Start arrow Kronika wydarzeń
Kronika wydarzeń"Nasz tradycyjny sad" już powstał Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Donata Majewska -Torba   
16.04.2018.
Image

 Z przyjemnością informujemy, iż dnia 16 kwietnia 2018 roku powstał nasz szkolny ekologiczny sad. Pierwszaki dzięki pomocy Pana Krzysia, posadziły tam 6 jabłoni tradycyjnych odmian. Są to: jabłoń Kosztela, Malinówka oberlandzka, Oliwka żółta oraz jabłoń Red Booskop. Wśród roślin towarzyszących  jest także bez oraz drzewa, które istniały w szkolnym ogródku już wcześniej, t.j dąb, orzech oraz drzewka owocowe. Mamy tam również porzeczki oraz jeżyny. Planujemy ogrodzenie sadu siatką oraz rozwijanie go w kolejnych latach. Przypominamy, że uprawa w naszym sadzie będzie odbywała się metodą ekologiczną, bez żadnych środków chemicznych. Wybór starych, tradycyjnych odmian drzew stanowi powrót do naszej lokalnej, staropolskiej tradycji.

Koordynatorem projektu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Jego celem jest poznanie sadowniczego dziedzictwa Polski oraz restytucji starych odmian drzew owocowych.

Założyciele sadu prowadzą księgę, w której notują wszelkie działania. Udział w projekcie i założenie szkolnego sadu stanowi promocję działań w naszej lokalnej społeczności. Pracę ogrodniczą pierwszoklasistów uwieczniono na zdjęciach.

Donata Majewska -Torba

Image 

Image 


 

 

 
W finale wojewódzkim "Poznajemy Ojcowiznę" nagrody rozdane Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
13.04.2018.

Image 

13 kwietnia w Urzędzie Miasta we Włocławku podsumowano etap wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego " Poznajemy Ojcowiznę". W finale oceniano najlepsze prace z oddziałów PTTK we Włocławku, Toruniu i Żninie. W sumie w konkursie rywalizowało 40 uczniów, którzy napisali 27 prac pod opieką 22 nauczycieli. W zmaganiach konkursowych naszą szkołę reprezentował Mikołaj Schwebs z kl.Vb, zwycięzca 1. etapu konkursu. Jego praca pt. " Z biegiem Wisły" również tym razem została doceniona i Mikołaj odebrał dyplom i nagrodę za zdobycie 3. miejsca. To już trzeci finał wojewódzki Mikołaja. Gratulujemy sukcesu i wytrwałości!

Agnieszka Marjańska 

Image 

 
 
MEMORY MASTER Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
12.04.2018.

 Image

MEMORY MASTER to ogólnopolski konkurs dla uczniów klas 2 i 3 szkół gimnazjalnych oraz klas 4, 5, 6 i 7 szkoły podstawowej. Konkurs jest nowatorskim przedsięwzięciem na rynku edukacyjnym.
Już wkrótce o konkursie i jego przebiegu w naszej szkole. 

 

 
 
"Technologie z klasą!" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
11.04.2018.

 Image

Zaprogramowani na przygodę, to zestaw edukacyjny, z którym pracowaliśmy podczas realizacji projektu „Technologie z klasą”. W II semestrze 2017/2018 roku, pierwszaki rozwijały kompetencje z zakresu programowania w języku Scratch. Wraz z robotem Kodeuszem, odkrywały dlaczego warto się uczyć programowania, logicznego myślenia i łączenia nauki z zabawą. Odwiedziliśmy sześć planet i spotkaliśmy niezwykłych mieszkańców, którzy pomogli nam rozwiązywać zagadki. Każda podróż była zakończona wypełnieniem karty pokładowej odpowiednimi literami, które na koniec utworzyły nazwę planety Kodeusza. Listy, które pisał do nas mieszkaniec Supreum, okazywały się być wskazówkami w trudnej, ale interesującej machinie kodowania i programowania.

Od początku roku szkolnego zrealizowaliśmy 8 scenariuszy lekcji:

·         Czym jest inteligentny dom?

·         Do czego człowiek wykorzystuje roboty?

·         Jak porozumiewają się roboty?

·         Jak można zaprogramować grę w podchody?

·         Jak stworzyć projekt w aplikacji Scratch?

·         Jak zaprogramować grę w aplikacji Scratch?

·         Jak zaprogramować interakcję w Scratchu?

Kodując i programując spotykaliśmy się w naszej sali, pracowni komputerowej oraz w plenerze.

 Oto kilka zdjęć z naszych zajęć. 

Anna Łoś

 

Image 

Image 

Image 


 

 

 

 
Byśmy zawsze byli bezpieczni! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
11.04.2018.
Image

Dziś, tj. 11 kwietnia 2018 roku gościliśmy przedstawicieli z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Włocławka, a także pracowników Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Gminnej. Celem naszego spotkania było przypomnienie i utrwalenie zasad bezpieczeństwa. Podjęliśmy ważne tematy związane z tym jak powinni zachowywać się piesi, kierowcy  i podróżni. Prowadzący pokazali nam filmy, które przybliżyły niebezpieczne sytuacje, które mogą spotkać nas każdego dnia. Uwrażliwili na konieczność noszenia elementów odblaskowych po zmroku, używając do tego magicznej tuby. Mogliśmy wcielić się w rolę kierowców aut, którzy muszą uważnie obserwować współtowarzyszy na drodze, sygnalizację świetlną oraz policjantów kierujących ruchem na jezdni. Nie zabrakło „Agatki”, „zebry” i znaków, które pomagają nam być bezpiecznymi. Przypomnieliśmy sobie numery alarmowe. Goście obdarowali każdego z nas opaską odblaskową, byśmy pamiętali o dzisiejszym spotkaniu i zawsze byli bezpieczni!

Anna Łoś

Image 

Image 


 

 
Powiatowy Turniej Ortograficzny Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
10.04.2018.
już wkrótce relacja z turnieju
Image 
Image 

 
 
Mecze w dobrym towarzystwie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
07.04.2018.
Image

            W sobotę 7 kwietnia w hali ciechocińskiego OSiR-u rozegrano towarzyski turniej w siatkówce młodziczek. Wzięły w nim udział drużyny: ,,Yoker” Świecie, ,,Pałac” Bydgoszcz, ,,Aleksandria” I i ,,Aleksandria II (czyli nasze siatkarki z klasy II a i VII). Mecze były rozgrywane systemem: każdy z każdym. Pierwsze miejsce zajęły oczywiście nasze mistrzynie, które wygrały wszystkie mecze. Drugie miejsce wywalczyła Bydgoszcz, a trzecie - ,,Aleksandria” II. Najlepszą zawodniczką turnieju została Wiktoria Mić, a najlepszą rozgrywającą – Roksana Jaskrowska. Gratulacje dla wszystkich naszych zawodniczek!

Anna Stanek

Image

Image 

Image 


 

 
Z nagrodami w XI edycji konkursu "Pamiętajmy o tradycji..." Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
05.04.2018.
Image
(Amin Wawer)
 
W tym roku kilkoro uczniów  naszej szkoły wzięło udział w XI edycji konkursu na pisankę i kartkę wielkanocną -„Pamiętajmy o tradycji…”, który od lat organizuje Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku. Prace oceniane były
w czterech kategoriach: 
1. kartki świąteczne – przedszkola, 
2. kartki świąteczne - szkoła podstawowa,
3. pisanka wielkanocna - przedszkola, 
4. pisanka wielkanocna – szkoła podstawowa
 
Jury w dniu 5.04.2018 r. jury w składzie:
Barbara Kawczyńska
Mateusz Zduniak
Krzysztof Kańkowski 

dokonało oceny 246 prac i przyznało nagrody i wyróżnienia 35 uczestnikom konkursu.

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych są uczniowie i naszej szkoły. I tak:
Nagrodę w kategorii – kartki świąteczne - szkoła podstawowa otrzymała Hanna Wesołowska uczennica z klasy II,  wyróżnienie Amin Wawer, uczeń z klasy 1

W kategorii pisanki - szkoła podstawowa wyróżnienie otrzymał Mateusz Kozłowski  uczeń z kasy Va

Gratulacje dla wszystkich uczestników i nagrodzonych!

Anna Łoś

Image
(Hanna Wesołowska)

Image
(Mateusz Kozłowski) 

Image 


 

 
II miejsce Mariki Dąbrowskiej w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Alina Kruszka   
30.03.2018.

Image
 

„ Powróćmy jak za dawnych lat
w zaczarowany bajek świat”

XI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Bajek i Legend w Wołuszewie 

                W marcu br. Uczniowie klas I-III wzięli udział w „ Konkursie Plastycznym Bajek i Legend” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. W. Piotrowskiego w Wołuszewie. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej o formacie A3, dowolną techniką płaską do ulubionej bajki lub legendy. Jurorzy przy ocenie brali następujące kryteria: pomysłowość, trafność i poprawność ukazania tematu pracy, jakość i estetykę wykonania oraz oryginalność zastosowania techniki plastycznej.

                Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 30.03.2018 r. i wtedy okazało się, że II miejsce zajęła uczennica z klasy III b Marika Dąbrowska. Marika wykonała pracę plastyczną do baśni pt. „ Calineczka” H.Ch. Andersena. Gratulujemy sukcesu! Brawo!                                                                                          

Wychowawczyni: Alina Kruszka

  


 
 
"Być jak Ignacy" - poza nauką lubimy się bawić Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Tubielewicz   
27.03.2018.
Image

21  marca przywitaliśmy w naszej szkole wiosnę, ale również zakończyliśmy Tydzień Dobrych Manier. Każda z klas przygotowała krótki film dot. dobrego zachowania. Wszystkie nagrania cieszyły się wśród Was wielkim zainteresowaniem, ale czy nagrywając te i inne filmy zastanawialiście się nad tym jak to możliwe, że możemy widzieć ruchome obrazy? Od kiedy istnieje kamera? Czy zawsze się tak nazywała i czy może w tej dziedzinie nauki zasłynął jakiś polski wynalazca???

Już opowiadam ????: za światem kinematografii i wynalezieniem kamery, która nosiła początkowo inną nazwę- „pleograf” stoi polski konstruktor Kazimierz Prószyński. A było to ponad 120 lat temu!!!

Zapewne znacie braci Lumiére z Francji, których uważa się za twórców i prekursorów kamery. Otóż pamiętajcie o tym, że pracowali oni nad swoim wynalazkiem w tym samym czasie, ale nie zależnie od naszego Polaka Kazimierza Prószyńskiego. Ciekawostką jest to, że podczas pierwszej prezentacji swojego wynalazku, jeden z braci zwrócił się w stronę siedzącego na widowni Kazimierza Prószyńskiego mówiąc: „Panowie, ten człowiek jest pierwszy 
w kinematografii, ja jestem drugi”.

Czy wiecie co to jest camera obscura i gdzie ją wykorzystano? Te i wiele innych ciekawostek ze świata kinematografii poznali  jak i stworzyli Mali Odkrywcy Wielkich Rzeczy. Uczestnicy zajęć zbudowali swój własny zoetrop prezentujący galopującego konia, jak i spinnera, który działa jak stabilizator obrazu w kamerze.

Poza nauką lubimy się bawić, Zosia pokazała co stanie się kiedy połączymy boraks z klejem 
i wodą. Zobaczcie sami przeglądając galerię zdjęć.

 

 Karolina Tubielewicz

Image 


 

 

 
Spotkanie dyrektorów szkół w Stawkach Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
27.03.2018.

Image

                 27.03.2018 r.  w naszej szkole odbyło się spotkanie dyrektorów szkół rejonu wizytacyjnego Pani wizytator Krystyny Sobczak, która na wstępie podała program narady:

1.       Prezentacja Szkoły Podstawowej w Stawkach – pani Małgorzaty Wdowczyk – dyrektor szkoły.
2.       Arkusze organizacji pracy szkoły.
3.       Ocena pracy nauczyciela.
4.       Awans zawodowy u nauczycieli.
5.       Pomoc psychologiczno-pedagogiczna.
6.       Skarga i jej rozpatrzenie.
7.       Mediacja jako forma rozwiązywania konfliktów.
8.       Bezpieczeństwo i higiena.
9.       Ocenianie kształtujące oczami uczniów- uczniowie szkoły w Stawkach.
10.   Sprawy różne.

                Po prezentacji szkoły przez Panią Małgorzatę Wdowczyk Pani Krystyna Sobczak zreferowała wszystkie punkty programu. Na zakończenie uczniowie w formie krótkiego występu artystycznego pokazali drogę szkoły do zdobycia tytułu „ Szkoła Ucząca się”.

                Spotkanie przebiegało w przedświątecznej atmosferze. Goście  otrzymali prezenty w postaci zdobionych jaj wielkanocnych i kartki świąteczne. Obejrzeli przygotowane przez uczniów i nauczycieli kl. I-III wystawy prac plastycznych o tematyce świątecznej i niepodległościowej ( 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości).  

 

Małgorzata Wdowczyk 

Image


 

 
Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania "TO READ, OR NOT TO READ..." Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Żurawska   
27.03.2018.

Image

27 marca 2018r.  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechocinku odbył się I Powiatowy Konkurs Pięknego czytania „To read or not to read…”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy Vb: Kuba Anaszewicz i Mikołaj Schwebs.

Zadanie polegało na jak najpiękniejszym przeczytaniu przygotowanego wcześniej tekstu, w czasie nieprzekraczającym 5 min. Kuba przeczytał fragment „Przygód Tomka Sawyera” M. Twaina, a Mikołaj „Scherlocka Holmesa” A. C. Doyla.

 

Obaj uczniowie zostali nagrodzeni. Mikołaj Schwebs zajął III miejsce, Kuba otrzymał pierwsze wyróżnienie. Gratulujemy!

 

Kamila Żurawska 

Image 

Image 

Image 


 

 
Wyróżnienie w konkursie "Orzeł Biały - nasza duma" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Drużyńska   
26.03.2018.

Image 

            W 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Kancelaria Senatu RP zorganizowała ogólnopolski konkurs plastyczny ,,Orzeł Biały – nasza duma. Na konkurs wpłynęło ponad 600 prac plastycznych, spośród których 47 zostało wyróżnionych. 26 marca w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbyło się wręczenie nagród uczniom województwa kujawsko-pomorskiego.

            Jedną z wyróżnionych prac był rysunek ucznia kl. V b Macieja Drużyńskiego. Nagrody wręczał senator Jan Rulewski. Dla przybyłych gości został przygotowany poczęstunek, a czas umilały nagrodzonym i ich opiekunom występy chóru, solistów i zespołu tanecznego.

 

Kamila Drużyńska

 Image

Image 


 

 
Szkolne rekolekcje wielkopostne Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
24.03.2018.

 Image

W dniach 22-25 marca w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie trwały rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. Jakub Kośka z Warszawy. Pierwszego dnia ks.rekolekcjonista zaprosił wszystkich do odkrycia prawdziwej miłości- Bożej miłości, której znakiem jest Dekalog. Ta miłość jest bezwarunkowa i miłosierna, bo Pan Bóg kocha każdego człowieka, choćby był największym grzesznikiem. Tę ważną prawdę ukazała przypowieść o synu marnotrawnym, przedstawiona w formie pantomimy przez uczniów klasy VIa.

Drugiego dnia rekolekcji zaglądaliśmy do naszych sumień, aby przejrzeć się w nich jak w lusterku i zobaczyć to, co należy w swoim życiu zmienić. Obejrzeliśmy także scenkę w wykonaniu Kuby Anaszewicza i Mikołaja Schwebsa z kl. Vb, wyjaśniającą znaczenie sakramentu pokuty. Następnie, jak w każdy piątek, odprawiliśmy Drogę Krzyżową, którą dla młodzieży prowadziły Magda Szczęsna i Monika Danielewska z kl.IIb gim., a dla dzieci rozważania czytali Julia Ankiersztajn z kl.IVa i Szymon Rybczyński z kl.IVb.

Sobota była dniem sakramentu pokuty i pojednania, po którym uczestniczyliśmy w Mszy świętej. Oprawę liturgiczną przygotowali uczniowie kl.IVa, IVb i Va:Julia Ankiersztajn, Nina Augustyniak, Amelia Żuchowska, Sebastian Pawłowski, Amelia Taranowska, Szymon Rybczyński, Mateusz Kozłowski, Miłosz Urbański i Patrycja Jakubowska. O oprawę muzyczną zadbała schola parafialna: Julia Ankiersztajn, Ania Wozińska, Patrycja Gertz, Patrycja Majchrzak, Amelia Taranowska, Julia Rybczyńska, Paula Ankiersztajn i Julia Kapica. Schola pełniła tę diakonię od początku rekolekcji.

W Niedzielę Palmową wraz z ks.rekolekcjonistą przeszliśmy z palmami w procesji wokół kościoła na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, a w liturgii Słowa Bożego wysłuchaliśmy Męki Pańskiej. Na koniec Mszy św. przedstawicielki dzieci i młodzieży podziękowały ks. Jakubowi za nauki, za wspólną modlitwę i radosny czas rekolekcji, złożyły także w imieniu nas wszystkich świąteczne życzenia. Po Mszy św. palmy wykonane własnoręcznie przez dzieci zostały przekazane na Konkurs na Najładniejszą Palmę, którego wyniki poznamy po świętach.

Agnieszka Marjańska 

Image 

Image 


 

 

 
"Promyczek Dobra" ogłosił konkurs plastyczny! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
22.03.2018.

Miesięcznik katolicki dla dzieci „ Promyczek Dobra” , systematycznie prenumerowany przez  wielu uczniów naszej szkoły, ogłosił kolejny ogólnopolski konkurs plastyczny pod nazwą „ Na tropie ginących zawodów”. Konkurs organizowany jest z okazji Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa. Prace można wykonać dowolna techniką, na kartce formatu A3, przedstawiając jeden z dawnych zawodów: modystki, zecera, kołodzieja, kowala, szewca, zduna, kaletnika, rymarza i innych.

Pierwsza praca już została zgłoszona, a jej autorem jest Krystian Lewandowski z kl.IVc, laureat ubiegłorocznego konkursu „ Promyczka”. 

Więcej informacji o konkursie na http://www.promyczek.pl/konkursy/na-tropie-ginacych-zawodow.

 Agnieszka Marjańska

Image 


 

 
"Dzień wiosny" w klasach I-III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
21.03.2018.

Image

Image

 

            Jak co roku 21 marca uczniowie naszej szkoły spotkali się w barwnym korowodzie na powitanie wiosny. To czas, w którym przyroda budzi się po zimowym śnie do życia, budzą się zwierzęta, rośliny… A my tego dnia chcieliśmy obudzić Panią Wiosnę! Uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze, wygłaszali hasła zachęcające zimę do ustąpienia miejsca następnej porze roku. W ramach akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom” przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeczytali opowiadanie pt. „ Podróż Wiosny”. Oprócz tego przygotowali rekwizyty, które miały pomóc w zapamiętaniu i zrozumieniu treści. Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie klas I-III wykonali kolorowe i ciekawe ilustracje. Ponadto każda klasa wybrała się na wiosenny spacer…

 

Dorota Świtońska

Image 


 

 
Witamy wiosnę z "pełną kulturą" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek, Hanna Kaźmiercz   
21.03.2018.

Image

Image 

Witamy wiosnę z „pełną kulturą”.

 

W dniach od 15 do 21 marca w naszej szkole odbywał się „Tydzień dobrych manier”, podczas którego uczniowie mieli do wykonania m.in. plakat, gazetkę, wzięli udział w teście wiedzy z zakresu savoir – vivre, czyli zasad dobrego wychowania. Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się zabawa w „sztukę filmową”, która polegała na nagraniu krótkiego filmu ze scenkami, przedstawiającymi właściwe i pożądane zachowanie w różnych sytuacjach.
Pierwszy dzień wiosny był świetną okazją do podsumowania powyższych działań. Nie mogło wtedy też zabraknąć zabawy na sportowo oraz pląsów na cześć wiosny.

 Dziękujemy wszystkim uczniom za duże zaangażowanie w całym projekcie. Mamy nadzieję, że „Tydzień dobrych manier”, na stałe wpisze się w kalendarz naszych szkolnych imprez, co na pewno wpłynie na dobre wychowanie naszych uczniów.

 Organizatorki: Karolina Linek, Hanna Kaźmierczak 

 Image 


 

 
Aleksandria mistrzem województwa! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
17.03.2018.
Image 
 

,,Aleksandria” z tytułem Mistrza Województwa

 

W sobotę, 17 marca, Aleksandrów Kujawski stał się miejscem, na którym skupiła się uwaga fanów siatkówki młodziczek z województwa kujawsko-pomorskiego. W sali gimnastycznej Kolegium Kujawskiego zmierzyły się w II finałowym turnieju trzy najlepsze zespoły, wyłonione w serii dziesięciu rozgrywek pierwszej ligi: UKS ,,Aleksandria” z Aleksandrowa Kujawskiego, WTS KDBS ,,Bank” z Włocławka i KS ,,Pałac” z Bydgoszczy.

Pierwszy turniej finałowy, rozegrany tydzień wcześniej we Włocławku, zakończył się zwycięstwem ,,Aleksandrii”. W drugim turnieju można było się liczyć z zawziętą walką z włocławiankami, które w tym sezonie grają wspaniale, nie ustępując naszym ani umiejętnościami, ani taktyką gry. Pałacanki z kolei chciały za wszelką cenę wygrać choć jeden mecz finałowy, była to dla nich sprawa honoru.

Mecz z WTS-em rozpoczął się od przewagi siatkarek z Włocławka i mimo iż nasze dziewczyny goniły je punktami, nie udało się odzyskać straty. Na trybunach też trwała walka – liczni kibice obu zespołów przekrzykiwali się, skandując: WTS lub UKS. Hasło ,,Aleksandria”, wykrzykiwane początkowo, okazało się za długie w porównaniu z wielokrotnie powtarzanym: WTS. Bębny i wuwuzele hałasowały wyjątkowo zgodnie, reagując i na zdobywane punkty, i na ich stratę.  W drugim secie zagrał w naszych duch bojowy i sprawnie uzyskały prowadzenie, które utrzymały do zdobycia 25. punktu. Aleksandrowianki wytrzymały wojnę nerwów – nasze mistrzynie tie-breaków  i tym razem były górą. Później był szał radości na parkiecie i na trybunach oraz gratulacje i uściski dla dziewczyn i trenerek.  

Po przerwie ,,Aleksandria” zaczęła ostatni mecz, w którym bydgoszczanki okazały się przeciwnikiem trudnym, ale nie do pokonania. Oba sety należały do drużyny gospodarzy. ,,Pałac” Bydgoszcz, utytułowany zespół, mający na swoim koncie wiele sukcesów, odjeżdżał z finałowych rozgrywek bez punktów za zwycięstwo. Nasze dziewczyny zaś ponownie pokazały mistrzowską klasę, zwyciężając z Włocławkiem 2:1 i z Bydgoszczą 2:0. Tym samym wywalczyły tytuł Mistrza Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Siatkówce Młodziczek w sezonie 2017/18. Na parkiecie bardzo szybko znaleźli się kibice, gratulacjom nie było końca, a trenerka fruwała do góry, podrzucana przez ojców siatkarek.

Po meczach nastąpiła ceremonia wręczenia pucharów i medali, a zaszczyt ten przypadł pani Małgorzacie Wdowczyk, dyrektor szkoły w Stawkach, w towarzystwie przedstawiciela Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej. Miłym akcentem uroczystości było skandowanie przez zawodniczki ,,Brawa dla…” kolejno nagradzanych zespołów, co wprowadziło przyjacielską atmosferę wśród dotychczasowych rywalek. Nasze ,,złotka” to: Nina Tłuchowska (kapitan), Nikola Tumińska, Wiktoria Mić, Zuzanna Lewandowska, Julia Gradowska, Wiktoria Grącka, Patrycja Machtelewska, Zuzanna Piotrowska, Klaudia Chojnacka, Karolina Suwalska, Marika Chełmińska, Roksana Frączek, Roksana Jaskrowska, Oliwia Trawińska i Julia Zdrojewska. Ich trenerkami są: Ewa Openchowska i Angelika Gabrysiak.

Impreza tak pod względem sportowym, jak i organizacyjnym stała na wysokim poziomie, co przyznali zgodnie i licznie przybyli kibice ,,Aleksandrii”, i goście. Postarali się o to przede wszystkim rodzice naszych zawodniczek, a obecność wielopokoleniowych rodzin, oklaskujących swoje uzdolnione dzieci, nadała imprezie rodzinny klimat. Radość ze zwycięstwa zjednoczyło kibiców, a zawodniczki podziękowały im na koniec za mobilizujący do walki doping. Ten będzie im jeszcze potrzebny nie raz – przed dziewczętami kolejny etap rywalizacji – tym razem w turniejach o mistrzostwo Polski. Gratulujmy zespołowi sukcesu i trzymajmy kciuki za zwycięstwa w następnych meczach – tym razem z najlepszymi zespołami pozostałych województw.

 

Anna Stanek

 Image 

Image 
Image 

 
 
 
"Kangur" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Angelika Urbańska   
15.03.2018.

Image

Dnia 15.03.2018 r.  uczniowie  naszej szkoły brali udział w konkursie matematycznym Kangur. 
W konkursie brało udział 40 uczniów, lubiących matematyczne zadania i łamigłówki. 
Uczniowie pisali test w kategoriach: Żaczek - uczniowie klas drugich, Maluch - uczniowie klas trzecich i czwartych, Benjamin uczniowie klas piątych i szóstych oraz Junior- oddziały gimnazjalne. 
Na rozwiązanie testu wszyscy mieli 75 minut. 
Wszyscy trzymamy kciuki za naszych uczestników i z niecierpliwością czekamy na wyniki.
 
Angelika Urbańska 

Image 


 

 

 
I miejsce Mikołaja Schwebsa w Ogólnopolskim Konkursie Krajoznawczym Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
14.03.2018.

 
To już trzecie zwycięstwo Mikołaja Schwebsa w konkursie krajoznawczym „ Poznajemy Ojcowiznę” na etapie oddziałowym we Włocławku. Tym razem Mikołaj zdobył uznanie komisji pracą, zatytułowaną  „ Z biegiem Wisły”. W opracowaniu przedstawił walory geograficzne, przyrodnicze i turystyczne oraz znaczenie historyczne największej naszej rzeki. Osobny rozdział stanowiła obszerna relacja z projektu, realizowanego przez Szkolne Koło Krajoznawczo- Turystyczne „ Włóczykije”, z którym Mikołaj zwiedził nadwiślańskie miasta i miasteczka w Roku Wisły.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 41 uczniów, którzy napisali 24 prace pod opieką 15 nauczycieli. Za miesiąc etap wojewódzki- trzymamy kciuki! 

Agnieszka Marjańska 

 
Image
 

 

 
 
 
"Wolności oddać nie umiem" - spotkanie z Gabrielem Fleszarem Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
13.03.2018.
Image

13 marca 2018r. w naszej szkole miał miejsce niezwykły koncert polskiego artysty Gabriela Fleszara. Jest on, nie tylko, fantastycznym muzykiem, autorem tekstów, ale również aktorem znanym z głównej roli w filmie „Sezon na leszcza” w reżyserii Bogusława Lindy. Wystąpił także w programie „The Voice of Poland”.

Spotkanie miało charakter profilaktyczny, uczestniczyli w nim uczniowie gimnazjum oraz klas VI - VII. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół problemu uzależnień.  Artysta podzielił się z nami własnym doświadczeniem z nałogiem. Przytoczył również kilka historii swoich przyjaciół uzależnionych od tytoniu, alkoholu, narkotyków, które nie zawsze kończyły się szczęśliwie. Gabriel Fleszar w swoim wystąpieniu szczególnie podkreślił niebezpieczne skutki uzależnienia. W sposób bardzo ciekawy i przystępny opowiadał o zagrożeniach, które stają się coraz większym problemem społecznym. Opowieści przedzielone były piosenkami wykonanymi przez artystę, które były nawiązaniem do programu a czasem po prostu muzycznym przerywnikiem. Rozpoczął utworem „Kroplą deszczu” a zakończył „Kocham wolność” z której cytat stał się tytułem spotkania.

 Karolina Linek

 

Image 
Gabriel Fleszar - Kroplą deszczu - teledysk na kanale YOUTUBE

Image


 

 
"Być jak Ignacy" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Tubielewicz   
12.03.2018.

 Image

Zakończyliśmy pracę na temat życia i osiągnięć Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie.

Czy wiecie, że Mikołaj Kopernik w wieku 12 lat pierwszy raz w swoim życiu zobaczył zaćmienie słońca. W tym czasie w Toruniu przebywał Kazimierz Jagiellończyk. Zestawienie tak rzadkiego zjawiska na niebie z pobytem króla w Toruniu, zrobiło ogromne wrażenie na młodym Mikołaju. Być może właśnie to umocniło jego zainteresowania?

Mali Odkrywcy Wielkich Rzeczy dowiedzieli się w jaki sposób Kopernik dokonał tak wielkiego odkrycia nie mając nawet lunety, bo wtenczas jej jeszcze nie było! Z pewnością słuszne jest stwierdzenie, że Mikołaj Kopernik był człowiekiem renesansu!

Słyszeliście o Nagrodach Nobla? A wiecie, że Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która ją zdobyła i do dziś pozostaje jedyną kobietą nagrodzoną dwukrotnie Nagrodą Nobla!

Uczestnikom projektu nie są już straszne pojęcia jak atom, pierwiastek czy cząsteczka, którą można potem zjeść.

W wolnych chwilach eksperymentujemy, bo to lubimy najbardziej. Zobaczyliśmy jak śmiesznie zachowują się rodzynki w wodzie gazowanej, jak barwniki w mleku uciekają od naszego palca zamoczonego w płynie do naczyń i jak można zrobić balonowego szaszłyka.

By łączyć naukę z zabawą rozpoczynamy każde zajęcia grą ruchową. Zobaczcie nasze zdjęcia w galerii i przekonajcie się jak przyjemne może być zdobywanie wiedzy…

 Karolina Tubielewicz

Image 

 

Image 


 

 
Połowa finału o mistrzostwo województwa - za nami Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
10.03.2018.
Image
 

            Po zakończeniu rundy zasadniczej, czyli 10 kolejkach meczów ligowych nasze siatkarki tworzące zespół ,,Aleksandria” znalazły się na szczycie listy – przed WTS KDBS ,,Bank” Włocławek i KS ,,Pałac” Bydgoszcz. Zgodnie z regulaminem rozgrywek o tytule mistrza województwa zdecydują teraz dwa turnieje, rozgrywane na terenie dwóch najlepszych drużyn pierwszej ligi. 10 marca we Włocławku odbył się pierwszy turniej finałowy o mistrzostwo województwa kujawsko-pomorskiego w siatkówce młodziczek, drugi zostanie rozegrany za tydzień, 17 marca, w Aleksandrowie Kujawskim.

            Przed dzisiejszym starciem gigantów od początku wiadomo było, że nie będzie łatwo, a mecze dostarczą emocji. Trzy najlepsze zespoły młodziczek w województwie – samo to zapowiadało najwyższy poziom rozgrywek. Przy takiej stawce liczy się i poziom gry, i wytrzymałość fizyczna, i odporność na stres. Oczekiwania wszystkich drużyn, trenerów i kibiców są ogromne, a wszystkim zależy tylko na zwycięstwie. Tu remisów nie ma.

            Pierwszy mecz dzisiejszego turnieju rozegrały włocławianki z siatkarkami z Bydgoszczy. Zespół gospodarzy dał się zaskoczyć bydgoszczankom w pierwszym secie i zszedł z boiska pokonany. W drugim secie zwycięstwo wywalczył WTS Włocławek, tie-break także pokazał jego przewagę. Tak więc w pierwszej części rozgrywek punkty zdobyły włocławianki.

            ,,Aleksandria” zmierzyła się z zespołem gospodarzy w drugim meczu, zaczynając z impetem od kilku zdobytych punktów. Rozgrywce od pierwszych chwil towarzyszył tak głośny doping kibiców, że nie było słychać gwizdków sędziego, a trenerzy mieli problem w porozumieniu się z zawodniczkami. A krzyczeli na zmianę: raz trener włocławianek, raz trenerka aleksandrowianek, w zależności od traconych lub zdobywanych punktów. Walka o nie była bardzo zacięta. Włocławianki szybko się pozbierały po początkowej wpadce i odrobiły straty. Później już gra przebiegała prawie idealnie według schematu – dwa punkty my, dwa punkty one. Każde rozegranie przedłużało się w nieskończoność. Zawodniczki obu zespołów dokonywały cudów, żeby piłka jak najdłużej była w grze. Kibice krzyczeli, klaskali, ryczeli wuwuzelami, skandowali hasła razem z zawodniczkami rezerwowymi. Niżej podpisana kibicka – klasowa mama – mając dobrą pozycję do kibicowania (tuż za polem do serwowania), także zdzierała gardło, zagrzewając zawodniczki do walki i do dobrego serwowania. Tuż przed upragnioną ,,ostatnią piłeczką” udało się zdobyć niewielką przewagę punktową i gdy już wydawało się, że pierwszy set mamy w kieszeni, nastąpił przełom – włocławianki wyrównały stan punktów, a nawet zdobyły 1-punktową przewagę. Do zwycięstwa potrzebne są jednak 2 punkty i o nie toczyła się zacięta walka zawodniczek (i kibiców obu stron) przez następne bardzo długie minuty. Na zmianę –  jednym punktem prowadziły włocławianki,  następnie nasze dziewczyny wyrównywały, później prowadziły jednym punktem i… traciły ten upragniony, kolejny. Ten set był wyjątkowy w historii meczów, pojedynek trwał aż do wyniku 34:32; na szczęście – 34 dla nas. Przypomnę - walczy się do zdobycia 25 punktów (ale trzeba mieć 2 punkty przewagi, dlatego gra jest kontynuowana do jej osiągnięcia). Drugi set to znów zacięta walka, ale tym razem zakończona przewagą gospodarzy. Dziewczyny musiały wykrzesać siły na tie-break i tu przydało się wielogodzinne wylewanie potu na treningach. Dały radę! Od początku do ostatniej minuty grały rewelacyjnie, nie dając się ani przeciwniczkom, ani stresowi. Wynik meczu z WTS-em Włocławek – 2:1 dla nas.

            Po półtoragodzinnej walce na parkiecie nasze dziewczyny mogły być wyczerpane, ale nie było tego widać w następnej rozgrywce, z ,,Pałacem” Bydgoszcz. Trzeba tu dodać, że niewątpliwym atutem naszego zespołu jest to, że trenerki mają do dyspozycji 14 siatkarek o ogromnych umiejętnościach i możliwościach, więc mogą zastąpić każdą zawodniczkę pierwszej szóstki inną, równie dobrze grającą. To pozwalało na krótki odpoczynek, a także na ochłonięcie po nieudanym odbiciu.

            Nasze przeciwniczki walczyły zacięcie, przecież pierwszy mecz przegrały i za wszelką cenę chciały zaliczyć choć jedno zwycięstwo, ale ,,Aleksandria” nie dała im na to szans. Dziewczyny – skupione, waleczne, zagrzewane do walki niesłabnącym dopingiem, pokonały ,,Pałac” Bydgoszcz 2:0.

            To była piękna sportowa sobota, bogata w emocje spowodowane grą na najwyższym poziomie, zakończona rewelacyjnie – nasze szkolne siatkarki, tworzące klub ,,Aleksandria”, wygrały pierwszy turniej finałowy o mistrzostwo województwa, pokonując WTS Włocławek i ,,Pałac” Bydgoszcz. Miło było obserwować ich taniec radości, szczęście na twarzach dziewczyn, trenerek i licznie przybyłych rodziców i innych kibiców, którym ,,Aleksandria” jako jedyna drużyna podziękowała. To było zwycięstwo nas wszystkich.

            W sobotę 17 marca zakończenie rozgrywek – drugi turniej finałowy, z wyłonieniem mistrza i wicemistrza województwa oraz z wręczeniem medali, z obecnością przedstawicieli Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej. Wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu imprez w naszym regionie, co wywalczyły nasze siatkarki, zajmując pierwsze miejsce w tabeli rozgrywek tego sezonu. Tego jeszcze nie było! Koniecznie trzeba zobaczyć te mecze! Wydarzenie odbędzie się w hali Kolegium Kujawskiego Salezjanów o godz. 11. Sala jest duża, galeria dla kibiców – także, więc dziewczyny liczą na liczny i głośny doping. Nie zawiedźmy ich!

Anna Stanek

Image 

 

Image 


 

 
Dzień Kobiet w klasie III a Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
08.03.2018.

 Image

Już od samego rana 8 marca 2018 r. w naszej klasie panowała radosna atmosfera. Chłopcy  ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym i szczególnym.

Mali dżentelmeni złożyli dziewczynkom piękne życzenia, wręczyli upominki, poczęstowali słodkościami oraz przygotowali wiele innych niespodzianek.Szkoda, że taki dzień nie pojawia się częściej w kalendarzu.

Dorota Świtońska

Image 

 

Image 


 

 
Działo się w "Hubalu"!!! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
03.03.2018.

 Image

            Mowa oczywiście o hali ZS nr 2 w Aleksandrowie i o kolejnych meczach poprzedzających finał walki o mistrzostwo województwa kujawsko-pomorskiego w siatkówce młodziczek. 3 marca nasze siatkarki starły się z WTS-em ,,Bank” Włocławek i UKS-em ,,Kopernik” z Gałczewa.

            Pierwszy mecz tego dnia, rozgrywany przez zespoły gości, zakończył się sukcesem włocławianek. Rozgrzane i uskrzydlone pierwszym zwycięstwem, dość łatwo pokonały dziś aleksandrowianki, które robiły sporo głupich błędów – właściwie w każdym etapie gry. Najboleśniejsze z nich to lądowanie piłki na aucie po zagrywce i ataku. Kibice, bardzo licznie zgromadzeni w hali, dopingowali oklaskami, bębnem, wuwuzelami – wszystko na próżno. No cóż – tym razem to włocławianki były górą. Nasze schodziły z boiska z płaczem, a łzy rozpaczy szybko przekształciły się w zaciętość i żądzę walki. Drugi mecz to już popis umiejętności naszych dziewczyn i zwycięstwo 2:0 nad Gałczewem.

            Prowadzimy w dalszym ciągu w tabeli. W następną sobotę - 10 marca - ,,Aleksandria” zagra pierwszą kolejkę finałów wojewódzkich we Włocławku, w hali ZS nr 4 we Włocławku. Mecze finałowe – tydzień później w Aleksandrowie. Zapraszamy do kibicowania. Znów ,,będzie się działo”!!!

Anna Stanek

 Image


 

 

 
Warsztaty kreatywno-edukacyjne z Wyspą Młodych Kolumbów Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
02.03.2018.
Image

Mróz za oknem, szron na szybach, lód na drodze… to najlepszy czas, żeby poznać tajemnice lodu. W tym celu, 2 marca 2018 roku, klasy I-III uczestniczyły w warsztatach kreatywno-edukacyjnych, które przeniosły nas do „krainy lodu”. Doświadczenia z ciekłym azotem, wodą i suchym lodem dały nam możliwość zobaczenia, jak róża zamienia się w szkło, mandarynka w pył, balon wystrzałową folią a banan staje się młotkiem do wbijania gwoździ. Efekty zapierały dech! Poznaliśmy zagadnienia z tematu kuchni molekularnej. Obudziliśmy zmysł smaku, gdy Pani z bitej śmietany i ciekłego azotu zrobiła lody. Osłuchaliśmy się z terminami chemicznymi: dwutlenek węgla, kolba, cylinder, zlewka, ciekły azot… Na koniec zanurzyliśmy się w parze z suchego lodu polanego gorącą wodą. Czekamy na kolejne spotkanie z Wyspą Młodych Kolumbów!

Anna Łoś

Image 


 

 
FERIE 2018 - FOTORELACJA Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Donata Majewska-Torba   
26.02.2018.
Image
 
W czasie ferii organizowanych w szkole nie sposób było się nudzić. Uczniowie rozwijali swoje liczne talenty: plastyczne, muzyczne i taneczne. W Dzień Zakochanych powstały przepiękne walentynki dla najbliższych. Stworzono również konkursowe propozycje logo Gminnej Biblioteki Publicznej w Służewie. Uczniowie podnosili swoją sprawność fizyczną w trakcie gier sportowych na hali i boisku. Bystrość umysłu ćwiczyli poprzez gry logiczne oraz planszowe. Dzieci korzystały także z pracowni komputerowej, gdzie za pomocą edytora graficznego przedstawiły zasady bezpiecznych ferii.  Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.
 
Donata Majewska-Torba
 

 
 
W ferie nie próżnowałyśmy. Sprawozdanie z 2-dniowego turnieju siatkówki w Grudziądzu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Nikola Tumińska   
25.02.2018.

 

Image 
 

            W weekend 24-25 lutego nasze województwo zakończyło ferie zimowe. Wraz z ostatnimi dniami wolnego ruszyłyśmy w pogoń o puchar Burmistrza Grudziądza.       

            Po zimowym obozie, z którego wróciłyśmy dwa dni przed turniejem, w dwóch różnych składach pojechałyśmy na turniej.

            Nasze zespoły trafiły do dwóch różnych grup, w każdej walczyły 4 drużyny. Po trzech wygranych meczach Aleksandria I i Aleksandria II weszły do finału z pierwszych miejsc!!! Sobotni turniej zakończyłyśmy dumnie i jak przystało na nasze możliwości. Resztę dnia spędziłyśmy w łóżkach, odpoczywając. Wierzyłyśmy, że niedziela będzie wyglądać równie dobrze, gdyż w ten dzień miały być rozgrywane mecze o miejsca 1-4.

            Finałowe drużyny to dwa zespoły Aleksandrii, Reda Ciechocino oraz Starogard Gdański. Przyszedł czas na pierwsze starcie zespołów. Wygrała Aleksandria I, ale niewielką różnicą punktów. Mecz był przyjemny, a dzięki naszym stałym kibicom, którzy podgrzewali atmosferę, stał się jeszcze bardziej emocjonujący. Aleksandria II następny mecz rozegrała z Redą Ciechocino i niestety skończył się on porażką. Kibice mocno dopingowali, ale zabrakło trochę szczęścia.

            W końcu odbył się najważniejszy mecz w turnieju: Aleksandria I – Starogard Gdański.

Pierwszy set po zaciętej walce przegrałyśmy. Wszyscy się denerwowali: zawodniczki, kibice, a przede wszystkim trenerki. Rozmowy motywacyjne podczas przerwy sprawiły, że dziewczyny się pozbierały, wygrałyśmy drugi set. Rozpoczął się decydujący tie-break. Niestety - przeciwniczki ,,uciekły” nam dużą ilością punktów i przegrałyśmy.

            Niedziela więc nie zakończyła się po myśli naszej i trenerek. Na pierwszym miejscu skończyła turniej Reda Ciechocino, na drugim Aleksandria I, na trzecim Starogard Gdański, a na czwartym Aleksandria II. Wracałyśmy do domu nieusatysfakcjonowane, gdyż jedynym celem było ,,złoto”.

            Teraz naszym priorytetem są finały ligi wojewódzkiej, które odbędą się na naszym terenie. Zaczynają kilka tygodni ciężkiej pracy, które mają się zakończyć tym razem naszym powodzeniem.

Nikola Tumińska 
 

 Image

 


 Image


 

 

 
Martyna Korzeniewska - uczennica klasy I zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
08.02.2018.
Image

8 lutego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Aleksandrowie Kujawskim odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego "Moja Rodzina". Martyna Korzeniewska - uczennica klasy I naszej szkoły zdobyła I miejsce w kategorii wiekowej klas I-III. Gratulujemy!

Organizatorami konkursu byli: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Aleksandrowie Kujawskim, Przedszkole im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Kujawski oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Wybickiego w Aleksandrowie Kujawskim

Małgorzata Wdowczyk

Image

Image


 

 
Plastusiowy Pamiętnik Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
06.02.2018.
Image

„ Ulepiła mnie mała Tosia. Mam duży nos, odstające uszy i zielone majteczki…”- tego plastelinowego ludka poznaliśmy podczas spektaklu „Plastusiowy Pamiętnik”, wystawionego przez Narodowy Teatr Edukacji. To wspaniałe przedstawienie obejrzały pierwszaki 6 lutego 2018 roku w Ciechocinku. Barwne stroje aktorów, rymowane piosenki, gra świateł sprawiły, że każdy z nas mógł znaleźć się w piórniku Tosi, obok „myszki”, stalówek, pióra, ołówka i kałamarza. Wystarczyło użyć wyobraźni, by poznać tajniki przyjaźni, odpowiedzialności, odwagi oraz mądrości i poczuć, że wszystko jest możliwe. „Fiku- miku! Wyobraźnia jest wspaniała! Fiku- miku! Wyobraźnię trzeba mieć! Fiku- miku! By fantazji dodawała! Fiku- miku! Tym, co w nudy wpadli w sieć!”

Anna Łoś

Image 

Image 


 

 
SZKOLNY SAD - Zapraszamy do odwiedzenia i polubienia naszej strony na Facebooku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Donata Majewska- Torba   
05.02.2018.

Image 

 
Zapraszamy do odwiedzenia i polubienia naszej strony na Facebooku
oraz do zapoznania się z prezentacją multimedialną przygotowaną przez klasę pierwszą.
 

 prezentacja:
 
 
 
Przedostatnia kolejka ligi dla "Aleksandrii"! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Nina Tłuchowska   
03.02.2018.

Image

 


3 lutego aleksandrowianki pokonały we Włocławku WTS KDBS Bank Włocławek (2:1) oraz KS Pałac Bydgoszcz (2:0).
SKS ,,Aleksandria", będąc liderem (przewagą 3 punktów nad WTS-em), dzisiejszym zwycięstwem potwierdziła, że finał ligi wojewódzkiej zagra na swoim terenie.

Kolejną, ostatnią już przed finałami kolejkę, SKS ,,Aleksandria" rozegra po feriach zimowych (3 marca) w Aleksandrowie.

 

 Nina Tłuchowska

Image 

Image


 

 
BEZPIECZNE FERIE W 3 KROKACH Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Akademia Bezpiecznego Puchatka   
02.02.2018.

 

 

Już w najbliższych dniach rozpoczną się ferie zimowe. Jazda na nartach, sankach czy łyżwach należą do najbardziej popularnych zajęć podczas ferii. Jednak zabawa w zimowych warunkach może skończyć się urazem, kolizją, a nawet niebezpieczną kąpielą w mroźnym stawie. Ekspert radzi, jak unikać niebezpiecznych sytuacji, a także jak właściwie reagować, gdy dojdzie do wypadku.

 

 

ZASADA 1Ślizgawki i sanki tylko z dala od ulicy
Jedną z ulubionych zimowych zabaw dziecięcych jest jazda na sankach. Ważne jednak, aby miejsca, w których dzieci się bawią były położone z dala od jezdni i innych ciągów komunikacyjnych, a zabawom powinien towarzyszyć opiekun. Istotne jest też przygotowanie sprzętu do jazdy. Warto upewnić się, że sanki, czy inny przedmiot, służący do zabawy nie mają połamanych szczebelków ani wystających śrubek lub gwoździ. Przed rozpoczęciem zabawy należy również obejrzeć trasę zjazdu i usunąć z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie lub gałęzie. Dziecko musi również wiedzieć, że powinno dostosować jazdę do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, a także nie może przechodzić w poprzek toru. Nie należy także ślizgać się na chodnikach i przejściach dla pieszych. Częstym błędem jest także podczepianie sanek do samochodu lub motocyklu, co jest bardzo niebezpieczne. Ekspert radzi – Najczęstszą konsekwencją niekontrolowanych zabaw na ślizgawkach są złamania. Dzieci powinny wiedzieć, że jeśli dojdzie do groźnego upadku, to w pierwszej kolejności należy wezwać pomoc osób dorosłych lub zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 999. Warto pamiętać, że w przypadku złamań nie powinno się wykonywać żadnych zbędnych ruchów, a tym bardziej nie próbować nastawiać złamania. Należy zachować spokój i ograniczyć niepotrzebne ruchy, a dorosły powinien podjąć próbę unieruchomienia dwóch sąsiednich stawów, wykorzystując do tego np. kawałek drewna lub szalik – zaleca ratownik medyczny Grzegorz Olszewski.

 

 

 ZASADA 2Staw to nie lodowisko
 Dzieci, które nie wybierają się na zorganizowane wyjazdy i będą chciały korzystać z miejscowych atrakcji, ważne, aby pamiętały, żeby do jazdy na łyżwach i sankach wybierały miejsca bezpieczne, najlepiej lokalne lodowiska, czy odpowiednio zlokalizowane górki i przebywały tam zawsze pod opieką osoby dorosłej. Bezwzględnie nie można traktować zamarzniętych jezior czy stawów jak lodowisk. Ekspert radzi – Zabawa w miejscach niestrzeżonych, szczególnie na zamarzniętych stawach czy jeziorach, może nieść duże zagrożenie dla dziecka i pod żadnym pozorem dzieci nie powinny bawić się w takich miejscach. Niestety często dziecięca ciekawość bywa silniejsza niż zakaz rodziców i co roku dochodzi do tego typu zdarzeń. Jeśli dziecko wpadnie do wody, zagrożenie stanowi jej niska temperatura, dodatkowo zimowy strój utrudnia wydostanie się na powierzchnię lodu. Pamiętajmy, że w niskiej temperaturze szybciej tracimy energię i próba wydostania się samodzielnie z wody może okazać się bardzo trudna, a wręcz wyczerpująca po kilku sekundach. Dlatego w takim przypadku należy podjąć próbę wołania o pomoc, rozłożyć szeroko ręce w kierunku lodu i próbować na niego wpełznąć. Należy poruszać się w kierunku brzegu leżąc na lodzie. Jeśli natomiast lód pęka, pozostajemy w miejscu bez ruchu. W przypadku gdy osoba, która znalazła się w wodzie, jest blisko brzegu – należy podać jej kij lub szalik i starać się szybko wyciągnąć ją na powierzchnię, oczywiście niezwłocznie należy wezwać pomoc – podkreśla ratownik medyczny.

 

 

ZASADA 3Odpowiednia ochrona przed zimnem
Dzieci, które wychodzą bawić się na powietrzu, powinny być ubrane stosowanie do pogody. Podczas długich zimowych zabaw, należy pamiętać o takim ubiorze, aby nie doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia organizmu. Idąc na górkę, czy lodowisko warto wyposażyć dziecko w termos z ciepłym napojem. Właściwy ubiór jest również elementem, który pomaga uchronić przed zachorowaniem na grypę i infekcje grypopodobne. Ekspert radzi – Zbyt długie przebywanie w niskiej temperaturze może doprowadzić do wychłodzenia ciała lub w skrajnych przypadkach do odmrożeń. W takiej sytuacji, w pierwszej kolejności ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć się w ciepłym (ale nie gorącym) pomieszczeniu. Jeśli to możliwe próbujmy wykonywać proste ćwiczenia np. pajacyk czy przysiady, żeby się rozgrzać. Wychłodzone miejsca należy powoli ogrzać np. mocząc w letniej wodzie. Częstym błędem jest przykładanie rąk np. bezpośrednio do kaloryfera lub gorącego termoforu. Odmrożonych miejsc nie należy pocierać ani masować, domowym sposobem jest ich okrycie. Jeżeli w odmrożonym miejscu powstały pęcherze, nie należy ich przekłuwać. Należy pić ciepłe i słodkie napoje. Rodzice powinni także pamiętać, że każdy rodzaj odmrożenia wymaga konsultacji lekarskiej – podpowiada ratownik medyczny. Dziecięca fantazja często nie zna granic, a chwila beztroskiej zabawy może nieść negatywne skutki. Należy zatem wciąż edukować dzieci i przypominać im podstawowe zasady bezpieczeństwa, a także interesować się tym, w jaki sposób dzieci spędzają czas wolny. – Bezpieczeństwo dzieci jest bardzo ważne. Dlatego szkoły również angażują się w ich edukację na temat zasad bezpieczeństwa, szczególnie w okresie przed feriami. Nauczyciele organizują specjalnie dedykowane zajęcia, korzystając z materiałów opracowanych w ramach programów edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu dzieci, takich jak np. Akademia Bezpiecznego Puchatka. Dzięki temu, dzieci dowiadują się jak należy się zachowywać podczas zabaw na przykład na lodowisku oraz co zrobić gdy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji aby zachować bezpieczeństwo – mówi Wioletta Krzyżanowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie.

 

 

Tekst jest przedrukiem ze strony Internetowej  Akademii Bezpiecznego Puchatka


 

 
Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
01.02.2018.

Image
  

 Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe.

 Bal karnawałowy dla uczniów naszej szkoły odbył się 1 lutego 2018 roku. Był to dzień niezwykły, wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą nie tylko przez dzieci ale też przez młodzież, dostarczającą wszystkim wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.

 Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. W czwartek 1 lutego 2018r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie klas IV-VII oraz oddziały gimnazjalne.

Na ten dzień sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną.

Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Przy dźwiękach największych przebojów, prezentowanych przez DJ naszej szkoły, wszyscy bawili się doskonale. W przerwie uczniowie udali się do swoich klas na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm belgijki, która królowała na balu jako wspaniały taniec integracyjny, przy którym uczniowie świetnie się bawili.

Zabawa karnawałowa była udana. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.

Dorota Stanicka

 

 
 
"W karnawale wszyscy w głowach mają bale" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Alina Kruszka   
01.02.2018.
Image

„ W karnawale, w karnawale wszyscy w głowach mają bale.
 Na tych balach, na tych balach
Parkiet płonie, falują ściany
Starsi, młodsi idą w tany”

                1.02.2018 r. uczniowie klas I-III wyśmienicie bawili się na balu karnawałowym. Były tańce, pląsy, „węże”, wygibasy i konkursy. Można było spotkać min. księżniczki, czarownice, piratów, policjanta, kowboja, wróżkę i wielu innych… O odpowiedni klimat i dobrą zabawę dbał Dj Paweł serwując najpopularniejsze hity oraz opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego. Wspólna zabawa dostarczyła wiele emocji i przyniosła radość małym i dużym, a to było głównym celem tego balu. 

Alina Kruszka  

Image 


 

 
Bezpieczne ferie -spotkanie ze Strażą Gminną Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
30.01.2018.

Image
 

30 stycznia 2018 roku uczniowie klas I-III spotkali się z przedstawicielami Straży Gminnej. Wspólnie przypomnieliśmy sobie co znaczą bezpieczne ferie. Usłyszeliśmy kilka wskazówek dotyczących zachowań na lodzie, podczas kuligów i zabaw na śniegu, a także sytuacji, w których życie ratuje nam numer 112. Pamiętajmy zatem o tym, że oprócz szalika i czapki, musimy zabrać ze sobą na ferie "zdrowy rozsądek" i wiedzę na temat zagrożeń, jakie czyhają na nas wraz z zimą.

Anna Łoś


 
 
 
Hala pękała w szwach! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
27.01.2018.
Image

            Mowa oczywiście o hali sportowej ZS nr 2 w Aleksandrowie, gdzie 27 stycznia zostały rozegrane mecze ósmej już kolejki pierwszej ligi siatkarskiej młodziczek województwa kujawsko-pomorskiego. Nasze dziewczyny starły się tym razem z zawodniczkami UKS ,,Kopernik” Gałczewo i ,,starymi znajomymi” z WTS KDBS ,,Bank” Włocławek. Kibiców była taka ilość, że z trudnością znajdowali dla siebie miejsca, z których mogli oklaskiwać swoje drużyny. Widać, że zwycięstwa ,,Aleksandrii” przekładają się na zwiększone zainteresowanie siatkówką w naszym regionie. Sympatyków tej dyscypliny (i zapewne wspaniałego, odnoszącego sukcesy zespołu) przybywa z meczu na mecz. Sobotnie spotkanie kibiców na parkiecie wokół wytyczonych linii boiska, na parapetach okien i w otwartych drzwiach było tak głośne, dopingowanie tak intensywne, że nasze uczennice nie miały innego wyjścia – musiały wygrać! Każdej zagrywce, odbiciom piłki, blokom, przebiciom – towarzyszyły okrzyki dopingu, oklaski, walenie w bęben i ryki wuwuzeli. I zawodniczki, i kibice spisali się na medal!

            Pierwszy mecz – z UKS-em Gałczewo – ,,Aleksandria” wygrała 2:1. Jak zwykle niespodzianką miał być przebieg i wynik starcia z włocławiankami, które do tej pory przegrywały u siebie, czyli we Włocławku, a wygrywały spotkania w Aleksandrowie. Tym razem było inaczej! Nasze dziewczyny od początku atakowały tak mocno, że nie dały rywalkom żadnych szans. Nie pomogło im częste przerywanie dobrych serii naszych siatkarek prośbami o ,,czas”, zmiany zawodniczek, krzyki trenera czy doping włocławskich kibiców. My byliśmy lepsi – i na parkiecie, i poza nim. Pierwszy set skończył się naszą przewagą; podobnie było i w drugim secie. Włocławianki często nie dawały rady odbierać silnych piłek posyłanych im z wyskoku przy siatce (lub leciutko kierowanych w puste ,,okienka” tuż za siatką) przez Ninę, Wiktorię, Julkę i Zuzię L. Dały się ponieść nerwom, a nasze spokojnie i pewnie szły po zwycięstwo. Wygrały oba mecze, są liderkami rozgrywek pierwszej ligi z przewagą 2 punktów nad włocławiankami. Tak trzymać, dziewczyny!

            Za tydzień następne mecze, tym razem we Włocławku. Kibice, szykujcie się do wyjazdu! ,,Aleksandria” coraz bliżej ostatecznych rozgrywek – o tytuł mistrza województwa. Jest o co walczyć i jest ważny powód, by znów nie żałować gardeł ani dłoni.

Anna Stanek

Image 

 


 

 
Vb - klasowy Dzień Babci i Dziadka Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Sławomir Mańkowski   
26.01.2018.
Image

26 stycznia odbył się w naszej szkole klasowy Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie klasy Vb wyszli z inicjatywą zorganizowania i zaproszenia swoich dziadków na program artystyczny połączony z drobnym poczęstunkiem. Trzeba powiedzieć, że nasze dzieci spisały się na medal: recytowały wiersze, śpiewały piosenki, Aniela Kulpa zagrała na skrzypcach, a przy sprzęcie nagłaśniającym czuwał Mateusz Brożek. 

Obecni goście z zaciekawieniem i uśmiechem słuchali występu swoich wnuków, bijąc raz po raz brawa. Było również widać wzruszenie na twarzach zaproszonych gości. Po ostatniej piosence dzieci podeszły do swoich dziadków, złożyły im życzenia wręczając piękne róże. Następnie wszyscy uczestnicy przy kawie i słodkim poczęstunku mogli porozmawiać o szkole, o swoich wnukach i radościach. Wspominali między innymi jak było dawniej, gdzie się uczyli, jak kolejno powstawały mury naszej szkoły i jak wiele od tych czasów się zmieniło. W tym miejscu nie można zapomnieć o naszych rodzicach, na których zawsze można liczyć. Nasze drogie mamy upiekły ciasta, przyniosły różne słodkości i owoce, oraz obsługiwały naszych gości przy stole. 

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, myślimy i pamiętamy o Was. Do zobaczenia!

 

Sławomir Mańkowski

Image 


 

 
Karnawał z Babcią i Dziadkiem Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
23.01.2018.
Image

Uczniowie z klasy I zaprosili 23 stycznia babcie i dziadków na wspólne zajęcia, by wykonać maski karnawałowe. Połączyliśmy obchody Dnia Babci i Dziadka z warsztatami plastycznymi. Wnuczęta przywitały swoich gości piosenką, w której śpiewały o wspólnie spędzonych chwilach za swoimi „najlepszymi przyjaciółmi”- dziadkami. Po występie muzycznym przyszła pora na zajęcia plastyczne. Wśród piórek, serduszek, bibuły, koralików i brokatów splatały się małe ręce wnuków z ukochanymi dłońmi babć i dziadków. Współpraca dała szybko owoce w postaci przepięknie wykonanych masek karnawałowych. Na koniec był słodki cukierek i pamiątkowe zdjęcie w karnawałowej ramie. To był mile spędzony czas i najlepszy prezent dla obu stron – bycie razem!

 Anna Łoś

Image 


 

 
"Dlaczego kochamy Babcię?" - spotkanie z okazji Dnia Babci w klasie II Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E. Bąk i M. Januszewska   
22.01.2018.

 Image

Uczniowie klasy II zaprosili 22 stycznia  babcie na uroczystość z okazji ich święta.

Wnuczęta przygotowały dla nich krótką część artystyczną pt. ,,Dlaczego kochamy Babcię?’’. Dla zaproszonych gości były piosenki oraz wiersze Wandy Chotomskiej, Marii Trelikowskiej, Anny Kamieńskiej o nowoczesnych babciach i babuniach, jak również o tym, jak u babci jest słodko, i jak pachnie szarlotką.

Po udanych występach wnuczęta obdarowały swoje babcie laurkami, prezentami i mocnymi  uściskami. Babcie nie żałowały oklasków i pochwał dla swoich pociech. Potem przyszła pora na słodki poczęstunek i wspólne rozmowy. Razem spędzone chwile minęły w miłej, ciepłej i przyjaznej atmosferze.

Kochanym Babciom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil i uśmiechamy się do nich najweselej, najjaśniej.

E. Bąk i M. Januszewska

Image 


 

 

 
"Mali Odkrywcy Wielkich Rzeczy" - zajęcia koła naukowego II edycji projektu "Być jak Ignacy" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Tubielewicz   
19.01.2018.
Image

Ruszyła druga edycja programu „Być jak Ignacy”. W tym roku to aż 18 uczniów z klas IVa i IVb rozpalają płomień wiedzy!
„Mali Odkrywcy Wielkich Rzeczy” – tak nazywa się nasze koło naukowe. Spotykamy się dwa razy w tygodniu i mimo, że jesteśmy „Mali” to jednak potrafimy stworzyć np. własną lampę naftową, od której wszystko się zaczęło… Wiemy kim był Ignacy Łukasiewicz, Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska – Curie, ale to nie wszystko… 

Nasze koło naukowe ma na celu przybliżenie wiedzy o najbardziej znanych polskich naukowcach 
i wynalazcach. Chcemy wszystkim pokazać, że nauka może być fascynującą przygodą i sposobem rozwijania naszych własnych zainteresowań.

Naukę łączymy z zabawą i poprzez eksperymenty chcemy udowodnić, że każdy z nas może stać się wielkim wynalazcą!!! Stworzyliśmy wulkan z octu, sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń, lawę 
z oleju, barwnika spożywczego i tabletki musującej, ale żeby było jeszcze ciekawiej zamieniliśmy wodę w żel, a jak to zrobiliśmy zobaczcie sami w galerii.

Każdy z Was może odwiedzić stronę www.bycjakignacy.pl, gdzie wspólnie z Nikodemem i Radkiem zobaczycie jak działa świat! Pomożecie Ignacemu Łukasiewiczowi zbudować kopalnię ropy naftowej, a w komiksie spotkacie się z wielkim astronomem.

Karolina Tubielewicz

Image


 

 
Powiatowy konkurs na najładniejszą bożonarodzeniową szopkę Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
18.01.2018.

Image
 

18 stycznia rozstrzygnięto I Powiatowy Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową. Uroczystość miała miejsce w Starostwie Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim. W konkursie ogłoszonym przez Zarząd Powiatu Aleksandrowskiego wzięło udział 22 uczniów naszej szkoły, którzy wcześniej rywalizowali w podobnych zmaganiach na etapie szkolnym i wojewódzkim. Spośród 18 szopek zgłoszonych na konkurs aż 17 wykonali nasi uczniowie, prezentując bardzo wysoki poziom prac, co doceniła komisja konkursowa, przyznając w

kategorii " mieszkańcy powiatu" większość nagród i wyróżnień reprezentantom naszej szkoły. Wyniki konkursu w tej kategorii przedstawiały się następująco:

I miejsce - Igor Krzyżanowski kl.Vb

II miejsce - Lena kl.IV b i Jan kl.I Ryniccy

III miejsce (ex aequo) Julia Romanowska kl.I oraz Jakub i Leszek Wojtylewscy ( z Aleksandrowa Kuj.)

Przyznano także trzy wyróżnienia: dla Amelii Taranowskiej kl.IVb, Ksawerego Kaczmarka kl.II oraz Patrycji i Natalii Majchrzak kl.IVb.

Nagrody dla laureatów, wyróżnionych i pozostałych uczestników konkursu wręczyli przedstawiciele Zarządu Powiatu: Starosta Aleksandrowski Dariusz Wochna i p. dyrektor Małgorzata Wdowczyk- członek Zarządu Powiatu.
Po emocjach konkursowych na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

 

 Agnieszka Marjańska
 

 
 
Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa 2018 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
17.01.2018.

 Image

Klasa I, zgodnie z zamierzeniami, po ukończeniu cyklu spotkań Akademii Bezpiecznego Puchatka, przystąpiła do rozwiązania Ogólnopolskiego Testu Bezpieczeństwa. Zdaliśmy go na 100% !!! Sprawdziliśmy i utrwaliliśmy swoją wiedzę na tematy jak być bezpiecznym w domu, w szkole, na podwórku i  w sieci, oraz jak reagować w sytuacjach zagrażających życiu naszemu i innych. Zdobyliśmy certyfikat potwierdzający udział w IX edycji programu Akademia Bezpiecznego Puchatka, ale przede wszystkim wiadomości i umiejętności, które przydadzą nam się w życiu codziennym.

Anna Łoś

Image 

 

Image 

 


 

 
Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny"- Zapraszamy! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Angelika Urbańska   
16.01.2018.

 Image

Trwają   zapisy na Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”, który odbędzie się w naszej szkole 15 marca 2018 r. o godzinie 9.00. W celu zapisania się na konkurs należy do 25 stycznia  uiścić opłatę wpisową w  wysokości 9 złotych - pieniądze należy wpłacać do nauczycieli matematyki albo w przypadku klas 1-3 do wychowawcy.

 

Zadania z poprzednich lat są dostępne na stronie   http://www.kangur-mat.pl/zadania.php

Międzynarodowy konkurs „Kangur Matematyczny” jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest w kategoriach, które obejmują następujące klasy:

 

Żaczek

klasy 2 szkół podstawowych;

 Maluch

klasy 3 i 4 szkół podstawowych;

Beniamin

klasy 5 i 6 szkół podstawowych;

Kadet

klasy 7 szkół podstawowych i II gimnazjów;

Junior

klasy III gimnazjów, I liceów i techników,
I, II, III zasadniczych szkół zawodowych;

 

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy


 

 

 
Znamy wyniki Alfika Matematycznego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Angelika Urbańska   
16.01.2018.

Image
 

Z dumą i radością informujemy, że Uczniowie naszej Szkoły poradzili sobie świetnie w zmaganiach konkursowych, rozwiązując na dobrym poziomie zadania w Ogólnopolskim Konkursie Alfik Matematyczny. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli:

Anna Janik- uczennica klasy V B- zajęła 8. miejsce w województwie kujawsko-pomorskim

Kacper Kulpa- uczeń klasy VI B- zajął 28. Miejsce w województwie kujawsko-pomorskim

Wiktoria Domańska – uczennica klasy V A- zajęła 36.  miejsce w klasyfikacji województwa


Wyróżnionym osobom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział. Zapraszamy do kolejnych konkursów matematycznych, a są to m.in.: Kangur Matematyczny. Zapisy nadal trwają.
 
Angelika Urbańska

 
 
 
Lekcja z robotami Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
15.01.2018.
Image

Do czego ludzie wykorzystują roboty? Czym jest automatyzacja? Jak stworzyć linię produkcyjną? Na te pytania odpowiedzieliśmy sobie podczas kolejnego spotkania z cyklu „Technologie z klasą”, podczas zajęć informatycznych.  Spędziliśmy czas ucząc się i bawiąc.  Poznaliśmy robota Yumi, Novibota a także zaprojektowaliśmy swoje wymarzone roboty.  Stworzyliśmy linię produkcyjną długopisów i w „burzy mózgów” zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące tematu.  To kolejny krok, by poznać tajniki otaczającego nas świata.

Anna Łoś

Image 

Image 

 


 

 
"Czy ktoś widział kulturę?" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Marzena Zawilska kl. VI a   
15.01.2018.

 Image

 

 Dnia 15 stycznia 2018 roku o godzinie 1145 zebraliśmy się przed szkołą, żeby pojechać na przedstawienie pod tytułem ,,Czy ktoś widział kulturę?". W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas IV – VII. Po 30 minutach dojechaliśmy do Torunia. Przeszliśmy do Dworu Artusa, gdzie odbyło się przedstawienie wykonane przez Teatr Form.art. Spektakl opowiadał o dobrym zachowaniu. Był pouczający, ale również śmieszny i wesoły.

 Image

  Następnie udaliśmy się do McDonalda, a po posiłku wróciliśmy do autokaru.

  Do szkoły dojechaliśmy około godziny 1430.

  Wycieczka bardzo nam się podobała.

Autor: Marzena Zawilska kl. VI a

Zdjęcia: Internet


 

 
Nasze siatkarki - niepokonane Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
13.01.2018.
Image

 

            13 stycznia, tradycyjnie – w sobotę – odbyło się kolejne spotkanie zespołów siatkarskich młodziczek I ligi, tym razem we Włocławku. Nasze dziewczyny stoczyły walkę z zespołem ,,Stal” Grudziądz i kolejny raz z WTS KDBS ,,Bank” I Włocławek.

            Pierwszy mecz przebiegał w lekko sennej atmosferze; zarówno grudziądzanki, jak aleksandrowianki obudziły się dopiero w drugim secie i wtedy gra zaczęła nabierać rumieńców. ,,Aleksandria” pokonała ,,Stal” Grudziądz 2:0.

            Starcie naszych z włocławiankami dostarczyło widzom więcej emocji; mieliśmy wyraźną przewagę i na parkiecie, i w intensywności kibicowania (dziewczynom oczywiście towarzyszyła niemała grupa członków rodzin). Ten mecz również skończył się wygraną ,,Aleksandrii” w obu setach.

            Następne mecze turnieju – za dwa tygodnie, w sobotę 27 stycznia, w hali sportowej ZS nr 2 w Aleksandrowie. Warto je zobaczyć!

Anna Stanek

Image 


 

 
II OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Michał Kaczmarek - miasto Reda   
02.01.2018.

 Image

Przez trzy dni, na  pięciu boiskach w trzech salach rozgrywany był II Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt kadetek i młodziczek. Mecze odbywały się w salach SP nr 3 – kadetki  i  SP 4, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – młodziczki. Zagrało  osiem drużyn młodziczek i pięć kadetek, w tym trzy zespoły UKS Reda Ciechocino – dwa kadetek i  młodziczki. Mecze były emocjonujące, a zawodniczki na boisku „ gryzły parkiet”. Po rozegraniu czterdziestu trzech meczów wyłoniono  zwycięzców w kategoriach wiekowych i przyznano indywidualne wyróżnienia.

Młodziczki: Im. SKS Aleksandria I Aleksandrów Kujawski ; II m. UKS AS Trefl Gdańsk ; III m. UKS Morena Miastko; IV m. KS Energetyk Poznań; V m. Energa Akademia Pomorska Czarni Słupsk I; VI m. SKS Aleksandria II Aleksandrów Kujawski; VII m. Energa Akademia Pomorska Czarni Słupsk II; VIII m. UKS Reda Ciechocino.

Zwyciężczynie zagrały w składzie: Aleksandria I – Nina Tłuchowska, Wiktoria Mić, Julia Gradowska, Patrycja Machtelewska, Zuzanna Lewandowska, Klaudia Chojnacka, Nikola Tumińska, Zuzanna Piotrowska, Oliwia Trawińska, Wiktoria Gącka,  trener Angelika Gabrysiak; Trefl – Dominika Orłowska, Maja Pawlun, Maja Fenikowska, Dominika Rodek, Emilia Wisińska, Julia Burdyn, Maja Penk, Agata Lecyk, Martyna Loryńska, Jagoda Paszt, Ola Makaruk, Alicja Gajowniczak, trener Adam Miotk.

Wyróżnienia indywidualne: MVP turnieju: Wiktoria Mić, najlepsza atakująca, Julia Gradowska (obie Aleksandria I); najlepsza przyjmująca, Dominika Rodek (Trefl); najlepsza rozgrywająca, Sandra Lankamer (Morena Miastko);

Kadetki: I m. UKS Reda Ciechocino I; II m. KS Energetyk Poznań;  III m. Energa Akademia Pomorska Czarni Słupsk;  IV m. UKS Reda Ciechocino II; V m. UKS Morena Miastko.

Finalistki meczu kadetek UKS Reda Ciechocino  – KS Energetyk Poznań 2:1(25:19,25:27,25:13), grały w składach: UKS –  Dominika Zielony, Julia Kowalska, Zuzanna Gruchała, Wiktoria Grochowina, Julia Witulska, Julia Sudnik, Martyna Janczewska, trener Jarosław Goździewicz;  KS – Adrianna Dopierała, Aleksandra Adamczyk, Agata Lavrin, Wiktoria Zajączkowska, Maja Olszewska, Wiktoria Sammler, Julia Poncyliusz, Martyna Rzeźnik, Oliwia Kurek, Emilia Kubrak, Zofia Serafinowska, Wiktoria Niwald, trener Tomasz Jaroszczak.

Wyróżnienia indywidualne: MVP turnieju, Julia Kowalska;  najlepsza przyjmująca Zuzanna Gruchała (obie Reda Ciechocino I); najlepsza rozgrywająca, Wiktoria Zajączkowska (Energetyk Poznań); najlepsza atakująca, Julia Michońska (Energa Akademia Pomorska Czarni Słupsk).  Wyróżnione zostały najlepsze zawodniczki w każdej drużynie.

-Turniej w okresie świątecznym przede wszystkim daje możliwości klubom zachowanie ciągłości w przygotowaniach do sezonu siatkarskiego, możliwości sprawdzenia innych zawodniczek czy innych ustawień taktycznych. –  ocenia główny organizator turnieju, trener redzkich zawodniczek Jarosław Goździewicz – jak wiadomo, nie ma lepszego bodźca treningowego od rywalizacji sportowej z inną drużyną.

Organizatorami turnieju byli: UKS Reda Ciechocino, Urząd Miasta w Redzie, SP nr 3 i 4, ZSP w Redzie i Polska Sieć Obuwnicza „Para”. Był to udany turniej, nie zawiedli wierni kibice,  jednak szkoda, że z naszego regionu zagrało tak mało zespołów.

Tekst i zdjęcia: Michał Kaczmarek

Image 

Tekst jest przedrukiem ze strony interntowej http://miasto.reda.pl/2018/ii-ogolnopolski-turniej-pilki-siatkowej-dziewczat/ za zgodą wydziału promocji urzędu miasta Reda.

 


 

(foto własne SKS Aleksandria
autor: Ewa Tłuchowska) 
Image

 

 Image

Image 

(foto dyplomu i pucharu : Małgorzata Wdowczyk)


 

 
Wigilia w klasie III B Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
22.12.2017.
 
Image 
 

22 grudnia 2017 r. klasa III b świętowała Wigilię Bożego Narodzenia. Uczniowie spotkali się przy wspólnym stole, składali sobie życzenia, dzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy. Z niecierpliwością wyczekiwali św. Mikołaja, który przybył do nich z prezentami. Dzieci chętnie prezentowały wiersze, piosenki. Przygotowały również krótką inscenizację muzyczno-ruchową.

            Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku - pierniczków, które sami wcześniej upiekli.

Administrator
 

Image 

 


 

 
Jasełka bożonarodzeniowe i wyniki konkursu szopek Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
22.12.2017.

Image
 

W tradycję naszej szkoły na stałe wpisują się jasełka bożonarodzeniowe, które co roku wprowadzają nas  w atmosferę świąteczną i przypominają, że świętujemy najważniejsze wydarzenie w historii ludzkości- przyjście na świat Zbawiciela. Tegoroczne jasełka przygotowali uczniowie klasy IVa wraz z koleżankami i kolegami z klas IVb, VIa i VIb.

Na scenie zobaczyliśmy rodzinę, która ubiera choinkę, wypatruje pierwszej gwiazdy, a przy wigilijnym stole czyta Ewangelię, dzieli się opłatkiem i słucha opowieści o narodzinach Jezusa. W tym samym czasie Maryja z Józefem wędrują do Betlejem, aby w opuszczonej stajence mógł się narodzić Syn Boży. Do szopki przybyli też pasterze i trzej królowie z darami.

Jasełka oparte na przekazie biblijnym wzbogacone zostały wykonaniem najpiękniejszych polskich kolęd, które pod kierunkiem p. Doroty Stanickiej zaśpiewały uczennice zkl.VIa i VIb. Zabrzmiały również kolędy zagrane przepięknie na skrzypcach przez Anielę Kulpę i na klarnecie w wykonaniu Anny Janik.

Po przedstawieniu życzenia świąteczne złożyła wszystkim pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk, a następnie ogłoszono wyniki konkursu szopek bożonarodzeniowych. Nagrody, które ufundował proboszcz parafii Odolion ks. Janusz Stanowski odebrali:

1.miejsce ex aequo Natalia i Patrycja Majchrzak z kl.IVb oraz Igor Krzyżanowski z kl.Vb

2.miejsce ex aequo Nina Augustyniak kl.IVb oraz Lena Rynicka kl.IVc i Jan Rynicki kl.I

3.miejsce Julia Romanowska kl.I

Wyróżnienia otrzymali:

Ksawery Kaczmarek kl.II, Martyna Korzeniewska kl.I, Anna Wozińska kl.VIa, Miłosz Biegała i Dominik Nowak kl.IIIb, Gabrysia Nowak i Rozalia Leśnikowska kl.IIIb, Amelia Taranowska kl.IVb, Miłosz Tomczak kl.IIIa, Oskar Guzikowski kl.IIIb, Julia Sobierajska kl.II, Krzysztof Malinowski kl.IIIb, Daria Waśkowska kl.I i Julia Waśkowska kl.IVb, Roksana Pawlak kl.Vb

Agnieszka Marjańska 

 

Image


 
 
Piernikowe pierwszaki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
22.12.2017.

Image

Lukry, posypki, kolędy i zapachy… W ostatni dzień zajęć, przed świątecznymi dniami wolnymi klasa I zajęła się zdobieniem korzennych ciasteczek. Każdy z uczniów wylosował imię kolegi lub koleżanki, dla której wykonał najpiękniejszy piernik. Ozdabianie zamieniło się w prawdziwą zabawę, przeplataną kolędami i życzeniami. Obdarowaliśmy się wzajemnie słodkościami. Podzieliliśmy się opłatkiem. Przygotowaliśmy też słodkie podarunki dla domowników, ze świątecznymi życzeniami. Po Jasełkach, w wykonaniu starszych kolegów, rozeszliśmy się do domów. Spotkamy się „za rok”!

Anna Łoś

 

Image  

 
O sadzie, który wiosną powstanie... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: D.Majewska-Torba   
22.12.2017.
Image

Tuż przed świętami, w piątek 22.12.2017 r. pierwszaki zorganizowały apel dla klas 2 i 3. Na spotkaniu dzieci opowiedziały o przedsięwzięciu założenia w naszej szkole tradycyjnego sadu uprawianego wyłącznie naturalnymi metodami. 

 Celem spotkania była promocja projektu wśród kolegów ze społeczności szkolnej. Uczniowie przedstawili prezentację multimedialną, w której wyjaśniliśmy dlaczego warto jeść jabłka i dlaczego powinniśmy wybierać owoce ze starych, ekologicznych sadów.  Dzieci porównały walory jabłek uprawianych w sadach swoich dziadków z owocami produkowanymi w celach przemysłowych. Zaproszone osoby poznały ideę zakładania tradycyjnych ogrodów owocowych oraz przekonały się, że dbanie o nasze zdrowie i środowisko naturalne jest niezwykle ważne. 

Sad, który wiosną powstanie na terenie szkoły, to powrót do starej, polskiej tradycji. Uczniowie klasy pierwszej posadzą tam 5 odmian jabłoni i stworzą projekt rozwoju sadu w kolejnych latach. Uprawiane owoce będą pozbawione chemii i dostępne dla wszystkich uczniów. 

 Na koniec spotkania gości poczęstowano pysznymi jabłkami oraz zachęcono do zakładania własnych, przydomowych sadów.

 D.Majewska-Torba

 Image

 

Image 


 

 
Wigilia w klasie III A Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
21.12.2017.

Image
 

W czwartek 21 grudnia 2017 r. w naszej klasie obchodziliśmy Wigilię Bożego Narodzenia. Uczniowie spotkali się przy wspólnym stole, składali sobie życzenia, dzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy. Z niecierpliwością wyczekiwali św. Mikołaja, który przybył do nich z wielkim workiem prezentów. Uradowane dzieci prezentowały wiersze, piosenki, legendy, ćwiczenia gimnastyczne. Przygotowały również krótką inscenizację muzyczno-ruchową.

            Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku - pierniczkami, które sami wcześniej upiekli. Wspólna Wigilia i wspólne kolędowanie bardzo nam się podobało, było magiczne i radosne.

Dorota Świtońska

 
 

 
 
"Świąteczne pierniczki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
21.12.2017.
Image

„ Świąteczne pierniki”

To już tradycja naszej szkoły, że przed świętami Bożego Narodzenia klasy trzecie pieką pierniki. Uczniowie chętnie wałkowali przygotowane wcześniej ciasto, wycinali foremkami ulubione kształty, potem niecierpliwie czekali na upieczone pierniki… 

Trzecioklasiści, kiedy piekły się pierniki, oglądali film edukacyjny pt. „ Zima-trudny czas dla zwierząt”. Wspólne pieczenie i ozdabianie słodkości sprawiło ogromną radość. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem wychowawców i rodziców. 

Mamy nadzieję, że nasze pierniczki nastroją atmosferę świąt i będą smakowały wybornie podczas Wigilii klasowej.

 

Dorota Świtońska

 Image 

  

 
Wspólne kolędowanie w klasie drugiej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk i Mirosława Januszewska   
21.12.2017.

 Image

Tradycje bożonarodzeniowe były inspiracją do zaproszenia rodziców na klasowe spotkanie wigilijne, które odbyło się 21 grudnia 2017 roku.

Uczniowie z tej okazji samodzielnie wykonali zaproszenia oraz prezenty.

Razem z opiekunami przygotowali krótki program artystyczny pt. ,,Kiedy gwiazdka jest już blisko’’. Recytowali wiersze, śpiewali kolędy i pastorałki.

Po zakończonych występach złożyliśmy  sobie świąteczne życzenia dzieląc się opłatkiem.

Następnie zasiedliśmy do stołu, aby skosztować wigilijnych specjałów przygotowanych przez rodziców. Na koniec uroczystości pod choinką czekały na wszystkich prezenty.

Wspólne kolędowanie było niezwykłym przeżyciem, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Elżbieta Bąk i Mirosława Januszewska


 

 
NIE dla czadu! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
19.12.2017.

Image
 
Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spotkaniu ze strażakami z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim. Wysłuchali ciekawych informacji i obejrzeli pouczającą prezentację multimedialną pt. „NIE dla czadu!” w ramach społecznej kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność!”. Pan strażak wyjaśnił uczniom zagadnienia: Co to jest tlenek węgla? Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? Jak ratować zaczadzonego? Co zrobić, aby być bezpiecznym?
  
 

 
 
 
Projekt edukacyjny "Z biegiem Wisły" zakończony! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
18.12.2017.

Image
 

18 grudnia 2017r. to data oficjalnego zakończenia w naszej szkole Roku Rzeki Wisły. Tego dnia miało miejsce podsumowanie całorocznego projektu edukacyjnego „ Z biegiem Wisły”.

Projekt miał charakter całorocznego przedsięwzięcia, wpisującego się w obchody Roku Rzeki Wisły i obejmował: wycieczki krajoznawcze do miejscowości położonych nad Wisłą, zwiedzanie muzeów należących do Muzeów Szlaku Wisły oraz przystani rzecznych, poznawanie legend związanych z Wisłą, zdobywanie odznak krajoznawczych oraz konkursy: czytelniczo- plastyczny, krasomówczy i fotograficzny. Projekt adresowany był do uczniów ze Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego „ Włóczykije” oraz do wszystkich zainteresowanych uczniów naszej szkoły.

W czasie 8 miesięcy uczestnicy projektu poznali odcinek Wisły, liczący ponad 200 km. Byli w Dobrzyniu nad Wisłą, Płocku, Włocławku, w Nieszawie, Ciechocinku, Toruniu, Chełmnie i Grudziądzu. Zwiedzili wystawy związane z Wisłą w muzeach we Włocławku i Toruniu. Spacerowali nadrzecznymi bulwarami, podziwiali nowoczesne przystanie rzeczne w Płocku, we Włocławku, Toruniu i Grudziądzu. Wielokrotnie przeprawiali się mostami przez Wisłę, przemierzali wały przeciwpowodziowe, byli na zaporze i na molo. Niektórzy w czasie wakacji wzięli udział w Festiwalu Wisły w Ciechocinku i Toruniu.

Uwieńczeniem projektu była konkursy: 
- czytelniczo- plastyczny i krasomówczy, związane z legendami wiślanymi i przeznaczone dla uczniów klas I-III SP
- fotograficzny- obejmujący swą tematyką rzekę Wisłę i jej różne oblicza, przeznaczony dla klas IV-VII i gimnazjum.

W większości wypraw „ Włóczykijów” uczestniczyli także uczniowie z Zespołu Szkół w Nieszawie pod opieką p. Macieja Marjańskiego. Dlatego nie mogło ich zabraknąć podczas grudniowego finału projektu w naszej szkole.

Uczestnicy spotkania mogli nie tylko powspominać wspólnie spędzone chwile, oglądając prezentację z wycieczek i rajdów, ale także posłuchać legend o Wiśle, pięknie opowiadanych przez laureatów konkursu krasomówczego.

Na koniec pani dyrektor wręczyła nagrody zwycięzcom wszystkich konkursów: fotograficznego, czytelniczo- plastycznego i krasomówczego.

W  konkursie fotograficznym nagrody odebrali:

1.      miejsce Marta Tarzyńska kl.IIIa gimnazjum

2.      miejsce Mikołaj Schwebs kl.Vb

3.      miejsce Franciszek Zając kl.VIa

W konkursie czytelniczo- plastycznym rywalizowało 68 uczniów. Laureatami zostali:

1.      miejsce Marcin Bonowicz kl.IIIa

2.      miejsce Martyna Korzeniewska kl.I

3.      miejsce Aleksandra Kaczmarek kl.IIIb

Wyróżnienia otrzymali:

Dominik Parzybut kl.I, Marcel Grzankowski kl.I oraz Gabriel Zając kl.I

Nagrody w konkursie krasomówczym odebrali:

1.      miejsce Bartosz Centkowski kl.II

2.      miejsce Zuzanna Antoszewska kl.IIIa

3.      miejsce ex aequo Krystian Kacprzak kl. II i Julia Kotrych kl.IIIa

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych i fotografii zgłoszonych na konkurs         „ Płynie Wisła, płynie” oraz zdjęć, wykonanych przez nauczycieli, ukazujących różne oblicza rzeki.

Nagrody dla laureatów i wyróżnionych w konkursach ufundowane zostały przez dyrekcję szkoły oraz Oddział Kujawski PTTK we Włocławku. 

Koordynator projektu: Agnieszka Marjańska, opiekun SKKT” Włóczykije”

 

  

Image

 

 
 
Aleksandria wciąż na pozycji lidera! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
16.12.2017.
 
Image 
 

,,Aleksandria” wciąż na pozycji lidera

            Sala gimnastyczna ZS nr 2 w Aleksandrowie Kujawskim była miejscem ostatnich w tym roku ligowych zmagań siatkarskich młodziczek. W sobotnie przedpołudnie 16 grudnia mecze rozegrały tu: SKS ,,Aleksandria”, WTS Włocławek i ,,Pałac” Bydgoszcz. Te trzy zespoły grają na porównywalnym poziomie, spotkały się w sezonie 2017/18 na parkiecie niejeden raz. Z punktu widzenia kibica można zadawać sobie za każdym razem to samo pytanie – co przesądza o zwycięstwie lub przegranej w danym dniu, gdy co pewien czas powtarzają się walczące zespoły, a ich poziom jest wyrównany? Zadaję je sobie zwłaszcza przy starciach naszych dziewczyn z WTS-em Włocławek. Oba zespoły grają wspaniale, z zacięciem, nie odpuszczają do ostatniej minuty, walczą o każdy punkt. Wygrana jak w kole fortuny przypada raz jednym, raz drugim. Poprzednie spotkanie z WTS-em (tydzień temu we Włocławku) zakończyło się zwycięstwem ,,Aleksandrii” (2:1). Licznie dziś zgromadzeni kibice aleksandrowianek trzymali kciuki, by i tym razem wynik był podobny.

            W pierwszym meczu dnia włocławianki okazały się silniejsze od zawodniczek z Bydgoszczy i uskrzydlone tym zwycięstwem pokonały ,,Aleksandrię” w pierwszym secie. Drugi set należał do naszych dziewczyn, które szybko otrząsnęły się po przegranej i pokonały włocławianki. Czyli znów tie-break! To już powoli staje się zwyczajem w spotkaniach obu drużyn. Koło fortuny tym razem było łaskawsze dla gości. Przed naszymi dziewczynami zarysował się wtedy jedyny możliwy scenariusz: wygrać z bydgoszczankami.

            Po przerwie zaczął się trzeci, ostatni tego dnia mecz. W pierwszym secie ,,Aleksandria” zaskoczyła ,,Pałacanki” seriami silnych, dobrze wycelowanych serwów i udanych ataków pod siatką, które dały naszym zwycięstwo. Drugi set to z kolei przebudzenie się bydgoszczanek, które mimo ambitnej gry naszych dziewczyn atakowały i zdobywały punkt za punktem. Wynik 1:1 oznaczał kolejny tego dnia tie-break. Wiadomo było, że będzie wyjątkowo zacięty, że oba zespoły dadzą z siebie wszystko, by nie skończyć dzisiejszego spotkania na pozycji przegranego. Tak też było. Najwyższy stopień koncentracji wśród zawodniczek i trenerów; na parkiecie najsilniejsze składy drużyn. Zaciśnięte kciuki u kibiców i momenty, gdy zasychało z emocji w gardle i nie dało się krzyczeć, by dopingować do gry. Punkt za punkt. I wreszcie coraz wyraźniejsza przewaga naszych i… upragnione zwycięstwo! ,,Aleksandria” utrzymała się na pozycji lidera rozrywek, ex-aequo z WTS-em Włocławek.

            W dzisiejszych meczach największe wrażenie zrobiły na mnie dwie Zuzie: Zuzia Lewandowska, której serie niskich, bardzo mocnych serwów zaskakiwały przeciwniczki, a naszym dały sporo punktów i Zuzia Piotrowska (libero), która tak odbierała piłki, jakby potrafiła być w kilku miejscach naraz. Wielkie brawa dla wszystkich zawodniczek za fantastyczną grę i emocjonujące mecze, gratulacje również dla trenerek – Ewy Openchowskiej i Angeliki Gabrysiak.

 

Anna Stanek

 

 

 
 
konkurs krasomówczy "Płynie Wisła płynie" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
15.12.2017.

Image
 

15 grudnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły rywalizowali w konkursie krasomówczym, opowiadając legendy o królowej polskich rzek. Konkurs był częścią projektu „ Z biegiem Wisły”, realizowanego przez cały rok 2017. 12 uczniów  klas I-III zaprezentowało znane i mniej znane polskie legendy, w których ważną rolę odgrywa rzeka Wisła. Publiczność oraz komisja konkursowa mogła usłyszeć legendy: o Warsie i Sawie, o smoku wawelskim, o warszawskiej syrence, o Wandzie, co Niemca nie chciała, a także o tym, jak powstała nazwa Toruń oraz o dzwonie topielców. 

Wszyscy uczestnicy konkursu z wielkim zaangażowaniem prezentowali wybraną przez siebie legendę, wykorzystując nie tylko swoje zdolności aktorskie, ale także ciekawe rekwizyty. Jury-po wysłuchaniu wszystkich recytatorów postanowiło przyznać następujące nagrody:

1.      miejsce Bartosz Centkowski  kl.II

 

2.      miejsce Zuzanna Antoszewska kl.III a

3.      miejsce ex aequo: Krystian Kacprzak kl.II i Julia Kotrych kl.III a

Konkurs przygotowała i prowadziła P. Kamila Drużyńska, a prezentacje oceniały panie: Urszula Ziemnicka, Kamila Kurnatowska i Iwona Wypij. Nagrody dla laureatów zostaną wręczone podczas podsumowania projektu 18 grudnia.

 

Agnieszka Marjańska


 

 
 

 
 
Szkolny konkurs recytatorski wierszy Edwarda Stachury Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
15.12.2017.

Image
 

            15 grudnia odbył się konkurs recytatorski wierszy Edwarda Stachury. Zgłosiło się do niego 20 osób z klas VI-VII szkoły podstawowej oraz II-III oddziałów gimnazjalnych. Wiersze były różnorodne, niewiele z nich się powtarzało.
Jury w składzie: Danuta Olejnik, Kamila Kurnatowska i Anna Stanek po wysłuchaniu recytacji wydało werdykt:

1.      miejsce – Zuzanna Piotrowska (kl. II a)

2.      miejsce - Anita Inatlewska (kl. III b)

3.      miejsce – ex aequo: Zuzanna Rolirad (kl. III a) i Nikola Tumińska (kl. II a)

Wyróżnienia otrzymały: Martyna Wesołowska (kl. VI b), Sandra Powidzka (kl. VI b), Oliwia Melnik (kl. VII) i Julia Kawczyńska (kl. II a).

 

Anna Stanek
 
Image 
 

 
 
Głosujmy na Aleksandrię! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
11.12.2017.
Image

Aleksandria z szansą na tytuł "Drużyna Roku 2017"

To może się zdarzyć, wszystko zależy od oddanych na nią głosów. Nie każdy może kibicować naszym dziewczynom na boisku podczas rozgrywek, ale każdy może wysłać esemes dla ich klubu sportowego - Aleksandrii, który walczy o tytuł Drużyna Roku 2017.

 

GŁOSUJCIE NA ,,ALEKSANDRIĘ!!!

nr tel. 72355

tekst DRU.35

koszt – 2,46


 

 
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
10.12.2017.
Image

Jak co roku w okresie Adwentu wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas włączyły się w ogólnopolską akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, rozprowadzając w parafii Odolion świece na stół wigilijny.

Wigilijna świeca Caritas już od 24 lat gości na świątecznych stołach w całej Polsce. Jest  symbolem otwartości i wrażliwości na potrzeby dzieci, które cierpią niedostatek i borykają się z trudnymi sytuacjami  życiowymi. Dzięki akcji Caritas pomoc otrzymało przez ten czas już kilka milionów dzieci z ubogich rodzin. W tym roku sprzedaż świec Caritas przebiega pod hasłem „Miłosierdzie jest jedno”. Oznacza ono, że miłosierdzie przejawia się w konkretnym działaniu polegającym na niesieniu bezinteresownej pomocy dzieciom bez względu na ich wyznanie, pochodzenie czy pozycję społeczną.  

W tym roku 10 groszy z każdej rozprowadzonej świecy trafi do potrzebujących dzieci z Ameryki Południowej  Środki zostaną przeznaczone na dożywianie, ośrodki dziecięce i młodzieżowe oraz stypendia dla małych mieszkańców Ameryki Południowej żyjących w favelach i slumsach.

W akcji wzięły udział: Ania Wozińska z kl.VIa, Julia Ankiersztajn z kl.IVa oraz Nikola Urbańska kl.Via. 

Agnieszka Marjańska 


 

 
Turniej dwójek siatkarskich Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Angelika Gabrysiak   
10.12.2017.
Image

 

            10. 12. 2017 r. w Koronowie odbył się Mikołajkowy Turniej Minipiłki Siatkowej w kategorii dwójek (klasy czwarte).

Do udziału zgłosiły się 24 zespoły - między innymi z Chełmna, Świecia, Grudziądza, Lniana, Koronowa.

Nasze uczennice z klasy 4 a zajęły:

Marysia Dudziak i Ania Wesołowska – 8. miejsce
Basia Lewandowska i Jowita Kalocińska – 9. miejsce

Oliwia Malinowska i Angelika Puszkiewicz – 17. miejsce

Gratulacje dla zawodniczek i podziękowania dla kibiców!

Trenerka Angelika Gabrysiak

Image 

 


 

 
Nasze siatkarki - liderem rozgrywek o mistrzostwo województwa Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
09.12.2017.

Image

 

            Nasze siatkarki i ich trenerki mają za sobą kolejną pracowitą i nerwową sobotę.

9 grudnia w sali gimnastycznej ZS nr 4 we Włocławku, w kolejnej odsłonie walki o pozostanie w I lidze młodziczek, stoczyły pojedynki z zespołami:  WTS ,,Bank” Włocławek oraz KS ,,Stal” Grudziądz. Z włocławiankami ,,Aleksandria” rozegrała już dwa mecze: pierwszy, we Włocławku - przegrała; kolejny, w Aleksandrowie – wygrała. Siatkarki z Grudziądza do najlepszej trójki awansowały po pokonaniu w II lidze zespołów: KS Pałac Bydgoszcz i UKS Kopernik Gałczewo.

            Rozpoczęty o godz. 10.00 pierwszy mecz - WTS ,,Bank” kontra KS ,,Stal” zakończył się sukcesem włocławianek (2:0), które po krótkiej przerwie zaczęły starcie z ,,Aleksandrią”. Początek nie był najlepszy dla naszych dziewczyn, do połowy pierwszego seta dało się zauważyć lekką przewagę włocławianek. Liczni kibice obu drużyn głośno dopingowali swoje zawodniczki, nie próżnowały też pozostające poza boiskiem rezerwowe siatkarki. W drugiej części pomogło zespołowi pojawienie się na boisku Oliwii Trawińskiej oraz Roksany Frączek na pozycji libero. Pierwszy set wygraliśmy. Po zmianie boisk niestety to włocławianki zaczęły przeważać na boisku. Zawodziło przyjmowanie zagrywki; dało się zaobserwować dużą ilość błędów własnych. Co prawda dotyczyło to obu zespołów (trenerzy wychodzili z siebie), ale naszemu zdarzało się częściej niż gospodarzom. Drugi set nieznacznie przegraliśmy.

            Rozstrzygnięcie miał przynieść tie-break. Siatkarki obu drużyn weszły na boisko zmęczone, nic dziwnego - spotkanie było bardzo wyczerpujące, kosztowało sporo sił fizycznych i psychicznych. Oba sety były trudne, zacięta walka o każdy punkt, a poziom zespołów wyrównany. Tie-break to już inna bajka. Mieliśmy dużą przewagę nad włocławiankami. Nasze dziewczyny zaskakiwały przeciwniczki dużą skutecznością w każdym elemencie gry. Końcowe zwycięstwo było budujące i napawało optymizmem przed drugim meczem – z KS ,,Stal” Grudziądz.

            Spotkanie z grudziądzankami było prawdziwym popisem naszych siatkarek, które grały skutecznie i widowiskowo. Na wyróżnienie zasługuje cały zespół (Nina Tłuchowska – kapitan,  Zuzanna Lewandowska, Julia Gradowska, Wiktoria Grącka, Klaudia Chojnacka, Wiktoria Mić, Zuzanna Piotrowska, Nikola Tumińska, Patrycja Machtelewska, Karolina Suwalska, Roksana Jaskrowska, Roksana Frączek, Oliwia Trawińska i Julia Zdrojewska), ale w oko wpadały przede wszystkim efektowne ataki Wiktorii Mić, Niny Tłuchowskiej i Julii Gradowskiej (zwłaszcza w drugim meczu). Dało się także zauważyć solidną grę na środku Nikoli Tumińskiej oraz udane wejścia na parkiet zawodniczek młodszego rocznika – Oliwii Trawińskiej, Julii Zdrojewskiej i Roksany Frączek. Wygraliśmy oba sety.

            Zwycięstwo pozwoliło zawodniczkom nie tylko na pozostanie w I lidze rozgrywkowej, ale również na uplasowanie się na pozycji lidera rozgrywek o mistrzostwo województwa. Jest to dla klubu ,,Aleksandria” historyczny moment. 

Przed nami jeszcze 7 spotkań turniejowych, ale SKS ,,Aleksandria” po raz pierwszy startuje z pozycji lidera i faworyta rozgrywek.

Kolejne emocje – 16 grudnia w Aleksandrowie. Nasze siatkarki liczą na wsparcie kibiców i głośny doping. Zatem – do zobaczenia w sali gimnastycznej ZS nr 2!

 

kibicka Anna Stanek 

 Image


 

 
"Włóczykije" na XXXV Rajdzie Świąteczno- Noworocznym Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
09.12.2017.
Image

Dziesięcioro „ włóczykijów” ze Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego uczestniczyło w sobotę 9 grudnia w jubileuszowym XXXV Rajdzie Świąteczno- Noworocznym, na który zaprosił nas Oddział Kujawski PTTK we Włocławku. Trasa rajdu wiodła poprzez malownicze zagajniki i wrzosowiska Gostynińsko- Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Celem naszej wędrówki było przygotowanie zimowej „ stołówki” dla leśnej zwierzyny, dlatego każdy uczestnik rajdu niósł przygotowane wcześniej smaczne „dekoracje”, w postaci bombek z jabłek, rzodkiewek, buraków i ziemniaków, sopelków z marchwi i kukurydzy oraz łańcuchów z marchewek i jabłek. Nie zabrakło też karmników z ziarnami dla ptaków. Każda z dziewięciu szkół otrzymała zadanie udekorowania wybranego drzewka. Nasza drużyna wspaniale wywiązała się z tej roli ,dzięki czemu przybraliśmy nie jedną a pięć sosnowych choinek! Wyglądały niezwykle atrakcyjnie, co doceniła komisja oceniająca, przyznając „ Włóczykijom” III miejsce! Konkurs pokazał, że nawet mała drużyna może wygrać z większymi, jeśli każdy jednakowo się zaangażuje.  Rajd był także okazją, aby porozmawiać z kolegą, koleżanką i nauczyć się czegoś od siebie nawzajem. Wspaniałym przewodnikiem po lesie okazał się Julek Serkowski z kl. III a, który wypatrywał  tropy zwierząt i opowiadał swoim rówieśnikom o zwyczajach dzikich mieszkańców lasu. Dzięki temu nie zauważyliśmy, jak dotarliśmy do celu naszej wędrówki, pokonując 10 kilometrów! Nad jeziorem Czarnym już czekał na wszystkich pyszny żurek, a uczestniczące w konkursie choinkowym  drużyny odebrały dyplomy i nagrody. Las pożegnał nas ciepłymi promieniami słońca i, choć zmęczenie dawało nam się we znaki, niechętnie opuszczaliśmy to piękne miejsce.

Agnieszka Marjańska

Image 


 

 
Mikołajki, mikołajki... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
06.12.2017.
Image

Mikołajki, mikołajki…

             Jak każe tradycja, do szkoły zawitał dziś Mikołaj. Towarzyszyło mu grono roześmianych i rozśpiewanych pomocniczek, ubranych w stroje pasujące kolorystyką do ważnego gościa. Wspólnie rozdawali czekolady grzecznym dzieciom. Otrzymali je wszyscy, co oznacza, że do naszej szkoły chodzą tylko grzeczne dzieci. Uczniowie śpiewali dla Mikołaja piosenki, recytowali świąteczne i zimowe wierszyki, pozowali do zdjęć w jego towarzystwie.

            Lekcje przebiegały w przedświątecznej atmosferze, przerwy rozbrzmiewały dźwiękiem kolęd i pastorałek. Część uczniów i nauczycieli założyła dziś ,,mikołajkowe” czapeczki i ten element stroju sprawił, że na korytarzach szkolnych królowała wyjątkowa ilość  uśmiechów.

            W rolę Mikołaja wcielił się gimnazjalista Czarek Wójcik z klasy III a, jego pomocniczkami były dziewczyny z kl. II a, a słodkości ufundowała rada rodziców.

Anna Stanek 

Image 


 

 
Najsympatyczniejsze pierwszaki 2017 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
06.12.2017.
 Image

Głosowanie rozpoczęte!!! Klasa I naszej szkoły walczy o tytuł najsympatyczniejszych pierwszaków 2017 roku. Wysłaliśmy nasze zdjęcie klasowe. Zwycięzców wybieramy razem z czytelnikami Gazety Pomorskiej. Głosujemy  do 22 grudnia, do godziny 19.00. Liczymy na Wasze wsparcie!!!

Zdjęcie pierwszaków  i kod klasy znajdziecie na stronie www.pomorska.pl/pierwszaki2017 .

Aby zagłosować  wyślij  SMS-a  pod numer 72355 o treści PW.84, koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT.

Anna Łoś 

 
 
 
Mikołajkowa wyprawa Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
06.12.2017.
 
Image 

Mikołajki, 6 grudnia, to dzień znajdowania w butach upominków. W tym roku klasa I dostała prezent, który nie zmieścił się w bucie! Rodzice zafundowali nam wycieczkę do Torunia, a tam wypiek pierników w Żywym Muzeum Piernika i mikołajkowe zabawy w Kinder  Parku. Wszystkie nasze zmysły pobudziły się,  podczas tej wyprawy. Wąchaliśmy korzenne przyprawy, smakowaliśmy miodu, słuchaliśmy kuchennych odgłosów, naszym oczom ukazywały się niesamowite kształty pierników. W sali zabaw przy dźwiękach świątecznej muzyki beztrosko szaleliśmy na zjeżdżalniach i trampolinach. To były niezapomniane Mikołajki!

Anna Łoś

Image 


 

 
Technologie z klasą I Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
04.12.2017.
Image

Czym jest inteligentny dom? To temat, który pierwszaki podjęły podczas realizacji projektu „Technologie z klasą”, tworzonego przez Fundacja Uniwersytet dzieci, do którego przystąpiliśmy w listopadzie.

Dziś, 4 grudnia, podczas informatyki stworzyliśmy inteligentny dom z kartonowego pudła, zabawkowego telefonu, piłeczki, sznurka, latarki, wiatraczka i mnóstwa „mądrych” urządzeń. Był to czas współpracy, zabawy i burzy mózgów. Weszliśmy w rolę przedmiotów, które mogą być zaprogramowane według harmonogramu działań lub też najnowszych technologii, wyposażonych w przycisk on i off. Wiedzę czerpaliśmy z wcześniejszych rozmów z rodzicami, ale też z filmu edukacyjnego oraz mini wykładu. Podsumowując zdobytą wiedzę, każdy stworzył swój wymarzony inteligentny dom, taki, który spełni każdą zachciankę, jest bezpieczny i przyjazny środowisku. W naszych pracach pojawiły się roboty… Ale to już temat kolejnych zajęć „Technologie z klasą”, o których z pewnością napiszemy niebawem.

Anna Łoś

Image 


 

 
Turniejowa niedziela najmłodszych siatkarek Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Angelika Gabrysiak   
03.12.2017.
Image

            3 grudnia odbył się w Chełmnie V Świąteczny Turniej Minisiatkówki Dziewcząt. W kategorii dwójek grały 23 zespoły, a trójek - 9 zespołów.

            W kategorii dwójek naszą szkołę reprezentowały wszystkie dziewczynki z klasy IV a, tworząc trzy zespoły:  

1. Zosia Wróblewska, Anna Wesołowska, Marysia Dudziak - 6 miejsce
2. Jowita Kalocińska, Basia Lewandowska, Julia Ankiersztajn - 13 miejsce
3. Oliwia Malinowska, Ola Urbańska, Angelika Puszkiewicz - 17 miejsce

 Był to dla dziewczynek pierwszy turniej i świetnie sobie w nim radziły.  

            W kategorii trójek zagrały: Martyna Oczki ( z klasy VI b), Marika Chojnacka oraz Zuzanna Pietrykowska - zajęły 2 miejsce.

trenerka Angelika Gabrysiak

 

Image 


 

 

 
Panel koleżeński - "Szkoła Ucząca Się" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
02.12.2017.
Image 

Zdobyliśmy tytuł i certyfikat SZKOŁY UCZĄCEJ SIĘ!!!

 

            29 listopada w naszej szkole nastąpiło podsumowanie programu SUS - Szkoła Ucząca Się, do którego przystąpiliśmy dwa lata temu. To kontynuacja programu RUN – Rozwój Uczenia i Nauczania, realizowanego przez nas w latach 2013 - 2015.  Uczy on oceniania kształtującego, uczniom pomagającego się uczyć, a nauczycielom - lepiej nauczać. Tytuł Szkoły Uczącej Się otrzymują szkoły, które demonstrują wprowadzenie praktyk oceniania kształtującego do swojej codziennej pracy.

            Program SUS to powstały w 1999 roku szkolny system zapewnienia jakości pracy szkoły wprowadzany na podstawie procedur i materiałów przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Polsko - Amerykańską Fundacją Wolności. Tytuł Szkoły Uczącej Się jest najważniejszym honorowym tytułem nadawanym przez CEO. Jest potwierdzeniem, że ,,dyrektor szkoły i nauczyciele w swojej pracy z uczniami koncentrują się na poprawie jakości nauczania poprzez wdrażanie strategii oceniania kształtującego oraz wprowadzanie podstawowych praktyk profesjonalnej pracy nauczycieli”- jak głosi dołączony do certyfikatu dyplom. Przyznanie tytułu SUS oznacza, że dyrektor i nauczyciele stosują strategie oceniania kształtującego na poziomie zaawansowanym.

            Ocenianie kształtujące, jako jedna z form sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia, obowiązuje we wszystkich szkołach. My zaczęliśmy je z własnej inicjatywy, przed wydaniem rozporządzenia przez MEN.

Image 

            W ramach podsumowania dwuletniej pracy nad programem szkoła zorganizowała panel koleżeński, w czasie którego najpierw nauczyciele – goście z innych szkół uczestniczących w projekcie odbyli tzw. ,,spacery edukacyjne”, czyli obserwowali stosowanie strategii oceniania kształtującego na różnych etapach lekcji, następnie w czasie spotkań we własnym gronie, z mentorem grupy – panią Elżbietą Elmrych, z uczniami oraz z dyrektorem i nauczycielami prowadzącymi lekcje rozmawiali na temat zaobserwowanych wzorców. Paneliści ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Toruniu, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości, Szkoły Podstawowej im. mjra Henryka Sucharskiego w Sadkach oraz zaproszeni goście - przedstawiciele władz gminy, dyrektorzy sąsiednich placówek oświatowych i rodzice - obejrzeli program artystyczny, który nawiązywał do oceniania kształtującego i prezentował rozwijane przez uczniów pasje i zdolności, po czym wspólnie z nauczycielami oraz uczniami wzięli udział w dyskusji panelowej. Oto jej tematy: ,,Szkoła jako podróż z pasją dla ucznia i nauczyciela”, ,,Jak pomagać się uczyć?”, ,,Co buduje dobre relacje nauczyciel – uczeń?”, ,,Rodzice w szkole – wrogowie czy sojusznicy?” i ,,Nowoczesne technologie na lekcji”. Po oczytaniu wniosków z dyskusji nastąpiło podsumowanie spotkania i przekazanie przez przedstawiciela CEO – panią Elżbietę Elmrych - na ręce dyrektor Małgorzaty Wdowczyk zaszczytnego tytułu ,,Szkoły Uczącej Się” dla Szkoły Podstawowej w Stawkach. Pani dyrektor podziękowała panelistom za przyjęcie zaproszenia, a nauczycielom za zaangażowanie i pracę w ciągu dwóch lat trwania programu oraz przy organizacji spotkania podsumowującego. Osobne podziękowania otrzymali: wicedyrektor szkoły Urszula Ziemnicka – szkolny koordynator projektu oraz nauczyciele prowadzący obserwowane lekcje – Anna Przybylska, Marek Drużyński, Monika Małecka, Dorota Świtońska, Kamila Kurnatowska i raz jeszcze Urszula Ziemnicka. Część artystyczną przygotowały: Kamila Kurnatowska, Dorota Stanicka i Karolina Linek, a dekoracje wykonała Kamila Drużyńska. 

Anna Stanek

 
 

 
 
Czary, mary - spotkanie z iluzjonistą Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
30.11.2017.

Image
 

Czary, mary…

W tym roku 28 listopada poczuliśmy przedsmak magii andrzejek. Zjawił się u nas w szkole iluzjonista, pan Mariusz Czajka. Oczy otwieraliśmy ze zdziwienia, usta z zachwytu, kiedy działy się prawdziwe czary! Większość pokazu była z udziałem nas- czyli uczniów. Mogliśmy na własnej skórze przekonać się, że niemożliwe staje się możliwe. Magiczne zaklęcia, rozrywane łańcuchy, znikające kule, zmieniające się kolory, papier bez końca… przeniosły nas w fantastyczny świat.  Występ zakończył fruwający stolik! Jak to się stało? Nie wiemy! Po prostu czary! Dalszy ciąg obchodów Andrzejek już w piątek… a wtedy wróżby, przepowiednie i zabawy. Zapraszamy!              

 Mały Samorząd Uczniowski z opiekunami

 

 
Image  

 
 
"Wróżby andrzejkowe" w klasach 1-3 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
30.11.2017.

Image

Jak co roku w naszej szkole odbyły się wróżby andrzejkowe. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali wspólnie z opiekunami p. Dorotą Świtońską i p. Aliną Kruszką – salę wróżb, do której zaproszono uczniów klas I-III.

                Program zawierał następujące atrakcje:

Ø  Zabawy muzyczno-ruchowe „ Pajączek”

Ø  Wróżby w koszyczku

Ø  Drzewko szczęścia

Ø  Magiczne gwiazdki i klucze

Ø  Koło fortuny

Ø  Pieniążek na szczęście

Ø  Serce z imionami

Ø  Wróżby z kart

Ø  I wiele innych wróżb.

Każdy uczestnik andrzejkowej zabawy wychodził z ciasteczkiem z przepowiednią. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zostanie w pamięci uczniów, a czy wróżby się spełnią, to się okaże wkrótce.

 Mały Samorząd Uczniowski z opiekunami 

 

Image  


 

 
Szkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
30.11.2017.

Image 

 

30 listopada zakończył się etap szkolny Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. W tegorocznej edycji jury w składzie:   p. dyrektor Małgorzata Wdowczyk, p. wicedyrektor Urszula Ziemnicka i p. Kamila Drużyńska, oceniało 17 prac przygotowanych przez 22 uczniów. Szopki zachwycały nowatorstwem, precyzją wykonania, i zgodnie z regulaminem wykonane były w większości z naturalnych materiałów, takich jak drewno, papier, szyszki, mech, słoma, siano, masa solna itp. Wiele prac zostało dodatkowo wyposażonych w oświetlenie. Pomysłowość, nawiązanie do tradycji i staranne ręczne wykonanie szopek to główne kryteria, według których komisja dokonała oceny prac. Przyznano nagrody i wyróżnienia, a cztery najwyżej ocenione szopki zostały zgłoszone na etap wojewódzki, którego finał odbędzie się w Przysieku 16 grudnia o godz.10.00. 
Podsumowanie szkolnego etapu konkursu- ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się podczas szkolnych jasełek 22 grudnia 2017 r. 

 Agnieszka Marjańska

Image 


 

 
Andrzejki w klasach IV-VII Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
30.11.2017.

Image 

 

W czwartek 30 listopada uczniowie klas IV-VI bawili się na dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przez samorząd uczniowski. Oczywiście nie mogło zabraknąć zwyczajowych wróżb, które przygotowali uczniowie klas VI pod opieką wychowawców – Kamili Kurnatowskiej i Dariusza Lewandowskiego.  Wróżenie w andrzejkowy wieczór praktykowały nie tylko nasze prababki, ale i znacznie starsze pokolenia. To zwyczaj sięgający odległych czasów, pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt.  W tym czasie panny sprawdzały, kiedy wyjdą za mąż i jaki będzie ich towarzysz życia. Obecnie andrzejki to wesoła zabawa traktowana z przymrużeniem oka. Aby tradycji stało się zadość, w naszej sali wróżb oprócz tradycyjnego lania wosku można było powróżyć  sobie z kart, rzutów kostkami, odkrywając przepowiednię ukrytą pod talerzykiem oraz w ciasteczku. 
 
Kamila Kurnatowska 

 

 
Image 
 

 
 
Otrzymaliśmy zaszczytny tytuł "Szkoły Uczącej Się" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
29.11.2017.
 

 Image


29 listopada 2017 roku nasza szkoła otrzymała zaszczytny tytuł „Szkoły Uczącej Się”. Tym samym znaleźliśmy się w prestiżowym gronie polskich szkół, które taki tytuł już otrzymały. Ogromne gratulacje dla CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ!

 

 Małgorzata Wdowczyk


 

  
 
Projekt edukacyjny "Tradycyjny sad" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Donata Majewska-Torba   
28.11.2017.
 
10 uczniów klasy pierwszej wraz z wychowawcą p. Anną Łoś uczestniczy w projekcie edukacyjnym "Tradycyjny sad". Celem projektu jest restytucja i zachowanie tradycji starych odmian drzew owocowych. Na znak jednej z dawnych odmian jabłek, zespół został nazwany "RARYTASY Z I KLASY". Uczniowie zdobywają wiedzę z dziedziny sadownictwa, a wiosną założą własny mini sad przy szkole. Pierwszaki posadzą tam 5 jabłonek starych odmian. Sad będzie prowadzony w sposób naturalny bez zastosowania środków szkodliwych dla środowiska. Pierwszoklasiści biorą również udział w tworzeniu pomologicznej mapy Polski. Fotografują stare drzewa posadzone przed 1960 rokiem. Zadaniem uczestników  jest również promocja projektu wśród kolegów oraz najbliższej społeczności. Dzieci wszystkie swoje działania dokumentują w Księdze Sadu, która będzie wspaniałą pamiątką.
 
D.Majewska-Torba
 

 
 
Wystartowała akcja "Góra Grosza" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
27.11.2017.
Image

 

XVIII edycja akcji Góra Grosza

 

Samorząd Uczniowski zaprasza do akcji GÓRA GROSZA, która  organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 27 listopada 2017 do 2 stycznia 2018 roku. Przekazane grosze to realna pomoc dla dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu oraz wsparcie dla ich rodzin.

Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego i pozwolą im spokojnie dorastać.

Przypominamy, że akcja ma również charakter konkursu! Zgodnie z regulaminem szkoły i przedszkola, które zbiorą najwięcej groszy w całej Polsce otrzymają cenne nagrody. Klasa, która zbierze największą kwotę i najwięcej monet odbierze nagrodę niespodziankę. 

Bardzo prosimy o zbieranie monet w klasach i przekazanie ich do opiekunów Samorządu Uczniowskiego w terminie do 22 grudnia!

Zachęcamy wszystkich uczniów do przyłączenia się do akcji Góra Grosza!!!

 

Dorota Stanicka

 
Co to były za mecze! Siatkarki nadal w I lidze! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
25.11.2017.
Image

            Pogrom – to słowo pasuje najlepiej do tego, co działo się na boisku w czasie dzisiejszej  odsłony turnieju siatkarskiego młodziczek. Dokonały tego nasze dziewczyny, a ich konkurencją były dwa zespoły I ligi: TKS-T ,,Budowlani” I Toruń i WTS ,,Bank” I Włocławek.

            Tym razem mecze odbyły się w Aleksandrowie Kujawskim (w sali gimnastycznej ZS nr 2), więc kibice dopisali bardzo licznie i co ważne – mocno pomagali naszym zawodniczkom, nie żałując gardeł do krzyczenia ni dłoni do klaskania. Były oczywiście i wuwuzele, i bęben. Atmosfera wspaniała przez cały czas trwania gry. W pierwszym pojedynku – z toruniankami – siatkarki ,,Aleksandrii”, uskrzydlone dopingiem kibiców, już w pierwszych minutach rozbiły w pył obronę przeciwniczek, a później… było tylko lepiej. Zdobywały punkt za punktem, wręcz znokautowały torunianki, które – wytrącone z równowagi dużą stratą punktów i głośnym dopingiem dla naszego zespołu – grały coraz słabiej, a ich piłka serwowa często lądowała w siatce.  Czy sprawiły to okrzyki: ,,Siiiitoooo!!!” – tego nie wie nikt. ,,Aleksandria” w pięknym stylu i z dużą przewagą wygrała oba sety.           

            Do drugiego meczu (kilkanaście minut po pierwszym) dziewczyny podeszły lekko zmęczone, ale nie było tego widać na boisku. Kibicom też nie zabrakło sił. Po początkowej równej walce i zdobywaniu punktów przez obie drużyny nasze szybko odskoczyły od włocławianek. Serwowały z taką siłą i tak precyzyjnie, że piłka odbierana przez przeciwniczki co i rusz odbijała się od sufitu, co oznaczało dla nich stratę punktów. Trzeba jednak przyznać, że i one miały dobrze wycelowane serwy, udane bloki i przebicia. Jednak ściny Wiktorii, Niny, Patrycji i Julki rozłożyły je na łopatki. Ten mecz (oba sety) nasze siatkarki wygrały znów z dużą przewagą punktów, co oznacza, że w dzisiejszych rozgrywkach były najlepsze i nadal są w pierwszej lidze. Kolejne spotkanie – za dwa tygodnie.

            Brawa należą się nie tylko pierwszej szóstce i innym grającym dziś zawodniczkom, ale także dopingującym je bez przerwy koleżankom, które dziś nie weszły na boisko. Tam mogło być ich naraz tylko sześć, ale łatwo było zauważyć, że w turnieju gra – poza boiskiem także - cały wspaniały zespół. Gratulacje dla siatkarek i trenerek!!!   

 

kibicka Anna Stanek

 Image

Image 


 

 

 
Światowy Dzień Pluszowego Misia Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk i Mirosława Januszewska   
24.11.2017.

 Image

24.11.2017 r. odbyła się po raz kolejny impreza integracyjna z okazji „ Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Dla uczczenia tego święta uczniowie klas I-III brali udział w konkursie recytatorskim pt. „Mój przyjaciel Miś” . Każda klasa prezentowała wiersz o misiach. Zwycięzcami konkursu zostali: Martyna Korzeniewska (klasa I), Hanna Wesołowska (klasa II) i Rozalia Leśnikowska (klasa III). Laureatów nagrodzono dyplomami i upominkami. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia i nagrody.                                                                   Cała uroczystość przebiegła w miłej i wesołej atmosferze. Wszystkie dzieci wraz ze swoimi przytulankami radośnie bawiły się w rytmie „misiowych” piosenek.

Elżbieta Bąk i Mirosława Januszewska

Image

Image 

 


 

 
ZARZĄD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO w roku szkolnym 2017/2018 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
20.11.2017.

Image

Aby szkoła mogła w pełni sprawnie funkcjonować, potrzebne jest zaangażowanie wszystkich podmiotów: nauczycieli, rodziców oraz uczniów. A jak mogą zaangażować się w działania szkolne uczniowie? Na przykład poprzez czynny udział w Samorządzie Uczniowskim.

 

Na początku roku szkolnego każda klasa wytypowała trzech kandydatów do pracy w Samorządzie. Spośród reprezentujących poszczególne klasy uczniów należało wybrać Zarząd Samorządu Uczniowskiego. Dlatego też 6 października odbyły się demokratyczne wybory.
W wyborach startowało 36 kandydatów. Zdecydowana większość głosów przypadła Zuzannie Piotrowskiej z klasy II a , która została Przewodniczącą Szkoły. Zaznaczyć należy, że Zuzia ma już doświadczenie jako reprezentantka naszej szkoły, ponieważ w poprzednim roku szkolnym działała również w Zarządzie Samorządu Uczniowskiego. Zastępcą Przewodniczącej Szkoły została Julia Chmielewska z klasy VI a, a Sekretarzem Samorządu Uczniowskiego został Nikodem Konopka z klasy IV a.

 

 

Zarząd Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2017/2018

 

Przewodnicząca: Zuzanna Piotrowska

Zastępca: Julia Chmielewska
Sekretarz: Nikodem Konopka

Członkowie:

Sekcja kulturalna: Oliwia Melnik, Aleksandra Rosińska, Julia Chmielewska

Sekcja sportowa: Bartosz Konopka, Nikodem Konopka, Remigiusz Czerniejewski

Sekcja porządkowa: Jakub Kapica, Patrycja Kachel, Simone Sciarra

Sekcja organizacyjna: Zuzanna Piotrowska, Oliwia Dziekanowska, Natalia Świątkowska

 

Opiekunowie: Krystian Linek,  Dorota Stanicka


 

 
Daliśmy radę! Raport z boiska - mecz Aleksandrii Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
18.11.2017.
Image

 

            Daliśmy radę! My, czyli kibice drużyny siatkarek z klasy II ag. i VII sp., tworzących zespół ,,Aleksandrii” i oczywiście nasze dziewczyny. Im nie zabrakło woli walki i sił w czasie meczów, a nam - sił do głośnego dopingowania, na które składało się: skandowanie haseł przez koleżanki z zespołu (obecne były wszystkie, a nie tylko grające), głośne krzyki i brawa zgromadzonych na galerii członków rodzin, łomotanie w bęben (specjalnie na mecze kupiony) oraz ryk wuwuzeli, co prawda niedużej, ale i tak robiącej sporo hałasu.

            Rozgrywki trzech zespołów pierwszej ligi młodziczek odbyły się w sobotę, 18 listopada, w sali gimnastycznej ZS nr 4 we Włocławku. Zaczęły się dla naszych dziewczyn niefortunnie, bo przegraną w obu setach z WTS-em Włocławek. Triumfująca w pierwszym meczu drużyna zwyciężyła w niemal równej walce także z zespołem KS ,,Pałac I” Bydgoszcz. Po obserwacji gry naszych następnych przeciwniczek obie trenerki – Ewa Openchowska i Angelika Gabrysiak – uzgodniły strategię na czekającą ich podopiecznych rozgrywkę i… zaczęło się!

            KS Pałac Bydgoszcz to przeciwnik nie lada jaki – doświadczony i utytułowany (najlepszy klub młodzieżowy w Polsce). Pokonanie go to dla każdego zespołu powód do dumy, a myśl o rozgrywce z nim może stresować. Aleksandrowianki mu nie uległy, co widać było od pierwszych minut rozgrywki. Kibice także walczyli na swój sposób, czyli dopingowali drużynę do walki. Każdy zdobyty punkt witany był głośnym rykiem radości, nie żałowano także gardeł podczas serwowania przez nasze zawodniczki oraz serwowania przeciwniczek, choć w zupełnie odmiennych celach. Zwycięstwo przechylało się to na jedną, to na drugą stronę. Pierwszego seta ,,Aleksandria” przegrała. Po zmianie boisk nasze dziewczyny najpierw  w mistrzowskim stylu zaczęły zdobywać kolejne punkty, nie pozwalając sobie ich odbierać, ale później na parę minut znów szczęście przechyliło się na stronę bydgoszczanek. Wróciła poprzednia sytuacja – punkt za punkt, dwa za dwa. Stan przedzawałowy u obu trenerek. Mobilizacja zawodniczek i publiczności. Efekt - ,,Gradi” serwuje i serwuje, przeciwniczki tracą, a nasze siatkarki zdobywają punkt za punktem. I wreszcie… jest!!! Drugi set to nasza wygrana. Czyli rozstrzygnięcie meczu miał przynieść tie-break. Znów skandowanie, walenie w bęben, wuwuzela, tupanie, okrzyki zagrzewające do walki, punkt za punkt. Wojna nerwów i walka na boisku. Dziewczyny grają wspaniale, z poświęceniem, nie dają się stresowi, choć popełniają drobne pomyłki. Ich przeciwniczki także dają popis siatkówki na bardzo wysokim poziomie. Mecz jest niezwykle emocjonujący. To gra o być lub nie być w pierwszej lidze. Przegrani – trzeci w kolejności zespół - spadają do drugiej. Wreszcie ,,ostatnia piłeczka” i… szalony taniec zwycięstwa naszych dziewczyn, krzyki radości na trybunach, śmiech i łzy wzruszenia zarazem. ,,Aleksandria” zostaje w I lidze, za tydzień – następny mecz, tym razem w Aleksandrowie. Kibice znów będą bardzo potrzebni. Wiadomo – to dodatkowy zawodnik na każdym meczu.

            Nasz zespół tworzyły: Zuzanna Lewandowska, Julia Gradowska, Wiktoria Grącka, Patrycja Machtelewska, Klaudia Chojnacka, Wiktoria Mić, Zuzanna Piotrowska, Nikola Tumińska, Nina Tłuchowska, Roksana Jaskrowska, Roksana Frączek, Oliwia Trawińska i Julia Zdrojewska.

            Kochane dziewczyny! Wspaniałe trenerki! Gratulacje!!!

Wasza kibicka – Anna Stanek

Image 


 

 
Ojczyzna! Wolność! Niepodległość! - uroczysty apel - 17.11.2017 r. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Marek Drużyński   
17.11.2017.

Image

„ Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć, widział braci. Wolność – zwykle krzyżami się mierzy...”

    11 listopada 1918 r. - to niezwykła data w polskiej historii. Polska stała się znów wolna i niepodległa. 11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Tego dnia oddajemy hołd wszystkim Polakom, którzy przelewali swoją krew za to, żebyśmy  mogli mieszkać w wolnym kraju. Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, niewola i niepewność o jutro . Państwo polskie zniknęło z map Europy na ponad 123 lata.

    17 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli  w akademii upamiętniającej 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę . Taka uroczystość – to wyjątkowa okazja do manifestowania naszego patriotyzmu , naszej wielkiej miłości i przywiązania do Ojczyzny.

     Pragnę serdecznie podziękować : recytatorom – wspaniale i profesjonalnie przygotowanym przez Panie : Annę Stanek, Danutę Olejnik  i Kamilę Kurnatowską ,szkolnej drużynie harcerskiej, Pani Dorocie Stanickiej za bezinteresowną pomoc i przepiękną oprawę muzyczną oraz Pani Kamili Drużyńskiej za pomoc w dekoracjach.

 

Marek Drużyński

Image 


 

 
Wycieczka do fabryki bombek "Sopel" w Bydgoszczy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
17.11.2017.

Image 

15 listopada 2017 r. uczniowie z klasy drugiej wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do fabryki bombek w Bydgoszczy, podczas której dowiedzieli się, jak wygląda produkcja najbardziej popularnych ozdób choinkowych – bombek.

Po fabryce oprowadziła nas pani, która opowiedziała o etapach powstawania bombki. W dziale ,,dmuchalnia’’ zobaczyliśmy jak podgrzewa się szklane rurki, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule. Potem udaliśmy się do "srebrzalni", gdzie pracownik za pomocą azotanu srebra srebrzył kule od środka.

Następnie wraz z bombkami trafiliśmy do dekoratorni, gdzie dekoratorka ręcznie je zdobiła, co sprawiło, że każda bombka stała się wyjątkowa.

Największe wrażenie zrobiła na nas galeria, w której zgromadzono najcenniejsze okazy od 1936 roku.
W sklepie firmowym kupiliśmy ozdoby choinkowe dla siebie i swoich bliskich. Na zakończenie wycieczki każdy jej uczestnik otrzymał przepiękną bombkę ze swoim imieniem.
Pobyt w ,,Soplu’’ zapamiętamy na długo, a piękne i niepowtarzalne bombki będą zdobiły nasze klasowe drzewko choinkowe.

 

Elżbieta Bąk

 Image


 
Spotkanie edukacyjne z Markiem Kowalskim oraz Anną Poliszkiewicz przedstawicielami Caritas Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Monika Małecka   
14.11.2017.
Image

Spotkanie edukacyjne
z Markiem Kowalskim oraz Anną Poliszkiewicz przedstawicielami Caritas
w ramach EDUKACJI GLOBALNEJ

                 W ramach realizowanego w naszej szkole TYGODNIA EDUKACJI GLOBALNEJ, dnia 14.11.2017 r. gościć mogliśmy ks. Marka Kowalskiego oraz Panią Annę Poliszkiewicz, którzy podczas prawie dwugodzinnego spotkania przybliżyli nam problemy najuboższych krajów świata.

                Celem przedsięwzięcia było uświadomienie młodzieży problemów, z jakimi borykają się społeczeństwa żyjące na Globalnym Południu, pokazanie związków między Globalną Północą a Globalnym Południem.

                W trakcie reportażu filmowego, mieliśmy możliwość poznania współczesnych mieszkańców Afryki przede wszystkim dzieci, sfotografowanych w czasie wykonywania ich codziennych czynności – wyprawy do szkoły czy sporządzania posiłku. Zdobyliśmy też cenne informacje na temat wolontariatu oraz wyjazdów na misje.

                Spotkanie to uświadomiło naszym uczniom i uczennicom różnorodność Afryki oraz jej odmienność od obrazu, który, na co dzień prezentują nam media.

Na zakończenie wydarzenia odbył się minikonkurs wiedzy o krajach Afryki, w którym uczniowie mogli zdobyć nagrody w postaci własnoręcznie robionej przez afrykańskie dzieci biżuterii. Było to miłym akcentem wieńczącym koniec spotkania.

 Monika Małecka 

 

Image 


 

 
Koncert laureatów XI Powiatowego Konkursu Piosenki i Recytacji Poezji Patriotycznej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
12.11.2017.
Image

            Laureaci konkursu jeszcze raz zaprezentowali wykonania przygotowanych utworów – tym razem bez tremy towarzyszącej współzawodnictwu. Wieczorem 12 listopada wystąpili przed ciechocińską publicznością w sali widowiskowo – kinowej MCK. Wśród występujących byli uczniowie naszej szkoły: Martyna Wesołowska, Mikołaj Schwebs, Nikola Tumińska, Zuzanna Piotrowska, Patrycja Machtelewska oraz Amelia Buze. Wszystkie prezentacje wypadły wspaniale, przybyli na koncert rodzice mogli być dumni ze swoich dzieci. Z widowni oklaskiwała ich także pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk, która pogratulowała naszym laureatom osiągnięć. Organizatorzy wręczyli im dyplomy, nagrody książkowe i statuetki. Doceniona została także praca nauczycieli przy przygotowaniu uczniów do konkursu. Otrzymali oni pisemne podziękowania w formie dyplomu. Naszych laureatów przygotowały do konkursu panie: Danuta Olejnik, Anna Stanek, Kamila Kurnatowska i Dorota Stanicka.

Anna Stanek

Image 


 

 

 

 
Czytamy! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
11.11.2017.
Image

W naszej szkole realizowane są różnorodne przedsięwzięcia  rozwijające kompetencje czytelnicze wśród dzieci i młodzieży. Jedną z form promowania czytelnictwa jest umożliwienie systematycznej lektury wartościowych czasopism poprzez ich prenumeratę. Dzięki zaangażowaniu rodziców już po raz czwarty uczniowie klas III, IV i V prenumerują pismo dla dzieci  „ Promyczek Dobra”.  

Miesięcznik porusza tematy związane z wiarą dziecka: od przybliżania Starego i Nowego Testamentu, legend o świętych, tematów związanych z wydarzeniami roku liturgicznego po kolorowe strony z łamigłówkami i konkursami. W tym roku szkolnym czasopismo drukuje też cykl historycznych artykułów pt. „ 100- lecie odzyskania niepodległości”. Do każdego numeru dołączane są prezenty-gadżety dla dzieci. Nasi uczniowie nie tylko czytają, ale także z powodzeniem uczestniczą w „Promyczkowych” konkursach. Życzymy wszystkim czytelnikom miłej lektury i sukcesów w kolejnych konkursach!

Na zdjęciu uczniowie kl.IVc z „Promyczkiem Dobra”

Agnieszka Marjańska


 

 

 
XIV bieg niepodległości w Sławęcinku Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
11.11.2017.
Image

 

10 - 11 listopada 2017 roku gromada zuchowa oraz drużyny harcerskiej działające w naszej szkole uczestniczyły w XIV Biegu Niepodległości brać harcerska Hufca ZHP Inowrocław, by uczcić 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tegoroczny zlot miał miejsce w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Sławęcinku.

            W spotkaniu wzięło udział 149 harcerzy, 14 drużynowych oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Inowrocław, Tadeusz Kacprzak, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaksicach, II Pułku Inżynieryjnego Jednostki Wojskowa 15 23 oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja Kopernika w Sławęcinku.

Zadania przedrajdowe były bardzo interesujące. Każda z drużyn miała stworzyć grę planszową na temat historii Polski, narysować portret ważnej osoby z regionu oraz przeprowadzić wywiad z osobą, która przeżyła II wojnę światową. Do ostatniego zadania zuchy i harcerze podeszli bardzo poważnie. Zorganizowali spotkanie z Panią Jadwigą Wesołowską, która ze łzami w oczach opowiedział im o swoich losach podczas II wojny światowej.

Image 

Przybyli goście zostali poproszeni o ocenę prac przygotowanych przez drużyny harcerskie. Komisja konkursowa przyznała III miejsce 161 DH „Młode Wilki”. Nagrodą dla drużyny był bon na kwotę 50 zł. Przybyli goście uznali, że  II miejsce zajęła 14 Drużyna Łącznościowo- Wędrownicza „Iniemamocni”. Harcerze w nagrodę otrzymali bon na kwotę 100 zł. I miejsce zostało przyznane Gromadzie Zuchowej „Orebrne Orły” oraz Drużynie Harcerskiej „Sprytni” z naszej szkoły. Harcerzom wręczono bon na kwotę 200 zł. Ponadto Wójt Gminy Inowrocław ufundował naszym zwycięskim drużynom dwudniowy pobyt w Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie, natomiast Wydział Kultury Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta przekazał szklaną statuetkę.

Image 

Tradycyjnie odbył się uroczysty apel, podczas którego nasze drużyny z dumą obierały nagrody. Po części oficjalnej, w trakcie którego odśpiewano hymn państwowy, przyjęto meldunki drużyn,  harcerze udali się na punkty przygotowane przez służby mundurowe, gdyż tegoroczny Bieg Niepodległości poświęcony był pracy służb mundurowych.

Dzieli Komendzie Powiatowej Policji z Inowrocławia zuchy i harcerze mieli przyjemność uczestniczyć w grze policyjnej oraz w pokazie z udziałem psów policyjnych. Wieczorem cała brać harcerska zebrała się na sali gimnastycznej, by wspólnie pośpiewać i uczestniczyć w pląsach.

11 listopada 2017 roku zuchy i harcerze uczestniczyli we mszy świętej za Ojczyznę w kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu oraz w patriotycznych uroczystościach pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

 

Karolina Linek

 Image


 

 
Nasze siatkarki w pierwszej lidze młodziczek! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Ewa Openchowska   
10.11.2017.

Image

             Po intensywnych przygotowaniach nasze siatkarki - zawodniczki Siatkarskiego Klubu Sportowego „Aleksandria” rozpoczęły rywalizację w kategorii młodziczek sezonu 2017/18. Mają szansę walczyć o medale mistrzostw województwa, co jednocześnie dałoby im przepustkę do rozgrywek Mistrzostw Polski. Do rywalizacji w województwie kujawsko – pomorskim zostało zgłoszonych 17 zespołów, które podzielono na 6 trzyzespołowych lig. Każda liga co dwa tygodnie rozgrywa turnieje, w wyniku których może awansować, pozostać na swoim poziomie lub zaliczyć regres do niższej ligi. Dwa pierwsze turnieje nie były punktowane w rozgrywkach, dały jedynie szansę przegrupowań w poszczególnych ligach.      Nasz zespół (Klaudia Chojnacka, Zuzanna Lewandowska, Julia Gradowska, Wiktoria Grącka, Patrycja Machtelewska, Wiktoria Mić, Zuzanna Piotrowska, Karolina Suwalska, Nikola Tumińska i Nina Tłuchowska z kl. II ag oraz Roksana Frączek, Roksana Jaskrowska, Oliwia Trawińska, Julia Zdrojewska z kl. VII sp.) rozpoczął rywalizację w III lidze w Gałczewie (7. 10. 2017), a następnie w II lidze w Toruniu (21. 10. 2017), dwukrotnie wygrywając swoje turnieje i awansując do najwyższej - I LIGI. W turniejach tych pokonał zespoły: UKS Kopernik Gałczewo, UKS Culmen II Chełmno, TKS-T Budowlani Toruń i MUKS Joker Świecie. Ten sukces otworzył dziewczynom szansę rywalizacji o najwyższe cele. Najważniejszy dla nich turniej odbędzie się 18 listopada 2017 roku, a klub ,,Aleksandria” ma duże szanse na jego organizację. Rywalizacja najlepszych zespołów w województwie będzie wspaniałym widowiskiem młodzieżowej siatkówki dziewczęcej.

 

            Dużym sukcesem Klubu jest także uczestnictwo naszych najlepszych zawodniczek w zgrupowaniach kadry województwa kujawsko – pomorskiego. Do tej pory wyróżnienia tego dostąpiły: Wiktoria Mić, Patrycja Machtelewska, Nina Tłuchowska, Nikola Tumińska - z rocznika 2003 oraz Roksana Jaskrowska, Oliwia Trawińska i Julia Zdrojewska - z rocznika 2004. Dwuletni cykl szkoleniowy kadr wojewódzkich corocznie kończy się Ogólnopolskim Turniejem Nadziei Olimpijskich, po którym zostają wyselekcjonowane najlepsze zawodniczki, kwalifikujące się do szkolenia centralnego. W tym roku - po raz pierwszy - do udziału w Turnieju Nadziei Olimpijskich zostały zakwalifikowane Wiktoria Mić i Nina Tłuchowska. Dziewczyny miały szansę skonfrontowania się z najlepszymi młodziczkami w kraju i z pewnością będą podporą w tegorocznej rywalizacji mistrzowskiej.

 

trenerka Ewa Openchowska

Image 


 

 

 
Akademia Bezpiecznego Puchatka Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
08.11.2017.
Image

Od dziś, tj. 8 listopada, pierwszoklasiści dołączyli do Akademii Bezpiecznego Kubusia Puchatka. Na wspólnych spotkaniach będziemy uczyć się jak być bezpiecznym. Przypomnimy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze , numery alarmowe, poznamy zagrożenia jakie czekają na nas w szkole i domu, pokażemy jak spędzać mądrze czas wolny, obejrzymy filmy edukacyjne oraz przejdziemy kurs udzielania pierwszej pomocy. Do współpracy zaprosimy też naszych rodziców. Pod koniec programu zadamy test bezpieczeństwa, i miejmy nadzieję, uzyskamy certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka. Rozpoczynamy zatem  wspaniałą przygodę  z Puchatkiem!

Anna Łoś


 

  

 
Śpiewaliśmy i recytowaliśmy na XI Powiatowym Konkursie Piosenki i Recytacji Poezji Patriotycznej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
06.11.2017.

Image 

            Konkurs, zwany w skrócie ,,patriotycznym”, jest organizowany przez MCK i Szkołę Podstawową nr 1 w Ciechocinku już od 11 lat. W tym roku odbył się w dniu 6 listopada. Wzięło w nim udział 65 uczestników z powiatu aleksandrowskiego. Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych: klasy szkoły podstawowej i klasy gimnazjalne oraz w dwóch kategoriach: piosenka i recytacja. Naszą szkołę reprezentowało 11 osób ze szkoły podstawowej i 10 – z oddziałów gimnazjalnych. Wraz ze swoimi opiekunami poświeciły one w ciągu ostatnich tygodni wiele godzin, by przygotować się do konkursu.

            Recytatorki ze szkoły podstawowej to: Anna Bytner (V a), Sandra Powidzka (VI b) i Martyna Wesołowska (VI b) – opiekun Danuta Olejnik; Anna Janik (V b), Mikołaj Schwebs (V b) – opiekun Kamila Kurnatowska; Oliwia Melnik (VII) – opiekun Anna Stanek. Piosenki zaśpiewali: Julian Serkowski (III), Julia Chmielewska (VI a), Klaudia Gertz (VI a), Anna Wozińska (VI a) i Marzena Zawilska (VI a), przygotowani przez Dorotę Stanicką.

            Recytatorki gimnazjum: Anita Inatlewska (III b), Zuzanna Rolirad (III a), Zuzanna Piotrowska (II a), Nikola Tumińska (II a), Patrycja Machtelewska (II a) i Julia Kawczyńska (II a) przygotowane zostały przez Annę Stanek, a solistki: Dżesika Wróblewska (II b), Karolina Bytner (II b), Aleksandra Nowak (II b) i  Amelia Buze (III a) – przez Dorotę Stanicką.

            Po kolejnych częściach przesłuchań odbyły się krótkie warsztaty z członkami jury – zarówno dla recytatorów, jak i dla solistów. Z pewnością pomogą one w przygotowaniach do kolejnych konkursów i wystąpień publicznych.

            W grupie uczniów szkoły podstawowej jury wyróżniło recytację Martyny Wesołowskiej, która zajęła III miejsce oraz Mikołaja Schwebsa (otrzymał wyróżnienie).

            W grupie gimnazjalistów recytatorki: Nikola Tumińska, Zuzanna Piotrowska i Patrycja Machtelewska otrzymały wyróżnienia (miejsc I-III nie przyznano), a solistka Amelia Buze zdobyła III miejsce (miejsc I-II nie przyznano).

            Narody i dyplomy będą rozdane na koncercie laureatów, który odbędzie się w niedzielę 12 listopada w sali widowiskowo – kinowej MCK w Ciechocinku. Można będzie wtedy obejrzeć występy nagrodzonych osób, w tym – sześciorga z naszej szkoły.

 

Anna Stanek


 Image

Image 

 


 Image


 

 
Pierwszy turniej najmłodszych szkolnych siatkarek Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Angelika Gabrysiak   
04.11.2017.
Image

           

            4. 11. 2017 r. w hali widowiskowo – sportowej ,,Arena”  w Poznaniu odbył się Ogólnopolski Turniej Święta Niepodległości w Minipiłce Siatkowej Dziewcząt. Naszą szkołę, przy współpracy z klubem SKS ,,Aleksandria”, reprezentowały dziewczynki : Zosia Wróblewska, Amelia Wesołowska, Martyna Wesołowska i Martyna Oczki, które tworzyły zespół Aleksandria II. Towarzyszyły im koleżanki z drużyny ze szkoły w Aleksandrowie Kujawskim: Marika Chojnacka, Zuzanna Pietrykowska oraz Amelia Piechocka, tworzące zespół Aleksandria I. Zawodniczki grały w rozgrywkach trójek.

            Turniej był bardzo mocno obstawiony przez zespoły z całej Polski: Enea Energetyk Poznań, ASBL Piła, UKS Czerwonak, UKS Środa Wielkopolska, Virtus Szlichtingowa, Dwójka Stęszew, UKS PUMA Komorniki, UKS Śmigiel, SPS Zbąszynek, UKS Volley 34 Łódź, UKS Lider Rokietnica, Nowy Dwór Mazowiecki, UMKS Tuszyn, SKF Politechnika Poznańska - łącznie 24 zespoły.

            Po świetnej walce i zaciętych pojedynkach dziewczynki uplasowały się:

- Aleksandria I na 12. miejscu,

- Aleksandria II na 18. miejscu.

            Był to turniej, w którym dziewczynki mogły sprawdzić swoje umiejętności oraz  zagrać w wielkiej hali sportowej. Mimo braku medali zawodniczki świetnie się spisały i po 6-godzinnej grze wracały do domu zmęczone, ale z uśmiechami na twarzy.

 

trenerka Angelika Gabrysiak

Image 

Image 


 

 

 
Przygody Baltazara i Smoka Wawelskiego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
31.10.2017.
Image

31 października klasa I z opiekunami przeniosła się do Krainy Deszczowców. Dzięki wspaniałej grze aktorów z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia, na scenie Kina Zdrój w Ciechocinku, poznaliśmy znaczenie słów: przyjaźń, lojalność, dobroć. „Przygody Baltazara i Smoka Wawelskiego” to opowieść, która potwierdza, że dobro wygrywa ze złem. Zaskakujące sceny, gra świateł, muzyka, śpiew i stroje aktorów sprawiły, że bawiąc się, byliśmy obok naukowca Baltazara, Smoka Wawelskiego, kucharza herbu Zielona Pietruszka, żab… Po powrocie do szkoły pełni wrażeń przenieśliśmy na papier to, co zapamiętaliśmy. Powstała kolorowa wystawa prac. Zachowamy na długo w  pamięci dzisiejszy spektakl. Czekamy na kolejne spotkanie z żywym słowem.

 Anna Łoś

Image 

Image 


 

 
,,Zielona szkoła- klasy IV b i IV c Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Tubielewicz   
31.10.2017.

Image

            Centrum Edukacyjne Wilga w Górznie usytuowane jest na wzgórzu, z którego rozciąga się malowniczy widok na pobliskie jeziora i przepiękny leśny rezerwat przyrody. To właśnie tutaj 30 i 31 października uczniowie klasy IV b i IV c pod opieką pań: Kamili Żurawskiej, Agnieszki Marjańskiej i Karoliny Tubielewicz spędzili mile czas, uczestnicząc w zajęciach związanych z edukacją przyrodniczą. Poza tym mieli również możliwość obejrzenia kościółka w Górznie, gdzie usłyszeli jego interesującą historię opowiedzianą przez przesympatyczną panią przewodnik.

            Wieczorem zorganizowano dla wszystkich uczestników wycieczki dyskotekę integracyjną, a po niej dzieci odpoczywały w komfortowych warunkach ośrodka Wilga.

Pobyt stanowił doskonałe połączenie nauki, rozrywki i odpoczynku od szkolnych murów.

 

Karolina Tubielewicz

 

Image 

 


 

 

 
Wycieczka do Muzeum Mydła i Historii Brudu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
27.10.2017.
Image

,,By zacne mydło zaczynić…’’ – wycieczka do Muzeum Mydła i Historii Brudu.

27 października 2017r. uczniowie z klasy drugiej wraz z opiekunami wybrali się do Bydgoszczy  do Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Jest to prawdopodobnie najdziwniejsze i najzabawniejsze muzeum w Polsce, a z pewnością jedyne takie na świecie. Od  2012 roku przyciąga zwiedzających z całego świata.

Od razu ruszyliśmy w podróż przez wieki w towarzystwie przewodnika: średniowiecznego rycerza, dziewiętnastowiecznych mieszczan i praczki.  Zwiedziliśmy niezwykłą ekspozycję, słuchając zabawnych historii. Wiktoria i Patryk wskoczyli do średniowiecznej balii, aby zażyć kąpieli. Otylia odbyła kurs prania na tarze.

Dowiedzieliśmy się, co ma wspólnego popiół z mydłem!  Dlaczego kiedyś skrobano się z brudu? Gdzie kupowało się mydło?

Największą atrakcją były warsztaty mydlane ,,By zacne mydło zaczynić…’’. Każdy z nas samodzielnie wykonał mydło według  receptury zapisanej w starej księdze. Własnoręcznie wytworzone mydło otrzymaliśmy na pamiątkę.

Pobyt w muzeum   pełnym atrakcji  zapamiętamy na długo.

Elżbieta Bąk

Image 


 

 
Nauczyciel Kraju Ojczystego w naszej szkole Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
24.10.2017.

Image 

Nauczyciel Kraju Ojczystego w naszej szkole

 24 października w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się uroczystość wręczenia medali „Nauczyciel Kraju Ojczystego". Wyróżnienia odebrały 23 osoby, zarówno czynni zawodowo nauczyciele, jak i ci, którzy przez wiele lat organizowali dla swoich uczniów wędrówki, pokazując piękno ziemi ojczystej, a obecnie są już na emeryturze. Uczestnicy gali otrzymali także list gratulacyjny od Anny Zalewskiej, ministra oświaty.

 Wśród nagrodzonych znalazła się pani Agnieszka Marjańska, która od wielu lat realizuje z młodzieżą ciekawe projekty w ramach koła turystycznego „Włóczykije”, inspiruje i przygotowuje uczniów do konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”.

Medal i tytuł „Nauczyciel Kraju Ojczystego" to wyróżnienie honorowe, przyznawane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze od 2011 roku w uznaniu szczególnych zasług w pracy edukacyjno - wychowawczej, której celem jest upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci oraz młodzieży.

 Laureaci spotkali się w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, wybudowanym pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku dla Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, który szczęśliwie ocalał po II wojnie światowej. Wyróżnienia Zarządu Głównego PTTK i list gratulacyjny od Ministerstwa Edukacji Narodowej wręczali dyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego MEN, Joanna Wilewska, oraz wiceprezes Zarządu Głównego PTTK, Roman Bargieł. Sylwetki wyróżnionych osób przedstawiał Paweł Zań, członek Zarządu Głównego PTTK.

Pani Agnieszko, gratulujemy! 

Małgorzata Wdowczyk

 Image

Image

 

 
"Włóczykije" w Grudziądzu i Chełmnie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
22.10.2017.
 
Image 
 
Kolejne miasta położone nad Wisłą poznali w sobotę 21 października uczniowie z koła krajoznawczo- turystycznego pod opieką p. Agnieszki Marjańskiej i p. Dariusza Lewandowskiego. Tym razem udali się w dół rzeki do Chełmna i Grudziądza. Grudziądz położony na wysokiej wiślanej skarpie zauroczył uczestników wycieczki olbrzymim kompleksem spichrzów portowych. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że jest to ewenement na skalę europejską, ponieważ spichrze te pełniły jednocześnie funkcję murów obronnych. Mogliśmy przekonać się naocznie, że od strony Wisły mają one kilka kondygnacji, natomiast od strony miasta to zaledwie piętrowe budynki. Wspinając się schodami na skarpę poznaliśmy historię Grudziądza jako stolicy polskiej kawalerii, czego pamiątką jest pomnik ułana. Pomimo towarzyszącego nam deszczu postanowiliśmy zdobyć zamek, a dokładniej wieżę "Klimek", odbudowaną w miejscu zniszczonej zamkowej wieży. Z góry zamglona Wisła wyglądała jeszcze bardziej tajemniczo i majestatycznie.

Na Rynku odkryliśmy najnowszy pomnik Mikołaja Kopernika, który także był związany z tym miastem, a obok baśniową uliczkę, jakby przeniesioną wprost z Portugalii. Z Grudziądza przenieśliśmy się do słonecznego Chełmna, nazywanego miastem zakochanych- z racji przechowywanych tu relikwii św. Walentego. Każdy chciał sfotografować się na ławeczce zakochanych, zgodnie z miejscowym zwyczajem. 

Na chełmińskich Plantach mogliśmy poznać prawie wszystkie zamki krzyżackie ziemi chełmińskiej, dzięki usytuowanym przed murami miasta miniaturom. Był tam także znany nam już zamek z Grudziądza, a także zamek wysoki z Malborka, zamek z Radzynia Chełmińskiego, Torunia i wiele innych. Zwiedzanie Chełmna zakończyliśmy przy renesansowym ratuszu, który jest wielką ozdobą miasta. Na jego tylnej elewacji znajduje się wzór tzw. pręta chełmińskiego, jednostki miary długości 4,35 m. O świetności Chełmna jako pierwszego miasta lokowanego przez Krzyżaków wraz z Toruniem w 1233 r. świadczą ulice szerokości trzech prętów chełmińskich. Tu miała być stolica nowo tworzonego państwa krzyżackiego. 

Wycieczka do Grudziądza i Chełmna pozwoliła nam poznać bogatą historię tych nadwiślańskich miast, leżących w naszym województwie, a tak mało znanych.

To już ostatnia wyprawa " Włóczykijów" w ramach projektu " Z biegiem Wisły", realizowanego przez cały rok 2017.

 Image

Image 

 Agnieszka Marjańska 

 


 

 

 
Wycieczka do miasta Kopernika i pierników Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dariusz Lewandowski   
20.10.2017.
Image

Toruń – miasto Kopernika i pierników stał się celem wycieczki  klasy VIb. Dzieci wraz z wychowawcą i panią Agnieszką Marjańską wybrały się w piątek 20 października do tego pięknego grodu.

Naszym celem było Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu – centrum popularyzacji Kosmosu oraz Jump Arena Toruń - Park Trampolin.

Na początek wybraliśmy się na popularno – naukowy seans „W poszukiwaniu życia”. Film opowiadał o poszukiwaniu warunków do rozwoju życia na innych obiektach w Kosmosie. Przyglądaliśmy się narodzinom Ziemi i kształtowaniu jej powierzchni, jak rodziło się życie na naszej planecie i jak zmieniał się jej krajobraz w dawnych erach, gdy kilka razy mieliśmy do czynienia z katastrofami.

Po emisji filmu odwiedziliśmy salę Geodium - wystawę interaktywną stworzoną według własnego, oryginalnego pomysłu. Jest ona poświęcona Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc.

Image 

 

Drugą część wycieczki stanowiła Jump Arena. To jest to, co kochamy – ruch 
i sport. Wszak nie od dziś wiadomo, że jak mawia słynna łacińska sentencja "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Pobyt w Parku Trampolin dostarczył nam wiele radości.

Wycieczka była doskonałym połączeniem nauki i rozrywki, przyjemnego z pożytecznym.
 
Dariusz Lewandowski

 


 

 

 

 
Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Magdalena Masłowska   
18.10.2017.
Image

18 października 2017 roku w  Publicznej Szkole Podstawowej w Stawkach  przy ul. Szkolnej 4 odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła. Nad sprawną organizacją tego dnia czuwał Mentor Bezpieczeństwa Cyfrowego –  pan Dariusz Lewandowski, który wraz z panią Edukator Magdaleną  Masłowską omówił i zaplanował wcześniejsze działania.

Pierwszym z nich było spotkanie pani Edukator z Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Stawkach  panią Małgorzatą Wdowczyk, bardzo pozytywnie nastawioną do projektu. Edukator przedstawiła ofertę wsparcia zadania publicznego oferowanego dla uczniów, rodziców i nauczycieli, zaprosiła szkołę do udziału w konkursie „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” a także do podejmowania aktywności w tym obszarze, podziękowała za rozmowę i udział w projekcie oraz zaprosiła na spotkanie z nauczycielami.  

Następnie w sali nr 10 odbyło się spotkanie Edukatora z uczniami klas: 4a, 4b,4c, 5b. Pani Edukator  powitała uczniów w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl. i przedstawiła korzyści płynące z udziału w nim. Następnie przybliżyła zagrożenia związane z cyberprzestrzenią oraz zaprezentowała uczniom film dotyczący bezpieczeństwa w kontaktach z innymi. Wspomniała o netykiecie oraz podała osoby i miejsca świadczące pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Na koniec pani Edukator zaprosiła uczniów do udziału w konkursie „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”, podziękowała społeczności za aktywny udział w spotkaniu.

Kolejnym działaniem były warsztaty dla uczniów. Dwa warsztaty w klasach: 6a i 6b dotyczyły – Haseł, loginów i bezpiecznego logowania. Uczniowie poznali sposoby tworzenia tzw. silnych  loginów i haseł. Dowiedzieli się czym grozi włamanie na różne konta czy profile uczniów w Internecie. Pracując w grupach uczniom udało się zaprezentować wspólnie stworzone hasło idealne. Warsztat w klasie 5a dotyczył -Bezpieczeństwa własnego wizerunku. Uczniowie obejrzeli film, poznali cztery poziomy prywatności w sieci, pracując w grupach starali się dopasować  przeczytaną informację do  „bezpiecznego” odbiorcy.

Ostatnim zaplanowanym działaniem tego dnia było spotkanie Edukatora z nauczycielami. Pani Edukator zaprosiła nauczycieli by sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą cyberbezpieczeństwa w teście Kahoot. Dużo emocji i uśmiechu przynosiły odpowiedzi na 15 pytań testowych. Następnie pani Edukator zaprezentowała platformę projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła, przybliżyła Filmotekę, Galerię zdjęć, Bibliotekę materiałów. Zachęciła nauczycieli do podejmowania aktywności w ramach konkursu „Jesteśmy Cyfrowobezpieczni!” oraz do ukończenia 8-modułowego kursu e-learningowego, także punktowanego w konkursie. Następnie zapoznała z filmem dla rodziców traktującym o cyberzagrożeniach oraz prezentacją dla rodziców przygotowaną na spotkanie z nimi. Na koniec pani Edukator zaprezentowała broszury dla rodziców, poradniki dla nauczycieli, plakaty oraz przekazała je panu Mentorowi.

Atmosfera panująca podczas SDBC w Publicznej Szkole Podstawowej w Stawkach była fantastyczna. Uczniowie tej szkoły mają dużą świadomość zagrożeń płynących ze świata wirtualnego, wiedzą do kogo zwrócić się po pomoc, chętnie podczas zajęć dzielili się swoimi doświadczeniami z sieci oraz odpowiadali na pytania ankietowe.

 Magdalena Masłowska

 Image


 

 

 
Ślubujemy... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
13.10.2017.
Image

 

W piątek, 13 października, klasa pierwsza oficjalnie została przyjęta do społeczności naszej szkoły. Choć od 4 września uczniowie uczestniczyli w zajęciach, to tradycja nakazuje, by odbyło się pasowanie i złożenie uroczystego ślubowania. W tym roku do królestwa Szkołolandii uczniów klasy pierwszej wprowadzili gwardziści i para królewska: król Ołówkos wraz z małżonką - starsi koledzy z klas trzecich. W bajecznym nastroju łatwo było sprostać zadaniom, jakie czekały na młodych uczniaków. Przenieśli nas do krainy recytacji, ruchu drogowego, grzeczności, Polski, muzyki… Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, zostali pasowani na uczniów, po czym zaproszeni goście, koledzy, rodzice obdarowali ich pięknymi prezentami, które wykorzystają podczas nauki i zabawy. W tym dniu również nauczyciele i pracownicy szkoły obchodzili swoje święto. Otrzymali prezenty słowne, muzyczne i taneczne.

Anna Łoś 

Image
Image 

Image 


 

 
" Pomóż i Ty" - Pomagamy! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
09.10.2017.

 Image

Nasza szkoła od kilku lat wspiera działania Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych " Pomóż i Ty". Tegoroczna akcja ma na celu pomoc 17- letniej Oliwii, która pomimo przepukliny oponowo- rdzeniowej i niedowładu jest aktywną i wzorową uczennicą. Tylko systematyczna rehabilitacja może zapewnić dalszy rozwój i sprawność Oliwii. Dlatego Szkolne Koło Caritas we wrześniu rozprowadzało wśród chętnych uczniów cegiełki- pomoce dydaktyczne. Dzięki ofiarności społeczności szkolnej wolontariusze pozyskali 182,50 zł i przekazali tę kwotę na rzecz Fundacji. Dla potrzebującej Oliwii jest to szansa na lepsze życie, a dla nas wszystkich lekcja otwartości, wrażliwości i dobroci.
Serdecznie dziękuję wolontariuszkom Caritas: Ani Wozińskiej, Klaudii Gertz, Julii Chmielewskiei i Julii Ankiersztajn za przeprowadzenie tej charytatywnej akcji.

 Opiekunka SK Caritas Agnieszka Marjańska


 Pobierz obrazki


 

 
XVII Dzień Papieski Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
08.10.2017.
Image

 

Tegoroczny Dzień Papieski obchodziliśmy 8 października pod hasłem: " Idźmy naprzód z nadzieją". Istotą obchodów Dnia Papieskiego jest pogłębienie znajomości nauczania Papieża Polaka.Tegoroczne hasło wzywa nas do naśladowania pierwszych chrześcijan, ich entuzjazmu, radości i nadziei, wynikającej z wiary, że Zmartwychwstały Chrystus jest wśród nas i prowadzi nas mocą Ducha Świętego. Poznawaniu nauczania św. Jana Pawła II zawsze towarzyszy charytatywna akcja wspierająca Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Powołana w 2000 roku Fundacja promuje papieskie nauczanie i wspiera uzdolnioną niezamożną młodzież z małych miasteczek i wsi. Program stypendialny Fundacji umożliwia naukę i wszechstronny rozwój młodych ludzi i obejmuje obecnie 2300 uczniów i studentów z całej Polski.
W Odolionie charytatywną zbiórkę na rzecz Fundacji prowadziły w Dniu Papieskim nasze wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas: Ania Wozińska, Julia Ankiersztajn i Julia Chmielewska. Dzięki ich zaangażowaniu parafianie z Odolionu mogli stać się darczyńcami, wspierającymi budowę " żywego pomnika Jana Pawła II" , jakim jest kolejne pokolenie podopiecznych Fundacji.
 
Agnieszka Marjańska
 Image

 

Image 


 
 
IX Rajd Hufca pn. "Start - korzenie" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
08.10.2017.

Image 

 

Jak co roku, gromada zuchowa „Srebrne Orły” oraz Drużyny Harcerskie „Sprytni” i „Białe Wolki” uczestniczyli w Rajdzie Konspiracyjnym pn. „Start-Korzenie” organizowanym przez Komendę Hufca ZHP Aleksandrów Kujawski im. Ziemi Kujawskiej. Impreza ta, łączy w sobie bowiem inaugurację kolejnego roku harcerskiego, ale również pozwala choć na chwilę zatrzymać się wokół historii harcerstwa, a w szczególności poświęcić uwagę słynnym Szarym Szeregom. W tym roku IX Rajd Hufca pn. „Start-Korzenie” odbył się w dniach 6-7-8 października 2017r., a bazą lokalową był Zespół Szkół w Służewie. 
Już od samego początku rajdu, zuchy i harcerze przenieśli się w świat szaro szeregowców dostając indywidualne niemieckie „kenkarty”. Miały one przypominać uczestnikom zlotu o wydarzeniach II Wojny Światowej. Podczas zlotu odbyła się kilkugodzinna gra terenowa, w trakcie której harcerze wykonywali przygotowane dla nich zadania. Patrole zmierzyły się z działalnością konspiracyjną, miały za zadanie między innymi „przemycenie” broni, wykonanie rysunków upamiętniających Szare Szeregi, oraz odpowiadali na pytania związane z harcerstwem. 

W sobotnie popołudnie harcerki zamienił się w sanitariuszki, ćwicząc swoje umiejętności medyczne. Chłopcy natomiast w tym czasie przygotowywali skrzynki pocztowe i wykonywali plakaty związane z tematyką Szarych Szeregów.

W trakcie Rajdu do grona „pełnoprawnych” harcerzy dołączyły 2 osoby, które złożyły Przyrzeczenie Harcerskie, a także 14 zuchów, którzy złożyli Obietnicę Zuchową.

Podczas Rajdu nie zabrakło również gier i zabaw na wesoło, pląsów i śpiewanek, oraz warże sztatów muzycznych. Odbył się również konkurs plastyczny poświęcony tematyce Szarych Szeregów.

Z ogromną dumą informujemy, że aż dwie drużyny z naszej szkoły wywalczyły miejsce na podium.

 I miejsce – 8 Gromada Zuchowa „Srebrne Orły” – Stawki

 

II miejsce – 2 Gniewkowska Drużyna Harcerska im. Władysława Białego z Gniewkowa
III miejsce – 9 Drużyna Wielopoziomowa ze Stawek 

Patrole uczestniczące w Rajdzie otrzymały dyplomy, a te najlepsze pamiątkowe puchary. W trakcie trwania Rajdu 51 uczestników wyróżniono nagrodami indywidualnymi za udział w konkursach. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki okolicznościowe.

 Karolina Linek

Image 

 


 

 
"Dzień Języków" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Monika Kruczkowska   
06.10.2017.

Image

6 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków. Uczniowie klas IV - VII oraz oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w apelu, podczas którego zobaczyli krótkie scenki w języku angielskim i niemieckim oraz sprawdzili swoją wiedzę w quizie dotyczącym krajów europejskich i anglojęzycznych.

Zabawne skecze pokazały, jak w dzisiejszych czasach ważna jest umiejętność posługiwania się językami obcymi: w pracy, na wakacjach czy podczas podróży. Człowiek czuje się bezradny, nie mogąc komunikować się za granicą. Uczniowie mogli się przekonać, ile radości, swobody i satysfakcji daje znajomość języków obcych. Może ona także zdecydować o przyjęciu do pracy - przyszły pracodawca również zwraca uwagę na to, czy kandydat na dane stanowisko może wykazać się znajomością języka obcego.

Quiz z nagrodami, który był ostatnim elementem wydarzenia, wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno młodszych, jak i starszych uczniów. Wszyscy aktywnie odpowiadali na pytania.

Apel został przygotowany przez nauczycielki języków obcych: Monikę Kruczkowską, Annę Przybylską i Kamilę Żurawską.

 

Monika Kruczkowska

Image 


 

 
Bezpieczeństwo to podstawa! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
05.10.2017.

 Image

 Pierwszaki chcą być bezpieczne nie tylko w szkole, ale i poza szkołą! W związku z tym zaprosiliśmy przedstawicieli Policji oraz Straży Gminnej, aby wspólnie przypomnieli zasady bezpieczeństwa.
 5 października 2017 roku, podczas porannego spotkania, dzieci mogły wykazać się znajomością zasad ruchu drogowego, opowiedzieć o tym, jak zachować się, kiedy jesteśmy pieszymi, rowerzystami , pasażerami, komu można ufać, z kim rozmawiać i jaką pozycję przyjąć, kiedy zaatakuje nas pies. Uczniowie zadawali pytania, ale i odnajdywali się w konkretnych sytuacjach zagrożenia, jakich przykłady podawali zaproszeni. Na zakończenie miłego i pouczającego spotkania dzieci otrzymały kamizelki odblaskowe oraz książeczki edukacyjne.

Anna Łoś

Image 

Image 


 

 
Światowy Dzień Turystyki z Królową Polskich Rzek Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
30.09.2017.
Image

Szkolne Koło Krajoznawczo- Turystyczne „ Włóczykije” w nowy roku szkolnym kontynuuje projekt „ Z biegiem Wisły”, związany z Rokiem Rzeki Wisły. Od początku 2017 r.w ramach projektu uczniowie poznawali miejscowości położone nad Wisłą: Płock, Dobrzyń, Nieszawę, Włocławek i Ciechocinek.

W sobotę 30 września wybraliśmy się do Torunia, aby kolejną wycieczką uczcić przypadający kilka dni wcześniej Światowy Dzień Turystyki. Piękna pogoda zachęcała do spaceru, więc wyruszyliśmy toruńskimi bulwarami poprzez Aleję Wiślaną do Przystani Toruń. To najnowsza i najmniej znana część bulwarów, na której odkryliśmy kamień upamiętniający obecny Rok Wisły. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie wystawy w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Jako Muzeum Szlaku Wisły przygotowało ono wystawę pt. „ Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych.” Ekspozycja ta prezentowała świętych patronów czczonych przez ludzi pracujących na Wiśle, ich religijność, pracę i zmagania z żywiołem rzeki. Mogliśmy odbyć wirtualną podróż żeglownym odcinkiem Wisły począwszy od leżącego na Śląsku Strumienia po Gdańsk. Część tego szlaku, jak zauważyli „włóczykije”, poznaliśmy podczas poprzednich wycieczek.

Po wizycie w muzeum powróciliśmy nad Wisłę, by odkryć miejsce, gdzie jeszcze w XIX wieku istniał drewniany most. Pozostała po nim nazwa ulicy i zbudowana w tym miejscu platforma widokowa. Stamtąd pożegnaliśmy Królową Polskich Rzek, obiecując spotkanie na kolejnej wycieczce za miesiąc w Grudziądzu.

Agnieszka Marjańska 

Image 


 

 

 
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Angelika Urbańska   
29.09.2017.
Image

29 września obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.

W tym dniu zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne  egzaminy z tabliczki mnożenia. Każdy mógł sprawdzić swoją tabliczkową wiedzę, losując z koszyka karteczkę z przykładami z tabliczki mnożenia. Chętnych nie brakowało, a dla każdego uczestnika, który bezbłędnie rozwiązał wszystkie przykłady przewidziana była słodka nagroda. W Sali Nr 2 reprezentanci  wszystkich klas zmagali się z zadaniami związanymi z tabliczką mnożenia. Wyniki tej rywalizacji poznamy już wkrótce, a jak na razie pozostaje nam trzymać kciuki za swoich kandydatów.

Poprzez wspólną zabawę, chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie -w każdej chwili -kiedy patrzymy na zegarek, wstukujemy numer telefonu, liczymy kieszonkowe. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.

 

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji . Miejmy nadzieję, że to matematyczne święto, wejdzie na stałe do naszego szkolnego kalendarza.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę i pomoc w sprawnym przeprowadzeniu egzaminu.
Koordynatorzy:
Urszula Ziemnicka
Karolina Tubielewicz
Angelika Urbańska

 Image


 

 

 

 
Program muzyczny Romana Brochockiego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
29.09.2017.
Image

29 września 2017 roku do naszej szkoły zawitał Pan Roman Brochocki- poeta, muzyk, satyryk z Sokołowa Podlaskiego. Zaprezentował własną kolekcję starodawnych i obecnie używanych instrumentów muzycznych. Uczniowie wszystkich klas mieli okazję poznać historię, budowę i brzmienie akordeonu, bałałajki, banja mandolinowego, fletni Pana, miniaturowej harmonijki ustnej, ligawki, mandoliny, okaryny, sazu oraz trąbki. Wszyscy świetnie bawili się przy utworach muzycznych z wykorzystaniem tych instrumentów. Mimo, że na występie byli uczniowie w różnym wieku, to pan Roman Brochocki szybko nawiązał kontakt z widownią, dzięki wspaniałemu usposobieniu oraz wrodzonym zdolnościom artystycznym.

Była to bardzo ciekawa, niezwykła i niecodzienna lekcja muzyki.

Dorota Stanicka

Image 

 

Image 


 

 
"Baśń o Złotej Rybce" w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
29.09.2017.
Image 

29 września 2017 r. uczniowie z klasy drugiej wraz z opiekunami: panią E. Bąk i panią M. Januszewską wybrali się do teatru ,,Baj Pomorski’’ w Toruniu na spektakl pt. ,,Baśń o Złotej Rybce’’.

Doskonała reżyseria i sztuka aktorska wprowadziła nas w świat bajkowy, balansujący pomiędzy maleńką chatką Rybaka a wielkim jeziorem.
Dobroduszny, kochający świat Rybak wyrusza nad jezioro. Tam zarzuca sieci do wody, w które zaplątuje się Złota Rybka. Nie zwykła, ale zaklęta władczyni jeziora, która ma moc spełniania ludzkich życzeń.

Podczas spektaklu odczuliśmy prawdziwą magię teatru. Zachwyciły nas nietypowe stroje i oryginalna scenografia. Cały spektakl to idealna kompozycja słów, muzyki, plastyki, ruchu i sztuki aktorskiej.

Obejrzana baśń pomogła nam zrozumieć, że chciwość i kolejne bogactwa nie przynoszą radości. Ważna w życiu jest pogoda ducha, dobre serce i prawdziwa miłość.

Elżbieta Bąk

Image  


 

 

 
Brawa dla naszych siatkarek! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Ewa Openchowska   
28.09.2017.

 Image

            Początek roku szkolnego to dla naszych siatkarek także początek sezonu rozgrywek  Kujawsko - Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Szkolnego Związku Piłki Siatkowej. Zawodniczki Siatkarskiego Klubu Sportowego „Aleksandria”  i równocześnie uczennice klasy drugiej ,,A” oddziału gimnazjalnego i klasy VII Szkoły Podstawowej w Stawkach po intensywnych przygotowaniach sierpniowych rozpoczęły okres turniejowy.

 

            W sobotę, 16 września, nasze uczennice grające w zespołach: ,,Aleksandria I” i ,,Aleksandria II” uczestniczyły w Wojewódzkim Turnieju Piłki Siatkowej Młodziczek (rocznik 2003 i 2004) w Chełmnie. Oba zespoły zajęły pierwsze miejsca. Wielkie brawa dla zawodniczek: Niny Tłuchowskiej, Nikoli Tumińskiej, Wiktorii Mić, Zuzanny Piotrowskiej, Julii Gradowskiej, Zuzanny Lewandowskiej, Klaudii Chojnackiej, Patrycji Machtelewskiej, Mariki Chełmińskiej, Wiktorii Grąckiej, Julii Kawczyńskiej, Modesty Zegarowskiej, Marii Borowickiej, Karoliny Suwalskiej - z klasy II A i Julii Zdrojewskiej, Oliwii Trawińskiej, Roksany Jaskrowskiej, Zuzanny Frąk, Justyny Romanowskiej i Martyny Pietrzak - z kl. VII.

            Kolejny weekend (23 -24 września) siatkarki spędziły znów na boisku, walcząc o jak najlepsze miejsca w II Ogólnopolskim Turnieju Młodziczek ALEKSANDRIA-CUP 2017, który odbył się w Ciechocinku. Wzięło w nim udział 12 zespołów - z Chełmna, Świecia, Redy, Włocławka, Torunia, Grudziądza, dwa roczniki Kadry Województwa Kujawsko – Pomorskiego  oraz dwa zespoły Aleksandrii. Warto podkreślić, że 6 naszych zawodniczek grało i w meczach swoich rodzimych drużyn, i w meczach kadry województwa, czyli był to dla dziewczyn ogromny wysiłek.

             Finalna kolejność miejsc w turnieju to:

1.      KADRA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO – POMORSKIEGO, ROCZNIK 2003 (w tym: Wiktoria Mić, Nina Tłuchowska, Patrycja Machtelewska)

2.      UKS REDA CIECHOCINO I

3.      SKS ALEKSANDRIA I (N.Tłuchowska, N.Tumińska,W.Mić, Z.Piotrowska, J.Gradowska, J.Zdrojewska, Z.Lewandowska, K.Chojnacka, P.Machtelewska, M. Chełmińska)

4.      UKS CULMEN I

5.      WTS WŁOCŁAWEK

6.      KS STAL GRUDZIĄDZ

7.      MUKS JOKER ŚWIECIE

8.      TKS-T BUDOWLANI TORUŃ

9.      KADRA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO – POMORSKIEGO, ROCZNIK 2004 (w tym: Oliwia Trawińska, Julia Zdrojewska, Roksana Jaskrowska)

10.  SKS ALEKSANDRIA II (W.Grącka, J.Kawczyńska, M.Zegarowska, M.Borowicka, K.Suwalska, O.Trawińska, R.Jaskrowska, R.Frączek, Z.Frąk, J.Romanowska, M. Pietrzak)

11.  UKS CULMEN CHEŁMNO II

12.  UKS REDA CIECHOCINO II

            29 września dziewczyny czeka  jeszcze turniej w Tucholi. Nasze kadrowiczki: Wiktoria Mić, Nina Tłuchowska i Patrycja Machtelewska spędzą trzy dni (29 IX – 1 X) na Ogólnopolskim Turnieju Młodziczek w Piłkę Siatkową w Rawie Mazowieckiej.

             7 października rozpoczniemy rywalizację w mistrzostwach województwa wyjazdowym turniejem w Gałczewie.

trenerka Ewa Openchowska

 

Image 


 

 
Wycieczka do Warszawy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
28.09.2017.

Image 

28 września 45 uczniów z klas IV – VI pojechało na wycieczkę do Warszawy. Nad dziećmi sprawowali opiekę: panie Kamila Kurnatowska, Kamila Żurawska, Iwona Wypij i pan Sławomir Mańkowski. 

Najpierw zwiedzaliśmy budynek i studia Telewizji Polskiej. Pan przewodnik zaprowadził nas do reżyserki, gdzie mogliśmy obejrzeć wszystkie urządzenia, dzięki którym rejestrowany jest obraz 
i dźwięk. Przyjrzeliśmy się również konsoli oświetleniowców. Następnie przeszliśmy do studia programu „Pytanie na śniadanie”, gdzie unosił się jeszcze smakowity zapach potraw, które powstały podczas programu. Dowiedzieliśmy się, że kuchenki, lodówki i inne sprzęty kuchenne, to nie tylko rekwizyty, ale służą do przyrządzenia prawdziwych smakołyków. Mogliśmy na chwilę wcielić się 
w operatorów kamer i posiedzieć na miejscach, które zwykle zajmują dziennikarze prowadzący  program i zaproszeni goście. 
Image 

Po wyjściu z budynku pojechaliśmy na Starówkę. Przeszliśmy zabytkowymi uliczkami, widzieliśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i pomnik Małego Powstańca. Na rynku podziwialiśmy pięknie odrestaurowane kamieniczki i symbol Warszawy – Syrenkę.

Po zjedzeniu obiadu i kupnie pamiątek udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Jest to prawdziwy raj dla odkrywców! W Centrum znajduje się ponad 400 eksponatów, które można dotknąć, sprawdzić jak coś działa, poeksperymentować.  Najbardziej zaciekawiła nas wystawa „Płyń lub giń”, 
a szczególnie ucieczka z tonącego statku. Zabawa była przednia!

Niestety, czas wycieczki szybko minął i nastała chwila powrotu. W drodze powrotnej oczywiście wstąpiliśmy do McDonalda J a koło szkoły zameldowaliśmy się około godziny 22.00.

To był wspaniały dzień!

Kamila Kurnatowska 

Image 


 

 
Wybory opiekuna samorządu uczniowskiego klas IV - VII i oddziałów gimnazjalnych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
27.09.2017.


            W dniu 27 września uczniowie od klasy IV szkoły podstawowej do III klasy gimnazjum wybierali nowego opiekuna samorządu uczniowskiego. Do głosowania przystąpiło 230 uczniów. Komisja wyborcza w składzie: nauczyciel - Marek Drużyński oraz uczniowie: Patrycja Machtelewska, Wiktoria Grącka i Filip Żbikowski po przeliczeniu głosów oddanych w tajnym głosowaniu ogłosiła wynik wyborów.

 

            Nowymi opiekunami samorządu uczniowskiego zostali: Krystian Linek i Dorota Stanicka. Swoją dwuletnią kadencję kończą tym samym poprzedni opiekunowie: Roman Wachowski i Monika Kruczkowska (dla gimnazjum) oraz Marek Drużyński i Tomasz Olejnik (dla klas IV – VI szkoły podstawowej).

            Nowi opiekunowie przyjmą gratulacje, a poprzedni – podziękowania na apelu, na którym zostaną także ogłoszone wyniki wyborów zarządu samorządu uczniowskiego i plan pracy samorządu w bieżącym roku szkolnym.

Anna Stanek


 

 
Wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego klas I-III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś, Sławomir Świeczkowski   
22.09.2017.
Image

22 września w naszej szkolnej rodzinie klas I-III odbyły się wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Przez dwa lata tę funkcję sprawowała pani Anna Łoś i pan Sławomir Świeczkowski. Zgodnie z ustaleniami, kiedy dwuletnia kadencja mija należy przeprowadzić kolejne wybory. Tak też się stało. Uczniowie klas I-III w tajnym głosowaniu zdecydowali, kto w kolejnych latach będzie opiekował się Samorządem. Wybrali osoby, które darzą sympatią i zaufaniem, takie w towarzystwie których dobrze się czują i mogą na nie liczyć.  Głosowało 75 uczniów, wszystkie głosy zostały oddane prawidłowo.

W wyniku wyborów opiekunami Samorządu Uczniowskiego klas I-III na lata 2017/2018 i 2018/2019 zostały pani Alina Kruszka i pani Dorota Świtońska.
Gratulujemy!

 Anna Łoś, Sławomir Świeczkowski


 

  
 
Akcja sprzątania świata Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Angelika Urbańska   
15.09.2017.

 Image

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!  A nawet trzeba! W piątek 15 września uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" pokazali swoją postawą, jak powinno się dbać o swoje najbliższe otoczenie, czyli fragment planety, na której wszyscy żyjemy. Wszyscy wzięli się do pracy z wielkim zapałem i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów klas I - VII i oddziałów gimnazjalnych nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone do wody lub porzucone szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa przecież w naszej szkole przez cały rok. Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!

   Angelika Urbańska

Image 


 

 

 
"STOP UZALEŻNIENIOM I PRZEMOCY!" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Hanna Kaźmierczak   
15.09.2017.
Image

Nowy rok szkolny zaczynamy pod hasłem „STOP UZALEŻNIENIOM I PRZEMOCY!”

 W piątek 15 września nasza szkoła brała udział w II Gminnym Turnieju Piłki Nożnej. W czasie tej imprezy został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod hasłem „Stop uzależnieniom i przemocy!” . Organizatorem całego przedsięwzięcia była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Aleksandrowie Kujawskim.

W rozgrywkach sportowych uczniowie kl.IV – VII w składzie : Stępkowski Łukasz, Kosiorek Damian, Kosiorek Oskar, Krzyżanowski Sebastian, Krzyżanowski Igor, Kraszewski Jan, Molenda Mateusz, zajęli III miejsce.

Drużyna z oddziałów gimnazjalnych w składzie : Filip Żbikowski, Damian Janowski, Hubert Soleniewicz, Mateusz Kulpa, Paweł Danielewski, Adrian Sikorski, Jakub Żuchowski, Damian Majewski, Remek Czerniejewski zdobyła I miejsce.

W konkursie plastycznym wyróżnienie otrzymała ucz. kl. Va Patrycja Jakubowska, w oddziałach gimnazjalnych: I miejsce - Zuzanna Piotrowska ,  III miejsce - Nikola Tumińska kl.IIag

GRATULUJEMY!

Hanna Kaźmierczak

 

Image 


 

 

 
Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
15.09.2017.
 Image

             Vashti to nasza koleżanka z opowiadania o nieśmiałej dziewczynce, która stała się symbolem kreatywności i talentów, które są ukryte w każdym z nas.15 września uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami kolejny raz przypomnieli sobie o Vashti i jej kropce. Każda klasa otrzymała zadanie, które wykonała po obejrzeniu filmu „The Dot”. Powstały okrągłe płaskorzeźby, plakaty zawierające „okrągłe” wyrazy oraz kuliste prace plastyczne wykonane przy pomocy patyczków do uszu.

              Ubrania w kropki, kropki na ciele były znakiem, że jesteśmy świadomi poczucia własnej wartości i tego, że wokół nas są osoby, które mogą nas wspierać w rozwoju. 

 Anna Łoś

Image 

Image 


 

 

 

 

 
Honorowa warta Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Karolina Linek   
09.09.2017.
Image 
 
9 września 2017 r. harcerze z drużyny „Białe Wilki” wraz z dh Karoliną Linek pełnili wartę przy pomnikach ofiar pomordowanych we wrześniu 1939 r. podczas uroczystego poświęcenia nowych krzyży. Organizatorem imprezy był Towarzystwo Przyjaciół Aleksandrowa Kujawskiego. Honorowy patronat nad uroczystością objął wójt gminy Aleksandrów Kujawski pan Andrzej Olszewski.
 
Karolina Linek
 

 
 
 

 
Zielona szkoła klas czwartych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
06.09.2017.
Image

Zieloną szkołą rozpoczęli nowy rok szkolny uczniowie klas czwartych. 5 i 6 września przebywali wraz z opiekunami: p. Krystianem Linkiem, p. Iwoną Wypij i p. Agnieszką Marjańską w Ośrodku Edukacji Ekologicznej " Wilga" w Górznie. Pracownicy Ośrodka zadbali o to, aby uczestnicy warsztatów czuli się jak na wakacjach, co zapewniało już samo położenie Ośrodka na wzgórzu nad jeziorem Młyńskim w Górznieńsko- Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Pierwszego dnia pobytu odbyliśmy trzygodzinną wędrówkę w przewodnikiem ścieżką edukacyjną wiodącą do Rezerwatu Przyrody Szumny Zdrój. Poznaliśmy sposoby ochrony środowiska, nauczyliśmy się rozpoznawać gatunki drzew i innych roślin oraz zwierząt, występujących w polskich lasach. Dowiedzieliśmy się, jak pozyskiwano cenną żywicę i jak określa się wiek drzew. W rezerwacie nauczyliśmy się właściwego zachowania i odpowiedzialności za przyrodę w miejscu jej ścisłej ochrony. Nie zabrakło też radosnych zabaw w lesie z wykorzystaniem szyszek, przewróconego pnia drzewa jako huśtawki oraz porośniętego trawą pagórka, które okazało się rewelacyjną zjeżdżalnią.
Po powrocie do Ośrodka pani przewodnik zaprosiła wszystkich na zajęcia w sali multimedialnej, a po kolacji wychowawca klasy IVc p. Krystian Linek zorganizował dyskotekę, która była dopełnieniem atrakcji i świetnym sposobem na integrację wszystkich czwartoklasistów.
Następnego dnia mogliśmy do woli korzystać z położonego niedaleko Ośrodka placu zabaw i siłowni na świeżym powietrzu. Na koniec uczniowie i opiekunowie otrzymali pamiątkowe gadżety i pożegnali się z Ośrodkiem z nadzieją, że jeszcze kiedyś wrócą w gościnne progi " Wilgi".
 
Agnieszka Marjańska
Image 

 
 
Zaczęliśmy nowy rok szkolny Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
04.09.2017.
Image

            Dzwonek szkolny zabrzmiał 4 września o godzinie 9.00 i to był znak, że na kolejne wakacje musimy poczekać 10 miesięcy. Uroczystość rozpoczęcia roku odbyła się w sali gimnastycznej.

            Pani wicedyrektor Urszula Ziemnicka przywitała uczniów, rodziców i nauczycieli. Następnie poinformowała o najważniejszych zmianach w szkole w związku z reformą szkolnictwa oraz odczytała fragmenty listu pani Anny Zalewskiej – Minister Edukacji Narodowej. Uczniowie dowiedzieli się także, którzy nauczyciele będą ich wychowawcami i jakie sale będą mieli pod opieką. Po zakończeniu akademii udali się na spotkania z wychowawcami.

             W naszej szkole – podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi – w 16 oddziałach będzie się uczyć w tym roku 339 uczniów. Kadra nauczycielska liczy 35 osób. Najbliższe ferie zaczną się 23 grudnia, a szkołę pożegnamy 22 czerwca.

Anna Stanek

Image

Image 


 

 
Solilandia w Wieliczce - relacja z wycieczki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska i Alina Kruszka   
30.06.2017.

Image 

Image  

Solilandia to kraina,
w której bajka się zaczyna
  -tu mieszkają soliludki ,
  tu znikają wszelkie smutki. 
Z jajek wyskakują smoki
i Skarbnika słychać kroki”!
Joachim Mencel

  

            W dniach 27 i 28 czerwca 2017 roku uczniowie klasy II a i II b wraz z opiekunami: p. D. Świtońską, A. Kruszką, K. Linek i A. Nowak uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce. Wyjazd był nagrodą za zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym „ Książka-przyjaciel prawdziwy”. 

            27 czerwca wyjechaliśmy o godz. 8.00 ze szkoły w Stawkach. Podróż trochę się dłużyła, ale w końcu z przystankami na ruch i smaczną kanapkę dojechaliśmy na miejsce. Tam przywitała nas pani przewodnik, która przekazała uczestnikom wyprawy ważne informacje dotyczące zwiedzania i bezpieczeństwa. Do kopalni zeszliśmy po schodach około 65 metrów pod ziemią i tam znaleźliśmy ślad Skarbnika- odciśniętą dłoń, z którą każdy uczestnik przywitał się. Dalej szliśmy krętymi korytarzami i podziwialiśmy uroki trasy turystycznej. Poznaliśmy też „ Legendę Świętej Kingi”, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku ujrzeliśmy cudowną kaplicę dedykowaną właśnie Jej. Przy solankowym jeziorku mogliśmy wysłuchać kompozycji Fryderyka Chopina oraz zobaczyć świetlny pokaz. W podziemiach kopalni również spotkaliśmy soliludka, który umilił nam czas ciekawymi grami, zagadkami i zabawami oraz opowiedział niezwykłe historie o kopalni i życiu górników. Wesoły skrzat solny zaprowadził uczestników wyprawy do tajemniczej groty. Mali wędrowcy spotkali tam Skarbnika, który przeprowadził quiz sprawdzający zdobytą wiedzę w czasie zwiedzania Wielickiej Kopalni Soli. Na koniec wyprawy każdy uczestnik otrzymał dyplom, solilizaki, zakładki do książek i znaczki. Gorąco pożegnaliśmy panią przewodnik, która przekazała nas pod opiekę emerytowanego górnika pana Rysia. On przywitał wszystkich słowami : „ Szczęść Boże”! I powiedział, jaki jest dalszy ciąg programu wycieczki. Po zwiedzaniu kopalni, zjechaliśmy prawdziwą, górniczą windą do komory Słowackiego – 125 metrów pod ziemię. W komorze Budryka spożywaliśmy pyszne posiłki.

            Pobyt nocny pod ziemią był doskonałą odskocznią od codziennej nauki, okazją do zabaw i integracji grup klasowych. W zdrowym, solnym mikroklimacie komory Słowackiego uczniowie mogli odpocząć i naładować akumulatory na kolejny dzień wycieczki.

            28 czerwca pożegnaliśmy Kopalnię Soli słowami piosenki:, „ Kiedy chęć masz na przygodę, to nie zważaj na wygodę i podziemne odwiedź kraje – poznaj skrzatów obyczaje. W Solilandii wejdź chodniczki. Przyjedź, przyjedź do Wieliczki”!

            Przygody w solnych podziemiach nie chcieliśmy kończyć, dlatego zabraliśmy ją ze sobą w postaci pamiątek z Wieliczki. Wycieczka była bardzo udana, pełna wrażeń i na długo zostanie w naszej pamięci. 

Dorota Świtońska i Alina Kruszka

Image 


 

 
Uczniowie szkoły podstawowej, którzy otrzymali świadectwo z wyróżnieniem Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
23.06.2017.

 

Klasa

 

Nazwisko i imię ucznia oraz średnia jego ocen

IV a

1.       Domańska Wiktoria – 5,55

2.       Jakubowska Patrycja – 5,55

3.       Bytner Anna – 5,45

4.       Królikowska Natalia - 5,18

5.       Ogrodowski Bartosz - 5,00

 

IV b

1.       Janik Anna – 5,64

2.       Schwebs Mikołaj - 5,64

3.       Drużyński Maciej – 5,45

4.       Piekarska Monika – 5,27

5.       Figielska Julia - 5,27

6.       Świątkowski Daniel - 5,09

7.       Krzyżanowski Igor – 5,00

8.       Kulpa Aniela – 5,00

9.        Olejnik Martyna – 4,82

 

V a

1.       Bonowicz Patryk - 5,36

2.       Chmielewska Julia – 5,27

3.       Zając Franciszek – 5,27

4.       Przybysz Jakub – 5,09

5.       Sobierajski Szymon - 5,09

 

V b

1.       Kulpa Kacper - 5,91

2.       Powidzka Sandra - 5,45

3.       Norkowski Hubert – 5,36

4.       Dylewski Jakub - 5,27

5.       Kuberska Joanna - 5,00

6.       Wypij Karolina - 5,00

7.       Kulpa Weronika – 4,91

8.       Balcerak Roksana – 4,91

9.       Dryński Wojciech – 4,82

10.   Wesołowska Martyna – 4,82

 

VI

1.       Rosowska Katarzyna - 5,73

2.       Chacińska Maja – 5,64

3.       Gapska Aleksandra – 5,64

4.       Stanicka Daria – 5,45

5.       Śmieszna Dominika – 5,45

6.       Grabowski Szymon - 5,09

7.       Czerny Szymon - 5,09

8.       Olszewski Maciej – 4,91

9.       Bonowicz Krystian – 4,91

10.   Bonowicz Julia – 4,91

 

 


 Image


 

 

 

 
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
23.06.2017.

Image

Zakończenie roku szkolnego 2016/17

            Baczność! – tę komendę po raz ostatni w tym roku szkolnym usłyszeliśmy podczas uroczystego apelu 23 czerwca 2017 roku.  W obecności gości, pani dyrektor, rodziców, nauczycieli oraz uczniów podsumowaliśmy miniony rok szkolny. 10 miesięcy pracy zaowocowało sukcesami uczniów i nauczycieli nie tylko na terenie szkoły, ale także -  powiatu i Polski.  „Być jak Ignacy” oraz „Solilandia” dały powody do dumy klasom I-III. Starsze klasy IV-VI podczas rozdawania świadectw z wyróżnieniem zaskoczyły wszystkich wysokimi średnimi klas oraz poszczególnych uczniów i ogromną ilością laurów zebranych w konkursach. Najwyższą średnią ocen mogła się pochwalić klasa IV b – 4,85. Statuetkę dla najlepszego ucznia w szkole otrzymał Kacper Kulpa z klasy V b (średnia ocen na świadectwie to 5,91).

             Po oficjalnej części spotkania przyszedł czas na krótki występ artystyczny klas trzecich pt. „Bezpiecznie bawimy się latem”, którym przenieśliśmy się w wakacyjny klimat i przypomnieliśmy sobie, że wakacje mogą być tylko wtedy udane, kiedy są bezpieczne!

            Po rozejściu się do klas uczniowie otrzymali pozostałe świadectwa oraz nagrody, po czym wróciliśmy do domów na zasłużony odpoczynek.

Anna Łoś 

Image 

Image 


 

 
Szkolny konkurs - "Zielona klasa" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: E.Jankowska-Baranowska   
21.06.2017.

W maju br. w szkole podstawowej został ogłoszony konkurs na ,,Zieloną klasę”. Każda klasa z poziomu IV-VI wcześniej otrzymała regulamin, dotyczący kryteriów oceny zazielenienia sal lekcyjnych. Jury w składzie  p.  U. Ziemnicka, p. A. Marjańska i p. M.  Małecka,  wyróżniło następujące klasy: 

klasa  IV a    - I miejsce
 klasa  V b     - II miejsce
 klasa  IV b    - III miejsce
W/w  klasy odebrały nagrody w postaci ciekawych rośliny doniczkowych z informacją, jak je pielęgnować. Gratuluję . 

E. Jankowska-Baranowska


 

 
"Książkowe mole w naszej szkole" - konkurs rozstrzygnięty! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
20.06.2017.

 

Jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 było upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. W naszej szkole  młodzież z klas IV –VI uczestniczyła w całorocznym konkursie czytelniczym pod nazwą „Książkowe mole w naszej szkole”, podczas którego uczniowie mieli za zadanie przeczytać wyznaczoną lekturę, a następnie rozwiązać test z nią związany. W konkursie uczestniczyło 19 uczniów. Co miesiąc wyznaczana była nowa lektura, a punkty czytelników za rozwiązanie testów sumowane. Na tej podstawie wyłoniono zwycięzców:

I miejsce – Aleksandra Gapska z klasy VI
II miejsce – Maciej Drużyński z klasy IV b
III miejsce – Mikołaj Schwebs z klasy IV b

Konkurs przygotowały i przeprowadziły Kamila Kurnatowska i Kamila Drużyńska.

Image 


 

 
KANGUR 2017 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Urszula Ziemnicka   
20.06.2017.


       W dniu 16 marca 2017 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”.  W tym konkursie wzięło udział 42 uczniów, w tym  34 ze szkoły podstawowej  i  8  z gimnazjum.                           Otrzymaliśmy wyniki:  
 - wśród uczniów naszego gimnazjum najwięcej punktów zdobył Edgar Kmiołek i Filip Żbikowski,
 - ze szkoły podstawowej wyróżnienia i nagrody otrzymali: Anna Janik z kl. IVb   i Kacper Kulpa z kl. Vb.
Wszystkim „matematykom” dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy wyników.

Koordynator konkursu Urszula Ziemnicka


 

 

 
Przyszli pierwszoklasiści w szkole Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
20.06.2017.
Image

Gdzie jest biblioteka? Jak tańczą Indianie? Gdzie znajduje się szatnia? Dlaczego morze jest słone? Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź podczas spotkania, jakie miało miejsce 20 czerwca, w naszej szkole. Szkolne mury odwiedzili przyszli pierwszoklasiści. Na początku poznaliśmy swoje imiona i w radosnym kręgu zatańczyliśmy taniec indiański. Potem udaliśmy się na spacer po szkolnych salach. Zajrzeliśmy do miejsca gdzie są panie, które dbają o porządek w naszych salach, do gabinetu pani V-ce Dyrektor Szkoły , świetlicy, sali gimnastycznej… Po długim spacerze przyszli uczniowie mięli okazję zasiąść w ławkach szkolnych. Podczas krótkich zajęć edukacyjnych zapoznali się z legendą, wyjaśniającą tajemnicę słonej wody w morzu. Szum morskich fal przeniósł nas w klimat wakacji.

Dzieci wykazały wielką ciekawość  świata, z zainteresowaniem słuchały opowieści i wzorowo zachowywały się w odwiedzanych miejscach. Na pożegnanie powiedzieliśmy sobie : do zobaczenia!

Anna Łoś 

Image 

Image 


 

 

 
Bezpieczne wakacje Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
20.06.2017.

Image
Image 
 
20 czerwca uczniowie klas I-III gościli przedstawicieli policji i straży gminnej. Zbliżają się wakacje, więc rozmowy z dziećmi poświęcone były bezpieczeństwu. Uczniowie zadawali ciekawe pytania, na które uzyskali dokładne odpowiedzi.
 
Image 
 
A oto kilka porad ze strony internetowej policja.pl 

• Rozważnie korzystajcie ze wszystkich przyjemności, jakich dostarczają wakacje!

• Zawsze informujcie swoich rodziców o tym - gdzie i z kim przebywacie!

• Na zabawy wybierajcie jedynie bezpieczne miejsca – z dala od jezdni, torów kolejowych, wykopów...

• Jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce – nie traktujcie jezdni jak placu zabaw!

• Kąpcie się jedynie w miejscach do tego wyznaczonych – strzeżonych kąpieliskach pod opieką ratowników lub osób dorosłych !

• Bądźcie ostrożni wobec zwierząt – nawet najbardziej łagodne bywają niebezpieczne!

• Nie korzystajcie z propozycji przejażdżki lub spaceru z nieznajomym!

• Pozostając samodzielnie w mieszkaniu – ostrożnie obchodźcie się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi!

• Nigdy nie bawcie się ogniem – ogniska rozpalajcie w miejscach wyznaczonych, zawsze w obecności osób dorosłych!

• Zawsze mówcie "NIE" gdy nie zgadzacie się z szalonymi pomysłami i propozycjami swoich kolegów!

• Uczestnicząc w pracach polowych – zachowajcie szczególną ostrożność nie dotykajcie maszyn i urządzeń będących w ruchu i pod napięciem!

• Zawsze dbajcie o środowisko naturalne - nie niszczcie i nie zaśmiecajcie otoczenia, w którym przebywacie!

• Zawsze pamiętajcie, że pewność siebie i lekkomyślność nie wróżą nic dobrego!

Zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie popełniania przestępstwa, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi, do najbliższej jednostki Policji lub telefonicznie pod numer 997 lub 112. 

 
 
Mamy główną nagrodę w "Solilandii" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Iwona Wypij   
16.06.2017.

 Image

Publiczna Szkoła Podstawowa w Stawkach otrzymała nagrodę główną w V Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym „Książka - przyjaciel prawdziwy”. Konkurs miał na celu promocję czytelnictwa oraz głośnego czytania dzieciom. Adresowany był do uczniów klas I-III.

Od stycznia tego roku wychowawcy czytali swoim podopiecznym książki Beaty Kołodziej. Klasa pierwsza czytała tom I - ,,Pamiętnik wielickiego skrzata”, klasa II - tom II - ,, Wyprawa do Kryształowej Groty”, a klasa III -,, Klątwa Ducha Gór”. Uczniowie poznawali postacie, ich losy oraz  zapoznawali się z wartościami, którymi kierowali się bohaterowie.

 Finał szkolny polegał na zagraniu scenki teatralnej. W scence mogło brać udział troje aktorów. Klasę pierwszą reprezentowali: Krystian Kacprzak, Bartosz Centkowski, Patryk Wiśniewski oraz Krzysztof Puszkiewicz i Remigiusz Błachowicz pod czujnym okiem pani Elżbiety Bąk i pani Mirosławy Januszewskiej, klasy drugie: Rozalia Leśnikowska, Rafał Kłaczyński i Julian Serkowski w reżyserii pani Doroty Świtońskiej i pani Ali Kruszki, klasy trzecie: Amelia Taranowska, Sebastian Pawłowski i Szymon Rybczyński pod  kierunkiem pani Anny Łoś, pani Doroty Stanickiej i pana Sławomira Świeczkowskiego.

W ogólnopolskim etapie konkursu  szkołę reprezentowała  drużyna klasy drugiej,  pracę której komisja oceniła najwyżej. W nagrodę 30 uczniów pojedzie w czerwcu na dwudniową wycieczkę do Wieliczki, gdzie mają zapewniony nocleg w podziemiach kopalni soli,  zwiedzanie i  wyżywienie.

 Koordynator Iwona Wypij

Image 

Image 


 

 

 
Relacja z wycieczki klas Va, Vb i VI do Energylandii, Zakopanego i Krakowa Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
16.06.2017.
Image
 
Poniedziałek 12 czerwca przywitał nas mżawką i pochmurnym niebem. Mimo niezbyt zachęcającej aury oraz  wczesnej pory (5:00 rano!) z animuszem zajęliśmy miejsca w autokarze i wyruszyliśmy 
na wycieczkę. W miarę przybliżania się do celu naszej podróży  niebo stawało się coraz bardziej błękitne i słońce zaczynało grzać całą mocą. Pogoda zaczęła nam sprzyjać!
 
Krajobraz za oknami autokaru stopniowo zaczął się zmieniać z naszego równinnego, kujawskiego 
na pagórkowaty i w końcu na horyzoncie ukazał się cel naszej podróży: Energylandia w Zatorze! Byliśmy bardzo podekscytowani widokiem  górujących ponad drzewami kolorowych rollercoasterów, space boosterów i innych niesamowitych atrakcji.  Po wejściu na teren parku rozrywki rozdzieliliśmy się na mniejsze grupki i ruszyliśmy na podbój Energylandii. Zabawa była przednia! Po kilku godzinach  zmęczeni, ale zadowoleni i naładowani pozytywną energią, ruszyliśmy do naszej bazy, czyli 
do pensjonatu „Zofia” w Białym Dunajcu. Tam czekała już na nas z obiadokolacją przemiła gospodyni – pani Zofia Ślimak. Po pysznym posiłku ulokowaliśmy się w swoich pokojach i pospieszyliśmy 
na spotkanie z góralską rodziną. Nasi goście opowiedzieli nam o zwyczajach góralskich, o strojach 
i znaczeniu poszczególnych ich elementów. Uczyliśmy się tańców regionalnych i słuchaliśmy piosenek. Spotkanie skończyło się późnym wieczorem. Wyczerpani, ale usatysfakcjonowani, poszliśmy spać.

Następnego dnia czekały na nas kolejne atrakcje. Po śniadaniu spotkaliśmy się z przewodnikiem, panem Bogdanem, który zabrał nas do Zakopanego. Po drodze opowiadał nam o ciekawych okolicach, które mijaliśmy oraz o znanych ludziach związanych z tymi miejscami. Opowieści naszego przewodnika snute miejscową gwarą były ciekawe i pełne humoru, hej! Najpierw poszliśmy do Doliny Kościeliskiej i podziwiając przepiękne krajobrazy naszych Tatr oraz słuchając legend wygłaszanych przez pana Bogdana, dotarliśmy do schroniska na hali Ornak. Nazwa doliny ma się podobno wywodzić od pogruchotanych kości Tatarów, których rozgromiono tam w XIII wieku. W historię Doliny Kościeliskiej wpisali się też kupcy i przemytnicy, szmuglujący towary z Polski na Słowację, 
a oprócz nich zbójnicy. Legendy o napadach i morderstwach nie mają końca, a o dość krwawej 
i zbójnickiej przeszłości przypominają nazwy skał o fantazyjnych kształtach – Zbójnicka Turnia, Zbójnickie Okna, czy wreszcie Zbójnicki Stół.

Po krótkim odpoczynku zeszliśmy do Zakopanego, gdzie wędrowaliśmy Krupówkami i podziwialiśmy miejscowy folklor, tak różny od naszego. I tak zakończył się drugi dzień naszej wycieczki. 

Trzeciego dnia po śniadaniu wybraliśmy się do Krakowa. Zwiedziliśmy tam Wawel – siedzibę królów Polski. Obejrzeliśmy  wnętrze Katedry zachwycając się przepiękną architekturą, wystrojem wnętrza oraz Grobami Królewskimi. Na zakończenie zrobiliśmy sobie zdjęcie ze smokiem, który do dziś dnia ziejąc ogniem strzeże wejścia do Smoczej Jamy i powędrowaliśmy na  Rynek Główny. Tam zobaczyliśmy piękne kamieniczki wokół rynku, zwiedziliśmy Sukiennice, poznaliśmy legendę 
o Kościele Mariackim i jego budowniczych, a po wysłuchaniu hejnału o godz. 13.00 udaliśmy się do autokaru, by wyruszyć w drogę powrotną do domu. Przed szkołą zameldowaliśmy się o godzinie 21:30.

To były wspaniałe, wypełnione wrażeniami 3 dni. Spędziliśmy je nie tylko na rozrywce, ale i na nauce historii, przyrody, geografii a nawet zdobywając wiedzę o kulturze i języku. Wiadomości, które przyswoiliśmy w ten sposób, pozostaną w nas na dłużej, ponieważ łączą się z niezapomnianymi przeżyciami. Wróciliśmy bardziej samodzielni i lepiej zorganizowani. No i już nie możemy się doczekać kolejnej wyprawy do ciekawych zakątków naszego kraju!

Image 


 

 
"Być jak Ignacy" - informacja prasowa Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Fundacja PGNiG   
13.06.2017.

otrzymaliśmy drogą e-mail informację z Fundacji PGNiG z prośbą o umieszczenie na naszej stronie internetowej. Poniżej  treść listu oraz informacja prasowa.

"jeszcze raz gratuluję znalezienia się w gronie 16 najlepszych szkół w Polsce programu „Być jak Ignacy”. 
W załączeniu dodaję oficjalną informację prasową, którą kierowaliśmy do Państwa województwa. Być może będą Państwo na tyle mili i zamieszczą ją na własnej, szkolonej stronie internetowej.
Pozdrawiam bardzo serdecznie!
Aneta Sierocińska   "
 

Image

Warszawa, 13.06.2017

Szkoła ze Stawek wśród zwycięzców I edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”

Szkoła Podstawowa z Zespołu Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach z województwa kujawsko-pomorskiego znalazła  się w gronie 16 nagrodzonych placówek edukacyjnych w ramach programu „Być jak Ignacy”. Oficjalne wręczenie nagród odbyło się 13 czerwca br. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie. W programie, którego celem jest zachęcenie dzieci do poznania nauk ścisłych poprzez zabawę i samodzielne eksperymentowanie, wzięło udział prawie 3000 uczniów ze 159 szkół.

Tytuł Szkoły Roku trafił do Szkoły Podstawowej w Podchojnach (woj. świętokrzyskie). Jej uczniowie zorganizowali konkurs na temat Ignacego Łukasiewicza, angażując również społeczność lokalną. Zainicjowali „Tydzień z Ignacym Łukasiewiczem” oraz stworzyli galerię portretów znanych wynalazców i naukowców. W realizację programu włączyli rodziców, uczniów z innych szkół oraz lokalne władze. Uczniowie zorganizowali m.in. spotkanie z jednym z ambasadorów programu, nagradzanym w kraju i za granicą wynalazcą – Petrosem Psyllosem.

– Program edukacyjny „Być jak Ignacy” to przede wszystkim nauka poprzez zabawę. Wierzymy, że sukcesy młodych pokoleń naukowców będą w przyszłości stanowić podstawę ich wielkich osiągnięć. To nasza inwestycja w przyszłość polskiej nauki – powiedziała Magdalena Zegarska, wiceprezes Zarządu PGNiG SA.

„Być jak Ignacy” to program edukacyjny połączony z konkursem dla szkół podstawowych, które mogą ubiegać się o tytuł Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza i nagrody. W tym roku tytuł trafił do placówek, których uczniowie przeprowadzili najciekawsze działania związane z promocją nauki i postacią Ignacego Łukasiewicza. Wszystkie zwycięskie projekty udowodniły, że wiedza zdobyta przez odkrywanie, eksperymentowanie i zabawę
to najskuteczniejsza forma edukacji.

Do Konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego przystąpiło 159 szkół podstawowych z całej Polski. W ramach projektu uczniowie wraz z nauczycielami założyli koła naukowe, dzięki którym poszerzali wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, korzystając z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przygotowanych przez twórców programu.

Oficjalna gala zwieńczająca I edycję programu edukacyjnego Fundacji PGNiG odbyła się 13 czerwca br. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie. Wśród laureatów konkursu znalazło się 16 szkół z całej Polski (kolejność alfabetyczna):

·         Szkoła Podstawowa nr 3 im. Żołnierza Wojsk Ochrony Pogranicza w Darłowie 
(woj. zachodniopomorskie)
·         Stowarzyszenie Edukator w Łomży – Publiczna Szkoła Podstawowa w Długołęce 
(woj. podlaskie)
·         Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Kochanowskiego w Gorzowie Wielkopolskim 
(woj. lubuskie)
·         Szkoła Podstawowa im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie 
(woj. mazowieckie)
·         Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku (woj. warmińsko-mazurskie)        
·         Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach (woj. małopolskie)

·         Zespół Szkolno-Przedszkolny w Korfantowie – Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Korfantowie (woj. opolskie)
·         Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lipiu (woj. śląskie)      
·         Szkoła Podstawowa nr 41 im. Króla Władysława Jagiełły w Łodzi (woj. łódzkie)
·         Zespół Szkół w Pogwizdowie Nowym (woj. podkarpackie)
·         Szkoła Podstawowa w Podchojnach (woj. świętokrzyskie)
·         Szkoła Podstawowa nr 9 w Rumi (woj. pomorskie)
·         Zespół Szkół w Stawie – Szkoła Podstawowa w Stawie (woj. lubelskie)
·         Zespół Szkół im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Stawkach (woj. kujawsko-pomorskie)
·         Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Wielkopolskiej (woj. wielkopolskie)
·         Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żórawinie (woj. dolnośląskie)                          

Szkoły otrzymały nagrody pieniężne, które zostaną przeznaczone na wybrany przez uczniów cel, np. zakup sprzętu komputerowego dla szkół. 

– Cieszymy się, że nasz program został tak pozytywnie odebrany przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, która wystartuje 
po wakacjach – powiedział Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

 

Podczas wręczenia nagród w Muzeum Gazownictwa Fundacja PGNiG po raz pierwszy zaprezentowała specjalne mobilne laboratorium. Od września będzie odwiedzało szkoły, które wygrały w konkursie. Na pokładzie specjalnie zaadoptowanego autobusu będą odbywać się zajęcia dydaktyczne, pokazy, warsztaty, eksperymenty i projekcje filmów edukacyjnych.

Szczegółowe informacje i wszystkie elementy składające się na program „Być jak Ignacy” dostępne są na platformie internetowej www.bycjakignacy.pl. Zapraszamy także na profil programu na Facebooku: www.fb.com/bycjakignacy

Program „Być jak Ignacy” został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

Dodatkowych informacji udziela:
Departament Public Relations PGNiG SA,
tel.: (22) 589 4701, (22) 589 4449, e-mail: media@pgnig.pl


 Image


 

 

  

 

 

 

 
Szkoła w Stawkach z tytułem" Naukowa Szkoła Ignacego" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
13.06.2017.

Image

Gala 13 czerwca zorganizowana dla laureatów konkursu "Być jak Ignacy" była dla nas wielkim przeżyciem.

Sponsorzy – Fundacja PGNiG, MEN i inni partnerzy projektu oraz goście nie szczędzili słów uznania i gratulacji, płynących w naszą stronę. Program „Być jak Ignacy” został objęty patronatem honorowym marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

Ogólnopolski program edukacyjny „Być jak Ignacy” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza trwał od listopada 2016 roku do czerwca 2017 roku. Do konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego przystąpiło 159 szkół podstawowych z całej Polski. W ramach projektu uczniowie wraz z nauczycielami założyli koła naukowe, dzięki którym poszerzali wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, korzystając z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przygotowanych przez twórców programu m.in. gry multimedialne, filmy i platformę. W tym roku tytuł trafił do 16 placówek, których uczniowie przeprowadzili najciekawsze działania promujące naukę i postać Ignacego Łukasiewicza. Wśród nagrodzonych znalazło się koło naukowe z naszej szkoły.

Podczas gali mieliśmy okazję zobaczyć prezentację podsumowującą projekt. Poznaliśmy innych przedstawicieli nagrodzonych szkół. Zdobyliśmy nagrodę pieniężną w wysokości 2000,00 zł, certyfikat „Naukowej Szkoły Ignacego” i puchar. Podczas wręczenia nagród w Muzeum Gazownictwa Fundacja PGNiG po raz pierwszy zaprezentowała specjalne mobilne laboratorium.

Od września będzie odwiedzało szkoły, które wygrały w konkursie. Na pokładzie specjalnie zaadoptowanego autobusu będą odbywać się zajęcia dydaktyczne, pokazy, warsztaty, eksperymenty i projekcje filmów edukacyjnych. Laboratorium odwiedzi też i nas.

Po uroczystości, pamiątkowych zdjęciach, wywiadach, poczęstunku zostaliśmy zaproszeni do Muzeum Gazownictwa. Następnie czekały na nas efektowne doświadczenia chemiczne, w których mogliśmy uczestniczyć.

Wróciliśmy do domów z upominkami i pełni pozytywnych wrażeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję "Być jak Ignacy".

Anna Łoś – opiekun koła naukowego.

Image 

 

Image 

Image 

Image 


 

 
Dzień Dziecka pełen sportowych zabaw Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Sławomir Mańkowski   
12.06.2017.

Image

Image 

Dzień Sportu

 

09. 06. 2017 r. odbył się w naszej szkole ,,Dzień Sportu". Co roku ten dzień cieszy się wielkim zainteresowaniem uczniów, którzy z natury lubią ze sobą rywalizować. W klasach IV-VI uczniowie uczestniczyli w następujących konkurencjach:

 

1. Bieg z przejściem przez szarfę, w którym zwyciężyła drużyna z klasy V b.

2. Rzut piłką lekarską do celu. Rzuty najlepiej wykonywała reprezentacja klasy IV a.

3. Skoki przez skakankę. W tej konkurencji najlepsza okazała się IV b.

4. Żonglerka piłką, którą najlepiej wykonali zawodnicy klasy VI.

5. Wyścig na rowerze. Najszybsi byli uczniowie V b.

6. Grę drużynową w kwadranta z kompletem punktów wygrała IV a.

 

Po wszystkich konkurencjach najlepsza okazała się klasa V b przed VI i IV a.

 

W ten słoneczny, gorący w emocje dzień uczniowie mogli ochłodzić się lodami i napojami oraz zjeść tak lubianą przez dzieci pizzę. A wszystko to mogło się odbyć dzięki pozyskaniu wielu sponsorów za sprawą Rady Rodziców.

 

Gratulujemy wszystkim klasom i życzymy udanych wakacji.

Sławomir Mańkowski

 

 

Image 


 

 
Sponsorzy ,,Dnia Sportu" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
12.06.2017.

Społeczność szkolna dziękuje za hojność, za pomoc i poświęcony czas, za podarunki i za wsparcie w organizacji szkolnego "Dnia Sportu". Oto oni:

 

1.      Salon Modelowania Sylwetki ,,Body Space”, Stawki
2.      Firma ,,Morello” -  Grażyna Wasielewska,  Plebanka
3.      WiP sp. z o.o. Spółka komandytowa, Aleksandrów Kujawski
4.      Pizzeria ,,Cambi” Małgorzata i Jarosław Witczak, Aleksandrów Kujawski
5.      Sklep Spożywczo-Przemysłowy „U Pawła”, Stawki
6.      Przedsiębiorstwo wielobranżowe Piotr Murawski „Bartex”, Stawki
7.      F.H.U. ALEX-GAZ Kowalczyk Łukasz, Aleksandrów Kujawski
8.      PHU ,,A’Bell”, Nowy Ciechocinek
9.      ,,Auto Centrum” Tomasz Doligalski, Odolion
10.  RTM Opakowania Sp. z o.o., Aleksandrów Kujawski
11.  Gminne Przedsiębiorstwo Usługowe ALGAWA Sp. z o.o., Aleksandrów Kujawski
12.  Serwis Opon „U Jacka” Złomowanie pojazdów Jacek Borkowski, Łazieniec
13.  Firma ANEMON Anna Łoś, Ciechocinek
14.   P.H.U.P. „Baltazar” Sklep firmowy, Aleksandrów Kujawski
15.  Cukiernia WUZETKA Jan Szulc, Aleksandrów Kujawski
16.  F.H.U. DIESEL - CENTRUM Andrzej Zając, Ośno
17.  FHU Sklep Chemiczno - Przemysłowy „ CLAUDIA” Arkadiusz Grabowski, Aleksandrów Kujawski
18.  TROPS S.A., Stawki
19.  Pizzeria BEST FOOD FHU Arkadiusz Agacki, Aleksandrów Kujawski

 

 

Dziękujemy!

 


 

 

 

 

 

  

 
Wycieczka klasy III c do Torunia Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
08.06.2017.

Image

8 czerwca, uczniowie z klasy III c z opiekunami, p. Dorotą Stanicką i p. Agnieszką Marjańską wybrali się na kolejną w tym roku szkolnym wycieczkę. Udaliśmy się do Torunia, do  Jump Areny- Parku Trampolin. Były tam trampoliny sportowe, baseny z gąbkami, ścieżki akrobatyczne i wiele innych skocznych elementów. Pobyt w Jump Arena był dla nas dobrą zabawą połączoną z aktywnością fizyczną. Ciekawym punktem pobytu w tym niezwykłym miejscu był interesujący pokaz umiejętności akrobatycznych w wykonaniu instruktora. Podziwialiśmy skoki, salta i niezwykłe akrobacje. Zmęczeni i pełni wrażeń udaliśmy się do przystani przy Bulwarze Filadelfijskim, skąd popłynęliśmy w niezapomniany rejs po Wiśle. Podziwialiśmy z jednej strony panoramę starówki, a z drugiej zalesiony brzeg Wisły. Na zakończenie naszej wycieczki odbyliśmy spacer po starówce. Udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i posiłek w MC Donald. Zadowoleni i pełni niezapomnianych przeżyć  wróciliśmy do domu.

Dorota Stanicka

Image 

 

Image 


 

 
Wycieczka klasy II a i II b do Jura Parku w Solcu Kujawskim Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kruszka Alina i Dorota Świtońska   
07.06.2017.

Image 

„ Tylko podróż jest prawdziwym życiem,
jak i prawdziwe życie jest podróżą”
Jean Paul

Wycieczka klasy II a i II b do Jura Parku w Solcu Kujawskim

                Dnia 7.06.2017 r. uczniowie klasy II a i II b wraz z opiekunami byli na wycieczce w Jura Parku w Solcu Kujawskim.  Pobyt w tym miejscu uczniowie zaczęli od seansu filmowego w Kinie Emocji 5D. Potem udali się wraz z przewodnikiem na 1,5 km ścieżkę wymarłych zwierząt. Zrozumieli dlaczego wyginęły dinozaury. Dowiedzieli się również, jaką rolę pełni człowiek we wszechświecie. Uczestniczyli również w dwóch warsztatach. Pierwszy dotyczył tematu „ Baśniowe smoki, a paleontologia” i można było dowiedzieć na nim się czy smoki istnieją w rzeczywistości. Na drugim zaś uczniowie uzyskali informacje o pracy paleontologa i za pomocą odpowiednich narzędzi mogli wykopać „ szkielet” dinozaura. W trakcie pobytu w Jura Parku uczestnicy wycieczki korzystali z atrakcji Parku Rozrywki, placu zabaw. Zjedli też pyszny obiad w Restauracji Jaskiniowej oraz zakupili pamiątki. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była wspaniałą przygodą zgłębiania tajników prehistorycznego świata i pozostaną po niej niezapomniane wrażenia, zdjęcia i pamiątki. 

Kruszka Alina i Dorota Świtońska

 

Image 


 

 
Wyniki konkursów "Patronowych" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
05.06.2017.

 

W gimnazjum odbyły się 3 konkursy. Pierwszy z nich - konkurs recytacji prozy Marii Danilewicz Zielińskiej zorganizowały: Danuta Olejnik i Anna Stanek. Laureaci:

1.      Wiktoria Golenia IIIb
2.      Julia Urbańska III a
3.      Kamil Włodarski III b i Anita Inatlewska II b

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Marii Danilewicz Zielińskiej również zorganizowały: Danuta Olejnik i Anna Stanek. Laureaci:

1.      Edgar Kmiołek III a
2.      Wiktoria Radzikowska I b
3.      Klaudia Deruś III b i Magdalena Węcławska III b

Organizatorkami następnego konkursu – plastycznego ,,Kujawy Pani Marii” były: Kamila Drużyńska i Bożena Cybulska.  Autorkami najpiękniejszych prac są:

1.      Zuzanna Lewandowska I a i Natalia Kempska III a
2.      Agnieszka Lewandowska III b
3.      Natalia Lewandowska I b

W szkole podstawowej przeprowadzono  konkursy  dostosowane do wieku uczniów. W klasach 4 – 6 były to:

Szkolny Turniej Wiedzy o Patronie, zorganizowany przez Kamilę Kurnatowską i Danutę Olejnik, a jego laureatami są:

1.      Katarzyna Rosowska klasa VI
2.      Mikołaj Schwebs klasa IV b
3.      Anna Bytner klasa IV a, Aleksandra Gapska klasa VI 

Konkursy plastyczne przeprowadziły: Kamila Drużyńska i Bożena Cybulska.  Autorami najpiękniejszych prac w konkursie indywidualnym „Kujawy Pani  Marii” są:

1.      Weronika Kulpa klasa V b
2.      Katarzyna Rosowska  klasa VI
3.      Jakub Dylewski klasa V b

W konkursie grupowym – na ilustrację do wybranego fragmentu opowiadania zwyciężyła klasa V a. W nagrodę otrzymała puchar i dyplom.

W konkursie poetyckim na wiersz o Patronce, który zorganizowały: Kamila Kurnatowska i Danuta Olejnik,  laureatami są:

1.      Katarzyna Rosowska VI – „Wielki Patron”
2.      Hubert Norkowski V b - „Nasza Patronka”
3.      Mikołaj Schwebs IV b - „Nasza Maria”, Patrycja Jakubowska IV a „Patronka”

Klasy I – III malowały ilustracje do opowiadania ,,Jantolkowa”.  Prace plastyczne wszystkich klas były równie piękne i zasłużyły na nagrody, co orzekły organizatorki – Dorota Świtońska i Alina Kruszka. Uczniowie otrzymali w nagrodę dyplomy i słodycze.

Wszystkie nagrody indywidualne i zbiorowe zostały wręczone w czasie Dnia Patrona w dniu 2 czerwca.

Anna Stanek


 

 

 
Uczniowie klas III pielgrzymowali do Lichenia Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
05.06.2017.

 Image

5 czerwca uczniowie klas III, którzy w maju przeżywali swoją Pierwszą Komunię Świętą, pielgrzymowali do Lichenia, największego sanktuarium w naszej diecezji. Pielgrzymkę rozpoczął wspólny Różaniec w wyjątkowym miejscu- w lesie grąblińskim, w którym w latach 1850-1852 objawiała się Matka Boża. Każdy mógł zobaczyć ślady stóp Maryi i pozostałości sosny, na której pierwotnie zawieszony był Cudowny Obraz. Poznawanie licheńskiego sanktuarium rozpoczęliśmy od zwiedzania apartamentów papieskich, czyli pomieszczeń, w których przebywał Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1999r. Niewielu pielgrzymów tutaj dociera, a warto odwiedzić to miejsce, pełne pamiątek i śladów obecności naszego Papieża. Najważniejszym punktem naszej pielgrzymki była Eucharystia w Bazylice Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Przebrani w komunijne szatki, razem z dziećmi z innych parafii i diecezji modliliśmy się za wszystkie dzieci komunijne i rocznicowe oraz ich rodziców. Po Mszy świętej wszyscy otrzymali upominek od gospodarzy miejsca, ojców marianów- łańcuszek i medalik z wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej. Następnie wzmocnieni posiłkiem wyruszyliśmy na Golgotę, przemierzając kręte ścieżki i liczne groty m.in. grotę Grobu Pańskiego i Wniebowzięcia Matki Bożej, największą i ,w opinii większości, najpiękniejszą. Ostatnim punktem pielgrzymki było zaczerpnięcie wody z cudownego źródełka i pożegnanie z Matką Bożą Licheńską w kaplicy nad źródełkiem. W drodze powrotnej uczestnicy mogli sprawdzić swoją znajomość sanktuarium w konkursie i okazało się, że wszyscy doskonale znają historię objawień i sanktuarium, więc każdy otrzymał nagrodę-pamiątkę z Lichenia. Opiekunami młodych pielgrzymów byli: ks. Janusz Stanowski, p. Anna Łoś i katechetka Agnieszka Marjańska. 

 

 Image


 

 
Dzień Patrona Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
02.06.2017.
Image
Image 
Image 

  Dzień Patrona 2017 

            Do tego święta przygotowywaliśmy się długo i starannie. W tym roku było wyjątkowo uroczyste – przypadało w 110. rocznicę urodzin Marii Danilewicz Zielińskiej, a dodatkowo obchodziliśmy jeszcze 15. rocznicę nadania Zespołowi Szkół w Stawkach Jej imienia.

            W maju wszystkie klasy tradycyjnie zapoznawały się z biografią i twórczością Patronki szkoły lub przypominały sobie te wiadomości, były odwiedziny w Izbie Patrona, tematyczne gazetki w klasach i ,,spacery” uczniów w celu zapoznania się z nimi, turnieje wiedzy, konkursy recytatorskie i plastyczne, także – konkurs na wiersz. Duża grupa osób ćwiczyła na próbach część artystyczną, nauczyciele wspólnie z uczniami wykonywali odświętny wystrój szkoły – zestawienia wydarzeń, wystawy zdjęć związanych z przedsięwzięciami podejmowanymi dla rozsławienia lub uczczenia Patronki. Z okazji tegorocznego święta powstał folder z informacjami o Marii Danilewicz Zielińskiej, wydarzeniami ,,Patronowymi”, jej najbardziej znanymi cytatami, a także prezentacja multimedialna, którą można było oglądać w jednej z klas lekcyjnych.

            2 czerwca sala gimnastyczna zapełniła się uczniami w galowych strojach oraz nauczycielami; na widowni zasiedli goście, m. in. Jerzy Erwiński, wiceburmistrz Aleksandrowa Kujawskiego, Magdalena Stolarska – Oczki, reprezentant wójta, Krystyna Sobczak, wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Waldemar Bartczak, przewodniczący Rady Gminy Aleksandrów Kujawski, duża grupa radnych naszej gminy, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek, przedstawiciele rodziców, emerytowani pracownicy szkoły oraz osoby, które można nazwać przyjaciółmi szkoły i zarazem miłośnikami i znawcami twórczości naszej Patronki, w tym: Adam Wróbel, profesor WSK we Włocławku, dr Konrad Garda, Henryk Wasilewski, przewodniczący sekcji filologiczno-artystycznej Włocławskiego Towarzystwa Naukowego, aż wreszcie dwie najserdeczniej witane osoby: Hanna Frątczak, bratanica naszej Patronki oraz jej córka – Dorota Kalinowska.

            Uroczystość, jak zawsze, otworzyło wprowadzenie pocztu sztandarowego i odśpiewanie hymnu szkoły, a później w poetycki nastrój wprowadziły zebranych recytatorki słowami wiersza ,,Fado o… [Marii Danilewicz Zielińskiej]”; każda z nich po wypowiedzeniu swojej kwestii niosła czerwoną różę do wazonu stojącego pod portretem Patronki. Następnie głos zabrała Małgorzata Wdowczyk, witając gości i przypominając zasługi naszej Patronki dla kultury i literatury polskiej oraz jej związki z Kujawami. Pani dyrektor poprosiła uczniów o przedstawienie sprawozdań z działań podjętych w związku z Dniem Patrona. Później nastąpiły przemówienia gości – Magdaleny Stolarskiej – Oczki (w imieniu Andrzeja Olszewskiego, Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski) oraz profesora Adama Wróbla.

            Po wręczeniu nagród laureatom konkursów ,,Patronkowskich” scenę wzięli w posiadanie szkolni artyści. Część artystyczna nawiązywała do Kujaw i zawierała ich opisy, a zwłaszcza Aleksandrowa początku XX wieku, utrwalone słowami Marii Danilewicz Zielińskiej w opowiadaniach i wspomnieniach. Zaczęło się od wierszy i pieśni o pięknie naszego regionu. Później na scenie pojawiła się… Marysia Markowska. W jej rolę wcieliła się Natalia Lewandowska, której ubiegłoroczna stylizacja na wybraną fotografię Marysi (w konkursie ,,Twoja postać wygląda znajomo”) wzbudziła wiele emocji. W tym roku również nawiązała ubiorem i fryzurą do wyglądu kilkunastoletniej Marysi Markowskiej. Stosując narrację pamiętnikarską, Natalia opowiadała o ,,swoim” dzieciństwie, rodzicach, przeżyciach z czasów I wojny światowej, a ,,jej” wspomnienia były przeplatane recytacjami prozy Patronki w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Usłyszeliśmy, jak wyglądał Aleksandrów Pograniczny w latach dzieciństwa pisarki, jakie uczucia wiązały się z zasiadaniem w czasie wojny przy biurku należącym ongiś do Marii Konopnickiej, ulubionej poetki Marysi i gdzie robiła piesze wycieczki. Jako poetycką ilustrację tych wspomnień uczniowie klas czwartych zaprezentowali wiersz o Tążynie .

            Wreszcie nadszedł czas na pierwszy z dwóch spektakli, które ubarwiły i ożywiły część artystyczną. Na scenie pojawiły się nowe elementy scenografii, przypominające kuchnię rodziny Markowskich, za stołem zasiadła ,,Józiowa” (w tej roli Laura Gazda), a za chwilę pędem wpadła kilkuletnia ,,Marysia” (Martynka Wesołowska) z bukietem polnych kwiatów, które kucharka nazwała zielskiem. Kto znał treść opowiadania ,,Jantolkowa” Marii Danilewicz Zielińskiej, łatwo odgadł, że teraz kolej na wkroczenie do kuchni Jantolkowej (Agnieszka Lewandowska) – postaci, którą pani Maria wspominała jeszcze przez wiele lat swego dorosłego życia. Po zabawnym dialogu gęsto przetykanym gwarą kujawską artyści zeszli ze sceny, a kolejne piosenki o Kujawach zaśpiewał chór. Prowadzący uroczystość – Zuzanna Piskrzyńska i Edgar Kmiołek – zapowiedzieli następny punkt programu – spektakl, dzięki któremu przenieśliśmy się do Włocławka lat dwudziestych XX wieku, czyli w świat bohaterów powieści ,,Dom”. Żebrowski (Filip Żbikowski) przedstawił dwie bohaterki, które niebawem pojawiły się na scenie – Kumoterkę (Patrycja Machtelewska) i Lodzię (Maria Borowicka). Towarzyszyli im dwaj ciągle psocący chłopcy, synowie Lodzi wychowywani przez Kumoterkę (Bartek i Nikodem Konopka). Kolejne wypowiedzi postaci i ich gra budziły śmiech wśród widzów, a Bartek i Nikodem – najmłodsi artyści - doskonale dawali sobie radę w rolach niegrzecznych synków Lodzi. Gdy weszła Cyganka (Zuzanna Piotrowska) i wyznaczyła cenę za wróżbę – cztery jajka, a następnie została ku żalowi Lodzi wygnana przez Kumoterkę, zrobiło się jeszcze weselej.

            Podobnie jak wcześniejsze recytacje i śpiewy chóru, spektakle bardzo podobały się publiczności i wykonawców żegnały gromkie brawa.  

            Nadszedł czas na chwilę zadumy i powrót do poetyckiego nastroju. Ten zapewniła wszystkim uczuciowa recytacja wiersza ,,Z wizytą w Izbie Patrona” w wykonaniu Wiktorii Goleni. To nie był koniec wzruszeń – ich kumulacja nastąpiła w zakończeniu uroczystości – przepięknie zaśpiewanym przez Anitę Inatlewską i Katarzynę Rosowską ,,Fado o… [Marii Danilewicz Zielińskiej]”, po którym w oczach wielu widzów pojawiły się łzy.

            Wszyscy grający mieli szansę jeszcze raz wyjść na scenę i ukłonić się publiczności, która nie szczędziła braw. Pani dyrektor podziękowała wykonawcom za występy, chórowi i solistkom za piękny śpiew, a także Konradowi Kamińskiemu i Jakubowi Żuchowskiemu za obsługę nagłośnienia. Podziękowania otrzymały również osoby odpowiedzialne za przygotowanie uroczystości i jej przebieg – Danuta Olejnik i Anna Stanek (scenariusz i reżyseria), Dorota Stanicka (oprawa muzyczna), Kamila Drużyńska (dekoracje), a także wszyscy pracownicy szkoły, którzy przyczynili się do obchodów Dnia Patrona. Do podziękowań dołączył się Waldemar Bartczak, który wyraził podziw w związku z obejrzaną częścią artystyczną.

            Następnie goście udali się na zwiedzanie Izby Patrona i oglądanie licznych wystaw fotograficznych, prac literackich i plansz obrazujących działania szkoły w związku z rozsławianiem imienia swej Patronki. Niektórzy wpisywali się do Księgi pamiątkowej, inni wymieniali uwagami o uroczystości, wystawach, wspominali także panią Marię.

            Można śmiało powiedzieć, że to był Dzień Patrona, jakiego jeszcze nasza szkoła nie widziała. 110. rocznicę urodzin Patronki obeszliśmy bardzo, bardzo uroczyście.

Anna Stanek


 
 
Na Jasnej Górze wśród nagrodzonych Krystian Lewandowski z IIIb Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agniesza Marjańska   
01.06.2017.
 Image
Dzień Dziecka na Jasnej Górze

„Moja Mama jest Królową” – pod tym hasłem na Jasnej Górze 1 czerwca spotkały się dzieci z całej Polski, aby świętować Dzień Dziecka. Wśród nich był Krystian Lewandowski z kl. IIIb, laureat ogólnopolskiego konkursu „ Sukienka i korona dla Matki Bożej”. Okazją do spotkania w Częstochowie był jubileusz 300- lecia koronacji Cudownego Obrazu. Dlatego wszystkie dzieci, w liczbie ok. 3 tys. , otrzymały na początku spotkania korony, które przypominały o Jubileuszu. Po Mszy świętej w koronach na głowie dzieci przeszły kolorowym korowodem na „audiencję” do Królowej, czyli do Kaplicy Cudownego Obrazu, aby złożyć Maryi w darze swoje serduszka z dobrymi postanowieniami.  Po złożeniu pokłonu Matce Bożej ogłoszono wyniki konkursu i Krystian razem z innymi laureatami został zaproszony na scenę pod szczytem klasztoru, gdzie odebrał nagrodę. Dla wszystkich dzieci było to duże przeżycie. Laureaci mogli później podziwiać swoje prace na wystawie, otwartej tego dnia w Sali Rycerskiej. W czasie całego spotkania dzieciom towarzyszył zespół „ Promyczki Dobra” z Nowego Sącza oraz młodzieżowa orkiestra dęta, a na jasnogórskich błoniach czekały na wszystkich liczne atrakcje: koncerty i zabawy, słowem Gardenparty u Królowej.

Agnieszka Marjańska
Image 

Image 


 

 
Śladami "Myszki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
30.05.2017.
Image

Przez cały miesiąc przygotowywaliśmy się do ważnego wydarzenia, jakim  są obchody 110. rocznicy urodzin Marii Danilewicz Zielińskiej. Poznawaliśmy Jej biografię, wybrane opowiadania, uczestniczyliśmy w licznych konkursach oraz przygotowaliśmy odświętny wystrój klas i gazetki przybliżające postać naszej Patronki – w dzieciństwie zwanej przez rodziców ,,Myszką”.

W szkole podstawowej tematyka gazetek nawiązywała do dziecięcych pasji Pani Marii:

- botanicznych (klasy IV),

- czytelniczych (klasy V),

- gwarowych (klasa VI).

Po przygotowaniu tablic tematycznych uczniowie klas IV – VI odbyli spacer „Śladami Myszki”.  Wędrowaliśmy od sali do sali, a przedstawiciele każdej klasy opowiadali nam ciekawostki związane z dziecięcymi zainteresowaniami Marysi i prezentowali materiały zgromadzone na gazetkach.

 Image

Image

 


 

 
W urodziny Pani Marii Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
29.05.2017.
Image

            29 maja, w 110. rocznicę urodzin Patronki naszej szkoły, delegacja młodzieży udała się wraz z pocztem sztandarowym na grób Pani Marii, by oddać Jej hołd, złożyć kwiaty i zapalić znicze. Pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk w kilku zdaniach przypomniała związki Marii Danilewicz Zielińskiej z Kujawami, opowiedziała także o swych wrażeniach z pobytu u Pani Marii i o Jej listach do ,,swoich dzieci w Stawkach”. W tym samym czasie przy grobie pojawiła się delegacja Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Danilewicz Zielińskiej w Aleksandrowie Kujawskim - pani Wanda Drabikowska, dyrektor placówki i pani Beata Stolarska, a po chwili do naszego grona dołączył z wiązanką kwiatów pan Andrzej Cieśla - Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego. Przypomnijmy – nasza Patronka jest Honorowym Obywatelem Aleksandrowa. Tak więc przy grobie Pani Marii spotkały się w jednym czasie trzy delegacje, aby uczcić Jej pamięć.

            Po lekcjach w kościele w Odolionie odbyła się msza dziękczynna za naszą Patronkę. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Janusz Stanowski, który w pięknym kazaniu połączył czytanie z Pisma Świętego – przypowieść o talentach - z elementami biografii Marii Danilewicz Zielińskiej. Zwrócił także uwagę na to, że Patronka nie zmarnowała danych Jej od Boga talentów i może być dla uczniów wzorem do naśladowania. Msza zakończyła się uroczystym akcentem -  pani dyrektor złożyła naszemu księdzu katechecie życzenia w imieniu uczniów i pracowników szkoły z okazji 20-lecia kapłaństwa.

Anna Stanek

Image 

Image 

 


 

 
Wyniki konkursów związanych z obchodami Dnia Patrona Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
29.05.2017.

 Image

W minionych dniach zostały rozstrzygnięte konkursy związane z obchodami Dni Patrona. 

Szkolny Turniej Wiedzy o Patronie

W dniu 26 maja odbył się Szkolny Turniej Wiedzy o Patronie, w którym wzięło udział  32 uczniów  z klas IV-VI. Test składał się z 25 pytań otwartych, sprawdzających  znajomość biografii Marii Danilewicz Zielińskiej oraz treść jednego z opowiadań kujawskich z tomu „Biurko Konopnickiej”.

Wyniki przedstawiają się następująco: 

1.      Katarzyna Rosowska klasa VI
2.      Mikołaj Schwebs klasa IV b
3.      Anna Bytner klasa IV a, Aleksandra Gapska klasa VI
 

Konkurs plastyczny

W tym konkursie uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: grupowej i indywidualnej.

Zadanie grupowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej ilustrującej wskazany przez organizatorów fragment opowiadania  Marii Danilewicz Zielińskiej. Każda klasa sama decydowała i wybierała  spośród siebie wykonawców prac.  Jury uznało za najciekawszą i najtrafniej oddającą treść opowiadania pracę uczniów z klasy Va.

W kategorii indywidualnej tematem pracy były „Kujawy Pani  Marii”. Zwycięzcami  zostali:

1.      Weronika Kulpa klasa V b
2.      Katarzyna Rosowska  klasa VI
3.      Jakub Dylewski klasa V b

Konkurs poetycki

Zadanie postawione przed uczniami nie było łatwe, ponieważ należało ułożyć wiersz o naszej Patronce. Uczniowie ze szkoły podstawowej poradzili sobie wspaniale i jurorzy mieli spory kłopot z wyłonieniem zwycięzców. Laureatami w tym konkursie zostali:

1.      Katarzyna Rosowska VI – „Wielki Patron”
2.      Hubert Norkowski V b „Nasza Patronka”
3.      Mikołaj Schwebs IV b „Nasza Maria”, Patrycja Jakubowska IV a „Patronka"

Zwycięskie wiersze:

I miejsce
Katarzyna Rosowska klasa VI
„Wielki Patron” 

Na mapie Kujaw Stawki są
a w Stawkach szkoła – nasz drugi dom.
Wszyscy uczniowie, to oczywiste,
tworzą w nim swoją małą ojczyznę.
 
Szkoła ta stoi w małej wsi,
nieopodal rzeka lśni,
która łączy góry z morzem.
To jest Wisła, znasz ją dobrze.
 
Patronką szkoły jest Pani Maria
Polka, Kujawianka wspaniała.
Swoje życie i Kujawy
całym sercem  opisała.
 
Tu mieszkała, tam mieszkała, 
wiele w życiu dokonała,
pracowite życie wiodła,
pomagała tak, jak mogła.
 
Dziś rocznica Jej urodzin,
cała szkoła ją obchodzi
a wzruszenie gardło ściska,
bo jest sercom naszym bliska.
 
Teraz pamięć Jej uczcijmy
śpiewem, słowem i pokłonem.
Hołd oddajmy Pani Marii,
bo jest naszym Wielkim Patronem. 
II miejsce
Hubert Norkowski klasa V b
„Nasza Patronka” 
Maria Danilewicz Zielińska - polska pisarka,
prozaiczka a także znana bibliotekarka.
To nasza Patronka niezwykła, wspaniała,
która wielkim talentem się wyróżniała.
 
Pisała powieści, opowiadania.
Zachęcała ludzi do czytania.
Mieszkanka małego kujawskiego miasteczka.
Interesowała się literaturą od dziecka.
 
Dzieciństwo spędziła w Aleksandrowie – dziś Kujawskim.
Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim.
Po studiach rozpoczęła pracę w bibliotece,
bo Pani Maria kochała książki najbardziej na świecie.
 
Uwielbiała pisać, dbała o naukę.
Bardzo ceniła kulturę i sztukę.
Niestety, czasy nie były łaskawe,
Po wybuchu wojny opuściła wraz z mężem Warszawę.
 
Była wielką patriotką i nawet na obczyźnie
zawsze pamiętała o swojej Ojczyźnie.
Myślała o innych, pomagała w potrzebie,
najwięcej, ile mogła, pragnęła dać z siebie.
 
Swoją postawą wyjątkową i poświęceniem
zasłużyła na ogromne wyróżnienie.
Niech każdy z nas naszą Patronkę w sercu ma,
bo człowiek żyje, póki pamięć o nim trwa.
 
Pamiętajmy o wszystkim, czego dokonała
i o tym, jak szlachetnie w swym życiu postępowała.
Możemy być dumni, że Patronką naszej szkoły
jest ktoś tak bardzo wyjątkowy.
 
I niech ta duma zostanie w nas
Na wieczny czas!
III miejsce
Mikołaj Schwebs klasa V b
„Nasza Maria” 
Każda szkoła ma swojego patrona,
Naszą opiekunką jest Ona:
Maria Danilewicz Zielińska, z domu Markowska
- przykład do naśladowania i wzór dobrych postaw.
 
Urodziła się tutaj – na Ziemi Kujawskiej
I tutaj czasem wracała – w swej pracy literackiej.
W Aleksandrowie się wychowała, we Włocławku zdała maturę.
Na Uniwersytecie Warszawskim studiowała polską literaturę.
 
Po wybuchu wojny przez Rumunię i Francję do Londynu przybyła.
Tam długie lata dyrektorem Biblioteki Polskiej była.
Wśród polskiej emigracji szerzyła dzieła naszej literatury.
Pisała dla Radia Wolna Europa i paryskiej „Kultury”.
 
Feijo w Portugalii to kolejna stacja na jej drodze była.
Tam, w Domu pod Granatowcem, ostatnie lata przeżyła.
Maria Danilewicz Zielińska swym życiem piękny wzór nam stawia:
Niech każdy literaturę poznaje i innych do czytania namawia.

III miejsce
Patrycja Jakubowska klasa IV a
„Patronka” 
Kiedy Marysia była bardzo mała,
mama ją swoją Myszką nazywała.
Od małego dziecka książki czytała
i wszystkie rośliny poznawać chciała.
 
W czasie wojny w Anglii i Francji przebywała
i tam o kulturę polską dbała.
Pani Maria mieszkała w Feijo pod Lizboną,
ale zawsze bardzo tęskniła za Polską.
 
Pani Małgorzata Wdowczyk o to zadbała
i Zespołowi Szkół w Stawkach
imię Marii Danilewicz Zielińskiej nadała.

 Image 


 
Rajd "Z biegiem Wisły" - Ciechocinek Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
27.05.2017.

Image

„ Z biegiem Wisły” to projekt, w którym SKKT „ Włóczykije” poznają Królową polskich rzek, odwiedzając miejscowości położone na jej obu brzegach. Byliśmy już w Płocku, Dobrzyniu nad Wisłą, Włocławku i Nieszawie, a w sobotę 27 maja zwiedzaliśmy Ciechocinek.

Tym razem przemierzaliśmy uzdrowisko szlakiem solnym, rozwiązując quiz krajoznawczy i szukając śladów obecności Wisły w historii miasta. Dociekliwi „włóczykije” odnaleźli tablicę, wskazującą poziom wody podczas powodzi w marcu 1924r. Z uwagą czytali tablice informacyjne umiejscowione przy ciechocińskich zabytkach, poznali wybitnych twórców uzdrowiska i podziwiali dawny Ciechocinek na starych fotografiach, aby znaleźć odpowiedzi na pytania konkursowe. Trasa wędrówki zaprowadziła nas także na zmodernizowany wał, za którym obserwowaliśmy zarastające roślinnością starorzecze Wisły. Na zakończenie rajdu, przy dywanach kwiatowych, poznaliśmy zwycięzcę  konkursu wiedzy o Ciechocinku. Quiz bezbłędnie rozwiązała Marysia Dudziak z kl.IIIb, która odebrała nagrodę- „Poradnik młodego turysty”. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali folder o Ciechocinku oraz pamiątkowe pieczątki i kolejne punkty, niezbędne do uzyskania Młodzieżowej Odznaki Krajoznawczej.

Agnieszka Marjańska

Image 


 

 
Krystian Lewandowski z kl. IIIb wśród nagrodzonych w plastycznym "konkursie Jasnogórskim" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
26.05.2017.

Image 

Z okazji Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej redakcja „ Promyczka Dobra” i Ojcowie Paulini z Jasnej Góry ogłosili konkurs na artystyczny projekt korony i sukienki Matki Bożej i Jej Syna. Na konkurs z całej Polski nadesłano 1647 prac, w tym 5 prac z naszej szkoły. Ich autorami byli uczniowie klas III i IV,  prenumerujący od początku roku szkolnego „Promyczek Dobra”.

Wszystkie nadesłane prace zostały przyniesione do Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze  5 maja 2017 r. Konkurs rozpatrywany był w dwóch kategoriach: klasy 0-III i IV-VI. Nawiązując do 300-lecia koronacj Cudownego Obrazu  jury wybrało 300 najpiękniejszych prac, przyznając 200 nagród i 100 wyróżnień. Wśród nagrodzonych autorów znalazł się Krystian Lewandowski z kl. IIIb, który otrzymał zaproszenie na uroczyste wręczenie nagród w czasie Dnia Dziecka na Jasnej Górze 1 czerwca 2017r.. Nagrodzone prace będzie można oglądać przez całe wakacje na wystawach w Sali Rycerskiej   i w Sali Ojca Kordeckiego na Jasnej Górze. 

 Agnieszka Marjańska

Image 

praca Krystiana Lewandowskieo 


 

 

 

 
Hura!!!!!! Brawo "Łukasiewicze" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
25.05.2017.

 Image

Miło mi poinformować, że nasi „młodzi naukowcy”: Maciek, Sebastian, Nikodem, Bartek, Eryk i Norbert z III b pod opieką pani Anny Łoś zostali laureatami Konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego.

Zgodnie z Regulaminem Konkursu Kapituła przyznała 16 tytułów Naukowej Szkoły Ignacego, dla jednej szkoły z każdego województwa. Z kujawsko-pomorskiego zostaliśmy my!

Spośród tego grona zostanie wybrana SZKOŁA ROKU.

Uroczyste nadanie tytułów, wręczenie nagród i wybór Szkoły Roku nastąpi w czasie wielkiej gali, która odbędzie się 13 czerwca (wtorek) o godz. 11.00 w Muzeum Gazownictwa, ul. M. Kasprzaka w Warszawie.

Gratuluję naszym reprezentantom z III b i ich opiekunce. „Trzymajmy kciuki” za finał!

Małgorzata Wdowczyk

Link do oficjalnego komunikatu na stronie organizatora konkursu.


 

 

 

 

 
Wenecja- Biskupin- Kruszwica... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
25.05.2017.
Image 
 
Ciekawość poznania szlaku piastowskiego zaprowadziła klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawcami do Wenecji, Biskupina i Kruszwicy. W ciepły poranek 25 maja wyruszyliśmy, jak powiedziała jedna z uczennic na „wycieczkę życia!”. Najpierw udaliśmy się do Wenecji, skąd kolejką wąskotorową przejechaliśmy do Biskupina. Skansen w Biskupinie zachwycił nas swoimi skarbami z dawnych lat. Poznaliśmy pracę osadników, dowiedzieliśmy się jak spędzali wolny czas, ale przede wszystkim mogliśmy poczuć klimat domów, w których były ścierniska do spania, ognisko  i rozprzestrzeniał się zapach skóry. Mogliśmy strzelać z łuku, rzucać toporami.  Po obiedzie dalej ruszyliśmy w podróż, by zdążyć na rejs statkiem po Gople i odwiedzić Mysią Wieżę. Piękne widoki ze statku i niesamowitą panoramę z wysokiej wieży długo zapamiętamy. To była nasza kolejna udana wyprawa!

Anna Łoś

 

 
Statuetki XVIII Festiwalu Piosenki Angielskiej rozdane... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka   
24.05.2017.

 Image

24 maja 2017 roku w Zespole Szkół w Zbrachlinie odbyła się kolejna edycja Festiwalu    Piosenki Angielskiej. Poprowadziła go niezmiennie pani Wanda Wasicka. W tym roku o główną  nagrodę  oraz statuetkę walczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów powiatu aleksandrowskiego (z Brudnowa, Niszczew, Nieszawy, Raciążka, Ciechocinka, Opok, Konecka oraz Stawek) w trzech kategoriach wiekowych. W jury zasiedli pan Roman Organiściak- kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy Zarządzie Gminnym  OSP w Wagańcu, p. Jerzy Serafin- nauczyciel języka angielskiego i muzyk, p. Agnieszka Dybowska- laureatka m. in. „Szansy na sukces”, Marek Bączkowski.

Naszą szkołę reprezentowały Katarzyna Rosowska z klasy VI, która zaśpiewała i zagrała na gitarze wielki przebój reprezentanta Polski podczas Festiwalu Eurowizji w ubiegłym roku Michała Szpaka w utworze „ Colour of your life” oraz Andżelika Petrykowska która wykonała utwór „ Skyfall” z repertuaru Adele.

Zwyciężczynią w kategorii gimnazjów okazała się nasza uczennica Andżelika Petrykowska.

Image 

Serdecznie gratulujemy !!!

Dorota Stanicka

 
 

 

 

 
Wśród malowniczych pól Ziemi Dobrzyńskiej ......wycieczka klasy III c Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Stanicka; Mirosława Januszewska   
23.05.2017.
Image 
 
W słoneczny, majowy ranek klasa III c wraz z wychowawcą i panią Mirosławą Januszewską, wybrała się na wycieczkę do Golubia Dobrzynia i Szafarni.
Dla naszej grupy na Zamku Golubskim zorganizowano wyjątkowe spotkanie, które poprzez „żywą” lekcję historii zamieniło się  w niezapomniane przeżycie. 
Zamek w Golubiu jest zabytkiem o długiej i bogatej historii, a zarazem żywym obiektem prowadzącym działalność nie tylko turystyczną, ale i kulturalną. Zwiedziliśmy zatem gotycko- renesansową rezydencję, zapoznaliśmy się z jej historią i odkryliśmy tajemnice kryjące się w jej murach. Przechodząc przez bramę,  którą kiedyś wjeżdżali konno rycerze, wkroczyliśmy na wybrukowany zamkowy dziedziniec. Otacza go drewniany krużganek wzniesiony na murowanych filarach. Z dziedzińca sklepionymi zejściami mogliśmy dojść do ogromnych zamkowych piwnic. Służyły one dawniej jako spiżarnie. Mieliśmy tu okazję zobaczyć surowe mury, ceglane posadzki i piękne sklepienia. W jednej z gotyckich sal na parterze mieści się muzeum etnograficzne, w którym zobaczyliśmy eksponaty będące świadectwami kultury materialnej mieszkańców okolicznych miejscowości. W jednej z sal na parterze, gdzie znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, mogliśmy dostrzec na stropie żelazne haki. Według ustnego przekazu to ponure świadectwo dawnego przeznaczenia tych pomieszczeń, które w razie potrzeby służyły Krzyżakom jako izby tortur. Z dziedzi ńca  do części hotelowej zamku weszliśmy przez obszerną klatkę schodową tzw. końskimi schodami. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że rycerze podobno wjeżdżali po nich konno aż do samych komnat. W podziemiach, które kiedyś w krzyżackiej twierdzy był podstawą tzw. wysokiej wieży, znajdował się loch. Dziś mogliśmy do niego zajrzeć dzięki okrągłemu otworowi, przez który spuszczano na dół więźniów i dostarczano im żywność. Co ciekawe- spoglądając w dół, zauważyliśmy monety wrzucane tam przez turystów. Odwiedziliśmy jeszcze Dormitorium- niegdyś sypialnię braci rycerzy oraz Refektarz-jadalnię braci zakonnych. Obecnie w refektarzu mogliśmy obejrzeć wystawę kopii broni artyleryjskiej i okazy broni średniowiecznej. Potem udaliśmy się do Kaplicy oraz zwiedziliśmy Kapitularz- czyli miejsce spotkań braci zakonnych w trakcie wypełniania codziennych obowiązków. Przebywając i zasiadając przy wielkim stole w tej komnacie, mieliśmy okazję poznać tajemnicę zamku, a mianowicie ukryte w murze sekretne przejście. Zasłonięte kiedyś jakimś obrazem umożliwiało ono wtajemniczonym podsłuchiwanie obrad konwentu. Podobnych, ukrytych w murze przejść było na zamku znacznie więcej. Nieprzypadkowo przejście to ukryte jest dziś za portretem Anny Wazówny.
Na zakończenie zwiedzania Zamku Golubskiego czekało na nas mnóstwo atrakcji, a wśród nich:
- zabawy strzeleckie- rzut toporem, włócznią, strzelanie z łuku
- zajęcia muzealne „ Ziołowe ogrody Anny Wazówny”- lepienie z gliny, zdobienie papieru
- „ Husaria duma oręża polskiego”- prezentacja
- ognisko na dziedzińcu zamkowym z pieczeniem kiełbasek.
Po tak wspaniałej i ciekawej lekcji historii ruszyliśmy dalej. Udaliśmy się do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Najbardziej znaczącym wydarzeniem, dzięki któremu Szafarnia pojawiła się na kulturalnej mapie Europy, stał się pobyt  w majątku Dziewanowskich Fryderyka Choina- wybitnego kompozytora i pianisty, który spędził tu dwukrotnie letnie wakacje. Pobyt w Szafarni miał znaczący wpływ na kształtowanie się  wrażliwości artystycznej młodego Fryderyka. To właśnie tutaj po raz pierwszy Chopin miał kontakt z autentyczną muzyką ludową, której echo odbiło się później w jego licznych kompozycjach. Swój pobyt w Szafarni opisał w Kurierach Szafarskich- humorystycznych listach do rodziców.
Pobyt w Szafarni był dla nas pierwszym spotkaniem z postacią Fryderyka Chopina i muzyką poważną, będącym wprowadzeniem w czarujący świat muzyki klasycznej. Uczestniczyliśmy w audycji muzycznej poświęconej postaci kompozytora poprzez:
- liczne ciekawostki ilustrowane muzyką na żywo w wykonaniu pianisty
- film o Szafarni oraz wirtualny spacer po miejscach związanych z Chopinem.
Zajęciach edukacyjne dla uczniów uwrażliwiły ich na piękno muzyki klasycznej,  poprzez zabawę metodą aktywnego słuchania. Udział w audycji był doskonała okazją do poznania życia i twórczości Fryderyka Chopina.
Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.


23.05.2017r
Dorota Stanicka
Mirosława Januszewska

 W artykule wykorzystano teksty zamieszczone na stronie internetowej Zamku Golubskiego (http://www.zamekgolub.pl/zwiedzanie.html), oraz  stronie Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej (http://kujawsko-pomorskie.travel/pl/content/szafarnia-0)

 
Mikołaj Schwebs laureatem II Konkursu Krasomówczego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
18.05.2017.
Image

                18 maja 2017 r. w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kuj. odbył się II Konkurs Krasomówczy „ Kujawy, moja mała Ojczyzna”. Jednym z laureatów konkursu został Mikołaj Schwebs – uczeń klasy IV b, który zdobył II miejsce. Do konkursu przygotowywał się pod kierunkiem pani Barbary Szelągowskiej ( Miejskie Centrum Kultury Aleksandrów Kujawski). Gratulacje,  Mikołaju!

Małgorzata Wdowczyk

Image 

Image 


 

 
Wizyta wójta i wręczenie nagród Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Monika Małecka   
09.05.2017.

Image 

            22 lutego w naszej szkole odbyły sie gminne eliminacje do Ogólnopolskiego turnieju wiedzy pożarniczej"Młodzież zapobiega pożarom". Przystąpiło do niego ponad 30 uczniów zarówno ze szkoły podstawowej, jak i gimnazjum.

Konkurs miał na celu:

  przybliżenie dzieciom i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych,

  nauczenie zasad postępowania na wypadek pożaru,

  nabycie wiedzy na temat techniki pożarniczej oraz umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym,

  przybliżenie organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

            Uczestnicy przeszli test, który wyłonił najlepszych – czyli osoby z największą ilością punktów
 w danej kategorii w szkole.

W pierwszej grupie wiekowej (szkoła podstawowa) znaleźli się następujący uczniowie:

Julia Chmielewska – klasa V a
Szymon Grabowski – klasa VI
Wojciech Dryński – klasa V b

W drugiej grupie wiekowej (gimnazjum):

Bartosz Kłonowski – klasa II b
Konrad Kamiński – klasa III a
Kacper Bednarski – klasa II b

            Uczniowie gimnazjum awansowali do eliminacji powiatowych turnieju wiedzy pożarniczej, które odbyły się 10 marca w Opoczkach w remizie tamtejszej OSP. Tam uczniowie otrzymali dyplomy i upominki, mieli także możliwość obejrzenia najnowszego sprzętu gaśniczego.

            9 maja naszą szkołę odwiedził Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski Andrzej Olszewski, który osobiście pogratulował naszym finalistom turnieju oraz wręczył im dyplomy i upominki. Była to także okazja, by gratulacje w obecności uczniów, nauczycieli oraz naszego gościa odebrał Edgar Kmiołek – za uzyskanie tytułu finalisty dwóch konkursów przedmiotowych: biologii i języka polskiego.

                        Gratulujemy wyników i życzymy naszym uczniom dalszych sukcesów.

Monika Małecka

 

Image


 

 
Akademia z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Kamila Kurnatowska   
05.05.2017.

Image 

Dokładnie 226 lat temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Z okazji tej rocznicy w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, 
w której uczestniczyła cała społeczność szkolna.  Uczniowie z koła teatralnego „Asy z VI klasy” przygotowali  montaż słowno-muzyczny, podczas którego przypomnieli i przybliżyli koleżankom 
i kolegom to historyczne wydarzenie.  Całości dopełniły prezentacje multimedialne i projekcje video.

Nad przebiegiem  uroczystości czuwali nauczyciele: Kamila Kurnatowska i Marek Drużyński.

Kamila Kurnatowska 

Image 


 

 

 
"Pszczółki - ekoprzyjaciółki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
05.05.2017.

 Image

Ile pszczół mieści się w ulu? Kim był Gucio z bajki „Pszczółka Maja”? Skąd pszczoła wie, który jest jej ul? Na czym polega praca pszczelarza?... Na te i inne pytania, ze świata pszczołowatych, odpowiedział nam pszczelarz, który w majowe popołudnie poprowadził zajęcia warsztatowe dla grupy uczniów klas III z naszej szkoły. Spotkaliśmy się by poznać tajemnice świata pszczół, zagrożenia z ich strony, produkty jakie daje nam ich praca. Mieliśmy okazję posmakować różnych rodzajów miodu, różniących się kolorem, smakiem, aromatem. Niektórzy z nas ubrali strój pszczelarski. Samodzielnie wykonaliśmy świece z plastra wosku, które zabraliśmy do domu. Nasza szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w projekcie, który zobowiązał nas wszystkich do  bycia wrażliwymi na otaczającą przyrodę. Każdy
z nas został obdarowany przez prowadzącego zajęcia zawieszką, słodyczami i ulotką z informacjami o pszczołach. Warto było poznać tajemnice świata pszczółek- ekoprzyjaciółek.

Anna Łoś

 

Image 


 

 
"Być jak Ignacy..." - prezentacja podsumowująca ralizację projektu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
30.04.2017.

„Świat należy do ludzi młodych. Młodzi mogą wpłynąć na losy naszej planety”  John Elkington

           Chętni do zabawy i nauki, ciekawi świata, z ogromną wiedzą przyrodniczą, czasem niesforni: Maciek, Sebastian, Nikodem, Bartek, Eryk i Norbert z III b SP Zespołu Szkół w Stawkach, na zajęciach koła naukowego, walczą o tytuł  Naukowej Szkoły Ignacego.
Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Patronem honorowym Minister  Edukacji Narodowej Anna Zalewska,  Marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz Telewizja Polska i Polskie Radio. Od 18 listopada 2016 roku do 31 marca tego roku mamy czas by zawalczyć o ten prestiżowy tytuł. Konkurencja jest ogromna, bo do konkursu przystąpiło ponad 200 szkół z całej Polski, a tylko 16 zdobędzie tytuł Naukowej Szkoły Ignacego.

Nasze wspólne spotkania, oprócz rozbudzenia chęci naśladowania pozytywnego wzorca osobowego Ignacego Łukasiewicza – patrioty, skromnego i pracowitego człowieka, mają zaowocować wykonaniem eksperymentów, stworzeniem swoich wynalazków, ukazaniem społeczności sposobów poznawania świata, przybliżeniem tematów matematyczno-przyrodnicze przez doświadczanie, obserwowanie, tworzenie.

Pomocna okazała się dla nas platforma przygotowana przez twórców projektu „Być jak Ignacy”, gdzie są zamieszczone materiały niezbędne do podjęcia wszelkich aktywności związanych z konkursem. Korzystamy na bieżąco z komiksów elektronicznych, gier i aplikacji oraz filmów edukacyjnych. Nasza szkoła daje nam możliwość ciągłego dostępu do Internetu, laptopów i tablic interaktywnych. Z łatwością szosujemy po stronach platformy naukowej www.bycjakignacy.pl. Zachęcamy wszystkich do poznania: laboratorium, w którym Radek i Nikodem dokonują niesamowitych eksperymentów z gazem, ogniem, ropą, prądem; Majki, Tomka, pana Ignacego w przygodowym komiksie oraz gier, w których można np. budować kopalnię.

Cała przygodę zaczęliśmy od lampy… lampy naftowej, która jest dla nas symbolem odkryć, których może dokonać każdy z nas, bo każdy z nas może „być jak Ignacy”. Przenieśliśmy się również w czasy Ignacego odwiedzając Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Mogliśmy poczuć smak czasów, w których przyszło żyć Łukasiewiczowi. Poznaliśmy jego historię. Nawet zakupiliśmy wąsy, by wyglądać jak on. Cała teoretyczna część materiału, z jaką musieliśmy się zmierzyć zajęła nam trochę czasu. Pracowaliśmy nad tematem ropy naftowej, gazu. Przeprowadzaliśmy doświadczenia tłumaczące zjawiska: tworzenia baniek mydlanych, wybuchu wulkanów, powstawania dźwięku, elektryczności, magnetyzmu, grawitacji, założyliśmy ogród botaniczny w słoiku. …Pokazaliśmy swoje doświadczenia młodszym kolegom z przedszkola. Zabraliśmy ich w świat kuchennych przedmiotów i produktów spożywczych by pokazać jak zrobić z jaka piłkę, dlaczego pieprz ucieka po zetknięciu z płynem do naczyń. Przedszkolaki były zachwycone skaczącymi ziarnami kukurydzy i eksplozją kolorów na mleku. Wyruszymy na poszukiwanie Ignacego w gimnazjum , gdyż gościliśmy  na zajęciach  chemii. Ta ciekaw lekcja uświadomiła nam, że wiedza jaką możemy posiąść jest ogromna. Duże wrażenie zrobiło na nas jak łatwo gimnazjaliści odnajdowali się w kolorowych klockach układu pierwiastków chemicznych i tworzyli wiązania jonowe, spolaryzowane i niespolaryzowane. Odwiedziliśmy też pracownię mobilną, którą w naszej szkole stworzyli starsi koledzy. Za jakiś czas będziemy mięli możliwość tworzenia razem z nimi. To już za nami, a przed nami kolejne wyzwania. Marzec to  prawdziwy festiwal nauki! Mamy zaplanowane warsztaty z rodzicami, podczas których przyjrzymy się jak ewaluowały przedmioty codziennego użytku np. maszyna do pisania, telefon, termometr. Zachęcimy do tworzenia własnych wynalazków, kiedy pokażemy swoje, nad którymi cały czas pracujemy. Nie lada gratką będzie spotkanie z naukowcem
z Wyspy Kolumbów z Gdańska, z którym będziemy dokonywać wiosennych eksperymentów i dowiemy się między innymi dlaczego świeczka świeci. Na koniec naszej przygody nagramy piosenkę i stworzymy prezentację multimedialną podsumowującą nasze wspólne dokonania na drodze do tytułu Naukowej Szkoły Ignacego. Wtedy pozostanie czekać na ocenę i  werdykt organizatorów. Trzymajcie za nas kciuki!

Opiekun koła Anna Łoś


 

 
Wycieczka III b Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
28.04.2017.

Image

W deszczowy, kwietniowy ranek klasa III b, wraz z wychowawcą, wybrała się na wycieczkę do Torunia. To nie pierwszy nasz wyjazd do Torunia, ale atrakcje inne niż zwykle. Tym razem skorzystaliśmy z okazji i popłynęliśmy w ciekawy rejs po Wiśle. Mięliśmy możliwość obserwowania dwóch jakże innych brzegów. Z jednej strony niemal dzikiego fragmentu Torunia, z drugiej zabudowanego, gotyckiego miasta. Mimo niesprzyjającej aury rejs uważamy za udany, bo statek nie tylko miał zadaszenie na burcie, ale dzięki uprzejmości załogi mogliśmy zjeść zaplanowany posiłek pod pokładem. Po ciekawej lekcji na statku ruszyliśmy dalej, by aktywnie rozpocząć majówkę. Udaliśmy się do Jump Arena. Świat trampolin pochłonął nas na całego. Akrobacją nie było końca. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

Anna Łoś

Image


 

 
Warsztaty czerpania papieru Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
25.04.2017.
Image
 

25 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy 2a i 2b uczestniczyli w warsztatach kreatywno-edukacyjnych na temat: ,,Pokaz czerpania papieru". Zajęcia były prowadzone w duchu dawnej epoki.
Uczniowie mogli własnoręcznie wykonać papier tradycyjną metodą, barwić go techniką japońską oraz pisać na nim gęsim piórem.
Warsztaty te to nie tylko świetna zabawa, ale również wyrobienie w uczniach nawyku dbania o środowisko.

Dorota Świtońska

 


 
 
Projekt "Łączmy pokolenia" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
08.04.2017.

Image

7 kwietnia dzięki przychylności Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje talenty recytatorskie i wokalne w Domu Zdrojowym w Ciechocinku. Równocześnie na zorganizowanym kiermaszu uczennice sprzedawały kuracjuszom artystycznie wykonane pisanki. Przedsięwzięcie to jeden z punktów realizacji nowego szkolnego projektu „ Łączmy pokolenia”, celem którego jest działalność na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, więzi międzypokoleniowych.

Grupa uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawiła krótki program artystyczny, związany tematycznie 
z naszym regionem - Kujawami. Katarzyna Rosowska ( kl. VI) zaśpiewała piosenkę „To są Kujawy”, Maja Chacińska ( kl. VI) – „ Lipka zielona”. Edgar Kmiołek ( kl. III a ) opowiedział gwarą „ Gawyndę o Kujawach dawnych i dzisiejszych", 
a Zuzanna Piskrzyńska zaprezentowała fragment opowiadań Marii Danilewicz Zielińskiej „ Biurko Konopnickiej”- 
o Aleksandrowie lat I wojny światowej. Zarówno recytacje, jak i wykonane piosenki zachwyciły publiczność, która była pod wrażeniem umiejętności wokalnych i aktorskich młodszych artystów  z naszej szkoły. Uczniowie przygotowani byli przez panie:  Annę Stanek( recytacja) i Dorotę Stanicką ( śpiew). Nad nagłośnieniem sali czuwali  pan Roman Wachowski
i Konrad Kamiński – uczeń klasy III a.  Wielką pomoc w inauguracji projektu okazała nam pani Wanda Wasicka - pracownica Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek, która prowadziła spotkanie z kuracjuszami, wzbogaciła występy uczniów słowem o wielkanocnych zwyczajach kujawskich. 

 

Małgorzata  Wdowczyk

Image 


 

 
Mikołaj pierwszy w województwie! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
07.04.2017.

 Image

41 uczestników wojewódzkiego etapu  konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” rywalizowało  w dniu 7 kwietnia we Włocławku o awans do ogólnopolskiego finału tego konkursu. Wśród nich znalazł się Mikołaj Schwebs, zwycięzca etapu oddziałowego, który zmierzył się z koleżankami i kolegami m.in. z Torunia, Włocławka, Żnina i innych miejscowości naszego województwa. Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy mogli zwiedzić wystawę „ Miasto- Ludzie-Rzeka”, przygotowaną w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Rzeki Wisły w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Prezentowana ekspozycja obejmuje czasy od wybudowania bulwarów w 1846 r. do ukończenia stopnia wodnego w 1970 r. i zawiera fotografie, pocztówki, grafiki oraz obrazy o tematyce wiślanej, m.in. Władysława Podkowińskiego.  Ciekawym elementem wystawy są przedmioty wydobyte z dna rzeki, mapy i modele jednostek pływających po Wiśle w XIX i XX wieku. Kolejną atrakcją przygotowaną przez organizatorów konkursu był występ uczniów z Zespołu Szkół w Kruszynie, którzy przedstawili historię Włocławka jako stolicy Kujaw oraz zwyczaje i tańce ludowe. Wreszcie nastąpił najbardziej wyczekiwany moment ogłoszenia wyników. Według regulaminu  tylko zdobywca 1. miejsca w każdej kategorii przechodzi do etapu centralnego. Dlatego z wielką radością przyjęliśmy werdykt jury, że w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Mikołaj Schwebs z naszej szkoły podstawowej za pracę pt. „ Moje województwo-przewodnik dla dzieci po Kujawsko- Pomorskiem.”  Mikołajowi gratulujemy, życząc sukcesów w finale ogólnopolskim.

Agnieszka Marjańska

 

Image 


 

 
"Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku" w kategorii U-12 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Tomasz Olejnik   
07.04.2017.

Image

5 kwietnia 2017 r. uczniowie klas II- IV w składzie : Kretkowski Szymon – bramkarz (kl. IIb),

Konopka Nikodem (kl. IIIb), Konopka Bartosz (kl. IIIb), Krzyżanowski Igor (kl. IVb), Mikołaj Schwebs (kl. IVb), Krzyżanowski Sebastian (kl. IIIa), Molenda Mateusz (kl. IIIa), Urbański Szymon (kl. IIIc), Powidzki Maciej (kl. IIIc), Urbański Błażej (kl. IIIc),  reprezentowali naszą szkołę na turnieju piłki nożnej „ Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” w kategorii U-10. Nasz zespół do finału województwa kujawsko-pomorskiego awansował po rozgrywkach gminnych i powiatowych. Na płycie stadionu sportowego w Świeciu do rywalizacji sportowej przystąpiły 22 drużyny, które zostały podzielone 4 grupy po cztery zespoły i 2 grupy po trzy zespoły. Do ćwierćfinałów wychodzili zwycięscy grup oraz dwie drużyny z najlepszym bilansem punktowym i bramkowym z drugiego miejsca. Nasz zespół rozegrał trzy mecze. W pierwszym pokonaliśmy (4:0) UKS Lipno bramki zdobyli: Molenda Mateusz, Krzyżanowski Sebastian, Urbański Błażej, Powidzki Maciej, kolejny z drużyną z SP Grzywno zremisowaliśmy (2:2), strzelcy bramek to : Urbański Szymon, Konopka Bartosz, w ostatnim meczu pokonali nas zawodnicy ze SP nr 1 w Żninie (0-3). Nasz zespół ostatecznie zajął w grupie II miejsce z 4 punktami i bilansem bramkowym 6-5.

            Na pewno udział w turnieju to niezapomniane przeżycie dla uczestników którym bardzo mocno kibicowali rodzice. Chłopcy stanęli na wysokości zadania, rozegrali zacięte mecze, a po minach było widać, że turniej był dla nich wspaniałą zabawą.

            Wszystkim młodym piłkarzom gratuluję i życzę sukcesów w sporcie.

  Tomasz Olejnik- trener 

Image 


 

 

 

 
Rekolekcje - " Sto lat temu w Fatimie.." Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
06.04.2017.
Image

6 kwietnia podczas szkolnych rekolekcji wielkopostnych uczniowie pod kierunkiem katechetki Agnieszki Marjańskiej przygotowali  inscenizację pt.” Sto lat temu w Fatimie…”. Przedstawienie przybliżyło uczestnikom rekolekcji  objawienia fatimskie, przesłanie Matki Bożej, a także wielką wiarę dzieci, które doświadczając cierpienia i prześladowań, ofiarowały  je za nawrócenie grzeszników. W postaci dzieci z Fatimy wcielili się uczniowie klasy V a: Klaudia Gertz, Ania Wozińska i Miłosz Pastwa, którzy wcześniej przez cały Wielki Post towarzyszyli parafianom jako Łucja, Hiacynta i Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w kościele w Odolionie. Podczas przedstawienia zobaczyliśmy scenę spotkania z Aniołem Portugalii, kolejne objawienia Maryi w każdy 13. dzień miesiąca, niezrozumienie ze strony najbliższych, aresztowanie dzieci przez burmistrza Fatimy oraz cud słońca podczas ostatniego spotkania z Maryją. Inscenizację zakończyła wspólna modlitwa różańcowa, do której wzywała Matka Boża w Fatimie.
W przedstawieniu oprócz Klaudii, Ani i Miłosza wzięli udział także: Julia Chmielewska, Nikola Urbańska i Patryk Bonowicz z klasy Va oraz Julia Bonowicz, Katarzyna Rosowska i Bartosz Śmigielski z klasy VI.
Scenografia powstała dzięki wsparciu p. Aliny Kruszki, Konrada Borkowskiego z kl. III a gimnazjum i jego mamy -p. Elżbiety Borkowskiej. O efekty specjalne i obsługę techniczną zadbał Konrad Kamiński z kl.III a gimnazjum. 

 Agnieszka Marjańska

Image 


 

 
"Solilandia" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Iwona Wypij   
05.04.2017.

Image

      31 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się finał etapu szkolnego V  Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego ,, Książka-  przyjaciel prawdziwy”.

     Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III. Od stycznia tego roku wychowawcy czytali swoim podopiecznym książki Beaty Kołodziej. Klasa pierwsza czytała tom I - ,,Pamiętnik wielickiego skrzata”, klasa II - tom II - ,, Wyprawa do Kryształowej Groty”, a klasa III -,, Klątwa Ducha Gór”. Uczniowie poznawali postacie, ich losy oraz  zapoznawali się z wartościami, którymi kierowali się bohaterowie.

    Finał szkolny polegał na zagraniu scenki teatralnej. W scence mogło brać udział troje aktorów. Klasę pierwszą reprezentowali: Krystian Kacprzak, Bartosz Centkowski, Patryk Wiśniewski oraz Krzysztof Puszkiewicz i Remigiusz Błachowicz pod czujnym okiem pani Elżbiety Bąk i pani Mirosławy Januszewskiej, klasy drugie: Rozalia Leśnikowska, Rafał Kłaczyński i Julian Serkowski w reżyserii pani Doroty Świtońskiej i pani Ali Kruszki, klasy trzecie: Amelia Taranowska, Sebastian Pawłowski i Szymon Rybczyński pod  kierunkiem pani Anny Łoś, pani Doroty Stanickiej i pana Sławomira Świeczkowskiego. Grę aktorów oceniało jury w składzie: pani dyrektor Małgorzata Wdowczyk, pani Kamila Drużyńska i pani Hanna Kaźmierczak.  Jury ze względu na piękne wykonanie i zaangażowanie aktorów postanowiło przyznać trzy równorzędne pierwsze miejsca, równocześnie zdecydowało, że na ogólnopolskim konkursie naszą szkołę reprezentować będzie drużyna klasy drugiej.

     Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a  drużynie z klas drugich życzymy dalszych sukcesów.

 Koordynator Iwona Wypij

Image 

Obejrzyj i posłuchaj - "Solilandia" piosenka finałowa na Image


 

 

 

 
Mikołaj Schwebs - I miejsce w Powiatowym Turnieju Ortograficznym Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
04.04.2017.

 

4 kwietnia 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. "Polskich Podróżników"
w Aleksandrowie Kujawskim zakończył się XIV TURNIEJ ORTOGRAFICZNY UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU ALEKSANDRÓW KUJAWSKI. Każda szkoła biorąca udział w konkursie typuje po jednym uczniu z klas III, IV, V i VI. Naszą szkołę godnie reprezentował Mikołaj Schwebs z klasy IV, który w swojej kategorii zajął I miejsce. 

Mikołaj musiał zmierzyć się z pisaniem ze słuchu tekstu obejmującego zagadnienia ortografii i interpunkcji, a także udowodnić, że znakomicie zna zasady pisowni:  wyrazów z „u-ó, rz-ż, ch-h” i wszelkie wyjątki,  bezokoliczniki,  „nie” z czasownikami, rzeczownikami, przymiotnikami i przysłówkami w stopniu równym oraz przysłówkami niepochodzącymi od przymiotników, wyrażenia przyimkowe i przyimki złożone,  wyrazy z samogłoskami nosowymi „ą”, „ę”, w tym czasowniki w czasie przeszłym oraz wyrazy z grupami głosek „om, em, on, en”,  wielka litera stosowana ze względów składniowych oraz nazwy własne i tytuły książek, filmów, artykułów,  dzielenie wyrazów przy przenoszeniu. Zasady interpunkcji:  znaki interpunkcyjne na końcu zdań,  znaki interpunkcyjne w zdaniu pojedynczym i złożonym, w tym przy zapisywaniu tytułów.

Uff… ale tego jest dużo. I Mikołaj udowodnił, że to wszystko zna i wygrał!

Gratulujemy Mikołajowi

ps.

Naszą szkołę reprezentowało czworo Mistrzów Ortografii  wyłonionych w klasowych turniejach ortograficznych:  Amelia Taranowska z klasy III a, Mikołaj Schwebs z klasy IV b, Karolina Wypij z klasy V b i Aleksandra Gapska z klasy VI. 

Image 


 

  

 
" Wyprawa po kryształy mocy" - przedstawienie w wykonaniu uczniów klas II Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
04.04.2017.
Spektakl na podstawie książki Beaty Kołodziej "Solilandia". Wykonawcy: uczniowie klas drugich Zespołu Szkół w Stawkach. Opiekunowie: Ala Kruszka, Dorota Świtońska.
 
Oglądaj z nami na Image 

Image 


 
 
Przed obliczem Skarbnika" - przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy I Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
04.04.2017.

"Przed obliczem Skarbnika"
występują: Tor z Królewskiego Patrolu (oskarżyciel), Skarbnik Solilandii (sędzia), Solek (oskarżony)
 
Spektakl na podstawie książki Beaty Kołodziej "Solilandia". Wykonawcy: uczniowie klasy pierwszej Zespołu Szkół w Stawkach. Opiekunowie: Elżbieta Bąk, Mirosława Januszewska.
 
Oglądaj z nami na  Image
 
 

 
"Klątwa ducha" - przedstawienie w wykonaniu uczniów klas III Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Małgorzata Wdowczyk   
04.04.2017.
 
Spektakl na podstawie książki Beaty Kołodziej "Solilandia". Wykonawcy: uczniowie klas trzecich Zespołu Szkół w Stawkach. Opiekunowie: Anna Łoś, Dorota Stanicka, Sławomir Świeczkowski 

Oglądaj z nami na Image

Image 


 

 
My Łukasiewicze- piosenka finałowa "Być jak Ignacy" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
31.03.2017.

Tak jak obiecaliśmy, ostatnim punktem naszej wędrówki naukowej z Ignacym Łukasiewiczem było nagranie piosenki finałowej. Mamy to!!!

Zapraszamy do obejrzenia nas na stronie YouTube:

Image 

Słowa Norbert Norkowski, do muzyki Słowianie.

My Łukasiewicze już wiemy jak to działa, wiemy ile cudów nauka dokonała.
Płynie w nas odkrywców krew.
Czujemy wciąż nauki zew!
Jak Ignacy Łuksiewicz zrobiliśmy wielką rzecz!
Nasza pani się starała, żeby dużo mieć.
Uruchomić wyobraźnię, i tak przez miesięcy pięć!
Razem było dużo raźniej, wynalazków wyszło sześć!
 

Anna Łoś


 

 
Sławiliśmy Małą Ojczyznę w regionalnym konkursie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
28.03.2017.

Image

             W Regionalnym Konkursie ,,Sławię Cię Ziemio słowem i pieśnią”, który odbył się 28 marca w Gimnazjum nr 14 im. Jana Pawła II we Włocławku, wzięło udział pięcioro uczniów naszego zespołu szkół. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie pieśni, przyśpiewek ludowych lub recytacji utworów o swoim regionie lub twórców regionu.

            Maja Chacińska i Katarzyna Rosowska z klasy VI, przygotowane przez Dorotę Stanicką,  wyśpiewały wyróżnienie. Mikołaj Schwebs z klasy IV b, który szkolił recytację pod okiem Kamili Kurnatowskiej, także otrzymał wyróżnienie. Zuzanna Piskrzyńska z klasy III a gimnazjum zajęła trzecie miejsce w kategorii recytacja, a Edgar Kmiołek (kl. III a) otrzymał wyróżnienie. Opiekunem obojga gimnazjalistów była Anna Stanek.

            Wręczenie nagród nastąpiło w czasie uroczystego koncertu galowego, w czasie którego swoje umiejętności prezentowali laureaci konkursu. Zgromadzona publiczność miała także okazję obejrzeć występy zespołu tanecznego z Gimnazjum im. Ziemi Dobrzyńskiej w Tłuchowie i wysłuchać piosenek kujawskich w wykonaniu Echa Kujaw.

Anna Stanek

 

 Image


 
Łukasiewicze z wąsami... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
27.03.2017.
Image

Dziś mięliśmy ostatnie spotkanie cykliczne "Być jak Łukasiewicz". Norbert- jeden z Łukasiewiczów napisał słowa do muzyki "My Słowianie", w których pokazujemy, że "wiemy jak to działa, że w żyłach naszych płynie naukowców krew i czujemy nauki zew!" Tak się wkręciliśmy w zabawę, że nam wąsy urosły jak Ignacemu Łukasiewiczowi!!!!! Premiera nagrania w czwartek! Czekajcie!

Anna Łoś

Image 


 

 
1. miejsce Mikołaja w konkursie Poznajemy Ojcowiznę Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
24.03.2017.

Image 

45 prac konkursowych, napisanych przez 59 uczniów oceniało jury podczas oddziałowych eliminacji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „ Poznajemy Ojcowiznę” we Włocławku. W tych krajoznawczych zmaganiach naszą szkołę reprezentował Mikołaj Schwebs z kl. IVb i Natalia Lewandowska z kl. Ib gimnazjum. Dla obojga był to drugi udział w konkursie. Praca Mikołaja to przewodnik dla dzieci po województwie kujawsko- pomorskim, w którym opisał on najciekawsze miejsca naszego województwa, jakie sam zwiedził i do których lubi powracać. Natomiast Natalia opisała kujawskie sanktuaria, poświęcając najwięcej uwagi najbliższemu sobie sanktuarium w Ostrowąsie. Przed ogłoszeniem wyników Mikołaj został poproszony przez organizatorów o wygłoszenie swojego krasomówczego wystąpienia, jaki prezentował kilka miesięcy temu na konkursie w Golubiu- Dobrzyniu. Bez tremy opowiedział więc o Kruszwicy i w podziękowaniu otrzymał specjalny upominek. A gdy ogłoszono wyniki Mikołaj odebrał jeszcze jedną nagrodę- za 1. miejsce w kategorii szkół podstawowych. Natomiast Natalia za swoją pracę otrzymała nagrodę za udział w konkursie.

Przed Mikołajem etap wojewódzki- już 7 kwietnia.

Agnieszka Marjańska 

Image 


 

 
Wspomnień Czar... "Tydzień Matematyki" w naszej szkole Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Angelika Urbańska   
24.03.2017.
Image

 

W dniach 16.03. do 23.03.2017 r.  w naszej szkole odbył się  „Tydzień Matematyki”. Przedsięwzięcie miało na celu zachęcenie  uczniów do nauki matematyki.  W tygodniu tym, każdego dnia odbywał się konkurs łamigłówek, zabaw związanych z matematyką bądź konkursy plastyczne o tematyce matematycznej. Wszystkie dyscypliny cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Każda klasa podczas zajęć matematyki miała okazję przekonać się jak  fascynująca, nieskończona i ciekawa jest matematyka, a uczniowie mogli zweryfikować  swoją wiedzę z tego przedmiotu, biorąc udział w konkursach. 

Obchody tego Święta rozpoczęliśmy już w czwartek od przeprowadzenia wśród uczniów naszej szkoły konkursu matematycznego „Kangur ”. Każdy uczestnik Konkursu otrzymał układankę-breloczek „Magiczny sześcian” Za wszystkich uczestników mocno ściskamy kciuki - wyniki konkursu zostaną ogłoszone wkrótce.

 W piątek rozegrano konkurs „Mistrz Sudoku”. Przystąpili do niego wielbiciele tego typu łamigłówek, a wszyscy dzielnie walczyli o miano mistrza. W ciągu 45 minut można było rozwiązywać sudoku o różnym stopniu trudności. Celem tego konkursu było przede wszystkim rozwijanie u uczniów logicznego myślenia, przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania oraz umiejętność dokonywania w tym samym czasie analizy i syntezy danego zadania.

Poniedziałek przywitaliśmy rozstrzygnięciem plastycznego konkursu „Po co nam ta matematyka?” Każda klasa przygotowała swój własny plakat, który przedstawiał, gdzie i w jaki sposób przydaje się wiedza matematyczna. Wygrała klasa Va, a w ramach nagrody otrzymała całodzienne zwolnienie z wszelkich form pytania w ciągu zwycięskiego dnia.

Wtorek rozpoczęliśmy konkursem „ ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI”. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z różnymi łamigłówkami matematycznymi i logicznymi. Również we wtorek uczniowie zmagali się z różnorodnymi zadaniami: tangramem czy zadaniami z „zapałkami”.

Kulminacyjnym elementem tego tygodnia był konkurs „Jeden z dziesięciu”, który odbył się w środę. Celem konkursu było wyrabianie nawyku samokształcenia i rozwijanie uzdolnień oraz popularyzacja matematyki wśród uczniów. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Najpierw w kl.  IV– VI odbyły się eliminacje klasowe , w których wyłoniono po dwie osoby z każdej klasy. Uczniowie ci walczyli w II etapie o tytuł najlepszego „1 z 10” wspaniałych uczestników.Ten etap konkursu był wzorowany na telewizyjnym turnieju o tym samym tytule. Uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu matematyki na danym poziomie. Zarówno uczniowie klas czwartych, piątych jak i szóstych wykazali się bogatą wiedzą i umiejętnościami matematycznymi.

Najlepszymi okazali się:

1. miejsce: Katarzyna Rosowska – klasa VI
2. miejsce: Szymon Czerny- klasa VI
3. miejsce: Wiktoria Domańska -klasa IV a

 Konkurs ten zakończył tydzień zmagań matematycznych. Zostały tylko wspomnienia i radosne oczekiwanie na kolejną edycję w przyszłym roku.

 Angelika Urbańska

Image 


 

 

 

 

 
Twórcza informatyka z Baltie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
21.03.2017.

Image

„Nauka programowania Baltie z lekcją pokazową”-  tak brzmiał temat spotkania, które odbyło się 21 marca w Toruniu. Na seminarium pojechało dwoje uczniów naszej szkoły :  Maciej Jagielski i Kacper Kulpa wraz z nauczycielami Anną Łoś i Dariuszem Lewandowskim. Dowiedzieliśmy się jak można uczyć się w sposób twórczy informatyki. Całe spotkanie prowadził autor Baltie- Bohumir Soukup. Po krótkim wstępie teoretycznym o programie zaprosił wszystkich na lekcję pokazową. Każdy mógł zasmakować czym jest kodowanie i programowanie pod okiem mistrza.

 Anna Łoś

Image 


 

 
Klasy I- III przywitały pierwszy Dzień Wiosny kolorowo Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Iwona Wypij i Dorota Stanicka   
21.03.2017.

Image                 

  Klasy I- III  przywitały pierwszy Dzień Wiosny kolorowo, radośnie i przede wszystkim czytelniczo. Dnia 21 marca 2017 roku odbył się konkurs ,, Pięknego Czytania”. W konkursie wzięło udział  osiemnastu uczniów, po trzech uczniów z każdej klasy. Pozostali uczniowie w przerwie prezentowali wiosenne piosenki.  

                 Z klasy pierwszej zajęli: 
pierwsze miejsce- Krystian Kacprzak
drugie  miejsce- Bartosz Centkowski
trzecie miejsce- Otylia Borkowska

 

                   Z klas II i III  zajęli:
pierwsze miejsce- Nikodem Konopka   kl. III b
drugie  miejsce- Nikola Siwicka      kl. II a
trzecie miejsce- Sebastian Pawłowski   kl. III a
wyróżnienie- Zuzanna Stawiszyńska    kl. III c   

 

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia w formie dyplomów. Wszystkim nagrodzonym życzymy wytrwałości w szerzeniu czytelnictwa, a pozostałym uczniom sukcesów w  rozwijaniu umiejętności pięknego czytania  oraz dążenie do stosowania życiowej doktryny, że warto czytać.

         Dzień zakończyliśmy pożegnaniem Marzanny i powitaniem Wiosny.

Organizatorzy: Iwona Wypij i Dorota Stanicka

 

Image 


                                                                                            

 

               

 
Rajd Marzanny Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agniszka Marjańska   
21.03.2017.

 Image

Włóczykije", jak nakazuje tradycja, postanowili w Pierwszy Dzień Wiosny ostatecznie pożegnać zimę. Zabierając marzannę, którą wykonał Bartek Ogrodowski z klasy IVa, pojechali do Nieszawy, aby tam, nad brzegiem Wisły uroczyście spalić zimową kukłę. Najpierw "Włóczykije" zwiedzili klasztor z celą św. Maksymiliana Kolbe oraz wystawę poświęconą o. Czesławowi Klimuszce. Wpisaliśmy się też do pamiątkowej księgi. Następnie nasza 13-osobowa grupa dołączyła do barwnego korowodu dzieci i młodzieży z nieszawskich szkół i z przedszkola, aby nad Wisłą w asyście strażaków dokonać spalenia marzann. Chociaż kukły były pięknie udekorowane wstążkami i starannie wykonane, to nikt ich nie żałował, gdy spłonęły. Na znak, że to już koniec zimy nad Nieszawą zaświeciło słońce, a my zostaliśmy zaproszeni do szkoły na pyszny żurek. Po posiłku zwiedziliśmy wystawę w bibliotece, poświęconą Wiśle i Nieszawie, a podczas spaceru poznaliśmy kolejne zabytki: kościół parafialny, muzeum S. Noakowskiego, plebanię i starą aptekę.
Wyprawa do Nieszawy to drugi przystanek " Włóczykijów" w ramach projektu "Z biegiem Wisły".

 Agnieszka Marjańska

Image 


 

 
Znak krzyża Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
21.03.2017.

 Image

Wielki Post jest czasem, w którym uczniowie poznają wydarzenia związane z męką i śmiercią Pana Jezusa. W klasie pierwszej podczas lekcji religii dzieci wykonały własnoręcznie krzyże, wykorzystując kolorowe patyczki i wykałaczki. Uczniowie pracowali w wielkim skupieniu, aby precyzyjnie skleić wszystkie elementy. Z małą  pomocą udało się to wszystkim i na koniec lekcji każdy mógł podziwiać własne dzieło.

 Agnieszka Marjańska

Image 


 

 

 
Dzień wiosny w szkole podstawowej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Marek Drużyński   
21.03.2017.

Image

21 marca 2017 roku cała społeczność szkolna uroczyście przywitała nadejście wiosny. Był to wyjątkowo radosny dzień! Od samego rana dało się zauważyć uczniów przebranych za postacie zgodnie z wylosowanym tematem przewodnim.. Na korytarzu mogliśmy spotkać: żołnierzy, sportowców, europejczyków, policjantów i gwiazdy muzyki .

Rywalizacja klasowa miała miejsce na sali gimnastycznej. Uczniowie w zespołach klasowych przystąpili do pierwszego zadania, którym był  „ Wiosenny Top Model „ – konkurs na najlepsze przebranie i ucharakteryzowanie wiosenne. Modele paradowali w barwnych kapeluszach, apaszkach, wiosennych sukniach przy głośnym dopingu pozostałych uczniów. Bardzo trudno było wybrać zwycięzców ze względu na wyrównany poziom .  Decyzją jury zwycięstwo przypadło jednak klasie Va.

Do następnej konkurencji na wykonanie „ deseru wiosennego” poprosiliśmy uczniów o przyniesienie wcześniej półproduktów. Efekt przeszedł nasze oczekiwania. Dzieci z precyzją mastercheefa: komponowały, układały i dekorowały swoje desery. Były galaretki z bitą śmietaną i owocami, przepyszne szaszłyki owocowe oraz słodkie gofry. Zwycięstwo w tej konkurencji przypadło również klasie Va.

Podczas rywalizacji klasowej – Pani Wiosna odwiedziła wszystkie klasy. Osobiście chciała sprawdzić,  czy każda z klas właściwie przygotowała się na nadejście wiosny. W jej ocenie najlepiej wywiązała się z tego zadania klasa IV a i klasa V b.

Ostatnim punktem  uroczystych obchodów dnia wiosny była rywalizacja sportowa. Pod bacznym okiem Pana S. Mańkowskiego uczniowie pokonywali przygotowany przez niego tor przeszkód. W tej konkurencji zwycięstwo przypadło klasie VI.

Na zakończenie opiekun SU P. Marek Drużyński podziękował wszystkim za zaangażowanie i wspólną zabawę oraz  dokonał podsumowania . Decyzją jury pierwsze miejsce przypadło klasie Va , drugie miejsce klasie IV a ,a trzecie miejsce klasie VI.

Do zobaczenia za rok !!!

Marek Drużyński

 Image 


 

 

 
Wielcy wynalazcy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
20.03.2017.

Image

Zgodnie z założeniami  projektu „Być jak Ignacy”, wspólne zajęcia, oprócz działań w grupie, miały zaowocować stworzeniem własnych wynalazków. I tak też się stało! W poniedziałkowe popołudnie zaprezentowaliśmy nasze wynalazki. Wyobraźnia oraz otwartość na nowinki ze świata nauki pomogły w tworzeniu wynalazków. Sebastian zachwycił nas własnoręcznie wykonanym projektorem, z pudelka po budach, lupy i komórki. A jakby tego było mało, w doświadczalny sposób wytłumaczył nam zjawisko nierównomiernego toczenia się kul, wykorzystując deskę, dwa pojemniki, kulę bilardową, miód… porównał wszystko do naszego życia na Ziemi. Norbert pomyślał o zapracowanych kobietach i stworzył dla nich wielofunkcyjne etui na tablet, z kalkulatorem, kosmetykami, lusterkiem, pokrowcem na telefon, karteczkami do notatek, a wszystko to na wygodnym pasku na ramię. Nikodem swoim wynalazkiem zachęcał nas do wyrzucania śmieci. Wykonał kosz na odpady, który wygląda jak kosz do piłki koszykowej. Wystarczy sobie pomyśleć , że śmieć to piłka i trafiamy nim do kosza. Przyjemnie z pożytecznym, bo ćwiczymy mięśnie, trafność rzutów i dzięki temu jest czysto. Bartek zadbał o to, by nic się nie wylewało na obrus ze szklanki. Przylepił do niej podstawek, a łyżeczkę w sprytny sposób zagiął, by była bezpieczna i zawsze przy szklance. Bartek i Nikodem- bracia stworzyli jeszcze jeden wynalazek – szczypce z dwóch łyżek i klamry do dokumentów. Zaskakująco proste! Zobaczcie to sami w galerii.

 Anna Łoś

Image 


 

 
Wspólne zajęcia z mamą Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
20.03.2017.

Image

20 marca w ramach zajęć koła naukowego zaprosiliśmy nasze mamy do wspólnych zajęć na temat przedmiotów z życia codziennego  kiedyś i dziś. Wszyscy profesjonalnie podeszli do tematu. Rozpoczęliśmy nasze spotkanie od przeniesienia się w świat „latających dywanów”, takich, które każdy z nas ma w głowie… dywanów, którymi jest nasza wyobraźnia… dzięki wyobraźni możemy podróżować, poznawać to co nie jest na wyciągnięcie ręki, ulepszać, tworzyć… Takimi latającymi dywanami musieli się posługiwać twórcy przedmiotów codziennego użytku, my pokazaliśmy jak te przedmioty ewaluowały. Norbert z mamą pokazali nam jak to było z pomiarem temperatury kiedyś, a jak to robimy dziś. Pomocna okazała się prezentacja multimedialna. Każdy mógł dotknąć i obejrzeć na żywo różne rodzaje termometrów. Maciek ze swoją mamą pokazali nam ewolucję od brzytwy do maszynki elektrycznej do golenia. Ciekawy plakat zbierający wszystkie metody golenia stał się nie lada atrakcją podczas spotkania. Sebastian z mamą wykorzystując tablicę multimedialną i wiele pomocy jakie przynieśli ze sobą pokazali historię nośników pamięci. Zaskoczyli pokazem slajdów, który zawierał informacje na temat dyskietek, płyt adapterowych, kaset magnetofonowych, płyt cd, płyt dvd, mini nośników pamięci… Wyczerpująca prezentacja oraz możliwość na własne oczy zobaczenia tego wszystkiego to naprawdę wielka sprawa. Bliźniaki Nikodem i Bartek oraz ich mama przynieśli do sali drewnianą skrzynię, która okazała się być centralą telefoniczną, autentykiem na którym pracował dziadek chłopców. Mnóstwo kabelków, wielka słuchawka, tarcza do wykręcania numerów przy naszych dzisiejszych komórkach to niesamowite porównanie. Pokazali nam też historię od krzesiwa, przez zapałki  po zapalniczkę. Zajęcia z mamami zakończyliśmy pokazem wcześniej przygotowanych wynalazków.

Anna Łoś

Image 


 

 
Mydełkowy zawrót głowy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
17.03.2017.

Image

W piątek 17 marca klasa III b przeniosła się z Wyspą Młodych Kolumbów w świat mydełkowych słodkości. Mięliśmy okazję samodzielnie stworzyć mydełka z kostek gliceryny, które wcześniej nasz gość  prowadzący warsztaty kreatywno-edukacyjne  z Wyspy Młodych Kolumbów rozpuścił w specjalnym urządzeniu. Każdy z nas sam dobierał kształt, kolor , zapach i dodatki, które zatopiliśmy w foremkach z szybko zasychającą gliceryną. Następnie wykonaliśmy mydełka w kształcie babeczek, których wygląd był bardzo realny i musieliśmy się powstrzymywać, żeby ich nie schrupać! Kiedy już zrobiliśmy mydełkowe słodkości, rozpoczęła się druga część warsztatów, podczas których spotkaliśmy się z prawdziwym chemikiem, w białym fartuchu, z profesjonalnymi akcesoriami z laboratorium, substancjami chemicznymi. Dowiedzieliśmy się co to jest napięcie powierzchniowe, co oznacza bagietka w języku chemików, czym są detergenty, dlaczego bańka mydlana pęka i jak zrobić pastę do zębów dla słonia.  Z zaciekawieniem oglądaliśmy eksperymenty i słuchaliśmy fascynujących informacji na temat otaczającego nas świata. Na zakończenie spotkania, każdy z nas zrobił wielką bańkę mydlaną, taką, że można by się w niej schować.

Anna Łoś

 

Image 


 

 
KANGUR 2017 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Urszula Ziemnicka   
16.03.2017.
Image

       W dniu 16 marca 2017 r. odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur”.  W tym konkursie wzięło udział 42 uczniów, w tym  34 ze szkoły podstawowej  i  8  z gimnazjum. Uczniowie rozwiązywali zadania przez 75 minut, były to zadania zamknięte za  3, 4 lub 5 punktów.  Zadania były zróżnicowane w zależności od klasy i przyporządkowane odpowiedniej kategorii: Żaczek – kl II (21zadań) Maluch – kl.III i IV(24 zadania) oraz po 30 zadań: Benjamin – kl.V i VI, Kadet – kl.I i kl.II gimn., Junior – kl.III gimn. Uczniowie z dużym zaangażowaniem rozwiązywali testy, a po zakończeniu konkursu otrzymali upominek – układankę –breloczek Magiczny sześcian. Na wyniki trzeba poczekać do końca maja.

Koordynator konkursu Urszula Ziemnicka

 Image 

 


 

 

 
Teatr Neon i jego wersja "Calineczki" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Elżbieta Bąk   
14.03.2017.

Nowy podróżujący po Polsce teatr dla dzieci - Teatr Neon  przyjechał do Ciechocinka, aby pokazać najmłodszym znaną baśń J. H. Andersena pt. ,,Calineczka’’, ale w zupełnie nowej adaptacji.
14 marca uczniowie klas 1 i 3a wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Letniego w Ciechocinku, by obejrzeć historię o malutkiej dziewczynce, która została przeniesiona w świat elfów. Ta fascynująca, humorystyczna i dynamiczna opowieść poruszyła wszystkich widzów teatru. Trwającej godzinę akcji towarzyszyły barwne animacje i przepiękne kostiumy. Najbardziej podobały się stroje Calineczki i Ropucha.
Calineczka, mała bohaterka udowodniła, że wszystko jest możliwe, jeśli podąża się za głosem serca.
Spotkanie z tak opowiedzianą historią  nie mogło małemu widzowi się nie podobać. Spektakl pozostawił niezapomniane wrażenia, z niecierpliwością czekamy na kolejne przedstawienia.

Elżbieta Bąk


 

 
Fatima w Odolionie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
13.03.2017.
Image

W tym roku mija 100 lat od objawień w Fatimie. Do małych dzieci z portugalskiej wioski- Łucji, Hiacynty i Franciszka- przybył  z nieba anioł, a w kolejnych objawieniach Matka Boża, aby przekazać ludziom wezwanie do modlitwy i pokuty . Dzieci fatimskie od chwili spotkania z Maryją podejmowały różne wyrzeczenia dla ratowania świata i nawrócenia grzeszników. Dlatego w roku jubileuszu fatimskiego błogosławione dzieci  z Fatimy stały się przewodnikami na Wielki Post w parafii pod wezwaniem  Matki Bożej Fatimskiej w Odolionie. Uczniowie naszej szkoły, odpowiadając na zaproszenie redakcji „ Małego Gościa Niedzielnego”, przystąpili do wspólnej modlitwy z dziećmi fatimskimi podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W role Łucji, Franciszka i Hiacynty wcielili się uczniowie klasy Va: Klaudia Gertz, Miłosz Pastwa i Ania Wozińska. Ucharakteryzowani na pastuszków z Fatimy uczniowie przy każdej stacji powtarzali  modlitwy, przekazane w Fatimie przez anioła. Dzieci uczestniczące w nabożeństwach otrzymały książeczki z historią objawień, w których co piątek wklejają naklejki z wizerunkami błogosławionych z Fatimy. W ten sposób przygotowujemy się do wielkiego jubileuszu, który będziemy świętować 13 maja 2017r.

Agnieszka Marjańska 

 Image


 

 

 
Koło naukowe z wizytą w przedszkolu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
13.03.2017.
Image

 

W poniedziałkowe południe naukowcy z „Być jak Ignacy” wybrali się z wizytą do przedszkola. Odwiedziliśmy dwie najstarsze grupy przedszkolaków, przedstawiliśmy im postać naszego patrona Ignacego Łukasiewicza i zaprosiliśmy na pokaz doświadczeń.
 Kolejno każdy w profesjonalny sposób przedstawiał przygotowany wcześniej pokaz. Maciek pokazał jak z butelki, nakrętki, słomki i chusteczki higienicznej stworzyć lewitującą kulkę. Sebastian zaskoczył wszystkich kiedy to z jajka zrobił piłkę. Norbert udowodnił, że do palenia płomienia potrzebny jest tlen. Bartek jednym ruchem patyczka do uszu i płynu do naczyń sprawił, że pieprz uciekł. Nikodem stworzył niebieską lawę wulkaniczna. Bartek z Nikodemem pokazali, jakie reakcje zachodzą kiedy kukurydza zaczyna tańczyć w przezroczystym naczyniu. Na koniec każdy przedszkolak zabawił się z kolorowymi barwnikami na mleku.
Doświadczenia się udały, a największą przyjemność sprawiło nam zadowolenie naszych młodszych kolegów.
Anna Łoś

 


 

 

 

 
Z biegiem Wisły: Dobrzyń i Płock Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
11.03.2017.
Image
 

Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Rzeki Wisły - dla uczczenia 550. rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Był on możliwy dzięki zawarciu pokoju toruńskiego w 1466r., dzięki któremu cały żeglowny bieg Wisły trafił pod panowanie Rzeczpospolitej. Rok Wisły jest świętem Królowej Polskich Rzek i wszystkich, którym jest ona bliska.

W naszej szkole już w lutym powstał projekt, wpisujący się w obchody Roku Wisły. Projekt pt. ” Z biegiem Wisły” ma charakter całorocznego przedsięwzięcia i obejmuje wycieczki krajoznawcze do miast nadwiślańskich, zwiedzanie  Muzeów Szlaku Wisły oraz przystani rzecznych, poznawanie legend związanych z Wisłą, zdobywanie odznak krajoznawczych oraz konkursy. Celem projektu jest wzrost poczucia tożsamości narodowej i patriotyzmu, poznanie roli rzeki i historii miast, położonych nad Wisłą oraz obcowanie z pięknem polskiej przyrody.

Pierwsza  z zaplanowanych wycieczek odbyła się 11 marca 2017r. Uczniowie ze Szkolnego Koła „Włóczykije” udali się do Dobrzynia nad Wisłą, by z Góry Zamkowej podziwiać najszersze, bo mierzące 2,5 km miejsce na Zalewie Włocławskim. W izbie muzealnej obejrzeli fotografie ukazujące tętniącą życiem starą Wisłę z czasów sprzed powstania zapory oraz używane dawniej łodzie, wiosła i inne sprzęty, wykorzystywane w gospodarstwach. W Płocku uczniowie zwiedzili m.in. katedrę, w której znajdują się starsze od gnieźnieńskich drzwi płockie. Ze Wzgórza Tumskiego uczestnicy wycieczki zeszli nad Wisłę, aby pospacerować po słynnym płockim molo. Nie mogło też zabraknąć wizyty w rozbudowującym się sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ponieważ to właśnie w Płocku św. Faustynie objawił się Pan Jezus w wizerunku, jaki znamy z obrazu Jezusa Miłosiernego. W drodze powrotnej wycieczka zatrzymała się na zaporze we Włocławku, gdzie uczniowie poznali zasady działania zapory, śluzy żeglugowej i funkcję tamy oraz mieli możliwość obserwować otwarte jazy.

Kolejne wycieczki z biegiem Wisły już wkrótce.

Agnieszka Marjańska 


 
 
 
8 marca w klasie IIa Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Dorota Świtońska   
08.03.2017.

Image

8 marca 2017 r. chłopcy z  klasy  II a zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni.  W tym szczególnym dniu pamiętali o swoich koleżankach, przygotowując  dla nich wspaniałą niespodziankę. Najpierw klasa rozbrzmiała głośnym „ Sto lat”, później były życzenia, upominki i inne atrakcje. Na pięknie udekorowanym stole pojawiło się mnóstwo słodkości. Radości było co niemiara.

Dorota Świtońska

 

Image 


 

 

 
"Łukasiewicze" w gimnazjum Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
02.03.2017.
Image

2 marca, dzięki uprzejmości p. Kamili Drużyńskiej, mogliśmy uczestniczyć w gimnazjalnej lekcji chemii. Tematem zajęć było przypomnienie i utrwalenie wiadomości na temat wiązań chemicznych. Usłyszeliśmy kilka pojęć, jak z kosmosu: jon, polaryzacja, atom, wiązanie niespolaryzowane, oktet, dublet, powłoka… Byliśmy lekko przerażeni. Starsi koledzy świetnie orientowali się w kolorowych kostkach, czyli układzie okresowym pierwiastków chemicznych. Rozwiązywali zadania, wykonywali rysunki, dzięki temu tworzyli różne wiązania chemiczne. Zaimponowali nam. Było to bardzo ciekawe, choć nie do końca zrozumiałe dla nas. Zdaliśmy sobie sprawę, że nauka ma różne oblicza. Uświadomiliśmy, że wiedza jaką możemy posiąść, by być twórczymi, pomysłowymi i mądrymi młodymi naukowcami jest ogromna. Jeszcze bardziej rozbudziliśmy w sobie chęć „bycia jak Ignacy”!

Anna Łoś

Image 

 


 
Wiosna w eksperymentach Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Łoś   
01.03.2017.
Image

Zrobiło się ciepło i uczestnicy projektu „Być jak Ignacy” poczuli wiosnę! Z wiosną przyszły nowe pomysły na eksperymentowanie i zabawę nauką.

Zabawiliśmy się jajkiem, barwnikami, mlekiem, pożegnaliśmy narciarza, puściliśmy z dymem lampiony z torebek po herbacie, zabarwiliśmy wulkaniczną pianę na zielono, podmuchaliśmy, pokombinowaliśmy, aż żarówkę zaświeciliśmy; sprawdziliśmy też, co to jest grawitacja.

Jajko zamoczyliśmy w occie i zrobiła się z niego gumowa piłeczka. Podpalone woreczki po herbacie znikały bez śladu. Lawę z samodzielnie zrobionego wulkanu zabarwiliśmy na zielono, trawiasta piana zrobiła wrażenie! Ale prawdziwą eksplozję kolorów stworzyliśmy na mleku przy pomocy barwników spożywczych i płynu do naczyń. Obrazek rozpędzonego narciarza odwróciliśmy za pomocą naczynia z wodą i mamy nadzieję, że już mróz nas nie odwiedzi. Tak dmuchaliśmy, że piłeczka zaczęła latać. Przyjrzeliśmy się bliżej, co przewodzi prąd. Poczuliśmy grawitację na własnym ciele.

Zachęcamy wszystkich do zabawy nauką!

Anna Łoś

 Image  


 

 

 

 
Pantomima na katechezie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Agnieszka Marjańska   
01.03.2017.

Image 

Rozpoczynający się Wielki Post był dla klasy VI okazją do poznania znaczenia przypowieści o synu marnotrawnym. Podczas katechezy uczniowie przygotowali pantomimę, w której każdy zagrał wylosowaną przez siebie rolę.  Nie były to jedynie role osób, ale też zwierząt i przedmiotów, jakie wymienia św. Łukasz w tej przypowieści. Każdy był odpowiedzialny za przygotowanie w kilkanaście minut stroju lub rekwizytu, aby jak najlepiej się zaprezentować. Przy okazji uczniowie odkryli, że z szarego papieru może powstać nie tylko piękna szata, ale i sandały, pierścień, a nawet gitara. Tak "ubrani" aktorzy za pomocą gestu i ruchu scenicznego wyrazili emocje i sens przypowieści. Kreowaniu postaci towarzyszyła radość i satysfakcja z realizacji własnego pomysłu. Wejście w role poszczególnych postaci pozwoliło uczniom zrozumieć czym jest nawrócenie i jak wielka jest miłość Boga wobec grzesznika.

Agnieszka Marjańska

Image 


 

 

 
"Koza" w szkole Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Anna Stanek   
28.02.2017.
Image

            Kujawska ,,koza” odwiedziła nas w ostatki, czyli 28 lutego. Jak zawsze wzbudziła dużo emocji i zamieszania wśród uczniów. Niektórzy naprawdę się jej bali! Barwny orszak przy wtórze skocznych melodii przeszedł korytarzem i zaprezentował krótki program w sali gimnastycznej. Zgodnie z tradycją w skład ,,kozy” wchodzą sami mężczyźni, z fantazją poprzebierani i pomalowani.

             Podziwialiśmy tańce i harce kozy – najważniejszej postaci korowodu, młodej pary, żołnierzy, śmierci z nieodłączna kosą, bociana kłującego dzieci długim dziobem, anioła, diabła i zbierającej datki siory, a wszystko to przy wtórze śpiewów i gry na bębenku, trąbce i innych instrumentach.

            Tym sposobem pożegnaliśmy karnawał 2017 roku.

Anna Stanek

 Image


 

 
Sukcesy szkolnych zespołów piłki nożnej Utwórz PDF