu.

 E. Bąk, I. Wypij

Image 


 

 

 
"Z energią zmieńmy nawyki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Jankowska - Baranowska   
27.04.2015.
 Image

To tegoroczne hasło obchodów Dni Ziemi. Nabiera ono szczególnego znaczenia w dobie zmniejszających  się zasobów surowców energetycznych . Ponadto spalanie ich wiąże się  z dużą emisją zanieczyszczeń, które dostają się do atmosfery . W ten sposób człowiek niekorzystnie wpływa na  stan środowiska . W trosce o jego  ochronę  człowiek  jednak podejmuje działania, które są przyjazne dla  przyrody - w coraz większym stopniu wykorzystuje alternatywne źródła energii.

Apel przygotowany przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej dotyczył różnych rodzajów ,, czystej energii” Każda klasa w formie prezentacji multimedialnej zaprezentowała  inny rodzaj  odnawialnej energii : 

 klasa IV       -   energię  z biomasy
 klasa  Va      -   energię  słoneczną
 klasa  Vb      -  energię  wodną
 klasa  VI a    -  energię  geotermalną
 klasa  VI b    -  energię wiatrową

Uczniowie z uwagą wysłuchali cennych informacji i być może w przyszłości sami z takiej  energetyki skorzystają .

W szkole odbył się również konkurs plastyczny pt.,, Dobra energia” 
Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce Kinga Kozak kl. VI b
II miejsce Maja Chacińska kl. IV
III miejsce Karina Kalocińska kl. VI b

Nagrody  i dyplomy wręczyła uczniom  v-ce dyr. , pani Urszula Ziemnicka.Nagrodzone prace i inne można było zobaczyć w trakcie prezentacji, ponieważ stanowiły dekorację sali ,
 w której odbywał się apel .

 E. Jankowska - Baranowska
 

 Image


 

 

 

 
V Gminny Konkurs Matematyczny "Mistrz Matematyki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
24.04.2015.
Image

24 kwietnia 2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Opokach odbył się V Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Matematyki” . Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wytypowani z każdej klasy szkoły podstawowej:

·         klasy I – Maciej Jagielski ( kl. I b)

·         klasy II – Anna Janik ( kl. II b)

·         klasy III – Kacper Kulpa ( kl. III b )

·         klasa IV – Maja Chacińska

·         klasy V – Łukasz Rosowski ( kl. V b)

·         klasy VI – Ola Łątkowska ( kl. VI a).

Najlepsi matematycy rozwiązywali test przez 60 minut. Po sprawdzeniu testów przez komisję pani dyrektor Lena Gralak przedstawiła laureatów i wręczyła nagrody. Podkreśliła, że  rywalizacja była zacięta, uczniowie wykazali się dużymi wiadomościami i umiejętnościami.

Nasza szkoła wypadła następująco:

·         I miejsce -  Kacper Kulpa z kl. III b

·         II miejsce - Anna Janik z kl. II b

·         III miejsce -  Łukasz Rosowski z kl. V b.

Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody oraz dyplomy, a opiekunowie  p. Dorota Świtońska   i p. Ewelina Wdowiak -  podziękowania.

Dorota Świtońska

Image 

Image 


 

 
Szkolne rekolekcje wielkopostne Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Mariańska   
21.04.2015.

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne przeżywaliśmy w dniach 26-28 marca, a prowadził je ksiądz Karol Zając z Konina. Pierwszego dnia uczniowie obejrzeli film ewangelizacyjny pt. "Syn marnotrawny", a następnie wysłuchali konferencji księdza rekolekcjonisty. Uczniowie gimnazjum przedstawili dramę pt. "Nie wierzę w grzech", a na koniec wręczone zostały nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego pt. "Pasje Jana Pawła II" oraz konkursu na ozdobę wielkanocną. Drugiego dnia rekolekcji poznaliśmy

przypowieść o Dobrym Pasterzu dzięki filmowi pt. "Zagubiona owieczka". Uczestniczyliśmy także w drodze krzyżowej, którą prowadziły uczennice z kl. Va i Vb oraz gimnazjaliści. Sobota była dniem spowiedzi świętej. Uczestniczyliśmy także we Mszy św., której oprawę liturgiczno-muzyczną przygotowała schola parafialna. Śpiew scholi i radosne pląsy towarzyszyły nam przez wszystkie dni rekolekcji, a najchętniej śpiewaną przez wszystkich piosenką był utwór "Ty jesteś darem".

Uczniowie klas V i VI podzielili się w anonimowej ankiecie wrażeniami z przebytych rekolekcji. Oto niektóre wypowiedzi:

- "Na rekolekcjach najbardziej podobały mi się filmy, ponieważ nauczyły mnie, że Bóg zawsze nas kocha, że jesteśmy owcami Pana Jezusa, a On jest naszym Pasterzem."

- "Na rekolekcjach nauczyłem się, że zawsze można wrócić do swego Ojca, do Boga."

- "Nauczyłem się przebaczać."

- "Najbardziej zapamiętałem wspólną drogę krzyżową. Nauczyłem się, jak właściwie przygotować się do spowiedzi i jak dbać o jak najbardziej uroczyste spotkanie z Bogiem."

- "Podobała mi się rozmowa z księdzem na temat grzechu i tańczenie, bo było radośnie i wesoło. Zapamiętałam z rekolekcji, że nie można grzeszyć, bo rani się bliskich, Pana Boga i siebie. Nauczyłam się, że Bóg powinien być ma 1. miejscu."

- "Podobało mi się to, że ksiądz wszystko tłumaczył i że wszystko rozumiałem."

- "Najbardziej podobały mi się filmy, które uczyły, że Bóg oddaje życie, żeby nas ocalić. Nauczyłem się, że Bóg kocha nas bezgranicznie."

- "Z historii syna marnotrawnego zapamiętałam, że cokolwiek zrobimy źle, odejdziemy od Pana Boga, to On czeka na nas. Nauczyłam się też, że trzeba się spowiadać, że warto być dobrym."

- "Najbardziej podobało mi się śpiewanie chóru, ponieważ dodawał wspaniałej atmosfery."

- "Najbardziej podobały mi się słowa księdza, dzięki którym zrozumiałam Ewangelię i pokochałam na nowo Boga. Zapamiętałam filmy, dzięki którym to zrozumiałam. I za to wszystko mówię: DZIĘKUJĘ!" 

Rekolekcje szkolne przygotowali: ks. Janusz Stanowski, Agnieszka Marjańska i Dominik Dajerling

 

 
Wycieczka do Torunia klas IIa i IIb Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Iwona Wypij   
20.04.2015.
Image                   
Dnia 20.04.2014 roku klasa IIa i IIb wybrały się na wycieczkę do Torunia. 

Celem wycieczki było zwiedzanie zabytków miasta oraz pobyt i uczestnictwo w Festiwalu Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Dzieci brały udział w zajęciach z chemii, biologii i fizyki. Podczas lekcji chemii uczniowie dowiedzieli się , co może powstać gdy połączymy ze sobą proste związki chemiczne. Na lekcji biologii uzyskiwaliśmy ciekawe substancje z drożdży, a także można było zobaczyć bakterie pod mikroskopem. Lekcja fizyki zaspokoiła naszą ciekawość dotyczącą budowy i zasad działania dronów.

 Iwona Wypij

 

 Image


 

 
VIII edycja Konkursu " Pamiętajmy o tradycji..." Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
20.04.2015.
Image

Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku po raz kolejny zaprosiło uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na najładniejszą wielkanocną pisankę lub kartkę świąteczną.

VIII edycja konkursu ,,Pamiętajmy o tradycji ...’’ cieszyła się dużym zainteresowaniem. Napłynęło aż 440 prac ze szkół  i przedszkoli z powiatu aleksandrowskiego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 11 kwietnia.  Wyróżnienie otrzymała Roksana Pawlak z klasy 2b.

Gratulujemy Roksanie !

 E.Bąk


 

 

 
sukces Aleksandry Gapskiej w turnieju ortograficznym Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
17.04.2015.

W dniu 15 kwietnia 2015r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im.  Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kujawskim odbył się XII Powiatowy Turniej Ortograficzny Uczniów Szkół Podstawowych.  Celem turnieju było wyłonienie Mistrza Ortografii na poziomie klas III, IV, V, VI spośród uczniów szkół podstawowychpowiatu aleksandrowskiegoi.

Uczniowie klas IV, V i VI rywalizowali w swoich grupach wiekowych.
Konkurs obejmował dwa etapy:    
etap I – sprawdzian znajomości zasad ortografii i interpunkcji – karty pracy,
etap II – pisanie ze słuchu tekstu obejmującego zagadnienia ortografii i interpunkcji odpowiednie do poziomu klasy.
Zadania z jakimi musieli się zmierzyć uczestnicy w grupie wiekowej IV klas to między innymi:

Zasady pisowni:  
·         wyrazów z „u-ó, rz-ż, ch-h” i wszelkie wyjątki,
·         bezokoliczników,
·         „nie” z czasownikami, rzeczownikami, przymiotnikami i przysłówkami  w stopniu równym oraz przysłówkami niepochodzącymi od przymiotników,
·         wyrażeń przyimkowych i przyimków złożonych,
·         wyrazów z samogłoskami nosowymi „ą”, „ę”, w tym czasowników w czasie przeszłym  oraz wyrazów z grupami głosek „om, em,  on, en”,
·         wielką literą ze względów składniowych oraz nazw własnych i tytułów książek, filmów, artykułów,
·          zasady dzielenia wyrazów przy przenoszeniu.

Zasady interpunkcji:
·         znaki interpunkcyjne na końcu zdań,
·         znaki interpunkcyjne w zdaniu pojedynczym i złożonym, w tym przy zapisywaniu tytułów. 

Z naszej szkoły z powodzeniem udział wzięła Aleksandra Gapska z klasy IV, zajmując III miejsce.

Gratulujemy Aleksandrze.

 

Małgorzata Wdowczyk


 Image


 

 

 
"Rockman" z oddziału przedszkolnego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
15.04.2015.
Przedszkole Samorządowe nr 1 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Kujawskim oraz Miejskie Centrum Kultury zorganizowali I Powiatowy Konkurs Piosenki Przedszkolnej „Przebój polskiego rocka”.
24 marca 2015 roku na scenie MCK odbyły się konkursowe popisy małych wokalistów.
Z naszej szkoły na "rockową" nutę wystąpił Szymon Kretkowski z oddziału przedszkolnego.
Gratulujemy Szymonowi
 
Małgorzata Wdowczyk

 Image
 
Konkurs plastyczny"Dom, rodzina i ja" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Iwona Wypij   
13.04.2015.
Image

13.04.2015 roku dobiegł końca etap szkolny konkursu plastycznego: ,,Dom, rodzina i ja”. Pomysłodawcą konkursu jest Kujawsko - Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu. Jury pod przewodnictwem pani dyrektor Małgorzaty Wdowczyk wyłoniło laureatów.

 W kategorii klas pierwszych zwyciężyła Julia Ankiersztajn z kl. Ib, drugich  - Roksana Pawlak (kl.IIb), trzecich -  Franciszek Zając (kl.IIIa).

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim.

Iwona Wypij

Image 


 

 
Mikołaj Szwebs - pierwsze miejsce w województwie! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
30.03.2015.

Mikołaj Szwebs z II klasy naszej szkoły podstawowej za swoją pracę pt. "Moje najciekawsze ścieżki krajoznawcze" zajął I miejsce w eliminacjach oddziałowych (wojewódzkich) Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę ".

 Gratulujemy Mikołajowi!

 


Informację na ten temat podała też "Gazeta Pomorska" w wydaniu z 16 marca 2015 r.

 

Image 

 


Image

 

 

 
Powitaliśmy wiosnę... koncertowo Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
23.03.2015.
Image

            W dniu 23 marca w naszej szkole został zorganizowany koncert wiosenny pod hasłem ,,Miłość nie zna granic”.  Na widowni zasiedli rodzice uczniów oraz nauczyciele. Mieli oni okazję obejrzeć przegląd artystycznych umiejętności uczniów od klas najmłodszych po gimnazjum.

            Zabawną konferansjerkę prowadzili: Sandra Borkowska i Szymon Urbański z kl. III b gimnazjum, którzy przekomarzali się  ,,uczuciowo” oraz zapowiadali kolejne występy uczniowskie. Koncert otworzył chór szkolny, który  wprowadził widzów w tematykę wiosenno – miłosną i utrwalał ten miły nastrój kolejnymi utworami. Romantycznie było także w czasie recytacji wiersza ,,Mów do mnie jeszcze…” w interpretacji Zuzanny Piskrzyńskiej z klasy I a gimnazjum.  Z kolei grozą powiało, gdy przenieśliśmy się wraz z wykonawcami z klas I a i I c szkoły podstawowej do wiosennego lasu, by śledzić losy Czerwonego Kapturka, babci i złego wilka. W koncercie nie zabrakło popisów instrumentalnych; słuchaliśmy wybranych utworów muzyki poważnej i popularnej w wykonaniu: Roksany Wróblewskiej, Jacka Wójcika i Dominiki Śmiesznej. Grupowo wystąpiły tancerki z klas piątych i szóstych. Uczestniczyliśmy także w brawurowym pokazie mody, który przedstawiły w rytm hitów muzycznych klasy trzecie szkoły podstawowej. Trzeba przyznać, iż przemarsz młodych modelek i modeli w strojach sportowych, szkolnych, dyskotekowych i wieczorowych spowodował gorący aplauz publiczności.

            Chwilę refleksji wywołał spektakl ,,Sponsoring” w wykonaniu koła teatralnego gimnazjum. Warto dodać, że jego członkowie sami napisali scenariusz tego przedstawienia. Nawiązali w nim do ważnych dla młodych osób problemów – pogoni za modą, bezkrytycznego wiązania się z nieodpowiednimi osobami, trudności w porozumieniu się z rodzicami, odpowiedzialności za swe czyny.

            Na zakończenie pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk podziękowała uczniom za występy, a wicedyrektor Urszuli Ziemnickiej za pomysł i scenariusz przedsięwzięcia. Słowa podziękowania otrzymali także nauczyciele, którzy włączyli się w realizację imprezy: Barbara Szelągowska – występy wokalne i instrumentalne, Karolina Orepuk – Piotrowska i Sławomir Świeczkowski – przedstawienie ,,Czerwony Kapturek”, Alina Kruszka i Dorota Świtońska – modowe szaleństwo, Hanna Kaźmierczak – koło teatralne, Agnieszka Marjańska – tancerki, Anna Stanek – wystąpienia konferansjerów, Kamila Drużyńska – dekoracje.

 

Anna Stanek

           Image


 

           

 

 
Żegnamy zimę, a witamy wiosnę! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
20.03.2015.

Image

                20.03.2015 r. , w tym dniu wesoło i z humorem obchodziliśmy Powitanie Wiosny. Oddział przedszkolny oraz klasy I-III wraz z wychowawcami zebrały się przed szkołą. Słoneczna pogoda sprzyjała wyruszeniu korowodu z Marzanną oraz tradycyjnymi gaikami przystrojonymi kolorowymi bibułami. Uczniowie wędrując po najbliższych zakątkach Stawek mogli obserwować pierwsze wiosenne kwiaty, słuchać odgłosy ptaków. W trosce o ekologię Marzanna uniknęła spalenia, a została tylko wrzucona do pobliskiego stawu. Każda z klas mogła pochwalić się krótkim występem o tematyce wiosennej.  Na tę okazję uczniowie przygotowali piosenki, wiersze, okrzyki, zabawy ruchowe. Po powrocie do szkoły w klasach wykonywali prace plastyczne nt. „ Wiosna tuż, tuż….”.
Powitanie Wiosny było niezwykle barwne i radosne.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Dorota Świtońska  

Image 


 

 
Konkurs Matematyczny Kangur Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Urszula Ziemnicka   
19.03.2015.
Image

W dniu 19 marca 2015 roku odbył się Konkurs Matematyczny Kangur, w którym wzięło udział  63 uczniów, w tym 46 ze szkoły podstawowej i 17 z gimnazjum.

Żaczek: klasa IIa i  IIb  - 15 uczniów
Maluch: klasa III a , III b i  IV – 17 uczniów
Benjamin: klasa Va, V b  i VI 14 uczniów
Kadet: klasa I GIM i 2 GIM – 13 uczniów
Junior: klasa III – 4 uczniów

 

Główną umiejętnością badaną przez Kangura jest logiczne myślenie, a nie tylko czysta wiedza i znajomość wzorów.
Uczniowie rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, składającego się z pytań za 3,4,5 punktów.
Rozwiązujący otrzymuje odpowiednią ilość punktów za podanie poprawnej odpowiedzi, 0 punktów za brak rozwiązania, a za błędną odpowiedź lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi odejmowane jest 25% odpowiedniej liczby punktów za dane pytanie
Żaczek miał do rozwiązania 21 zadań, Maluch 24, a w pozostałych kategoriach po 30 zadań.
Uczniowie pracowali wytrwale przez 75 minut. Wyniki będą znane do końca maja 2015 roku.

 

Urszula Ziemnicka 

 

Image 


 

 
etap szkolny konkursu plastycznego "Pasje Jana Pawła II" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Mariańska   
16.03.2015.

 Image

16 marca w podsumowano etap szkolny konkursu plastycznego "Pasje Jana Pawła II". Konkurs ogłoszony w Roku św. Jana Pawła II, jest inicjatywą Wydawnictwa " Promyczek " z Nowego Sącza i Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Uczniowie klas O-VI zgłosili w sumie 69 prac. Jury po długich i burzliwych obradach postanowiło przyznać następujące nagrody:

  1. miejsce - Natalia Lewandowska kl. Vb i Krystian Lewandowski kl. Ib
  2. miejsce- Sebastian Pawłowski kl. Ia
  3. miejsce- Zuzanna Kaźmierczak kl. IIIb

  Wyróżnienia:
                     Szymon Kretkowski kl. 0
                      Roksana Pawlak kl. IIb
                      Magdalena Szczęsna kl. Vb 

 

  Nagrody, ufundowane przez proboszcza parafii Odolion ks. Janusza Stanowskiego zostaną wręczone podczas szkolnych rekolekcji wielkopostnych 26 marca 2015r. 

  Wszystkie prace zgodne z regulaminem, zostaną przekazane na etap ogólnopolski w Nowym Sączu, który zostanie rozstrzygnięty po 21 marca 2015r.

Agnieszka mariańska 

 

Image


 

 
I c zdobyła I miejsce w X Wojewódzkim Konkursie Teatralnym Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
16.03.2015.

16 marca grupa uczniów z klasy I c zdobyła I miejsce w X Wojewódzkim Konkursie Teatralnym Bajek i Legend, zorganizowanym w Publicznej Szkole Podstawowej w Wołuszewie. Gratulujemy  młodym aktorom!
 
Image
Image

 
 
Mikołaj Szwebs na teatralnej scenie "Baja Pomorskiego" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
12.03.2015.

W dniach 9-12 marca 2015 r. dzieci i młodzież z całego regionu po raz kolejny miały okazję wystąpić przed publicznością na profesjonalnej scenie teatralnej i zaprezentować interpretację dowolnie wybranego tekstu literackiego. Prezentacje uczniów były oceniane przez jury złożone m.in. z aktorów i animatorów kultury. Konkurs Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży rokrocznie skupia na małej scenie „Baja Pomorskiego” około 180 uczestników w wieku 6-19 lat. Występy tradycyjnie były podzielone na pięć kategorii wiekowych.

Z naszej szkoły w konkursie uczestniczył Mikołaj Szwebs z klasy II B, który otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy Mikołajowi udanego debiutu scenicznego!

 Image

 

Image 


 

 
"Strach ma wielkie oczy" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Hanna Kaźmierczak   
11.03.2015.
Image

„Strach ma wielkie oczy”

     Przemoc psychiczna i fizyczna jest szczególnie groźna: powoduje efekt kuli śnieżnej, przez co często współwinni są także ci, którzy nie zgadzają się na nią, jednak nie reagują. Oprawcy czują się dzięki temu bezkarni, a osoby prześladowane nie wiedzą, jak zmierzyć się z problemem. Aby uporać się z trudną sytuacją, dzieci i młodzież często sięga po używki.

11 marca nasi uczniowie mieli okazję przyjrzeć się tej sprawie dzięki kabaretowej „Grupie T” z Torunia w przedstawieniu pt. „Strach ma wielkie oczy”. Aktorzy w humorystyczny sposób ukazali  sposoby radzenia sobie w skomplikowanej sytuacji oraz  pokazali, że kluczem do rozwiązania  problemu agresji  jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc do   nauczyciela, który  jest przyjacielem i  wie jak wyjść z opresji.

 Hanna Kaźmierczak

Image 

 

 

 


 

 

 
"Dzieci z Bullerbyn" i klasa IIIa i IIIb Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: uczniowie z klasy IIIa i IIIb   
11.03.2015.

Image

Image 

 

Image 


 

 
Dzień Kobiet w klasie Ic Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Orepuk-Piotrowska   
06.03.2015.
Image

Dzień 8 marca tradycyjnie jest w naszej szkole dniem wyjątkowym i bardzo uroczystym. Tegoroczne Święto Kobiet również takie było. W piątek 6 marca  2015r. z tej właśnie  okazji uczniowie klasy pierwszej C przygotowali dla swoich koleżanek laurki oraz wręczyli im upominki.

Karolina Orepuk-Piotrowska

 Image


 

 
Dzień Kobiet w klasie III B Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kacper Kulpa, uczeń klasy III b   
05.03.2015.
Image

                W dniu 5 marca w klasie III b odbył się Dzień Kobiet. Złożyliśmy życzenia naszym koleżankom oraz wręczyliśmy kwiatki i drobne upominki. Były z nich bardzo zadowolone i dziękowały nam, że pamiętaliśmy o dniu 8 Marca. Oczywiście nie zapomnieliśmy o najważniejszej kobiecie w naszej klasie, czyli wychowawczyni. Obdarowaliśmy naszą Panią bukietem kwiatów i czekoladkami. Z tej okazji odbył się również poczęstunek, były słodycze i pizza. Rozmawialiśmy i bawiliśmy się w różne zabawy. Był to miło spędzony czas.

 Kacper Kulpa, uczeń klasy III b 

 

Image 


 

 
W dniu świętego Walentego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
14.02.2015.


            Z jednodniowym wyprzedzeniem świętowano w szkole Dzień Zakochanych, który w tym roku wypada w sobotę. Z pewnością zakochani prześlą sobie życzenia 14 lutego, ale już dziś miłosną i sympatyczną korespondencję roznosiła po szkole poczta walentynkowa. Jej członkinie ze szkoły podstawowej zauważyły, że najwięcej walentynek przesłali uczniowie klas… najmłodszych. Czerwone serduszka do zapisywania wyznań i serdeczności zapewnił samorząd gimnazjum. Jego członkowie pod opieką trenera Krystiana Linka zorganizowali w tym dniu również turniej walentynkowy w piłkę nożną. Po zaciętych meczach  puchar dla najlepszego zespołu dostał się w ręce chłopców z klasy III b.

Anna Stanek


 

 
Plan zajęć w czasie ferii zimowych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
13.02.2015.

Image

FERIE SPĘDZAMY AKTYWNIE I WESOŁO

PLAN ZAJĘĆ W CZASIE FERII ZIMOWYCH

 

 

SZKOŁA PODSTAWOWA

Godz.

Poniedziałek  16.02.2015 r.

Prowadzący

9:00- 13:00

 

1.    Bajkowe origami.

2.    Zabawy muzyczno- ruchowe.

3.    Ze starego- coś nowego- zabawy plastyczne, turniej gier planszowych.

Karolina Orepuk- Piotrowska

 

Wtorek  17.02.2015 r.

 

9:00-13:00

autobus szkolny

1.    Każdy to potrafi- zabawy plastyczne.

2.    W zdrowym ciele, zdrowy duch- gry i zabawy sportowe.

3.    Rusz głową- rozwiązywanie łamigłówek, zagadek.

Alina Kruszka

 

Środa  18.02.2015 r.

 

9:00- 13:00

1.    Co to za sport? Kalambury i zagadki pantomimiczne.

2.    Tor przeszkód- zabawy ruchowe.

3.    Bawimy się plasteliną i ciastoliną- gimnastyka rąk i palców.

4.    Zagadki muzyczne.

Dorota Świtońska

 

Czwartek  19.02.2015 r.

 

9:00- 13:00

autobus szkolny

1.    Sportowe rozgrywki na sali gimnastycznej.

2.    Malowanie i rysowanie zimowego pejzażu (technika dowolna).

3.    Zajęcia komputerowe- praca z ulubionym programem komputerowym.

4.    Spacer po okolicy.

E. Bąk

I. Wypij

 

Piątek  20.02.2015 r.

 

9:00- 13:00

autobus szkolny

1.    Gry integracyjne na sali gimnastycznej.

2.    Powiedz nam coś o sobie- rysunek.

3.    Zajęcia w pracowni komputerowej.

4.    Wycieczka do lasu- wypatrywanie tropów zwierzęcych na śniegu.

S. Świeczkowski

 

 

 Image
do wydruku - plan zajęć w czasie ferii


 

 

 

 
Zabawa karnawałowa Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Monika Małecka   
12.02.2015.
Image

            Dnia 12 lutego odbyła się zabawa karnawałowa dla klas IV – VI. W organizacji balu uczestniczyli uczniowie, wychowawcy klas V a i V b oraz samorząd uczniowski.

            Zorganizowano zabawy i konkursy, w których uczniowie mieli możliwość wykazania się tanecznymi zdolnościami: taniec z hula hop, z balonami, zabawa z krzesłami. Przeprowadzono też konkurs na najpiękniejszy strój karnawałowy. Wyboru dokonali wszyscy uczniowie w sposób demokratyczny. Osoby, które wygrały w konkursach, otrzymały słodkie upominki.

 

Monika Małecka


 


 

 
"Góra grosza" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska i Dariusz Lewandowski   
10.02.2015.
Image

Akcja „ Góra Grosza”!

W tym roku szkolnym  jak i w poprzednim nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „ Góra Grosza”. Celem akcji było zebranie monet na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Samorząd Uczniowski podjął się prowadzenia tej szlachetnej akcji. Było to bardzo dobre przedsięwzięcie wychowawcze, gdyż pozwoliło uświadomić uczniom, że oddając choćby jeden grosz można przyczynić się do zrealizowania wielkich czynów na rzecz dzieci będących  w trudnej sytuacji rodzinnej . Po zakończeniu akcji dokonano podliczenia wszystkich zebranych monet. Uczniowie naszej szkoły zebrali sumę :  409,54 zł, było to 15 385 monet. Dnia 10 lutego 2015 r. pieniądze zostaną przesłane do Towarzystwa Nasz Dom – organizatora akcji.

                Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy oraz mamy nadzieję, że w następnej akcji uczniowie też będą chętnie brali udział.

 Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
 Dorota Świtońska  i Dariusz Lewandowski

Image 

Image 


 

 

 
Uwaga konkurs! - "Dziennik małego powstańca" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
04.02.2015.

Zachęcam uczniów do wzięcia udziału w konkursie
  "Dziennik małego powstańca - dzieci i młodzież w Powstaniu Warszawskim 1944 r".
 
Proszę o zapoznanie się z regulaminem konkursu Image
 

 
 
Ważne:
I. Etapy konkursu

 Szkoła przesyła zgłoszenia uczestnictwa w konkursie na adres organizatora (Zespół Szkół Nr 24, ul. Ogrodowa 3/5, 87-100 Toruń lub mailem) do 9 marca 2015 roku (poniedziałek). 

Etap szkolny – Szkoła organizuje i przeprowadza etap szkolny, a następnie przesyła prace uczniów na adres organizatora do 16 marca 2015 roku (poniedziałek). 

Finał – termin przeprowadzenia nastąpi 22  maja 2015 roku (piątek).

  

 
 
 
projekt ekologiczny Eko-Skrzat Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
04.02.2015.

 Image

 Szkoła podstawowa zakwalifikowała się do nowego projektu ekologicznego Eko-Skrzat.

A oto informacja z oficjalnej strony "KUJAWSKO-POMORSKIE" 

 Odkrywamy tajemnice przyrody

Znamy listę szkół podstawowych zakwalifikowanych do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski projekcie „Eko-Skrzat z przyrodą Pomorza i Kujaw za pan brat”, w ramach którego 4 tysiące uczniów z regionu weźmie udział w bezpłatnych wyjazdowych zajęciach w  parkach krajobrazowych województwa. 

 

 

- Ofertę atrakcyjnych, pobudzających wyobraźnię zajęć kierujemy do uczniów szkół podstawowych. Plenerowe warsztaty  poprowadzą wykwalifikowani przewodnicy posiadający bogate doświadczenie w dziedzinie edukacji przyrodniczej i ekologicznej - mówi marszałek Piotr Całbecki.
 
Projekt polega na organizacji 16 bezpłatnych jednodniowych wyjazdów na teren 8 parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego. Zapewniamy transport do parku i z powrotem, a na miejscu profesjonalnych animatorów zajęć,  ciepły poczęstunek „kuchni polowej” dla dzieci i opiekunów oraz wiele konkursów z ciekawymi nagrodami. Zajęcia poświęcone będą tematyce proekologicznej oraz przybliżą uczniom dziedzictwo przyrodnicze naszego województwa. 

Każda szkoła podstawowa uczestnicząca w projekcie zorganizuje 50-osobową grupę uczniów (w wieku od 6 do 13 lat) z opiekunami. Każda grupa weźmie udział w jednym spotkaniu we wskazanym przez organizatora parku krajobrazowym. Zajęcia ruszą w kwietniu i potrwają do połowy czerwca.

O uczestnictwie w projekcie decydowało pierwszeństwo zgłoszeń według klucza powiatów województwa, z których napływały zgłoszenia szkół; tzn. po wyczerpaniu zgłoszeń, po jednej placówce z wszystkich powiatów województwa, nastąpiła kwalifikacja szkoły, która jako kolejna nadesłała swoje zgłoszenie z danego powiatu. 

 

·         Lista szkół zakwalifikowanych do udziału w projekcie tutaj

·         Harmonogram zajęć tutaj.

Szkoły zakwalifikowane do projektu zostaną poinformowane o terminie i miejscu wyjazdu uczniów przez organizatora. 


 

 
Projekt - "umiem pływać" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
04.02.2015.
Image

Klasy III szkoły podstawowej zakwalifikowały się do projektu "Umiem pływać". Od marca dzieci będą jeździć na basen do Ciechocinka. Deklarację można pobrać z naszej strony:

Image   - w formacie PDF 

Image  - w formacie MS Word 


 

 
"W karnawale czas ma bale!" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Orepuk-Piotrowska   
30.01.2015.
Image

 

„W karnawale czas ma bale!”. Pod tym hasłem 30 stycznia 2015 roku odbył się długo oczekiwany bajkowy bal karnawałowy dla uczniów z klas 0-III.Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Rozrywkę uczestnikom balu zapewnił DJ Sobótka, który nikomu nie pozwolił się nudzić. Dzieci bawiły się świetnie, chętnie uczestniczyły
w licznych konkursach i zabawach. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek.

Karolina Orepuk-Piotrowska

  Image


 

 
Dzień Babci i Dziadka w klasach Ia , Ic Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Orepuk-Piotrowska   
27.01.2015.

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 27.01.2015 r. w klasie I a i I c odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Najważniejszą częścią uroczystości było przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”, w którym uczniowie wcielili się w aktorów i zaprezentowali znaną wszystkim bajkę. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, widać było zadowolenie z ukochanych wnucząt.

Karolina Orepuk-Piotrowska


 

 

 
"Plastusiowy pamiętnik" - relacje z wyjazdu do teatru Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: uczniowie klas III   
19.01.2015.
Image

            W poniedziałek 19 stycznia wybraliśmy się z całą moją klasą do teatru na przedstawienie pt. Plastusiowy pamiętnik. Seans trwał 60 minut.Była to opowieść o małym śmiesznym ludku z plasteliny- Plastusiu. Najbardziej podobała mi się scena, w której klasowy łobuziak Witek śpiewał piosenkę o swoich wybrykach i psotach. Było bardzo ciekawie i śmiesznie. Chciałabym częściej jeździć na takie przedstawienia. Mam nadzieję, że nasza pani jeszcze kiedyś nas zabierze. Bardzo mi się podobało.

Autor: Sandra Powidzka  kl. III b

 Image


           

W poniedziałek 19 stycznia pojechaliśmy na wycieczkę do Miejskiego Centrum Kultury w Ciechocinku na przedstawienie pt. Plastusiowy pamiętnik. Aktorzy wcielili się w postacie z książki: Plastusia, łobuza Witka, Tosię, ołówek, stalówki, pędzel, nożyczki, temperówkę, gumkę myszkę. Na scenie ustawiono bardzo ładne dekoracje. Był to namalowany kolorowy plecak i piórnik. Aktorzy opowiedzieli nam historię Plastusia i jego przyjaciół. Najbardziej podobała mi się scena, w której łobuz Witek śpiewał piosenkę o swoich wybrykach. Cała klasa śmiała się też, kiedy Plastuś opisywał swoją część ciała. Przedstawienie było bardzo ciekawe i wesołe. Poznaliśmy przygody ludzika z plasteliny  i jego kolegów z piórnika. Plastuś walczył z kałamarzem, budził wszystkich mieszkańców piórnika, chodził z Tosią do szkoły. Przedstawienie bardzo mi się podobało, bo przypomniałem sobie historię Plastusia z książki Marii Kownackiej pt. Plastusiowy pamiętnik.

 Autor: Franciszek Zając  kl. III a

 Image


           Dnia 19 stycznia 2015 r. pojechaliśmy z całą klasą do Ciechocinka na spektakl pt. Plastusiowy pamiętnik. Plastusiowy pamiętnik to opowiadanie o przygodach małego plastelinowego ludzika, mieszkającego w piórniku dziewczynki, która go ulepiła. Na scenie było dużo ładnych ozdób. Najbardziej podobała mi się scena, jak łobuz Witek śpiewał i tańczył rap. Niektóre fragmenty były śmieszne na przykład: jak Plastuś walczył z atramentem.

            Bardzo mi się podobało przedstawienie. Zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

 Autor: Wojciech Dryński    kl. III b

 Image


          Razem z klasą byłam na przedstawieniu pt. Plastusiowy pamiętnik, które odbyło się  w Ciechocinku. Głównym bohaterem był Plastuś- plastelinowy ludek ulepiony przez dziewczynkę. Przedstawienie wesoło opowiadało, w jaki sposób powstał Plastusiowy pamiętnik. Występ aktorów bardzo mi się podobał.

 Autor: Kalina Borucińska   kl. III a

    Image


 
konkurs na ozdobę bożonarodzeniową rozstrzygnięty Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Agnieszka Marjańska   
22.12.2014.

W poniedziałek podsumowaliśmy szkolny konkurs na ozdobę bożonarodzeniową. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe. Jury postanowiło przyznać następujące miejsca:

Szkoła podstawowa:  I miejsce Natalia Lewandowska kl. V b

                                     II miejsce Marta Tarzyńska kl. VI b

                                    III miejsce Natalia Balcerzak kl. II b

 Gimnazjum:    I miejsce Katarzyna Nitka

 

                        II miejsce Konrad Tłuchowski

                       III miejsce Renata Tarzyńska

 Dziękuję wszystkim, którzy przygotowali prace ma konkurs i przekazali je na kiermasz Szkolnego Koła Caritas.

Agnieszka Marjańska


 

 
"Kawałek nieba jest w każdym uśmiechu" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: połeczność szkolna Zespołu Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach.   
19.12.2014.

Kawałek nieba jest w każdym uśmiechu,
W każdym życzliwym słowie,
I przyjaznym geście,
W każdym pomocnym czynie.
Kawałek raju jest w każdym sercu,
Które stanowi zbawienny port dla nieszczęśliwego.
W każdym domu z chlebem, winem i serdecznym ciepłem.
Bóg włożył swoją miłość w twoje ręce,
Jak klucz do raju.

 

                                             Phil Bosmans

 Image

 

Dzięki akcji szkolnego koła Caritas oraz Parafii Matki Bożej Fatimskiej 
w Odolionie 57 uczniów naszej szkoły otrzymało paczki świąteczne ufundowane przez mieszkańców naszej gminy.

Za ten wspaniały gest słowa podziękowania wraz z życzeniami
wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia

 

 składa
społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej 
w Stawkach.

 Stawki, grudzień 2014 r.


 

 

 

 
Jasełka Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dominik Dajerling   
19.12.2014.
Image

Dnia 19.12.2014 r. w naszej szkole odbyły się Bożonarodzeniowe Jasełka pt. „Święta Noc”. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy IV, natomiast dekoracjami i oprawą muzyczną zajęli się uczniowie gimnazjum. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści pod opieką nauczycieli. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Puentą biblijnej historii stały się słowa piosenki, które zna każdy z nas: „Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy,/ Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory,(…).” Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali życzeń pani dyrektor Małgorzaty Wdowczyk i w świątecznych nastrojach rozeszli się do sal, w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne.

Dominik Dajerling

 Image


 

 

 
Wigilia klasowa kl. III b Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Świtońska   
17.12.2014.

 

         Dnia 17 grudnia 2014 r. odbyła się wigilia klasowa klasy III b. Na początek wszyscy uczniowie wraz z rodzicami podzieli się opłatkiem i składali sobie wzajemnie świąteczne życzenia. Pod choinką czekały prezenty od Mikołaja, aby otrzymać prezent uczniowie zmagali się z różnego rodzaju zadaniami. Sprawdziliśmy z rodzicami  czy dzieci potrafią śpiewać, tańczyć, czy są sprawne fizycznie. Pamiętaliśmy dobrze ćwiczenia, które wykonywaliśmy zdobywając aktywności fizyczne w związku z projektem „ Muuvit –Ruszaj się z klasą”. Zabawa była udana!  W nagrodę za wykonane zadania uczniowie otrzymali prezenty, które bardzo się wszystkim podobały.

      Wspólnie śpiewaliśmy kolędy, jedliśmy pierniczki, oglądaliśmy prezenty. 

Dorota Świtońska 


 

 
Pieczemy pierniczki ?.. mniam, mniam ! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Świtońska   
16.12.2014.

Image

Uczniowie klas III a i III b we wtorek 16 grudnia 2014 r. z p. Dorotą Świtońską i p. Aliną Kruszką oraz rodzicami wypiekali świąteczne pierniki. Wszyscy uczniowie mieli ręce pełne roboty.  Wspólnie przygotowaliśmy produkty, wyrabialiśmy ciasto, wałkowaliśmy i wycinaliśmy przeróżne kształty pierniczków. Gdy pierniki ostygły, dekorowaliśmy  lukrem, czekoladą, kolorowymi posypkami.        

         Zapachy roznosiły się po całej szkole. Pierniki były pyszne! Pięknie udekorowane trafiły na stoły wigilijne. 

Dorota Świtońska 

Image 


 

 
Wycieczka do Manufaktury Słodyczy w Toruniu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Karolina Orepuk-Piotrowska   
12.12.2014.
Image

Dnia 12 grudnia 2014 roku uczniowie klasy Ia oraz Ic  wybrali się na wycieczkę do Manufaktury Słodyczy w Toruniu, gdzie mogli zobaczyć w jaki sposób powstają cukierki, lizaki oraz inne łakocie. Uczniowie podziwiali pokaz ręcznej produkcji masy truskawkowej oraz czekoladowej, mieli również możliwość  samodzielnego wykonania lizaka.

Uczniowie klas pierwszych mieli również okazję zwiedzić toruńską Starówkę, poznać jej zabytki, wysłuchali też legend związanych z Toruniem.

 Image


 

 
Konkurs szopek bożonarodzeniowych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Agnieszka Marjańska   
02.12.2014.
Image

Tradycyjnie w okresie przedświatecznym w naszej szkole odbywa się konkurs szopek bożonarodzeniowych. Jury oceniało 15 prac uczniów szkoły podstawowej i 1 szopkę, wykonaną przez gimnazjalistę. Wszystkie prace spełniały wymagania regulaminu konkursu, kilka z nich zawierało także elementy kujawskie. Decyzją jury przyznano następujące miejsca:

1. miejsce : Hubert Bącalski i Szymon Łyczak z kl.III b
2. miejsce: Wiktoria Radzikowska z kl.Va i Kosma Radzikowski z kl. III a
3. miejsce: Amelia Taranowska z kl. I a

Wyróżnienia:

Maciej Jagielski kl. I b
Igor Krzyżanowski, kl. II b
Franciszek Zając kl. III a

W kategorii gimnazjum:

1. miejsce: Konrad Borkowski, kl. I a

Szopki, które zajęły 1, 2 i 3. miejsce będą reprezentowały naszą szkołę w Wojewódzkim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych w Przysieku, k. Torunia, który zostanie podsumowany 13 grudnia. 

Pozostałe piękne i niezwykle pomysłowe szopki można podziwiać na wystawie na parterze naszej szkoły.

Wszyscy autorzy szopek zostaną nagrodzeni za udział w konkursie podczas szkolnych jasełek.

Image 

Image 


 

 
Rajd z latarkami 29.11.2014 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Agnieszka Marjańska   
01.12.2014.
Image

W sobotę andrzejkową "Włóczykije" wyruszyli do Ciechocinka na Rajd z latarkami. Nie przeraziła nas niska temperatura, bo prawdziwi turyści mrozu się nie boją. Tym razem oprócz miejsc, związanych z funkcją uzdrowiskową miasta, postanowiliśmy zobaczyć to, co widać tylko nocą. Wprawdzie były to ciemności nie nocne lecz popołudniowe, ale i tak zauroczyły nas barwnie podświetlone fontanny w Parku Zdrojowym i na skwerze przy Teatrze Letnim. W Miejskim Centrum Kultury zwiedziliśmy wystawę malarską

młodej portrecistki z Bydgoszczy Magdaleny Mydlarz, która opowiedziała o swojej drodze artystycznej. Usłyszeliśmy, że początki prawdziwego malarstwa  widać już w dzieciństwie, przy kolorowaniu i kopiowaniu ilustracji z dziecięcych książeczek. Być może któryś z "włóczykijów" pójdzie w ślady pani Magdy?

Image

Image  


 

 
Andrzejkowy wieczór w klasach 0-III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Świtońska   
27.11.2014.
Image

Dnia 27 listopada 2014 r., odbyła się dyskoteka i wróżby andrzejkowe dla młodszych klas.

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie . Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.           

                Wróżby andrzejkowe w naszej szkole rozpoczęliśmy magicznymi słowami „ Andrzeju nasz dobrodzieju, dobrą wróżbę daj !

                Na uroczystości pojawiły się dobre i złe wróżki oraz czarodzieje z klas III a i III b, którzy przy pomocy rekwizytów przepowiadali dzieciom przyszłość. Wróżby znajdowały się w magicznej sali 42, a wróżono tam z :

·         czarodziejskiego kapelusza

·         kolorowych kart

·         magicznego tarota

·         kubeczków

·         serc z imionami

·         lanego wosku

·         drzewka szczęścia

Nie zabrakło również tańczącej, szalonej, zwariowanej czarownicy, aby ją uspokoić każda klasa musiała zatańczyć do muzyki Betti Strauss „ Pajączki”. Wszyscy byli zadowoleni i równie świetnie bawili się na andrzejkowej dyskotece.

Dorota Świtońska

Image 

Image 

Image 

Image 


 

 
"W krainie czarów i magii " - Andrzejki w klasach IV-VI Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dariusz Lewandowski   
27.11.2014.
Image

Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. W czwartek, 27 listopada w naszej szkole odbyły się dyskoteki andrzejkowe zorganizowane przez Samorząd Uczniowski.

Rano swoją zabawę mieli uczniowie klas najmłodszych. Ulubiona muzyka i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Dzieci z klas trzecich przygotowały wróżby. Każdy miał możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość, oczywiście z dużym „przymrużeniem oka”. Zabawy, uśmiechu było mnóstwo, a andrzejkowe wróżby dostarczyły uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

O 13.30 rozpoczęła się dyskoteka dla klas IV – VI. Wróżby przygotowali uczennice i uczniowie klas szóstych. Wszyscy na chwilę przenieśliśmy się w krainę czarów, tradycji, wróżb i magicznych zaklęć, a atmosfery tajemnicy i magii nadawały piękne dekoracje.

Dariusz Lewandowski

Image 

Image  

 


 

 
Pokochaj pluszowego misia Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Elżbieta Bąk   
26.11.2014.
Image

26 listopada obchodziliśmy w naszej szkole po raz kolejny Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Uroczystość zorganizowały i przeprowadziły panie Elżbieta Bak i Iwona  Wypij.
Wszyscy uczniowie w tym dniu przyszli  ze swoim przyjacielem – misiem.
Tematem przewodnim tegorocznego święta był konkurs recytatorski pt. ,,Mój przyjaciel Miś’’. Dzieciom i jury spodobały się wierszyki w wykonaniu uczniów: M. Schwebsa , F, Zająca, P. Jakubowskiej.

Image 


Wszyscy śpiewaliśmy nasze ulubione piosenki: ,,Pokochaj pluszowego misia’’ i ,,Jadą , jadą misie’’.
Cała uroczystość upłynęła w bardzo sympatycznej, ciepłej i miłej atmosferze.
Po spotkaniu wszyscy uczniowie rozeszli się do klas - tam czekały na nich słodkie niespodzianki.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną imprezę za rok.

 

Elżbieta Bąk

Image 

Image  

  

 
Marta Witkowska w XXX Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Legnicy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Agnieszka Marjańska   
24.11.2014.
Image 
 
W dniach 20-23 listopada 2014r. Marta Witkowska, uczennica klasy VIa,uczestniczyła wraz z opiekunką Agnieszką Marjańską w XXX Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym w Legnicy.
 Marta, która opowiadała o piramidach, czakramach i tężniach na Kujawach, zdobyła 8.miejsce.
Wszystkich uczestników ze szkół podstawowych było 29, a z gimnazjów 28.
Przyjechali oni z 13 województw jako finaliści eliminacji wojewódzkich. Konkurencja była więc ogromna, tym większa satysfakcja z lokaty wśród najlepszych w Polsce krasomówców.
 
Image 

Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji. Już pierwszego dnia Marta, która właśnie obchodziła urodziny, dostała pluszowego misia, a to tylko początek niespodzianek. Uczestnicy i opiekunowie zwiedzali Legnicę, bawili się na jubileuszowym przyjęciu z pysznym tortem i konkursem karaoke. Nauczyciele krajoznawcy mieli możliwość wymienić się doświadczeniami w pracy z młodzieżą. Był także seans w kinie i przedstawienie w legnickim teatrze oraz zwiedzanie Wrocławia. Jednak największe wrażenie zrobiła na wszystkich wizyta w pierwszym w Polsce afrykarium z krokodylami, rekinami i mnóstwem innych egzotycznych zwierząt. Wspaniała atmosfera, wspieranie się uczestników podczas konkursowych zmagań i mnóstwo atrakcji sprawiły, że trudy podróży czy skromne warunki zakwaterowania przestały mieć znaczenie.
Image 
 
Fotografie autorstwa Marty Witkowskiej i Agnieszki Marjańskiej.
Zdjęcia z konkursu uzyskane dzięki życzliwości p. Piotra z legnickiego oddziału PTTK.
 
 
Pamiętnik z Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży w Legnicy. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Marta Witkowska, klasa VI a   
24.11.2014.
 Legnica, 21.11.2014r. (Piątek)

            Dzień był pełen wrażeń, niespodzianek i atrakcji. O godz. 10.00 rozpoczął się konkurs. Poprzedniego dnia wylosowałam 24. numer startowy, a to oznaczało, że przede mną wystąpią 23 osoby!   Gdy w końcu weszłam na scenę poczułam ogromny stres. Ale gdy tylko zaczęłam mówić, stres mijał.  Nie bałam się, że cokolwiek zapomnę, przecież umiem mówić, i to jak! Starałam się zaciekawić słuchaczy swoją opowieścią. Czakramy, piramidy, tężnie, a to wszystko u nas, na Kujawach – temat był niesamowity!  Mój występ bardzo się podobał, ponieważ publiczność głośno go oklaskiwała. Jury przyznało mi 8,5 punktu, co dało 8 wynik. Niestety, tylko 5 najlepszych uczestników przechodziło do finału. Ale dla mnie najważniejszy był udział i to, że wystąpiłam najlepiej, jak potrafiłam.

            Po eliminacjach wybraliśmy się z nową koleżanką i naszymi opiekunami na zwiedzanie Legnicy i obowiązkowe zakupy pamiątek. Wieczorem czekały na nas kolejne niespodzianki z okazji 30-lecia konkursu. Był wyśmienity tort, karaoke, tańce i śpiewy. Ten wieczór zapamiętałam bardzo dobrze, ponieważ z okazji urodzin dostałam ślicznego pluszowego misia. Będzie dla mnie najmilszą pamiątką.

Image 

 

Legnica,22.11.2014r. (Sobota)

             Ten  dzień był tak samo ekscytujący, jak wczorajszy. Po śniadaniu poszliśmy na finał konkursu. Występy moich koleżanek i kolegów były wspaniałe. Szczerze ich podziwiałam, trzymając kciuki za nowych znajomych. Po obiedzie udaliśmy się całą grupą na wycieczkę z przewodnikiem po Legnicy. Podziwialiśmy secesyjne kamienice, palmiarnię i zabytkowe kamieniczki na rynku. Po kilku godzinach wróciliśmy z tej wyprawy na uroczyste zakończenie konkursu i rozdanie nagród. Wieczór spędziliśmy w kinie na zabawnym filmie pt. ,,Wakacje Mikołajka” . I żeby tradycji stało się zadość, urządziliśmy z przyjaciółmi tak zwaną ,,zieloną noc'' , bawiąc się wspaniale do północy. Wiedzieliśmy, że niedługo trzeba będzie się rozstać, ale czekał nas jeszcze ostatni dzień atrakcji. Już nie mogłam się ich doczekać.

 

 

Wrocław, 23.11.2014r. (Niedziela)

 

            O 8.00 rano już spakowani i gotowi wyjechaliśmy z ukraińskiego internatu w Legnicy do Wrocławia, na spotkanie z ciekawymi zwierzętami i roślinami Afryki. Wrocławskie zoo od kilku miesięcy może pochwalić się pierwszym w Polsce afrykarium. Zobaczyłam tam zwierzęta takie, które widziałam po raz pierwszy w życiu. Ogromne akwaria, a raczej podwodne tunele, pozwalały oglądać rekiny, żółwie, krokodyle i inne zwierzęta w warunkach podobnych do naturalnych. Były też piękne lwy, wielbłądy, żubry, żyrafy, niedźwiedzie, strusie, osły, konie, kucyki, mundżaki, jelonki, dziki, lisy, tygrysy, wilki, lemury, surykatki, małpki, małpy, goryle, nosorożce, kaczki, hipopotamy, lamy, foki, pingwiny, okapi, pawiany, różnorodne ptaki, słonie, pelikany, mrówniki, zebry, kangury i antylopy.

Image 

            Po tych niesamowitych przeżyciach zwiedzaliśmy piękne wrocławskie Stare Miasto. Na bożonarodzeniowym jarmarku kupiłam pamiątki dla całej rodziny. Wędrując uliczkami Wrocławia, poszukiwaliśmy słynnych krasnali, a nawet udało nam się znaleźć tajemne wejście do ich podziemnego świata! Wspólny obiad był już ostatnim punktem programu. Żegnając się z nowymi przyjaciółmi, żałowałam, że to już koniec naszej przygody z konkursem krasomówczym, z wycieczkami i ukraińskim internatem... Obiecaliśmy sobie, że za rok znów wszyscy spotkamy się w Legnicy.

Image 

 

Marta Witkowska, klasa VI a 

 
 
Gazeta Aleksandrowska - 11 listopada w Odolionie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Małgorzata Wdowczyk   
13.11.2014.

Image

Image 

artykuł Pana Stanisława Białowąsa opublikowany w Gazecie Aleksandrowskiej nr 93(VIII rok)
 


 

 
Spotkanie z policjantem i strażnikiem gminnym Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Karolina Orepuk-Piotrowska   
13.11.2014.

Image

 

13.11.2014r. dzieci z  oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantem oraz strażnikiem gminnym. Podczas spotkania uczniowie zdobyli wiedzę, jak bezpiecznie poruszać się po ulicy, na chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, dlaczego warto stosować elementy odblaskowe, jakie podstawowe wyposażenie powinien posiadać każdy rower oraz jak bezpiecznie podróżować w samochodzie.

Duże zainteresowanie dzieci wzbudził mundur policjanta, strażnika gminnego oraz akcesoria potrzebne im do pracy. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, wykazywali się też dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez ulicę. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali kamizelki oraz opaski odblaskowe.

Karolina Orepuk-Piotrowska

 Image

Image  


 

 
To był piękny wieczór. Koncert galowy - występy laureatów.... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Anna Stanek   
12.11.2014.
Image

 

 12 listopada 2014 r.- koncert galowy - występy laureatów 
VIII Powiatowego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji Patriotycznej w Ciechocinku

 

            Wśród laureatów – nasi finaliści, czyli Marta Witkowska, reprezentująca szkołę podstawową oraz Julia Kapica, Zuzanna Piskrzyńska i Edgar Kmiołek, reprezentanci gimnazjum. Sala widowiskowo – kinowa ciechocińskiego Miejskiego Centrum Kultury wypełniła się widzami, wśród których były rodziny wykonawców oraz wszyscy ci, którzy z okazji Narodowego Święta Niepodległości chcieli przeżyć chwile patriotycznych uniesień przy recytacji i piosence. Wykonawcy otrzymali nagrody z rąk przedstawicieli organizatorów konkursu, czyli pani Barbary Kawczyńskiej (dyr. MCK) i pani Katarzyny Dzięgielewskiej (dyr. Szkoły Podstawowej nr 1 w Ciechocinku), a później, pozbawieni konkursowej tremy, wzruszali i wprawiali w dumę. Na zakończenie głos zabrała pani Elżbieta Baryza, poprzedni dyrektor SP1, która przypomniała historię konkursu. Nie zapomniano też o podziękowaniach dla nauczycieli, przygotowujących uczniów do udziału w konkursie.
To był piękny wieczór i dla wykonawców, i dla widzów.

Anna Stanek


 

 
Julia Figielska z klasy IIb zdobyła I miejsce w XV Powiatowym Konkursie Plastycznym Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Małgorzata Wdowczyk   
12.11.2014.
Image

Julia Figielska - uczennica klasy IIb – zdobyła I miejsce w XV Powiatowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Polska – moja Ojczyzna i ja”. Gratulujemy!

Tegoroczna jubileuszowa edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem, aż 215 prac napłynęło ze szkół i pracowni plastycznych naszego powiatu.

12 listopada odbyło się uroczyste wręczanie nagród, o czym szczegółowo poinformowała nasza lokalna prasa.

 Małgorzata Wdowczyk

Image

Image


 

Napisała też o tym Gazeta Aleksandrowska 

Image 

Image 


 

 
"Pisk Orła Białego" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Agnieszka Marjańska   
11.11.2014.
11Listopada - Narodowe Święto Niepodległości
Image

Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy w naszej szkole już 7 listopada. Na tę okazję Szkolne Koło " Włóczykije" oraz Zespół Wokalny przygotowały przedstawienie pt. "Pisk Białego Orła".

Fabuła przedstawienia osnuta została wokół historii wiejskiej rodziny, ktora w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną tragedię - wymarsz ojca i jednego z synów na front. Ta patriotyczna rodzina ukrywa w swoim domu poetę, który odwołując się do literatury okresu zaborów, podtrzymuje nadzieję Polaków na odzyskanie wolności.
Świetna gra aktorów, piękna scenografia i pełne emocji piosenki ściśle związane z fabułą sprawiły, że publiczność poddała się nastrojowi i nagrodziła spektakl gromkimi brawami.
Na koniec cała społeczność szkolna mogła podziwiać zdolności recytatorskie laureatów Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Patriotycznej. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy wierszy i fragmentów prozy deklamowanych przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy okazali się najlepsi w powiecie.

Image

 

 Przedstawienie "Pisk Białego Orła" zostało zaprezentowane jeszcze raz szerszej publiczności 11 listopada podczas Gminnych Obchodów Święta Niepodległości.

Zaangażowanie występujących było tak wielkie, że z aktorskich oczu popłynęły prawdziwe łzy bohaterki, żegnającej syna i wnuka, idących na front.
Wzruszenie udzieliło się publiczności, która z uwagą śledziła losy bohaterów, nagradzając aktorów i zespół wokalny długimi owacjami.
Przedstawienie według scenariusza Adama Szafrańca zostało zrealizowane pod kierunkiem p. Agnieszki Marjańskiej, p. Marka Drużyńskiego i p. Barbary Szelągowskiej. Scenografię przygotowała p. Kamila Drużyńska.

Agnieszka Mariańska

Image

  


 

 

 
Cukierki jak z bajki ..... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Elżbieta Bąk   
07.11.2014.

 Image

Cukierki jak z bajki...

 

7 listopada 2014r. uczniowie z klasy 2a i 2b wybrali się na słodką wyprawę do pierwszej Manufaktury Słodyczy w Toruniu.

Pokaz połączony był z Warsztatami Produkcyjnymi, na których dzieci mogły podglądać oraz brać aktywny udział w procesie tworzenia wyrobów cukierniczych na recepturach pochodzących z XVII i XVIII wieku. Uczniowie uczestniczyli w produkcji cukierków i lizaków, która w całości odbywa się ręcznie, przy użyciu składników pochodzenia roślinnego. Dzięki temu są one zdrowsze niż wszystkie inne. Podczas pokazu dzieci i opiekunowie wykonali swoje autorskie lizaki.

Są to najlepsze słodycze pod słońcem, którym nie mogą się oprzeć również dorośli.

 

Opracowała:

Elżbieta Bąk

 Image


 

 

 
Nasi laureaci VIII Powiatowego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji Patriotycznej w Ciechocinku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Anna Stanek   
05.11.2014.
 Marta Witkowska

            Konkurs odbył się 5 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Ciechocinku, uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów powiatu aleksandrowskiego. Swoją reprezentację mieliśmy w kategorii recytacji, tworzyło ją 6 uczniów szkoły podstawowej: Marta Witkowska (VIa), Natalia Lewandowska (Vb), Oliwia Stanicka (Vb), Oliwia Dziekanowska (Vb), Katarzyna Rosowska (IV), Anita Inatlewska (VIb) oraz

6 uczniów gimnazjum: Edgar Kmiołek (Ia), Wiktoria Golenia (Ib), Zuzanna Piskrzyńska (Ia), Joanna Kwiatkowska (IIIa), Julia Kapica (IIIa),  Konrad Tłuchowski (IIb).

            Wszyscy nasi reprezentanci pokazali wysoki poziom przygotowania i ich recytacje dobrze wypadły na tle bardzo licznych i równie dobrze przygotowanych uczestników konkursu z innych szkół.

            W grupie wiekowej szkół podstawowych I miejsce zajęła Marta Witkowska, przygotowana przez Danutę Olejnik, a wśród gimnazjalistów II miejsce ex aequo zajęły Julia Kapica i Zuzanna Piskrzyńska, a III – Edgar Kmiołek, przygotowani przez Annę Stanek.

            Naszych laureatów oraz innych najlepszych recytatorów i wykonawców piosenek patriotycznych tego konkursu można będzie wysłuchać w czasie koncertu galowego, który odbędzie się dla uczczenia Święta Niepodległości w sali kinowej ciechocińskiego MCK 12 listopada o godzinie 16.00. Wtedy też laureaci otrzymają nagrody.

Anna Stanek

Zuzanna Piskrzyńska  

Julia Kapica  

Edgar Kmiołek  

Image 


  Napisała też o tym "Gazeta Ciechocińska"
Image
Image

 
 
 
Zgłoszenia do olimpiad przedmiotowych - ogłoszenie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Małgorzata Wdowczyk   
04.11.2014.

Uczniowie, którzy chcą przystąpić do olimpiad przedmiotowych, proszeni są o kontakt z sekretariatem
 do 19 listopada 2014 r.. Szczegóły na stronie:

http://www.iro.edu.pl/pionier/regulamin.html


 

 
ogłoszenie dla rodziców uczniów szkoły podstawowej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Małgorzata Wdowczyk   
03.11.2014.

 

Rodzicu,
przeczytaj informacje dotyczące sprawdzianu szóstoklasisty w 2015 r.

http://www.cke.edu.pl/index.php/sprawdzian-left/o-sprawdzianie-em

  

 
Halloweenowy bal uczniów z klasy Ic Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Karolina Orepuk-Piotrowska   
31.10.2014.
Image

31 października uczniowie z klasy I c wraz z rodzicami zorganizowali Halloweenowy bal przebierańców. Uczniowie bardzo chętnie przebrali się, królowali bohaterowie bajek jak i również czarownice i czarodzieje. Wszyscy uczestnicy balu chętnie brali udział w zabawach i konkursach. Na zakończenie zabawy uczniowie zostali poczęstowani słodkościami przygotowanymi przez rodziców.

Karolina Orepuk-Piotrowska

Image

Image  


 

 
Ślubowanie klas pierwszych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Karolina Orepuk-Piotrowska   
30.10.2014.
Image

       30.10.2014r. w  naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas  pierwszych. Na uroczystość tak ważnego dla pierwszoklasistów dnia  przybyli :

pan  Andrzej Olszewski - Wójt Gminy Aleksandrów , pani Magdalena Stolarska – Oczki - Kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Aleksandrowie Kujawskim, pani Anna Kozłowska – Przewodnicząca Rady Rodziców, nauczyciele, uczniowie klas starszych oraz rodzice.

      Przed wszystkimi zgromadzonymi i w obecności pocztu  sztandarowego dzieci odważnie złożyły ślubowanie. Po złożonym ślubowaniu pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk dokonała pasowania na uczniów i tym samym 64 pierwszoklasistów wstąpiło do społeczności szkolnej. Wspaniałym występem uczniowie klas pierwszych udowodnili, że są gotowi do sumiennej pracy w szkole. Na koniec uczniowie otrzymali dyplomy, upominki od koleżanek i kolegów z klas trzecich oraz rożki obfitości pełne słodyczy, ufundowane przez rodziców.

Karolina Orepuk-Piotrowska

 Image

Image 


 

 
Certyfikat Klubu Bezpiecznego Puchatka Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Małgorzata Wdowczyk   
29.10.2014.

 

Image

Image 

odwiedź stronę internetową "Klubu Bezpiecznego Puchatka" http://www.bezpiecznypuchatek.pl

 


 

 

 
Uczniowie zgłoszeni do Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Małgorzata Wdowczyk   
29.10.2014.

Image

Uczniowie zgłoszeni do Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych
organizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty

 

Lp.

Nazwa konkursu

Uczestnik

Opiekun

 

1

Konkurs przedmiotowy z matematyki

Baryczka Martyna

Wdowiak Ewelina

2

Konkurs przedmiotowy z matematyki

Centkowski Dawid

Wdowiak Ewelina

3

Konkurs przedmiotowy z matematyki

Janik Michał

Wdowiak Ewelina

4

Konkurs przedmiotowy z matematyki

Janowski Damian

Wdowiak Ewelina

5

Konkurs przedmiotowy z matematyki

Kalocińska Karina

Wdowiak Ewelina

6

Konkurs przedmiotowy z matematyki

Olszewska Klaudia

Wdowiak Ewelina

7

Konkurs przedmiotowy z matematyki

Rutkowski Mikołaj

Wdowiak Ewelina

8

Konkurs przedmiotowy z matematyki

Witkowska Marta

Wdowiak Ewelina

  

 
 
Szkolny konkurs recytacji poezji patriotycznej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Anna Stanek   
29.10.2014.

Wyniki szkolnego konkursu recytacji poezji i prozy patriotycznej

             Konkurs, którego organizatorkami i jurorkami były polonistki: Kamila Kurnatowska, Danuta Olejnik i Anna Stanek, odbył się w dwóch kategoriach wiekowych:  uczniowie gimnazjum oraz uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej. Oceniano:  opanowanie pamięciowe wybranych tekstów, dykcję i interpretację głosową.

 

            Recytacje gimnazjalistów odbyły się 29 października, do konkursu zgłosiło się 17 osób. Najwyższe noty otrzymali recytatorzy: Edgar Kmiołek z klasy Ia – I miejsce, Wiktoria Golenia z klasy Ib – II miejsce oraz Zuzanna Piskrzyńska  klasy I a – III miejsce.

            Młodsi recytatorzy - 23 uczniów - przedstawili przygotowane teksty 31  października. Najlepsi wykonawcy ze szkoły podstawowej to: Marta Witkowska z klasy VIa – I miejsce,  Natalia Lewandowska z klasy Vb – II miejsce, Oliwia Stanicka z klasy Vb  i  Katarzyna Rosowska z klasy IV – III miejsce.

 

            Zwycięzcy będą reprezentować gimnazjum i szkołę podstawową w konkursie powiatowym, który odbędzie się 
5 listopada w Ciechocinku.

 

 Anna Stanek


 

 

 
"Opowieści o żydach polskich" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
24.10.2014.

Image


 

 
Weronika i Marta na konkursie krasomówczym Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Agnieszka Marjańska   
17.10.2014.
Image

17 października w gościnnych murach zamku golubskiego miały miejsce wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży, organizowane od 39 lat przez Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze. Naszą szkołę reprezentowała już po raz drugi Weronika Wódczak z kl.IIIa gimnazjum oraz debiutująca w tym konkursie Marta Witkowska  z kl.Via, przygotowane do krasomówczych zmagań przez Agnieszkę Marjańską. Weronika opowiedziała jurorom oraz publiczności, jak pokochała swoją nową małą ojczyznę, w czym pomocne okazały się opowiadania Marii Danilewicz Zielińskiej. Marta natomiast przekonywała słuchaczy, że nie trzeba jechać w dalekie podróże, żeby zobaczyć starożytne grobowce, czakramy i tężnie. Wszystkie te skarby mamy na Kujawach. Wylosowane przez dziewczyny trzecie numery startowe okazały się prorocze. Obydwie w swoich kategoriach wiekowych zdobyły III miejsce. Pozostaje oczekiwać na decyzję legnickiego oddziału PTTK o zakwalifikowaniu naszych oratorek do finału ogólnopolskiego.

Agnieszka Marjańska

Image 


 Napisała też o tym Gazeta Pomorska w wydaniu z dnia 20 października 2014 roku (strona 16)
Image


 

 
Certyfikat Instytutu Badań Edukacyjnych za udział w badaniu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Małgorzata Wdowczyk   
15.10.2014.
 
„Analiza wpływu programów rozwojowych w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych uczniów z grup o
utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszania różnic w jakości usług edukacyjnych na podniesienie jakości
nauczania w szkołach”.
Image
Image  

 
 
KORCZAKIANIE NA RAJDZIE KONSPIRACYJNYM Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Anna Przybylska   
12.10.2014.
Image

Tradycją stało się już, iż wczesną jesienią nasz szczep – I Szczep im. Janusza Korczaka w Stawkach uczestniczy w zorganizowanym przez Komendę Hufca ZHP im. Ziemi Kujawskiej w Aleksandrowie Kujawskim Rajdzie Konspiracyjnym pn. „Start - Korzenie”. Tegoroczna impreza była już szósta z tego cyklu, a odbywała się od 10 do 12 października 2014 r. w Nieszawie.

Tematyka rajdu, nawiązując do wydarzeń związanych z II wojną światową, dała nam możliwość „pochylenia się” nad tak ważnymi dla nas zagadnieniami. Z wykorzystaniem harcerskiej metody poznawaliśmy historię naszej Ojczyzny, a także naszej organizacji. Biorąc udział w imprezie, spędziliśmy czas miło, ale i efektywnie. Przygotowano dla uczestników kilkugodzinną grę terenową, podczas której harcerze, posługując się mapą, musieli dotrzeć do wskazanego na niej miejsca oraz wykonać wyznaczone zadania. Atrakcją rajdu była również gra „Zwiadowcy w obozie”. Była także nauka szyfrów harcerskich, a następnie zabawy z ich wykorzystaniem. Został przeprowadzony quiz z wiedzy harcerskiej, który umożliwił wyłonienie harcerzy mogących pochwalić się największą wiedzą w tym zakresie. Nie zabrakło również ,,świeczkowiska”, na którym tradycyjnie bawiliśmy się przy pląsach i zabawach, a także śpiewaliśmy przy akompaniamencie gitary znane i lubiane piosenki. Ponadto podczas trwania rajdu 8 osób złożyło Przyrzeczenie Harcerskie. Został przeprowadzony również konkurs plastyczny pt. „Mały Sabotaż = Wielka Odwaga”, w którym wyróżnienie z naszego szczepu otrzymała dh. Paula Ankiersztajn.

               Najlepszym patrolem  podczas tegorocznego VI Rajdu Konspiracyjnego  pn. „Start – Korzenie” okazała się nasza drużyna: 

I miejsce – 9 DSH ,,Sprytni" ze Stawek
II miejsce – Próbna Drużyna Harcerska z Pocierzyna gm. Osięciny
III miejsce –  10 DW ,,Wędrowcy" z Dobrego

 phm. Anna Przybylska

Image 


 

 
"Dzień języków" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Kamila Żurawska   
03.10.2014.
  Image
 
3 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków. Salę gimnastyczną zdobiły mapy i  flagi wykonane przez uczniów. 
Każdej klasie zostało wcześniej przydzielone jedno państwo. Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali wybraną postać z przeszłości lub teraźniejszości.
 Mieliśmy możliwość poznania ciekawostek z życia np. królowej Elżbiety II, Napoleona, Coco Channel, Rooney'a czy Einsteina. 
 Po prezentacjach uczniów, prowadzące przekazywały ciekawostki o krajach europejskich. 
Na końcu spotkania Pani Dyrektor Małgorzata Wdowczyk wręczyła dyplomy i nagrody uczniom, którzy zajęli najlepsze miejsca w szkolnym konkursie języka angielskiego, który odbył się 25 września 2014 r.
Oto jego wyniki:
I miejsce - Dawid Centkowski - kl. VIa
II miejsce - Dominik Brożek - kl. Va
III miejsce - Martyna Sobczak  - kl. VIa
Apel został przygotowany przez nauczycielki języków obcych: Monikę Kruczkowską  i   Kamilą Żurawską  
 

 
 
Inauguracja roku harcerskiego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Anna Przybylska   
30.09.2014.
Image

Inauguracja roku harcerskiego

w I Szczepie im. J. Korczaka w Stawkach

W dniach 29 – 30. 09. 2014 r. odbył się w naszej szkole biwak harcerski pn. „Święto ziemniaka”, zorganizowany przez Komendę I Szczepu im. Janusza Korczaka. „Święto ziemniaka” było doskonałą okazją do inauguracji roku harcerskiego 2014/2015. W biwaku uczestniczyli harcerze trzech drużyn szczepu: „Sprytni”, „Srebrne orły” i „ Białe wilki” oraz uczniowie chcący wkrótce związać swe losy z harcerstwem. Mogli przekonać się,  jak harcerze spędzają wolny czas i  na czym polega harcerski styl życia.

Były zabawy, piosenki i zadania. Zadanie w drużynach polegało na ułożeniu słów piosenki o ziemniaku do melodii harcerskiej i zaprezentowanie przepisu na wybraną potrawę z ziemniakami.

Późnym wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku, w którym upiekliśmy ziemniaki i odśpiewaliśmy nasze ,,hymny pochwalne”  na cześć  warzywa, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie obiadu i chwil relaksu (och, te chipsy…)  oraz zaprezentowaliśmy nasze przepisy.

Ziemniaki w mundurkach prosto z ognia…  Mniam, ale była wyżerka… J 

phm. Anna Przybylska

Image 


 

 
Przedstawienie teatralne w Ciechocinku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Iwona Wypij   
29.09.2014.
Image 
 
     Dnia 29.09.2014 roku klasy IIa i IIb wybrały się do Ciechocinka, na przedstawienie teatralne pt. ,, Sierotka Marysia”. Aktorzy umiejętnie i z ciekawością prezentowali losy sierotki Marysi. Wszyscy wspólnie śpiewali i bawili się przy słuchanych piosenkach. Po powrocie do szkoły sztuka teatralna posłużyła jako inspiracja do wykonania pracy plastycznej.
Jeszcze wrażenia i wspomnienia nie zatarły się, a już planujemy kolejny wyjazd.

 

  Iwona Wypij            

 

   


 
Rajd Solny 20.09.2014 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Agnieszka Marjańska   
22.09.2014.
Image

Szkolne Koło Krajoznawczo- Turystyczne " Włóczykije" rozpoczęło swoje wędrówki w nowym roku szkolnym już we wrześniu -Rajdem solnym. Szlak solny, wytyczony w Ciechocinku prowadził wędrowców od źródła nr 11, czyli fontanny " Grzybek", poprzez tężnie, rezerwat słonorośli, do warzelni soli. Tam mogliśmy sprawdzić, jak stężona solanka w podgrzewanych kadziach zamienia się w słynną ciechocińską sól. Z niedowierzaniem "włóczykije" przyglądali się zabytkowym już urządzeniom do rehabilitacji, które

dziś wygladają raczej jak narzędzia tortur. W Parku Zdrojowym zawitaliśmy do pijalni wód mineralnych, by skosztować lekko słonawej "krystynki".Podziwiając dywany kwiatowe odkryliśmy na deptaku odcisk stopy słynnego polskiego piłkarza Zbigniewa Bońka. Ciechocinek pożegnał nas piękną, letnią pogodą, zapraszając do odkrycia kolejnych swoich atrakcji w innych porach roku.

Agnieszka Marjańska

Image 

Image 


 
"Turysto! szanuj środowisko!" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Monika Małecka   
19.09.2014.
 
Image 
To już 21. „Sprzątanie Świata”!  - "Turysto! Szanuj Środowisko!”. Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska.
   już 21. raz słynna akcja „Sprzątania świata” ma miejsce w Polsce! Odbyła się także w naszej małej miejscowości– czyli na terenie Stawek.

Jej celem jest promowanie nie śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. 

19 września 2014 roku na godzinach z wychowawcą, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie wzięli udział w tym przedsięwzięciu.
   Dzięki pięknej słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a biorąc pod uwagę fakt, iż łącznie wzięło w niej udział około 300 osób, to już po niespełna godzinie sprzątania, zapełniono zebranymi odpadami większość otrzymanych worków.
   Młodzież podzielono na grupy i wyznaczono trasy sprzątania. Każdy uczestnik otrzymał parę rękawiczek i miał za zadanie zbierać różne rodzaje odpadów. Uprzątnięte zostały tereny wokół szkoły, pobliski lasek oraz obrzeża dróg.
   Efekty przeprowadzonej akcji można było dostrzec gołym okiem. Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili również nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne i będzie widoczna przez długi okres czasu.
   Dziękujemy serdecznie za udział i zaangażowanie wszystkim uczestnikom tegorocznej akcji!

 

Monika Małecka


 

 
Warsztaty przyrodnicze "koń w służbie człowieka" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Świtońska   
12.09.2014.
Image
 
      12 września 2014 r. klasy III a i III b uczestniczyły w warsztatach przyrodniczych w Ośrodku Sportów Konnych, który znajduje się w Nowym Ciechocinku. Tematem przewodnim zajęć były: „ Zwierzęta gospodarskie”,  a dokładnie: 
- koń w służbie człowieka
- ekologiczny chów na przykładzie dwóch gatunków ptaków gospodarskich.
    Uczniowie na praktycznych zajęciach poznali rasy i typy koni, warunki ich utrzymania i żywienia oraz sposoby użytkowania dawniej i dziś. Część warsztatów miała charakter rekreacyjny związany z użytkowaniem koni. Następnie każdy uczestnik miał możliwość przejażdżki zaprzęgiem i wierzchem. Na koniec odbyło się podsumowanie zajęć w formie konkursu z nagrodami i ognisko z pieczeniem kiełbasek.

    Uczniowie wynieśli z warsztatów wiele ciekawych i przydatnych informacji oraz niezapomniane wrażenia.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę właścicieli oraz pracowników Ośrodka Sportów Konnych w Nowym Ciechocinku , dzięki którym mogliśmy uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach przyrodniczych w ramach realizowanego projektu. 

Opiekunowie: Świtońska D. i Kruszka A. 

Image


 

 
Tydzień z matematyką Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Świtońska   
23.06.2014.

Image  Jak co roku w naszej szkole zorganizowano konkurs pod hasłem „ Tydzień z matematyką”. W związku z tym dla klas 0-III przygotowano konkurs plastyczny na temat „ Ruch i zdrowie z matematyką”. Każda grupa miała do wykonania zadanie:

·         Oddział przedszkolny 0a, 0b – narysuj po śladzie kolorowymi kredkami „ Dziewczynkę z piłkami”.

·         Klasa Ia i Ib – wylosuj jedną liczbę, w zależności od wylosowanej liczby rysuj tyle dzieci, które uprawiają sport.

·         Klasa IIa i IIb – losują jedną figurę geometryczną. Ukryte figury geometryczne w ćwiczeniach gimnastycznych i zabawach sportowych

·         .Klasa III – sport i ukryte w nim liczby związane z jednostkami miary, wagi, czas.

Jury miało trudny wybór, ponieważ prace były ciekawe, pomysłowe, oryginalne i estetycznie wykonane. A oto lista osób nagrodzonych:

0a

I miejsce- Patrycja Majchrzak
II miejsce- Justyna Frącz
III miejsce- Amelia Taranowska

 

0b

I miejsce- Dominik Szymczak
II miejsce- Maciej Jagielski
III miejsce- Martyna Serocka

 

Ia

I miejsce- Natalia Królikowska
II miejsce- Marcel Krzyżanowski
III miejsce- Wiktoria Domańska

 

Ib

I miejsce- Anna Janik
II miejsce- Roksana Pawlak
III miejsce- Weronika Frącz

 

II a

I miejsce- Kalina Borucińska
II miejsce- Klaudia Gertz
III miejsce- Julia Chmielewska

 

II b

I miejsce- Kacper Kulpa
II miejsce- Joanna Kuberska
III miejsce- Martyna Wesołowska

 

III

I miejsce- Krystian Bonowicz
II miejsce- Szymon  Grabowski
III miejsce- Maja Chacińska

 

 

Organizatorzy: U. Ziemnicka, D.Świtońska, A. Kruszka

Dorota Świtońska


 

 

  

 
Koncert " Młodych Talentów" w Szkole Muzycznej I stopnia w Radziejowie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Stanicka   
08.06.2014.

Image

8 czerwca 2014r w auli Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie odbył się już po raz dziesiąty koncert „ Młode Talenty” dla uczniów ze wszystkich ognisk muzycznych działających przy SM w Radziejowie. Najlepsi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności instrumentalne oraz wokalne. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć utwory muzyki klasycznej oraz utwory z gatunku muzyki rozrywkowej, biesiadnej i ludowej. Uczniowie z naszej filii pod kierunkiem p. Doroty Stanickiej, p. Tomasza Thiede i p. Mateusza Bednarskiego zaprezentowali utwory na keyboardzie, gitarze oraz saksofonie.

 Zabrzmiały takie przeboje jak: „ Pokolenie” w wykonaniu duetu Karoliny Rusockiej i Roksany Wróblewskiej, „ Tajemniczy ogród”, który zagrał zespół gitarowy p. T. Thiede. Do słonecznej Hiszpanii przeniosła nas Karina Chełminiacka i Karolina Rusocka w utworze  „Desperado” a „ Wiązanką tańców ludowych” porwał całą publiczność Łukasz Rosowski.

Każdy z uczestników z dyplomem oraz muzycznym entuzjazmem  opuścił mury auli Szkoły Muzycznej w Radziejowie.

                                                                                        Dorota Stanicka


 

 

 
Wycieczka do Torunia Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Stanicka   
05.06.2014.

 Image

 

5 czerwca  2014 r.  grupa  uczniów  naszej szkoły ( kl. III, Va, Vb) pod opieką pań: Elżbiety Jankowskiej - Baranowskiej, Danuty Olejnik i Doroty Stanickiej   wyruszyła  na  wycieczkę  do  grodu  Kopernika. Podróż  minęła  szybko i  przyjemnie.
Najpierw udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego, które gromadzi zbiory i materiały dokumentacyjne z zakresu etnografii i etnologii, dotyczące kultur ludowych polskich regionów etnograficznych. Do chwili obecnej Muzeum zgromadziło ok. 60 tysięcy muzealiów.

 

Muzeum Etnograficzne w Toruniu powstało 1 stycznia 1959 roku. Jego twórczynią i pierwszym wieloletnim dyrektorem była prof. Maria Znamierowska- Prufferowa, której imię  muzeum nosi od 15 grudnia 1999 roku. Muzeum w Toruniu jest jednym z trzech samodzielnych muzeów etnograficznych w kraju.

Obejrzeliśmy wystawę „ Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku”, prezentującą życie codzienne ludzi zamieszkujących wsie i małe miasta regionów etnograficznych Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.

Atutem wystawy jest nowoczesna forma ekspozycji wykorzystująca nagrania audio, zapisy filmowe oraz multimedialne prezentacje.

Wyjątkowa oprawa plastyczna poszczególnych części wystawy i różnorodny sposób prezentacji  pomaga odkrywać tytułowe tajemnice codzienności.

Kolejnym punktem zwiedzania Muzeum był Park Etnograficzny. Z zaciekawieniem oglądaliśmy chałupy, izby mieszkalne z XIX wieku, kuźnie, zagrody. wiatraki, piec chlebowy, młyn wodny oraz zabytkową remizę Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pani przewodnik  opowiadała nam ciekawe anegdoty i przybliżała historie tego  pięknego miejsca jakim jest Muzeum i Park Etnograficzny.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie  Centrum Nowoczesności „ Młyn Wiedzy”.

W centrum nauki zwiedzaliśmy wystawy stałe i czasowe: „ O obrotach”,   „ Fenomeny elektryczności”, „ Niemożliwe”, „ Kalejdoskop-przewrotne oko”,   „ W ciągłym ruchu”, „ Barwy ze słońca”, „ Życie” oraz „ Rzeka”.

„ Młyn Wiedzy” prezentuje historyczny rozwój techniki, nauki i kultury. Eksponaty wzbudzały w nas ciekawość poprzez zainteresowania naukami przyrodniczymi, technicznymi oraz różnorodnymi formami aktywności kulturalnej i artystycznej.

Uczestniczyliśmy w pokazach naukowych oraz przeprowadzaliśmy eksperymenty i staliśmy się w ten sposób choć na chwilę prawdziwymi naukowcami.

Centrum Nowoczesności wywarło na nas ogromne wrażenie, podziw, zdumienie i ogromną ciekawość osiągnięć i dorobku naukowego.

Pod koniec wycieczki udaliśmy się na Stare Miasto, aby zakupić pamiątki, a także zjeść posiłek w Mc Donald.

                    Wycieczka dała nam wiele radości  i duży zastrzyk wiedzy.

 

                                                                                      Dorota Stanicka


 

 

 
30 maja - Dzień Patrona Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Anna Stanek   
30.05.2014.

 Image

            W tym roku uroczystość Dnia Patrona połączyliśmy z obchodami Roku Oskara Kolberga. Oprócz wspomnienia o Marii Danilewicz Zielińskiej i wysłuchania recytacji Jej prozy mogliśmy pooglądać i posłuchać występów inspirowanych kulturą ludową. Były więc ludowe tańce, przyśpiewki i piosenki, powiastki i scenka ,,Darcie pierza”. Elementem łączącym część oficjalną i poważną z mniej poważną, ale za to głośną, były fragmenty referatu o tym, skąd wziął się diabeł w ,,Jantolkowej”, czyli o motywach Kolbergowych w twórczości naszej patronki. Na scenie zaprezentowali się młodzi artyści w różnym wieku – od przedszkolaków po trzecioklasistów z gimnazjum. Znaczna część zapowiedzi była prowadzona gwarą kujawską, co stanowiło niemałe wyzwanie dla prowadzących – Weroniki i Natalii. Było bardzo kolorowa, bo występujący postarali się o ludowe stroje, zaś dekorację tworzyły elementy wnętrza  wiejskiej chaty. W trakcie uroczystości zostały wręczone nagrody laureatom szkolnych konkursów dotyczących Patronki szkoły. Publiczność bawiła się świetnie, klaskała do rytmu piosenek i tańców, a swoje uznanie dla talentu występujących  wyrażała głośnymi brawami. Można było wśród niej zauważyć władze gminy i powiatu, dyrektorów sąsiednich szkół,  przedszkoli i bibliotek, przedstawicieli Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, Kół Gospodyń Wiejskich oraz firm sponsorujących uroczystość i rodziców, którzy aktywnie włączyli się w organizację święta.  Po zakończeniu części artystycznej wszyscy mogli posilić się żurkiem (kujawskim oczywiście) oraz kiełbaskami z grilla. Dla społeczności szkolnej i gości z pewnością był to udany dzień i bardzo udane święto. Przebiegało według scenariusza autorstwa Danuty Olejnik i Anny Stanek, które także czuwały nad sprawnym jego przebiegiem i recytacjami, a śpiewających i tańczących artystów przygotowały do występów: Elżbieta Bąk, Alina Kruszka, Anna Korzeniewska, Dorota Stanicka, Dorota Świtońska, Małgorzata Witczak, Ewa Rolirad, Iwona Wypij. Dekoracje wykonała Kamila Drużyńska, zaś scenka o darciu pierza powstała pod opieką Hanny Kaźmierczak.

Anna Stanek

 


 
IX Turniej Polonistyczny Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Danuta Olejnik   
23.05.2014.
 Image

23 maja 2014 roku odbył się już IX Turniej Polonistyczny pod hasłem : ,, Maria Danilewicz Zielińska - Patron Szkoły ''.
Był on adresowany do uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej. Celem konkursu jest przybliżenie uczniom sylwetki i twórczości Marii Danilewicz Zielińskiej, pobudzenie różnorodnej aktywności twórczej uczniów oraz kształtowania ich literackich i artystycznych zainteresowań. 
Turniej składał się z trzech etapów : 
I Konkurs wiedzy o Marii Danilewicz Zielińskiej
II Konkurs plastyczny
III Konkurs recytatorski
Punkty zdobywane przez każdą klasę w poszczególnych etapach turnieju zostały zsumowane i na tej podstawie jury w składzie : 
p. Małgorzata Wdowczyk - dyrektor szkoły
p. Urszula Ziemnicka - wicedyrektor szkoły
p. Magdalena Balicka - pedagog
ustaliło miejsce w końcowej klasyfikacji, która przedstawia się następująco :
I miejsce - klasa V a
II miejsce - klasa IV b
III miejsce - klasa VI
Poziom tegorocznego turnieju był bardzo wysoki. Uczniowie wykazali się rozległą wiedzą, zdolnościami recytatorskimi i talentem plastycznym. W tym roku po raz pierwszy organizatorki konkursu - p. Danuta Olejnik i p. Kamila Kurnatowska ustanowiły nową kategorię : Mistrza Recytacji. Jury ten zaszczytny tytuł przyznało Marcie Witkowskiej -  uczennicy klasy V a. Zaprezentowała ona fragment opowiadania z elementami gwary kujawskiej, pt. ,,Jantolkowa''. Marta wywalczyła sobie puchar, książkę i dyplom.
Najlepszym drużynom wręczono również dyplomy i nagrody. Gratulujemy zwycięzcom! 
Niespodzianką dla wszystkich uczniów były występy trzech dziewczyn z klas 0-III. Alicja Stanicka z oddziału przedszkolnego zaśpiewała piosenkę ,, Lajkoniku prowadź nas '', Roksana Balcerak z klasy II a ,,Do koluśka'' i Maja Chacińska ( klasa III ) ,, Hej, bystra woda''. Solistki nie dość, że pięknie zaśpiewały, to jeszcze pokazały się w strojach regionalnych. Ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. 
Kolejny turniej już za rok!
Danuta  Olejnik

 
 
VII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Stanicka   
08.05.2014.
Image 

W dniu 8 maja 2014 r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Polskich Podróżników w Aleksandrowie Kuj. został przeprowadzony VII Międzyszkolny Konkurs Matematyczny kl. II, III , IV, V i VI „Lubię matematykę”.

     W konkursie wzięło udział 67 uczniów ze szkół podstawowych miasta i gminy Aleksandrów Kuj., którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w  wewnątrzszkolnym konkursie matematycznym.

    Uczniowie pracowali w pięciu poziomach: klasa II, klasa III, klasa IV, klasa V i klasa VI przez 45 minut. Każdy poziom miał do rozwiązania 15 zadań: 5 zadań za 3 punkty, 5 zadań za 4 punkty i 5 za 5 punktów. Za złą odpowiedź lub jej brak uczestnik konkursu otrzymywał 0 pkt. Maksymalnie można było zdobyć 60 pkt.

         II miejsce  w kategorii młodszej klas II otrzymał  Kacper  Kulpa       

         II miejsce w kategorii młodszej klas III otrzymał  Mikołaj Domagała

Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz dyplomy, pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w konkursie.

Naszych uczniów przygotowały:

p. Alina Kruszka

p. Urszula Ziemnicka

p. Dorota Stanicka

p. Dorota Świtońska

p. Karolina Wawrzyniec

                                                                               Dorota Stanicka


 
X Powiatowy Konkurs Dziecięcej Piosenki Ludowej Raciążek 2014 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Stanicka   
30.04.2014.

 

Image

 

30 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół w Raciążku odbył się X Powiatowy Konkurs Dziecięcej Piosenki Ludowej. Organizatorem był Zespół Szkół w Raciążku przy wsparciu Urzędu Gminy w Raciążku. Konkurs odbywał się pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Na początku wszystkich przybyłych serdecznie powitali: pan dyrektor Zdzisław Pietrzak oraz pani Ewa Zabłocka. Oficjalnie ogłoszono otwarcie festiwalu.

Pani Ewa jeszcze raz serdecznie powitała wszystkich uczestników i licznie przybyłych opiekunów, nauczycieli oraz rodziców. Poinformowała zebranych, że na konkurs przybyło ponad 75 dzieci z Brudnowa, Ciechocinka, Niszczew, Ostrowąsa, Raciążka, Służewa, Stawek oraz Zbrachlina. Następnie przedstawiła jury w składzie: przewodniczący pan Jerzy Serafin, członkowie: pani Beata Belter oraz pan Jerzy Sobierajski.

 Wyniki naszych uczniów:

 

1. W kategorii soliści - dzieci młodsze wyróżnienie otrzymała Alicja Marczewska z kl. „Ob.” za piosenkę „ Lajkoniku prowadź nas”.

2. W kategorii soliści - dzieci starsze III miejsce zajęła  Maja Chacińska z   kl. III za piosenkę „ Hej bystra woda”. Wyróżnienie przyznano   Roksanie Balcerak z kl. II b. za piosenkę „ Dokoluśka”.

Na zakończenie przewodniczący jury dokonał podsumowania przebiegu konkursu. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim dzieciom za prezentacje, a rodzicom, instruktorom, nauczycielom i opiekunom za ogrom pracy włożony w przygotowanie dzieci.

Następnie pani Ewa Zabłocka wręczyła podziękowania wszystkim opiekunom przygotowującym dzieci do konkursu i ogłosiła zakończenie festiwalu.

Każdy z uczestników z nagrodą i dyplomem oraz uśmiechem na twarzy opuścił mury Zespołu Szkół w Raciążku.

Dorota Stanicka

 

 
IV Gminny Konkurs Matematyczny Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Urszula Ziemnicka   
25.04.2014.
Konkurs odbył się 25 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Opokach.

 

Z naszej szkoły wzięło udział 6 uczniów,  zakwalifikowanych poprzez eliminacje szkolne. Byli to uczniowie z klas I-VI – po jednym z każdego z poziomu.

I miejsce na poziomie klas szóstych zajął Edgar Kmiołek.   Miłosz Urbański był III wśród uczniów klas pierwszych, a Szymon Sobierajski III na poziomie klas drugich.

Urszula Ziemnicka


 

 
Zajęliśmy Pierwsze miejsce w konkursie "Najpiękniejsze pisanki w rozmiarze XXL" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Małgorzata Wdowczyk   
12.04.2014.
Image

12 kwietnia nasze uczennice Klaudia i Weronika odebrały nagrodę za zdobycie I miejsca w konkursie „Najpiękniejsze Pisanki w rozmiarze XXL”.  Uroczystość odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Image 

Image
Zajrzyj do fotokroniki szkoły
 

Małgorzata Wdowczyk


 

 
"Najpiękniejsza pisanka w rozmiarze XXL" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Małgorzata Wdowczyk   
11.04.2014.

Image

         Urząd Marszałkowski zaprosił szkoły podstawowe z naszego regionu do wzięcia udziału  w konkursie pt. „Najpiękniejsza pisanka w rozmiarze XXL”.  

Zadaniem uczestników konkursu  było wykonanie pisanki przygotowanej na specjalnych płaskich formach o wysokości 2m i 1,5m zamocowanych na stelażach.  

Celem konkursu było propagowanie obchodów Świąt Wielkanocnych, rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej dzieci oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej. 

Wczoraj szkoła otrzymała miłą wiadomość o zdobyciu I miejsca. Wręczenie cennych nagród odbędzie się 12 kwietnia. Opiekunem grupy walczącej w konkursie była pani Kamila Drużyńska.

Małgorzata Wdowczyk

  

link do strony Urzędu Marszałkowskiego z wynikami konkursu


 

 

 

 
 
Rekolekcje i przedstawienie pt."LOLEK Z CISZY NIEPOKALANEJ" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Agnieszka Marjańska   
10.04.2014.
Image

 Tegoroczne rekolekcje wielkopostne miały wyjątkowy charakter ze względu na zbliżającą się kanonizację Papieża Polaka. 

W czwartek 10 kwietnia uczniowie z klasy Va, pod kierunkiem katechetki, przygotowali na tę okoliczność przedstawienie pt. „Lolek z ciszy niepokalanej”. Scenariusz autorstwa Adama Szafrańca przedstawiał dzieciństwo Karola Wojtyły, klimat rodzinnego domu, wpływ rodziców i brata na osobowość Lolka. Autor scenariusza tworząc go, sięgnął do biografii Wojtyłów, do wspomnień kolegów i koleżanek Lolka z Wadowic. Dzięki temu powstała sztuka, wykraczająca poza ramy zwykłej akademii. 
Aktorzy z dużym zaangażowaniem odtworzyli wydarzenia sprzed 90 lat: przyjmowanie kolejnych sakramentów świętych, rozmowy z rodzicami, przedwczesną śmierć mamy Lolka, Emilii.
Oprawę muzyczną stanowiły utwory skomponowane specjalnie do tego scenariusza. Melodyjne, bogate w treść piosenki, wyśpiewane przez scholę parafialną i szkolny chór, bardzo spodobały się publiczności. Szczególne uznanie zdobyły solistki: Julia Kapica i Paula Ankiersztajn.
Dalszą część rekolekcji poprowadził rekolekcjonista, ks. Grzegorz Molewski. Nawiązując do życia młodego Karola Wojtyły, przypomniał nam, że każdy jest ukochanym dzieckiem Bożym, wezwanym do tego, by odpowiedzieć miłością na Bożą miłość.
Na zakończenie pierwszego dnia rekolekcji uczniowie obejrzeli film pt. „ Dobry, święty człowiek”, ukazujący życie Jana Pawła II i miejsca związane z osobą Papieża.  
W piątek, w drugim dniu rekolekcji, kontynuowaliśmy duchowe przygotowania do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Ksiądz rekolekcjonista Grzegorz Molewski przywitał w Kościele uczniów radosnym śpiewem piosenki ”Dzieckiem Bożym jestem ja”, do którego z entuzjazmem włączyli się wszyscy uczestnicy. 
Rekolekcje - jak nauczał ksiądz - nie miałyby sensu bez przemiany serca i oczyszczenia duszy z tego wszystkiego, co oddala nas od Zbawiciela. Nieodłącznym elementem tej przemiany jest rachunek sumienia, którego zwieńczeniem jest spowiedź święta. We wspólnym dialogu księdza rekolekcjonisty z dziećmi przypomnieliśmy sobie warunki dobrej spowiedzi i potrzebę wyznania Panu Bogu wszystkich swoich grzechów.
Uczniowie z uwagą wsłuchali się w słowo głoszone przez księdza Grzegorza, chętnie uczestniczyli w scenkach obrazujących przesłanie wiary, przygotowując swoje serca do zjednoczenia ze Zbawicielem w Komunii Świętej. 
 Ostatni dzień rekolekcji był okazją do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Wspólne uczestnictwo we Mszy świętej umocniło nasze dobre postanowienia.
Image
 
redakcja: Agnieszka Marjańska, Dominik Dajerling a  autorem zdjęć z rekolekcji zamieszczonych w fotokronice jest  jest Damian Kozłowski, kl.IIIb
Image
Obejrzyj koniecznie fotokronikę szkoły
 

 

 
"zaczarowany świat dźwięków" - wycieczka do studia TVP Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Świtońska   
27.03.2014.
Image

27  marca 2014 r. uczniowie z klasy II a i II b pojechali do Torunia  na lekcję multimedialną pt. „ Zaczarowany świat dźwięków” . W czasie lekcji dowiedzieli się, jak powstaje dźwięk w filmie animowanym.  Razem z aktorką  panią Dominiką Ostałowską odwiedzili studio emitowania dźwięków TVP i wytwórnię Walta Disneya oraz wzięli udział w specjalnym quizie dźwiękowym. Lekcja zakończyła się projekcją zachwycającego, pełnego muzyki i zabawy filmu pt. „Rio” .
Następnie uczniowie udali się nad Wisłę, gdzie spacerowali bulwarem i podziwiali widoki. Potem przekroczyli bramy Torunia, poznali jego sławne 780- letnie dzieje i uzyskali tytuł  „ Rycerza Turystyki Unii Europejskiej”.

Dorota Świtońska 

zobacz zdjęcia w fotogalerii
zobacz zdjęcia w fotogalerii
 


 

 
Francja zdobyta! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Świtońska   
24.03.2014.

Image

 Drużyna „ Samoloty” z Zespołu Szkół w Stawkach ( klasa II b) swoją niezwykłą przygodę „ Muuvit- Ruszaj się z klasą” rozpoczęła w Warszawie , a skończyła w Paryżu. Na trasie naszej wirtualnej podróży znalazły się takie miasta jak : Warszawa, Berlin, Ryga, Tallin, Kopenhaga, Goteborg, Oslo, Trondhem, Talin, Dublin, Bordeaux, Paryż. Ogromne zainteresowanie wśród uczestników wzbudziły miasta bonusowe, które mogliśmy sami wybrać i zwiedzić min. : Sydney, Meksyk, Nowy Jork, Hawana i wiele innych pięknych i ciekawych miejsc.

 Dzięki przygodzie „ Muuvit” wspólnie uczyliśmy się języków, poznawaliśmy ważne zabytki, kulturę, rozrywki  w danym kraju. Łącznie przebyliśmy wirtualnie 11 313 mil. Nasza przygoda dobiegła końca . Cel został osiągnięty- Francja zdobyta!
 Uczniowie klasy II b na zakończenie aktywnych zmagań wzięli udział w wielkiej francuskiej uczcie. Uczta została przygotowana przez rodziców, którzy również przyłączyli się do aktywności ruchowej i wspólnie z dziećmi śledzili zdobyte państwa i aktywnie się ruszali.  W klasie przygotowaliśmy również wystawkę na temat celu naszej podróży. 
W czarodziejski świat Francji wprowadziła nas  także pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk. Nauczyła uczniów popularnych słówek francuskich, opowiedziała wiele ciekawych anegdot związanych z tym państwem. Przeczytała także fragment książki dla dzieci w języku francuskim. Pani dyrektor przyniosła również  różne pamiątki związane z Francją,  bo sama osobiście zwiedziła to miejsce i bardzo dobrze zna ten język. Na koniec wręczyła uczniom dyplomy ukończenia przygody „ Muuvit- Ruszaj się z klasą” . Potem wspólnie ucztowaliśmy jedząc nie włoską ale francuską pizzę , eklerki oraz francuskie babeczki. Same pyszności! Na koniec spotkania  obejrzeliśmy zdjęcia oraz film przedstawiający Francję. Uczniowie rysowali krajobrazy Francji i śpiewali radosny hymn przy muzyce Betti Straus „ Samoloty”
Nasza przygoda dobiegła końca, czekamy na kolejną z „ niebieską małpeczką”.

 

 

                                                                                              Wychowawca Dorota Świtońska 


 

 
"Marzanna 2014" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Agnieszka Marjańska   
22.03.2014.
Image
Szkolne Koło Krajoznawczo- Turystyczne pożegnało zimę w sobotę, 22 marca. Jak przystało na prawdziwych turystów "Włóczykije", z własnoręcznie wykonaną marzanną, wyruszyli w rajdzie pieszym, przemierzając malownicze okolice Włocławka. W wędrówce wzięło udział ok.180 uczestników z wielu szkół, pokonując kilkukilometrową trasę z włocławskiego Michelina do jeziora Czarnego. Po drodze dowiedzieliśmy się o planowanej w czasie II wojny Światowej budowie niemieckiej fabryki broni, zobaczyliśmy ukryte w lesie pozostałości jej fundamentów oraz rowy przeciwczołgowe. Doświadczyliśmy też na własnej skórze, że trzeba sprawdzić, czy na miejsce odpoczynku nie wybrało się przypadkiem mrowiska...Po kilku godzinach marszu dotarliśmy nad jezioro, gdzie już czekało na nas ognisko pod czujnym okiem leśników. Zanim spaliliśmy marzanny ,rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą i najbardziej naturalną marzannę, w którym nasza kukła zdobyła 3. miejsce. Nagrodę i dyplom odebrały jej twórczynie: Klaudia Olszewska i Wiktoria Zabłocka. Bez żalu spaliliśmy marzannę, wierząc, że zima odeszła na dobre, a wiosna przyniesie jeszcze wiele wspólnych wędrówek. 

  Agnieszka Marjańska

Image
zobacz fotokronikę
 


 

 
Oliwia i Roksana zaśpiewały na konkursie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Stanicka   
21.03.2014.

Image

             21 marca 2014 roku Oliwia Stanicka z kl. IV i Roksana Balcerak z kl.II, przygotowane przez p. Dorotę Stanicką, wzięły udział w XII Ogólnopolskim Konkursie Recytacji Poezji i Prozy oraz Pieśni Regionalnej „Bądź pozdrowiona, Ziemio Rodzinna...” w kategorii ,,na ludową nutę”. Roksana zajęła trzecie miejsce i zaśpiewała swoją piosenkę przed publicznością na koncercie laureatów.

 Dorota Stanicka

Image 


 

 
Konkurs Matematyczny Kangur Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Urszula Ziemnicka   
20.03.2014.

Image

W dniu 20 marca 2014 roku odbył się Konkurs Matematyczny Kangur, w którym wzięło udział 46 uczniów, w tym 31 ze szkoły podstawowej i 15 z gimnazjum.

Żaczek: klasa IIa i  IIb  - 12 uczniów

Maluch: klasa III,  IVa i IVb – 11 uczniów

Benjamin: klasa Vb i VI 8 uczniów

Kadet: klasa I GIM i 2 GIM – 10 uczniów

Junior: klasa III – 5 uczniów

Główną umiejętnością badaną przez Kangura jest logiczne myślenie, a nie tylko czysta wiedza                              i znajomość wzorów.

Uczniowie rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, składającego się z pytań za 3,4,5 punktów.

Rozwiązujący otrzymuje odpowiednią ilość punktów za podanie poprawnej odpowiedzi, 0 punktów za brak rozwiązania, a za błędną odpowiedź lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi odejmowane jest 25% odpowiedniej liczby punktów za dane pytanie

Żaczek miał do rozwiązania 21 zadań, Maluch 24, a w pozostałych kategoriach po 30 zadań.

Uczniowie pracowali wytrwale przez 75 minut. Wyniki będą znane do końca maja 2014 roku.

Urszula Ziemnicka 


 

 
"Kot w butach" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Elżbieta Bąk   
18.03.2014.

Image

18 marca 2014 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny oglądali transmisję telewizyjnego teatru internetowego.Tym razem Gliwicki Teatr Muzyczny przedstawił baśń  muzyczną pt. ,,Kot w butach’’, która otrzymała Złotą Maskę za najlepszy spektakl dziecięcy  w 2004 r. Odbiorcami spektaklu byli uczniowie klas młodszych.
Baśń muzyczna oparta na motywie „Kota  w butach” z bajki braci Perrault, opowiadała o przygodach młynarczyka Janka, zakochanego w Małgosi - córce Młynarzowej   - i zaczarowanego kota.
Przedstawienie odbyło się z ,,żywą’’  orkiestrą.
Baśń cieszyła się ogromnym powodzeniem małych widzów.

 

  Elżbieta Bąk


 
 
"Góra Grosza" - sprawozdanie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Świtońska   
03.03.2014.

Image

Nasza szkoła, jak co roku, przystąpiła do akcji „Góra Grosza”. Organizatorem było Towarzystwo „Nasz Dom”. W dniach od 25 listopada do 6 grudnia 2013 r. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p. Dorotą Świtońską i p. Dariuszem Lewandowskim przeprowadził zbiórkę pieniędzy w Szkole Podstawowej. Do akcji przyłączyła się również klasa IIa gimnazjum.

Celem zbiórki jest zebranie funduszy na pomoc dla domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych.

W styczniu 2014 r. zebrane środki, za pośrednictwem firmy kurierskiej, zostały przekazane Towarzystwu „Nasz Dom” w Warszawie.

Podczas XIV edycji „Góra Grosza” w naszej szkole zebrano 14979 sztuk monet o łącznej wartości 340 złotych i 85 groszy:

7 264 sztuk o nominale 1 gr
4 833 sztuk o nominale 2 gr
2 649 sztuk o nominale 5 gr
130 sztuk o nominale 10 gr
73 sztuki o nominale 20 gr
19 sztuk o nominale 50 gr
2 sztuki o nominale 1 zł

Klasy, które wzięły udział w akcji:

0a – 28 zł 33 gr

0b – 9 zł 61 gr

1a – 18 zł 31 gr

1b – 25 zł 27 gr

2a – 61 zł 33 gr

2b – 61 zł 33 gr

3 – 25 zł 80 gr

4a – 13 zł 79 gr

4b – 25 zł 51 gr

5a – 10 zł 61 gr

5b – 32 zł 34 gr

6 – 5 zł 37 gr

2a gimnazjum – 23 zł 25 gr

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział, zaangażowanie i zapraszamy ponownie za rok.

Dorota Świtońska


 

 

 

 
Jasełka Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Agnieszka Marjańska   
06.02.2014.

Image 
Jasełka to tradycyjne przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej, które ma przybliżać prawdę o przyjściu na świat Syna Bożego. Tegoroczne jasełka oparte zostały na scenariuszu "Jasełkowa łezka" Adama Szafrańca, który jest także współautorem świetnych piosenek, napisanych specjalnie na tę okazję i spójnych z tekstem scenariusza. Realizacji całości podjęła się klasa Va, zapraszając do wspólnej pracy i dobrej zabawy koleżanki z kl.IIb oraz chór szkolny. Wielkim wyzwaniem było wykonanie solowych   partii utworów, które wspaniale wyśpiewała Julia Kapica. Narratorem prowadzącym fabułę była Paula Ankiersztajn.
"Jasełkowa łezka-humoreska" to oryginalne jasełka z humorem, ale nie zniekształcające przekazu biblijnego. Pan Jezus rodzi się w ubogiej stajence, a anioł obwieszcza tę radosną nowinę słowami z Ewangelii. Kot nawraca się na dobrą drogę, a trzej Królowie zanoszą radosną wieść całemu światu, bo każdy, kto szuka prawdy, odnajduje Boga.
Wykonawcy poszczególnych ról włożyli wiele wysiłku, by ich postacie były autentyczne i przekonujące. Piękne stroje, charakteryzacja i rekwizyty pozwoliły widzom podziwiać Maryję, Józefa, pasterzy, aniołów i trzech Mędrców, ale także myszki, kota i osiołka. Uznanie zyskali również wykonawcy piosenek, otrzymując zasłużone brawa.
Reżyserem jasełek była Agnieszka Marjańska. Chór szkolny przygotowała Dorota Stanicka.
Image
fotorelacja w fotogalerii
 

 


 
 
Zabawa karnawałowa dla klas 0-III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Stanicka   
30.01.2014.

Dnia 30 stycznia 2014 r. odbyła się  zabawa karnawałowa dla klas o –III pod hasłem „ Owocowy Karnawał”. Klasy II a i II b wraz z wychowawczyniami powitały uczestników zabawy. Na początku balu uczniowie przygotowali przedstawienie o tradycji karnawału na świecie. Organizatorzy zabawy piosenką Majki Jeżowskiej pt. „ Owocowy Karnawał” wprowadzili radosną atmosferę. Uczestnicy balu tańczyli w kółeczkach, parach, korowodach z owocowymi kotylionami. W trakcie imprezy odbywały się różne konkursy, w  których nie tylko  brali udział uczniowie, ale również rodzice. Zabawa szybko dobiegała końca. Pożegnaliśmy się wspólnym tańcem.

                                               Dorota Świtońska, Alina Kruszka, Dorota Stanicka

 

Image
fotorelacja w fotogalerii


 

 
Koncert chóru Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Stanicka   
29.01.2014.

Pokłonimy się Panu
Zaśpiewamy skocznie
Teraz koncert zacznijmy
Świąteczno- noworocznie

 

 

Dnia 29 stycznia 2014 roku w Zespole Szkół w Stawkach odbył się uroczysty koncert świąteczno- noworoczny uczniów Ogniska Muzycznego. Na koncert przybyły: pani dyrektor Ognisk Muzycznych w Radziejowie Ewelina Centkowska , pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk, pani vice-dyrektor Urszula Ziemnicka, zaproszeni goście, rodzice i uczniowie. Zimowa sceneria wieczoru na koncercie zgromadziła wielu słuchaczy.

Noworoczny koncert  zabrzmiał  w 3 odsłonach. Swoje umiejętności wokalne i instrumentalne zaprezentowali uczniowie p. Mateusza Bednarskiego; p. Tomasza Thiede oraz grupa wokalno-instrumentalna pani Doroty Stanickiej.

Podczas  koncertu swoje umiejętności wokalne i instrumentalne zaprezentowali młodzi artyści, pełni zapału, chęci, zaangażowania, muzykalności i wrażliwości muzycznej. Dla większości tych młodych muzyków dzisiejszy występ był pierwszy w ich życiu. W wykonaniu wszystkich uczniów koncertu usłyszeliśmy kolędy, pastorałki i krótkie utwory wokalno-instrumentalne w oprawie solowej, duecie, zespole gitarowym oraz grupie wokalnej. 

 

I tak zakończyło się  koncertowanie

Niosąc wszystkim radość wielką

Nie wiemy czy się udało
Czy się trochę poplątało
A na dworze zmierzch zapada
W górze świeci gwiazda blada
Niech wam przypomina drogę
Do Betlejem po nagrodę!

 

Dorota Stanicka

 


 

 

 

 
Akcja szkolnego koła Caritas oraz Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Małgorzata Wdowczyk   
24.12.2013.

Kawałek nieba jest w każdym uśmiechu,

W każdym życzliwym słowie,
I przyjaznym geście,
W każdym pomocnym czynie.
Kawałek raju jest w każdym sercu,
Które stanowi zbawienny port dla nieszczęśliwego.
W każdym domu z chlebem, winem i serdecznym ciepłem.
Bóg włożył swoją miłość w twoje ręce,
Jak klucz do raju.
 
                                            Phil Bosmans 

Image 

Dzięki akcji szkolnego koła Caritas oraz Parafii Matki Bożej Fatimskiej  w Odolionie 46 uczniów naszej szkoły otrzymało paczki świąteczne ufundowane przez mieszkańców naszej gminy. 
Za ten wspaniały gest słowa podziękowania  

 składa
społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach.

 

 Stawki, grudzień 2013 r. 


 
Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Agnieszka Marjańska   
19.12.2013.
Image
 
Tradycją naszej szkoły w okresie przedświątecznym jest Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową. W tym roku autorzy szopek prześcigali się w pomysłach na najbardziej oryginalną szopkę, najpiękniej wykonaną. Cieszy fakt, że wszystkie prace konkursowe bardzo wiernie odtwarzają przekaz biblijny. Trzy najpiękniejsze szopki reprezentowały naszą szkołę w Wojewódzkim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych, który miał miejsce 14 grudnia w Przysieku. Były to prace Wiktorii i Kosmy Radzikowskich, Mikołaja  Schwebsa oraz Huberta Bącalskiego. I właśnie szopka Huberta została nagrodzona pierwszym wyróżnieniem, a jej autor odebrał nagrodę i dyplom. Wyniki etapu szkolnego zostaną ogłoszone podczas jasełek 19 grudnia. Wszystkie szopki można podziwiać na wystawie w naszej szkole.
Agnieszka Marjańska
Image
Image 
Image 
Image 

 
 
 
" Muuvit ! Ruszaj się z klasą" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Świtońska   
13.12.2013.

Image 

            W naszej szkole podstawowej  ruszył projekt „ Muuvit ! Ruszaj się z klasą” przeznaczony dla klas I-III..

Celem tego projektu jest zmotywowanie uczniów do aktywności ruchowej  w różnych formach:

- ruch w czasie lekcji i na przerwach
- gry i zabawy na świeżym powietrzu
- spacery
- ogólna aktywność z rodziną
- motywowanie dzieci mniej aktywnych fizycznie

  Hasło motywujące dla klas to:  „Zaczynamy się ruszać i bawimy się dobrze”

 Przygoda Muuvit zaprasza wszystkie dzieci  na ciekawą i ekscytującą podróż dookoła świata.
Im bardziej klasa jest aktywna ruchowo, tym więcej zbiera punktów, które zaznacza na karcie aktywności i na mapie.

 Projekt został opracowany w Finlandii 13 lat temu. Do tej pory w programie uczestniczyło blisko 2 miliony dzieci. W Polsce realizowany jest od 2012 roku. Zadaniem "Muuvita" jest zachęcenie najmłodszych do aktywności fizycznej, jednocześnie ułatwiając nauczycielom prowadzenie zajęć. „Muuvit” może być wykorzystywany nie tylko podczas lekcji wychowania fizycznego, ale także do nauki języków obcych, matematyki lub przyrody dzięki platformie umożliwiającej interaktywne wycieczki po Europie

Korzyści z  udziału w projekcie Muuvit to:

 1. Nowe scenariusze lekcji
 2. Gry i zabawy z matematyką i przyrodą
 3. Żywe lekcje i pozytywna atmosfera
 4. Pomagamy dzieciom być bardziej aktywnymi fizycznie i prowadzić zdrowszy tryb życia
 5. Pozwalamy na nawiązywanie międzynarodowych kontaktów z klasami partnerskimi

Do realizacji projektu szkoła otrzymała: przewodnik dla realizatora projektu, mapę przygody, karty dla uczniów, informatory dla rodziców, smycze. Grupa uczniów podejmując aktywność fizyczną zbiera punkty (1 pkt za każde 10 min. dowolnego ruchu - jazda rowerem, spacer do szkoły), które po zsumowaniu pozwalają na odbycie wirtualnej podróży dookoła świata.  O nowych  miejscach dzieci dowiadują się od nauczycieli bądź rodziców. Dla każdej ze stron udział w projekcie „Muuvit ! Ruszaj się z klasą” jest szansą na nawiązanie współpracy z nowymi osobami, wymianę doświadczeń.

 

Image 
 
Dorota Świtońska  


 
 
Andrzejki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Dorota Stanicka   
30.11.2013.

Nalewajcie wosku na wodę

Ujrzyjcie swoją przygodę…

 

Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.

Wieczór Andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św, Andrzeja, w tym roku w naszej szkole przybrał formę andrzejkowych wróżb. Uczniowie klasy trzeciej postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj „przepowiadania przyszłości” i wybrali ku temu przedpołudnie 29 listopada.

Wróżki z klasy trzeciej wprowadziły zebranych w tematykę obchodów Andrzejek (pochodzenie święta i tradycje z nim związane) oraz przybliżyły sylwetkę św. Andrzeja, patrona dziewcząt. Wszystkie dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały, kiedy dorosną, wróżby z butów, przebijały igłą serduszka z imionami a także przy pomocy „czarodziejskiej butelki” dowiadywały się, co czeka je w przyszłości.

Każdy mógł poznać swoją przyszłość dzięki wróżbom z kubeczków- wylosowane przedmioty symbolizowały dalsze życie, np.; pierścionek- oznacza w przyszłości małżeństwo, moneta- bogactwo, klucze- dobrobyt, szczęście; cukierek-dobre i słodkie życie. Nie zabrakło oczywiście wróżenia z wosku.

Przez cały czas uczniowie klas 0-III bawili się w rytm skocznej muzyki. Na zakończenie wspólnych wróżb Wróżki życzyły wszystkim spełnienia marzeń i częstszych pobytów w Krainie Fantazji. Wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż w naszej szkole zagościł radosny i wyjątkowy nastrój. Andrzejkowe zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji.

Dorota Stanicka

 

 
Image
fotorelacja w fotogalerii


 

 
Spotkanie z biologiem Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Alina Kruszka   
22.11.2013.

 

pan Zbigniew Sołtysiński - biolog i ornitolog
pan Zbigniew Sołtysiński - biolog i ornitolog
 

Dnia 22.11.2013r. klasę IIa i IIb odwiedził ważny gość - pan Zbigniew Sołtysiński – biolog i ornitolog. Ciekawie i zabawnie opowiadał uczniom o „Ptakach z karmnika”, o których Diana Sokołowska napisała tak:

„Inne ptaki dawno za morze odleciały,
tylko te maleństwa z nami pozostały”

W swoich opowieściach zaproszony gość wykorzystał filmy, zdjęcia i odgłosy ptaków. Zwrócił uwagę, jak należy opiekować  się  ptakami zimą.   

To spotkanie zostanie na długo w pamięci uczniów klasy IIa i IIb.

 

Alina Kruszka


 

 
Występ laureatów VII Powiatowego Konkursu Pieśni i Recytacji Poezji Patriotycznej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Anna Stanek   
09.11.2013.

             

 

            9 listopada nasi zwycięzcy recytatorzy odebrali nagrody i jeszcze raz pokazali swój talent, uczestnicząc w koncercie galowym VII Powiatowego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej, który odbył się w sali widowiskowo – kinowej ciechocińskiego MCK.

             Edgar Kmiołek – zdobywca I miejsca wśród uczniów szkoły podstawowej - wzbudził podziw nie tylko piękną intonacją, ale także doskonałą pamięcią, wygłaszając bardzo długi fragment ,,Latarnika”. Publiczność dała temu wyraz głośnymi i długo niemilknącymi brawami,  które powtórzyły się w podobnym nasileniu po chwytającej za serce, budzącej duże emocje recytacji Julii Kapicy, zdobywczyni II miejsca wśród gimnazjalistów. Pięknie i dojrzale deklamowała także Zuzanna Piskrzyńska, która zajęła III miejsce w szkole podstawowej. Naszych finalistów oklaskiwali z widowni nie tylko ich najbliżsi, ale także pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk. Recytatorów przygotowały polonistki: Kamila Kurnatowska (szkoła podstawowa) i Anna Stanek (gimnazjum).

                                                                                                                        Anna Stanek

Image 


 

  
 
Sukces recytatorski Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Kamila Kurnatowska   
29.10.2013.

 

            Edgar Kmiołek zdobył I miejsce, a Zuzanna Piskrzyńska – III miejsce w VII Powiatowym Konkursie Pieśni i Recytacji Poezji Patriotycznej, który odbył się 29 października w sali MCK w Ciechocinku. Naszą szkołę reprezentowali także: Natalia Kempska, Katarzyna Waśkowska i Magdalena Andryszewska. Wszyscy recytatorzy to uczniowie klasy szóstej.

            Laureaci zaprezentują się raz jeszcze i odbiorą nagrody na koncercie laureatów w dniu 9 listopada 2013 r. w sali widowiskowo - kinowej MCK w Ciechocinku.

                                                                                                                              Kamila Kurnatowska


 

 

 
Ślubowanie klas pierwszych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Urszula Ziemnicka   
18.10.2013.

 

Ważnym wydarzeniem w życiu każdego ,,pierwszaka ‘’ jest dzień ślubowania. Dzieci na tę chwilę czekają bardzo niecierpliwie.
18 października 2013 roku odbyło się ślubowanie klas pierwszych.
Do uroczystości ślubowania uczniowie przygotowywali się pod okiem pani Elżbiety Bąk i Iwony Wypij. Uczyli się piosenek, wierszy, poznawali prawa i obowiązki ucznia.
Mali bohaterowie zostali uroczyście wprowadzeni do udekorowanej sali gimnastycznej.
Na wstępie pani dyrektor skierowała do nich ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej.
Do uroczystości włączyli się także uczniowie klasy trzeciej.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu szkolnego hymnu odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie. Potem uczniowie przedstawili program artystyczny.
Zaproszeni rodzice z wielką dumą i ze wzruszeniem przyglądali się swoim pociechom.
Na koniec uroczystości dzieci zostały obdarowane prezentami i uściskami.

Opracowały: 
E. Bąk
I. Wypij 


 

 
Dzień Edukacji Narodowej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Anna Stanek   
14.10.2013.

14 października - Dzień Edukacji Narodowej – dzień bez lekcji!

           

            Był za to uroczysty apel, w czasie którego  uczniowie podziękowali nauczycielom za ich pracę. W imieniu społeczności szkolnej uczyniły to klasy: III i VI ze szkoły podstawowej oraz I a i  I b z gimnazjum.  Najpierw wzruszyły publiczność wokalne i recytatorskie popisy najmłodszych artystów, następnie rozbawiła scenka ,,z życia szkoły” w wykonaniu klasy VI, a najstarsi w tym dniu występujący, czyli klasy pierwsze, pokazały się w recytacji wierszy o nauczycielach. Przygotowaniem uczniów do występów zajęły się panie: Dorota Stanicka, Kamila Kurnatowska i Kamila Drużyńska.

            Dzisiejsze święto zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski – pan Andrzej Olszewski, który do życzeń dla nauczycieli dołączył kwiaty. 

            Tradycyjnie w tym dniu odbyło się także ślubowanie klas pierwszych gimnazjum.

 

                                                                                                                                 Anna Stanek

 

 
Europejski Dzień Języków Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Monika Kruczkowska   
27.09.2013.

„Proszę”, „Good morning”, „Danke” – między innymi takie słowa tworzyły element scenografii na apelu zorganizowanym 27 września w naszej szkole z okazji Europejskiego Dnia Języków. Oprócz zwrotów grzecznościowych, na które w tym dniu zwrócono szczególną uwagę, uczniowie zarówno szkoły podstawowej, jak i gimnazjum mogli podziwiać przygotowane wcześniej zabawne i kolorowe komiksy. Każda klasa miała przygotować i zaprezentować scenki sytuacyjne, używając zwrotów grzecznościowych w języku polskim oraz językach obcych: angielskim, niemieckim i rosyjskim. Centralną część spotkania stanowiły krótkie dialogi zainscenizowane przez przedstawicieli uczniów każdej klasy. Klasy czwarte przygotowały dialogi w języku polskim, przypominając wszystkim, jak ważne jest w dniu codziennym używanie magicznych słów: proszę, przepraszam i dziękuję. Scenki w języku angielskim zaprezentowali uczniowie klas piątych SP oraz klas drugich gimnazjum, klasa szósta oraz klasy drugie gimnazjum przedstawiły dialogi w języku niemieckim. Dzięki klasom pierwszym gimnazjum mogliśmy usłyszeć język rosyjski. Wszystkie dialogi obejmowały tematykę dnia codziennego i rozgrywały się na ulicy, w sklepie, szkole czy na dworcu. Pani Anna Przybylska  powtórzyła następnie z uczniami zwroty grzecznościowe w językach obcych oraz zwróciła uwagę na konieczność używania ich w języku polskim. Pod koniec tej niezwykłej lekcji zabrzmiał także język francuski i rosyjski – a to za sprawą pani dyrektor Małgorzaty Wdowczyk, która wykazała uczniom, że rozumieją zwroty grzecznościowe w tych językach.

 

 Apel przygotowały nauczycielki języków obcych: Monika Kruczkowska, Anna Przybylska oraz Kamila Żurawska.

Monika Kruczkowska 

Image
koniecznie zobacz fotogalerię
 


 

 
Dzień Żaczka Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Danuta Olejnik   
26.09.2013.

Dzień Chłopca i otrzęsiny, czyli Dzień Żaczka uczniów klasy IV a i IV b

    Na naszej imprezce z okazji Dnia Chłopca nie zabrakło dziadka... Co on tam robił?

    26.09.2013r. uczniowie klas IV-VI bawili się na dyskotece z okazji Dnia Chłopca. Przedstawicielki klas V w imieniu własnym oraz pozostałych dziewcząt złożyły swoim kolegom najserdeczniejsze życzenia. Na krótko dyskoteka została przerwana, bowiem w tym dniu odbyły się też otrzęsiny uczniów klas IV. Pomysłodawcami konkursów były klasy V, które przygotowały dla swoich młodszych koleżanek i kolegów różne konkurencje pod hasłem: ,,Kuchenne rewolucje”. Kuchareczki z klasy Va i Vb czuwały nad ich prawidłowym i sprawnym przebiegiem. Czwartaczki, na tle dekoracji o kuchennej tematyce, ubijały pianę na sztywno, rozpoznawały smaki owoców, nakrywały do stołu oraz nazywały kuchenne przedmioty, wśród których znalazł się, właśnie dziadek, ale do orzechów. Dzieci obu klas świetnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami. Rywalizacja była zacięta. O włos lepiej wypadli uczniowie kl. IVa. Zgodnie ze szkolną tradycją, od tej pory dzieci klas czwartych stały się pełnoprawnymi uczniami klas starszych.

    Po otrzęsinach wszyscy uczniowie znów wrócili na parkiet, aby w rytm różnych melodii wyginać swoje ciała.

Danuta Olejnik

Elżbieta Jankowska-Baranowska

 

Image 


 

 

 
"Internetowy Teatr TVP dla szkół" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
12.09.2013.
Image

 

Dnia 12 września 2013 roku o godzinie 10.00 uczniowie z klas pierwszych i drugich z Publicznej Szkoły Podstawowej w Stawkach zostali zaproszenie  do uczestnictwa w nowatorskim projekcie „ Internetowy Teatr TVP dla szkół”.   
W ramach tego projektu najmłodsi widzowie mogli zobaczyć bajkę muzyczno-teatralną pt. „Jaś i Małgosia” w reżyserii Roberto Skolmowskiego z Opery Filharmonii Podlaskiej- Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.
„Jaś i Małgosia” to interaktywne przedstawienie, które wprowadziło dzieci w żywy świat muzyki, instrumentów
i różnorodnych dźwięków. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spektaklu poprzez śpiew, ruch i zabawy dźwiękonaśladowcze.

 

 

            Przedstawienie to dostarczyło młodym odbiorcom niezapomnianych wrażeń muzycznych i teatralnych,
a jednocześnie zaszczepiło na trwale zamiłowanie do sztuki ambitnej i wartościowej.
 
 
Napisała też o tym Gazeta Pomorska 

 
 
Koniec roku szkolnego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Kamila Kurnatowska   
28.06.2013.

W piątek 28 czerwca, podczas uroczystej akademii, wspólnie pożegnaliśmy rok szkolny 2012/2013.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk podsumowując miniony rok szkolny i gratulując uczniom osiągnięć oraz otrzymanych ocen.  Następnie zwróciła się do absolwentów naszej szkoły – szóstoklasistów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie przed sztandarem szkoły.  Najlepsi z nich odebrali z rąk pani dyrektor świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody.  Byli to:

Oliwia Browarska – 4,9 (5,0)

Sandra Czerniejewska – 5,0 (5,1)

Tomasz Ćwik – 4,75 (4,8)

Alicja Dziedzic – 4,9 (5,0)

Marta Urbańska – 5,1 (5,2)

Rodzice najlepszych absolwentów otrzymali listy gratulacyjne.

Kolejne nagrody i świadectwa dla najlepszych uczniów szkoły podstawowej wręczała pani vice dyrektor Urszula Ziemnicka. Wyróżnieni uczniowie to:

Klasa IVa

Aleksandra Łątkowska – 5,1

Dominik Kamiński– 5,0

Dawid Centkowski – 4,9

Martyna Sobczak – 4,9

Kacper Kaźmierczak – 4,8

Klaudia Olszewska – 4,8

Marta Witkowska – 4,8

Klasa IV b

Karina Kolocińska – 5,0

Martyna Baryczka – 4,9

Mikołaj Rutkowski – 4,8

Klasa V

Edgar Kmiołek – 5,8

Magdalena Andryszewska - 5,2

Michał Błachowicz – 5,2

Katarzyna Waśkowska – 5,2

Konrad Borkowski – 5,1

Natalia Kempska– 5,0

Weronika Pluskota – 5,0

Zuzanna Piskrzyńska – 4,9

Adrian Brożek – 4,9

Patrycja Szczęsna – 4,8

Kamil Włodarski – 4,8

Ponadto jeden uczeń otrzymał nagrodę za najwyższą średnią  w całej szkole. Był to Edgar Kmiołek z klasy V, który osiągnął średnią 5,8.