Palarnia kawy

Palarnia kawy (5)Kawa jest napojem o bardzo długiej historii, jedną z najpopularniejszych używek występujących obecnie na świecie i przede wszystkim głównym źródłem kofeiny przeciętnego człowieka. Każda dobra palarnia kawy zwraca uwagę na pochodzenie tej rośliny. Gdzie się ją uprawia?

Kawa pochodzi z Etiopii, dużego afrykańskiego państwa leżącego na wschodniej stronie kontynentu. Kiedy europejscy kolonizatorzy odkryli niezwykłe walory smakowe kawy, jej uprawa rozpoczęła się również w wielu innych miejscach na świecie, które spełniają odpowiednie warunki do jej rozwoju: muszą to być tereny niezwykle ciepłe, ale również wilgotne – uprawa kawy rozciąga się więc między zwrotnikami.
Macierzysta dla kawy Etiopia nadal jest jednych z głównych producentów kawy. Obecnie jednak najwięcej uprawia się jej w Brazylii, gdzie jest to prawie 2,5 tony ziaren rocznie. Nie małe znaczenie mają też inne amerykańskie kraje: Kolumbia, Peru, Kostaryka, Meksyk, Gwatemala i wiele innych. Produkcja na wielką skalę odbywa się również w Azji Południowo-Wschodniej, a szczególnie w Wietnamie, a także w Indonezji, Indiach czy Tajlandii.

About